Directeur Radio Veronica vanmorgen voorgeleid Drukte en slecht weer zorgden voor lange files INFORMATEUR IN GESPREK MET VIJF FRACTIES MR. VAN T VEER OOK BEZIG MET STRANDING VAN „KING DAVID" LEGE ERTSTREIN ONTSPOORD luim 36.000 nieuwe woningen largriet en ieter naar Perzië Inwonertal in Parijs loopt terug Mr. F. Daniels van Landbouw overleden Reuzeirvlieg Man verborg 4 weken vermoorde vriendin ENGELAND EN EEG (eath zal het niet gemakkelijk hebben Overleg met ministers Bomaanslagen in Italië Huisarrest in Zuid-Afrika LEIDSE COURANT Lava bedreigt Sant-Alfio en Drnazzo opnieuw [nT-ALFIO (Reuter) Nieuwe i hete lava komen langs de hei van Europa's grootste vulkaan, i, naar beneden en bedreigen de Fornazzo en Sant-Alfio op- vulkaan, die op 12 mei weer tot i kwam en sedertdien over een e van verscheidene kilometers lava uitgestoten, werd gisteravond actief na een dag van rust. De vordert nu met een snelheid van ntig meter per uur en gaat recht- i de richting van Fornazzo, mensen wonen. Vulkanologen laarden dat de komende 48 uur het lot van de dorpen zullen be- n. De bewoners van de meest be- gde huizen boven Fornazzo zijn gis mond geëvacueerd. Sedert 12 mei iver een front van een kilometer !e wijngaarden, wegen en huizen de gloeiende lava bedolven. DEN HAAG Buil VerweU, de gearresteerde directeur van radio Veronica, is vanmorgen voorgeleid voor de Haagse officier van justitie, mr. J. van 't Veer. Alle tot nu toe aangehouden verdachten van de aanslag op de Mebo II. het zendschip van Radio Nordsee. z(jn thans voorgeleid en bevinden zich in voorlopige hechtenis. Mr. Van 't Veer leidt niet alleen het gerechtelijk onder zoek in de zaak-Mebo II, hij houdt zich ook nog bezig met de omstandigheden waarin in november vorig jaar de King David van Radio-Capitol tijdens een storm van zijn ankers lossloeg en op het strand bij Noordwijk liep. Tot nu toe is echter niet gebleken, dat de vijf arrestanten in de zaak-Mebo II iets te maken gehad hebben met de stranding van de King David. Mr. Van 't Veer zal over deze kwestie contact opneme.i met mr. J. Hartsuiker, de Amsterdamse officier van justitie. Dat de King David tijdens de reparaties van de Mebo II de plaats zou innemen van dit zendschip van Radio Nord see wordt nadrukkelijk ontkend. De Mebo II wordt in volle zee gerepareerd, aldus opnieuw mededelingen van daag, terwijl de King David aan de ketting in Amster dam moet blijven, omdat de internationale organisatie, die Radio Capitol en het schip King David in haar bezit heeft, failliet verklaard is. Het grote popfestival dat pinkster zaterdag en nige weken later in Naaiden zou plaatsvinden en zou worden gefinan cierd door Radio Veronica, gaat niet door. Radio Veronica heeft bericht in verband met de moeilijkheden van afgelopen week voorlopig van het organiseren van een dergelijk festival te willen afzien. JANUARI APRIL IN HAAG (ANP) In de eerste maanden van dit jaar zijn in ons 36.350 nieuwe woningen gereed nen, belangrijk meer dan in de- periode van 1970 toen 30.947 wo- i werden voltooid. Het aantal be lt woningen was 41.800 tegen 16. blijkt uit voorlopige gegevens van lentraal Bureau voor cle Statistiek de woningbouw in april. In deze d is met de bouw van 11.065 wo- n begonnen tegen 11.483 in april Het aantal voltooide woningen >eg in april 10.955 tegen 9.960 in 1970. IN HAAG (A.N.P.). H.K.H. Prinses Met cn mr. Pieter van Vollenhoven ,'isteren vertrokken voor een bezoek Perzië. Zij brengen dit bezoek op Ddiging van prinses Shahms ter ge- -E-Bheid van de wederopbouw van het Ostadt. waarvoor destijds in Neder- een financiële actie is gehouden, es Margriet zou dit dorp vorig jaar rad hebben, doch dit moest toen wor- litgcsteld. ases Shahms is erevoorzitster van 'erzische Rode Kruis en heeft op ek van prinses Margriet voor het rlandse Rode Kruis de wederopbouw het dorp gevolgd in verband met de n van de Nederlandse actie. Het wordt begin volgende week terug- acht. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De drukte, die eigen- lijk donderdagavond al verwacht werd, kwam gistermiddag goed los. Dit had, samen niet het slechte weer, tot gevolg dat op verschillende plaatsen lange liles kwamen te staan. Het ergste was dit bij Bunnik op de weg UtrechtArnhem, waar na een kettingbotsing (4 lichtge wonden) een file van 12 km kwam te Ook bij de spoorwegen waren enige j moeilijkheden, t'»? de lijn Utrecht Arnhem tusaeu Veenendaal en Ede- Wageningen ontspoorde door nog on bekende oorzaak een lege ertstrein. Er ontstond een .enorme ravage: vijf trein- portalen werden volkomen vernield. De machinist werd niet gewond. Het trein verkeer tussen Arnhem en Utrecht werd ernstig gestagneerd en gedeeltelijk door bussen uitgevoerd. Ook vandaag is men Inog met herstelwerkzaamheden bezig geweest. Ook op de Gooilijn en op de lijn Geldermalsen Zaltbommel ondervond het treinverkeer vertraging. Oorzaak hiervan was blMweminslag. Ondanks het drukke vefkeer van het afgelopen weekeinde was het aantal verkeersslachtoffers klein. Bij Ooststel- lingerwerf kwamen drie mensen om het leven toen zij met hun auto tegen een truck reden. In Bergen (N.H.) werd een man gedood toen hij bij een verkeerde inhaalmanoeuvre tegen een tegenligger* botste. In Bergen (L.) botste een 23-jarige automobilist tegen een boom en was op slag dood. In Bergh reed een auto te snel door een bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. Hierbij verloor één persoon het leven, i In Haaren NB.werd de duopassagier van een motorfiets gedood toen de motor tegen de flank van een bus reed. In Wierden stak een 4-jarig kind plotse ling de weg over en werd gegrepen door een auto. Het kind overleed op weg naar I het ziekenhuis. Een anderhalf jaar oud jongetje in Kootwijkerbroek werd ge dood toen een bestelauto op het erf van zijn ouderlijke woning het kind over- Bij skelterraces in Veldhoven werden drie toeschouwers gewond toen zij voor de afrastering stonden en geraakt wei den door een skelter die een te grote bocht nam. In Eindhoven werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een be- jaarde man met een schedelbreuk langs van de weg gevonden De politie een misdrijf. De man was met I gaan. maar had het geld niet meer by zich toen hij gevonden werd door een voorbyganger Bij een brand in Rotterdam is een 76-jarige vrouw om het leven gekomen. Haar drie jaar jongere broer ontdekte het vuur en trachtte het te blussen. Toen dit niet lukte vluchtte hij het huis uit. De vrouw rende echter de trap op en werd later door de brandweer in het totaal uitgebrande huis door de brand weer gevonden. De man moest met brandwonden in een ziekenhuis opge nomen worden. Drie Tilburgse agenten werden in de nacht van vrijdag op zaterdag in een vechtpartij met vijf jongens gewond. De surveillerende politiemannen hadden de auto van het vijftal laten stoppen voor een controle, waarop onmiddellijk een handgemeen ontstond, In eerste instan tie werd slechts een jongeman aange houden, in de loop van het weekeinde werden de andere vier ook aangKoüden'. PARIJS (AFP) Voor het eerst se dert het eind van de vorige eeuw is het inwonertal van Parijs tot beneden de tweëeneenhalf miljoen gedaald. Volgens het nationale bureau voor de statistiek telde de Franse hoofdstad op 1 januari jl. 2.488.600 inwoners tegen 2.568.000 2.750.0Ö0ë rond 1900. Daarentegen, toont 'net omliggende gebied een sterke bevolkingsgroei. Daarkwamen de afge lopen twee jaar 336.000 mensen bij. De Parijse agglomeratie de hoofdstad met de vijf aangrenzende departemen ten telde begin dit jaar 9.638.100 DEN HAAG (A.N.P.). Na een lang durige ziekte is zaterdag in Wassenaar overleden mr. F. Daniels, chef van het kabinet van het ministerie van Landbouw en Visserij, tevens plaatsvervangend secretaris-generaal van dit departement. De heer Daniels bereikte de leeftijd van 64 jaar. Reeds was hem, ingaande 1 Juli 1971, eervol ontslag verleend, met dank betuiging voor de vele en gewichtige door hem bewezen diensten. De heer Daniels was op het departe ment en ook daarbuiten, waar hij ette lijke functies op uiteenlopend terrein bekleedde, alom zeer geacht. Hij trad op 1 juli 1935 als jurist in dienst bij het Landbouwcrisisbureau in Den Haag. Van 1 augustus 1939 tot 1 juli 1945 was hij als hoofdambtenaar verbonden aan het Rijksbureau Voedselvoorziening in oor logstijd, eveneens in Den Haag. Op laatst genoemde datum trad hij in dienst van het kabinet. Op 30 juli 1958 werd hem de persoonlijke titel van plaatsvervan gend secretaris-generaal verleend. De overledene v van Oranje-Nassa de Zwarte Ster va i officier De ontspoorde SAO PAOLO (EFE) Een vlieg met een lengte van zes centimeter, die be schouwd wordt als het grootste exem plaar ter wereld, is ontdekt door het Braziliaanse biologische instituut van het ministerie van landbouw. De vleu gelreikwijdte van het beestje bedraagt vier centimeter, terwijl zijn voelsprie ten vijftien milimeter bedragen. De vlieg behoort tot de soort der ,,mydas heros perty" die slechts voorkomt in Brazilië. (Van o orrespondent R. Schoemans) I verborgen. De man, de 31-jai BRUSSEL Vier weken lang heeft i Brussel een man. samen met z(jn nieuw vriendin, ccn een flat gewoond uaa ook het lijk van zyn vermoorde vrien din, gewikkeld in een plastic zak. wa iouding van Wilson wordt harder DEN (DPA/AFP) Politieke kringen en de Itze Britse pers zijn het er over eens, dat pre- Beath van Engeland, nettegenstaande het suc- an zijn als historisch gekenschetste samenkomst president Pompidou van Frankrijk, nog vele irnissen moet nemen om Engeland» lldmaat- 5VI van de EEG te verzekeren. voorwaarden voor Engelands financiële bijdrage aan de EEG en ter verzekering van de invoer van levensmiddelen uit Nieuw-Zeeland, mee naar Enge- Op de tweede plaats moet de Britse openbare mening, waarvan op het ogenblik slechts een kwart en op zijn hoogst een derde vóór toetreding is, overtuigd worden. Als de onderhandelingen in Brussel afgelopen zyn zal er een belangrijk debat in het Britse Lagerhuis, waarschijnlyk in juli op volgen. In de herfst zijn er dan nog de jaarvergaderingen van de Britse conservatieve partij en van de Labour- partij en een nieuw debat in het Lagerhuis met dit maal ongetwyfeld weer een „historische" stemming. Daarna verwacht men dat de officiële bekrachtiging van de overeenkomsten in de loop van de winter een nieuwe krachtproef zal zijn. Heath, die rekening moet houden met de mogelijk heid, dat dertig veertig conservatieve leden van het Lagerhuis hem zullen afvallen, ziet zich ook gesteld tegenover een Harold Wilson, de leider van de Labour-oppositie, wiens houding tegenover Enge lands lidmaatschap van de EEG hoe langer hoe har der schynt te worden. Wilson heeft reeds verklaard, dat hy toetreding van Engeland slechts kan goed keuren als Engeland .geweldige voordelen" ver krijgt. Hoewel een deel van de Londense pers nog twyfel uitspreekt over het succes van de Parijse topconfe rentie, blijven officiële kringen in Parys volhouden dat de samenkomst van pompidou en Heath „een buitengewoon succes is geweest". losse rbeider Albert de Bruin had vele jaren samengewoond met Andrea Morel (63). Rond de Pasen kreeg liet paar ruzie: Andrea eiste dal haar vriend zou weg gaan en toen de man op een avond thuis kwam zag hjj haar bezig met het pakken van zjjn koffers. Hij werd hierover zo kwaad, dat hij haar op het hoofd sloeg met een hand boor die toevallig binnen zijn bereik op een kast lag. Daarna maakte hij alles schoon met wat lappen, stopte het lijk i de i plas' zak i borg het pak in de keuken. Kort daarna vond hij ee vriendin, die bij hem kwair Buren die het vreemd vonden dat de wittigden de politie. Een paar keren kwamen de agenten aanbellen, maar om dat niemand huis was, drongen ze niet verder aan. Pas tegen het vorige week einde vonden ze de man thuis. Toen zij bij hem binnenkwamen zagen ze bloed op de vloer en nog voor ze een woord kon den zeggen stotterde De Bruin: „Ik heb een beestachtigheid gedaan, ik weet waarvoor jullie komen". Hij bekende de moord en toonde de zak met het lyk. Het bloed op de vloer had echter met de moord niets te maken: dat kwam van zijn nieuwe vriendin, die zich even voor de komst van de politie aan het been had gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur prof. Steenkamp heeft dit weekend als vrucht van zijn vele oriënterende be sprekingen een aantal nog verborgen ideeën en gedachten ontwikkeld, die h(j morgen zal voorleggen aan de vijf frac tievoorzitters van KVP, AR. CHU. VVD en DS'70. „Of er een kabinet van deze vyf partijen tot stand komt kan ik helemaal niet zeggen", zei prof. Steen- kamp zaterdag op een persconfercn- De informateur heeft eind vorige week gesproken met de voorzitters van de vakcentrales en van de centrale werkgevers, landbouw en middenstands organisaties en met de ministers Rool- vink (Sociale Zaken) en Lardinois (Landbouw). Vandaag had hij een on derhoud met staatssecretaris Grapper- haus (Financiën) over het spaarloon en de financiële consequenties van het rapport Van Soest over de middenstand. Ook wilde hij meer weten van de eerder gedane suggesties van de heer Grapperhaus om in de toekomst bepaal de begrotingsuitgaven tijdelijk te blok keren tot de benodigde financiële ruim te ervoor is. Verder ontving de infor mateur vanmiddag de directeur van de rijksbegroting drs. Middelhoek met wie hij sprak over de kosten van voortzet ting van een ongewijzigd overheidsbe leid en over de mogelijkheden tot be leidsombuiging. Zaterdagmiddag had prof Steenkamp een tweede gesprek met de directeur van het Centraal Plan Bureau, prof. Van den Belt. die voor hem berekeningen had gemaakt over onder meer de kosten van ontwikke lingshulp en de sociale zekerheid. Tussen het eerste en de volgende gesprekken met de fractieleiders zal prof. Steenkamp nog met een aantal ministers praten die hij nog niet ont vangen heeft, zoals de ministers Schut (Volkshuisvesting) en Den Toom (Defen sie). Met minister Roolvink heeft de infor- (Van onze correspondent) ROME Italië heeft een roerig wee keinde achter de rug. In verschillende plaatsen kwam het zaterdag al tot he vige onrust en gewelddadigheden. In de streek van Milaan kwamen vijf bom men tot ontploffing. De bomaanslagen, die vermoedelijk het werk zijn van neo-fascisten, hadden in het ene geval de verwoesting van een bureau van de communistische partij tot doel. Een an dere bom kwam tot ontploffing bij het gebouw van het centrum-linkse dagblad „II Giorno". Bij deze bomaanslag werd slechts een vrouw licht gewond. mateur gesproken over het spaarloon de wet op de Arbeidsongeschiktheid, de mogelijkheden om de AOW tot het mi nimumloon op te trekken, de verdere uitbreiding van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, het beleid ten aanzien van de oud-invaliden en ge handicapten en het controlesysteem bij de sociale zekerheidsinstanties. Met mi nister Lardinois zijn ruilverkavelings- en grondbankkwesties besproken. De informateur is intussen ook in het bezit gekomen van een defensierapport van het KVP-Tweede-Kamerlid Van Eisen, oud Generaal-Majoor van de Landmacht en oud-Commandant van het Commando Opleidingen. Dit rapport had de heer Van Eisen doen toekomen aan de groep achttien van de KVP, AR en CHU. Het is thans bij de informa teur terechtgekomen, die daarover on getwijfeld met de demissionaire minis ter van Defensie Den Toom zal spre ken. Het rapport-Van Eisen stelt onder meer afvloeiing voor van duizend man burgerpersoneel per jaar en het overbo dig maken van ruim vijfduizend dienst plichtigen met beroepsfuncties, alsmede diensttijdverkorting. Voorts bepleit het KVP-Tweede Kamerlid onder meer de opheffing van twee Starfightersqua- drons, sanering van de Marinelucht vaartdienst. Het departement van De fensie zou weer een horizontale opbouw moeten krijgen inplaats van de vertica le organisatie met aparte staatssecreta rissen voor Landmacht, Luchtmacht en Marine. (Van onze correspondent) KAAPSTAD Het huisarrest dat de Zuidafrikuansc regering mevr. Helena Joseph acht jaar geleden heeft opge legd. is deze week voor het eerst sinds die tijd voor drie weken opgeheven. Mevrouw Joseph, die 65 jaar is. is ernstig ziek en moet dringend een ope ratie ondergaan. Behalve om ziekteverlof vroeg me vrouw Joseph tevens toestemming om een verpleegster in huis te nemen. Se dert acht jaar is het haar verboden om mensen in huis te ontvangen. Het ver zoek is nog in overweging bij de rege ring. Mevrouw Joseph, die 's nachts ook geen mensen in huis bij zich mag hebben, moet zich tweemaal daags op een naburig politiebureau melden. In de gevallen, dat zij niet op de juiste tijd aan deze verplichtingen voldoet, komt een politiewagen haar ophalen en wordt zij beboet met een verblijf in de gevangenis. Verder mag mevrouw Jo seph nooit buiten haar woning komtn. De enige uitzondering was toestemming voor een wekelijks bezoek aan dc kerk en het bijwonen van dc kerst- en paas nacht in de kerk. Onlangs nog vond mevrouw Joseph een tijdbom op haar stoep, waarvan zij zich echter bijtijds wist te ontdoen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5