Ceicbc (Sowia/nt arrtenne Verdi's Nabucco bij Operastichting INTERNATIONAAL CONGRES WIL KLAARHEID OVER KERKMUZIEK KOLDER VAN COCTEAU MET DUBBELE BODEMS Voorburgs Jongerenkoor won festival Amerikanen niet tevreden over hun tv In het hart L van Rotterdam PAGINA 2 Voor ANWB wordt vakantie regel, schoolgaan uitzondering 1VOG een paar tientallen jaren geleden decreteerde de school een groot stuk van het gezinsleven; vrij krijgen buiten de vastgestelde vakanties was toen een hele toer. Trouwens in dit opzicht volg de de school bijna slaafs het bedrijfs leven, waar men ook bepaald niet scheu tig was de kostwinner een betaalde dag extra vrij te geven om heugelijke ge beurtenissen in de familiekring, zelfs in het eigen gezin mee te vieren. Na 1945 zijn de tijden veranderd en de vrijetijdsmoraal is met die verande ringen meegegaan. Wie zal er bezwaar tegen hebben? In de meeste gezinnen is het nu mogelijk dat de kinderen met de ouders samen op vakantie gaan, omdat school en bedrijfsleven hun vakantie regelingen beter aan elkaar hebben aan gepast. Dat moet zo blijven. Maar we twijfelen er wel eens aan of, in het be lang van het onderwijs, men zo ver moet gaan als instanties en organisaties die met verkeer en toerisme te maken hebben, het graag zouden zien. De A.N.W.B. pleit in zijn jongste jaar verslag voor een vaste schoolvakantie van Hemelvaartsdag tot en met Pinkste ren. omdat die tijd zo geschikt en ge liefd is voor een tweede vakantieperiode. Dat zal wel; maar op die manier kan de A.N.W.B. wel zo doorgaan, dat straks voor de schooljeugd vakantie regel en schoolgaan uitzondering is geworden. Op goede gronden onder meer van wege de geschiktheid voor een tweede vakantieperiode is er gepleit voor een ruimere herfstvakantie dan tot dusverre gebruikelijk was. Die is er gekomen. Maar aan de paasvakantie moet niet ge tornd worden, want weer of geen weer die leent zich uitstekend om in gezinsverband een aantal dagen ertussen uit te trekken; in eigen land of naar zonniger streken. Op scholen zit men intussen met het probleem, dat van jaar tot jaar vóór en na de kerstvakantie ouders voor hun kinderen extra dagen vrij vragen, omdat de wintersport hun sympathie heeft en de tijd rond Kerstmis zo uiter mate geschikt is als tweede vakantiepe riode. En intussen heeft het onderwijs ook nog te maken met strevingen om tot een algehele vijfdaagse schoolweek te komen en bij het voortgezet onderwijs dan nog met een verdere inkorting van de tessentabel. De vraag is, of dit allemaal nu wel kan, wil men met de verlenging van de leerplichtige leeftijd tenminste niet be reiken, dat de jonge generatie wel lan ger 'op school zit, maar kwalitatief en kwantitatief nauwelijks beter geïnstru eerd en gevormd wordt dan vroeger het geval was bij een veel korter durende leerplichtige leeftijd. Bovendien kunnen de scholen vol gens het nieuwste A.N.W.B.-voorstel tussen Pasen en september beter hele maal dicht blijven. Direct na de paas dagen beginnen stuit blijkens de praktijk op grote bezwaren. Konin ginnedag op een donderdag oefent al drang uit om de vrijdag daarop maar vrij te geven. De tijd van Hemelvaarts dag tot derde pinksterdag komt er dan, volgens de A.N.W.B.-conceptie, weer bij en vast staat, dat de grote vakantie zo vlug mogelijk in de tweede helft van juni moet beginnen om de vakantie spreiding te helpen bevorderen. Voor ons staat wel vast, dat van het restantje dagen dat dan tussen Pasen en grote vakantie overblijft het over grote deel weinig rendabel is vanwege eindexamens, schoolexcursies en de on vermijdelijke bijzondere gebeurtenissen welke met het einde van een cursusjaar gepaard gaan. Het voortgezet onderwijs kan dan zijn leerlingen maar beter direct na Pasen ter beschikking van de A.N.W.B. stellen, om daar als hulpkrachten de perikelen van het toeristische hoogseizoen te hel pen verlichten. Meer onderwijs per televisie DEN HAAG (ANP) De NOT (Ne derlandse Onderwijs Televisie) brengt in samenwerking met de NOS (Neder landse Omroep Stichting) het komende schooljaar 220 programma's op het scherm. Het aantal scholen dat één of meer televisietoestellen bezit is sinds vorig jaar gestegen van 2.200 tot 4.000. Hiervan staan er 3.300 op basisscholen en 700 op scholen voor voortgezet on derwijs. Het streven is erop ge richt de onderwijs-televisieprogram- ma's steeds meer onderdeel te laten zijn van onderwijsleerpakketten, waar in meerdere media op elkaar worden afgestemd. In dit verband spreekt de NOT over „projecten". De 220 programma's zijn over 42 van dergelijke projecten ver deeld, waarvan 19 voor het bassison- derwijs en 23 voor het voortgezet on derwijs. De projecten voor het basisonderwijs zijn bestemd voor de middenklassen en de hoogste klassen, ze hebben betrek king op de onderwerpen: actualiteiten, tekenen, handenarbeid, zingen, aard rijkskunde, biologie, natuurkunde, maatschappijleer en godsdienst. Die voor het voortgezet onderwijs con centreren zich op de vakken: biologie. Engels, Frans, Duits, aardrijkskunde, geschiedenis, maatschappijleer en godsdienst. Voor het basisonderwijs wordt via ra dio en televisie begin volgend jaar een onderwijsleerprogramma over ont wikkelingssamenwerking utgezonden. Dit project komt tot stand onder ver antwoordelijkheid van de protestants- christelijke en rooms-katholieke basis stichtingen van de NOT (Nederlandse Onderwijs Televisie), de KRO, de NCRV en in samenwerking met de na tionale commissie ontwikkelingstrate gie '70-'80. Het is voor het eerst in ons land, dat radio en televisie bij een dergelijk project betrokken worden. Nelly Morpurgo Muzikale leiding Lambert Gardeiio Regie Filippo Sanjust Opvoering met ups en downs Met het brengen van Verdi's Nabncco, zijn eerste opera, die met succes in 1X4.' werd opgevoerd, heeft de Nederlandse Operastichting een tamelijk groot risico genomen. Dit jeugdwerk, bij lange na niet het sterkste stuk uit hel operarepertoire van deze componist, heeft bepaald wel behoefte aan een perfecte opvoering wil het ons huidige auditorium van het begin tot het einde in zijn ban houden. Gisteravond heeft in een vrijwel uitverkocht Circusgebouw een in aantal machtig auditorium kennelijk met aandacht urenlang het gebeuren op het podium en in de orkestbak, te weten dt overweldiging en bevrijding van het Israëlische volk door Nabucco, koning van de Babyloniërs, en diens landgenoten, benevens de lotgevallen van diens dochters, zitten te bekijken en beluisteren; maar ook na elk tafereel Veel interessante concerten (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Van 1 tot en met 7 juni wordt hier een internationaal congres over kerkmuziek gehouden. Zeker is dat meer dan driehonderd Amerikanen het geheel of gedeeltelijk zullen bijwonen, en dat er ook veel belangstellenden uit Europese landen en natuurlijk uit ons eigen land zul len deelnemen. De Lutherse Werk groep, die zich binnen maar uitdruk kelijk ook buiten de eigen kerk met de materie bezighoudt, organiseert het ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Wat wordt emriee beoogd? Wel, mét veel kerken verkeert ook de kerkmu ziek op tal van plaatsen in een crisis. Ernst Krenek stelde vast dat de he dendaagse componist aan de uitvoe renden zulke hoge eisen moet stellen dat slechts weinig kerken er bij uit zondering aan kunnen voldoen zodat men naar zijn mening maar zijn toe vlucht moet nemen tot grammofoon platen. Veel kerkbesturen voelen ech ter helemaal niets voor moderne kerkmuziek en menen dat het heil moet komen van toepassing van pop en beat in de eredienst. Dit alles ka rakteriseert de chaotische situatie. De Lutherse Werkgroep hoopt dat het congres duidelijk zal uitspreken waar de vrijheid ongebondenheid wordt en waar de gebondenheid theologische en liturgische noodzaak is. Sprekers, die bij uitstek deskundigen mogen heten en afkomstig zijn uit de Ver enigde Staten, Duitsland, Zwitserland, Denemarken, Finland, Frankrijk Zwe den, en ons eigen land, zullen het onderwerp van zoveel mogelijk kan ten belichten en tfer discussie stellen. De referaten worden gehouden in het Schak-gebouw aan de Raamstraat en in het Kurhaus. Men hoopt boven dien een permanente internationale samenwerking, tenminste ten aanzien van de evangelische kerkmuziek, tot stand te brengen. Koren uit buitenland Het congres gaat gepaard met niet minder dan tien muzikale manifesta ties in de zojuist gerestaureerde Lu therse Kerk aan de Lutherse Burg wal. Deze concerten brengen heel bijzondere programma's, mede dank zij de steun van CRM en van het Haagse gemeentebestuur. Zo geven de Spandauer Kantorei en de Capella Vocale Hamburg zondagmiddag 6 juni het veeleisende Passionsbericht des Mattaus van Ernst Pepping, de grote componist van de moderne Duits- protestantse kerkmuziek. Twee Ame rikaanse koren laten zich horen, voor namelijk in Amerikaanse kerkmuziek. en wel op donderdagmiddag 3 juni het Thiel College Choir en op zater dagavond 5 juni het Valparaiso Uni versity Choir.. Aparte vermelding verdient een Deens programma op woensdagavond 2 juni van het Kloos terkerkkoor uit het Deense Horsen. Natuurlijk levert ook ons land zijn bijdragen. Behalve het openingscon cert van de organiserende werkgroep is er op donderdagavond 3 juni een optreden van het Utrechts Motetge zelschap van dr. Willem Mudde (de stuwende kracht achter het congres) met oude Nederlandse en moderne Duitse kerkmuziek. Door de mede werking van NOS en NCRV kunnen op het slotconcert op maandagavond 7 juni Omroepkoor en Radiokamcr- orkest de Nederlandse première geven van het Ezzolied van Johann Nepo* muk David. Dialogische orgelmis Het spreekt vanzelf dat ook het grote 18de-eeuwse orgel in de Lutherse Het Klosterkirchenkor uit Horsen, Denemarken, onder leiding van Soren Heedegard Sorensen, voert op woensdagavond 2 juni hedendaagse Deense kerkmuziek uit. Kerk zal worden gebruikt. Orgelreci tals zijn er woensdagmiddag 2 juni van'dr. Willem Mudde en maandag middag 7 juni van de Amerikaan dr. Warren Schmidt. Heel opmerkelijk is evenwel een voor ons land geheel nieuwe, dialogische uitvoering van de zogenaamde orgelmis van Bach op vrijdagavond 4 juni door twee orga nisten uit Helsinki, waarvan de een het grote Batzorgel, de ander een De Koffpositief zal bespelen. Tenslotte moet nog melding worden gemaakt van een geheel aan de hedendaagse Duitse componist Helmut Bornefeld gewijd concert op zaterdagmiddag 5 juni door een sopraan en een orga nist uit München: een laaiend applaus doen losbarsten. Was de uitvoering dus perfect? We zouden dit niet willen beweren. Maar wel had hij blijkbaar voldoende kwaliteiten om een groot publiek te boeien en misschien speelde toch ook het verhaal daarbij een rol- Ongetwijfeld viel er heel veel te waarderen.. Er ging een flinke stuwende kracht uit van Lamberto Gardelli's directie, die solisten, koren en orkest stevig in de hand hield, althans aanvankelijk. Op den duur verslapte hij wel een beetje. Feitelijk speelde hij in de ouverture zijn allerhoogste troeven uit- En zeker betoonde het omroeporkest zich zeer volgzaam. Koren en solisten hadden hun up en downs. Marion Lippert, een prachtige sopraan met een enorme omvang, had voortreffelijke momenten, zoals bijvoor beeld in haar eerste aria van het eerste tafereel. Maar soms trad in haar re- produktie een lichte onzelceiheid op. Licinio Montefusco als Nabucco voldeed over het algemeen uitstekend. Hij bezit een fraai getimbreerde volumineuze ba riton zijn duet met Abigaille was voor ons een van de hoogtepunten van de avond maar nu en dan vonden we zijn presentatie wat weinig emotioneel. Alle hulde voor Nelly Morpurgo, die Maria Magdalena als Ferena verving, voor de wijze waarop zij zich met haar kleinere stem aan de be.de voornoemde artiesten, stellig op grote ruimten in gesteld, wist aan te passen en in haar actie een juist tegenwicht vormde met haar kwaadaardige halfzuster. Wat de koren aangaat: het verschil in karakter van de barbaarse Babylo niërs en de passieve, duldende Israëliërs kwam in de presentatie soms te weinig tot uiting. Maar ze hebben het be roemde slavenkoor prachtig gezongen. De kleinere rollen waren respectieve lijk bij Henk Smit hij werd steeds beter Hubert Waber, Tini Grootel en Jan Blinkhof in goede handen. De tenor Anton de Ridder kon ons noch vocaal noch qua actie erg bekoren. Tot slot de regie. Deze was wel erg statisch en miste de nodige soepelheid. Ook de enorme trappen, die op het to neel voortdurend moesten worden op en afgelopen leken ons hinderlijk en overbodig. Vanavond gaat een reprise met enkele wijzigingen in de bezetting. Toen we vorige week de wenselijkheid uitspraken van het verdwijnen van een aantal mini-zendgemachtigden hadden we geen voor-wetenschap van het feit dat CRM inderdaad een aan tal mini-omroepjes wil liquideren. Dat besluit heeft uiteraard onze hartelijke instemming. We vinden wel dat CRM niet ver ge noeg gaat. Neem de Orde van Vrij metselaren. Een vergrijzende groep met 6.400 leden, zoals gisteren uit een uitzending bleek. Pakweg een half promille van de Nederlandse bevol king. We kunnen echt niet inzien hoe zo'n exclusief groepje met reden aan spraak op zendtijd kan maken. De KRO presenteerde gisteren „Be levenissen van een druggebruiker", documentaire die helemaal van het standpunt van de patiënt uit keek. Derhalve ook een programma met een individuele inslag die meer EEN dan DE drugverslaafde betrof. Het werd een nogal omslachtig „por tret" doordat de samensteller te ver zot bleek op stemmingsvolle plaatjes die geen echte informatie boden. Het portret was overigens niet van een doorsneeverslaafde, maar van een dui delijk individueel geval. Dat individu was een zo kwam het ons voor intelligente slappeling die, knoeiend met psychedelische toestan den, probeerde tot een vorm van zelf bevestiging te komen. Dat de KRO dit programmeerde op Het is niet alles nieuw wat nieuw lijkt. Vijftig jaar geleden was er in Parijs al een los-vast groepje componis ten dat rebelleerde tegen het verstarde muziekleven. Zij wilden af van deftig heid, plechtstatigheid, zwaarwichtigheid, van alleen-maar-ernst. Hun voorkeur ging niet uit naar pompeuze avondvul lende opera's en balletten maar naar korte pretentieloze nummers met hier en daar spitse pointes en wat losse virtuositeit, zoals music-hall en circus, cabaret en variété die kennen. Geest verwant literator Jean Cocteau maakte in die trant een kolderstuk voor Le Groupe des Six, een soms vlak-banale en kinderachtige maar soms ook pittige, pikante tekst met leuke dubbele bo dems. Het Residentie-Orkest dat zo nadruk kelijk op vernieuwing uit is, komt de eer toe „Les Mariés de la Tour Eiffel" voor de dag te hebben gehaald en zaterdagavond deze zotte bruiloft op de Eiffeltoren in het Congresgebouw te hebben vertoond. Zelf heeft het orkest in het geheel maar een bescheiden, zij het leuke, illustrerende functie. De ou verture en ritornellen voor de gaande en komende man van Auric (die later schatrijk werd van zijn Moulin Rouge- muziek), de olijke bruiloftsmars en de moordmuziek van Milhaud, de karika turale dodenmars van de Gounod cite rende Honegger, het charmante baad- stertje van Poulenc, de quadrille van de telegrammen van Germaine Tailleferre: allemaal luchtige en speelse stukjes klankdécor ter ondersteuning van tekst en pantomime. Guido de Moor en Wim de Rooij de Haagse Comedie hebben de tekst als twee „fonografen" bijzonder expressief en plastisch weergegeven en daarmee de koddige taferelen van de als poppen aangeklede en als zodanig acterende leden van het Mime Theater van Will Spoor, in aardige aankleding en tegen rake lichtdecors van Henk de Vries Hans Citroen, in het juiste perspectief Bruiloft op de Eifeltoren geplaatst. Het orkest speelde onder de Parijzenaar Yves Prin heel geanimeerd. Geen wonder dat de veelal komische, soms wat flauwe vertoning bij het overwegend uit jongeren bestaande pu bliek sterk insloeg. Valse wereld „valse wereld" (motto van het concert) die door Cocteau in zijn verto ning uiterst goedmoedig aan de kaak werd gesteld, had in het voorprogram ma een tegenhanger gehad in een krachtiger kerk.antate van Bach: ..Fal- sche Welt, dir trau ich nicht". Het mocht een vondst heten beide stukken op één avond met elkaar te confronte ren maar dié confrontatie bleef theore tisch doordat Bach niet aan zijn trek ken kwam en geen effect sorteerde. Prin had voor werk, stijl noch expressie het juiste besef en het Residentie-Or kest is geen ensemble dat zo maar even een Bach weggeeft die anno 1971 bij de authentieke uitvoeringspraktijk aan sluit. Het begon al slecht in de sinfonia, die nagenoeg identiek is met het openings- deel van het eerste Brandenburgse con cert: de verhoudingen in de bezetting waren slecht afgewogen, de stemmen kwamen niet tot hun recht. De Diissel- dorfse sopraan Ingeborg Reichelt waarom denkt men niet eens aan onze Yves Prin leidt Residentie-Orkest eigen, veel betere Elly Ameling? zong vervolgens de beide recitatieven iria's. Ze deed het bekwaam maar stijf en schools, en zong voortdurend tegen de toon aan. Tenslotte het koraal dat werd toevertrouwd aan een koor ad hoe, bestaande uit orkestleden (die in Bach geen emplooi haddenen hun echtgenoten. De klank was niet slecht maar Prin liet op half tempo zingen, maakte zinloze generale pauzes en be greep van de muziek niets. Men had het koraal ook helemaal als gemeente zang kunnen opvatten en de zaal kun- nn laten zingen'. Bach, goed bedoeld maar slecht uit gevallen. had ingekapseld moeten zijn door modernen. Door allerlei moeilijk heden echter moest de Musica per 17 Strumenti van Misha Mengelberg, vol gens de artistieke commissie in zijn pure ijlheid een ideale overgang van het zogeheten tweede poppenspel van de Italiaan Franco Donatoni naar de Bach-kantate, komend te vervallen. Het tumeltueuze slot van de Italiaan hotste nu tegen de meer innerlijke onstuimig- voorzien, had de programmaredactie wel de moeite kunnen nemen die titels enigszins voor het niet ingewijde pu bliek te verklaren. „In the cage" werd genïspireerd door de aanblik van een panter in een die rentuin en het heen en weer lopen het dier in zijn kooi vond zijn neerslag in de muziek. „In the inn" dankte zijn ontstaan aan de indruk van een voor bijganger die de klanken opvangt die uit een café naar buiten komen. „In the night" tenslotte is een heel dichterlijk, polytonaal stemmingsstuk met een bij zondere melodie in de solohoorn. Aan gezien de componist met het oog op de toenmalige theaterorkestjes de moge- van verschil,ende i de rationele 18e e orkest dat?) en of zijn muziek zelf poppenspel wil verbeelden of inderdaad als aanvulling op een echt poppenspel dient te worden beschouwd, moet in het midden worden gelaten. In het pro grammablad zocht men ook naar deze informatie tevergeefs. Hoe het zij. Do- natoni's muziek voor fluit (en piccolo) en orkest is wel intrigerend van opzet maar heeft het decoratieve karakter van een klandécor en is bij een uitvoe ring op zich zelf veel te lang en te weinig gevarieerd op te blijven boeien. De uitvoering bleef overigens sterk aan de noten gebonden, al moest men voor solist Koos Verheul alle waardering hebben. Ragtime Ook de weergave van de hoogst mi kwaardige „Set of pieces for theatre- chamber-orchestra" die de Amerikaanse zondagscomponist Charles Ives voorna melijk omstreeks 1906 maakte, zat nog te vee# vast aan materiële moeilijkhe den om te kunnen overbrengen wat de componist beoogde. De stukken (het programmablad vermeldde de laatste twee omgekeerde volorde) zijn de onge bruikelijk in hun componeertrant dat er meer dan „handigheid" voor nodig is om ze los en vrij musicerend te kunnen invoeren. En als de componist het nodig vindt zijn muziek van ondertitels te NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Pipo op Bizarra 19.30 uur: Coronation Street •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Leer uw kind zelf zwemmen •20.30 uur: Ironside 21.20 uur: De jonge onderzoekers NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: De schat van het kasteel zonder naarr 19.30 uur: Toppop 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place Het oproer kraait, cabaret •22.20 uur: Achter het nieuws •22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Sterrenkunde NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Kijken naar kinderen 21.10 uur: Joe Frazier, pop 21.50 uur: Televizier 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: NCRV •19.30 uur: Zo vader zo zoon •20.00 uèr: Journaal •20.21 uur: Oost, west, thuis best, 21.00 uur: Langdurig zieken, doe. •21.30 uur: Muzikale show Rotterdam 22.30 uur: Ander nieuws •22.40 uur: Journaal Sportquiz kopduel 19.38 uur: Het verre westen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Andy Williams 21.11 uur: Brandpunt 21.20 uur: Missionarissen op verlof 21.50 uur: Paul Vlaanderen 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Franse les de Nederl; 18.41 Ni woord vooi inds Partij, rs). EO: 19.00 Wij hebben :ld: gewijde ■H hebber ntalre over het Willem de MèRODE. 23.30 (S) Klankjuwelen: klassieke muziek (gr). 23.55- HILVERSUM IX 's. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik orpraatje. 18.30 (S) Dorothij Squires at the London Palladium (opn). 19.10 (S) Argentijnse zanggroep Los Cantores del Albar - 0.30 (S) Weer c wetenschap. 22.1 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. Protestantse- godsdienstige uitzending. 1B.( t i Sport. 18.55 Taal wenken. 19.00 Nieuws zeil actualiteiten. 19.40 Franse taalwenken. 19.J n(j Missie- ultzeding. 19.55 Intermezzo. Operamagazine. 22.01 Voor de kinderen. 17.15 11.15 Voor de zieken. Ü.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van :waalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar.....). ,05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal: muzi- lal middagmagazine. (16.00-16.02 Nieuws), w irerheldsvoorlichting17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Sprek< iraam. KRO: 17. lal': jeugdprogramma. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgijmnas- iek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr). 8.00 lieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met en plaatje (verv.). (8.30-8.33 De groente- nan). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitge- i reide reportage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissan ce. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verozekplaten- programma. (11.00 Nieuws). 11.30 Rondor" programma voor de richten). 12.2 ding de landbouw. 12.40 Knipperlicht: tafB. "muziek 1 tot° de 20 e eeuw (III): 17e en kerkmulzek; 16.55 (S) Planorecital: moderfiS uzlek 17.30 Brabant journaal. 17.55 MedeO |n€ lingen. HILVERSUM ni ieuws. 9.03 Plaatjes vc svs. 10.03 Ekspres: Uch 11.00 Nieuws. 11.03 Ee jlïend vrolijke gevarieerde visite. Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddij I Show. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws, i» lrr Drie-Draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: ri£u* en groen op alle toerei AVRO: 15.10 Muziekmiddag. (S) Nieuwe grammofoor ting: 16.00 (S) Spaan; VARA Pep. 10.( tenprogrammi (17.00-17.03 Nieu«j|( BELGIë (Nederlands) 12.00 Nieuws, mededelingen en SOS-1 richten. 12.08 Muziek programma. 12.55 B tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws en neelagenda. 13.20 DEthsmuzlek. 14.00 Nieui 14.03 Gevarieerd programma. (Tussen lj en 16.00 Flitsen van de Ronde van Ital 15.00 en 16.00 Nieuws en beursberichte 17.00 Nieuws en mededelingen. 17.15 Vo oudere luisteraars. 17.55 Weegschaal. een zondagavond vonden we iets on mogelijks. Het NOS-alternatief was een discussie tussen filosofen! Kijkers die een onbezorgde zondagavond wensten, konden bij t.v. niet terecht. Derhalve een hoofdzonde voor de t.v. gisteren. Zaterdagavond zat het veel beter. ,,E kleine waarheid" nam voorlopig af scheid met de aflevering die de titel waarmaakte. Een sobere aflevering die door alle medewerkend levensecht werd gemaakt. WUleke Albertl met name deed het voorbeeldig. Maar ook John Leddy leverde een prestatie die een markant punt van zijn artistieke carrière betekenen kan. Vg. Dekors van Nicolaas Wijnberg zullen in het Amsterdamse Toneelmuseum te zien zijn gedurende de maanden juni, juli en augustus. De collectie omvat een serie van ontwerpen van de af gelopen 25 jaar voor toneel, opera en ballet. Tevens is er werk te zien van enkele leerlingen van Wijnberg. suite in uiteenlopende klankbeelden presenteren, maar het is altijd opassen geblazen en de voorbereiding moet de gelijk zijn want vele partijen hebben een verregaande eigen zelfstandigheid in toonsoort, maat en ritme en de ge syncopeerde ragtime van ..In the inn" is echt niet voor de poes. Het lukte zater dagavond maar heel erg matig. Verveeld zal men zich overgens zel den hebben want er was altijd wel wat te zien. Het viel overigens op dat het Residentie-Orkest op het vorige concert in deze reeks in hippe vrije tijdskleding was verschenen en zaterdag weer pon tificaal in rok was. Weet men het langzamerhand zelf niet meer? A unst en Jfunstenaars Nouvelles Images-tentoonstelling. Van 28 mei tot en met 16 juni worden hier de plastieken van Renske Morks en de schilderijen en grafiek van Har Sanders getoond. In de Grafiekzaal worden de kleurenetsen van Koos je Wagenaar opgehangen en edelsmeed- werk van Ton van Bokhoven is dan in de zilverkelder te béèichtigen. HILVERSUM (ANP) Het Negende Koorfestival, georganiseerd door de Koninklijke Bond van Zang- en Ora toriumverenigingen in Nederland en de AVRO is zaterdagavond gewonnen door het Voorburgs Jongerenkoor onder lei ding van Ad de Groot. Het koor behaalde 394 van de 420 beschikbare punten. Tweede werd het Edith Stein College uit Den Haag onder leiding van Ruud van der Meer met 391 punten en derde „Deo Sacrum" uit Poeldijk onder directie van F. A. M. Franken met 374 punten. Aan het festival namen 86 koren deel. De jury bestond uit Iscar Aribo, Herman Stra- tegier en Willem Vogel. Dc werken van Geni Peter (1908-1969) zullen te zien zijn in Kunstzaal De Vaart te Hilversum van 29 mei tot 5 juli. Tegelijk wordt een prentenserie geloond afkomstig uit het grafische atelier van De Vaart zelf. ali. NEW YORK (Reuter) Bij een opini ilta onderzoek in de VS is gebleken, dat ndi procent van de Amerikanen niet tevt n den is over de televisieprogramma ver Iets meer dan vijftig procent vindt d cn er te veel reclameboodschappen op H w buis verschijnen. tiei Bij de steekproef onder ruim 1.5 Si Amerikanen, uitgevoerd door het I »nd stituut-Gallup in opdracht van h weekblad „Newsweek", bleek vootees dat de nieuwsuitzendingen en doe n, mentaires het meest gewaardee ar, worden: 79 procent van de ondervraa m den vindt dit de beste programma's, hal Het concert en congresgebouw De Do len van Rotterdam viert zijn vijl verjaardag. Ruim drie miljoen men.' ee hebben het bezocht voor 2100 cultur manifestaties en er waren 3400 co gressen, vergaderingen en dergelij evenementen. Om enkele hoogtepun'. te noemen: Het Ballet van de Twint ste Eeuw van Béjart. een optreden v de Berliner Philharmoniker o.l.v. Hi bert von Karajan, het New Port Ji Festival in 1970 met tienduizend I zoekers, de marathonnacht van d voorstellingen met Cliff Richard. So 1 Gaaikema en Paul van Vliet. En 11 is er nog een lange lijst op te gev Maar vanavond ziet u fragmenten Ul een voorstelling die op 18 mei In j Doelen gegeven werd ter ere van !n' eerste lustrum, een echt feestelijk pisc' gramma met Willeke Alberti en Si n Gaaikema die begeleid worden door Rotterdams Filharmonisch Orkest olrb Edo de Waart, alsmede de Blue D nd monds en het Trio Henk van Dijk. I nS huisorkest verzorgt het klassieke Iln deelte en zal werken van Berloiz e Mozart ten gehore brengen en een co n positie van Louis Andriessen „De t ez< gen symfonieën van Beethoven". feestedlijke uitzending die onder re "vi van Jurriaan Andriessen staat. Nederland 2 21.30 uur. nti irti

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2