LEIDSE CITY WANDELGEBIED Op 1 juni gaat eerste overgangsfaze in: i Eerst Haarlemmerstraat; J later volgen Steenstraat Hoogstraat en Breestraat, Besturen van Leiden wordt steeds meer <3 een onbegonnen werk Pril muziekduo met curieus programma Vragen over directeur en zijn jacht Achterstanden zijn moeilijk in te lopen Comité in Leiden-Noord breidt activiteiten uit ENIGE ACTIEVE JONGELUI WOENSDAG 19 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De plannen voor een wandelgebied in het centrum van Leiden gaan vaste vormen aannemen. B. en W. met in dat college wethouder A. Kret van Stads ontwikkeling als grote promotor, gaan de knoop vastbesloten doorhakken. De Haarlemmerstraat-promenade, die op de zaterdagen al geheel ingeburgerd is, gaat tijdens een proefperiode van 1 juni tot en met 4 oktober dagelijks „draaien". De straat wordt tussen Turfmarkt en Pelikaanstraat 's middags van 12 uur tot half 6 alle verkeer (behalve voetgangers) afgesloten en op de donderdagse koop avonden tot 's avonds half 10. Deze proef geldt op de werkdagen. Op de zaterda gen blijft de situatie zoals dezze thans is: promenade van 9 uur 's morgens tot 5 middags. Als de proef laagt, wordt deze met ingang van 4 oktober a.. om gezet in een definitieve regeling. De proefperiode moet. aldus B. en W. die een ver het integrale promenadeplan voor de gemeenteraad hebben klaarliggen die medio juni naar buiten komt worden gezien als eerste overgangsfase naar totaal wandelgebied voor de Leidse city, die als koopcentrum een zonniger toekomst tegemoet gaat. „Het moet er nu maar eens van komen", vindt wethouder Kret; „het kost allemaal veel geld, maar dat zullen overal Vandaan moeten zien te peu teren. Aan G.S., zal het niet liggen. Daar ben ik van overtuigd". Dat het financieel niet erg gemakkelijk ligt is de laatste tijd wel duidelijk geworden. Aan sierbestrating hoeft de gemeente voorlopig nog niet te denken. ,,Op 4 oktober gaan we verder", kondigt de irethouder aan. „Dan treedt de tweede iverganstermün in werking en wor- len de Hoogstraat, de Steenstraat en De raadsleden, bewoners en winkeliers van 't gebied Haarlemmerstraat en Lange Mare zijn schriftelijk van de maatrege len door het college (Voorlichting ver zorgde een informatieve circulaire) op de hoogte gebracht. VERKEERSMAATREGELEN Voor het welslagen van de proef zijn uiteraard verkeersmaatregelen noodza kelijk. In de Haarlemmerstraat wordt de tot nu toe geldende blauwe zon voor kortparkeerders vervangen dooi een stopverbod; het geldende stopverbm wordt vervangen door een parkeerver bod, dat van 8 uur tot 18 uur var, nog niet veel meer te zeggen dan dat de trottoirs sterk zullen worden ver breed en dat alleen het openbaar ver voer wordt toegelaten. Er komt geer. alternatieve route voor het doorgaand verkeer. „Doorgaand verkeer bestaat niet in het centrum", zegt wethouder Kret. „Dat rijden door de binnenstad is gewoonte of „bijgelovigheid". Er zijn andere wegen genoeg te vinden als je elders in de stad wil zijn. Dit is geen doorgaand verkeer, maar doelverkeer. Wat wel nodig zal zijn is een duidelijke en effectieve bebording". De city, die over niet al te lange tijd al wandelend te bereiken zal zijn te beginnen bij de Steenstraat, gaat er gezelliger op worden. Volgens de wet houder is er nu al ontwikkeling in de aanvraag van vergunningen voor terras jes. „Laat de mensen maar aanvragen, ze zijn welkom met hun terrasjes. Zo spoedig mogelijk zullen we aan hun wensen voldoen". de Lange Mare tussen Haarlemmer straat en Clarensteeg in de richting Oude Vest. Bezwaren tegen deze ver keersmaatregelen kan men vóór 1 juni kenbaar maken bij B. en W, Stad huis. Wachten op bijdrage van rijk LEIDEN Door het uitblijven van een beslissing over een aanvullende bijdrage, komt de begroting van de gemeente Leiden niet voor goedkeuring xiï aanmerking en daardoor al evenmin de aanvullende begrotingen die op grond van de voorgenomen investeringswerken worden ingediend. Daardoor is Leiden budgettair en financieel in een schemerige overgangstoestand beland. De lijst van nog niet goedgekeurde raadskredieten breidt zich van maand tot maand uit. Ter zelfder tijd zijn subsidietoezeggingen te ver wachten voor allerlei werken ten behoeve van verkeers- en voorzieningen, reconstructie en sanering. «.ut-Yv.iYvWim;iuus ia, udi ueze zu- - de nieuwe Pauwbrug kan worden met doorkrunen, meent het gemeente- isnbesteed. De restauratie bestuur. AANPASSING BREESTRAAT Een hele stap verder wordt de aan passing van de Breestraat. Hierover valt kracht zal zijn; op koopavonden tot 21 uur. De technici meenden, dat de auto's nu maar eens de andere kant van het wegdek moeten berijden i.v.m. een re gelmatige slijtage van het asfalt. Voorts wordt eenrichtingverkeer ingevoerd op In Kasteel Duivenvoorde VOORSCHOTEN Met een bijzon- er goed gekozen en beoeind programma zit incerteerden dinsdagavond in kasteel uivenvoorde te Voorschoten de so- JJJ taan Doris Laschek-Reich, en Georg chek, klavecimbl. Biden zijn nog jat pril aan het firmament der muze deze onbekendheid resulteerde in wat matige belangstelling wat het antal toehoorders betreft. Aandacht was er echter des te meer. terecht: beiden droegen bij tot een aeiend geheel. Het deed sympathiek aan at Doris en Georg Laschek niet heb- gestreefd naar een persoonlijk suc- maar ziï z'ch *n dienst hebben (S) T van een aantal componisten, die o« muziekhistorisch opzicht van grote J: tekenis zijn geweest en wier werken ïxtt en zelden op een programma zal aan- Voor de pauze hoofdzakelijk »a de pauze Spaans en Portu- es. het geheel over een tijdvak van gcü diende tot achttiende eeuwse compo- Zo was er van de dertiende eeuwse N( dam de la Hale een rondel een m" «^Ikdje uit zijn bewaard gebleven 'ïrsspel „Le jeu de Robin et Mari- Deze herdersspelen vonden hun !lefc irsprong in dansliederen en gezongen zelschapsspelen. Hun uiteindelijke orm een reeks van liedjes, die tokking hebben op het landleven, is :iek P®rend voor deze herdersspelen. l Het programma bood een grote ver- heidenheid: naast Rousseau, de naam ln Duni, een Italiaan, die zich later in I vestigde en bekendheid kreeg als ondlegger van het Franse zangspel. et eenvoudige karakter hiervan vindt |en terug in het liedje „Hélas, j'ai pandu Geheel in overeen- MEDISCHE DIENSTEN (Apotheekdienst voor Hemelvaartsdag: «>pend voor spoedeisende gevallen. egi avenapobheek, Haven 18, tel. 20085. bon: Potheek Voorschoten, Leidseweg 66, 1. 01717-2525. De diensten van de Oegstgeestse en eiderdorpse apotheek worden geduren- deze periode waargenomen door twee •ovengenoemde apotheken. stemming met de aard van dit pro gramma gaven Doris en Georg Laschek een ingetogen maar zeer muzikale ver tolking van deze werken. Beiden heb ben, gezien ook hun instelling, alle '"insen voor een verdere ontplooiing. Het moet vermeld worden, dat Georg Laschek ook met zijn soli bewees een voortreffelijk clavecinist te zijn, en dat "i een belangrijk aandeel heeft gehad het welslagen van dit concert. B. RIJNDERS LEIDEN Volgens een bericht in de Leidse Courant van gisteren zou door leraren en leerlingen van de chr. l.t.s. Zuidwest ten behoeve van de directeur van deze school een gemotiriseerd jacht zijn gebouwd. De directeur zou de mate riaalkosten zelf hebben gedragen, terwijl de verrichte werkzaamheden in het ka der van de opleiding plaatsvonden. Het raadslid D. C. J. van Peype (P.v.d.A.) vraagt het college van B. en W. of dit bericht juist is. Verder wil hij weten of het in overeenstemming met de functie en de onpartijdige positie van de directeur is, dat deze heeft in gestemd met de bouw van dit jacht te zijnen behoeve? „Is het college met mij van mening, dat één en ander bijdraagt tot het schep pen van een onzuivere verhouding tus sen de directeur ener-, de leraren leerlingen anderzijds? Welke maatregelen zouden door het college kunnen worden genomen in het geval dat deze directeur aan een ge meentelijke school verbonden zou zijn geweest?" Meer parkeerruimte omgeving station LEIDEN Dezer dagen begint per soneel van de firma De Bolster, in opdracht van de directeur Gemeente werken, met de aanleg van 55 parkeer plaatsen op het braak liggende terrein het voormalige Pieter Huibertshof achter de Stationsflat. Het totaal aantal parkeerplaatsen op dit terrein zal daar door stijgen tot ongeveer 145. Met de uitvoering van dit werk zal ongeveer maand gemoeid zijn. UVS scoort 3 keer tegen Quick Boys LEIDEN Een derde plaats in Zilveren Molentoornooi is alles was UVS z\jn scheidende oefenmecster Piet Kan tebeen als sportief geschenk heeft kun nen aanbieden. Quick Boys, dat al eerder in het tour- ncoi het hoofd had moeten buigen vooi finalist Roodenburg, was gisteravond niet sterk genoeg om UVS in de verlie zersronde de derde plaats afhandig te kunnen maken (20). De doelpunten- machine, die zondag tegen Neptunus flink was warmgedraaid, had tegen Quick Boys overigens meer dan een nodig om de Katwijkers naar het tweede plan te verwijzen. Aad Koren gaf de Leidenaars vóór rust een 10-v( sprong. Na de hervatting moest Floor Schaap op een schot van Leo Holl de tweede maal naar het net. Hersenschudding bij aangereden voetganger LEIDEN Een 52-jarige inwoner -an Leiden is gistermiddag op de voet gangersoversteekplaats aan de Hooi gracht aangereden toen hij plotseling overstak. Hij moest 'met een hersen schudding en wonden aan hoofd en elleboog per E.H.D. naar het Diaconesse- huis worden gebracht. Een 18-jarige be stuurder uit Hilversum kon de onver wachts overstekende man niet meer ontwijken. LEIDEN LFC organiseert morgen het jaarlijkse pupillentoernooi voor spe lers van 10 tot 12 jaar. De opbrengst van dit toernooi, waarvoor de toe gangsprijs f 0,50 bedraagt, is bestemd voor het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk. VOORSCHOTEN Vrijdagmiddag van half zes tot half zeven ontvangt het Voorschotense College van burgemeester en wethouders in de raadzaal de Rotary- afdeling Leidschendam/Voorschoten met hun Engelse en Duitse gasten. Drie jaar geleden heetf de Rotary-afdeling ook in het Voorschotense gemeentehuis een ontvangst gekregen eveneens met hun Engelse en Duitse geestverwanten. Het gevaar dreigt nu, dat enerzijds allerlei subsidies in het vooruitzicht worden gesteld voor het uitvoeren van infrastructurele werken, maar dat ge zien de budgettaire situatie en wegens moeilijkheden met betrekking tot de centrale financiëring, het Leiden onmo gelijk wordt gemaakt, van deze toezeg gingen gebruik te maken. Voorbeelden daarvan zijn de subsi dietoezeggingen voor het Witte Singel plan en voor de werken rond de nieuwe Pauwbrug. Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land zijn er door een onderzoek over de jaren 1970 en '71 van overtuigd, dat Leiden met een aantal structurele te korten kampt. Naar hun mening komt Leiden over deze jaren in aanmerking voor aanvullende bijdragen die in de orde van grootte van f 3.5 tot f 4,5 miljoen zullen liggen. Voor het opheffen van de erkende LEIDEN Met als directe aanleiding I tering van de woningen met alles wat de omstreden kwaliteit van een paar daarmee samenhangt is zo langzamer- honderd woningen, die vroeger onder hand een akkoord bereikt met de Ge- Dc Goede Woning en nu onder dc meentelijke Gemeentelijke Woningstichting problemen rond de huurver hoging, is Leidcn-Noord in beweging gekomen. Het buurtcomité Leiden-Noord (waar van de heer L. Cavé woordvoerder is) en dat zich enige tijd geleden losmaak te van de onder de Communistische Eenheidsbeweging Nederland vallende „Bond van huurders en woningzoeken den", gaat zijn activiteiten nu verder uitbreiden. Om te beginnen tot alle 596 woningen maar bovendien tot allerlei andere facetten, die de leefbaarheid in Leiden-Noord raken. De heer Cavé en wij kcomité-voorzit ter J. Vervoorn vertelden dit tijdens een bijeenkomst in het gebouw van het Maatschappelijk Contactorgaan, welk orgaan steeds nauwer wordt betrokken in de activiteiten. Over de huurverhoging en de verbe- INSCHRIJVING ZOETERWOUDSE RIJWIELTOCHTEN GEOPEND ZOETERWOUDE Howel dc eerste fietsenthousiasten reeds enige tijd op de deelnemerslijsten staan genoteed is zondag j.l. officieel de inschrijving voor de Zoeterwoudse Rijwieltochtcn geo pend. Zü zullen op zondag 6 juni voor de 20ste keer worden georganiseerd. Reden voor het organisatiecomité om deze lustrumeditie eens flink op te Voor het eerst zullen de deelnemers die de tocht volbrengen, en dat is bijna steeds 100 een medaille als herinne ring ontvangen. Deze heeft men speci aal voor deze gebeurtenis laten ontwer pen. Daarnaast is er voor de meest regelmatige en oplettend rijdende deel nemers een schat van prijzen beschik baar in de vorm van bekers, stan daards, lauwerkransen en takken en plaquettes. Naast de gebruikelijke af stand van 75 km. werd enkele jaren geleden ook de mogelijkheid geschapen om een kortere tocht te rijden. Na een wat aarzelend begin heeft de deelname aan de 35 km. tocht de laatste paar jaar een grote vlucht genomen. Voor de lange afstand kan men dit jaar voor het eerst vertrekken vanaf 8.30 uur. Vele blijken het fietsen in de rust van de vroege zondag op prijs te stellen. Bovendien werd door het groeiend aan tal deelnemers het noodzakelijk de ver trektijden meer te spreiden. De route commissie is inmiddels vrijwel rond met haar werk en thans bezig met de nacontrole. Zij is er wederom in ge slaagd een aantrekkelijke route uit te stippelen die, als een extra-attractie voor deelnemers, wordt geheim gehou- (ADVERTENT1E) Burgerlijke stand OEGSTGEEST Geboren: Joanna Cornelia Maria Petronella, d. v. A. P. J. M. Oomen en P. M. Jeuken. Getrouwd: A J Cool en C. E. van Wijk; L. van Aalsburg en D. C. E. Kraaij. Overleden: G. Bloemendaal. OEGSTGEEST Voor de bezorging van de Leidse Courant in een gedeelte van Oegstgeest vragen wij met spoed den. Er zijn een aantal specifieke fiets paden in opgenomen waardoor he rustig fietsen zoveel mogelijk gewaar borgd is. Men kan inschrijven en in lichtingen bekomen op de adressen Eloutstraat 9 en Watertje 19, tel.: 229. Zocterwoude Morgen, Hemel vaartsdag, organiseert de tafeltennis vereniging Effect '54 zijn clubkampi oenschappen in Ons Huis. De voorror den vangen aan om 11 uur en c finales om 20.30 uur. IBB-deKondor verwacht winstherstel LEIDEN Het bouwbedrijf 1BB- Kondor groep N.V.. in 1970 geconfron teerd met een aanzienlijke winstdaling, ziet in de groep alle elementen aanwe zig om te komen tot een herstel van de winstcapaciteit, aldus de raad van be stuur in het jaarverslag. Ondanks een omzetstijging met circa 5 pet. van f61,5 min. tot f81,3 min. daalde het brutorcsultaat van f9,1 min. tot f6,5 min. De nettowinst van f0,2 min. (v.j. f 0.8 min.) laat geen hoger dividend toe dan 5 pet. (v.j. 18 pet.). Als oorzaken van de teleurstellende resultaten over 1970 noemt. De raad van bestuur de zeer sterke loonstijgingen het land plaatsvonden. Deze ontwikkelden zich ver boven de CAO verhoudingen uit. Daardoor zijn zij voor een groot deel niet met de op drachtgever te verrekenen ingevolge de risicoregelingen. Verder waren er te genvallers op enkele werken. Voor zo ver op lopende werken verliezen reeds geprognotiseerd konden worden, zijn zij volledig ten laste van 1970 gebracht. De omzetstijging met 25 pet. heeft niet voldoende tegenwicht kunnen geven Het de laatste jaren in de bouwnijver heid gedaalde prijsniveau zal zich naar het zich laat aanzien in de komende tijd kunnen herstellen. Een prognose voor 1971 wordt bemoeilijkt door de situatie op de arbeidsmarkt. Het is nog niet le voorzien of de ko mende loonontwikkelingen en met na me de standpunten rondom de nog af te sluiten CAO consequenties voor de werkvoortgang zullen hebben. Deson danks wijst de totale prognose voor 1971 in de richting van een opgaande Woningstichting, nog niet alle problemen de wereld uit. Maar het comité gaat zich nu ook op andere gebieden ontplooien, zoals be- jaardenwerk, verkeersproblemen, scho len. zaalruimte, kinderchrèches, kortom met alles wat de leefbaarheid raakt dit stadsdeel. achterstanden moeten juist in de ko mende jaren een aantal grote investe ringswerken worden uitgevoerd. Het achterwege laten van deze werken zou mpzalig zijn voor de stad. Maar de vooruitzichten voor het doen van inves teringen zijn verre van rooskleurig. De jongste maatregelen van de rege ring t a v. de centrale financiering val len voor Zuid-Holland zeer ongunstig uit. Als deze maatregelen van kracht blijven, zou Leiden slechts kunnen re kenen op een bedrag voor nieuwe in vesteringen van f 6 min. per jaar. Maar uit dit bedrag moeten ook de routine investeringen van de gemeentebedrijven worden bekostigd. Die vertegenwoordi gen dit jaar en de volgende jaren alleen al bij de Stedelijke Licht Fabrie ken een veelvoud van genoemd bedrag. Ook afgezien van deze factor vormt de zes miljoen gulden maar een schijntje van het bedrag dat voor nieuwe inves teringen nodig is. Als op korte termijn niet meer fond sen beschikbaar worden gesteld, zal het besturen van de stad Leiden een onbe gonnen zaak zijn. G.S. hebben hier wel begrip voor maar ze kunnen onder de gegeven omstandigheden niets aan de situatie veranderen. Daar komt bij, dat GS de indruk hebben dat Leiden, gezien zijn precaire budgettaire situatie, duur werkt. Met name geldt dit voor de openbare wer ken: vergelijking met andere gemeen- valt meestal ten nadele van Leiden uit. Het dagelijks bestuur van Leiden heeft GS daarom uitgenodigd, een of deskundige griffieambtenaren te laten deelnemen aan de arbeid van een werkgroep die zich met deze materie bezighoudt. GS, die begrip hebben voor de Leidse moeilijkheden, staan een goed samen- met het gemeentebestuur voor. Maar ook het college van GS kan, bij gebrek aan vingers, geen hand meer toesteken: hulp is alleen nog te ver wachten van de regering. HVL organiseert jeugdsportdag op Roomburg LEIDEN De Leidse handbalvereni ging HVL organiseert morgen op sport park Roomburg een Jeugdsportdag. Van 9 tot 12 uur zetten de jongens en meisjes tot en met 14 jaar hun beste beentje voor bij het verspringen, hoog springen, doelwerpen en een estafette, 's Middags speelt het damesteam van HVL tegen Jong Ade en het herenteam tegen HVS. 's-Middags wordt door de jeugd een hindernisbaan genomen. Op lste Pinksterdag nemen alle teams HVL deel aan een toernooi in Sittard en op 6 juni doen alle jeugdteams de Leidse handbalclub deel aan toernooi van Hercules. Van de z< gaat de jeugd van HVL ook naar zogenaamd jeugdweekend in Velp. „De Vogelenwijk'" bestaat 25 jaar LEIDEN Zaterdag 22 mei is het 25 jaar geleden dat dc speeltuinvereniging „Dc Vogelenwijk" opgericht werd. Sinds die tijd hebben verscheidene besturen getracht een zo goed mogelij ke speeltuin voor de jeugdige bewoners van de wijk op te bouwen. Voor een groot gedeelte is dit gelukt, maar het blijft de wens van het bestuur om een meer definitieve tuin te scheppen. In deze tuin zouden dan mooiere toestellen kunnen staan en zou ook een clubhuis gebouwd worden. Om deze plannen te verwezenlijken zijn reeds acties op touw gezet, waaronder een krantenac tie. Ter gelegenheid van het jubileum recipiecrt het bestuur op 22 mei 's a- vonds van 7-9 uur in de aula van de Mytylschool aan De Blauwe Vogcl- LEIDEN. Ook het stadhuis heeft zijn bedrijfs-zelfbesciiermingsploeg Gisteren heeft de ploeg onder toeziend oog van burgemeester dr. A. J. Vis een geslaagde oefening gehouden. Er deden reddingsploegen, gewondendragers en E.H.B.O 'ers aan mee. De oefening gold als besluit van de opleiding, die B.B.-instructeur P. Eradus dit jaar heeft gegeven. Aangenomen werd een ontploffing op de derde etage van het stadhuis. Bij de verkenning door de leiders van de drie ploegen bleken er vier zwaargewonden te zijn; trappen en liften werden buiten werking geacht. E.H.B.O., dragers en reddingsmensen gingen omstreeks één uur aan het werk. Vooral de laatste ploeg, die via de ramen op scharnierende ladders de gewonden afvoerden, trokken veel bekijks. Na afloop bleken deelnemers en instructeurs zeer tevreden over het verloop.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3