Raadsleden signaleren gevaar rond doorstroming Fikse straffen voor rijders met „gammele'' automobielen KRITIEK OP SUBSIDIEREGELING Stoffel na 2 jaar te water Sociaal evenwicht kan verstoord worden Uitreiking Hugo van Poelgeestprijs Raad kreeg uitsmijter met arsenicum Massale inbraak in Leiden Leidse kantonrechter had weinig clementie Mr. H. Driessen hekelt zetelroof van Gerkema „De Hertogin van Malfi" - een duister stuk van Globe Hil LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MEI LEIDEN De „Derde Nota inzake het huisvestingsvraagsluk" en het voorstel tol wijziging van de Doorstromingsverordening-1970 hebben de gemeenteraad van Leiden gisteravond lange tijd beziggehouden. Zonder rechtstreeks resultaat. Want toen het later en later werd stelde de voorzitter, burgemeester A. J. Vis, een gewijzigde procedure voor. Om eerst de instelling van een koopavond te kunnen bespreken, zou de discussie gestopt worden na het antwoord van wethouder S. Men ken in eerste instantie. De datum voor de voortzetting werd vastgesteld op vrijdag, 21 mei as. Maar op voorstel van mevrouw Kerling-Simons werd, om praktische redenen, ook het antwoord van de heer Menken tot die datum verdaagd. Voor mej. Van Buel (KVP) was de huisvestingsnota aanleiding tot een kri tisch beschouwen van de waarde van de gegevens die alweer verouderd zijn. In dit verband verzocht ze om actueler informatie. Toch achtte ze de in de nota' genoemde cijfers sprekend genoeg. Voor haar was de kernvraag die na lezing van het stuk bij de fractie was over gebleven en waarop het antwoord niet of nauwelijks te vinden was: Wat gaat er nu verder gebeuren? Welke beleids conclusie trekt het college uit de feite lijke constatering, dat de vraag naar woonruimte nog zo groot is? Ze verklaarde zich graag akkoord met de instelling van een doorstromingsfonds. Maar dan zou ze over enige maanden graag enig inzicht hebben in het aantal goedkopere woningen, dat is vrijgekomen door de doorstroming naar de Meren- wijk. GEEN VOORUITZICHT De heer Lamers (Pr. chr.) typeerde de nota als „een terugblik zonder vooruit zicht" en hij wekte het college op, een straffer huisvestingsbeleid te voeren. (Commentaar uit de zaal: Het huisves- tingsbeid van Schut is inderdaad een Voor lieperkers van aantal proefdieren LEIDEN Dierproeven zijn noodza kelijk en niet iedereen die zich bezig houdt met dierproeven is een dieren beul. Dat stelde de Leidse hoogleraar prof. dr. E. L. Noach gistermiddag in Leiden bij de uitreiking van de Hugo van Poelgeestprijs namens de Stichting Bouwstenen voor Dierenbescherming. Deze prijs wordt eens in de vijf jaar toegekend aan die onderzoekers die door toepassing van nieuwe vindingen erin slagen zonder de kwaliteit van het we tenschappelijk werk aan te tasten, het aantal proefdieren te beperken. Met na me is de prijs bedoeld voor hen, die het aantal benodigde katten, honden en apen (dieren met een hoger bewustzijnsver mogen dan andere) weet te beperken. Prof. Noach noemde de bijeenkomst er één, die zijn weerga niet kende in de wereld. Volgens hem was de bijeen komst het bewijs dat dierenbescher mers en mensen die dierproeven nemen, niet vijandig tegenover elkaar hoeven te staan. De Leidse hoogleraar stelde, dat de samenwerking tussen deze twee groe pen goed is en dat de houding van dierenbeschermers bij het opstellen van een voorontwerp van wet over het ge bruik van proefdieren loyaal te noemen is. „Door af te zien van dierproeven, zouden we de klok ruim een eeuw te rugzetten", aldus de Leidse hoogleraar. De prijs, die werd uitgereikt door de weduwe van de Leiderdorpse steenfabri kant Hugo van Poelgeest, mevr. dra. V. R. van Poelgeest-Spatkowa, viel te beurt aan drie groepen van onderzoekers: ir. A. L. van Wezel en drs. B. C. Kruyt van het rijksinstituut voor de volksgezond heid in Bilthoven (samen 5.000 gulden), het Instituut voor tropische ziekten van de faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit van Utrecht (2.500 gul den) en dr. A. Schuurs en C. J. van Wijngaarden van N.V. Organon in Oss (2.500 gulden). straf!) Als taak voor de onlangs aange stelde doorstromingsambtenaar zag hij „de mensen enthousiast maken voor het vrijmaken van een goedkopere woning, door te verhuizen naar de Merenwijk". De eerste, die een wat fellere toon aansloeg tegen het toewijzingsbeleid, was de heer' Verboom (P.v.d.A.) die opperde dat het „kleurensysteem" de sociale opbouw van een buurt onmoge lijk maakt: door het creëren van een 600-guldenstraat, een 800-guldenstraat enz. maakt men kunstmatige getto's De doorstroming doet daar nog een schepje op. Hij diende een motie in met de bedoeling, die aan minister en Kamer leden te zenden. Daarin stelde hij dat het aanvullend huursubsidie niet zodanig is dat ieder, onafhankelijk van zijn inkomen, een passende woning kan betrekken. Hij wilde daartoe het maximum van de bij drage doen vervallen; de gehanteerde huurquote voor de laagste inkomens ver lagen en een bijdrage verstrekken aan bewoners van alle huizen, voor de bouw waarvan overheidsgelden werden ver strekt. De fondsen voor zo'n regeling zouden gevormd kunnen worden uit een heffing voor alle personen met een in komen boven de weistandsgrens, die minder dan 10% van hun belastbaar loon aan huur besteden. GEVAREN En ook de heer Zunderman (DS '70) gaf uiting aan de vrees dat de door stroming enorme gevaren met zich brengt voor de sociale opbouw van de Merenwijk, waarin zich mensen vestigen, die na verloop van tijd verwezen moeten worden naar „de Armenwet". (Een ty pering, die hij na protest van PAK-zijde verving door de aanduiding Bijstands wet) Daarentegen signaleerde hij, dat er, bijvoorbeeld, langs Lammenschansweg en Zeemanlaan al maandenlang enkele j goede woningen leeg staan, omdat geen koper komt opdagen en hij tipte het college: „Daar moest u iets aan kunnen doen. Bekwame mensen trekken hier weg omdat ze ergens anders behalve een goede baan ook een Woning kunnen krijgen. We moeten, in samenwerking met de woningbouwverenigingen, stre- naar een oplossing". MEER MOTIES „Wat wij moeten doen is bouwen, bouwen en nog eens bouwen! U weet ■el: 4.000 woningen per jaar. Het eerste halfjaar is al verstreken", spoorde me- w Kerling het college aan. ..Er ge beurt te weinig. Wij wachten. Maar u moet initiatieven nemen". Ook zij laakte de bestaande huursutjsidieregeling. En ze kwam met drie moties; Culturele agenda Leiden poporatorium van C. C. Courtney. P. Link en r.ennaert Nligh. Maandag 17, dinsdag 18 mei, 20.15 uur. Zuidelijke Toneelgroep Globe met ..De Hertogin van MaUl". een fataal spel over liefde en liefdeloosheid, geschre ven door John Webster. Regie: Ton Lutz. Zaterdab 22 mei, 20.15 uur, Clalr Obscure (L amante anglaise) van Marguérite Duras m.m.v. Hans Boswinkel. Loudl Nijhoff en Joan Remmelts. Thema: Onderzoek naar de motieven van een gepleegde gruwelmoord. Stadsgehoorzaal: woensdag 19 mei. 12.45 TENTOONSTELLINGEN: Galerie van der Vlist: (tel. 22806) Voorja; lonstelling. van Paul de Regt en WU Verhey. Prentenkabinet: (teL 26838) Tentoonste van Pauper tot Staker. DIVERSEN: Kasteel „Duivenvoorde" Voorschoten: dinsdag 18 mei 8.30 uur Kamermuziekavond. Rondleiding door het kasteel bij kaarslicht n René de s Visser. ■oenoordhal: Iedere vrij veemarkt. Obaldla, regie OEGSTGEEST Geboren: Joanna Cornelia Maria Petronella, d. v. A. P. J. M. Oomen en P. M. Jeuken. Getrouwd: A. J Cool en C E. van Wijk; L. van Aalsburg en D. C. E. Kraaij Overleden: G. Bloemendaal. Een die, om verstoring van het sociaal evenwicht tegen te gaan, B. en W. machtigt om uitzonderingen vast te stellen op het toewijzen van woonver gunningen en om het effect van die stap weer te doen geven in het jaarverslag van de gemeentelijke dienst. Een. waarin een andere dan de huur- quoteregeling wordt bepleit. En een. houdend, dat indien nodig financiële steun wordt verstrekt bij renovatdeplannen van woningbouw corporaties, ook wanneer het afzonder lijke woningen betreft. De PSP-fraetie en de heren Verboom (PvdA) en Hoeven (CPN) verklaarden zich alvast tegen wijziging van de door stromingsregeling, vooruitlopend op de rest van het debat, dat vrijdagavond wordt voortgezet. LEIDEN „Een uitsmijter, gevuld met arsenicum" noemde de heer R. J. In 't Veld (PvdA-PAK) het voorstel dat de raad als laatste agendapunt in be handeling nam. Dat was het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad f 5 miljoen. In een motie, mede onderte kend door de heren Ham (KVP) en Elstgeest (Pr. Chr.) bracht hij zijn be zwaar onder woorden tegen de bestem ming van de helft van deze lening voor routineinvesteringen aan de Stedelijke Lichtfabrieken. Die bestemming is op gelegd en de ondertekenaars van de motie gaven te kennen, dat ze zelf wilden bepalen, voor welk doel Leiden zijn geld besteedt. Zonder hoofdelijke stemming nam de gemeenteraad van Leiden deze motie over, waardoor hij het protest tot het zijne maakte. Het protest van de heer In 't Veld richtte zich tegen het feit, dat de lening buiten de centrale financiering valt en dat ze ten goede komt aan de Stedelij ke Lcihtfabrieken, wier verzorgingsge bied zich ver buiten de stad uitstrekt. En toch moet Leiden de financiën voor het bedrijf „maar even ophoesten". De heer In 't Veld betoogde dat zijn fractie had overwogen tegen te stemmen. „Dat we daartoe niet besloten hebben is om dat we B. en W. zo lang mogelijk ter zijde zillen staan als het er om gaat, die hogere instanties tot rede te bren gen. In dat verband memoreerde de spre ker, dat hij nog geen duidelijk ant woord van wethouder Harm sen gêkre- gen had op de vraag of B. en W. menen, de verantwoordelijkheid voor het bestuur van de stad nog langer te kunnen dragen. Dat stijft de PAK- fractie in haar voornemen, een harder toon aan te slaan in de onderhandelin gen met de hogere overheid. De heer Harmsen zie veel van wat In 't Veld gezegd had, te kunnen onder schrijven. Op de klemmende vraag, die hem nu bij herhaling was gesteld, gaf hij ten antwoord, dat hij vastbesloten is. zich tot het uiterste te verzetten tegen de onredelijke bepalingen hogerhand. Burgerlijke stan LEIDEN Dominick Sebasti D. Plug en I. A. Janssens, Stefan, zn. v. P. G. Huisman en 1 m Leeuwen, Michael 3 Oosten en H. Schlagwein, Ilona E. Broekhuizen Jeannette dr. v. J. de Jon Hoek, Chantal Marijke Anje Ei v. P. J. Laterveer e Maghielse, Karen José, dr. M. A. Kempkes, Goris Mathij de Wit en G. Kroon, Denni Maria, dr. v. G. A. van den Oon Vlasveld, Owen Jan, Pasma en D. G. Hamerling, Daniëlle, dr. v. H. J. Alt i Serdijn, Jasmhid Elias, zn. v n R. C. Vermond, Johannif* K. Poot en J. C. de Jongjj; Johannes Cornelis Pieter Dort en J. T. Hovestad, Dt helmina, dr. v. P. G. Plaunis eegge Visser, Renate Maria Suzanne, drffaar' M. Kuilboer en B. M. M. Lucas Paulus Christoffel zn Waasdorp en J. W. M. Bakker, Monique dr. v. H. P. van der V Stikkelorum, Pieternella, dr. der Hoeven en T. H. Bi Arianne Frederika, dr. LEIDEN. Onder grote belang stelling van leerlingen en leraren ging gisteren in de Korte Vliet achter de christelijke l.t.s. Zuid- West het jacht Stoffel" te water. Dit jacht is in zes jaar tijd gebouwd door leerlingen van de l.t.s. Het jacht is negen meter lang en 2.30 meter breed. Het jacht is eigendom van de directeur van de school, de heer H. van der Stoep. f 53.000,- AAN GOEDEREN LEIDEN Voor meer dan 53.000 gul den aan versterkers en andere elek trische apparaten zün gestolen uit een opslagruimte- aan de Johan Evertsen- straat. Vermist worden onder meer 900 versterkers en 443 voedingsapparaten. De daders verschaften zich toegang tot de opslagplaats door aan de achterzijde van het gebouw een raam stuk te slaan. Lustrumtoernooi van Aarlanderveen AARLANDERVEEN De jeugdcom missie van de Sportvereniging Aarlan derveen, heeft t.g.v. het 5-jarig bestaan op Hemelsvaartdag 20 mei a.s. een Pu- pillentoernooi georganiseerd, deze wed strijden worden gespeeld op het sport veld aan de Aarlanderveenseweg. De deelnemende elftallen zijn: T.A.V.V. Dl, Zevenhoven Dl, Zwammerdam Dl. Aar landerveen Dl. T.A.V. El. Zevenhoven El, Zwammerdam El, Aarlanderveen 10.00 uur, waarna om 15.00 uur de prijsuitreiking zal plaats vinden. LEIDEN Het lega-raadslid Gerkema van Kabouter tot PSP-getrouwe, lag het raadslid Driessen (KVP) nog steeds zwaar op de inaag. In antwoord op de verklaring, die Gerkema bij die gelegenheid afleg de, gaf de heer Driessen gisteren zijn mening. Sinds september, zo betoogde hij, heeft Gerkema een zetel in de raad bezet, waarvoor 1177 stemmen op hem zijn uitgebracht. Die stemmen waren voor Kabouterstad Leiden, niet voor de PSP. Zonder dat de kiezers zich hebben kunnen uitspreken over een opheffen óvan Kabouterstad dan wel een fusie met de PSP zijn die stemmen nu toch voor de PSP. „Gerkema moet de zetel van Kabouterstad vrijmaken", meende de heer Driessen. ..Als er geen opvolger voor hem zou zijn uit Kabouter-kringen dan zou de zetel volgens de normen van de kieswet verdeeld moeten worden. Misschien komt hij dan toch wel aan de PSP toe. Maar in de huidige samenstel ling van de raad, aldus de heer Dries sen is voor mij en mijn fractie alleen Walle vertegenwoordiger van de PSP". „Ik wil weten, of het college' zich LEIDEN Tegen een niet versche nen 2-jarige loswerkman uit Leiden eiste de officier van justitie, rar. A. S. M. Horstink. gisteren twee weken on voorwaardelijke hechtenisstraf. een geldboete van f 100.subs. 10 dagen en nog twee weken voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van 2 jaar. De loswerkman was een van de opvallend vele verdachten, die terecht moesten staan, omdat zij rond hadden gereden in een „gammele" auto (die tal van es sentiële gebreken vertoonde) en boven dien niet in het bezit waren van een rijbewijs en een WA-verzekering. „Ook deze verdachte vormde een groot gevaar op de weg. Als hij brok ken had gemaakt, zou de benadeelde partij wegens het ontbreken van een WA-dekking hoogstwaarschijnlijk zelf voor de schaderekening hebben moeten opdraaien", aldus enkele zinnen uit het requisitoir. Op grond hiervan achtte de officier een gevoelige correctie op zijn plaats. De kantonrechter, mr. W. de Koning vonniste hem bij verstek met een week onvoorwaardelijke hechtenis straf. drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en de gevraag de geldboete ONVERBETERLIJK Onder degenen die hierna voor soort gelijke feiten gevoelig werden gevon nist bevond zich ook een 21-,jarige we ver uit Hazerswoude. Toen hij destijds in Oegstgeest met zijn auto door de Rijkspolitie werd aangehouden, bleek hij niet in het bezit van een rij- en kentekenbewijs en een verzekering te zijn. „Waarom probeert u niet het rij bewijs te halen", wilde de rechter wel eens weten. „Ik ben al een keer gezakt en heb geen geld voor verdere lessen", aldus verdachtes bescheid. Mede omdat verdachte al eens eerder werd gevon nist wegens clandestien autorijden, kwam de officier tot de conclusie, dat verdachte kennelijk „onverbeterlijk" was en ditmaal een gevoelige correctie verdiende. Zijn eis luidde dan ook 2 weken onvoorwaardelijke hechtenis straf, twee weken dito, doch voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar alsmede een totale geldboete van f 150,- subs. 15 dagen. „Wel wat veel", vond verdachte. De rechter vond dat niet. Wel veranderde hij de twee weken delijk en een week voorwaardelijk, doch vonniste voor het overige con form. SPOEDBOODSCHAP Een 50-jarige beroepschauffeur uit Róelofarendsveen verzekerde het rechtscollege, dat hij even een spoed- boodschap" moest doen en daarom maar even de auto had genomen. Hij had zich al geruime tijd geleden voorgeno men om niet meer metzijn auto te gaan rijden. Vandaar dat hij geen ver zekering had en de vele gebreken aan de auto niet had laten herstellen Dat hij bij zijn aanhouding ook geen kente kenbewijs kon tonen kwam doordat dit bewijs destijds van hem gestolen werd. „Dan had u daar destijds aangifte bij de politie van moeten doen", wees de officier hem hierover terecht. Ook voor de chauffeur was het rechtscollege al lesbehalve clement. Conform de eis werd hij gevonnist met een onvoor waardelijke ontzegging der rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden, drie geldboeten van resp. f 100.f 50,en f 50,subs. 20 dagen en zal zijn inbe- slaggenomen ..auto" van rijkswege worden vernietigd. Verdachtes verzoek om clementie t.a.v. zijn rijbewijs („dat heb ik nodig voor mijn werk") wees de rechter van de hand. „Dan had u maar niet onverzekerd en met zo'n vehikel de weg op moeten gaan". Een 23-jarige kantoorbediende uit Leiden, die terecht stond omdat hij met zijn auto op de Churchilllaan twee voor een voetgangersoversteekplaats stil staande auto's links was gaan inhalen met als gevolg, dat enkele overstekende „verkeersbrigadiertjes" opzij moesten springen om niet te worden aangeM- den, werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 80.subs. 8 dagen en een voorwaardelijke ontzeg- Auto driemaal over de kop hechtenisstraf in WARMOND On de Herenweg te Warmond is vannacht omstreeks 03.00 uur tengevolge van het gladde wegdek de 37-jarige Warmonder J. C. II. met zijn personenauto driemaal over de kop geslagen. De auto was totaal vernield, oorwaardelijke Dc chauffeur had slechts enkele schaaf- ging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Voetgangers moeten veilig over kun nen steken", zo motiveerden officier en rechter hun eensluidende correctie. CLANDESTIENE KELNERS Twee Chinese kelners (waarvan er slechts één in gezelschap van een tolk ter zitting verscheen) werden veroor deeld tot een geldboete van f 50,subs. 5 dagen omdat zij hun (reeds twee- jarigverblijf in Leiden niet aan het hoofd van de politie hadden gemeld. Omdat zij inmiddels een verblijfsver gunning hadden aangevraagd (en deze wel zullen krijgen) viel het vonnis zo mild uit. Hun beide werkgevers (restau ratiehouders) kregen een boete van f 300.waarvan f 150,voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Rupsbanden kraken rozen LEIDEN Bij dc bestragingswerk- zaamheden aan de Willem de Zwijger laan zijn door bulldozers en andere machines duizenden mooie rozenstruiken vernietigd. Bij telefonische informatie vernam de heer R. J. In 't Veld dat in de naaste toekomst een groot aantal fraaie populieren langs de Haagwcg zal worden verwijderd in verband met de werkzaamheden ter verbreding van de autoweg. Verontrust door dit alles, heeft de heer In 't Veld, raadslid in de PvdA- PAK-fractie van de Leidse gemeente raad aan B. en W. gevraagd of zij van dit alles op de hoogte zijn en of het niet mogelijk geweest zou zijn, bedoelde rozestruiken in de afgelopen herfst te laten uitgraven en „opkuilen". Want het komt hem voor dat daardoor een bespa ring van f 10.000.zou zijn bereikt. Is de Plantsoenendienst tijdig op de hoogte geweest van de voorgenomen herbestra ting van de Willem de Zwijgerlaan? wil de heer In 't Veld weten. En hij zin speelt er voorts op dat het door tijdig in te grijpen misschien nog mogelijk is, de bomen aan de Haagweg te redden Meer in het algemeen informeert de vragensteller of het college er ook voor zorgt dat in allerlei verkeersplannen e.a. tijdig rekening wordt gehouden met de zorg voor het behoud van de stads- flora en of het al het mogelijke gedaan heeft om dit zorgen als aspect van beleidsvoorbereiding ook in de ambtelij ke organisatie tot uitdrukking te brengen. Collecte A.V.O. WOUBRUGGE De coUecte ten ba te van de minder-validen (A.V.O.) heeft f 181,92 opgebracht. daarbij aansluit" informeerde de heer In 't Veld (PAK) omdat er bij de benoeming in enkele commissies sprake was van een „Vacature Amptmeyer". „U hebt de verklaring te nemen vooi wat ze is", oordeelde de voorzitter, bur gemeester A. J. Vis. „Dat betekent: de raad telt door de stap van de heer Gerkema één fractie minder. Wil Ger kema zich terugtrekken, dan is dat eigen zaak. Zegt hij: Ik ben PSP, dan Is hij PSP. Gerkema had niet tijdig laten weten dat hij zich uit de commissies zoi terugtrekken. Maar staande de verga dering gaf hij alsnog te kennen wèl uit de commissie financiën maar niet uit die voor Openbare Werken te willen treden. De stemming bepaalde anders: voor de benoeming van een lid va commissie voor de Openbare Werken werden 36 stemmen uitgebracht blanco. 4 op C Walle en één op de heer A. J. Vis. Walle werd voorts benoemd tot lid van de gemeentelijke archief dienst, plaatsvervangend lid van de cul turele raad en lid van de commissi! voor de beroepsschriften en van d< adviescommissie voor het huisvestings- vraagstuk. Eerste paal voor nieuw bankgebouw ZOETERWOUDE Morgen, wo< dagmiddag, om 4 uur zul de eerste paal worden geslagen voor het nic hoofdkantoor van de Raiffeisenbank dat zal verrijzen op de hoek Dokter Bouw- dijkstraal-Kcrklaan. Deze plaats was aanvankelijk be stemd voor de bouw van een nieuwi openbare basisschool. Door het verhoog de aanbod van leerlingen bleek de al daar geprojecteerde school te klein en werd naar een andere plaats uitgezien die nu gevonden is in het plan „Wes- teindseweg" achter het bejaardencen trum „Huize Emmaus". De Raiffeisen bank kampt in haar huidige kantoor aan de Zuidbuurtseweg met grote ruimtenood en heeft na het bijkantoor aan de Hoge Rijndijk enkele jaren ge leden ook aan de Kerklaan ëen bijkan toor geopend in een dagwinkel aan de Kerklaan. Het ere-karwei zal morgen middag owrden verricht door de voor zitter van de Raad van Bestuur, de heer G P. v.d. Krogt. LEIDENWegens overweldigende belangstelling zal de door het dames weekblad Libellc georganiseerde toonstelling van wandkleden met week worden verlengd Tot en met zondag 23 mei bent u harte welkom in het Stedelijk Museum de Lakenhal om daar de door amateurs vervaardigde wandkleden te bewonde ren. Tevens wordt u in de gelegenheid gesteld om door het invullen van juryformulier mede te bepalen welke inzending de trofee „De gouden naald" zal worden toegekend. De ten toonstelling is dagelijks geopend var 10.00-17.00 uur; 's-zondags van 13.00- 17.00 uur. LEIDEN John Websters toneel werk „De Hertogin van Malfi" (een fataal spel van liefde en liefdeloosheid) geschreven in het eerste kwart van de zeventiende eeuw. is een raadselachtig en duister, stuk, zoals het door het Zuidelijk Toneel Globe werkt vorm wordt gebracht. Het verhaal speelt zich af in een sfeer van intrige, bedrog en corruptie. De hertogin van Malfi (eigenlijk Amal- fi), gespeeld door Pleuni Touw, is op zeer jeugdige leeftijd weduwe gewor den. Haar twee broers, de hertog van Calabrië (Sienv Vroom) en de kardinaal (Henk Rigters) willen niet dat zij een tweede keer trouwt, maar de hertogin is inmiddels verliefd geworden op haar rentmeester (Louis Bongers). Uit angst voor de toom van haar broers trouwt ze met hem in het geheim. Om op de hoogte te kunnen worden gehouden van haar doen en laten, gebruiken de ach terdochtige broers een spion: Daniël de Bosola (Jeroen Krabbé) in diens functie als opperstalmeester van ee hertogin. Deze gewezen galeiboef weet op slinkse wijze zekerheid te krijgen van haar zwangerschap en als ze kort daarop een kind krijgt, blijkt ook dat voor De Bosola niet lang heim. Het nieuws brengt de beide broers buiten zinnen en als zé dan later ook nog vernemen met wie hun zuster is getrouwd, beschou wen ze dat als een onverdragelijke schennis van de familieëer. Hun wraak, waarbij de hertogin aan de rand van de waanzin wordt gebracht, is even meedogenloos als bloedig. Misdaad en verderf zijn dan niet meer te stuiten en het gruwelijke lot grijpt blindelings ver om zich heen. Alle elementen voor een geheide draak zijn aldus aanwezig; aan het eind van het stuk staat nauwelijks nog een levende overeind, veel doden zijn gevallen door moord en sluipmoord. De motieven worden in het spel nim mer duidelijk verantwoord. Het ver band blijft vaag en verborgen en dat maakt het meebeleven van de gebeur tenissen niet gemakkelijk. Als een apo theose van drakerigheid en toneelkolder is het toneel aan het slot als met lijken bezaaid. Het stuk heeft een duidelijke kop en een staart, maar de tussenlig gende materie is een ondefinieerbare brij, met bovendien een al te overtrokken tekening van de persona ges. Toch weten enkele spelers indivi dueel wel te boeien, zoals Pleuni Touw in de titelrol, alsook Jeroen Krabbé als de geslepen misdadiger De Bosola. Het koor van narren, dat geregeld ten tone le verschijnt, is daarbij al te potsierlijk en wert bovendien ook al niet mee a de duidelijk heid van het geheel. Het zeer matigen getale opgekomen audito rium gaf dan ook blijk van gering enthousiasme voor het stuk, waarvan Ton Lutz de regie voerde en Nicolaas Wijnberg tekende voor het toneelbeeld. wde costumeringhet uitzondering van die van het narrenteam -■ I prachtig geslaagd en een lust vooi oog. Maar dat kon de onbevredigdheid over dit evenement niet wegnemen W. Prins tAMS !e sc itig 1de ques Patrick zn. v. S. van Ofra W. Hartman, Yuri Abraham Baart en N. E. Brugman, Petn Jacobus zn. v. A. J. van Manvi; Wieringen, Rosalinde riebb€ Maria dr. v. G. H. A. Meijer t:)e Vl M. Snijders, Johanna dr. v. W. iet e J. M. de Jongh, Petrus J'^e: v. P. C. J. Molenkamp e ebbe Dijk, Caroline Wilhelmina C fven J. Went en H. J. Damen, an Theodora Maria dr. v. C. M. oude Lans en T. J. M. van Ruiten, P vo Beatrix dr. v. A. A. J. Kroon elusl C. Hoekstra, Sandra Margareth toon L. W. Gerrese en K. J. Arbouirach Gracia dr. v. P. L. van der Wa 5 m H. Beintema, Helena Catharina erho Wagenaar en J. H. Hesen, J. Joan Hubert zn. v. R. van We Het B. M. E. N. Wijsen, Bianca i di Maria, dr. v. A. W. Verhorik ilgei de Boer, Cornelia Anne-Marie eron Leonarda, dr. v. R, A. J. Croes e e p: Beijersbergen van Henegouweaelanj Piet Eric zn. v. M. J. H, loord S. de Wilde, Elisabeth Paulina ounrie Vlasveld en C. J. P. Stuifzand, »rge D. J. Boot en L. Ruijgrok, alis< Carmen, dr. v. D. Rooza en nin| Bosveld, Rebecca dr. v. O. May g 0i G. Burton, Volkert Frederik Bfomei R. C. H. J. Roosen en J. M. '^arb Lodewijk William zn. v. H. Penn en T. M. Höppener, Aplo ffej tronella Maria dr. v. N. J. van i Dr]d A. A. P. van Santen, Frederik j.-ge: zn. v. P. H. Ottenhof en J. Léon zn. v. P. van Arkel en 1 rfnc Arkel, Rinus zn. v. H. va: Holthuijsen, Sabine dr. en M. A. van Groeningen, A|"v' zn. v. J. Wesseling en J. R! Voges, Peter René zn. v. P. R hoff en G. Leeuwenhage, Jero nus zn. v. H. B. Fontein en O. Alida Maria dr. v. J. van Wez nan Tetteroo, Maria Clasina dr. v. van der Zwet en G. M. Kr: Cornelis zn. v. S. van Egmond f te*j de Jongh, Anne Marie dr. v. Winter en M. o. A. Hosman,,/"''' v. P. van, Rossum en W. )R Walter Nicolaas zn. v. N. J. L;ltv en D. L. Sjardin. Ferry Cornelis z.v. C. Marijt z: Vermeer,. Elizabeth Cornelia p, Bontenbal en H. Voorwinden, |jjev Ricardo Johannes Abraham r,je Klasse en M. J. I. van der Meer ger rina Pieternella d.v. J. Labrujèi v. M. Verweij, Oscar z.v. S. de Gn gtj£ M. Geskus, Adriaan Jan-Willer^ R. H. Jansen en F. M. B. Stefan z.v. N. Metaal en M. 1 Christian Anne z.v. P. J. van Mi N. P. Kolderman, Guido Marceirij' J. van Rhee en J. H. Valkmaaeer Redwart z.v. J. R. Kok en Rteld Petrus Theododus Johannes z.toor Mol en H. M. C. Struive, Mari eef bus Theodorus z.v. R. N. P. M. uiir en H. G. C. Rooijakkers, Johani ech ne Marjolijn d.v. F. de Vos en sur per, Anton Cornelis Franciscus et 1 de Vos en J. Kuyper, Simon Bouwmeester en H. Overdijk.t—i Peter z.v. M. C. Rodenburgh Schotman, Monique d.v. A. Ha Kühn, Shirley d.v. C. Verboon c J. Buijn, Claudia Johanna Mari: A. M. de Haas en A. W. M. J. S Henkbert Martin z.v. B. R. Bont! m M. Schouten, Natasje Maria d.v; Bavelaar en J. E. M. Koster, Jacob Dirk z.v. N. Zemel er#| Heemskerk. Xander Olav gaart en M. M. Oosterwijk, Roi R. J. Broekhuizen en B. G. Willem-Alexander z.v. J. W. I Rossum en N. Noordhoek Hegt,! Katinka d.v. A. Hogewoning en am, Johanneke d.v. F. J. Avi^ Belzer, Nancy Anna Maria d^. van der Pouw Kraan en M. HLj' vliet, Floortje d.v. C. Ulrich ent Wijk. Noi 30t. 5^° Overleden: A. echtgen. van J. Crama. Lucht. 77 man. M. W. Floot. 5 T H. R. Bremer. 29 man. Gehuwd: J. G. Heijmans en J. wer, L. M. Douw en A. M. Fon?at Janssen en S. E. van den Beiropi van Albada en L. S. Brouwei Neuteboom en W. van Oosten, 'oe Weijs en J. Boot, W. A. M. Go bhi J. van der Heyden, F. Achouine Vermeulen, J. H. J. P. de Bruijffad, J. E. Jonkers. B. P. Ponsioen e eui van der Wal.P. E. F. Houwink <fen M. Leijdeckers forc iel Overleden A. Gans. 85 jr. p Verhoeven, 78 jr., man. L. Ver jr. vrouw, L. Groen, 83 jr., wed an van Duijn, P. M, Witsenburg, man, P. van 't Wout. 94 jr. man van der Post. 51 jr. man. J. Post, 53 jr., man, E. M. BeknerL wed. v. E. P. J. Meier, P. J. Klaauw, 72 jr. man, R. de Goed wed. v. A. G. van Keulen B Patrouiltie, 51 jr. man, J. Roden jr. man, E. Westra, 68 jr. man, Bamas, 48 jr. man, M. G. Postm Q echtgen. van J. van der Zwet, P boom, 88 jr. man. J. Arkeveld man, J. W. Vreeswijk, 61 ir. W. van Dis, 90 jr. wed. van Borgerding. M. Duijster. 2 ir. de Gunst. 70 jr. man. E. B. Over ir. echtgen. van W. Leppers. D.£" der Burgh, 60 jr. man. W. Zui 73 jr. man, A. Prins, 79 jr. n»?b Aalberts, 73 jr. echtgen. van Deelen. M. J. H. Jasperse, 71 U111 van P. C. Kettenis, J. H. Ledef..< man, A. C. J. van Rooijen. 68 fO K. de Jong, 57 jr. man. M. vafc 72 jr. echtgen. v. A. van Egrr er van Laar. 77 jr. man. B. J J B jr. man. G P Mühlsteff. 70 ir van B. de Kier, R G. Smits. 67 van L. Christiaanse, P Herweijej man, G. E. Klein Nagelvoorl.f

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4