Na vijftig jaar op weg naar de eerste klasse Koopavond op proef in Leiden Voetganger wordt „koning" in badcentrum van Katwijk Niet alleen in de binnenstad Ervaringen van personeel zijn bepalend voor definitief wordt besloten Meerminder-goed-weer-voorzieningen ook voor eigen bevolking van Katwijk Binnenpromonade tussen Noordduinen en centrum portdub sse MANCO IS GEBREK AAN EERZUCHT 17! NSDAG 18 MEI 1971 LEIDSE COURANT Boys-keepertje hele competitie slechts één keer naar het nel HAZERSWOUDE. Het c 1- jeugdteam van de voetbalvereni ging Hazerswoudse Boys kan er waarschijnlijk prat op gaan. de minst gepasseerde doelman van de competitie in de afdeling Leiden ran de KNVB te bezitten. In vijf tien ontmoetingen werd hun goalie slechts één keer gepasseerd en scoorden de voorwaartsen liefst 95 maai! In de laatst gespeelde wedstrijd scoorden de pupillen van trainer Janus de Gelder liefst 13 maal! Kickers uit Leimuiden was het slachtoffer van de Hazers woudse scoringsdriftOverbodig te vertellen. dat de c-tjes van de Boys kampioen van hun afdeling werden met 29 winstpunten uit vijftien wedstrijden. *=jlEIDEN. De kogel is door de V k; Leiden krijgl/zijn wekelijkse pavond. Voorlopig nog op ef in een deel van de stad. Na nlange palavers nam 3e raad voorstel van B. en W. aan met restrictie dat het besluit om de ond een definitief karakter [even, afhankelijk wordt gesteld „de ervaringen der werkr rs", die aan de raad moeten den voorgelegd. Die beperking vervat in een amendement ertekend door In 't Veld, Van pe en Kwik dat een compro- vormde voor een aantal eerder 3 diende moties. Daarin werd H -namelijk uitdrukking gegeven bezorgdheid om de belangen het winkelpersoneel dat il zonder voldoende compen- ie de lange dag verlengd ziet drie werkuren. k h, na jewel er nog geen regionale onder togen zijn ingesteld naar de be- in het publiek aan een koopa- ook de continu peiling van de igewoonten ontbreekt, toonde de Van Aken (PvdA) zich ]lder van de koopavond. Want het l nu om de positie van Leiden |de situatie van Geslaagd hbs-B EIDEN Aan de Rembrandtscho- meenschap zijn de onderstaande lidaten geslaagd voor het eindexa- h.b^.-a. i Caubergh Leiden; Marianne Leiderdorp; Harm Dragt Leider- Henk Hemkes Katwijk aan' Zee; |Heyveld Leiderdorp; Ndco Keyzer n; Henk Krauwel Katwijk; Jan Leiden; André van der Luit Oegst- Frank Mingelen Leiden; Chris ier Voorschoten; Ted Stal Oegst- Hanneke Stephan Leiderdorp; Verhoeff Leiden; Wout van Wel- jeiden; André Serdijn Leiden; Rob •st Leiderdorp; Luciano Candi- .eiden; Joke Dallinga Leiden; Rob lek Leiden; Aertjan Grotenhuis (met Leiden: Nellie Heemskerk Leiden; den Hertog Rijnsaterwoude; Phyl ?veen Leiderdorp; Wim Knöptels n; Rob van der Linden Leiden; Aad Maurik Leiderdorp; Wim Roos Lei- Hans Ruysink Leiderdorp; Gert Voorschoten; Frank Wamsteeker erdorp; Henk van Weizen Oegst- Wim Roozen Noordwijkerhout IDEN Aan de Christ. Scholen- lenschap Leiden Z.W., Schubert- zijn geslaagd voor eindexamen -B: Freek Arnoldus, Leiden, Albert Barendse. Leiderdorp, Koos Bam- Katwijk-R., Hans Bevelander ïchoten, Hans Bijsterbosch Koude- Leo Sreeke, wmarja de Jaler :hoten, Job van Keulen, Rob Le- liden, Ad Oskam Voorschoten, Lé- ln Tol Valkenburg ZH., Lies Uit- !aard Leiden, Jan Vesseur Voor- Hans Vink Leiden, Wim v. Voorschoten, Rob v. d. Woerd Lei- Fook Wybenga Voorschoten. Met kandidaten wordt het examen Bovendien komt het verzoek van het bedrijfsleven zelf. Op grond daarvan het geldt maar een proef en er zijn binnenkort nadere plannen voor de bin nenstad te verwachten meende de heer Van Aken, dat de gemeenteraad eigenlijk niet anders kon doen, dan het voorstel van B. en W. aannemen. Maar 'hij wilde er dan nog wel een paar nuances op aanbrengen. Die gaf hij aan in een motie, waarin sprake was dat de „proefneming voor de gehele stad zou moeten gelden, voor zover en zodra het erbij betrokken 'i drijfsleven de w Maar mr. Cornelissens (KVP) ging dat te ver. Hij diende een motie in houdende het verzoek, de proef uit te breiden tot de hele stad. Bovendien verzocht hij de gemeente ook een aan tal van haar diensten open te stellen. „Nu is iedereen tevreden, behalve de werknemers en de middenstanders, die te laat gereageerd hebben", concludeer de mr. Portheine (VVD). Hij sprak zich uit voor een koopavondproef, op basis van welke resultaten men met de orga nisatie kan gaan praten over de defini- Mevr. Van Geelkerken (Pr. Chr.) er kende dat de koopgewoonten de laatste jaren wel zó gewijzigd zijn, dat haar fractie de koopavond zou toejuichen. Maar ze verzocht B. en W. wèl, vol doende rekening te houden met het winkelpersoneel Twee jaar geleden nog een fel tegen stander van een wekelijkse koopavond, achtte de heer Zundermart (DS'70) de proef thans gezien de economische positie van Leiden noodzakelijk. Maar als de,.winkels dan donderdag- of vrijdagavond open zullen zijn, dan wil hij wel, dat zezaterdag na één uur gesloten moeten worden. Hij kwam de tegenstanders aan boord met de argu mentatie, dat de vakbonden overal voor de belangep van het winkelpersoneel waken: waarom dan een koopavond in andere plaatsen wel en in Leiden niet?. En als het in Leiden ook blijkt te kunnen, dan niet alleen in de binnen stad, pleitte de heer Zunderman. En in zijn maidenspeech vroeg de heer Walle (PSP) zich af. waarom B. en W. niet ingingen op de acht door de vakbewe ging geformuleerde bezwaren. WENSEN CONSUMENTEN In een zeer omvangrijke motivering van het worstel betoogde wethouder J. Lijten, dat het gaat om het functione ren van dienstverlenende bedrijven: die moéten op de eerste plaats afgestemd zijn op de behoeften en wensen van de consumenten. In het belang van de 40 pet van het winkelpersoneel dat van buiten de stad komt, wilde de wethou der de koopavond niet tot half tien laten duren. De vraag: „Waarom alleen in de bin nenstad?" die de heren Posthuizen en Van Aken gesteld hadden, beantwoord de hij met het verslag van enkele ervaringen. Doordat de Raad voor het Grootwinkelbedrijf en 123 winkeliers hun verzoek niet onder de korenmaat hielden, kon iedereen er kennis van In een gesprek met de bonden die geacht werden de mening te kennen ook van de winkeliers uit de buitentij ken werd met geen woord gerept over discriminatie van de laatsten. Nie mand reageerde. Ook niet, toen in april j.l. de Kamer van Koophandel zijn ad vies publiceerde. Maar toen de reidende procedure op een oor na ge vild was. waren er wel enkele reacties gekomen. Gevraagd laat contact opnam, had de hee als antwoord gekregen dat verzoek van de binnenstadwi niet serieus genomen had er meende „dat het zon vaart lopen". Op grond daarvan, ka verzoek van de Raad voor liet Groot winkelbedrijf en van 123 winkeliers toch niet aanhouden?, voerde de wet houder aan. Hij vertelde erbij, dat de verzoeken van de winkeliersvereniging van de Hogewoerd, Bevrijdingsplein en 5 Meilaan en van de Stationsweg om in de koopavondexperimenten betrokken te worden, direct om advies naar de K. v. K. gezonden zijn BELANGEN PERSONEEL „Ik had gedacht, dat de middenstand zo logisch zou kunnen denken, dat hij de voorgestelde regeling wel op de hele stad van toepassing zou kunnen zien", verwonderde zich de heer Cornelissens. Omdat de verzoeken van drie andere winkeliersverenigingen in behandeling zijn, trok hij zijn motie in. De heer Hoeven (CPN) betuigde zijn steun de motie-Walle en de heer Lamers klaarde dat de belangen van het 1 kelpersoneel hem zo zwaar op de maag lagen, dat hij niet achter het voorstel voor de koopavondproef zou kunnen staan. Daarom was hij ook tegen de motie-Van Aken. Maar voor het idee achter de motie-Walle kon hij wel be grip opbrengen. Alleen vroeg hij zich af, of het bedrijfsleven zelf niet een enquête zou kunnen houden onder de werknemers, Walle zelf verklaarde he lemaal geen bezwaar te hebben tegen een enquête, die door de vakbonden zou worden ingesteld. Dan zou men er vol gend jaar nog eens over kunnen pra ten. Nadat de raad zich eerst met dertien stemmen voor en 22 tegen had uitge sproken tegen ric motie-Walle. kwam het „amcndement"-In 't Velk in stem ming. Het werd met dertig stommen voor en vijf tegen aanvaard. En toen pas kon de raad zich uitspreken over het voorstel van B. en W., dat in twee delen gepresenteerd werd: het eerste, dat tijd en plaats regelt, haalde z.h.st. de streep; het tweede, dat bepaalt dat bakkers, slagers, groente- en fruithan delaren niet onder de regeling vallen, kreeg 25 stemmen méé en 10 tegen. Om zes minuten over cén aanvaardde de raad ook het voorstel in zijn geheel. Ziekentriduiim in Zoeterwoude LEIDEN* Het ziekentriduiim zal dit jaar van 15 t/m 17 juni worden gehou den in de kerk Christus Dienaar in Zoe terwoude. Het organisatiecomité heeft daartoe besloten, met het oog op de steeds toenemende verkeersdrukte rond de Herensingelkerk waar het triduüm veertig jaar is gehouden. Tevens werd het steeds moeilijker ge schikte krachten te vinden voor het ver wijderen van de banken uit de kerk. Aangezien o.a. voor uitbreiding van de sanitaire voorzieningen in de Christus Dienaarkerk extra-uitgaven zijn gemoeid hoopt het comité ook dit jaar op finan ciële steun. Daartoe is een postrekening geopend: nr. 1534130 t.n.v. penningmees ter Ziekentriduüm, Mozartstraat 241 te Leiden. :ti t.-.a&ri Met dit toekomstbeeld van het Katwijk aan Zee is men niet allerwege even gelukkig in de oude vissersplaats KATWIJK Wanneer Katwijk bin nenkort akkoord gaat met een door het stedebouwkundige bureau „Prof. van Embden ontworpen „Centrumplan Kat wijk aan Zee" zal de voetganger koning worden in het centrumgebied Voor straat, Princestraat, Badcentrum, Bou levard en Badstraat. Dit voetgangersgebied zal worden versterkt door uitlopers, die verbinding zullen geven met parkeergelegenheid, haltes voor openbaar vervoer, boulevard en strand en de aangrenzende woon buurten. De auto wil men niet helemaal uit het centrum bannen, maar slechts op bepaalde delen van de dag, week of jaar toelaten tot het centrum, waar men alle functies wil verenigen die in een stedelijk gebied thuishoren. De functies wonen, werken, voorzieningen en badplaats wil men nu en in de toekomst niet van elkaar scheiden. Vol gens het bureau Prof. van Embden is het beter voor de leefbaarheid en at tractiviteit de bestemmingen door el kaar heen en in elkaar over te laten Volgens het stedebouwkundige bu reau is het nodig dat in de badplaats Katwijk meer minder-goed-weer-voor- zieningen worden ingebracht, die ln het algemeen niet alleen zullen worden ge bruikt door badgasten, maar vooral ook door de eigen bevolking. Alle voorzie ningen wil men echter niet in het centrum onderbrengen, omdat ze te veel ruimte vergen. Men wil die voorzienin gen elders situeren, en wel daar waar aan hel badcentrum geen afbreuk wordt gedaan. Elementen als een over dekte ijsbaan, c.q. „multipurpose"-hal, een manege en dergelijke zouden vol gens het bureau kunnen worden inge past in het gebied tegen de Noorddui- Over de minder-goed-weer-voorzie- ningen zegt het bureau verder: „Een boeiende en afwisselende „binnen-pro- menade" zou als tweede wandelrou te zeer goed passen tussen de Noorddui nen en het badcentrum. Het gebied tussen Sluisweg, en Prins Hendrikka naal biedt hiervoor volgens het bureau aantrekkelijke mogelijkheden: niveau verschillen, helling in de luwte en een pleziervaartuigenhaventje. In haar inleiding op de discussienota, die reeds vorige week door de raad van Katwijk in besloten zitting is behan deld, zegt het bureau Prof. van Emb den: Deze nota is een schets van datge ne wat volgens ons in het centrumge bied van Katwijk mogelijk, wenselijk of noodzakelijk is, een visie op de vormge ving ervan. Aan de hand van deze nota kan het eerste overleg plaats hebben en moet worden getracht om tot gemeen schappelijke uitgangspunten te komen over de inrichting van het centrumge bied van Katwijk aan Zee. Deze ge meenschappelijke uitgangspunten kun nen dan de basis vormen voor de daar- Zoals bekend is men in Katwijk nog al verdeeld over het toekomstige karak ter van de badplaats. De meerderheid van het gemeentebestuur wil dat de oude vissersplaats een familiebadplaats blijft. Men is allerwege niet even ge lukkig met het plan-Van Embden, dat de binnenkomende bezoekers zal con fronteren met de achterzijde van aan de Tramstraat geplande flats. Men is van mening dat de Tramstraat, een belangrijke toevoerader naar het cen trum. in hoge mate de aanblik van de plaats bepaalt en men voelt daarom veel meer voor een nieuwe toegangs weg tussen de Tramstraat en de Voor straat. Het Nationale Ballet geeft op vrijdag 28 mei een uitvoering in het Circus theater te Scheveningen waarin re prises van „De Groene Tafel" en „De Touwen van de Tijd" gedanst zullen worden. Tussen de beide grote ballet ten wordt „Aureool van Oscar Araiz uitgevoerd. „Heb ik straks pluimpjes leeld. thans zal ik u geselen, niet de roede maar met achterstallige ibutie. Weet ge hoeveel contributie betaald is? Ruim 100 gulden. Wilt bedrag precies weten? Vraagt het penningmeester, zijn vlammende doen rillen door merg en Willem Busman, voorzitter van 'oetbalvereniging Lisse had op de vergadering in 1927 geen goed frd over voor zijn leden. Geen won- want de wanbetalers hadden de jonge club in een hoek gedreven. bodem van de geldkist lagen s nog een handvol koperen munt en. De kas was zo goed als leeg. t tot inkeer gij zondaars, betaalt [gij schuldig zijt en de vereniging «roeien en bloeien", aldus riep Bus- f in het bedompte lokaal van de pabond in Lisse op tot financiële historische woorden van Busman voor wat betreft „de groei en uitgekomen. De in 1921 geboren oetbalbaby groeide als kool. vijftig jaar later kan ze nog recht lijf en leden aanspraak maken op '•ol: „De vereniging met het groot- tantal leden van de Bollenstreek". 00 voetballers variërend van pu- veteraan staan nu genoteerd op computers bewerkte ledenkaar- Elke competitieweek trekken 50 fllen in de kleedkamers aan de Ikelaan het oranje-zwarte shirt "Tj de schouders. Een beter bloei had f pm Busman zich 44 jaar geleden 'voor kunnen stellen. de situatie in de beginperiode en kunnen vergelijken doken wij in 'tulen van de eerste ledenverga- Arie Bon, secretaris van Sportclub Lisse, vertelt hoe de zaken er momenteel voorstaan. Over de huidige accommodatie (Lisse speelde tot dan toe aan de Esselaan) vinden we in de notu len van de ledenvergadering van 1933 terug: „Door de voorzitter (de heer Den Haan) werden nog enige mededelingen gedaan, aangaande het nieuwe terrein. De bedoeling is dit met de volgende competitie in gebruik te nemen. Door de gemeente zal een behoorlijke afras tering worden gemaakt en naast het speelveld zal een juniorenterrein worden aangelegd, hetwelk tevens bestemd is voor oefenterrein. De burgemeester is benoemd om ter gelegenheid van deze opening bij de wedstrijd Lisse L comb.—LRC 1 (Lisser Boys) de bal af te trappen". Nu, 37 jaar na die aftrap, is het sportcomplex van Lisse er een die er mag wezen. Toch voelt de vereniging zich op dit complex niet helemaal op ',ijn gemak want ook de atletiekvereni ging De Spartaan en de zaterdagmid dagvoetbalvereniging Lisser Boys heb ben hier onderdak. Vooral het gebruik a de hoofdterrein met sintelbaan was de afgelopen jaren nogal eens aan leiding voor de diverse verenigingen om de degens te kruisen. Dc commissie Sport en Recreatie in Lisse onder- Hel eerste elftal van de v.v. Lisse in 1927. Van links naar rechts, staande: Toon van der Zwet, Koos van der Zwet. Cor ran Maris. Willem Busman, Jan Beyck, Piet Kortekaas, Aug Busman, Jaap de feu, Hein Zon. Arie van Rooyen en Martin van der Vlugt zoekt inmiddels wat de mogelijkheden voor de snel groeiende verenigingen voor de toekomst zijn. De gedachten gaan uit naar een nieuwe accommoda tie aan de overkant van de Spekke- Arie Bon zegt hierover „Het mooiste zou zijn een eigen home. Dan kunnen we ook het basketbal en volleybal beter ontwikkelen. Tot nu toe is het improvi seren geblazen. ..Een ander onderwerp waarover in de notulen veelvuldig aantekeningen voorkomen is het gedrag van de voet ballers. Ondanks het feit dat in de ledenvergadering van 1931 melding wordt gemaakt „dat de nieuwe trainer Boekelaar uit Haarlem de spelers der verschillende elftallen danig onder han den heeft genomen" komen er klachten binnen over het gedrag van de voetbal lers Op fi sept 1935 behandelt de voor zitter een brief, binnengekomen van het bestuur van de R.-k. Voetbalbond over het wanordelijk gedrag der voetballers in de kerk 's zondags kwart over negen. De voorzitter is er van overtuigd, zo staat er in de notulen, dat heel weinig voetballers debet zijn aan de wanorde lijkheden en hoopt dat de voetballers op dit punt een voorbeeld zouden zijn voor I anderen". Eerder in de notulen kregen de junioren een standje omdat zij bij uitwedstrijden „weieens in het café ko men en zelfs bier drinken". Klachten komen er nu niet meer binnen. Het bestuur van Sportclub Lisse staat desondanks toch voor een probleem. In de loop van de jaren is de mentaliteit van de jonge spelers veranderd. Een typisch streekverschijnsel is het tekort aan eerzucht. De ontspanning staat voorop en pas daarna komt Arie Bon het mee eens is, want. zegt hij. „Elke voetballers moet het bij ons naar zijn zin hebben of hij nu in het eerste of het tiende elftal speelt. Het gevolg is echter dat het in goede banen leiden van „Talent zit er desondanks voldoende onder de Lisser jeugd. Onvermoeibaar werker Gerard van Dijk, voorzitter van de jeugdafdeling, voerde zijn hoogste juniorenteam tot vlak aan de top. De a- junioren strijden momenteel om een plaats naast de junioren van a.s. Ajax, Feyenoord en Ado. Op het eerste gezicht lijkt Sportclub Lisse in een blakende welstand te ver keren. Bekijkt men echter de recette van het afgelopen jaar dan komt men wellicht tot andere gedachten. Het tota le recettebedrag bedroeg slechts 2500 gulden. De gouden jaren toen Lisse nog volop in de derbysfeer leefde, zijn in middels koperen jaren geworden. De ontvangsten moeten nu voor een be langrijk deel van de exploitatie van de kantine komen. Arie Bon ziet voor de toekomst het bezoekersaantal eerder nog meer afnemen dan toenemen. „Men heeft een eigen auto. Feyenoord ligt vlak naast de deur." Maar niet alleen het geld wordt schaars, ook ontbreekt het Sportclub Lisse aan voldoende ka der Arie Bon: „We zitten te springen om trainers en jeugdleiders. Jammer dat veel jongens die tot hun 35e jaar bij ons hebben gevoetbald, niet bereid zijn tot een tegenprestatie" Het hiaat in de toevoer van geld en kader is voor voorzitter Dc Vries geen reden om pes simistisch te zijn. Zijn blik op de nabije toekomst slaat door in de richting van optimisme. „Kijk", zegt hij, „bij Sportclub Lisse zit het er gewoon In. Met dit arsenaal aan spelers zitten wc goed. Binnen vijf jaar kunnen we in de eerste klasse spe len". Herman van Amsterdam

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3