Opvarenden van Radio Nordsee aan persoonlijke ramp ontsnapt Veldslagen om nieuws en vlammende vergezichten 971 MAANDAG 17 MEI 1971 PAGINA 5 de brandende i onherstelbare chaos. (Van onze speciale verslaggever Leo Thuring) DEN HAAG Het leek, alsof Sche veningen zaterdagavond- en nacht bezig was aan een uitermate slordi- se generale van de op handen zijnde Vlaggetjesdag. Slepers, pleziervaar- blusboten stoven na half twaalf plotseling in een dolle compe titie de donkere zee op. Op de ach terdekken en rondom de stuurhut- Ben. die telkens getroffen werden ■oor de bliksem van flitslichten Kormden fotografen, filmers en hot- pewï-reporters. die honderden gul- (ens hadden neergeteld voor het we, zilte gezelschapsspel „schip- mag ik overvaren naar Radio foordzee". Langs de twee binnenha- anders de spi ich iroodpap inschepen voor hun perio- lieke harde dobber, hengelde tegen waalf uur een tweede groep van larnalisten naar een extrasight see- ng buitengaats. Maar zij bleven de jammcrlpk missen, want dit- won bij de achtergebleven vis- de zondagsheiliging het van het 'instbejag. Scheveningers zijn goeie lokkijkers en het was hun niet [ntgaan. dat tijdens de onderhande de Dag des Heren langszij de sleper „Trip", die met draai- ïde motor langs de kade lag, ging van de weduwe van de eeltige hand in de andere, maar Ik bod, dat door vertwijfelde repor- de stuurhut werd ge- ïreeuwd, werd met een hemelter- ;nd hoofdschudden afgewezen. Een xtegenwoordiger van 24 Duitse lladen, die met een inderhaast ge- larterde fotograaf was toegesneld met vijf smakelijke lappen van raderd gulden zwaaide, ving slechts jet afgekloven bot van de bout, die mijl verder hulpeloos in zee isterd werd. Het enige wat al beste stuurlui aan de wal wisten dat het piratenschip van Radio foordzee door enkele brandbommen getroffen en sinds dat moment horizontale fakkel zijn naas- concurrent Veronica op broeder- ijke wijze bijlichtte. rest bestond uit gissingen. Flar- goed doorgepekelde ge- irekken, die aan de meegenomen listors werden ontfutseld. Rond de semafoor, waar het verkeer tl en brandend schip voor ig spraakwatertij zorgde, was Ra- 5 io Scheveningen spontaan gepromo- I reerd tot het populairste station van leerlands winderige kust. J luto's die beschikten over een radio ipet visserijband leken bijenkorven, trossen nieuwsgierigen tot op Ie banken hingen. Met gepaste eer- igjbied luisterden de tientallen naar de itboezemingen. die over en weer lolfden. De mededeling van een onddolende varensgezel die zijn rrouw bekende, dat hij verrekt veel in in haar had. werd met warm lejuich ontvangen. Een schorre treet van een andere pikbroek, die anJijn familie opdracht gaf om een ver jit amilielid de hartelijke groeten te n i* loen, werd honend weggefloten. ;v" Tussen al die welgemeende groeten .00" l°or kwam opeens de schorre stem n'Van de Zwitsei-se eigenaar van Ra- lio Noordzee, die in een gave jodel- ■artij zijn bezorgdheid uitsprak over Ie al te vurige wensen, die de anti zijn station door de patrijs poorten hadden gespuid. Zijn zange- .pjJtige voordracht, die door de trans- .80. nissiemoeilijkheden het midden ncn hield tussen kwark en Emmenthaler Wet te grote gaten, werd in stilte als dagsluiting gevolgd. Na afloop schreeuwde iemand: „Al lemaal doorgestoken kaart. Voor mij J.arrj heeft Joost de Draaier weer een n geintje uitgehaald. Hij zal op oude omi jaar wel te veel vuurwerk hebben gekocht" Tien meter verderop circuleerde on dertussen het bericht, dat de kapi- Radio Noordzee spoorloos verdwenen was. Uit dezelfde bron kwam de mededeling, dat de piraat zinkende was en dat de disc-jockeys inmiddels de gloeiende plaat hadden gepoetst en op een ander schip wa ren overgestapt. Onmiddellijk kwam er een dementi van een zwaarlijvig Kniertje, dat voor deze keer haar pan voedzame soep thuis had ge laten. Terecht, want op dit vergevor derd uur tiad iedereen al de buik vol van het Noordzeeavontuur. „Ik heb net de omroeper nog gehoord. Hij zei, dat er niks aan de hand was". Op dat moment ging de deur van de semafoor open en trad de dienst doende wachter op het balkon. Hij nam eerst met bezwerend geheven handen het rabarber-rabarber van het voetvolk beneden in ontvangst en riep toen. dat de reddingsboot Bernard van Leer over tien minuten bij de visafslag zou afmeren. Inmid dels was bekend geworden dat schipper Simon van de reddingsboot na het eerste brandalarm een strijd op leven en dood had gevoerd met de sleepbootkapitein van de Eurotrip die vlak voor hem als een krolse kat de haven was uitgesprongen. De nek- •nekrace was door de Eurotrip onnen en dat ondanks het feit, dat het schip zwaar beladen was het puik der journalistiek. Vijf minuten, voordat de Bernard Leer. bij Radio Noordzee uit de grondmist opdook, had de Eurotrip enkele bemanningsleden van de he vig brandende piraat aan boord ge en. Schipper Simon moest ge noegen nemen met eerf logeplaats het brandend voetlicht van ra dio Noordzee. „Het was een onge looflijk gezicht", rapporteerde hij na afloop „Het hele achterschip stond in de hens, maar op het voorschip ging iedereen gewoon rustig zijn gang. Het elektrisch licht brandde nog en verd zelfs naar ons gezwaaid". Overigens had hij geen spijt van zijn vergeefse missie: het was een >i zeetje en dan vaar je in feite je eigen plezier. Ik vond het uitje". Zijn mening werd ge deeld door een sombere Jacques de Gier. starreporter van het Engelse televisiesyndicaat Visnews. die als der eersten de golven indook met zijn peperduur privé-jacht „Sea- Met brullende motoren bracht hij eerst een reportageteam de NOS en enkele fotografen ir Radio Noordzee om tegen con té betaling een vlammend beeld slag te verzorgen. Na enkele uren keerde hij terug om enkele rijksre chercheurs aan boord te nemen, die eed uit hun echtelijke sponden gerukt waren en slaperig via een rakke loopplank in zijn gerieflijke, in vliegtuigstoelen voorziene kom buis wankelden. Opnieuw werd er druk onderhandeld en met geldbui dels gezwaaid door journalisten, die nog niet aan hun brandende trekken n .gekomen. Maar De Gier, hij zwichtte niet. Als waterdicht excuss voor zijn per tinente weigering voerde hij aan, dat hij slechts acht reddingsboeien bpord had en dat die nauwelijks toereikend waren voor de passagiers, hij reeds aan boord had. Afgaan de op het doorregen postuur der rijksrechercheurs kon men hem ;1 echts gelijk geven. Bij de semafoor was inmiddels een kleine autokaravaan gearriveerd met als voornaamste inzittenden zanger John de Mol en in passende •ode coltrui gestoken Jan van Veen, vaste disc-jockey van Radio Noord- Van Veen. die het vlammend bericht van zijn kapseizende pi raat in zijn woning in Hilversum had opgevangen was in record tem- aar Scheveningen gereden, maar moest zich ook daar met de tiental- nieuwsgierigen behelpen met het geneuzel der transistorradio's. ,Een duistere zaak", zei hij. terwijl lij somber over de inktzwarte Noordzee staarde „Ik begrijp niet, wie ons deze streek geleverd heeft. Onze directie heeft in elk geval niet de hand gehad in deze affaire. Dit is beslist geen stunt van ons eigen station". Op dat moment werd het verlossen de woord gesproken door de hoofd redacteur van een Perseombinalie die zijn huis vol feestgangers met duidelijke tegenzin de rug had toe gekeerd, nadat hij e erst tevergeefs had geprobeerd zijn 22 geaccredi teerde journalisten naar het terrein van de ramp te dirigeren. „Het is onbehoorlijk om zulke grappen uit te halen op je enige vrije avond", riep hij. „Het enige positieve is, dat al die geruchten over Radio Noord zee geen enkele grond van waarheid blijken te bevatten. Iedereen weet nu tenminste, dat Radio Noordzee er wel degelijk warmpjes bij zit". Van onze speciale verslaggever Fred van Bunge) a.b. RADIO NORDSEE De dertie die zich aan boord van de Mebo II van Radio Nordsee bevonden, toen de explosie een vlam menzee veroorzaakte, mogen van geluk spreken, dat zij allen nog leven. Op nog geen drie meter van de plaats waar verzengende vuurtongen welig om zich heen vraten, lag ongeveer 40.000 liter olie opgeslagen. Had dat ook vlam gevat, dan zou niemand deze aanslag hebben kunnen navertellen. De explosieven die in de machineka mer bevestigd werden. dit was omstreeks kwart voor elf zaterdagavond spatten met een doffe dreun uit elkaar. Eerste machinist J. du Pau uit Beverwijk, die in de stuurhut de wacht hield, dacht aanvankelijk dat een ander schip door de mist met de piraat in aanvaring was gekomen. Hij rende omlaag om poolshoogte te nemen. De boot trilde hevig. Op het dek zag du Pau de eerste vlammen. Hij keek over de railing, zag een speedboot met een grote witte buiten boordmotor van de Mebo wegdrijven. „Ik schreeuwde nog: „Help. Er is brand". Maar toen dat rotbootje in volle vaart richting Sche veningen koerste en in de mist verdween, wist ik genoeg", zei de heer du Pau ons gisteren nog vol emoties over het gebeurde. „Ik sloeg groot alarm en wist nog net de branddeuren dicht te smijten. Even dacht ik dat ik niet meer uit deze hel zou komen. Over boord springen durfde ik niet. Zwemmen kan ik niet. Terwijl iedereen met brandblussers het vuur te lijf ging, ontplof ten onze vuurpijlgranaten. Allan West, een van de Engelse disc-jockeys, holde naar de studio om SOS-seinen de ether in te gooien. Het was afgrijselijk. Je bent machteloos, terwijl dat vuur maar heviger wordt". Door de explosie werden stalen deuren en patrijspoorten uit hun scharnieren gerukt. De vlammen waren zo heet, dat kniédikke nylon scheepstrossen smolten als kaarsvet. Krakend stortte de brug ineen. Niets bleef overeind op het achterschip. Railingen werden verwrongen, sta len wanden trokken krom. Veel persoonlijke eigendommen gingen verloren. De drie disc- jockeys, die abrupt uit hun slaap werden ge haald, wierpen een reddingsbootje in de nogal zwaar deinende zee. In de lichte paniektoestand kwam deze dinghy verkeerd terecht en sloeg om. Met touwen werd hij snel recht getrokken, waarna de disc-jockeys erin sprongen. De water pomp waarmee de bemanning de brand ge smoord zou kunnen hebben, was onbruikbaar. omdat de aandrijfmotor ook door de explosie waardeloos raakte. De nieuwslezer van Radio Nordsee. Joost Ver hoeven uit Beverwijk, sliep eveneens toen de aanslag plaatsvond. In zijn pyama rende hij het middendek op. Huizenhoge vlammen moest hij passeren om zich in veiligheid te stellen. „Dit is een waanzinnige daad", zei hij ons later ontred derd. De keuken, de hutten, de machinekamer en de stuurhut, loeiden als een fakkel. Men mag blij zijn, dat de wind een gunstige richting had. De SOS-seinen werden inmiddels als eerste bij een. radio-amateur in Den Haag opgevangen, die zich bedacht en zijn vriend Dik Roos ich heen geslagen belde. Roos bevoorraadt al enige tijd met zijn sleepboot de Eurotrip, de piratenzender. Hij zat op het onheilspellende moment bij zijn broer vakantiefilmpjes te draaien, toen de radioama teur beitje. Dik Roos hoorde wat er aan de hand was en gooide de haak op het toestel zonder zijn vriend te laten uitspreken. De twee broers „scheurden" naar hun sleepboot. In hoog tempo verliet de Eurotrip vervolgens de haven. Nog geen 30 minuten later was Roos ter plaatse. Hij was de reddende engel, maar de Mebo II brandde nog hevig en hij werd met paniekerig geschreeuw verwelkomd. „Angstaan jagend", vond Dik Roos de gloed, die door de nevelige nacht wakkerde. „Wij vreesden het ergste. Toen we aankw, aan boord. Of ik hees i niet precies meer." Kort hierna arriveerde de reddingsboot „Bernard van Leer" uit Scheveningen, gevolgd door het onderzoekingsvaartuig Volans en een blusboot uil Europoort. De Volans had ook blusapparatuur a^n boord, zodat beide kanten van de piraat bespoten konden worden. De schipper van de Volans heeft uit eigen initiatief gehandeld, toen hij het bericht ontving dat de Mebo II in ernstige moeilijkheden verkeerde Hij voer spoorslags uit. Later zou hij hiervoor een beris ping krijgen van een van zijn superieuren. De reddingsactie kreeg nog meer alure, toen de marine de torpedohootjager „Gelderland", een Neptune en een helicopter inzette. De rijkspolitie te water vertrok uit Amsterdam om korte tijd later met Haagse collega's per gecharterd schip naar de Mcbo-11 te varen. De bemanning van dit zcndscbip bekwam inmiddels wat van de hevige schrik, op de kapitein en de twee technici na, die nog aan boord waren. Zij probeerden te redden, wat er te redden viel. Maar de verwoesting op het schip was van dien aard. dat het onbegonnen werk bleek. Rond half twaalf verdween de zender uit de ether Kort daarvoor had een Nederlandse ma troos die werkzaam is aan boord van de Mebo-II nog via de microfoon tegen vrouw en kinderen gezegd: „als de reddingsboot maar opschiet, dan komt alles wel in orde". Om 02.57 uur kwam hel verlossende moment. Men was de brand meester. Om drie uur werd gestart met het leegpompen. Dat was hard nodig, omdat in sommige vertrek ken het water hoger stond dan een meter. De schade wordt nu al geraamd op ongeveer twee ton. Men is verzekerd Het staat vrijwel vast. dat het gehele achterschip vernieuwd zal moeten worden. Volgens de kapitein en de direc tie van het schip gaat dit op open zee gebeuren, omdat men weet dat de piraat bij het binnenva ren van een willekeurige haven direkt aan de ketting gaat. Na de afkoeling van de smerige koolhopen aan boord van het zendschip klommen de bemanning en discjokeys weer aan boord. Het sleepbootje „de Eurotrip", de reddingboot Bernard van Leer en de blusnoten voeren na vijf benauwde uren terug. Het werk voor de recherche kon beginnen. De bemanning mocht niet zelfstandig gaan wer ken aan het opruimen van het vuil, omdat bewijsmateriaal daarbij ook zou kunnen ver dwijnen Een politieman bleef constant aan De bemanning zal de komende lijd de wacht verstevigen, want ook al heeft men de daders te pakken, de ideeële achtergrond van dit duivelse werk zal vermoedelijk blijven bestaan. Hierover spraken wij met "de directeur van Radio Nordsee International, de heer Erwin Meister (32) uit Zwitserland, die zondagochtend overvloog om zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Onderweg naar de piraat vertelde hij ons dat hij Foto's René Smit van de daad niets kon begrijpen. „Ik heb geen vijanden, ik heb ook geen crediteuren, die zoiets uit represaille zouden kunnen doen. Wij hebben überhaupt geen schulden. Ik werd in Zwitserland gebeld door mijn compagnon Bollier, die mij vertelde wat er met de Mebo aan de hand was. Ik schrok me lam. De eerste gedachte was of er iemand gewond zou zijn of dat er iemand dode lijk getroffen was. Wie verantwoordelijk is voor deze afschuwelijke sensatie, durf ik niet te zeg gen. We hebben vermoedens, maar het zou on verstandig zijn daarover de praten Ik zal me eerst volledig oriënteren en enkele dagen in Nederland blijven om het onderzoek van de politie te volgen. Maar ik ben hemelsbiij dat het voor de mensen zo goed is afgelopen", aldus de nog verbitterde pirateneigenaar. Gisteren werd vanuit Rotterdam proviand, de kens, matrassen en een complete ttoukenuitrus- ting gehaald voor de Mebo II. Do bemanning heeft gisternacht niet geslapen. Overdonderd zochten ze bij elkaar hun toevlucht. Enige ver slagenheid was van de ongeschoren gezichten zelfs gistermiddag nog af te lezen. De i van radio-Nordsee aan boord om met de bematinmgsleden over de .U„.F ru>c» werk is gegaan. Hij staat op de plaats waar de daders op het dek geklommen zijn praten Met a]gr\jzei van radio Nordsee verbaasde zich erover, waarom Radio Veronica niet ingegrepen had. „We liggen op een mijl afstand van Veroni ca. maar ze staken geen hand uit. Ze hadden er eerder kunnen zijn dan de Eurotrip. Het is nu toevallig goed afgelopen voor ons. maar voor hetzelfde geld waren er zwaargewonden geval len", zei hij hoofdschuddend. „Dan hadden we hun hulp goed kunnen gebruiken". Gisteren bood Radio Nordsee een trieste aanblik. Dof geblakerd lag het schip schommelend op ongeveer zeven mijl uit de kust. Grimmig in het grauwe weer. Het leek even een echte piraat. Maar zondagmorgei was hij weer akticf. „Met zeer grote dank aan allen die ons zo goed hebben geholpen en bijgestaan

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5