Wat een mooie beentjes! Mick Jagger getrouwd KEES ROEST WERKT MET GEHANDICAPTEN Plannen voor museum James Joyce in Ierland Leven en werk van H. P. Bremmer Aktie van Hartstichting tegen beroeps colporteur Meer dan 100 doden in Turkije :I KINDERDAG 13 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Op het atelier van Kees Roest, Nijmeegs kunstenaar, 41 jaar, pronken de protheses van kinderen van de Sint-Maarten Kliniek. Zilverbcspoten staan en hangen daar de losgemaakte benen en armen, -.omringd door eveneens verzilverde plastic blocmenkransjes. „Mooie beentjes", zegt Kees Roest. „Kijk die eens, weet je dat die zo'n drieduizend gulden heeft gekost. Een gewoon been kost al gauw tussen de 800,— en 1000,—". Al vijf jaar brengt Kees Roest in de Sint-Maartens Kliniek get>andicapte kinderen op het spoor van eigen creativiteit. Spastische kinderen, kinderen lijdend aan spierverstarring, softenonkinderen. slachtoffers van kinderverlamming en slacht offers van verkeersongelukken ..Ik dacht vijf jaar geleden, ik probeer het. Ik zal ergeten dat ik voor het eerst werd rondgeleid. ,.Dit is Marcel", zei de hoofdnon, en ik, sufferd, stak mijn hand uit. Maar Marcel had geen hand en op dat moment begreep ik een beetje wat gehandicapt was, met die doelloze hand van mezelf. De aanpassing van je mentaliteit is je grootste struikelblok. Ik ben maar begonnen. Veel tekenen, In het begin namen ze me te pakken, lieten me gevallen dingen oprapen terwijl ze het best zelf konden. Dat leer je vel snel af. Ik probeer nu zo gauw mogelijk aan de weet te komen wat ze met hun handicap technisch kunnen". Na 't tekenen is het werk uil- gegroeid met allerlei handvaardigheidstechnieken; timmeren, edelsmeden, pottenbakken, emaileren. Er staat 'n keramische oven- In de twee lokalen die hij op de school van de kliniek tot zijn beschikking heeft en waar hij afwisselend een vijftig- lal kleintjes en een vijftal „groten" 17. 18 en 19 jaar bezig houdt dan wel gespecialiseerd opleidt, „Ik heb ontdekt iNr dal er een enorme weerstand bestaat tegen gehandicapten. Men sust zijn geweten, betaalt wat aan de collecte en'wil ze pP" dan maar liefst zo ver mogelijk weggestopt hebben. Maar ik heb gezien dat iemand met één hand meer presteren kan dan een ander met twee". Hij zag ooi: in dat zijn werk niet slechts een opleiding tol bezighouderij. „Ik heb Nico Hollander, die tw had in plaats van benen, een volledige grafische opleiding gegeven. Hij werkt nu als lithograaf bij de grote druk kerij Smeets en Schippers. Hij is nu produktief in de maatschappij. Toen hij weg ging bij de kliniek zei hij tegen me: „meneer, ik heb nog twee oude protheses. Iets voor u?". Ik heb dat af scheidscadeau twee jaar lang jongen tegen me zei dat hij in mijn atelier laten hangen tot het moment waarop een jongen tegen me zei dat hij niet kon komen, omdat zijn nieuwe arm nog niet klaar was. Toen realiseerde ik me dat voor zo'n jongen zijn prothese dezelfde waarde heeft als voor mij m'n hand. Als nij iets overkomt met m'n hand, wordt-ie geamputeerd en gooien ze hem weg. Als 'n prothese niet meer goed vol doet gebeurt er hetzelfde. Daarom heb ik" hij wijst naar een van zijn zilverkleu rige objecten „dat been daar in een klein doodkistje gepakt en zilver gespoten. se toeristenorganisatie AMERIKAAN voert een campagi scum. Een Amerikaan heeft beloofd aan dit mu seum zijn particuliere verzameling van Joyce- relikwleSn te schenken. WIL KOSTBARE COLLECTIE AFSTAAN Het Lingericht in een vochtige oude toren in Sandycove. 12 km zuid van Dublin gelegen. Het vervallen bouwsel, bekend als de Martello-toren, werd bij na twee eeuwen geleden gebouwd als verdediging tegen een invasie door Napoleon die nooit plaats greep. Het plan is verder een nabij gelegen wit he renhuis te kopen, daar in 'n duur restaurant te vesti gen dat een prachtig uit zicht biedt op de Baai van Dublin en verder om de stoffelijke resten van de schrijver uit zijn graf in Zürich waar hij op 59- jarige -leeftijd in 1941 overleed, te repatriëren. De collectie is het eigen dom van George Lein- wall, een Amerikaanse zakenman in rust in de staat Maryland die onge- veer 1000 eerste edities van Joijce's werken, som mige met zijn handteke ning, en ook oorspronke- j lijke manuscripten bezit. Joyce heeft in het begin I in de toren gewoond en maakt voor de opening ijn meesterwerk .Ulysses" dat jarenlang geen genade kon vonden bij de censuur tot het tenslotte werd toegejuicht van 's werelds grootste literaire wer- Duizenden toeristen uit het buitenland bezoeken thans de toren om de weinige memento's te zien zijn tentoongesteld. De toren is vochtig en ongezond. Doel van het fonds is om hem te her stellen in de conditie hij zich bevond toen Joyce er woonde als arme schoolmeester, vaarde van de aan- door Joyce getekend steeds. Vorig jaar betaal- Amerikaan meer dan 2400 dollar voor een door Joyce tetekend exemplaar van Ulysses en verkocht het kort daarna voor 3600 dollar. protheses je van gemaakt, want dat is ook iets wat dat kind nooit zal beleven. Ja, het is mis schien eigenlijk wel een uit spreken van je machteloos- j heid. al die objecten die ik j van die protheses maak. Maar het gaat me er ooi: om j ze te gebruiken wachten, iselijk leve je eigenlijk ook 1 moest toen gt er iets van. Maar ik j .zonder beentjes", ie ze wel, bij ons. Ik ben Drie van zijn oudere leerlin- iet tegen verkeer. Maar er j gen zijn bijzonder talentvol ordt te weinig bij stilge- 1 Ze zouden naar de Arnhemse taan wat de gevolgen zijn Academie kunnen, ware het an ongelukken. Ze hebben niet dat de een niet met zijn itgekiend dat 20 percent rolstoel de trappen op zal ik allerlei Volk get toestanden Een hoeveelheid spoten chemicaliën medici dat zelf nie laar de verkeerd" ie wel eens gegt 'en. Sommige ben ten herinneren a; ierktheid van onze apaciteiten. O. opha volwaardig rust de helft Daa elijk kunnen andei ge it di achter het ur. met alle afwijkingen wijzen i en alle geldingsdrang. Auto's, seffen, I groot 'of klein, moesten in illet.jes ons land niet harder kunnen wor- dan 110 km. hooguit", ?n ar- „Er wordt verdomd ruw om- Ie be- gegaan met het menselijk )e- idische I ven". Hij knikt naar een ele verzilverde voetbal onder als hij beenprothêse. ,De Wereldcup". Als je toch eri- I ziet hoe ze mekaar af en toe mil- I lens trappen en hoe een Ne- j Scheidsrechter gemolesteerd der- wordt. I Hoe vinden de kinderen het uwe dat hij hun afgedankte pro- en j theses gebruikt als materiaal hoewel niet allemaal, helaas. Ze praten er alleen over. Niemand beseft gens dat er anderhalf joen gehandicapten in derland zijn. jazeker a half mil joen! En nog maken ze ni postkantoren met stoept draaideuren, zodat die -Een - soort postume be- kunnen maken' van 'n mooi ding. Het verkeer zit hem de verleende i ..We hebben onder ons statistiekje aangelegd, jaar geleden waren e onze kinderen 2 procent ver- nen wegens de trappen nie' keersslachtoffer Meestal in mijn atelier komen kij hersenletsel, verlamde onder- ken. Maar als ik straks 'i lichaampjes, beentjes kwijt. expositie in de Nijmeegse armpjes kwijt, «een geeon- Waag heb. zal ik proberei troleerd gebruik van ledema- een bouwlift te laten aan Nu héb- I brengen. Het is nu zover da grafenis uit eerbied diensten". Wal wil- hij uitdrukken i die vrijwel sinistere vo werpefi? „Kijk", zegt „daar aan de wand, dat een bruidje". Er steken ti beenprotheses eocquet onder tulestof, alles weer ver bespoten. ,,Ik zag die ten, enfin, protheses liggen in de be- handelkamer, Weken. Wel zes weken. Ik vroeg er naar en de dokter zei: „Neem ze maar mee, we hebben net besloten dat het kind nooit meer zal kunnen lopen". Dat pakte me wel even aan. Daarom heb ik er een bruid- verder moet. Alleen de derde zou zich enigermate kunnen redden. „Ik zie nu pas goed dat we erop uit moeten zijn de verbinding met de maat schappij te maken". Hij heeft een plan om in een van de gerestaureerde Ka nunnikhuisjes rond de Ste venstoren, een winkel werk plaats te maken. „Die jon gens maken erg leuke din gen. niet alleen potjes en be kertjes, maar van alles en dat zou je in serieprodukt moeten doen". Er zijn contac- ten met de gemeente Nijge- gen en CRM en Kees Roest I en- voor zijn objecten' ziet 'l hoopvol in. CW> vrijdag an ..Machtig interessant vinden' 14 mei gaat Sn"dé'Nijmeegs'é ze het. Ze hebben er nu'ein- j Waag zijn grote tentoonstel- j iog. delijk iets van kunnen zieri ling open. Daar stelt hij zich j een op de televisie in het pro- veel van voor. vee gramma Signalement, van Tegen diepzwarte muren en bij Ageeth Scherphuis. Ze kun- op zilveren gazons met niet J grintpaden moeten zijn pro- 1 kij- theses in het licht gezet wor- j den. Over een zebrapad komt Tentoonstelling in Gemeentemuseum DEN HAAGIn het Haagse Gemeentemuseum wordt van 18 mei tot en met 27 juni een tentoonstelling gewijd aan het leven en werk unn de Haagse kunstpedagoog H. PBremmer. In Leiden geboren, op 17 mei 1871, maar sinds 1895 in Den Haag wonend, begon Bremmer zijn artistieke loopbaan als schilder. Hij wijdde zich geheel aan het kunst onderricht aan particulieren, schreef boeken en krantenartikelen over kunst. Tot zijn werk behoorde onder andere de uitgave ..Moderne kunstwerken", in 1914 voortgezet als het tijdschrift ..Beeldende Kunst". Door zijn kunstpedagogiek heeft hij velen liefde voor de kunst bijgebracht. De nu zeer gewaardeerde Mondriaan en de kunstenaar Bart van der Leek werden door Bremmer gesteund. Door zelf werken te kopen van jonge veelbelovende kunstenaars stelde hij hen in de gelegenheid zich verder te bekwamen. Het hoge peil van de collectie Kröller-Muller is mede te danken aan zijn adviezen. Bremmer heeft enige tijd met mevrouw Kröller-Mül) samengewerkt, wat regelmatig resulteerde in aankopen en opdrachten V i de collectie. In 1950 was in het Gemeentemuseum reeds een tentoonstelling te zien van de door Bremmer verzamelde kunstwerken, waaronder ook enkele van zijn eigen schilderijen. De komende tentoonstelling bestaat uit foto's, brieven met kunstenaars en schilderijen van Bremmer zelf. Gelijktijdig met de tentoonstelling van H. P. Bremmer wordt in het museum een expositie gehouden van het werk van zijn zoon Rudolf. Deze tentoonstelling, die plaats vindt in het kader van de serie „Haagse Ateliers", duurt tot en met 13 juni. ichttie pert keersslach tof fertj es even een aardig stijging dus, Ach, de mensen lezen over een verkeei'songeval, twee doden, vier zwaargewonden, nou ja, die dooien gaan on der de grond, die zie je niet meer en die zwaargewonden zelf krijg eet de ouwe Sehreurs eggen, t klaar. Ik had 2 1 bin Heden", heid aan: grote sho1 de 1 „Ik te la aken ik bedoel. Er wordt bijzonder ruw met mensen omgespron gen". Hij streelt bij die uit spraak teder een ingenieuze prothese. „Verduiveld mooie beentjes", zegt hij. ADRI LAAN „Nabucco" met sterbezetting DEN HAAG Op 23 mei gaat bi.j de Nederlandse Operastichting in het Cir custheater te Schevcningen Verdi's ope ra „Nabucco" in première. De voorstel ling wordt begeleid door het Omroepor kest o.l.v. de muziekdirecteur van de Opfiiaiaa. Bern. De. Romein Fiüppo Sanjust regisseert en hij ontwierp ook de decors en kostuums. De titelrol wordt gezongen door Lici- no Montefusco, Milanees van geboorte die een succesvolle zangcarrière van tien jaar enkele maanden geleden be kroond zag met een debuut aan de Scala van Milaan. De beroemde Duitse zangeres Marion Lippert zingt Abigail- le: de Italiaanse Maria Magdalena ook een Scalaprominente Fenena Henk Smit treedt op als Zaccaria. Ver der werken mee Tine van Grootel, An ton de Ridder, Hubert Waber, Jan Blinkhof en het Nederlands Operakoor o.l.v. Cor Olthuis. Op maandag 24 mei volgt een tweede voorstelling te Sche- veningen met een gewijzigde bezetting van de grote rollen. Daarna zijn er acht voorstellingen elders in het land. 1 de Zwitserse operazangeres Yvonne Eckenstein in haar rol van Marcellina Barbiere di Seviglia" van Rossini. Zij zal op vrijdag 28 mei in die rol ren zij.n in het Nederlands Congresgebouw waar de „Deutsche Oper am uit Düsseldorj een voorstelling van deze opera geeft. Na het succes van tovatorc" door de opera uit Keulen mag ook nu weer op een grote ngstelling worden gerekend. De uitvoering is in de originele taal (Italiaans), de hoofdrollen zullen uitsluitend de eerste solisten van het gezelschap ingezet. Dirigent is Robert Schaub. Gezien het succes van de vorige T1" ook nu weer na afloop van de uitvoering in de Cairouselzaal een óperabal worden gehouden. Olivier Missiaen krijgt Erasmusprijs DEN HAAG De Frmn6e componist Olivier Missiaen zal op 25 juni de Erasmusprijs 1971 groot f 100.000.in ontvangst nemen uit handen van ZKH de Prins der Nederlanden. Regent van de Stichting Pracmium Erasmianum. Met deze prijs wordt iemand be kroond, „die bij de jongere generatie wordt gezien als een voorbeeld van creativiteit en idealisme; als een mens wars van alle frivoliteit en materialis- De uitreiking in het Concertgebouw te Amsterdam zal een feestelijk karak ter krijgen door de uitvoering van een j aantal werken van de laureaat. De I componist, zelf groot orgelspecialist. heeft de Duitse organiste Almut Röszler I verzocht het middendeel uit „Les Corps i Glorieux" bij die gelegenheid te vertol- ken. Voorts werken mee: de pianiste I Yvonne Loriod. het Radio Kamerorkest I met de slagwerksolisten Rob Meyn en Wim Koopman o.l.v. Friedrich Cerha I en het NCRV Vocaal Ensemble o.l.v. Marinus Voorberg. Een deel van de prijs moet door de j laureaat besteed worden aan een pro- ject van betekenis op Europees cultu- j reel gebied. jazz in Holland Festival DEN HAAG Dit jaar worden voor iet eerst in het Holland Festival enkele an de representatieve Europese heden daagse jazzformaties voorgesteld. Deze optredende groepen werken alle binnen het moderne geïmproviseerde muziek-idioom De twee Nederlandse 1 formaties komen voort uit de Instant Composers Poolhet Willem Breuker Kwintet en het duo Misha Mengelberg j - Han Bennink. Uit Engeland komt het Chris McGregor Quintet en uit Duits- land het Alex von Schlippenbach Sex- Het Chris McGregor Quintet en het Willem Breuker Kwintet spelen 'op 4 juli in het HOT-lheater te Den Haag. Het Alex von Schlippenbach Sextet en het Duo Misha Mengelberg-Han Ben nink op 6 juli in Frascati te Amster- (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur v.d. Ned. Hartstichting heeft gisteren, aldus de di recteur de heer P. Kierkels, alle belas tende stukken inzake de zogenaamde hartactie. van 't „centraal bureau fond senwerving" te Rotterdam, de adverten tiekant Hartekrcet, de hartprentbrief- kaarten en het zogenaamde hartzegel- plan in handen gesteld van een Haagse advocatengroep. De heer Kierkels deelde namns het bestuur van de Hartstichting mee dat „alle rechtsmiddelen zullen worden be nut om acties die schade opleveren voor publiek en Hartstichting te stoppen. Aan de verwarring, gezaaid door de particulier J. A. van der Putten, zal een eind worden gemaakt", aldus de Hart stichting. De heer Van der Putten uit Ooster hout, geestelijk vader van alle bovenge noemde acties, is zelf reeds enige tijd i kort geding tegen de Hartstichting 11 het voorbereiden. 1STANBOEL (Reuter) Meer dan honderd mensen zijn omgekomen bij de aardbeving die het zuidwesten van Turkije heeft getroffen. Het oentrum de beving lag kennelijk vlakbij het brrgstad je Boerdoer, ongeveer 600 km ten zuidoosten van Istanboel. Daar heeft men ook de meeste slachtoffers i under de puinhopen van ingestorte ge- I bouwen vandaan gehaald. Overigens bestaat er grote vrees dat het dodencijfer nog veel hoger zal uit komen. Door het wegvallen van de ver bindingen begonnen er gisteravond pas berichten door te komen dat ook het gebied van Jesilova, zo'n 50 km ten westen van Boerdoer. zwaar is getrof fen. Verscheidene dorpen zouden hier door de beving volledig zijn verwoest. SAINT TROPE'/. A.P.Mtclt Jagger van de Rolling Stones is gistermiddag in Saint Tropez in liet huwelijk getreden met de Nicaraguaanse Biartea Perez More na de MaciasEerst trouwde men in het stadhuis. De bruidegom vroeg de honderden belangstellenden te verdwijnen, maar hier werd geen gehoor aan gegeven. Toen ging de ceremonie toch door, zij het ietwat verlaat, in aanwezigheid van naar schatting vyfhonderd toeschouwers. Hierna volgde het kerkelijke huwelijk in een kleine rooms-katholieke kapel van St.-Anne De kerkelijke plechtigheid verliep rustig. Ongeveer dertig personen, allen vrienden van het paar. mochten erbij aanwezig zijn. De bruid droeg een jurk van Dior van midilengle en met een diep décolleté- In het stadhuis waren Keith Richard (van de Stones) en Frangois Guglielto, een vooraanstaande burger van Saint Tropez, getuigen geweest voor Jagger. In de kerk waren de heren Robert Keys en Achmed Erlegan de getuigen van Jagger en die van zijn vrouwen waren Nathalie Delon en Roger Vadim. Dezen waren ook getuigen geiveest voor .de bruid in het stadhuis. Dt Beatles Paul McCartney en Ringo Starr blijken hun ruzie te hebben bijgelegd. Samen zijn zij gistermiddag vanuit Londen naar Saint Tropez gevlogen voor de bruiloft van Rolling Stone Mick Jagger. Zowel Starr als MacCartney hebben vrouw en kinderen meegenomen naar Saint Tropez. De twee andere Beatles John Lennon en George Harrison zijn ntet komen opdagen. Zij waren wel uitgenodigd. In Londen begaf zich een fraaie groep langharige in opvallende kledij gestoken vrienden en vriendinnen van Jagger op weg naar de Franse zuidkust. Onderzoek naar zaak Van S. in België begonnen BRUGGE (Belga) In Brugge zijn gistermiddag drie leden van de Neder landse marechaussee aangekomen voor het ondervragen van getuigen van de schietpartij in de nacht van 2 op 3 mei in Knokke. waarbij twee Belgische po litiemannen om het leven kwamen en twee werden gewond. D 21-jarige Nederlandse dienstplich tige Van S. die er van wordt verdacht op de Belgische politiemannen te heb ben geschoten, werd donderdagnacht vorige week in Ede aangehouden. Hij heeft, zoals gemeld, inmiddels bekend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5