SCHIPHOL: Lig- en zonneweide in Lisse dure zaak belastingloos paradijs Gemeenteraad: Maar aanleg is wel verantwoord en noodzakelijk Samen met hervormden Parochieraad Z woude beraadt zich op toekoms .Dag der verpleging in Rijnoord herdacht Dir. H. Bergsma: Emotionaliteit van ziekenhuisbed houden ver Veel belangstelling voor produktieve koe ENIGE ACTIEVE JONGELUI Bevolkingsonderzoek Tuberculose Leiden PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MEI LISSE De raad van Lisse had gisteravond geen lange agenda, doch er lijn toch belangrijke besprekingen ge voerd, o.a. over exploitatie zwembad ..De Lis", een lig- en zonneweide en het tragisch dodelijk ongeval t.g.v. rijden door rood licht in De Engel. De raad ging er o.m. mee akkoord, dat voor de uitbreiding van de Rem- brandtschool in de Plaspoelpolder met twee leslokalen een krediet beschikbaar wordt gesteld. „Maar wanneer", was de vraag van de heer H. Nieuwenhuis (SGP). En daar kon de voorzitter geen concreet antwoord op geven. Wel durfde hij te zeggen, dat het college het ver trouwen heeft, dat de twee leslokalen na de vakantie in 1972 in gebruik zullen kunnen worden genomen. Op een tweede vraag van de heer Nieuwenhuis over de voorlopige huisvesting deelde de voorzitter mede. dat er wel moge lijkheden in Lisse komen (o.m. ncodlo- kalen Fiorettlcollege le Poellaan). Het voorstel tot het aankopen van een kunstwerk in de omgeving van de nieuwe openbare scholen en de toekom stige sportzaal had een goede ontvangst bij de raad. In een dergelijk kunstwerk zag men wel wat en de heren F. Snik (WD) en G. van der Berg (KVP) spra ken namens hun fracties waardering uit voor het streven van het college in dit opzicht. De heer Van der Berg wilde j dit ook in het algemeen wel toegepast zien in de Poelpolder. Ook daarmede I was de voorzitter het eens en zei. dat dit ook voor het oude dorpscentrum j gewenst is te noemen. De beschikbaarstelling van een kre- i diet van f 200.000,voor de inrichting van een terrein tussen het overdekt zwembad en de Trompstraat voor een lig- en zonneweide, had voor de heer H. Nieuwenhuis (SGP) financiële en prin- cipiële bezwaren. De principiële bezwa ren waren voor de voorzitter geen ver rassing, maar dat de heer Nieuwenhuis financiële bezwaren had kon de voor zitter niet best verwerken, want de heer Nieuwenhuis had juist bij de na- begrotingsbehandeling op meer voorzie ningen in die richting gewezen. De heer Snik vond het haast een schande om te spreken van kritiek bij het huidige mooie weer over eén prettige zaak als dit voorstel. De heer J. H. Salman zei namens de KVP-fractie, dat het plan en de omge ving kritisch bekeken waren. Het aan zien van de omleidingsweg wordt vol gens hem erdoor verbeterd. Zwembad „De Lis" had vorig jaar een tekort van f 68.578.86. welk bedrag Verkeersinstallatie bij Beekbrug wordt nog meer verbeterd als uitkering aan de commissie Sport en Recreatie gedaan moest worden. De heer Nieuwenhuis was er tegen om de j van hem bekende principiële redenen. Wethouder Van Leeuwen (sport en re- i creatie) stelde, dat dit tekort niet alleen veroorzaakt is door vermeerdering van I personeelskosten alléén. Gebleken is, dat j.de algemene kosten te laag geraamd waren en de gedachten over de inkom sten waren te optimistisch. Met een gemiddeld bezoek van 1000 per dag is j dit landelijk bezien niet slecht te noe- Bij de rondvraag stelde de heer H. Mens uit De Engel, namens de KVP de vraag of bij de Beekbrug niet beter een j tunnel gemaakt kan worden en ver- l zocht het college daar een nader onderzoek naar in te stellen met kosten- begroting. De voorzitter merkte op. dat het col lege diep begaan is met dit ongeluk met dodelijke afloop, hetgeen hij een bijzonder trieste zaak noemde. Het ma ken van een tunnel achtte hij niet haalbaar. Hij zag het niet. „Maar wij zien het wél. Als KVP stellen we prijs op een onderzoek betreffende een tun nel". was het antwoord. De voorzitter werd ietwat geprikkeld door de laatste opmerking van de heer Mens. „U moet niet denken, dat er alléén in De Engel gevaren zijn. Op meerdere plaatsen in Lisse zijn grote gevaren en als we hier een tunnel zouden maken, heeft men óók in het dorp recht van vragen om een tunnel. Er blijven altijd en overal risico's voor het leven. Nog onlangs is elders een verkeersbrug over een druk ke weg aangereden en ineengestort. Er kan altijd wat gebeuren." De heer Kalis vroeg nog om een snelheidsbeperking tot 50 km, doch dit achtte de voorzitter bij de Rijkswaterstaat niet te verwe zenlijken. De raad zal nader over alles werd beloofd. Dir. Bergsma van Rijnoord speldt corsages op bij vei pleegsters ter gelegenheid van de ,,Dag der verpleging". Financieel deskundige gezocht ZOETER WOUDE „Het aantal mensen dat zich na een theologische studie voor het ambt presenteert, wordt alsmaar kleiner zodat het niet denk beeldig is. dat in de toekomst onze kerken ter plaatse over geen of minder pastores zullen beschikken". Dit schre ven de pastores M. v. Eijk, A. Lamot. I'. Peeters VVeem en L. Sclioch aan de parochieraad, die op zijn maandelijkse vergadering een voorstel op de agenda had van de werkgroep „groepsgesprek ken" over de volwassenenkatechese in het volgende seizoen, De heer F. Snik kreeg op zijn over de noodzakelijkheid van een schooltandartsendienst te horen, dat Lisse dat alléén niet kan. In breder verband zit men over deze zaak nog te dubben. ALPHEN AAN DEN RIJN Evenals de patiënten werd het een feestelijke dit ook elders in ons land in vele dag. aan hun maaltijden was (zo ver iekenhuizen en verpleeginrichti HAZERSWOUDE Achttienjarige koe Kaatje 34 2-326821 S stond woens dag enorm in de belangstelling. Het feit, dat ze dezer dagen een levenspro- duktie van 100.000 kilo overschreed, was voor het bestuur van de ruim tachtig ledende fok- en controlevereni ging „Al Beter" een reden, om eigenaar R. Zaal van de Hazerswoudse Voorweg 86 te complimenteren. Dat gebeurde eerst op de boerderij, waar de genodig den moeder Kaatje, dochter Kaatje en j kleindochters Kaatje bewonderden. Daarna trok het gezelschap, overigens zonder de jubileumkoe. naar het Neder- I lands hervormd verenigingsgebouw, waar vcrscheidenen het woord voerden OEGSTGEEST Voor de bezorging van de Leidse Courant in een gedeelte van Oegstgeest vragen wij met spoed worden in Oegstgeest en de loftrompet staken over Kaatje, die de elfde koe in .de provincie Zuid- Holland is, die het record van 100.000 kilo melkopbrengst brak. In dat verenigingsgebouw waren on der meer present: Hazerswoudse wet houder L. Verweij, ir. P. Vos van het veeteeltconsulentschap, N. Vós van de melkcontroledienst, A. Chavdon van het Nederlands Rundvee Stamboek, D. de Groot van de Bond van Fokverenigin- gen en en K-I. J. Bol van de Hazers woudse fokkersclub, „Al Beter'-direc- teur A. Jacobs en „Al Beter"-directeur J. Borst. Verseheidenen van hen voer den het woord, zoals de heer Borst, die Uitgebreid aandacht besteedde aan de stamboom van Kaatje. De heer J. D. de Wit droeg namens de CBTB bloemen aan voor de familie Zaal. Wethouder L. Verweij op zijn beurt kwam er eerlijk voor uit, weinig van koeien af te weten, maar vond het maar wat fijn. dat Hazerswoude door toedoen van Kaatje weer eens in de kijker valt. De heer Van Gemeren, schoonvader van eige naar R. Zaal. wilde er overigens bij de aanwezigen op wijzen, dat zijn schoon zoon inderdaad veel aandacht besteedt aan Kaatje, maar dat hij nog meer liefde doen uitgaan naar echtgenote en kinderen De diverse sprekers boden geschen ken aan tijdens de geanimeerde bijeen komst. Daarover viel één. zij het nau welijks waar te nemen schaduw. Kaatje gaat, gezien haar hoge leeftijd, uit de roulatie. Waarschijnlijk verandert ze (als winstkoe) al gauw van eige- het geval is geweest heeft de directie met het verplegend personeel van het Alphense ziekenhuis „Rijnoord" gisteren met moedig optreden destijds van Flo rence Nightingale „de vrouw met de lamp „als" de dag der verpleging" her dacht. Het feest begon reeds om half negen op het voorplein voor het ziekenhuis, waar directie, personeelsleden en enke le genodigden onder wie ook burge- i meester mr. R. M. Gallee zich verenig den rond de vlaggemast, waarin door I enkele personeelsleden de „Vlag der I verpleging" werd gehesen. Vervolgens j hield de directeur de heer H. Bergsma een toespraak, waarin hij op het belang en het nut van deze dag wees en waarin hij er ook op aandrong alle I emotionaliteit zo ver mogelijk van het J ziekenhuisbed te houden. Hij ging o.m. in op de spectaculaire ontwikkeling van de - gezondheidsvoorzieningen daarbij vergelijkingen trekkend tussen toestan den op verplegend gebied in de vorig Vervolgens werden de corsages opge- i speld, waarbij de directeur als eerste1 deze uitreikte aan het hoofd van de j verpleegsters zuster Lanzing. Ook bur- 1 gemeester mr. R. M. Gallas reikte aan I enige zusters de corsage's uit. Ook voor middags tot zeven uur 's avonds I een uiterst verzorgd „koud buffet" ver- volgens alle eer aangedaan. De 3 koks van het ziekenhuis hadden namelijk I een werkstuk geleverd, dat ieders be- j wondering afdwong. Bromfietser gewond na valpartij met fietsers SASSENHEIM Gisteravond kwart over vijf reden op het fietspad I constellatie nog tenminste De Werkgroep zal zich toespitsen het motto „Toerusting voor komst". Omdat de zorgen en problej van ieder van hen identiek gen de pastores er bij parochieraad kerkeraad op aan, zich niet afzondei op te stellen bij de toerusting voor toekomst. Volgens hen zijn ontegenzei lijk bij leden van beide kerken staande bezwaren legen een derge samengaan bij deze toerusting niet zeer van theologische alswel van sa logische en psychologische aard. De leden van de parochieraad het zich uitvoering met deze zaak bi gehouden. De werkgroep had voorstel de voorwaarde opgenoi niet-katholieken alleen als toehoori uit te nodigen. Men dacht dat het sprek op oecumenische basis sommi zou afstoten. Bovendien zijn er al menische gespreksgroepen. Ande achtte deze voorwaarde te vrijblijvi Een van de leden; Als er een hand christenbroeder wordt uitgestoken ten we deze accepteren". Pater L. rings hield een vurig pleidooi volwassenen-katechese uitsluitend de katholieken te houden. Toen uiteindelijk op een stemming ui verklaarden 12 leden zich menlijk en 3 'voor afzonderlijk be Na afloop van de vergadering het bericht van de hervormde k raad, die zich op hetzelfde tijdstip over deze zaak uitsprak, dat ook de meerderheid voor een gezamei beraad was. heeft dit college over de procedure r de benoeming enkele vragen voorgel I aan het diocesaan bestuurscollege. I I aanleiding van het antwoord I kwam de kwestie kerkbestuur of chiebestuur aan de orde. De t king tussen kerkbestuur en raad werd goed geacht zodat de h Voorzieningen in liet raadhuis LEIDSCHENDAM B. en W. van Leidschendam vragen de gemeenteraad een krediet van 22.000 gulden voor voorzieningen in de. voor het vertrek van de afdelingen sociale zaken en maatschappelijk werk naar het nieuwe gebouw aan de Koningin Julianaweg, vrijgekomen ruimten. De afdeling be volking zal met de kamer van de chef worden uitgebreid en een scheidings wand krijgen voor de bevordering van de arbeidsrust op deze druk bezochte afdeling. De overige vertrekken zullen worden ingericht als werkruimte voor de periodiek gedurende enige tijd op het raadhuis werkzame medewerkers van Hét éerifiöatiebureau van de Ver. v. Ned. Gerrteenteri. Als leeskamer voor de raadsleden, voör de reprografische afde ling en de boekbinderij. op de Hoofdstraat-Hoek Warmonderdam twee jongens op de fiets; die werden ingehaald door een bromfietser. Waar schijnlijk tengevolge van het uitwijken raakte de sturen in elkaar, waarna een valpartij ontstond. De jongens liepen hierbij geen letsel op. maar de brom fietser. afkomstig uit Lisse. werd met hoofdverwondingen naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Stemden in 1 OG's parencompetitie (ADVERTENTIE) Laatste gelegenheid tot onderzoek. Donderdag 13 mei vrijdag 14 mei dinsdag 18 mei woensdag 19 mei 9—12 14—16% 9—12 i 14—16% i 9—12 i 14—16% i 19—21% i 14—16% i i 19—'21% i i 14—16% in het WAAGGEBOUW, Aalmarkt HAAST U DUS zal kunnen. Tegen die tijd er ook wat meer gegevens bekend trent nieuwe vormen. Wel zullen parochianen, volgens voorschrift, gelegenheid worden gesteld kandi te stellen Reeds in het komend keinde zullen de kerkgangers daa een inlegformulier in het med genblad aantreffen. Bij de parochi gingen veel stemmen op om uit te naar een financiële deskundige, dend zijn de heren A. J. v. Benn J. Lelieveld en L. Onderwater, rochieraad zal uit de binngekomen didaten een selectie maken, i' kerkbestuur een gemotiveerde dracht doet aan het bisdom, zullen overigens de namen v< kandidaten voorkomen. SVLV houdt LEIDEN In de parencompetitie van de bridgeclub VOG heeft de groep zwart de zeventiende en achttiende ronde gespeeld. De groep rood heeft de negentiende en twintigste ronde erop zitten. De uitslag is. Groep zwart: 1 here 120 punten, 2 heer en mevr. Schoof 113. 3 heren Plan jéDe Jong 108, 4'hereto Van Kersbergen—Buijs 106. 5 heren TjalkensWakka 100, 6 en 7 heer mevr. Boogaard 91, heren Döfferhoff Van Noort 91, 8 heren Sehilthuizon— Bell 73, 9 mevr. Raarheer Van Zan ten 61, 10 heer en mevr. Smit 57 (1 ronde), 11 dames KlarenboschHillige- hekken 40 (1 ronde). Groep rood: 1 heer en mevr. Prenen 146 punten, 2 heren StarreKluijters 139, 3 dames UpwichNanning 138, 4 heren De Haas—Altink 132, 5 heren De TombeVan der Burg 127, 6 dames v.d. WijngaardRoihan 125, 7 mevr. Roor- daheer Roorda 123, 8 heren -Baarda— Versteeg 115, 9 dames TukHorree 99, 10 heer en mevr. Lakomy 96. 11 dames Van NordenKorswagen 87, 12 heer en mevr. v.d. Scheun 65 (1 ronde), 13 heer werking van „De Piccolo's Megchelsemevr. v.d. Ham 48 pun- burg. De toegang tot de terreine ten. gratis. veteranentoernooi -Oódjhoorn- VOORSCHOTEN' De 'Sport V ging Laurentius Voorschoten houdt dag 16 mei een voetbaltóehnoo De veteranencommissie SVLV is er in geslaagd een rieerd en aantrekkelijk deelnemer bijeen te krijgen: ASC (Oegstg DÖSR Roelof arendsveen), Klein straat (W-Duitsland), Meerburg (Le dorp). Spaarnevogels (Haarlem), (Leiden). Wilhelmus (Voorburg), bii Duurstede en twee elftallen SVLV. Het toernooi begint om ti wordt gespeeld op beide velden. Vo winnaar (deelnemers zijn boven de tig jaar) is een fraaie wisselprij zijn nog meerdere prijzen bij dit Doi te behalen. Na de prijsuitreik gelegenheid in de kantine dansje te maken. Muzikale SCHIPHOL De tienduizenden die de komende zomer weer zullen weg- wieken naar zonnige oorden, beginnen hun reis met een vluchtige passage door het luilekkerland van het belas tingvrije winkelcentrum op Schiphol De gebraden duiven vliegen er net niet je mond in, maar voor vier gul den eigenaar worden van 'n liter va derlands gedistilleerd, dat zo rond kan zijn op de tong. geeft nauwelijks min der vreugde. Enkele andere prijzen: een slof sigaretten die normaal 16 gulden 50 kost, ligt geprijsd voor 6 gulden 75; een goede Schotse whisky doet 9 gulden; 25 sigaretten van het formaat Corona de Luxe kosten 13 gulden 40; de parfums van alle grote merken zijn dertig tot veertig procent goedkoper dan normaal en zelfs de eenvoudige shagroker kan zijn voor deel doen: twee pakjes zware voor 2 gulden 20. jaar geleden opgezet om de luchtha ven in het buitenland bekendheid te geven heeft nu filialen in de pieren B en C en is big bussiness geworden. Jaarlijks wordt er voor 60 miljoen omgezet. In het hoogseizoen gaan da gelijks zo'n 20.000 flessen drank over de toonbank. De winkel moet dan twee keer per dag bevoorraad worden. Een verkoopster zegt: „Het gaat snel ler weg dan broodjes." In augustus beginnen de werkzaamheden voor de uitbreiding van het stationsgebouw in de richting van de A-pier. Daar is een tweede, identiek winkelcentrum ge pland waarna er op Schiphol op 300(1 vierkante meter belastingvrij gekocht zal kunnen worden. Moeilijkheden Nederlandse ingezetenen hebben in zoverre pech dat ze slechts toegelaten worden tot de zogenaamde consuma- beie artikelen als daar zijn drank, rook, parfum en rolfilms. Ze mogen zoveel kopen als ze willen mits ze een bestemming hebben buiten, de Bene lux. Er worden vrijblijvende inlichtin gen gegeven over dë hoeveelheden die free drankshop heeft zelfbedie ze in het land van hun bestemming in mogen voeren. Wel is het van belang te weten wat men mee terug mag nemen naar Nederland. Daar gaan we. Per persoon (niet jonger dan vijf tien jaar) kunnen vrij worden inge voerd 200 sigaretten of 25 sigaren, 1 liter gedistilleerd of 2 liter wijn met een alcoholpercentage tot 22 percent, 2 liter wijn tot 15 percent. 2 oz. parfum en 8 oz. eau de cologne of toiletwater. Overige goederen kunnen vrij worden ingevoerd tot een waarde van 270 gulden indien binnen het EEG-gebied gekocht en tot een waar de van 90 gulden indien buiten dit gebied aangeschaft. Buitenlanders die via Schiphol reizen (velen doen dat met opzet en ten koste van een omweg want het win kelcentrum heeft de internationale faam verworven hel goedkoopste ter wereld te zijn) vinden er helemaal een dorado. Zij kunnen, in de vijftien winkels door tweehonderd verkoop sters en verkopers naar de ogen geke ken, ook belastingvrij camera's in slaan. filmcamera's, projectors, verre kijkers, bandrecorders, telmachines, schrijfmachines, radio's, video-recor ders, cashmere kleding, zijden shawls, vulpennen, aanstekers, speelgoed, hor loges. kunstwerken, diamanten, auto's en desnoods boten. Het voordeel dat ze halen, is aanzienlijk en varieert van zo'n vijftien tot dertig percent. Het personeel staat vaak versteld van de aankopen die worden gedaan. Horlo ges van 60Ö0 gulden, videorecorders van 4000 gulden en radio's van 2000 gulden gaan grif weg. De aanschaffers van al deze luxe komen curieus ge noeg voornamelijk uit ontwikkelings landen in Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika. Ze geven vaak de wens te ken nen ook koelkasten en afwasmachines te willen kopen, maar daar begint het belastingvrije centrum niet aan. Het assortiment blijft beperkt tot zoge naamde toonbankartikelen. Zoals ge zegd is de hierboven genoemde onbe laste weelde alleen weggelegd voor niet ingezetenen van Nederland maar de diverse uitbaters hopen dat dit zal veranderen. Zij wijzen erop dat Schiphol zo ongeveer de enige lucht haven in Europa is waar deze beper- Belastingvrij gaat hier een videorecorder over de toonbank. king geldt; in Shannon, Fra: Londen en Brussel mogen de tenen van het betrokken land belastingvrije gebruiksartikelen pen. Dat is vervelend uit het van de concurrentie. Niet concurerend En concurrerend wil het wink trum op Schiphol bepaald zijn. enkel artikel mag er hoger ge staan dan ergens anders in di Merkt men dat bij voorbeeld e recorder in Kopenhagen goedkope dan op Schiphol meteen volgt gesprek met de fabrikant zijn prijs voor Nederland niet verlagen, vliegt het ding meteen assortiment uit. Hetzelfde gebeurt blijkt dat een bepaald artikel lai dan een maand onverkocht blijft, zijn bontjassen en kristal in mi» jb; uit het belastingloze paradijs Schiphol verdwenen. Dank zij i politiek is het winkelcentrum op luchthaven het goedkoopste-eil gj van de wereld geworden. Een and speeld wordt, is de wereldwijde rantie. Gaat er ergens in de bint gg landen van India een op Schi| gekochte videorecorder stuk centrum zorgt voor de reparatie moet die ook honderd dollar Vindt een Amerikaan achteraf ?ijn belastingvrije diamanten min waard zijn dan hij er op Schil voor heeft betaald het cei schakelt een beëdigd taxateur geeft de man zijn geld terug. In het belastingvrije dorado op sd hol werken vijftien winkeliers sal maar naar binnen merkt men niéts van. De N.V. Luchthaven i last met de organisatie en maakt graag de namen en omzetten bek van oe betrokken detaillisten, brengt de attractie liever onder aandacht van hel reizende publ onder èèn noemer: Amsterdam Airp Shipping Centre. De kleding var verkoopsters is uniform: de opsc' ten in de winkels geven alleen assortiment aan geen bedrijfsna Ook hebben de deelnemende zich verplicht geen draagtasjes eigen merk uit te geven. Tegen deze collectieve, bij de luchthavei centraliseerde aanpak staat, Schiphol van de jaaromzet miljoen zo'n 8 miljoen aan co in eigen zak steekt een bedrag] schitterend helpt bij het van de rode cijfertjes.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4