IMPROVISATIEDEFENSIE TEKEN VAN TERUGGEKEERDE KRACHT FEI JEN OORD ÉSÉP!?»' Onrustig ADO sioeg na rust pas toe: 1 -0 irsenal lam ook laatste twijfel iweg li»' Panathinaikos: 2-0 üuILl Weinig succes bij grote zes Gehoord: Holland Sport gaat Vrolijk voort. ijke hel door Herman van Bergem nalJTTERDAM De teruggekeerde kracht van Feijenoord werd niet benadrukt door de over- inning van 21 op PSV, evenmin door het veldoverwicht en de wijze waarop de Rotter- i stipimers de gehele wedstrijd „maakten". Hoezeer Feijenoord de laatste weken naar het ide (Europa Cup)-peil reikt, werd bewezen door de verwrongen defensie. Er werd aange- iden zonder Laseroms, in de eerste de beste minuut nam PSV de leiding, tegen de rust I Israël uit. Bovendien staat nog altijd Van Duivenbode op de ziekenlijst. Nochtans rd die geïmproviseerde verdediging geen zwakke stee in het geheel, dat vooral voor de t tot briljante momenten kwam. Het ziet er weer sterk naar uit dat dit Feijenoord niet ot is te krijgen en wederom zo overtuigd is van eigen kracht en mogelijkheden dat Ike gebeurtenis ook geen invloed kan uitoefenen op het verloop van een duel. ittemin zakte Feijenoord wel even ig toen Israel vlak voor de rust uitvallen. Israel: „Er zat al een ikking in mijn rechterbeen. Als stevig moest aanzetten, voelde ik Toen Schmidt Hansen achter de il aanging en ik moest trachten hem halen, zette ik te fel aan en ?r ineens in. Net alsof je imp krijgt en je het gevoel krijgt je spieren door elkaar draaien. Ik Ide het nog met een verdoving pro- Happel vond het beter dat eruit ging". Zo ontstond bij Feije- fantasie-defensie. ippel had de gok genomen om Rinus (ieter op de plaats van Laseroms posteren. Toen Israel uitviel, ging in de achterste vier en ver- Jan Boskamp die de match- zou worden. Logisch dat Feije- ird de zekerheid enige tijd prefe- de middenlinie de helpende id ging bieden. Maar er was geen 111 de lucht. Bosgieter had waardig vervanger getoond, ippel: „De vraag was of hij last van i hebben maar die jongen koel als een volleerde prof. Van landag af heeft hij mee getraind, it is een geslaagd experiment ge- ik durfde het aan omdat het thuiswedstrijd was. Bovendien ilde ik de ploeg na de succesvolle édstrijd tegen FC Twente, waar we |t zwaar hadden, niet dooreen gooi- Wim Jansen, de alleskunner, was jtuurlijk een betrouwbaar sluitstuk; imeijn speelde vakkundig en gaf ilders, met wie hij het nogal eens de stok had. geen kans. Alleen :k Schneider haalde het betere peil liet de snellè Schmidt Hansen veel vrijheid, waarvan hij echter :t kon profiteren. Er zat overigens als totaal weinig kracht in de Eindhovense aanval. PSV hoopte de spelers op het middenveld pp Een onafzienbare menigte ver zamelde zich rond de Double- decker" van Arsenal. LONDEN Wat de meerderheid van het Engelse voetbalpubliek veertien lagen geleden nauwelijks voor mogelijk hield, werd zaterdag in Wembley merkelijkheid. Het Noord-Londense Arsenal, onder leiding van manager 3ertie Mee, haalde na de kampioenstitel van de Engelse voetballiga ook de bondsbeber van Wembley naar Highbury. De geringschatting en de >ngeloofwaardigheid waaronder het beeld van de „Gunners" nog vorige week rebukt ging viel voor een groot deel weg. •dimmer in de na-oorlogse voetbal geschiedenis bleef het Engelse liga- kampioenschap zo lang onbeslist Ms dit seizoen. Zelden ook gaf Wembley z'n trofee zo tergend langzaam prijs als zaterdag. Ge ringschatting voor deze club na achttien jaar bestaat nu niet meer. Twijfel of de „Gunners" wel een en een beker tegelijkertijd waardig zijn evenmin (een dubbe le). Na rust werd het middenveld vrij wel ononderbroken door Arsenal bheerst. Lange-afstandschoten en doorbraken van Liverpool kwamen zelden meer voor. Het meest mar kante spel kwam ongetwijfeld van do voeten van George, die iedere keer opdook. 1 maal in de 2e helft, vlak voor 't einde, kreeg Liverpool 'n reële scoringskans. Met 'n schot van Lindsay op het rechtergedeelte van het doel. Een bal die door Wilson tot een hoekschop gemaakt kon worden. Het was te danken aan de kandi daatsstudent Heighway dat de uit- auttingsstrijd voor het eerst resul- verdediger Thomson, die de zeer schietbekwame Heighway op de linkervleugel vergeten was, zag zijn veronachtzaamheid onmiddel lijk daarop bestraft met een suc cesvolle lage bal in 't doel. Dit keer dook Wilson een fractie van een seconde te vroeg. 10. Een met de moed der wanhoop strijdend Arsenal legde deze brul lende aanval van Liverpool nog geen 10 minuten later echter het zwijgen op. In een worsteling om de bal vlak voor het doel zag George Graham in een fractie zijn kans schoon en maakte met een slap duwtje tegen de bal gelijk (11). Voor Liverpool was deze gelijkma ker te veel. Het was duidelijk dat de club de slijtageslag aan het verliezen was. Strijdlust van de ver dediging kreeg steeds meer het ka rakter van krampachtig herstellen Voor Arsenal was het toen niet meer dan een kwestie van binnen halen. Dat werd gedaan door de plotseling opnieuw op links opgedoken George, die met een beslssend schot doelman Clem- t te p 2—1. maar was daar de mindere. Trainei Linder: „Als Wietse Veenstra tegen over Wim Jansen staat, is hij bij voor baat verliezer. Als dan ook nog Van Hanegem teruggaat, is er geen door komen meer aan. Ik had zelfs liever gehad dat Laseroms had gespeeld want die jonge knaap (Bosgieter) kan ook nog een goede pass afgeven aan de aanval en Laseroms niet. Maar zonder de prestatie van Feijenoord te kleineren, vind ik dat we meer had den verdiend, een gelijkspel". Het is aardig van Linder dat hij zijn man nen in bescherming neemt maar diep in zijn hart zal hij moeten toegeven dat hij alleen enigszins gelijk had met te zeggen dat zijn ploeg weinig kan sen had weggegeven. Enigszins, want de enige lacune bij Feijenoord zat in de afwerking. Voor de rust speelde Feijenoord zo snel en zo minutieus dat de combina ties, waarin een briljante Coen Mou- lijn schitterde Moulijn: „Ik kan het niet verklaren maar hoe dieper mijn inzinking is geweest, hoe sterker ik terugkom. Let op, ik word nog beter' vrijwel perfect waren tot de laatste pass. Dan was er zulk een vaart in gekomen dat die laatste pass te scherp of te hard was. Dat fonkelende spel was het antwoord op de snelle treffer van PSV. bij de eerste de beste aanval. De „nieuwe" defensie van Feijenoord loerde op het stapje naar voren toen plotseling Jac ques van Stippent alweer doorging. Bosgieter stopte hem nog wel maar de bal sprong achter hem weg en toen had de PSV'er een vrije doortocht (0 1). Pal daarop nog een wervelende aanval van PSV waaruit Schmidt Hansen keihard naast kopte. Treytel: „Als die raak was geweest, zouden we er slecht voorgestaan hebben". Maar hij was niet raak en Feijenoord ging aan de arbeid om de achterstand weg te werken. Er bleef van PSV bitter weinig over. Het enorm sterke Rotter damse middenveld vaagde de tegen stander weg. vond elkaar nagenoeg blindelings en als er niet die onver klaarbare totale missers waren ge weest van Van Hanegem, Hasil en Kindvall ze trapten finaal naast de bal zou het niet tot de negenen twintigste minuut hebben geduurd eer Jan van Beveren de gelijkmaker Een „beauty" van een doelpunt. Franz Hasil gaf een koninklijke pass die de bal zulk een draaiing gaf dat Strik wanhopig poogde hem te onderschep pen. De bal draaide achter hem om. Van Beveren zag het gevaar wel maar bleef in zijn doel en Kindvall maakte koel af (11). Ove Kindvall, ook weer terug want hij scoorde toch maar in de laatste drie wedstrijden (Sparta 2. Twente 1, PSV 1) vier- Feijenoord zou over PSV zijn heenge- walst als het uitvallen van Israel niet tussenbeide was gekomen. Ook van die korte spanne van enige onzeker heid maakte PSV geen gebruik, kon dat niet want het had geen geloof in eigen kunnen, speelde te schichtig en had behalve de kalme Van Tilburg en de zekere Radovic weinig „grote krachten" ter beschikking. Feijenoord des te meer: vooral Coen Moulijn naast een enorm hardwerkende Wery en een onophoudelijk „moeilijke" Kindvall die Van den Dungen steeds te rap af was en zo fel was dat de vijfenvijftigduizend er verbaasd Die felheid kostte hem een waarschu wing van de rommelig leidende heer Van Gemert. Van den Dungen provo ceerde overduidelijk, wat Moulijn ver leidde tot een represaille. Ze ver dwenen beiden in het boekje. Het dreigde even fout te lopen maar Eimst Happel hield het hoofd koel en beduidde Romeijn „te gaan liggen". Happel later: „Er moest even rust koryien. Bovendien zat een nop van Romeijns schoen los...". Protesten Toen had Feijenoord echter al de zege in 'handen want nadat Van Beveren een geweldig schot van Boskamp ATHENE Panathinaikos heeft in de eerstte divisie van de Griekse compe titie miet 20 gewonnen van Kavala. Bij rusti leidde Panathinaikos met 10. 15.000 mensen juichten de twee doel punten die van de voet van Domazos kwamen» .,toe. een kopbal van Kindvall had gekeerd, stoomde Boskamp door op een pass van Wery (21). Hevige protesten van PSV omdat Boskamp gevaarlijk zou hebben gespeeld. Boskamp: „Ik nam in de vlucht de bal inderdaad met vooruitgestrekt been mee maar niet met de onderkant van mijn schoen. Ik tikte de bal met de neus voorbij i feit. Strik". Bovendien stond hij bijna een meter van Strik af. Gevaarlijk spel was derhalve een overdreven term. Er hing weer een Europa Cupstem ming in de Kuip. De strijdliederen dreunden door het stadion, het ap plaus klonk gul op. Linder zette Van der Kuylen nog in voor Van Stippent maar het hielp niets. Er kwam geen ROTTERDAM Als PSV de balans opmaakt van de duels in de groep van de „grote zes" komen de Eindhovenaars tot de ontdekking dat zij daarin tot ge ringe successen zijn gekomen. In de thuiswedstrijden boekte PSV de volgen de resultaten: Ajax 03, Feijenoord 23, Sparta 00; FC Twente 00. ADO 1O. De resultaten van de uit wedstrijden waren: Ajax 10, Sparta —0, FC Twente 21. Feijenoord 21. ?SV moet nog de uitwedstrijd tegen ADO spelen. In deze groep zijn de re sultaten voor PSV derhalve nie'. zo suc cesvol geweest. Het feit dat in negen wedstrijden slechts vijfmaal werd ge scoord, geeft voedsel aan de constate ring van gisteren: PSV concentreert te veel kracht cp het middenveld en te weinig in de aanval. kracht in de aanval, er kwam niet meer intellipgentie in de opbouw die stokte halverwege de vijandelijke helft. Het gebrek aan geloof demon streerde PSV de gehele wedstrijd doordat Vos zowel als Van den Dun gen trouw achter bleven hangen. Eerst tegen het eind ging Van den Dungen een enkele maal naar voren. Te zacht Het was te laat, veel te laat. PSV kon nog wijzen op de kopbal van Devrindt die tegen de kruising van lat een paal belandde. Treytel: „Ik zat in die hoek en zou de bal gehad hebben. Er zat totaal geen kracht achter en-hij „viel" tegen de paal". „Misschien kunnen we niet op tegen het harde en meedogenloze spel van Feijenoord", zuchtte Linder. Happel: „Hard en meedogenloos? We hebben nog veel te ijzacht gespeeld. We moeten ons internationaal aanpassen en als je hebt gezien wat er zaterdag in de Cupfinale gebeurde, zijn we nog lam metjes. Maar die jongens vertrekken geen spier, protesteren nooit. Kunnen we in Nederland wat van leren". Misser PEN goede beurt maken niet het Nederlands elftal schijnt de laatste seizoenen onhaalbaar te zijn. De afgelopen week was er de uitnodiging van de Braziliaanse voetbalbond om met een represen tatief elftal het afscheid van 's werelds momenteel beste voet baller. Pele. op te luisteren. Een eervolle invitatie, waarop andere naties jaloers zouden zijn. De K.N.V.B. niet. Het vraagt de clubs of er nog ruimte is om deze inderdaad te laat aangevraagde interland in te passen en krijgt nul op het rekest. Vastgestelde vakantieplannen zouden de oor zaak zijn. Maar is dat zó? De wed strijd kon gespeeld worden op 14 of 21 juli. Vooral op de laatste datum zijn de meeste profs weer thuis, omdat halverwege die maand de clubtrainingen dan al beginnen. Met wat improvisatictalcnt had er dus gehoor aan kunnen worden gegeven. Dat de clubs de voorbe reiding op het seizoen ietwat zou den moeten aanpassen, is logisch. Maar was dat niet de moeite waard? In deze wedstrijd gloriëren had de rest van de wereld einde lijk uit de droom kunnen helpen, dat het Nederlandse voetbal niet alleen op clubniveau een domi nerende rol vervult. Want dat is nog steeds iets waarover iedereen zich verwondert. Kerngezond? FIE presentielijst van de jaar- U lijkse algemene ledenvergade ring, die de Nederlandse Sport Federatie vorige week maandag avond in Amsterdam belegde, was uitstekend gevuld. Nagenoeg alle sportbonden, aangesloten bij de N.S.F., waren vertegenwoordigd. Op deze vergadering kregen zij de gelegenheid brandende kwesties naar voren te brengen. Ze schij nen niet te bestaan, hoewel de ont wikkelingen in diverse bonden anders doen vermoeden. In elk geval werd ter vergadering geen enk', probleem, dat nog niet was opgast of in behandeling is, ter sprake gebracht. Nederland schijnt dus over kerngezonde sportbonden te beschikken, wat tot verheuger nis stemt. Aan de andere kant zon het te betreuren zijn indien de bondsvertegenwoordigers een der gelijke belangrijke bijeenkomst als een verplicht nummer zouden gaan zien waar men nu eenmaal acte de presence moet geven maar wel moet trachten zo snel mogelijk weer te verdwijnen. Dan heeft de vergadering slechts papieren waar de, omdat het verplicht is eens per jaar bijeen te komen. door Frank Werkman DEN HAAG. De uitslagen die gistermiddag kort na afloop van het duel ADOTelstar uit de microfoons over het Zuiderpark galmden moeten ADO als muziek in de oren hebben geklonken. Alle concurrenten hadden ver loren, zodat ADO zich kan op werpen als de belangrijkste ge gadigde voor de derde op deel neming aan het UEFA-Cuptoer- nooi rcchtgevende plaats. Met nog slechts vier wedstrijden voor de boeg, waaronder als apotheose de ontmoeting tegen PSV, heeft ADO zich met een comfortabele voorsprong op PSV, FC Twente en Sparta achter Feijenoord en Ajax genesteld. Zo onopvallend als de Hagenaars zich uit het „achtervolgende kwartet" heb ben losgemaakt zo moeizaam ontde den zij zich van Telstar. De IJmuide- naren, die duidelijk met. de intentie tenminste een gelijkspel uit het vuur te slepen, aan het duel begonnen, vormden tot vijf minu^-n na rust een groot obstakel voor ADO. Pas nadat Ha ra kl Berg zijn ploeg op 10 had gezet liep het iets vlotter in de Haagse linies. „Tot twintig minuten na die treffer", oordeelde Jezek kritisch, „ging het beter". Daarna zakte de ploeg echter terug naar het niveau van voor de pauze. Toen speelde ADO te onrustig. WEINIG KANSEN Met vrijwel alle mankracht op eigen helft verzameld slaagde Telstar erin ADO weinig doelrijpe kansen te geven. Hestad werd uitstekend bewaakt door de snelle Wijngaarde. Van Essen her stelde zich na een zwakke opening goed tegen Pas terwijl Couperus geen voet aan de grond kreeg bij de lange André. Alleen Harald Berg bleek af en toe gevaarlijk. Toch was het juist Couperus die de basis legde voor de enige Haagse treffer. Vijf minuten na rust won hij zijn enige kopduel van André. De bal kwam voor de voeten van de volkomen ongedekt staande Berg, die hard en laag uithaalde: 10. EVEN UIT SCHULP Na deze treffer kroop Telstar even uit zijn schulp. De twee spitsen Bond en De Jong kregen wat meer steun van ploeggenoten, maar veel effect sor teerde dit niet. Slechts één schot kreeg Ton Thie in deze te verwerken, hetgeen de onproduktiviteit van de IJmuider aanvalslinie duidelijk illus treert. Na deze korte opleving nam ADO het initiatief echter weer stevig in handen. Mansveld (uit een vrije schop), Berg en Couperus kregen nog aantrekkelijke mogelijkheden, maar de betrouwbare doelman Van der Meeren behotefde niet meer te capitu leren. De beste kans deed zich twee minuten voor het einde voor. Joop Korevaar penetreerde diep in de Telstar linies. Hij bediende Kila. defensief uitste kend maar aanvallend nog wel te kort schietend, wiens pass Couperus be reikte. Couperus schoot op enkele me ters afstand van het IJmuider doel huizenhoog over. FYSIEK STERK „Er is te weinig uit de tweede ljjn Wietze Couperus en Cees de Vries geschoten", merkte Jezek later op. „De verdediging van Telstar is fysiek sterk. Bovendien kon Hestad niet ge lanceerd worden omdat Wijngaarde minstens zo snel is en hem weinig ruimte liet. In de eerste helft hebben we Schoenmaker ernstig gemist. De opbouw van de aanvallen liet nogal wat te wensen over. René Pas was niet actief genoeg. Hij bood zich te weinig aan. Op trainingen wijs ik hem daar altijd op. Maar het lijkt wel of hij het vergeet". Ondanks deze kritische opmerkingen over zijn ploeg bleek Vaclav Jezek in genomen met het resultaat. „Op 6 juni valt de beslissing", voorspelde hij. „Dan komt PSV naar het Zuiderpark".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9