Werkgelegenheid in Leiden ongunstig Burg. Van Eysinga blaast Sagara Satrya's basis open Kleuter met wagentje in moddersloot Dr. Hustinx weg bij de Jelgersmakliniekl „Snuffelpalen in H'woude en Boskoop Universiteit E geeft opleidin verloskundig Leidse Agenda Bokaal voor propagandist wandelsport Koe Kaatje levert 100.000 kg melk Watergidsen Paulusgroep kregen eindelijk vlet Kat wij kers bouwen eigen huis UDO-2 naar eerste klas PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 10 MEI 197 Toonkunst ontwik kelde een fraaie klankkleur LEIDEN Voor een ruim be langstellend publiek heeft het Toonkunstorkest Leiden zaterdag avond in de Zuidcrkerk een concert gegeven. Het is een klnakkleurrijke uitvoering -ge worden onder leiding van diri gent-stuwer Henk Briër. Een fraai accent werd gegeven door de violiste Henny Ravestein. die de solopartij verVulde in het Vioolconcert van Mozart (KV 219). Wat zij in een eenheid met haar nog slechts een week oude instrument (gebouwd door de Hil versummer W. van der Linden, die te oordelen naar het resultaat een knap vioolbouwer moet zijn, een soort viool-Flentrop) wist te presteren, was voortreffelijk. Er komt 'n heldere toon uit deze „nieuwbouw maar 'n minder be bouw", maar een minder be kwaam en muzikaal bespeler kan de klank zó de grond in boren. Bij Henny Ravestein bestaat dit gevaar geen ogenblik. Zij was de rust zelve en haar ontspannen vertolking muntte uit door ka rakter en stralende levendig- Het orkest heb ik vooral be wonderd in de Suite voor strijk orkest van Janacek. Hier kwam de gesignaleerde klankkleur ver rassend naar voren, zonder dat blazers de aandacht konden aflei den. In deze Slavisch-zware ro mantiek konden de strijkers van het Toonkunstorkest (en daar zijn respectabele executanten onder) zich met glans uitleven. Bij de wat strengere barok, die nimmer bij een Toonkunstuitvoering zal ontbreken, komt deze ontwikke ling niet altijd even goed tot haar recht. Ook het slot van het programma was hartveroverend. De opening van de Vijfde symfonie van Schubert was niet helemaal „slui tend", maar daarna had men el kaar in het patroon verheugend gevonden. De delen werden tot een muzikaal feest, waarbij iede re toehoorder zich geheel betrok ken kon voelen, aaneengesmeed. De avond werd geopend met de Symfonie no. 59 (Feuer-symfoniei van Joseph Haydn. Hier manifes teerde de afstraffende akoestiek van de Zuiderkerk zich nogal eens. Het vuur kon niet worden aangewakkerd en omdat de hoorn isten in dat stadium van "het concert hun zekerheid nog niet te pakken hadden Werd het met een aantal ongewisheden een wat rommelig jachtterrein. Na dit toch wel onbezorgde inspelertje heeft het orkest, dat onafgebro ken de steun en inspiratie van Briër aan zijn zijde had, volko men gerevancheerd. Het publiek toonde zich enthousiast. TON PIETERS LEIDEN Het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zuid- Holland is van mening dat een herstruc turering van de werkgelegenheid in het gewest Leiden dringend noodzakelijk is. Op dit moment noemt ze de situatie in dit gewest bepaald ongunstig. Het aanbod van werkzoekenden is zo wel ten opzichte van vorige maand als ten opzichte van het vorig jaar sterk toegenomen De vraag daarentegen bleef vrijwel constant en ligt daarmee nog steeds beneden het aanbod, hetgeen voor I Zuidhollandse begrippen uitzonderlijk j genoemd mag worden. In het gewest Leiden bedroeg eind april het totaal ge registreerde aanbod 785 tegenover een vraag van 654. Vorig jaar was dit aantal respectievelijk 574 en 655. In de bouw constateerde het districtsbureau een totaal geregistreerd aanbod van 68 arbei- ders, terwijl de vraag 145 was. In de metaalsector was de arbeidsreverve 67 tegenover een vraag van 123. Bij de overige beroepen kwam men op een totaal aanbod van werkzoekenden van 102 en een vraag van 87. ZOETERWOUDE De driejarige Caroline Rotteveel van de Uiterdijk, die zaterdagmiddag met een nichtje was gaan wandelen, is met het wagentje waarin zij was vastgebonden in een moddersloot terechtgekomen. Zij ging daarbij grotendeels onder water, maar het nichtje, dat ook in de sloot sprong, zag kans het hoofdje boven water te houden. Dit kostte haar echter zoveel inspanning, dat zij het meisje niet los kon maken. Op haar hulpgeroep kwa men mevr. M. Overdevest-Koevoet en mevr. I. Oostdam-v. d. Helm te hulp. Ze zagen kans kind en wagentje op het droge te krijgen. Dokter Kortmann, die werd gealarmeerd, constateerde dat het meisje modder had binnengekregen. Door het kind te laten braken liep dit avontuur nog goed af. De sympathie van Oegstgeest voor zijn zeeverkenners straalt af uan de outillage op de nieuwe basis. SGSTGEEST Voor de stichting Nadat hij weer voet aan wal gezet kleiner ma ara Satrya's". de zeeverkenners j had, benadrukte burgemeester Van Ey- een eigen Fam. Slingerland tussen goud en diamant ZOETERWOUDE Vandaag is het echtpaar A. C. Slingerland-De Jong 55 jaar getrouwd. Zij woonden 40 jaar aan de Noord Aa, maar sinds 1955 in de Zuidbuurt. Uit hun huwelijk werden 17 kinderen geboren, waarvan er één jong overleed. De heer Slingerland heeft nooit in loondienst gewerkt, maar als kleine zelfstandige allerlei werk ge daan. Zo was hij ook veilingmeester aan de vroegere eigen Zoeterwoudse eierveiling. Naast het vele werk in de grote tuin gaat hij nu nog wekelijks naar Den Haag op zijn brommer om eieren aan de man te brengen. De heer Slingerland heeft zich in de laatste tijd i faam verworven als amateurschilder. Zijn werk werd meermalen bekroond en zelfs in het buitenland tentoonge steld. Ook mevrouw Slingerland, die in 1897 in Alphen a.d. Rijn werd geboren i mag zich evenals haar man (78) in een j goede gezondheid verheugen. Ook zij rijdt op de brommer en doet haar huishoudelijke werk nog geheel zelf- I standig. OEGSTGEEST Voor de stichting „Sagara Satrya's". de zeeverkenners aan de President Kennedylaan te Oegstgeest. was het zaterdag een feest dag. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinge opende het nieuwe terrein en haven aan het Oegstgeester Kanaal, j Voor het zover was. werden de talrijke genodigden, alsmede de gehele groep van de zeeverkenners toegesproken door de heer H. Blok. groepsleider. Deze memoreerde in het kort het totstandkomen van de stichting „Sagara Satrya's en diepte het begrip ..scouting" wat verder uit. Hij bracht hulde aan professor Van Duyn en diens echtgeno te. die de oprichting van de stichting hadden gestimuleerd en eerde beiden met een prachtig mozaïektableau, ver vaardigd door stamschipper N. L Lu- ger. Een geschenk dat ook ex-schipper Jonkers ten deel viel, die dertien jaar lang deel heeft uitgemaakt van de lei ding. Nadat schipper Wielinga het sein had gegeven tot het hijsen van de vlaggen, begaf burgemeester Van Ey singa zich aan boord van de sleepboot „Sagari Dewi" en gingen de overigen naar de nieuwe haven. Bij het passeren van de havenhoofden door de afepboot de verkenners hadden boven de monding een hangbrug gespannen zette Oegstgeests burgervader met een breed gebaar de scheepshoorn aan de mond om met één langgerekte toon "de Nadat hij weer voet aan wal gezet kleiner materiaal. De loodsen bezitten had, benadrukte burgemeester Van Ey- een eigen schip „De Sinnigheyt". dat singa nog eens het grote belang van de kortelings voor een opknapbeurt door zee verkennerij, waar nog „discipline" de firma Van Leeuwen uit het water heerst. Hij vroeg de jeugd deze discipli- werd getild ne te cultiveren. I Schipper Wielinga schonk de bur ge- Prot. kritiek op benoeming LEIDEN Dr. A. Hustinx. hoofd van de afdeling psycho-therapie van de Jel- gersmakliniek voor psychiatrie van de Leidse universiteit, is met ingang van 1 januari 1972 benoemd tot mede-direc teur van de Hervormde Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid te Am sterdam. Dr. Hustinx ls zelfs rooms-katholiek en dit is voor 't maandblad Protestantse Gezondheidszorg aanleiding geweest kritiek te leveren op deze benoeming. Dr. Hustinx verklaarde zelf: „Het me disch denken is nu wel zo verruimd, dat dit niet als een bezwaar wordt geacht om mij een leidinggevende functie aan HAZERSWOUDSE COMMISSIE IN BRIEF AAN G.S.: - HAZERSWOUDE In een brief aan G.S. van Zuid-Holland heeft het com missie milieuhygiëne van de gemeente Hazerswoude er op aangedrongen het gebied Boskoop-Hazerswoude op te ne men in het landelijk meetnet naar luchtverontreiniging. Tevens dringt de commissie er bij G.S. op aan meerdere „snuffelpalen" in beide gemeenten te plaatsen. een protestantse psychiatrische inricl ting toe te vertrouwen." Reactie van genoemd maandblad hij op: „Het ontgaat ons. wat het media denken hiermee te maken heeft. vinden het ronduit een verarming, (j een Hervormde stichting zelf de bijl aVJ] de wortels van haar bestaansrecht li^ door hen. die zich tot haar wenden» w doen bijstaan door een psychiater, Ln uit een geheel andere achtergrond prd denkwijze de problemen benadert." bel leke PRIMEUR VOOR LEIDEN k F LEIDEN De Sociale Zaken en Volksgezondheid hei toestemming verleend om In de Vif wenküniek in Leiden te beginne een experimentele opleiding tot kundige. De opleiding staat open verpleegkundigen, demisch Ziekenhuis te Lelden zijn opfl leid. Tot nu toe was een opleiding tot 1 loskundige slechts mogelijk in één j de drie Vroedvrouwenscholen derland. De duur van de opleidinj het Leidse ziekenhuis is twee jaar; I mogen maximaal vijf verpleegkundij per jaar worden opgeleid. De opleiding van de verloskundij in de Leidse Vrouwenkliniek de e ste universitaire opleiding op dit j bied in ons land loopt voor een I langrijk deel parallel met de opleidi van aanstaande artsen. te DINSDAG 11 MEI KASTEEL DUIVENVOORDE, VOOR- I SCHOTEN Kamermuziekavond door het Grancino Trio, aanvang 20.30 uur j LEIDSE SCHOUWBURG Pim Pe ters en zijn strijd tegen de kastraten, j aanvang 20.15 uur. KOFFIEKAMER STADHUIS Re- I ceptie ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer J. Trouwee, aanvang 16.00 uur. DONDERDAG 13 MEI MICRO THEATER. VESTESTRAAT Imperium speelt één-acters, aanvang 21.00 uur. LAK THEATER, LEVENDAAL 150 - Concert Collegium Musicum en studen tenkoor Balder, aanvang 20.15 uur. LEIDSE SCHOUWBURG Salvation, aanvang 20.15 uur. STADSGEHOORZAAL Jeugdcon- eert o.l.v. Henk Briër, aanvang 14.00 en 15.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens de zaterdag in café-restaurant „Den Hout" in Den Haag gehouden jaarver gadering van dc Kon. Ncd. Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft de voor zitter van deze bond aan de heer J. P. Woordes te Alphen aan den Rijn de ,.J. N. Brcunesebokaal" uitgereikt. De heer Woordes mocht deze hoge onderscheiding ontvangen vanwege zijn grote verdiensten en propaganda ge maakt voor de wandelsport, zowel in binnen- als buitenland. De heer Woor des heeft o.m. 25 jaar achtereen deelge nomen aan de grote Nijmeegse vier daagse, is 15 jaar bestuurslid van de Wandelkring Leiden en Omstreken, waarvan het secretariaat in zijn han den is. Voorts is hij reeds vele jaren organisator van de Alphense Avond vierdaagsen. Thuis gekomen toonde de heer Woor des de bijzonder fraaie en kostbare bokaal een wisselprijs voor één jaar aan zijn echtgenote, die eveneens reeds vele jaren zeer actief is als het om de wandelsport gaat. Nieuw bestuur KPJ-Zoetenvoude ZOETERWOUDE De KPJ van Zoeterwoude heeft vrijdag haar jaar vergadering gehouden in het Den Bos- cohuis. Ten behoeve van de nieuwe leden deed voorzitter Jan van Leeuwen in zijn openingswoord uit de doeken, wat de KPJ eigenlijk is en wat er allemaal doet. Dat werd overvloedig gespecifi ceerd in het jaarverslag van secretares se Joke Dales. Financieel staat de ver eniging er nog gunstig voor. dank zij de contributieverhoging en een zuinig beleid. Het kassaldo van de sportafdeling daarentegen is danig geslonken. Er moest een bestuursverkiezing gehouden worden omdat het gehele bestuur aftre dend was en er maar vier van de negen leden herkiesbaar waren. Uit zeventien kandiaten kwamen tenslotte in het nieuw bestuur: Sjef de Groot (Hazerswoude). Wil Berg, Theo van Leeuwen. Ria 'Zandbergen. Jan v.d. Krogt (Leiden), Truus Olsthoorn. Jac. v.d. Salm. Wil Borst en Gerard den Blanken. Met een grote meerderheid van stemmen werd Sjef de Groot uit Ha zerswoude tot voorzitter gekozen De andere functies zullen in het bestuur onderling worden verdeeld lp de rondvraag kwamen nog een aantal suggesties naar voren voor het nieuwe jaar, waaruit duidelijk bleek, dat er weer animo is voor een uitwisse- lingsweekeinde. Hierna volgde nog een felle discussie over naamsverandering en of er een gediplomeerde vollevbal- coach moest worden aangetrokken. Hier bij speelde de financiële consequenties een belangrijke rol Hierna volgde een woordje van de- scheidende voorzitter Jan van Leeuwen, die het nieuwe be stuur een goede samenwerking toewen ste en er zeker van was dat ook zij weer met een goed programma voor de dag zouden komen. meester eveneens een mozaiektableau. waarna mevr. Stapel de doop en de tewaterlating verrichtte van Lelievlet ni 544. genaamd „Sagara Nandini' (Geschenk van het water) Zij deed dit met een glas sherry. Niet helemaal vlekkeloos, want het glas ging aan scherven t egen d e microfoonstandaard scherven tegen de microfoonstandaard. Dc oud-secretarisse zag dit incidentje als een „cherven brengen geluk". Zij bood de groep als geschenk een scheepshoorn aan en kreeg op haar beurt een geschenkje. Na al deze zonnige plechtigheden was er gelegenheid voor allen een koeie dronk te genieten en het terrein en haven te bezichtigen. De welpen en verkenners gaven demonstraties oa kampvuur en boetseerwerk. Overigens zit het met de zeeverkenners wel goed :n Oegstgeest De gemeente heeft de afgelopen twee jaar het terrein met de daarbij behorende gebouwen geheel vernieuwd. Het terrein met de kamp- AUurkuil is geëgaliseerd, ingezaaid en omrasterd. Een deel van de boerderij Mariahoeve is aan de groep ter be schikking 'gesteld,"" nadat het geheel is gemoderniseerd. De groep, thans totaal 85 koppen sterk, kan er zich naar behoren thuis voelen. De gemeente Oegstgeest heeft ook aan het water merk gedacht en de haven zelfs voor zien van èen helling die uitmondt in een nieuw gebouwde botenloods. De stichting beschikt thans, na de te wa- terlating van het nieuwe vlet, waaraan het Anjerfonds 1200 gulden bijdroeg, over 5 lelievletten, een sleepboot en wat FEEST IN HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE De koe Kaatje 34 2-326821 S van de veehouder R. Zaal van de Ha- zerswoudse Voorweg 86 viert op 12 mei aanstaande een bijzonder jubileum. Die dag hoopt de acht tienjarige koe een levensproduk- tie van 160.000 kilogram melk te overschrijden. Dat betekent tevens een reden tot feest voor de fok- en controle vereniging „Al Betei" uit Hazers woude. want Kaatje is de eerste koe van deze vereniging die deze prestatie gaat leveren. In kleine kring wil het bestuur op 12 mei de familie Zaal met het resultaat complimenteren. Tussen 10.30 en 12.00 uur wordt een receptie ge houden in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw. LEIDEN De watergidsen van de Paulusgroep hebben sinds zaterdagmid dag hun wachtschip op het landgoed Cronestein en een eigen boot te water. Het wachtschip is de „hut", waarover de gidsen de beschikking hebben gekre gen; de boot een Lelievlet, waaraan mevrouw E. Meijer-Pietersen de naam „Nereide" gaf. De reeks van plechtighe den zaterdagmiddag, had het weer mee. Om drie uur kwam de drumband ran de Paulusgroep de gasten ophalen aan het begin van de laan. Na enkele minu- I ten lopen kwam het gezelschap bij het j wachtschip langszij, dat na een toe- i spraak door groepsleider K Jansen, ge opend werd. Geerteke de Jong, functio- naresse van het provinciaal bureau van 1 de gidsen, liet vervolgens de boot te water door het doorknippen van guir landes en het blazen op een scheepstoe ter. Toen het vaartuig nog lag na te deinen van zijn duik. werd het door mevrouw Meijer-Pietersen gedoopt. De meisjes, blij met het eigen schip, wilden onmiddellijk de Nerëide in de praktijk toetsen. De praktijk bleek daarop niet berekend want een roeidemonstratie liep aanvankelijk wat stroef. Toen alle genodigden van n drankje zaten te genie- de ogen niet meer dwongen, ging het beter. Tot slot was er een klein cabaret onder leiding van Thérèse Schamper, hoofdleidster van de gidsen. „Wachtschip" en vlet zijn verkregen met behulp van subsidies van de Leidse Jeugd Actie, de Leidse Zeevaartschool en uitsluitend voor wat betreft het aanschaffen van de vlet met een bijdrage uit het Anjerfonds. KATWIJKEr wordt op hel ogenblik een aardig initiatiefje ondernomen door enige Katwijkers, te weten de heren Verhoef} en Houwaart, beiden werkzaam in de bouwnijverheidZij bouwen op het ogenblik hun eigen huis en wel aan de Van der Perkstraat in Katwijk- Rijn. Dat gebeurt allemaal in de avonduren en daarom neemt het wel allemaal de nodige tijd in beslag. Ze hopen zo tegen nieuwjaar hun woningen te betrekken. Begonnen werd er afgelopen zaterdag, toen de eerste steen gelegd werdEen gebeurtenis die gepaard ging met de nodige festiviteiten. Benoeming kerkmeesters in discussie ZOETERWOUDE De parochieraad, die morgen, dinsdag. in openbare vergadering bijeenkomt in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk, zal o.m. spreken over de procedure rond de be noeming van de kerkmeesters. Dit naar aanleiding van het feit dat dit jaar drie leden van het kerkbestuur aftredend zijn. Het kerkbestuur heeft hierover een viertal vragen voorgelegd aan het diocesaan bestuurscollege. Het antwoord van vicaris-generaal A. v. d. Ende is ter kennis gebracht aan de leden van de parochieraad. Jn behandeling komt ook het verslag van de dekenale raad en het nieuws uit de werkgroepen. De werkgroep gespreksgroepen heeft een bespreking gehad mei vertegenwoordi gers uit Hazerswoude-dorp over de vol- wassenen-katechese aldaar. In een vol gende vergadering heeft de werkgroep zich beraden over de verstrekte infor matie en voorstellen geformuleerd aan de parochieraad die ter tafel zullen komen. Als deze zullen worden aan vaard, komen andere activiteiten zoals nabesprekingen van de preek e.d. te vervallen. ZOETERWOUDE Het succes voor trainer Soestbergen van UDO is in dit seizoen compleet. Na het bereiken van de KNVB-status van het eerste elftal promoveerde gistermiddag ook het tweede team. Zij bereikte dit door op het DOCOS-terrein de andere kampioen uit de reserve tweede klas. SJZ 2, gedecideerd met 31 te kloppen. „VLAK OM DE HOEK" Drakerig gegeven door TIG met zwakke en sterke momen ten gespeeld LEIDEN De Leidse Toncelver, „Tot Ieders Genoegen" bracht za terdagavond in de Leidse schouwburg een toneelspel van d Engelsman Bradbury „Vlak oi de hoek" (Off the Camden road) in een vertaling van Wim Kub- binga. De inhoud komt in het kortL" hierop neer dat het huwelijk .een arts met een eens gevierde zangeres mislukt, doordat zij zich n| niet aan elkanders levenswijze kunnen aanpassen. Ze gr steeds verder van elkaar vandaan n en de verhouding wordt zelfs vij- tr andig. De arts wordt verliefd orU een patiënte, een liefde, die we- e( derkerig is en de arts besluit zijr vrouw uit de weg te ruimei weer een scene wil hij de daadh bij het woord voegen en mengt rr vergif in het glas wijn. dat hij zijn vrouw zal geven. Een wat drakerig gegeven, doch bij het amateurtoneel schijnen zulkfp spelen het altijd nog wel goed t T. I. G. speelde het met wisse lend succes. De hoofdrollen, die van dr. Craddock en zijn vrouw resp. gespeeld door Wim Hoog-; straten en Janny van Koeverin- gen kwamen zeer behoorlijk uit de verf. Ook Corry van Doorn als Vanessa Dermott, de geliefde 1 de dokter, kwam na een aarzelend begin goed op dreei Minder kan dat gezegd worden van Yolanda Karreman. die d( rol van mevr. Hill, de huishoud ster van het doktersgezin, zee vlak speelde. Ook Co Mosselma: als de roddelende mevr. MeadowsjP had vrij zwakke momenten.r,i evenals Wim Beekman als de po- R litie-inspecteur Duncan. Daarente gen weer zeer goed was de rol- vertolking van Bob de Graaf at*" de gewonde politieagent Jackson De costumering van de acteufi (het stuk speelt in 1904) was fI voortreffelijk. De vele opgekomen n aanhangers van T.I.G. de1' schouwburg was nagenoeg volbe- j' zet --- hebben cr veel genoegen aan beleefd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4