Mevrouw Vis: LET OP UW ZAAK 19.- Leids duo Janson wint quiz „Een van de acht Nieuwe burgemeester akkoord met beleids verklaring college UJ Jongetje in sloot verdronken bioscopen in LEIDEN [AANDAG 10 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Helpen is niet alleen: meegaan naar 'n zestigjarig bruidspaar" „Ik wil zo gauw mogelijk met Leidse burgerij kennismaken BIJSSUM'LEIDEN Iedereen weet onderhand wel dat dr. A. J. Vis benoemd is tot burgemeester van Leiden. Daarover zijn heel wat tongen in beroering geweest. Maar niemand heeft nog gerept over het feit dat ook mevrouw Vis naar Leiden komt, een vrouw die een erg belangrijke rol gaat spelen als eerste burgeres. Wie is mevrouw Vis eigenlijk? Om het antwoord op die vraag te krijgen zijn we zaterdag naar Bussum gegaan. Daar vertelde mevrouw Vis ons iets over zich zelf. BUSSUM - LEIDEN. Het juis van de familie Vis is een itzettend fijn huis in het oudste leelte van Bussum. De deur uitnodigend open toen we er ikwamep en mevrouw Vis stond verwelkoming in de hal. Maar et alleen mevrouw Vis stond tar. Ook de meest verwende be- 'oner van het huis, de hond ipsie, was van de partij. Hij vond :t maar niets: vreemden in huis. ,uid grommend gaf hij van zijn hgenoegen blijk. Later bleek het- fen schat van een beest dat dol is b snoep. Onder de koffie, waarbij bk burgemeester Vis net thuis r aanwezig was, bedelde Tops bortdurenó om koekjes. Maar ben de koffie op en het ijs ge roken was, werd hij door „de jaas" „dan kunnen jullie beter aten" in de tuin gezet. „Tja waar zal ik beginnen? Praten jezelf is altijd zo moeilijk", vond duw Vis. „Laat ik eerst zeggen, ik het geweldig vind om naar Leiden gaan. Niet dat ik de stad zo goed ken. de sfeer herinner ik me nog van vroeger. Ik heb in Den Haag Wassenaar gewoond, mijn beide loers studeerden in Leiden. Ik kwam dus nogal vaak op studentenfeestji in de taak die ik nu krijg, zal ik en heel andere kant van Leiden maken. Ik ben ook van plan mogelijk contacten te leggen r burgerij. Het zal echter nog wel enige |d duren. We kunnen voorlopig nog Leiden wonen. De faminie Van der Willigen blijft 1 juni in het huisje aan de Witte igel. En dan wil ik toch wel graag m verfje en een behangetje als we erin ikken. Ik heb het huis een keer vluch- gezien. Maar het lijkt me toch wel De dag van maandag (vandaag, de in- tólatie. red) ziet mevrouw Vis, samen iet haar man vol vertrouwen tegemoet. Tndt het alleen naar dat de dag voor leuk einde heeft. 'ypEEN TERUG Mijn man heeft meteen raadsverga- ring. Ik moet dus alleen naar huis. isschien gaat mijn broer, hij komt voor ze gelegenheid speciaal over uit Enge- nd, met mij mee naar huis. Ik hoop .En dan begint het voor mijn mij. Vooral de eerste tijd za> n weinig vrij zijn. Het wordt ihard werken. Gelukkig hebben we de kantie al gehad. We zijn een paar we- Zuid-Frankrijk geweest. We echt geen plannen meer te iken. Ook al in verband met bet huis dit hebben we alvast gehad. Ik en fijne tijd te krijgen in Leiden". Vindt u het niet ontzettend jammer om fijn huis als dit achter te moeten len? „Ach ja, natuurlijk. We hebben bijna ir in dit huis gewoond, dan hecht toch op de een of andere manier Hnjch wel aan. Maar ik ga het huis in jeiden net zo gezellig maken. De meu- :len blijven toch allemaal hetzelfde. Het il natuurlijk wennen zijn. Voor ons le drie. Maar ik ben op dit gebied heel t gewend. Ik heb vroeger in Indo- Jliesië gewoond. Mijn vader was daar in- IJjiecteur van het middelbaar onderwijs, zijn daar heel wat keertjes verhuisd, weet niet op hoeveel verschillende holen ik heb gezeten. ENSEN KENNEN Een gevolg van al dat verhuizen was it je heel wat verschillende mensen erde kennen. Een heel groot voordeel nd ik dat. Het komt nu geweldig van Vlak voor de oorlog zijn we naar ederland gekomen. Toen heb ik eind- tamen gymnasium alpha gedaan aan Vrijzinnig Christelijk Lyceum, in Haag. Vlak na het eindexamen zijn verloofd. Oorspronkelijk wilde ik gaan studeren, Engels. Jammer ge- jpeg ging dat niet omdat alle universitei- ,ra n gesloten waren. Toen heb ik bij 0 Proevers de cursus privé-secretaresse >ter daan. Een fijne opleiding. In de oorlog "1'pb ik een paar jaar gewerkt. Na de Brlog zijn we getrouwd. Mijn man v reeg toen een baan hier in Bussum en ey and dat we eindelijk maar eens moes- n trouwen. We kenden elkaar toen al vreselijk lang. Ik heb nog een tijdje iprobeerd Engels te studeren, maar het "rog gewoon niet: getrouwd zijn en stu- In de eerste jaren van ons huwe- ik heb ik toen schoolkinderen bijge- 'erlct. Ook heb ik, dat was ontzettend 1,1 jeuk, Nederlands gegeven aan Engelse touwtjes van Nederlandse zeelieden. Er i, )n erg fijne contacten uit gegroeid. Na- llht de benoeming van mijn man bekend /an verscheidene van hen n ons geluk te wensen, de eersten die ons felici- nevr. bij wie we de eerste i huwelijk hebben inge- is ontzettend toevallig, erf1 213 was 0611 Lei^se- We hebben-al fhoord dat de Leidenaars erg vriende- v ike mensen zijn. Van haar hebben we lefoontjes 'j oond. ?ar zi3 (ADVERTENTIE) Woensdag 12 mei 1971 aanvang 7 uur >e Zwaluwen— Middlesex Wanderers en en donateurs U.V.S. GEEN vrije ïang. H "rijzen der plaatsen: bsyverdekte tribune 3,— Onoverdekte tribune 2,25 laanplaatsen 1.75 nngenskaarten 0,75 het aan den lijve ondervonden. We hopen dat de Leidenaars die in Leiden wonen hetzelfde zijn" Hoe reageerde u toen u hoorde dat uw man benoemd was in Leiden? „Ik vond het geweldig voor hem. Na het aanzoek hebben we er echt naar toe geleefd. We zien vol vertrouwen maar natuurlijk ook met een beetje spanning maandag tegemoet. Met het college hebben we al kennis gemaakt. Dat is dus geen groepje volslagen vreemden voor ons. Diezelfde dag hebben we ook het stadhuis bekeken. Enig vind ik het. Vooral de Burgerzaal". Ik merk al wel, dat u van plan bent uw man zoveel mogelijk terzijde te staan bij zijn taak? „Vanzelfsprekend. Dat heeft elke man nodig. Als hij niet de nodige „backing" krijgt van zijn vrouw is het volgens mij ontzettend moeilijk om een taak goed te volbrengen. Ik ben zelf politiek niet ac tief, maar weet er genoeg van af om er met hem over te kunnen praten. Trouwens met dat helpen bedoel ik echt niet alleen meegaan naar zestig jarige echtparen en dat soort dingen. Daar bij hoort ook het wachten op hem, als hij terug komt van vergaderingen. Als mannen terug komen van hun werk moeten ze toch even ontspannen. Hoe kunnen ze dat beter, dan door even te praten over de problemen waar ze de hele dag mee bezig geweest zijn. Het wachten geeft mij trouwens de gelegen heid om dingen te doen waar ik overdag niet aan toe kom, lezen bijvoorbeeld. Ik ben dol op historische romans. Ik lees ook graag moderne literatuur. Soms heb ik ook een vergadering, dat zal in Leiden ook wel eens het geval zijn. Ik wil be slist ook deel gaan nemen aan het ver enigingsleven. Dat heeft altijd mijn bij zondere belangsteling gehad". Mevrouw Vis is in Bussum presidente van het U.V.V. In Bussum is dit een bijzonder grote vereniging. Onlangs kon mevrouw Vis het 1000ste lid begroeten. „Het fijne van zo'n vereniging is dat er allerlei mensen in zitten. Uit alle la gen van de bevolking. Ik hoop dat dit in Leiden ook het geval is. De integratie tussen verscheidene lagen van de be volking vind ik erg belangrijk. Ik ben nu hier in Bussum naar een geschikte opvolgster aan het zoeken. Het is vrese lijk moeilijk om iemand te vinden. Er gaat veel tijd in zitten". Behalve presidente van het U.V.V. is mevrouw Vis bestuurslid geweest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen en van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en vakan tiekolonies. OUDE KENNISSEN „Dat aatste heb ik met erg veel ple zier gedaan. Het was geweldig, dat je zag hoe de kinderen na zes weken ver anderd waren. Niet alleen fysiek maar ook psychisch". Vanuit deze verenigingen hebt u waar schijnlijk heel wat kennissen die u zult moeten missen. Vindt u dat niet naar? „Het is natuurlijk vervelend om je kennissen minder te zien dan je gewoon was. Maar ik zie in ons vertrek hele maal geen reden om ze helemaal uit het oog te verliezen. De afstand Leiden-Bus- sum is erg klein. Bovendien is het voor hen een mooie gelegenheid om met het culturele leven van Leiden kennis te maken. De stad heeft heel wat te bieden aan musea en dergelijke. We zullen in Leiden trouwens wel nieuwe kennissen krijgen. En we kunnen de kennismaking met oude kennissen vernieuwen. Veel van de vroegere vrienden wonen in Oegstgeest. Dat is toch reuze fijn". U zit hier dicht bij Amsterdam, met zijn grote theaterleven. Leiden kan u dat niet bieden. Wat vindt u daarvan? „Mijn man en ik zijn beiden dol op to neel en concerten. We gaan zo vaak we kunnen. Ik geloof niet dat we in Leiden veel tekort hoeven te komen. Ik heb de agenda's bekeken, het valt 100 pet mee. Bovendien zitten we dicht bij Den Haag. Ik heb alleen alarmerende berichten over de Schouwburg gehoord. Het zou jammer zijn als door sluiting een stuk cultuur weg zou vallen". CHARME Het gesprek wordt onderbroken omdat er iemand aan de bel is. De kruidenier, blijkt achteraf. „Ik heb het boekje met de bood schappen gisteren klaargelegd. We zijn twee dagen niet thuis geweest. Er was deputatie van E.E.G.-statenleden Wij moesten de dames ontvangen bezighouden. De mannen hebben vergaderd over milieuhygiëne. Het waren reuze gezellige dagen. Een fijne afslui ting van deze taak voor mijn man en mij. Er zijn eigenlijk voor mij niet zo heel veel nieuwe dingen in de functie van mijn man. De representatieve plichten had hij als statenlid en wethouder loco burgemeester van Bussum ook. Om mijn garderobe hoef ik me daarom ook geen zorgen te maken. Die is volgens mij groot genoeg". s even later de fotograaf belt komen /oor een nieuw probleem te staan. Waar moeten we mevrouw Vis op de gevoelige plaat vastleggen? De tuin, even mooi als het huis, blijkt een geschikte plaats. „Daar heb ik niet zo veel ervaring mee: het poseren voor foto's. Ik zie er toch wel goed genoeg uit hè? Ik ga van middag pas naar de kapper voor maan dag". De fotograaf en ik verzekeren haar om het hardst dat mevrouw Vis er char mant uitziet, een charme die van haar hele persoonlijkheid uitgaat. Twee vliegreizen Ajax-Panatinaikos Vader en moeder Janson nu ook mee naar Londen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een stralende vader en dochter Janson uit Leiden zijn zaterdagavond de winnaars gewor den van Mies Bouwmans VARA-tv- quiz „Eén van de acht". Een afwasmachine, een filmcame ra, een tuinstoel, een pop, een ci troenpers, een „moontas", een rieten mand en als klap op de vuurpijl een tweedaagse vliegreis voor twee per sonen naar het Wemblystadion in Londen, waar Ajax in de finale van de Europa Cup voor landskampioe nen tegen Panatinaikos zal aantre den. Dit is de oogst van een „zalige avond", zoals mevrouw L. Kerkvliet- Janson ons gisteravond zei. Samen met vader L. P. Janson heeft zij het, ondanks de felle tegenstand, toch weten te redden. Voor vader waren er bovendien nog een barbecue en een fraaie bos bloemen, die hij mee naar huis mocht nemen. BRIEFJE Het begon allemaal vier maanden geleden, toen mevrouw Janson. geïnspireerd door de lopende band met hemelse cadeaux, een briefje naar de VARA schreef, waarop zij werd uitgenodigd in Hilversum een test te ondergaan. Ze kwam erdoor, en twee weken geleden volgde er een huisbezoek van twee VARA- mensen, die het tweetal uitnodigden om deel te nemen. Tijdens de quiz van zaterdagavond zag het er allemaal wat benauwd uit toen het paar Janson uit Leiden en een paar uit Amersfoort een zin moesten vormen, waarvan elk woord met een O begon. Vader Janson had er vier goed en zijn dochter vijf. Het paar uit Amersfoort kwam er echter met een nogal droevig resultaat van af, omdat de opdracht verkeerd scheen te zijn begrepen. Mevrouw Janseon: „We kregen op een gegeven ogenblik nogal wat te genstand uit de zaal, maar later werd dit gelukkig goed uitgelegd cn bijgelegd." ZALIGE ERVARING Voor de rest vonden we het alle bei een zalige ervaring, ook al wa ren we nogal zenuwachtig. Ook Mies Bouwman vind ik een ontzettend leuk mens. Door een bepaalde woordkeus kan ze zo lekker in je straatje praten, dat je helemaal op je gemak wordt gesteld." Het echtpaar Kerkvlict-Janson, dat reeds geboekt had voor de wedstrijd Ajax-Panatinaikos in Londen, is met deze mammoetprijs dubbel blij. „Nu kunnen tenminste mijn vader en moeder ook mee", vertelde mevrouw Kerkvliet. DR. A. J. VIS GEÏNSTALLEERD LEIDEN Niet al te uitvoerig is dr. A. J. Vis hedenmiddag in zün installatie- rede ingegaan op de moeilijkheden en meningsverschillen rond zyn benoeming tot burgemeester. De nieuwe burgemeester, die tijdens de bijzondere raadsverga dering vanmiddag de ambtsketen kreeg omgehangen uit handen van locoburgeines- ter S. Menken, zei o.m., dat hij door geen van de by de procedure organen is gemengd in de meningsverschillen, die rezen nadat liy zich bereid had verklaard het burgemeesterschap van Leiden te aanvaarden. Niettemin stelde dr. Vis, dat hij zich bewust is van de zware verantwoordelijkheid om het vertrowen waar te maken, dat de voor de benoeming verantwoordelijke instanties in hem stelden. Dr. Vis wil coördinerende stimulerende voorzitter zijn Van zijn verantwoordelijkheid is dr. Vis zich temeer bewust vu hij enigszins kennis heeft kunnen nemen van de pro blemen waar het gemeentebestuur van Leiden sedert lang mee wordt gecon fronteerdde uiterst precaire financiële situatie, de sanering van de oude stads kern, de vraagstukken van verkeer en vervoervan recreatie en cultuur, van onderwijs, van maatschappelijke zorg en volksgezondheid, van jeugd- en sport zaken en voor alles die van de huisves ting, „een bron van zorg en ellende". In zijn installatierede zei dr. Vis, dat hij na een globale kennisneming van de overeenkomst inzake het gemeentebeleid en de beleidsverklaring van het oude col lege waarschijnlijk weinig moeite zal hebben zich te conformeren aan de alge mene strekking van deze twee belang rijke stukken. In de komende inwerk- periode zal hij zich echter nog intensief LEIDEN „U hebt het zich niet gemakkelijk gemaakt door het aan vaarden van de benoeming. U zult in deze stad geconfronteerd wor den voor een reeks problemen", aldus wethouder loco-burgemeester S. Menken, voordat hy de ambts keten omhing by dr. Vis. De heer Menken noemde als ken merk van het burgemeestersambt vooral de roeping tot dienstbaar heid waarbij de volle inzet van de persoon gevraagd wordt. De loco burgemeester noemde naast de tadsproblemen waarmee het be stuur kampt de bestuurlijke ont wikkelingen (punt van openbaar-, heid), die de nieuwe burgemeester na verloop van tijd moet kwanti ficeren en bestuderen om conclu sies voor de toekomst te kunnen trekken. Als specifieke taak voor burgemeester Vis ziet de heer Men ken ook het meewerken aan de uit dieping van de functie van het ge west leiden. Namens de wethou ders en de secretaris zei hij, dat het college het voorzitterschap van de heer Vis met vertrouwen tege- moeten verdiepen in de veelheid van problemen, die in de overeenkomst en de beleidsverklaring worden behandeld. Sprekend over zijn visie op het burge meestersambt zei de heer Vis, dat hij zich vooral ziet als een deel van een team, als de coördinerende en stimule rende voorzitter van een groep, het col lege en de raad. In politiek opzicht ziet hij zijn positie los van partijpolitiek, zulks ter geruststelling van degenen, die zouden menen, dat hij als lid van het dagelijks bestuur van de WD een poli tiek scherpslijper zou zijn. De heer Vis sprak de hoop uit, dat hij als voorzitter leiding zal mogen geven aan debatten waarin overtuigingen en meningen dui delijk, zakelijk en in een sfeer van on derling vertrouwen tot uiting worden gebracht. Als voorzitter van het college van B. en W. zal hij streven naar een zo open mogelijke verhouding met de gemeenteraad. Dit is vooral in de Leidse situatie van belang, omdat niet iedere fractie in het college is vertegenwoor digd en alleen een goed tweerichtings verkeer van informatie een onmisbare voorwaarde is voor vruchtbare arbeid. Na een beroep gedaan te hebben op het totale ambtenarenkorps om alle mede werking te geven, dat het gemeentebe stuur zijn taak naar behoren kan ver richten zei de heer Vis, dat hij de term „eerste burger" interpreteert als de eerste, die de belangen van Leiden en zijn inwoners moet behartigen en open moet staan voor noden en zorgen". Voordat de nieuwe burgemeester be sloot met „Met u allen ga ik voor deze goede stad aan het werk" bracht hij dank aan de heer Menken voor de vrien delijke wijze waarop hij hem in Leiden had geïntroduceerd en betuigde hij zijn respect aan zijn ambtsvoorganger mr. G. van der Willigen voor de wijze waarop hij zich ondanks een minder goede gezondheid van zyn taak heeft gekweten. AARLANDERVEEN De tweeja rige Johnnie Overmeer is gistermiddag in de sloot aan het Noordeinde te Aar- landerveen verdronken. De vader, die het zoekgeraakte jongetje tijdens melkens- 1 was gaan zoeken, vond zijn zoontje de sloot naast de ouderlijke woning. De kleuter moet tijdens het spelen in de sloot z(jn gevallen. LEIDEN De installatie van Lei- dens nieuwe eerste bruger dr. A. J. Vis, die door een groot aantal autoriteiten werd bijgewoond (o.m. mr. J. Kranenburg, comm. der koningin in Noord-Holland, mr. Dinger van Kruiningen, chef kabinet van commissaris Klaasesz en vele burgemeesters uit de om geving van Leiden) \verd gevolgd door een drukke receptie voor ge nodigden. Omstreeks half vijf zou deze besloten receptie uitlopen in een openbare receptie voor de burgerij waar kennis gemaakt kon worden met het echtpaar Vis. Hedenavond om half acht zit dr. Vis de eerste gewone raadsverga dering voor. Daarin zal gedebat teerd worden over de procedure van de burgemeestersbenoeming. De Leidse gemeenteraad, althans een groot deel van de raad, voelt zich, zoals wij al eerder berichtten, gepasseerd en vindt, dat er van in spraak en overleg niets is terecht gekomen. Valkenburgse tegelfabriek neemt Veendamse ontslagenen over VEENDAM (ANP) De tegelfabriek Veendam in Veendam is failliet ver klaard. De 15 werknemers kunnen in dienst treden by de Veendamse vestiging van de tegelfabriek Hanab in Valken burg (Z.-H.). Deze fabriek is de belang rijkste aandeelhouder van het gefailleer de bedrijf in Veendam (44 procent van het aandelenkapitaal). De tegelfabriek Veendam had te kam pen met afzetmoeilijkheden. De voorraad onverkocht produkt stapelde zich op als gevolg van de concurrentie uit het buitenland g. 2.30-7-9.15 mr. Nachtv. (vr.-za. 23.30 uur.) „Baby love" (18). LUXOR: „Love Story" (14) #e week. Dag. 2.30-7-9 15 uur. zondag 2.30-4.45-7 en 9.15 LIDO: „Kanonnen voor Cordoba" (18). Dag. (ADVERTENTIE) Uw eigen herenmodezaak tussen Botermarkten Breestraat beroemt zich op een uiterst gevariëerde, uiterst laaggeprijsde kollektie pantalons. Of u broeken zoekt in katoen of kunstvezel, in city- of westernstijl, voor uw werk of uw vrije uur: u vindt de broek die u zoekt bij C&A. En deze week bovendien als extraatje 100% katoenen tinneroy JEANS in alle mode kleuren voor

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3