U loopt geregeld bij ons voorbij. Haar weet u wat n daardoor mist? BESTOLEN ALFA ROMEO WERD VLUCHTELING SPRANG NOODLOTTIG Duizenden leerlingen weer voor eindexamens Overloon mag nooit museum van haat zijn" Raiffeisenbank IQ Boerenleenbank SPANNING VOOR HAVO MAVO EN LEAO Prijs dagbladen moet omhoog Korter dienen bij marine I 1TERDAG 8 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) )E Robert Paul. van Sprang, de soldaat die in het Belgische Zwin ee politiemannen moet hebben doodgeschoten, is bezeten geweest van t idee een wapen te moeten hebben. Dat wapen dach hij wellicht te kun- n roven in zijn garnizoen, een gedachte die hem noodlottig is geworden. Js uur nadat hij in Ede een aanrijding veroorzaakte met de in het Bel- "A sche Braschaat gestolen Alfa Romeo wordt hij na een felle klopjacht p| ermeesterd in de Arthur Koolkazerne: dezelfde kazerne die hij een eek geleden nog als vrij man had verlaten. Het is exact vier uur, vrijdag- orgen, als Van Sprang zich zonder overtuigend tegen te stribbelen, laat lampen. Hij heeft geen fut meer om de beide handgranaten die h ijbij zich aagt te laten exploderen. sein voor de klopjacht, waaraan politiemensen en marechaussees >ben meegedaan, geeft van Sprang irect zelf. Omstreeks 10 uur, kwart 10 donderdagavond veroorzaakt de Edese buitenwijk Veldhuizen n doodlopende weg een aanrij- g. Zijn wagen ramt de van rechts ?nde auto van Kruidenier G. C. man, die tot zijn verbazing ziet de andere wagen met een door botsing nauwelijks geremde vaart de dlopende weg afrijdt en via een ge sloot midden in het struikgewas stilstand komt. Nog verbaasder is Edese middenstander als hij ziet de bestuui'der van de wagen er «nschijnlijk ongedeerd uitkruipt en »n lopen zet, de donkere :e ilanden in. „He, wacht nou even, ik schade", roept Veerman, lodjs dan ziet hij het Belgische kente- het automerk. Zijn verbazing ;teiat om in schrik. Hij zet het net als n Sprang op een lopen, maar de dere kant op naar de dichtsbijzijnde ke efoon en waarschuwt de Edese ge- •entepolitie, die onmiddellijk alle he itiekorpsen en alle marechaussee- Gelderland alarmeert. Het het begin van een grimmige jacht man. die ervan wordt verdacht Belgische agenten Willy Debree •n Paul Demare (28) te hebben inJodgeschoten. Alle politiekorpsen uit dtpüggende gemeenten, waaronder -los nhem, staan zoveel mensen af als igsi maar kunnen missen. ?ni gelijkertijd worden de wachtposten lacjn de kazerne waar van Sprang egerd was, in verhoogde paraatheid «bracht. Gewapend met op scherp lande pistolen en Uzi-geweren, een 3I?' gewone situatie, bemannen zij de SJ zernepoorten. Zij zullen er mee hieten, maar voorlopig concentreert tt onderzoek van de politie zich rond sldhuizen en de Klomp, het dorp in richting waarvan Van Sprang ver- oedelijk is gevlucht. Politieauto's be tten alle kritieke punten, want de lomp, halverwege Ede en Veenen- aa\ is het knooppunt van twee be langrijke uitvalswegen naar de rand- id. Van Sprang kan, aldus 't radio- richt voor alle patrouilles, opnieuw 1 auto stelen of proberen liftend omsingelde weilandengebied te irlaten. flangrijke opdracht is dan ook, dat speurders moeten uitkijken naar n lifter. i Sprang wordt echter niet gevon- Wel een lifter die op een gegeven ment wordt gesignaleerd bij een in de wijk Veldhuizen. Hij achteraf een rechercheur in r te zijn en ook de auto, die met ^doofde lichten op een industrieter- wordt waargenomen, is van de blitie. Radioberichten over deze gebeurtenis- 1 houden weliswaar de spanning er maar diezelfde radio wordt c gebruikt voor huishoudelijke me edelingen, bijvoorbeeld dat wagen ir het bureau mag komen r koffie. twee uur geeft de coördinator de klopjacht, overste H. J. te Paske van de marechaussee de op dracht dat „Arnhem" mag inrukken. Andere auto's worden teruggeroepen naar het bureau en 't blijkt erop dat men de zoekactie zal staken tot de volgende ochtend. En juist wanneer deze gedeeltelijke terugtocht is vol tooid klinken er vanuit de richting van de kazerne vijf schoten, sein om de actie nu te verplaatsen naar het kazernecomplex, waar de manschap pen worden gewekt en uitgerust met geladen wapens. De laatse faze van de jacht gaat in, al weet niemand hoe Van Sprang de op "enkele kilometers afstand van Veld huizen gelegen kazerne heeft weten te bereiken zonder te worden gezien. Niemand verdiept zich ook in die vraag, want de vluchteling is wel degelijke in het kazernecomplex: hij is door soldaten ontdekt in een wc. Ze sommeren hem er uit te komen, aan \Velk bevel Van Sprang gehoor geeft. Ze brengen hem daarna naar de wachtcommandant, maar onderweg is hij zijn belagers toch te vlug af; hij weet in het duister te verdwijnen. De vijf schoten waarvan drie gericht, missen doel en Van Sprang verdwijnt de bosjes in, mogelijk zelfs wel het hek over om opnieuw te vluchten. Een speurhond die reuk heeft gekregen aan de inmiddels op het kazerneter rein gevonden pet van Van Sprang lijkt althans het spoor bijster te zijn bij het buitenhek. Onmiddellijk wordt daarom besloten de hele dorpskern van Ede hermetisch af te grendelen en uit te kammen. Ook op het kazerneterrein kamt men elk hoekje en gaatje zorgvuldig met behulp van schijnwerpers uit en om kwart voor vier ziet soldaar Van Huut de schim van een ongewapende fi guur. „Dat vond ik vreemd", aldus van Huut, „want we hadden allemaal een wapen". Als de schim daarop wegduikt in de bosjes maakt Van Huut een omtrek kende beweging en ontdekt hem even later weer. „Ik herkende Van Sprang duidelijk en riep: sta op ik schiet". „Schiet jij maar riep Van Sprang terug, aldus het relaas van de soldaat Van Huut. die daarna v. Sprang op nieuw ziet wegvluchten. „Ik loste toen een waarschuwingsschot". Intussen vindt Van Huuts collega Jorritsma de vluchteling bij de werkplaats van de timmerman van de genie. Hij ziet kans hem met de kolf van zijn ge weer een klap in de maagstreek te geven. Daarna richt hij hel wapen op Van Sprangs buik. Vervolgens komt ook koi'poraal Dedert erbij en fouil leert Van Sprang. Hij vindt een hand granaat. Als later versterkingstroepen komen opdagen vindt een kapitein de tweede handgranaat. „De man is volkomen groggy", zegt overste te Paske om half vijf op een geïmproviseerde persconferentie. „Hij is nu onder doktersbehandeling". Veel vragen kan de heer Te Paske op dat moment nog niet beantwoorden. Grote onbeantwoorde vraag is waarom Van Sprang teruggaan is naar Ede. „Moge lijk om een wapen te stelen", oppert de overste, maar het kan ook zijn dat hij hier een contactadres heeft. Zijn meisje? „Dat weten we niet'. Van Sprang wordt intussen afgevoerd naar een ziekenhuis voor het hechten van enkele wonden. Daarna is hij ondergebracht in een Huis van Bewa ring. 25 jaar herinneringen aan oorlog (Van e r verslaggevers) OVERLOON Het Nederlands Na tionaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon bestaat deze maand 25 jaar. Dit heeft prinses Beatrix en prins Claus aanleiding gegeven om het openluchtmuseum vndaag te be zoeken. Dit is de) enige officiële plechtigheid rond het vijfentwintig jarig bestaan van deze herinnerin gen aan de Tweede Wereldoorlog, vastgelegd in de bossen van Over loon. „Niet om reclame te blijven maken voor de oorlog of de haat", aldus dc gemeenteambtenaar H. van Daal. belast met het beheer van het openluchtmuseum, „maar om te blijven getuigen van een onmenselij ke periode in onze geschiedenis". „Nee. geen tentoonstelling van de haat", zegt de heer Van Daal. „Ze hebben al tegen me gezegd, dat wc in onze folder veel meer een haat- toon moesten aanslaan. Laten zien wat ze ons aangedaan hebben. Ik ben daar sterk tegen. Ook al krijg ik wel eens een grote mond van ze Geeft niet. Raakt me niet Dan ga ik kalm tegen zo'n man aanpraten Moet je zien wat er dan gebeuren gaat Zo mak als een lammetje De zeldzame wanklanken komen echt niet alleen van de Duitsers. Bii som mige Nederlanders broeit er ook nog Ik zal u vertellen We hadden een lastenboek, dat hebben we weg moeten doen Wat daar niet allemaal in geschreven werdóók door Neder landers. D'r zat een pagina in en daar stond op: „We komen terug en dan doen we het nog eens dunnetjes over". Dat was van een Nederlandse SS-er. Er zijn gelukkig veel meer positieve dingen te vertellen. Bij voorbeeld van die boer uit Ladelund. Dat kamp waar de mensen van Put- ten-op-de-Veluwe gezeten hebben. Daar was een boer. Christoph Müller. Die werd gedwongen om in het kamp te werken. Na vier dagen nam-ie al boterhammen en kranten mee. Hielp waar-die kon. Werd ont dekt. Vast gezet. Dat heeft 'm nooit meer losgelaten al die ellende. Totdat vrienden zei den Je moet je herinneringen vast leggen in een boek. Of schetsen ma ken. Het is uiteindelijk een knutsel werk geworden. Een barak met pop petjes. Via via is het hier terechtge komen. Vorig jaar heeft prins Bern- hard het onthuld en een kwartier met die boer gepraat. Toen het voor bij was zei Müller me: „Zo, nou ben ik alles kwijt. Eindelijk". Kijk, dat bedoel ik nou. Bij zoiets kun je niet praten over een hobby. En ook niet over een dierentuin of een speeltuin. Je moet dan ook niet tegen je kinderen zeggen: Kom, we gaan gezellig een dagje naar Over loon. Je gaat niet gezellig naar Overloon. Je komt hier voor bezin ning. Om te leren van het verleden. Het moet je duidelijk worden, dat zoiets nooit meer mag gebeuren Daarom hebben we de commercie ook zoveel mogelijk geweerd. Ja, goed. D'r liggen twee souvenirwin kels. Maar daar hebben wij niet aan meegewerkt. Daar krijg je aanste kers in de vorm van een tank of Handgr.-naai En iis. Dat laatste kan ik nog begrijpen. Maar van die tan- kies zou je zeggen: ze leren het De leegstaande boerderij Sprangl woensdagnacht zou hebben geslapen. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Onder de grote groep van leerlingen voor wie de komende week in het teken van schrif telijke eindexamens staat, bevinden zich bijna 15.500 leerlingen van experimenterende havo-scholen of havo-afdelingen. Hun examens beginnen maandag met Nederlandse tekstverklaring en Frans; ze duren tot en met vrijdag, met dien verstande dat elke kan didaat hoogstens zes vakken te verwerken krijgt. Het ha\ o-eindexamen is immers al geheel „nieuwe stijl", wat zeggen wil dat het aantal examenvakken tot zes beperkt wordt; voor menig vak (aardrijkskunde, ge schiedenis, economie en biologie) is er bovendien geen centraal schriftelijk examen. Ook de mavo-scholen komen dit jaar voor hun eindexamen aan de beurt. Deze examens duren van 10 t.m. 14 mei. Bovendien zijn er de examens van het leao op 11, 12 en 13 mei. Na het schriftelijk examen zijn de havo-kandidaten, mits ze geen her examen krijgen, in feite klaar; ze hebben geen mondeling eindexamen meer, omdat dit vervangen is door het schoolonderzoek waarvan de pun ten al vast staan. Rond dit schoolonderzoek is hel laat ste woord overigens niet gezegd, daar op menige school als gevolg van een te soepele regeling bij het school onderzoek praktisch het gehele cur- ADVERTENTIE Misschien denkt u: wat móet ik met die bank. Dat is nou juist de grap! U kunt 't bij ons gedaan krijgen, dat u heel wat minder móet dan nu. Zoals in 'n rij gaan staan om allerlei akkefietjes te betalen. Of om de haverklap naar de voordeur lopen. Of met 'n volgepropte portemonnee gaan winkelen. En nog zo wat ongemakken meer. Daarom, als u morgen weer bij ons langs komt, wip dan even binnen. Hoort u hoe gemakkelijk 't leven wordt met een Privérekening bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank vlak om de hoek. een Privérekening bij de bank voor iedereen 2900 vestigingen susjaar 1970/'71 in het teken van or ganisatorische ontreddering heeft ge staan en ook menig havo-leerling tot de opmerking kwam, dat van gewoon les geven in zijn/haar klas weinig terecht gekomen is. Ook het schriftelijk eindexamen havo (mavo eveneens) stelt schooldirecties voor bijzondere regelingen. Een groot deel van het schriftelijk examen komt namelijk neer op de „meer- keuzetoets" waarvan de gegevens verwerkt worden in computers van het Centraal Instituut voor Toets ontwikkeling (CITO). Om dit in stituut in staat te stellen goed te werken, moeten diverse voorzorgs maatregelen getroffen worden; een instructie van twee kantjes voor de kandidaten en van vier kantjes voor directies en docenten bepaalt precies wat er wel en niet gedaan moet wor- Niet kreuken Bij de „meerkeuzetoets" mogen kan didaten uitsluitend losse CITO-ant- woordbladen gebruiken, die niet ge kreukt en niet gevlekt mogen wor den. De antwoordbladen worden na melijk te Amsterdam door een „leesmachine" gevoerd en die zou verkeerd kunnen corrigeren, als ze op vlekken of kreukels stuit. Raakt lydens het examen een ant woordblad „onklaar", dan moet dc kandidaat een nieuw antwoord blad vragen (met een nieuw admini stratienummer) en alle reeds gegeven antwoorden op het nieuwe blad over nemen. Is de leesmachine klaar met de „correctie" dan wordt het vel met een doorzichtige stof bestreken en naar dc school teruggestuurd, zodat dc eigen docent alsnog inzage kan krijgen van het gemaakte werk. Schriftelijk werk dat niet door de leesmachine gevoerd behoeft te wor den, wordt door de eigen docent vol gens vastgestelde normen nagekeken. Daarna vindt nog controle plaats, niet door een gecommitteerde „oude stijl" maar door een vakgenoot van een andere school. Op een enkele plaats heeft dit ook problemen ge schapen, omdat leraren hetzij uit principiële overwegingen hetzij wegens te grote examendrukte op dc eigen school niet bereid waren als controleur te fungeren. Het wordt derhalve voor de overheid nog een vraag of ze, als straks alle schooltypen (ook atheneum en gym nasium) aan de nieuwe examens toe zijn, toch niet zal moeten overgaan tot het aanwijzen van één of meer geheel zelfstandig gecommitteerden. DEN HAAG (ANP) De abonne mentsprijs van alle dagbladen in ons land moet met. Ingang van 1 juli a.s. verhoogd worden met twintig cent per week 0,86 per maand, 2,55 per kwartaal en 9,85 per jaar), aldus bl(jkt uit een besluit van het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers, NDP. By de NDP z(jn praktisch alle dagblad ondernemingen in ons land aangesloten. NA 30 JUNI: Aan minister Nelissen van Economi sche Zaken is ontheffing gevraagd van de geldende prijsmaatregel. Als die ont heffing verleend wordt, zal het besluit van het NDP-bestuur een bindend ka rakter hebben. Dit betekent, dat c' aangesloten ondernemingen verplicht zijn de prijsverhoging door te voeren. Het NDP-bestuur acht de prijsmaat regel dringend noodzakelijk ter verbe tering van de structurele positie van de dagbladbedrijven en ter voorkoming van een verslechtering van de rentabiliteit ten gevolge van de kostenstijgingen. DEN HAAG (ANP) Dc duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de koninklijke marine met uit zondering van hen, die bestemd zijn voor de opleiding tot reserve-officier zal van 21 tot 18 maanden worden worden teruggebracht. die na 30 juni 1971 bij de hun dienstplicht gaan vervullen. Voor de dienstplichtigen, die tussen 1 april 1971 en 1 juli 1971 bij de koninklijke marine zijn opgekomen of nog zullen opkomen wordt een aanpassingsregeling ontworpen. Tot dusver is de duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen op 21 maanden gehandhaafd. Verkor ting van deze duur heeft gevolgen voor de voor opleiding en plaatsing beschik bare tijd en brengt extra-kosten met zich mee.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5