0 Ziek zijn als wettig .ontsnappingsmiddel" Tafeltennisge bouw vóór competitie j Proefschrift drs. Ineke de Vries Beter personeelsbeheer bij toenemend ziekteverzuim -Op je werk zo nu en dan eens afwezig te zijn is een reële welzijnsbehoefte geworden Docos onderhandelt met grote sponsor Elt? 'ERDAG 8 MEI 1971 LEIDSE COURANT !1DEN Op je werk zo nu en dan eens afwezig te is een reële welzijnsbehoefte geworden. Werk- >rs die spontaan een dagje uit willen komt men in .„■nemende mate tegen. Als u dit verschijnsel nog in eigen omgeving bent tegengekomen of aan eigen heeft ondervonden, kan mevr. drs. A. K. de Vries- in der Zee u dit wel duidelijk maken. Mevr. De Vries als sociologe verbonden aan 't Instituut voor Preven- eve Geneeskunde TNO aan de Wassenaarse weg en een :pert op het stuk van ziekteverzuim in Nederland. Zij lat op dit onderwerp, dat ze steeds boeiender is gaan vinden, ook promoveren. Verontruste bedrijfsleidingen doen nogal eens een beroep, op haar drs. De Vries zal dan niet alleen gegevens verstrekken, maar ook niet .nalaten erop te wijzen, dat goed personeelsbeheer en een betere medische organisatie, meer adviezen van controlerende geneesheren en coördinatie met de huis artsen uiteindelijk een grotere binding aan het werk bevorderen. Zij is er vooral van overtuigd, dat up to date personeelsbeheer kan bijdragen tot meer arbeids tevredenheid. ziekteuitkeringen lopen elk jaar ger op. Dat is een kostbare zaak mèt oud-premier De Jong die de verkiezingen op een Leidse jeenkomst zich in positieve zin uit- ak en haar leermeester prof. dr. Philipsen, die zich als wetenschap- lijk medewerker van. „Preventief" iet de verzuimstatistiek heeft ezigghouden, is mevrouw De Vries mening, dat het Nederlandse volk verzameling van slampampers is. helft van onze werknemers (voor- amelijk handarbeiders) is jaarlijks ziek. De andere helft geeft aan- ïiding tot klachten over de hoogte de uitkeringen. Dit wordt met verweten aan de mensen die onterecht" thuisblijven. Deze thuis blijvers echter zijn het niet die deze hoge kosten veroorzaken; van alle ziektegevallen maken de onterecht thuisblijvers (gezonde zieken) slechts 5 procent uit. Per slot van rekening heb .ie ook zieke doorwerkers. Laten we eerlijk wezen op dit punt. HOGE KOSTEN De geweldige kosten, zo vertelt me vrouw De Vries, die haar statistisch werk verricht in gemakkelijk zittende tinneroy jeans, worden veroorzaakt cfoor 20 procent van de ziektegevallen die twee weken of langer duren. Deze gevallen zijn verantwoordelijk voor ongeveer 70 procent van alle ziekte dagen Resumerend: het zijn dus niet die „goed" zijn voor de hoge kosten, maar de langdu rig zieken. „Vroeger was werken een levensnood zaak. Nu heb je de sociale voorzienin gen, die het werk op een tweede plan brengen. Denkt u maar eens aan al die uitkeringen, aan de pensioenen en zo. De noodzaak is iets minder; het is niet meer „rust roest" en „arbeid adelt". Ook is de medezeggenschap in opkomst. Een werknemer kijkt kriti scher naar de werkverhoudingen. Men laat zich minder gezeggen. Vooral ook door de verstedelijking van het platte land krijgen we een andere marktsi tuatie. Je hoort daar van vrienden en kennissen, waar je ergens anders be- Sociologe drsIneke de Vries-v. dZee: ..Afwezig zijn geen nationale schande ter terecht kunt, waar het prettiger werken is en waar je meer verdient", alius drs. De Vries. ZIEKTEFKEQGENTIES Het ziekteverzuim moet men niet als één groot pakket zien, ofschoon het wel als zodanig wordt opgediend. Het verschijnsel moet worden opgedeeld in ziektefrequenties het aantal malen wordt „opgelapt", hetgeen tijd (en geld) vergt. Hoe meer men bij het menselijk lichaam kan onderzoeken des te langer het duurt Dan zijn er nog volgens mevrouw De Vries de langere wachttijden in de wachtka mers. „Soms zit men een hele dag op zijn beurt te wachten en dan krijgt een patiënt niet zelden te horen: kom morgen maar terug. Ook worden in deze tijd andere nor- men aangelegd. Tegen hoofdpijn hielp in het verleden hooguit een aspirien tje, thans wordt dit ongemak meer als ziekte gezien. Bij maagklachten wordt al gauw gezegd: blijf maar thuis. Aan neurotische toestanden wordt meer zorg besteed dan vroeger. Mevrouw De Vries wijst erop, dat veel meer verkeersongevallen buiten het werk plaatshebben, dat de beroepsbevolking aan het vergrijzen is (met veel meer oudere mensen op de arbeidsmarkt) en dat 'de kwalen toenemen. Een typisch hoogconjunctuurverschijnsel is het tekort aan werkkrachten met als gevolg, dat men mindervalide mensen gaat aantrekken inclusief een groter ziekterisico. ONTSNAPPEN Het recht op ziekte hebben we ons zelf verworven met de huidige sociale wetgeving. Ziek zijn is een legitiem middel om eens te „ontsnappen" Bij Philips melden de hogere beambten zich tweemaal zoveel ziek voor korte verzuimen dan de overigen en er zijn viermaal zo weinig langdurige ziek ten". Drs. De Vries heeft de indruk dat langzaam het besef groeit dat niet altijd een klacht noodzakelijk objec tief aantoonbaar moet zijn bij een arts Voor de betrokkene zelf is die klacht reëel en geen aanstellerij. Men dient zich af te vragen waardoor deze klacht is ontstaan Van medische zijde is hiervoor zeker meer aandacht ont staan: bij de werkgevers misschien nog niet zozeer, denkt statistica De Vries voorzichtig. Ze gelooft, dat de ziektefrequentie nog zal toenemen. De duur daarentegen zal beperkter worden door meer aan dacht voor de werknemer van het bedrijf uit. Ook zullen de huisartsen meer moeten zeggen, wanneer iemand weer „veilig" aan het werk kan gaan ENQUETE Mevrouw drs. Ariena Klasine („ze noemen me Ineke, omdat mijn ouders dit een gelukkige combinatie van de twee namen vonden") de Vries-v. d. ^,ee is nu ruim twee jaar gelukkig getrouwd met een psycholoog, die de belangstelling voor haar werk uitste kend aanvoelt. Zolang er nog geen uitbreiding van het gezinnetje is kan zij zich viereneenhalve dag in de week een halve dag heeft ze nodig voor de huishoudelijke beslommerin gen wijden aan het fenomeen van mensen die niet zijn op de plaats waar ze contractueel zouden moeten wezen. Ze heeft net een enquête ach ter dc rug naar factoren die van invloed kunnen zijn op het ziektever zuim in het algemeen (vrijetijdsbe steding, ziekte-opvattingen enz.) Bin nenkort verwacht ze de eerste resul taten van die enquête, waarop zij gaat promoveren en dan stug verder gaat met haar onderzoek naar het ziekteverzuim. Grotere binding van de arbeider aan het werk en meer ar beidstevredenheid is het doel van haar werk De uitwerking kan kostenbe- strijdend zijn. „Misschien heeft men mensen zoals Ik niet meer nodig als de maatschappij helemaal omgegooid zou worden". Maar dat zal (voorlopig) wel niet ge beuren. TON PIETERS dat iemand zich per jaar ziek meldt en de duur van één ziekte. Het meeste verzuim ziet men bij de jonge re werknemers (met leeftijden rond de 30 als top). Niet alleen mevrouw De Vries is als sta tistica van het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde doende met het verzamelen van ziekteverzuimgege vens, ook Philips doet dit intensief, evenals bijvoorbeeld Hoogovens en ve le andere bedrijven. Het CBS heeft ook jaarlijkse cijfers en niet te verge ten grote belanghebbenden zoals het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en het GAK. Rond Kerstmis het vorig jaar ontston- den pieken in het verzuim en daar mee in de vaderlandse pers, die van een „nationale schande" sprak. Me vrouw De Vries vindt dit paniekzaai- en, dat ook weer wegebt. Haar insti tuut sust de zaak dan weer; men is hier niet van mening dat het verzuim onrustbarende vormen aanneemt en politiële maatregelen nodig zouden zijn om de absentie te beperken. MEER BEHOEFTE er-meér 0Üffa»fte instantie te wijten aan de afnemende verantwoordelijkheid bij de werkne mer. Je zou het feitelijk moeten om draaien: de werknemer krijgt minder verantwoordelijkheid dan vroeger", vindt drs. De Vries. Een ander aspect, dat het verzuim in de hand schijnt te werken, is de gevorderde medische kennis en zorg. Men kan tegenwoor dig langer ziek zijn, omdat een pa tiënt die vroeger eerder werd afge schreven nu vaak helemaal weer krantje lezen op je werk kan een middel tot „ontsnappen" zijii Scylla zoekt derde man )Van onze sportredactie) LEIDEN-NOORDWIJK Als .wil hij op symbolische wijze de positie aangeven, waarin Scylla verzeild is geraakt, nestelt Will van Zoelen zich in zijn woning aan de Noordwijkse Hoogwakerbosstraat niet in een van de comfortabele fauteuils, maar kruipt hij nederig op een krukje voor de piano. Het muziekinstrument, in het harmonieuze interieur verheven tot het meest opvallende wandmeubel, kijkt zijn wat ontmoedigde meester 'zwijgend aan. Wat zou het in een bijna desolate stemming moeten oppe ren?? Om een zekere triestheid niet te doorbreken zou slechts iets in mineur moeten opstijgen. Maar aan een requiem voor een tafeltennis club zijn we beslist niet toe. WILL VAN ZOELEN Goed, er is een alarmerende exodus geweest. Een uittocht, waarvan Van Zoelen het effect omschrijft als „we zijn 'n beetje geschrokken". Maar de klap moet ongetwijfeld hard zijn aan gekomen. Immers, Scylla taakte be hoorlijk verlamd na de uittocht van zijn topspelers. Het verloor zijn „a- chillespees" Bert v. d. Helm, het zag Ed v. d. Berg terugrennen naar zijn oude vereniging en het verloor in de „rush naar nieuwe roem" tenslotte ook Ed Fallaux. Scylla, dat met de rol van kroonprins genoegen moest ne- men naast het vorstelijk regerende Delta Lloyd is daardoor niet meer verzekerd van een hoge plaats. Erg moeilijk „Voor het tweede team zal het erg moeilijk worden zich te handhaven in de ereklas. Het gaat erom dat wij een derde speler aantrekken. Twee spelers voor het eerste team hebben wij. Ge rard Bakker, de steunpilaar en Anton Will van Zoelen. van wie ik hoop dal hij nu doorbreekt". Ed Fallaux. het „enfant terrible", had de derde man moeten worden. Maai de 20-jarige, die al vroeg gelouterd werd met het succes van het jeugd kampioenschap van Nederland, heeft zich laten afzakken naar het hoofd klasseniveau. Naar Docos, dat prompt bruist van optimisme en levendig heid. „Volgend seizoen kun je tweemaal promoveren, zodat dat voor ons heel gunstig kan worden", zegt Cor van Zijp. Voorzitter J(oost) Rodenburg is wat voorzichtiger als hij stelt: „Wij willen een vereniging houden waar ontspanning mogelijk blijft. Niet koste wat kost iets forceren. Wij bouwen aan onze vereniging". Sponsor In de structuurplannen hoopt Docos ook een sponsor te betrekken: „Wij waren al bezig met een geldschieter voordat Ed bij ons kwam. Wij willen niet betalen uit de verenigingskas Het betalen van spelers komt trou wens op het tweede plan. Wij zijn iruk bezig met een grote fabriek Een sponsor, die zeer beslist groter is dan die van Scylla. Lukt het niet met een sponsor dan zal er wel wat geld uil de kas moeten komen. Maar dat za) dan wel naar draagkracht worden Het is ook niet zo dat wij Ed op alle mogelijke manieren zullen trachten te behouden. Als hij een aanbieding krijgt van vijf a tienduizend gulden dan mag hij zo weggaan. Dan zullen wij hem niets-in de weg leggen" Ed Fallaux zal er ook voor zorgen dat. om schele ogen te voorkomen, ook dt overige eersteteamspelers van Docos betaald gaan worden. Ed lijkt geheel en al ingeburgerd bij zijn nieuwe vereniging, waar hij enkele jaren de jeugdtraining verzorgd. Rivaliteit In wrok omkijkend zegt hij: „De laat ste twee jaar heb ik niet meer met plezier gespeeld bij Scylla. De rivali teit was niet gezond meer. De opstel ling voor het komende seizoen vond ik ook niet juist. In principe zouden Bakker, v. d. Berg en Van Zoelen in .aanmerking komen voor het eerste team. En dat terwijl ik in de competi tie een percentage heb bereikt van 60 procent en Van Zoelen van 45 pro- Over die percentages zegt Scylla s voorzitter Van Zoelen: „Bij ons is iedereen er van overtuigd dat Anton in het eerste hoort. Ik heb hem echt als vader niet gepousseerd voor het eerste. Ed Fallaux heeft het ook in zich om een grote te worden, maar hi heeft de verkeerde mentaliteit Hi gaat rustig om drie uur naar bed Niettemin blijft de deur voor hen open. Hij is een moeilijke figuur maar we stellen er prijs op hem ti behouden. Scyllaman Ed v. d. Berg was ook echt een Scyllaman. al boterde hel de laatsti tijd niet met hem Hij is weggegaan na een misverstand in de wedstrijd tegen DeltaLloyd. Ed v. d. Berg had een rugblessure Vandaar dat wij Fal laux opstelden. V. d. Berg was daai kwaad over. Had hij daarvoor ge traind om juist in zo'n topduel gepas seerd te worden? Wat Bert v. d. Helm Geen geld uit clubkas betreft, dat was een uitgemaakte zaak. Hij heeft wel nagelaten na het bod dat hij heeft gekregen van Tempo Team naar ons toe te komen. In hel verleden heeft hij wel meer aanbie dingen gehad. Dan vertelde hij dal ons steeds. Misschien was hij nu bang dat hij omgepraat zou worden Omdat hij ons niet in-die overschrijvingszaak heeft betrokken wilden we Bert eersl niet opstellen tegen Delta Lloyd, maai daar hebben we van afgezien. Ik heb geen kwade bedoelingen tegen hem Ik zou in zijn positie hetzelfde hebben gedaan" Ontgroeid „Ergens" was Scylla toch ook -.vel blij v. d. Helm te zien weggaan Door al die offertes, die Bert voor ogen kreeg, steeg zijn ..vergoeding" voor Scylla onrustbarend.' V. d. Helm, die tot vooi kort clubliefde liet prevaleren boven zakelijkheid, ontgroeide Scylla steed* Het vertrek van de vedette paste uit stekend in het kader van de bezuini ging. Scylla, dat in zijn toekomstplan nen de bouw van een tafel tem'«hom- centraal heeft gesteld, heeft de rem gezet op de uitgaven „In het verleder werden steeds zes spelers betaald Dat zullen er het komende seizoen nop naar drie zijn. Gerard Bakker. Antor Will van Zoelen en een derde man Ik heb al een lijstje opgesteld van spe lers, die ik op het oog heb om de derde plaats in te nemen. Misschici Bakker. Maar wie er ook komt. het landskampioenschap is voorlopig niet zo belangrijk. We hebben steeds teveel gegokt Alles werd gericht op de top Nu denken we vrijwel uitsluitend aan het tafeltennisgebouw". Over de kop Blaupunkt, financierder van Scylla, zal zich daarbij afzijdig houden „Ais we een nieuwe sponsor kunnen aantrek ken zullen we dat beslist doen Maai niet zoals in het geval Tempo Team Dat is over twee jaar al weer over de kop. Hoeveel mensen komen nu naar tafeltennissen kijken. Dat krijg ie er toch niet uit". Van Zoelen gaat plotse ling zelfs geheel overstag: „Voor ons alsjeblieft geen verbintenissen Het wr-de team wil zelfs helemaal geen geld. Door al die veranderingen zijn we in verhouding met Delta Lloyd amateurs geworden Daar werkt de reclameafdeling alles uit. Bij Scylla moet alles van het bestuur komen". Ook de toekomst van het zo op het eerste gezicht opportunistisch opmar cherende Docos staat In het teken van de opbouw. Maar omdat het met de voetballers te betrekken Morscomplx nog ver van realisering is, richt Docos zich vooralsnog op de opleiding van zijn jeugd. Basis Ook hierin vervult Ed Fallaux („Ik ga weer keihard trainen Dan verlies ik in de competitie hooguit één wedstrijd. Dat zou een reële basis zijn voor promotie") een dominerende rol: ..De orestatis zijn al sterk vooruit gegaan. Het eerste herenteam heeft moeite met het eerste juniorenteam. De juni- >ren heb ik een moderner stijl oijge- ïracht. Er wordt meer op tempo ge peeld, waardoor het spel attractiever vordt Ik zal ook moeten proberen de op, die de junioren bereiken als ;7- arige te verleggen naar 13 jaar" De geschiedenis van het 20-jarige Do os. dat door zijn aanwas in de afge- 'open maanden is uitgegroeid tot een der grootste tafeltennisverenigingen in ons land, wordt door bestuurslid Piet v. d. Staak als volgt geschilderd We d Staak als volgt geschilderd' „We zijn opgeklommen van de laagste tre de van de ladder tot de op één na hoogste We hebben alleen de pech dat de zesde sport kapot wa Compleet met sponsor én Fallaux kan het „af zetten" het komende seizoen heel wat minder gecompliceerd worden. Top sport is echter een tweede JAN PREENEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3