JOOP VAN DAELE Schermer TIES FEITH is niet gauw meer tevreden )n na één schot beroemd, leeft nu in schaduw van FEIJENOORD „In het veld voel ik me een zoutzak" Je kunt hier je tegenstander uittekenen Training en studie gaan niet samen 197; ROTTERDAM Nog is de herinnering aan dat „wonderdoelpunt" van Feijenoord niet vervaagd en nóg kan de wereld- i Leputatie van de stadionclub ook na een serie onbevredigende wedstrijden van s de laatste maanden nauwelijks be- zoedeld worden, maar de man. die de (onvergetelijke 9 september 1970 tot histo rie maakte, de onberekenbare Joop van Daele, staart in de schaduw van de „Kuip" enigszins teleurgesteld voor zich uit. Zijn verrassende conclusie over het meest opzienbarende seizoen, dat men zich maar na die gouden treffer van een nauwelijks meer in de schijnwerper staan- i de invaller kan voorstellen, is ontwape nend. „De psychische druk van Feijenoord was de afgelopen maanden voor mij te 'groot. Mijn contract, dat nog een jaar van i kracht is, wil ik daarom graag afkopen als ik het volgende seizoen weer in het tweede elftal moet gaan spelen. Aan- biedingen heb ik genoeg." ZATERDAG 8 MEI 1971 Laconiek met de tong uit zijn mond rent Joop van Daele met een routinegebaar terug de middenstip. De uitbundigheid van Feijenoord, dat op dit moment wereldkampioen wi werd vertolkt door de „vreugdesprongen" van Wim van Hanegem en Johan Boskamp. emotionele verklaring, 1 omdat de teleurstelling van de afgelo pen maanden zich meester zou heb ben gemaakt van Joop van Daele. In tegendeel. Bedachtzaamheid kenmerkt z'n hele optreden. Hij weet wat hij kan. [draagt dat met bescheidenheid uit 'nwbuiten en komt tenslotte zelf t de conclusie dat zijn uit vorm '^A-en de hoofdzaak is van zijn terug- laatvJaijenoordrl i dus, om is zijn gevoel van onbehagen momenteel een verklaarbare zaak. Door de „vlammende" geruchten stroom in de voetbalwereld, die op duikt zodra de transferperiode na dert, is zijn overtuiging groter ge worden, dat Feijenoord minstens twee spitsen en een verdediger zal kopen. Deze veronderstelling gevoegd.bij,zijn ervaring van de laatste maanden. in aanmerking - de A-selectie, omdat trai ner Happel de voorkeur gaf aan de invallers Maiwald en Posthumus, heeft hem teleurgesteld. Zodanig zelfs, dat hij zich afvraagt: Is er nog plaats voor Joop van Daele. de eer zuchtige, bij Feijenoord-één? Of is het voor zijn eigen gemoedsrust maar beter een andere club te zoeken? Eigen gedachten 'Twijfels, waarover Joop (23) zo zijn eigen gedachten heeft. Hij kan niet helemaal vrijuit praten omdat Feijenoord zijn definitieve plannen voor het nieuwe seizoen nog niet heeft laten weten maar zijn vrees neemt toe. Vrijwel dagelijks. „Ik had me meer van dit seizoen voorgesteld", zegt de laconieke Van Daele. ..Na het begin in september verwachtte ik eigenlijk, dat ik me kunnen handhaven hetzij als Daele wisselspeler hetzi Maar dat is me niet gelukt en daar- .over ben ik enorm teleurgesteld. Al moet ik eerlijk zeggen, dat ik na de wedstrijd legen Estudiantes wel kan sen van Happel heb gehad. Ik heb dit seizoen onder andere tegen NEC. MVV. Eintracht Frankfurt, PSV en Holland Sport een hele of een halve wedstrijd mogen meespelen. Die kan sen kreeg ik op momenten, dat Feijenoord zwak speelde en ik en dat realiseer ik me duvelsgoed eveneens mijn vorm niet meer had. Je loopt dan ontgoocheld rond over het veld. hoewel je voor jezelf weet dat het deels niets anders dan je eigen schuld is". Pas later De bitterheid van Joop van Daele kwam pas later. Toen begin dit jaar zijn plaats als wisselspeler in geding kwam en hij merkte, dat trainer Hap pel in Posthumus en Maiwald meer vertrouwen leek te schenken maakte een gevoel van onbehagen zich van hem meester. Voor de wedstrijden tegen Voljendam. Hongarije en Telstar kreeg hij pas enkele uren voor het begin te horen dat zijn aanwezigheid op prijs werd gesteld. Daar ergerde Van Daele, de man van het brilletje, dat zijn „image" wereldvermaard maakte, zich aan. Hij wilde zich ook als wisselspeler optimaal kunnen con- ik niet happy ben", zegt de open hartige Rotterdammer. „Ik moet als ik inval zoveel waarmaken, dat het eigenlijk niet te verwezenlijken is. Daarom sla ik zó op mijn concentra- liemogelijkheden. Trainer Happel heeft mijn bezwaar zelf toegegeven na afloop van de wedstrijd tegen ADO. Hij zei toen: Ik kan Van Daele, Maiwald en Posthumus pas echt be oordelen als ze vijf wedstrijden achter elkaar meespelen. En nou kan men wel zeggen: Je bent full-prof, daar moet je tegen kunnen. Maar je blijft een mens, die zelfvertrouwen nodig heeft. En dat mis ik momen teel". Zwakke motor De afgelopen zaterdag weid Feijen- oord-B kampioen. De „andere" Joop van Daele was de zwakke motor van het elftal. Het flitsende schot van vroeger, waarmee hij op een zomer avond in september 1970 zestigdui zend mensen in extase bracht, ont brak. Ook lijkt hij momenteel minder fel en aggressief DaarvoKr heeft Van Joop van Daele kust de wereldcup. Het was in september het klas sieke plaatje, dat iedereen in zijn herinnering meedroeg Daele een verklaring: „In november van het vorig jaar was ik snel moe en kwam de dokter erachter, dat ik iets in mijn bloed had. Normaal heb je een bepaald percentage ijzeropna me van 35, als ik het goed heb, en bij mij was dat maar 15. Daar had ik écht last van. Maar dat is nu over. Zodra ik op de training ben voel ik me weer honderd procent en kan alles. In het veld voel ik me echter als een zoutzak". Het droomverhaal van Joop van Dae le na één schol wereldberoemd kenmerkt zich niet door zelfbeklag of rancune. Nuchterheid en zelfkri tiek zijn in voldoende mate aanwezig om geen sfeer te scheppen, waarvan hij later misschien spijt krijgt. „Ik heb dit seizoen veel geluk gehad", zegt hij zelf. |„Toen ik het vorige jaar werd ingezet'tegen AZ'67, Corinthians. La Gantoise 'en ObertikUsen (dat ik me dat nog zo goed herinner komt omdat ik vroeger loketambtenaar bij de PTT was, geheugenkennis was daarvoor belangrijk) had ik het gro te voordeel dat niemand me kende. Iedere tegenpartij gaf me een grote mate van vrijheid". Ondanks dat be sef heeft de nuchtere Joop van Daele er moeite mee nu naast de selectie van het A-elftal te staan. Behalve da> dit besluit hem veel geld kost mist hij een stimulans om zich boven de mentale moeilijkheden uit te wer ken. Zijn gevoel van onbehagen spreekt voor zichzelf als hij conclu deert: „Ik heb vroeger in het B-elftal altijd in de achterhoede gestaan. Als Ausputzer koos trainer Happel me eigenlijk voor de A-selectie. Maar dat ik die kans bij Feijenoord ooit krijg geloof ik niet HANS DE BRUYN itit bi 1750, (fOORBl'RG Iedereen zei van hem: lange komt er nooit, die heeft er ivoudig de mentaliteit niet voor". 1 de 28-jarige Ties Feith dwars, tel kans om het tegendeel te bewijzen ireeg de student aan de Academie voor Opckameli.jke Opvoeding niet. omdat j geen tijd had. Tenminste, zo dacht er. Toch toog hij verleden tyeek niet erg hoopvol naar Den i daar deel te nemen aan de Nederlandse kampioenschappen scher- ;n, op het onderdeel degen. Tot ieders "Verbazing zette hij daar de gehele lOraderlandse schermtop „voor schut" en gehaalde zijn eerste nationale titel in wie had dat nu kunnen denken. :lf in ieder geval niet, daar zijn trainingen echt wel wht te weinig De nieuwe kampioen zit languit i antieke stoel en nipt af en toe edachtzaam aan zijn kopje koffie. Voor geldt: studie voor alles. Centrale [ramingen zijn er dan op het moment bijzelfs voor trainingen in de )1 van maïtre Abrahams is bijna tijd. „Normaal moet je vier tot [ijf keer trainen per week. Dat is niet combineren met de zware studie", [egt Ties Feith. Vreemd lijkt dan ook. dat hij de titel te danken heeft aan de Academie. „Frans de Heer, een atle- tiekti'ainer heeft mij mentaal sterk gemaakt. Vroeger vond ik een plaats in de finale altijd wel leuk. Dan was ik tevreden. Aan een titel dacht je helemaal niet". In de voorronden leek het er helemaal niet op. dat de Voor- burgse schermer de titelhouder van vorig jaar, Goov van Asselt zou gaan opvolgen. Drie keer bleek hij de min dere van zijn tegenstander: de Zweed Bring was zelfs tweemaal sterker, ter wijl Koks de derde overwinning op eiste. ..De eerste ronden moest ik als een warming-up beschouwen. Daarna ging 't opeens ontzettend gemakkelijk". Ties Feith „solde" toen met iedere tegenstander. Bring versloeg hij in de finale met 5—0. Van de aanvankelijke verbazing van de laatste kampioen van maitre Abraham is al niets meer te merken. Hij con stateert nuchter: „Schermen is tenslotte een ervaringssport. Je kan het verge lijken met schaken. De basisvaardig heden verkrijg je pas na jaren training. passen op wedstrijden." De kampioen beweert dan, dat Nederland wat be treft de lechniek tot de sterkste lan den van de wereld behoort. „Een Pool se trainer heeft eens gezegd, dat hij in Nederland zou willen trainen. Zoveel talent had hij nog nooit bij elkaar ge zien. Maar ja, de specifieke schermcon- ditie is niet je-van-het". Met dat laatste drukt Ties Feith de zwakte van de Nederlandse schermer zeer voorzichtig uil. Want Nederland komt op interna- tionale toernooien handenvol scherm- conditie te kort. Vandaar ook de minder goede prestaties. „De schermbond heeft te weinig geld om ons naar het buiten land te zenden. Je zou namelijk om die op peil te brengen zoveel mo- ;elijk idle nngen •ring deel- kan bekostigen. Dan houdt het op. Er is geen geld voor." Het is logisch, als de subsidie-instanties, omdat zij geen resultaten zien. op een gegeven ogen blik de geldkraan dichtdraaien. Die redeneren: conditie kan je toch opdoen, door hier veel wedstrijden te schermen. (.,Nee'. zegt Ties Feith ..ie moet de specifieke sehermconditie leren tegen mensen, die je niet kent. Hier kan jo ie tegenstander op een gegeven ogen blik uittekenen. Zo goed ken je zijn tactiek." Zoiets is verklaarbaar, daar het ledental bij de Koninklijke Ne derlandse Amateur Schermbond maar 2000 bedraagt. Heilig ontzag vervallend toucheert Tics Feith. Zijn tegenstander op de: an Knegten, meervoudig titelhouder. Het was niet moeilijk, Ties Feith voor deze vechtsport „op te peppen". Scher men zat in de familie; zijn vader. Ne derlands vijfkampkampioen in 1937 zei dat het voor hem een leuk tijdverdrijf zou zijn Leraar Abrahams (73) vond dat ook en zijn huidige trainer, die de nestor van de Nederlandse maitres ver leden jaar is opgevolgd heeft zelfs een heilig ontzag voor zijn leerling. ..Het is mij tot nog toe nog nooit gelukt om van hem te winnen. Dal heeft hij voor- al te danken aan zijn enorme lengte (1.95 m). Daarvoor is iedere tegen stander bang". Voor Rob Villerius kwam de titel niet als een verrassing. „Ik heb altijd al geweten, dat hij de beste schermer van Nederland is. Dat de titel niet eerder kwam. is te wijten aan zijn wispelturigheid. Hij moet zijn dag hebben." De nieuwe maitre van scherm school Abrahams bewondert ook de stijl van zijn leerling. „Hij weet zijn tegenstander tot een fout te dwingen. Het enige nadeel is zijn langzame start. Pas in de finale komt hij op toeren." 1 de school van Abra- han nsidei te herkennen. „Ja, de techniek van onze gchool is bijna volmaakt. Die wordt goed ingestampt. En de manier waarop. „Verder gaat Rob Villerius niet. Hij is ervan overtuigd, dat Ties Feith de internationale top, mits hij in training gaat, kan bereiken. Springplank de hekken van een sportpark. Sport, in de ruiir r dat hij leraar lichamelijke opvoeding wil worde Voordat de Voorburger zich Neder lands kampioen kon noemen, had hij van 10.00 tot 18.00 uur op de wedstrijd- loper gestaan. Dat ondanks de ver scherpte degradatieregeling, wadrdoor „feestschermers", die na een x-aantal jaren weei eens aan een titelstrijd gingen deelnemen worden geweerd. Tegenwoordig degradeert aan de hand van het kampioenschap het overgrote deel naar de eerste klasse Slechts zestien handhaven zich in dc hoofdklasse Toch zegt Ties Feith: „Je moet het beschouwen als een wed strijdje. waar toevallig het predikaat Nederlands kampioenschap op staat. Ik zou liever zien. dat je je pas kampioen kan noemen na zo'n vijf wedstrijd dagen Dat zal waarschijnlijk wel te veel tijd kosten." De kleine wissel- beker staat dan ook achteloos in een hoek. Het lijkt wel of het de „degen- held" allemaal niet zoveel kan sche len. „Het is een springplank", reageert Feith jr. Zijn leeftijd speelt daarbij geen rol: een schermer kan bij wijze van spre ken met zijn veertigste op een wereld kampioenschap uitkomen Dan zal ci echter eerst wat met de Bond moeten gebeuren, oftewel geld komen „Ach. de schermbond doet zijn best. Pas nog heeft een Roemeense trainer in de RAI proefgedraaid De beslissing van de aanstelling ligt bij de Roemeense rege ring." De eeuwige optimist beweert, Nederland eens zeker gaat mer- ellen. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17