a ïnse bungalows ROB VAN LEEUWEN: ^GEKRUIDE TAPJES BLOEMPOT r|N KOOKPAN LEONARD COHEN liefde en haat „Het succes verbaast me af en toe nog wel' ZATERDAG 8 MEI 1971 jKruiderüen zijn in de mode en jen jonge - vrouw die haar nieuwe raken inricht, kan het nog zonder juidenrekje stellen. Het is niet zo beilijk de kneuterige potjes te vul- n met kruidnagel, nootmuskaat, pe- U» jr en gemberpoeder. De pittige snuf- w juist te gebruiken is daarentegen jeilijker dan men denkt. Het lijkt jof je maar met veel improvisatie dit en dat in de pan hoel't te om er een hoogst origineel en 'endien hemels gerecht uit te tove- Dat valt tegen. Op den duur zijn lidenrekjes dan ook dikwijls alleen leuke versiering in de keuken. it tuinkruiden is het anders gesteld. koop je welbewust voor een be- ald gerecht. Of je kweekt ze zelf op i hoekje grond bij het huis, in een embak op het balkon of binnen op vensterbank. Natuurlijk groeit het emaal weelderiger in de buiten- :ht dan binnen. Maar tuinkruiden rden gebruikt met niet meer dan cele blaadjes tegelijk, dus er is al i wat te oogsten, bovendien geeft kweken aan de liefhebber ple- en moet de voorkeur gegeven len aan laaggroeiende soorten: silicum. bieslook, bonekruid. kervel, terselie, salie, selderij en tijm, wor- niet hoger dan 40 cm. Sterkers, zelfs zonder aarde kan groeien, t maar 10 cm. De hogere, die i tot heesters uitgroeien, kunnen r buiten blijven. Wie niet opziet .1 enige bosschage op het balkon dille kweken tot 90 cm hoog; ijoraan, een halve meter; venkel derhalve meter! Al de genoemde |nkruiden kweekt men uit zaad. r er zijn andere, die beter uit itjes kunnen worden opgekweekt: lenmelisse, dragon, rozemarijn, ïoflook is een bolgewas en kan net de welriekende hyacinten op een jas met water worden getrokken. Je pet er van houden, de uitkomende Jrieten geuren en je hoeft niet eens n fijne neus te hebben om dat te 5,_ Éfcen. y gjpe u een goede tuinierster wordt en it alles tot volle bloei krijgt in de kiste aarde, pot of bak, hoe er ge aaid, geplant, begoten en gemest dient te worden, dat alles hebt u als een gave in de „groene hand" of u leert het uit een boekje. Wij gaan hieraan voorbij, willen het vluchtig hebben over de oogst, drogen en be waren en een wegwijzer aan de hand doen voor het gebruik. Volle gedrongen planten hebben geu riger blaadjes dan de uit hun kracht gegroeide. Kleine blaadjes geven meer geur dan grote, dus voor het gebruik in de keuken heeft men aan kleine blaadjes eerder genoeg. Jonge blaad- gespaard blijven, want van daaruit groeit de plant verder. De meeste zaaitijden vallen in april, mei en juni; sommige kunnen tot laat in de herfst, andere de hele winter vers blad leve ren. Om het blad te bewaren, dient het gedroogd of ingevroren te worden, en daarbij moeten we toegeven, dat niet alle gedroogde blaadjes hun frisse maak behouden, maar dat de ingevroren blaadjes daarin minder teleurstellen. Goed gekruid gerecht Het juist gebruiken en vooral het goed combineren van keukenkruiden is niet zo eenvoudig. Bij elk gerecht past niet elk kruid en verscluliencie kruiden verdragen elkaar soms slecht. Het ene kruidje kan goed meegekookt worden en wint daardoor nog aan geur, het andere wenst dat juist niet. (Gedroogde kruiden moeten meestal even in de pan mede opgewarmd of in warm water geweekt worden). Een ideale wegwijzer in de doolhof van kruiden is de kaart Goed Gekruid 'nor 19.600 gulden heb je een bouw- akket waarin een Finse houten-bal enbungalow verpakt is. Vier onge looide mannen zetten de woning in op. Van tevoren moeten in de ilijk getrokken gronden alleen een aar betonnen paaltjes zijn gesla- lel huisje heeft een oppervlakte van m2. bevat een grote woonkamer t pantry en eetbar, 3 slaapkamers, douche-wc, een berghok en een ïfdekte waranda. Het is erg verlei- ijk van een (kleine) slaapkamer 'n ina te maken. Op de saunabanken unnen dan toch nog kinderbedden einstalleerd worden zodat het ku iertje (dat zo gunstig naast de ouche ligt) voor tweeërlei gebruik ge- :hikt is. 1 vloer van de bungalow zijn ubbei geïsoleerd, de deuren van dub- hout tegen het kromtrekken (als pukken fungeren gladde kromme aklcen), de ramen hebben verstelbare jaloezieën en zijn uitneembaar. Het bedekken van het dak met asfalt of iets dergelijks, het installeren van sanitair en keuken, het aanbrengen van glas, is werk dat de koper van het bouwpakket zelf moet (laten) Zo stond zulk een bungalow op de Huishoudbeurs. Hef hout was naturel gebeitst en het geheel ademde een momenteel hoog genoteerd artikel: sfeer. Daartoe droeg het Finse meubi lair (waarvan in aparte stand op de beurs bijzonder mooie voorbeelden te zien waren, indrukwekkend van een voud) het zijne bij. Op het moment dat wij diep inhaleer den om die sfeer rijk 1e worden, slaakte de importeur van dit Finse bouwsel (en talloze andere Finse za ken) ook een diepe zucht, want hij verkocht op dat ogenblik in een handslag 52 bungalows aan Bel Zeeuwse recreatiecentrum „Veerse Meer" dat een project heeft opgezel waar in totaal 240 Finse huisjes ko- De Rinco Handelmaatschappij die zo Fins' georiënteerd is, werkt zelf ook aan de opbouw van een „Vrijetijds- land" tevens sauna-vakantie-oord-an- nex-congrescentrum, en wel in Hoen- derlo. Men hoopt nog dit jaar het restaurant, een conferentiecentrum, 4 bungalows, een zwembad plus sauna gereed te hebben. Het moeten 40 Fin se bungalows worden met sauna, ten nisbanen, sportaccommodatie, super markt en parkeerhaven om de auto's van het 12 ha. grote terrein te hou den. Ofschoon sauna zo Fins bij uitstek is, weert o.a. ook Zweden zich op dit terrein. Rinco importeert een Zweedse minisauna die in enkele minuten kan worden gemonteerd. Geen speciale voorzieningen, slechts de stekker in het stopcontact en binnen ca. 20 min. is de sauna gebruiksklaar (temp. des gewenst 110 graden .Cü) Compleet met ovens, thermostaat en regelapparatuur ca. 1600 gulden. die de Nationale Federatie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting daartoe heeft samengesteld en uitge- De kaart is 24 x 34 cm. groot, aan weerskanten geplastificeerd en be doeld om in de keuken bij de krui- denpotten of het kruidenrekje te han gen. De voorzijde is in kolommen verdeeld. Daarboven zijn soep en saus, vlees en jus, vis, wild en gevogelte, aardappelen, groente en peulvruchten, salade onderverdeeld in 56 kolommen voor 56 nog algemeen gehouden ge rechten. In de marge staan 36 kruiden (in heemse en Oosterse) genoteerd. Men kiest een gerecht, volgt met de vinger de kolom van boven naar beneden en stuit op een dikke punt. Nu volgt de vinger vanaf die punt de regel naar de marge links en komt uit bij een kruidennaam. waaruit blijkt dat men (om een voorbeeld te geven) eend kan kruiden met borage, citroenmelisse, karwij, koriander en salie. Aan de achterkant van de kaart staan allerlei bijzonderheden over de ver schillende kruiden genoteerd. (De kaart is onder nr. V 5 verkrijgbaar door storting of overschrijving van 75 cent op postgiro 305641 van de Nat. Federatie voor Huish. en Gezinsvoor lichting te Den Haag. De brochure Tuinkruiden met aanwijzingen voor kweken en gebruik in recepten is op hetzelfde adres te krijgen onder nr. 128 a f 0,35. De brochure Tuinkruiden kweken zonder tuin onder nr. D 25, BW! Finse bungalow als bouwpakket De Canadees Leonard Cohen is voor de huidige (intellectuele) jonge garde wat wijlen Jack Kerouac eens was voor de beatniks van New York, namelijk een geestelijk leider, een soort goeroe, die dichterlijk de ge voelens van de jeugd onder woorden weet te brengen. Zijn eerste twee elpees, „The songs of Leonard Cohen" en „Songs from a room", worden nog steeds veelvuldig gedraaid in pop- en literaire krin gen, alwaar men verzot is op de hartstochtelijke teksten, waarin Co- hen zijn lief en leed belijdt. En natuurlijk is men ook gecharmeerd van Leonard Cohens muziek, die altijd in sierlijke lijnen de woorden volgt en waar nodig onderstreept. Ook Cohens allernieuwste elpee „Songs of love and hate" is weer een uitgebalanceerd produkt geworden; De deels mystieke, deels bijzonder open teksten zijn prachtig met de transparante muziek verweven, zo dat een bijna volmaakt evenwicht wordt verkregen tussen pop en poë zie. Om deze plaat te kunnen waar deren moet men wel over een rede lijke kennis van de Engelse taal beschikken, want anders is het ge heel ongenietbaar. Wij kunnen ons voorstellen dat de niet-begrijpers en niet-verstaanders deze schijf nege ren, te meer daar de stem van Co- hen. zangtechnisch gezien, niet groots te noemen valt. Cohen is ech ter wel, voor wie het vatten wil, een grandioos voordrachtskunstenaar en dichter, die zijn woorden graag on derlijnt met vriendelijke geluidsgol ven. Die lichte klanken staan dik wijls volkomen in tegenstelling met Cohens hatelijke kreten, hetgeen het geheel dan toch weer in een relatief licht stelt. Helaas zijn de teksten niet op de hoes afgedrukt, hetgeen de plaat voor een heel wat groter publiek toegankelijker zou hebben gemaakt. (CBS S 64090). VIERENTWINTIG MILJOENENSUCCESSEN MOE SCHAAP met lief en leed Moe Schaap, in IJmuiden en omge ving ook wel bekend als Moe She- perd, bezingt op de elpee „Lief en leed" samen met haar lammetjes John en Nico allerlei menselijk leed en op zijn tijd ook wat menselijk lief. Op de hoes staat vermeid dat Moe Schaap de liedjes die zij zingt niet tot het smartlappengenre wil rekenen, want (en nu citeren wij) „alles wat je echt heb meegemaakt: ellende, armoede, oorlogsdreiging, mobilisatie, dat kun je toch moeilijk overdreven of gedramatiseerd noe men". Wij zijn zo vrij een en ander wel tot het smartlappengenre te re kenen, hoewel wij ons levendig kun nen voorstellen dat talloze ouderen een traan wegpinken bij het beluis teren van deze liedjes. Een typische 65-plussersschijf. (Imperial 5C52- 24348). SANDRA en ANDRES met beste tweede elpee SHOCKING BLUE Maar liefst vierentwintig supersuc cessen uit de afgelopen twintig jaar staan op de dubbelelpee „24 Millio- nen Erfolge-2". Van heel oud popu lair werk. zoals Frankie Laines „High Noon", Louis Armstrongs „Mack the knife", Doris Da's „Se cret love" en Mitch Millers „Yellow Rose of Texas", tot heel recent werk, zoals „El cortdoc tpasa"van Simon and Garfunkel en -„Honey" van O. C. Smith. Tussen deze uitersten vinden wij titels van Johnny Cash, 'Dono van. The Everly Brothers, The Byrds, Barbra Streisand, Johnny Mathis, Andy Williams, Mongo San- tamaria en The Brothers Four. Voor de „jeugdsentimentelen" onder ons een puike schijf, die doorlopend kre ten als „weet je nog wel" uitlokt. Aanrader. (CBS S 66280). FRED NEIL bekijkt andere kant van het leven De Amerikaan Fred Neil genjet in ons land nauwelijks bekendheid. Men kent hein wel als componist van liet geweldige „Everybody's tal kin", maar als solist in het folk- genre is hhy beslist onbekend. Ten onrechte dachten wij zo, want Neil is een zeer persoonlijk artiest die heel wat wijsheid in zijn teksten stopt en daarnaast heel originele melodieën weet te scheppen. Dat bleek al uit de elpee „Little bit of rain", waarop Neil met ex-Spoonful John Sebastian een geweldige sfeer wist op te roepen, en dat blijkt ook uit de onlangs verschenen elpee „Other side of this life". Op deze plaat, waarvan een kant is opgeno men in de club „The Elephant" in Woodstock, laat Neil zich horen in enkele van zijn composities, „The Dolphins", „Sweet cocaïne", „Other side of this life" en natuurlijk „Every body's talkin'en verder in wat traditionals. Een verrassing is het meespelen van jazzpianist Les McCann in het nummer „Come back baby" en natuurlijk ook het opdra ven van ex-Byrds Graham Parsons in het nummer „Ya don't miss your water". Een lekkere, intieme schijf van een oprechte artiest. (Capitol). AMSTERDAM „Het succes verbaast me af en toe nog wel. Als je vroeger in een zaal speelde of ergens op een vliegveld aankwam, nam niemand notitie van je. Nu wordt je bestormd door tieners, die een glimp van je willen opvangen, vorige week nog in Serajewo, in Joego slavië stonden er zo'n drie-, vierhonderd schreeuwende tieners op ons te wachten. Dat doet je echt wel wat. Iedereen vindt het leuk om door anderen op èen platform geplaatst te worden". Rob van Leeuwen formuleert het langzaam. Hij is van huis uit geen enthousiaste spreker en monologen gaan hem helemaal niet best af. Rob is meer het type van de in zichzelf gekeerde musicus, die erkenning maar moeilijk kan verwerken. Toch heeft hij meer dan wie ook in „Shocking Blue" recht op de internationale erkenning, die de gi'oep nu al meer dan een jaar ten deel valt. Hij immers schreef de wereldhit „Venus", waarmee deze Haagse groep voor het eerst in de Nederlandse pophistorie de harten van het Amerikaanse publiek wist te stelen. Een glanzende eerste plaats op de „hot-hundred" was er het gevolg van. „Ik geloof, dat wij met dat liedje op het juiste moment kwamen", meent Rob achteraf. „In Amerika beleefde de „underground"-muziek net hoogtijdagen, maar er waren ai legio tieners, die naar iets simpelers zochten. Dat simpele boden wij. Dat het geen toevalstreffer is geweest, bewijst wel het feit, dat de sound van „Venus" nu door vele Amerikaanse groepen wordt gekopieerd. Dat is dan ook tevens de verklaring voor het feit, dat onze andere platen wij hebben er tot nu toe vier in Amerika uitgebracht niet in de toptien zijn gekomen. De concurrentie is gewoon te sterk geworden. Desondanks hebben we een achttiende en twee top-60 plaatsen ge haald. En dat wil in Amerika echt wel wat zeggen". TOURNEE Het gaat dus nog steeds goed met „Shocking Blue?" „Ja, zeer zeker. Kijk alleen maar naar onze platenvei'koop. In totaal zijn we alleen al met onze singles de negen miljoen gepasseerd. Bovendien hebben we dermate veel aanvragen voor optredens liggen, dat er voorlopig nog werk genoeg aan de winkel is". Manager Cees van Leeuwen mengt zich in het gesprek: „We zijn net begonnen met een wereltournee. Eerst gaan we naar Israël. Daar treden we negen keer op en maken twee lv-programma's. Samen met Ralph Inbar, die vroeger bij de AVRO zat. Dan -blijven we in de maand mei tien dagen in Nederland om hier aanvragen af te werken. Dat was hoog nodig, want sinds vorig jaar 30 april hebben we geen Hollandse Bühne meer gezien. Vervolgens gaan we naar Noorwegen, Dene- marken en Spanje. In juni komen Frankrijk en Italië aan de beurt, terwijl we in juli een tournee door hoe noem je dat ook al weer de derde wereld gaan maken. Daarbij doen we Japan, Manilla, Bangkok, Singapore, Djakarta en Soerabaja aan. Als het allemaal niet te veel wordt gaan we ook nog door naar Australië en Nieuw-Zeeland. Ja, en dan zitten we inmiddels in oktober en moeten we gaan werken aan onze vierde elpee". DERDE Die vierde elpee klinkt wat voorbarig, als men beseft, dat .iuist de derde is uitgekomen. „Inderdaad", zegt Rob van Leeuwen. „Maar als zakenman moet je vooruit zien. We hebben nu al gepland wat er allemaal op die vierde gaat komen. Het zal allemaal wel weer anders worden als op de derde". „Waarmee overigens niet gezegd wil zijn, dat de derde van inferieure kwaliteit is. Helemaal niet. De derde is gewoon lekker, weet je. Ik geloof ook, dat we professione ler zijn geworden. Vocaal zit alles beter in elkaar, maar ook instrumentaal is het wat geraffineerder gewor den. Dat bleek al in „Shocking You", onze laatste single. Oké, hij heeft de eerste plaats net niet gehaald, maar dat was door de sterke concurrentie wel te verwachten. Desalniettemin zijn cr 30.000 van verkocht en dat is gezien de totale markt een prachtige resultaat. Wat dat professioneler zijn betreft, dat hebben we voor een be langrijk deel te danken aan onze nieuwe man, Leo. Die jongen speelt erg goed gitaaj; en heeft bovendien een goede stem. We zijn erg happy met hem". AMERIKA Gaat er in Amerika nog het een en ander gebeuren? „.Jazeker", brengt Cees van Leeuwen naar voren. „Wij zijn net van label geswitched. Buddah-Records heeft ons overgenomen. Weet je, het label, waar we tot nu toe op zaten, heeft een hoop aan ons verdiend en is het allemaal wat rustiger aan gaan doen. Dat kun je niet pikken, wil je in Amerika blijven meetellen. Buddah gaat nu een uitgebreide promotiontournee voor ons organiseren met grote reclametoestanden en zo. Nou ja, alles echt op de overdreven Amerikaanse toer, je weet wel. Verder, ja verder blijven we er natuurlijk platen uitbrengen. Maar we kijken ons niet dood op Amerika. Voor ons is ieder land belangrijk. Ook Nederland, al lijkt dat door het vele- in-het-buitenland-zijn onwaarschijnlijk. In elk land kan verdiend worden, al is het inwonertal nog zo klein. Alleen Engeland vormt de bekende uitzondering. Met die mensen daar valt gewoon niet te werken. Die denken, dat alleen wat uit Engeland komt op muzikaal gebied heilig- makend is. We stonden met „Venus" al op de eerste plaats in Amerika, toen er nog drie Engelse deejays waren, die de plaat weigerden te draaien, omdat „Shocking Blue" uit Nederland kwam. Dan vraag ik je toch. tweede elpee. Van de eerste plaat herinneren wij ons maar al te goed de uitgekiende repertoirekeuze en natuurlijk ook de goede technische afwerking. Deze hoedanigheden tref fen wij ook aan op elpee nummer twee, „Let us sing together" getiteld, waarop tevens de grote inbreng van Andres wat betreft het gekozen ma teriaal opvalt. Andres oftewel Dries Holten heelt sgmen met producer Hans van Hemert maar liefst negen van de twaalf op deze schijf voorko mende composities geschreven en dat is zeker een compliment waard. Tot die composities behoren hits als „Love is all around" en „Those words" nummers die wekenlang onze vader landse hitlijsten gesierd hebben. Het beste nummer van de plaat vinden wij overigens „Get away now", een intrigerende melodie met sterke La tijns-Amerikaanse invloeden. (Phi lips 6413 012). De wereld van BLUE MINK Ook de Britse formatie Blue Mink is toe aan de tweede langspeler. Zoals bekend is Blue Mink eigenlijk een gclegenbeidsformatic, bestaande uit bekende scssionmensen. DISCORUBRIEK horen dat hier een aantal zeer vak bekwame mensen aan het werk is, ieder nummer krijgt een gave vocale en instrumentale uitvoering. Hoogte punt van de plaat vinden wij, naast het overbekende „Our world", „Gaso line Alley Bred", een nummer vgn het bekend compositiesyndicaat Cook, Greenaway en Macauley. Vak manschap is meesterschap. (Philips 6308 024). JOHNNY WINTER live Brabantse Sandra en partner door Charles Bels ROger Cook doet hetzelfde op platen van andere grootheden, Roger Cou- lam placht dikwijls mee te spelen op de schijven van Ian Matthews Sou ther Comfort, Herbie Flowers ken nen wij van Elton Johns „Tumble- weed Connection" en ga zo maar door, ieder Blue Minklid heeft een goede reputatie opgebouwd als ses- sionmuzikant. Tussen alle beslom meringen door zien deze mensen toch nog kans van 'tijd tot tijd een gave hit af te leveren of zelfs een elpee te vervaardigen. „Our world" was de laatste topper van Blue Mink. een nummer dat ook voor komt op de nieuwe elpee van het gezelschap, Men kan overduidelijk Een van de weinige werkelijke virtu ozen op de gitaar is de babyblanke Amerikaan Johnny Winter. Hij weet doorlopend schitterende solo's uit zijn instrument te halen en het deert hem werkelijk niet of een plaat „live" op het podium wordt opgenomen of in de studio met alle denkbaar mogelijke technische hulp middelen. Dat blijkt uit Johnny Winters nieuwste elpee „Johnny Winter And-Live", die werd opgeno men in de fameuze Fillmore East cn in de minder bekende club Pirate's World. Geïnspireerd door het en thousiaste publiek maakte Winter er met zijn maten een mooi rockfeest van met repertoire van Chuck Berry, Little Richard, Jagger en Ri chard en natuurlijk ook met eigen werk. Vitale keiharde rock, die er, bij ons tenminste, ingaat als de be kende gesneden koek. (CBS S 64289)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15