(Wie Hagenaar Jan Pieters sloeg culinaire vleugels uit op voormalig Schiphol CUISINAIR IS i^OED VOOR 15.000 iALTIJDEN PER DAG Imitator Robert Paul Lfüj ZATERDAG 8 MEI 1971 SCHIPHOL Achteraf heb je de neiging om met ge paste wrevel te denken: „Als het nou allemaal zo eenvoudig gaat, had ik het ook kunnen doen." Het ge geven was immers over bekend: het aantal Neder landers dat zijn reis op Schiphol begint, stijgt van. jaar tot jaar met spectacu laire sprongen en toevallig beschikken deze mensen al len over een ongehoorde voorraad hongerige, vaak nog door dodelijke angst sa mengeknepen magen, die schreeuwen om een brood je ros, een hardgekookt ei tje en een smeuïg slaatje met bijbehorende knappe rige toost. Als je dan ook nog weet, dat de KLM en Martinair uitsluitend hun eigen luchtvloten van mondvoorraad voorzien, is het duidelijk, dat er in de drassige Haarlemmermeer een aantrekkelijke boter ham ligt voor een slimme jongen, die het aandurft een eigen cateringbedrijf te openen. Gewoon een kwes tie van een rollade, een fraaie achterham, een dwarsgebakken casinobrood en een juffrouw met vaste hand, die de margarine on waarschijnlijk dun kan uit smeren. Als je dat hebt, kan het fortuin nog slechts een kwestie van tijd zijn. niet meteen de bus naar Schiphol emen, want dat heeft geen enkele In meer. De slimme jongen heeft zich jamelijk al gemeld: in het hart .van jet voormalige Schiphol nu een jichtvaartstad, waar twintigduizend 1 »nsen werken heeft hij inmiddels oude vertrekhal-Europa geannexeerd _or zijn onafhankelijk cateringbedrijf Cuisinair". De honderdduizenden roodjes, die in de afgelopen akantiemaanden duizenden meter-s oven Amsterdams Peil in de magen an Transaviapassagiers verdwenen, ijn daar hun comfortabele luchtreis egonnen, de exotische gerechten, die oor de stralende stewardessen van apan Air Lines en KLM tijdens 'luchten naar Tokio verstrekt werden regen daar gestalte. Op de plaats, vaar miljoenen reizigers in de laoorlogse jaren met taai ongeduld lebben gewacht op hun eerste of oveelste luchtdoop staan sinds vorig aar de duizenden plastic plateaus in slagorde gereed voor hun culinaire uchtaanval: de bekers met. grapefruit- uice voorop, daarachter de duizenden loterhammen, die ten eigen behoeve kersvers beleg hebben geslagen. Vip-room laarnaast, in de oude Vip-room, waar iekroonde hoofden en staatslieden jaar n jaar uit hun holle volzinnen bouw- het „bepaaldelijk" van Joseph Luns niet van de lucht was, is nu de «mfortabele kantine van de 130 Cui- smairmedewerksters en -medewerkers, compleet met flets portret van de ko ningin. In de smalle gang erachter, fraar douane en marechaussee vroeger loerden op binnengesmokkelde contra bande, is het boekhoudkundig cen trum, waar duivelskunstenaars de plakken tomaat delen op de zand- gebakjes en uit het aldus verkregen getal de sappige wortel trekken. Animator De man achter dit smakelijke bedrijf is de gebaarde Hagenaar Jan Pieters, [ex-vibrafonist van swinging Pia Beek, nu directeur van het restaurant ,,Het Verre Oosten" in Scheveningen, anima tor van 't daarboven gelegen unieke Ja panse restaurant, handelaar in vlie gende „reistafels", oprichter van een servicebureau voor zakenmensen in Tokio, importeur van tong teisterende oosterse produkten en sinds 1965 ook cateringexpert op Schiphol- Zijn bemoeienissen met de luchtvaart bateren vanaf het moment, dat hem een schuchter verzoek bereikte van de zijde yan Japan Air Lines, die in het mid den van de zestiger jaren al twee keer be dienst TokioSchiphol onderhield. JAL-employés hadden inmiddels de minibenen al geroutineerd ónder de lage tafels van Pieters' Japanse oase in Scheveningen gestoken en hadden hun bazen in Japan juichend over dit culinair avontuur bericht. Men besloot tenslotte, dat Pieters voortaan de voedseldroppings voor de Tokio- vluchten maar voor zijn rekening moest ..Twee keer in de week", herinnert Pieters zich. ..stopte ik de hele handel in de achterbak van mijn auto en reed ik van Scheveningen naar Schiphol. Op een gegeven moment dacht ik: ..Als de Japanners zelf al roepen, dat ik „ONAFHANKELIJK CATERING BEDRIJF IS VOOR SCHIPHOL UITERST BELANGRIJK" zulk best Japans eten maak, heeft de KLM misschien ook wel belangstelling. Per slot van rekening hebben die ook een dienst op Tokio". Een dag later had ik op die manier twee klanten. ..Ik dacht ook al aan een eigen hutje op Schiphol en dat plan werd uit voerbaar, toen ik de oude keuken van de Intercontinentale Wachtkamer op Schiphol-Oost kon huren. Ik heb daar 420 vierkante meter, die nog steeds gebruikt wordt voor de wanne keuken. Daarnaast heb ik sinds kort 1450 vier kante meter in de totaal verbouwde Europa vertrekhal. Daar zijn nu de koude keuken, de afwas-unit en de assemblageafdeling". Spelend gemak Pieters denkt ondertussen alweer ver der. Op zijn laatst in februari 1972 zal de gehele voormalige Vertrekhal Europa (3150 vierkante meter) door Cuisinair worden gebruikt. Pieters en zijn mede werkers zullen dan in staat zijn om mei spelend gemak de tienduizenden maal tijden voor de luchtvaartmaatschappijen, te componeren. Nu reeds is Cuisinair overigens al goed voor vijftienduizend maaltijden per dag. ..Wij zullen er wel voor waken", zegt hij. „om een mammoetbedrijf te worden, waar spectaculaire cijfers de kwaliteit goed moet maken. Cuisui- air streeft ernaar om een goed maat- confectiebedrijf te blijven. We zijn klein en dat willen we graag nog even zo houden. Voor de luchthaven Schip hol is de aanwezigheid van een on afhankelijk cateringbedrijf uiterst be langrijk- Daardoor is het totale BOVEN: Op de plaats, waar miljoenen rei zigers in de naoorlogse jaren hun wereldreizen begonnen, staan nu de duizenden plastic plateaus in slagorde gereed voor htm culi naire luchtaanval. ONDER In de oude Intercontinentale Wachtkamer op het oude Schip hol (nu werkstad met 20.000 mensen) heeft Scheveninger Jan Pieters zijn onafhankelijk cate ringbedrijf „Cuisinair" onderge bracht. Dat zijn klokken regel matig verschillende tijden aan wijzen is waarschijnlijk een ge volg van zijn internationale denktrant. servicepakket. dal Schiphol zijn cliënten de luchtvaartmaatschap pijen kan aanbieden, immers betel en gevarieerder. Wij van onze kant hebben de boeiende opdracht om met een topprodukt tegen concurrerende prijzen de klant aan ons bedrijf te binden. Cuisinair is bijvoorbeeld het enige cateringbedrijf in geheel Europa, dat Japans voedsel in zijn assortiment heeft". ..Noem dat maar geen machtig brok Holland Promotion"- LEO THURING NIEUWE STER IN HET GROTE KLEINKUNST- W0UD Tijdens de rinale van dc Posthoorntalentcnjacht. die onlangs in het Scheveningse Kurhaus woedde, moest het publiek ellendig lang wachten op de schok der her kenning. Xadat eerst een eindeloze stroom van dwars gebakken amateurkunst naar Japies moeder en andere kritiekloze fans was gegolfd, kwam pas tegen het einde een montere etaleur uit Amsterdam op het toneel, die in razend tempo een handvol imitaties de zaal inslin- gerde. Onder een ministersteek, die zijn moeder vlak voor het optreden nog had voorzien van een rozet van crêpepapier, gaf h(j eerst een persiflage op minister Joseph Luns, die bepaaldelijk beitelscherp was. Daarna volgden uitbeeldingen van Godfried Bomans. Johan Kaart, Albert Mol, Malle Pietje, Swicbertje en van dc belangrijkste bewoners var het Grote Dierenbos. En ook die waren griezelig natuurgetrouw: de kijkers, die onder zijn optreden de oogjes dichtknepen en net deden, alsof hun beeldbuis een radio was, zullen zich moeiteloos hebben laten vangen in deze verbale valstrik van één De reacties bleven niet uit. Te beginnen met de jury. die onder leiding van aartsrakker Jos Brink het avondje uit als een lijfstraf uitzat en pas naar de punt van de stoelen oprukte, toen de onbekende stemmenmixer op toeren kwam. Na afloop kon het totaal verraste jurylid Jan Blaaser alleen nog zijn glas champagne heffen er. stamelend uitroepen: ..Dit is enorm- Zojuist is een nieuwe ster geboren". Hel succes kreeg daarna nog een elektronisch staartje dank zij de TROS. die in haar onstuitbare drang naar programmavernieuwing die hele amateuristische Posthoorngalop naar de huiskamers expedieerde. Dal betekende een krap uur dol vermaak, waarbij de kijkers spontaan het brakke buiswater in de handen kregen. Dal betekende opnieuw een dijkbreuk van spasmodische gitaristen. dauwverse zangeressen en regionale geinponums. die door hel duimpje van Jos Brink niet kon worden gekeerd. Dal betekende voor enkele honderdduizenden Nederlanders ook de eerste verrassende kennismaking met een nieuwe klein kunstenaar: eenentwintigjarige Robert Paul. een niet zo lastige Amsterdammer met een courant apostelhoofd van soepel schuimrubber, die zijn televisiedebuul te midden van vijftien familieleden met stijgende ver bijstering volgde: ..Een onwezenlijke ervaring", rappor teert hij achteraf, ..je ziet een vent malle fratsen uithalen en je realiseert je nauwelijks, dat je het zelf bent. Het was trouwens een bar slecht optreden. Ik was die avond snotverkouden en mijn stem leek nergens op. De enige, die het goed deed. was mijn neus. Die maakte overuren. Het leek wel, of ik van de huisdokter een druppelaar had gekregen". ..Ho ho", zegt vader Paul op de driezitsbank. ..nou moet ie jezelf niet gaan afkammen. Je was wél goed. je was de beste. Je moeder en ik vonden het lcrimmenecl". Zijn interruptie veroorzaakt in de huiskamer een aangrijpende stilte, die door de zoon benut wordt voor een tussentijdse verloochening van zijn voorgeslacht. Hij schudt verdrietig zijn hoofd, heft dan zijn flad derende handen naar de zoldering en roept met de intonatie van Swiebertje: ..Man. wat klets je nou. Het was helemaal niet best. Dat heb ik je nou al honderd keer gezegd- Het leek helemaal nergens op"- ..Ho ho". zegt vader Paul, „je moeder en ik hebben daar toch wel een andere mening over. Je weet net zo goed. als ik. dat ze het allemaal geweldig vonden. Anders waren we niet tot half vier 's nachts doorgezakt". ..Nou moet je ophouden", schreeuwt de zoon, ,,ik praat hier met meneer. Meneer is hier niet voor jou gekomen, maar voor mij. Als ik het zelf niet meer af kan. zeg ik het wel". Vader Paul knikt bedremmeld en vormt met zijn lippen het woord: „Oké". Vervolgens zakt hij achterover en kruist hij de mollige armen berustend over elkaar- Met afgewend hoofd vervolgt Robert Paul: ,,De moeilijk heid is. dat ik kritisch ben. Als anderen roepen, dat het helemaal Swiebertje of Malle Pietje is, heb ik het gevoel, dat ik nog niet eens op de helft ben- Ik houd van perlectie. het moet bij mij helemaal af zijn. Ik ben nou bijvoorbeeld bezig met een imitatie van Max T. illeur. Eenvoudig zegt u? Ja, dat had ik ook gedacht. M als je goed naar hem luistert, merk je. dat hi: i /.end moeilijk praat. Als hij een mop vertelt, heeft elk woord een andere loon- Ik heb dagen naar zijn langspeelplaat geluisterd, ik heb zin voor zin ontleed, maar ik ben er nog steeds niet uit. Ik heb mijn kop tussen mijn benen gestopt, ik heb watjes achter mijn wangen gedouwd om die stem te pakken te krijgen, maar hij wil er niet inschieten". Achter hem kijkt vader Paul hoofdschuddend naar zijn vrouw. „Ik vind anders, dat het aardig knap lijkt", fluistert hij. Zijn vrouw knikt samenzweerderig. Ze bukt zich over de salontafel en zegt zacht: „Robert is altijd zo'n gekke jongen geweest. Hoe oud zal-ie geweest zijn, toen hij aan tafel Hitier imiteerde en Pipo de clown? En onder het afwassen hield hij altijd redevoeringen in zelfgemaakt Duits of Engels. We hebben wat met die jongen afgelachen". .,Wal heet afgelachen?", fluistert vader Paul. „De keren, dat ik met een rooie kop van tafel ben weggelopen, zijn al niet meer te tellen. Die jongen heeft het". De zoon glimlacht. „Ik ben nooit tevreden, ik weel nooit, of het goed is, wat ik doe. Bij imitaties gaat het om kleinigheden, een stemwending. een toonhoogte. Als ik" Bomans nadoe, zie ik hem voor me. Een beetje schutterig met die verbaasde ogen achter zijn afgezakte bril. Dat gaat dan ongeveer zo". Hij trekt spontaan een pruillip, waarop vader Paul geëmotioneerd uitroept: „Helemaal Bomans. Je hoeft niet eens je mond open te doen". Zoon Robert: ..Mag ik misschien even wal zeggen, pa? Ik wilde meneer zeggen, dat ik echt niet de illusie heb. lat ik het nou al gemaakt heb. Dat prijsje is leuk. Natuurlijk. Ik wist niet eens dat er een auto aan vastzat. Dat merkte ik pas, loen ik in Scheveningen aankwam. Ik zag hel op de affiches en ik dacht: „Dun zal ik wel vlug mijn rijbewijs moeten halen". Maar wat het vak betreft, begint het nu pas. Ik heb nog geen spat ervaring, ik ben alleen met die Lunsshow opgetreden in de buurt hier. Dat is alles. Ik geloof trouwens niet, dat ik het met imitaties alleen red. Dat is leuk voor een intermezzo. Effe Lowleke de Vos neerzetten en dan weer doorgaan. Ik moet. danslessen nemen en wat aan loneelscholing gaan doen. Dan wordt het misschien wat. En vooral niks overhaasten, want clan ben je al weg. voordat, je geweest bent. Als je een succesje hebt gehaald, zitten er op hetzelfde moment allerlei knapen in de huiskamer, die je gouden bergen beloven. Ik kreeg na de finale gelijk een aanbod om een grammofoonplaat te maken. Flauwekul, want een imita tor heeft alleen zin, als je hem ziet. Als u Toon Hermans wilt horen, koopt u toch geen plaatje van Robert Paul. Het enige, wat ik tot nog toe geaccepteerd heb. is een contractje van de TROS. Tony Schifferstein wil twee shows met me gaan maken en dat zie ik wel zitten. Dc rest moet groeien". Uit zijn leven tot nog toe kan hij weinig bruikbaars opspitten: een paar gekke bekken in de zandbak op drie- en vierjarige leeftijd, een geruisloze carrière als etaleur, een intermezzo als drummer van The Little Bob Cats, waarin hij de babygeluidjes voor zijn rekening nam en LUNS: Het is bepaaldelijk een puntgave imitatie. ALBERT MOL: Zij van Boven maakt het helemaal boys. MALLE PIETJE: „D'r benne hier helemaal geen vlooien". SWIEBERTJE „Koekjens van Saar". een mislukte speelfilm, waarin hij vruchteloos zijn vrije uren stak. Toen de hoofdrolspeelster zich verloofde, werden de opnamen stopgezet. „Ik zal nou wel wat meer aan theater moeten gaan doen", zegt hij, „ik ben lot nog toe één keer in de schouwburg geweest. Ik weet niet eens meer, welk stuk er gespeeld werd. En Hermans heb lk ook gezien.- De rest ken ik alleen van de televisie en van platen. Dat lijkt me te weinig voor een perfectionist". Vader Paul veert op: „Robert noemt dat amateuristisch geklungel altijd de crêpepapier- enbordkartonshow. Goed hè?" Ilot moet goed in het pal: zitten", vult de zoon nog haastig aan. ,.de mensen betalen niet voor een knul, die een rafelig pak aan heeft en zijn handen niet heeft gewassen. Ik zal u wat vertellen: ik speelde als jongen van tien een rol als tuinman". ..Jazeker", zegt vader Paul, blauw". Robert zucht en vervolgt: „Op e er een politieagent op. die eei waar ze met een viltstift „Politie" op hadden gekalkt, ik dacht, dat ik door de grond ging. Ik ben nooit meer teruggeweest bij die troep". „Een hele typische jongen", zegt moeder Paul geamu seerd, „wie wil er nog koffie?" LEO THURING i goed ook. De zaal lag

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13