Meerzicht thans een waterparadij s Merendeel van personeel vindt koopavond beroerd Burgemeester A. leidt zelf discussie over zijn benoeming Alphenaar gewon bij verkeersramp PAUL VAN VLIET „Overwerk zonder absolute noodzaak' Keukenhof verwacht zeer veel bezoekers Politiebus vandaag en morgen in Leiden Concert in het nieuwe iLAK-theater Intiem restaurant en plaats voor 185 schepen Opening kost burgemeester morgen rondje voor de zaak I 19) PONDERDAG 6 MEI 1971 LLidEN ALGEMEEN LEIDSE COURANT PAGINA 3 18 6 PAK-kritiek op uitlatingen van weth. Menken -EIDEN Burgemeester Vis heeft ih akkoord verklaard niet een gesprek maandagavond na zijn installatie de procedure die voor zijn be- >ming is gevolgd. Dat heeft loco-burgemeester Menken iravond aan het seniorenconvent uit Leidse gemeenteraad medegedeeld, de fracties van D '66, P.v.d.A., PSP KVP de nieuwe burgemeester maan- gavond een proeftijd van een half |ar zouden willen aanzeggen zoals jet Algemeen Dagblad hedenochtend leidde om te tonen of hjj een goed prgemeester voor Lelden kan zyn, be- tempelt mr. R. J. in 't Veld (PAK- KdA) als „onzin" en ook mr. H. E. A. k'eg Iriessen (KVP) verklaart dit „voor (at betreft de KVP volkomen uit de |cht gegrepen". Hen omdat de bestuurbaarheid van e stad voorop zou moeten staan. Een „proeftijd voor een burgemees- ir" is trouwens grondwettelijk een on- iijkheid. Mr. Driessen: „Hooguit we na verloop van tijd een brief- H.M. de Koningin kunnen schrij- Misschien stuurt zij het wel door de minister van Binnenlandse Za- Een andere mogelijkheid zou zijn de raad de wethouders, die het te eens zijn met een burgemeester ,weggestemd" en dat op hun tsen nieuwe wethouders worden ge- blffoen". Wat de PAK-fractie, die gisteravond ■rgaderde, betreft: Op de eerste plaats maandag praten over de proce- autc, die gevolgd is, vervolgens over het 1 («rofiel", dat unaniem door de raad 1 ierd getekend en dat men als een I ktssteen wil gebruiken voor het werk mmJ in de nieuwe burgemeester. „Aan de jnd van het profiel willen wij de bur- 'and«meester in zijn werk positief kritisch gfr Jijven volgen", aldus mr. In 't Veld. ichiiHet gaat ons om zijn werk, niet om i2.to ju persoon". Voorts wil de PAK-frac- j^ht L van het college in zijn nieuwe sa menstelling weten hoe het zich opstelt S) uf de beleidsverklaring van vorig jaar ge'wlj kracht en tenslotte zal aan !enki/et'I10Vl^er loco-burgemeester S. Men ie a meen gevraagd worden welke initiatie- €n activiteiten hij de afgelopen coieanden heeft genomen en ontwikkeld de benoemingskwestie. Kritiek heeft men in dit verband op zijn afkeuring van de houding van de raadsmeerder- heid. In ons blad vorige week sprak hij over een „onsmakelijke zaak" en in de raad, maandag j.l. sprak hij over „een schandaal en de raad onwaardig". De ingelaste raadsvergadering, die geleid zal worden door burgemeester di'. A. J. Vis, begint om half negen. Een aantal leden heeft laten weten niet aan wezig te zullen zijn, doch niet om prin cipiële redenen. De WD-fractievoorzit- ter mi-, F. Portheine is bijvoorbeeld verhinderd wegens bezigheden elders. Welk standpunt de KVP-fractie maan dag zal innemen (zoals bekend leven ook daarin bezwaren tegen de gevolg de procedure) is nog niet bekend. De fractie van de KVP zal zich pas mor genavond beraden op haar houding in het raadsdebat. ALPHEN AAN DEN RIJN Een van de betrokkenen bij het tragisch ongeval, dinsdag op de autobaan Keulen- -Aken, waarbij zes doden en drie ge wonden te betreuren waren, is de chauffeur van het verongelukte busje, de 43-jarige H. J. Simon uit Alphen den Rijn. De heer Simon, die ernstige verwon dingen opliep, werd opgenomen in het ziekenhuis van Furnich. Zijn toestand was gisteren bevredigend te noemen. Bij het ongeluk liep de Alphenaar, die van beroep annemer in grondwerken is, diepe vleeswonden in benen en armen op. Ook brak hij een arm en kreeg een „De V alken"' krijgt subsidie van 700. VALKENBURG De Valkenburgse sportvereniging „De Valken" krijgt van de gemeente een subsidie van ruim 700 gulden, althans dat heeft het college B. en W. aan de raad voorge steld. Van deze gelden zullen worden aan geschaft een pick-up en een paar ge- luidszuilen. Tevens heeft het college de raad voorgesteld de pacht van het vis recht van de heer G. van Nasveld op de Rijn en de grote Watering voor zes jaar te prolongeren. (ADVERTENTIE) komt vrijdag 7 mei in DE LEIDSE SCHOUWBURG Leidenaar Stammers wil afwijzing: LEIDEN Praten over een koop avond roeept zowel instemming als weerstanden op. Leiden maakt daar op geen uitzondering. Mits de ge meenteraad ermee akkoord gaat, be gint in juni de proef. Als er één groep niet staat te trappelen van ongeduld, is dat het personeel. Dat moet langer gaan werken en wie wil dat tegenwoordig nog. De sa menwerkende organisaties hebben dan ook de gemeenteraad gevraagd, de koopavond af te wijzen. De heer G. Stammers van de afdeling Leiden van de bond „Mercurius" toonde ons de redenen voor deze tegenwer king. Vindt u de gevolgen voor het perso neel on-so.ciaal? „Wij hebben inderdaad ernstige be denkingen .tegen deze verlenging van de arbeidstijd (donderdagavond tot 9 uur). De noodzaak van een koopavond zien wij niet in. De erva ring leert dat zo'n avond geen om- zetvergroting geeft. Er wordt alleen meer verspreid gekocht. De hele za terdag is voor het publiek heus wel genoeg. Een gulden kan je maar één keer uitgeven". U bent zelf geen winkelier. Hoe weet u dat allemaal zo? „Wij hebben toch contact met onze leden. En die merken dat in de zaken waar zij werken." Is de donderdagavond bij uitstek ge schikt? „Het argument dat er donderdag avond meer parkeergelegenheid is dan vrijdagavond (door het opzetten van de markt op vrijdagavond) is naar onze mening niet doorslagge vend. Er is in het centrum van de stad meestal gebrek aan parkeerge legenheid. Het is er vrijwel altijd vol. Laatst hadden wij op donderdag avond een vergadering met B. en W. Geloof maar niet dat wij onze auto's op het Stadhuisplein kwijt konden. We moesten helemaal naar de Oude Rijn". Is het winkelpersoneel eenstemmig in zijn afwijzing? „Precieze cijfers heb ik daarover niet, maar het merendeel vindt een koopavond beroerd. Het is overwerk zonder absolute noodzaak. Een koop avond kost de winkelier extra-geld. Personeel, verlichting enzovoort. Staat daar nog wel winst tegenover? Het personeel (boven 18 jaar) moet je 50 pet. extra betalen of vrije tijd er voor geven. Maar van extra vrije tijd komt bij een kleine bezetting of onderbezetting niet veel terecht. Gaan de gevolgen dan niet doorwer ken in de prijzen? Daar wordt de consument dan weer de dupe van. En hoe zit het met die leeftijd van 18 jaar als je personeel hebt bene den de 18? Werkt dat geen ontdui king van de CAO-bepalingen in de s Avonds kopen in Leiden. Gezellig. Maar ook Hebt u er begrip voor, dat de win kelstand in de centrumgemeente niet kan en wil achterblijven? Denk eens aan de winkelcentra binnen ons be- „Ik begrijp volkoman dat de winkel stand probeert zijn omzet te hand haven en te vergroten, rraar wij geloven niet dat dé koopavond daar voor het aangewezen middel is. Je moet maar eens zien hoeveel mensen op zaterdag van Puiten nJar Leiden komen en hoeveel er met inkopen teruggaan. Het zijn niet alleen kij kers maar ook kopers. De stad ver liest haar zuigkracht niet omdat 2e geen koopavond heeft. Er zijn in Leiden andere punten waarop voor zieningen moeten worden getroffen. Bijv. verkeersmaatregelen en par- keergelegenheden. En wat er is een stuk aantrekkelijker maken". Leiden is 's avonds erg saai, zo wordt wel gezegd. Zal een koop avond dat kwalijke beeld niet door breken? „Ik geef toe, dat op die avond de stad een stuk levendiger zal zijn, maar moeten anderen daarvoor lan ger werken? Nou wordt er gezegd: wie niet wil meedoen, laat zijn zaak dicht. Maar dat is nonsens. Als je concurrent open is, kun jij niet voor de televisie gaan zitten. Men dwingt een dienend bedrijf", zeggen de elkaar dus min of meer. „Wij zijn voorstanders. Akkoord, maar de ser vice houdt érgens op". Hoe kunt u bezwaren maken tegen „Aan die proef hechten wij niet zoveel betekenis. Een proef wordt gemakkelijk een verlengde proef. Je blijft het proberen tot je het gevoel hebt niet meer terug te kunnen" U hebt nu een brief naar de ge meenteraad gestuurd. Gaat u nog „Wij gaan onze mensen in ieder geval informeren inzake hun rech ten. We willen voorkomen, dat er misbruik zou worden gemaakt van hun onwetendheid". Bloemschikcursiissen groot succes LISSE Na het rekord-aantal be zoekers van het afgelopen weekeinde (110.000 in twee dagen), wordt verwacht dat vooral deze week en de komende zaterdag en zondag zeer velen de Keu kenhof zullen bezoeken. Aanbevolen kan worden in het bij zonder, de volgende week de Keukenhof te bezichtigen; het zal dan wat rustiger zijn, terwijl de gehele tuin nog steeds in volle bloei zal staan, de vele kleuren in een omlijsting van de nu pril-groene bomen. De bloemschikcursussen in het geheel vernieuwde paviljoen, waarmee dit jaar werd gestart, blijken en groot succes, en worden door vele huisvrouwenvere nigingen met enthousiasme gevolgd. Tientallen groepen van 18 personen elk zijn in de afgelopen weken ingeleid in de beginselen van de bloemsierkunst door mejuffrouw Tons Captein. Voor huisvrouwengroepen bestaan nog be- Bejaarde man uit Oegstgeest aan gevolgen onseluk overleden O HAARLEM In het Elisabeth Gast huis in Haarlem is woensdag de 73- jarige H. J. W. Jacobs uit Oegstgeest overleden. Hij werd dinsdag op de Ven- neperweg in Nieuw Vennfep op zijn bromfiets geraakt door een vrachtwa gen met aanhanger. Drie kinderen vallen van circustribune ALPHEN AAN DEN RIJN Gister middag zijn tijdens de jeugdvoorstelling van circus Boltini te Alphen aan den Rijn drie kinderen van de bovenste bank gevallen en op de drie meier lager gelegen begane grond terechtgeko- Het ongeval vond plaats doordat de leuning het begaf. Hoewel door middel van de microfoon ernstig en meerdere malen was gewaarschuwd tegen de leu ningen aan te duwen of erop te gaan zitten, deden enkele kinderen dit wel. Het waren de 9-jarige Rinke de Vries en de 11-jarige Cornelia Blik, beiden uit Alphen aan den Rijn. Het jongetje brak zijn linker pols en het meisje haar schoudei'blad. Beiden zijn voor medi sche behandeling overgebracht naar het „Rijnoord-ziekenhuis". Het derde kind kwam er goed van af. perkte mogelijkheden zich op te geven voor de 3 kwartier durende lessen in de inspirerende omgeving van de Keuken hof in volle pracht. J. Trouwee 25 jaar ambtenaar LEIDEN De heer J. Trouwee, hoofd van de gemeentelijke Scholcndienst, Is op 11 mei aanstaande 25 jaar in over heidsdienst. Ter gelegenheid daarvan re- clpleert hü die dag middags van 16.15 tot 18.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. De heer Trouwee, op 8 februari 1910 te Leiden geboren, trad 25 jaar geleden a' arbeidscontractant in dienst bij de Commissier voor Bouw- en Woningtoe zicht van de gemeenten Leiderdorp, Woubrugge en Koudekerk aan den Rijn. Reeds het jaar daarop kwam hij als adjunct-technisch ambtenaar bij de Leidse Dienst van Gemeentewerken. Daar is hij per 1 januari 1967 wegge gaan en bij de secretarie-afdeling onder wijs in dienst getreden om de Scholen- dienst te leiden. Sinds het begin van dit jaar heeft hij de rang van technisch hoofdambtenaar C. Aan het hoofd van dit technisch bureau is hij de toever laat geworden van talrijke schoolhoof den in Leiden. Nieuwe chef voor afd. Bevolking LEIDEN Als opvolger van de op 1 mei gepensioneerde chef burgerlijk® stand en bevolking ter secretarie, de heer W. C. van Zwieten, is met ingang van die datum benoemd de heer A. Hilgeman. De heer Arie Hilgeman is op 4 maart 1933 te Wassenaar geboren. Hij was secretaris-ambtenaar in zijn geboorte plaats van 1949 tot 1955, waarna hij benoemd werd te Oegstgeest. Vandaar kwam hij op 1 september 1968 naar Leiden .De heer Hilgeman, die gehuwd is en in Oegstgeest woont, heeft. d« rang van referendaris. Behalve in zijn dagelijks werk geniet de nieuwe chef een goede reputatie bij reeds vele door hem als ambtenaar van de burgerlijke stand in de echt verbon den Leidenaars en bij de ï-uim 500 volkstellers, over wie hij onlangs de leiding heeft gehad .Ook is hij docent aan de bestuursschool te Rotterdam, klarinettist in het Gewestelijk Orkest en toegewijd sportvisser. Ter informatie van burgerij LEIDEN Een politie-informatiebus die een tournee maakt door de randstad Holland doet vandaag Leiden aan. De bus heeft als standplaatsen de Beestenmarkt en het 5 Meiplcin. Politiefunctionarissen zullen aan de hand van expositiemateriaal voorlichting geven over de gemeentepolitie. Het initiatief om de politie dichter bij de burger te brengen en andersom is uitgegaan van het Ministerie van Binnenlandse Zaken in overleg met de gemeente Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Alle belangstel einden die zich uitvoerig over de dagelijkse werkzaamheden van het politievak willen informeren kunnen vandaag nog tot 20.00 uur op de Beestenmarkt terecht morgen vanaf 11.00 uur tot 20.00 uur op het 5 Meiplein. EIDEN Het Leids Studentenkoor -orkest Collegium Musicnm geeft op [nderdag 13 mei a.s. een concert in universiteitstheater van het Leids kademisch Kunstcentrum (LAK) aan it Levendaal 150 (derde verdieping). |Het concert wordt gedirigeerd door Kaart. Medewerking verlenen Delfts Studentenkoor „Balder", (ndela van Ditzhuyzen-Bronsgeest, Fons Orie, bas, en Jan Hoog- concert draagt om twee redenen bijzonder karakter. Op de eerste lats betreft het een wereldpremière de uitvoering door het blazersen- mble van Collegium Musicum van de fnzonette van de Leidse componist ■nelis Schuyt. Op de tweede plaats het concert plaats in de nieuwe, behuizing van het LAK. Voor de lekers van het concert dus een >oie gelegenheid om nog vóór de offi- opening in oktober met deze thea- kaccommodatie kennis te maken. Het [Uegium Musicum zal verder de Can- Joh. S. Bach uitvoeren, palder" brengt enkele liederen a ca- i ten gehore. Het concert begint die i kwart over acht. Culturele igenda Leiden st 31aljSchouwburg: 30-4 20.15, Toneelgroep iter met „Onder het Melkwoud' 'hreven door Dylen Thomas. 6-7-5 •15 uur, PauJ van Vliet „Opus 4". Isgehoorzaal: 2-5 10.00 landse Danskampioenschappen, 3-5 .00 uur23.00 uur DOS Gymnastiek- ingen. OONSTELLINGEN lerie 't Duivenhuys: tot luarellen en tekeningen Museum de Lakenhal: '1) tot en met 16-5 „De Gouden wandkleden van amateurs in landelijk overzicht, tot en met 23-5 afiek van Zoltin Peeter. RIJNSATERSWOUDE Voor burgemeester H. L. Breen van Rijnsater- woude wordt het morgen een erg dure dag. Hij is namelijk ingegaan op de uitnodiging om het nieuwe restaurant „Meerzicht" aan het Brasemer- meer te komen openen. Op zich zelf een vrij normale zaak maar bij deze opening zit er voor hem een klein addertje onder het gras. De openings ceremonie bestaat hieruit, dat in het restaurant een scheepstelegraaf op „vooruit" gezet moet worden. Dit nautisch apparaat heeft bij deze han deling niet tot gevolg dat het complete bouwwerk met volle kracht de Brasem opstoomt, maar wel het luiden van een bel. Om die bel draait het. Want als die luidt dan zit de handleoverhaler in het schip: een rondje voor de hele zaak. eESHM Restaurantexploitant Simons weet dat het voor de burgemeester een duur rondje gaat worden. Hij verstuurde niet voor niets tientallen uitnodigin gen. „Als de burgemeester de handle overhaalt", zegt Simons met een veel- betekenden glimlach, „dan is hij gega randeerd de klos". Burgemeester Breen zal, ondanks het feit dat het restaurant tot aan de nok gevuld zal zijn met genodigden, graag de handle overhalen. Belangrijker dan dat rond je vindt de burgervader waarschijn1 lijk dat zijn gemeente er een fraai waterrestaurant bij heeft. Een gebouw dat in recordtijd uit de bodem op- Zeebonk Op 8 oktober 1970 slurpte de drassige Brasemgrond, ter zijde gestaan dooi een gestadig beukende heimachine, de eerste paal naar binnen. Honderden meters paal volgden tot de honger van de grond gestild was. Toen eenmaal de bouwvakkers, elektriciëns en schil ders vrij spel kregen, zag men in Rijiisaterwoude het restaurant elke dag een stukje groeien. Nu kijkt het als een store zeebonk uit over de Brasem. Moegevaren watersporters kunnen er na een behouden vaart op adem en op gewicht komen. waterrestaurant, dat morgen door burgemeester H. L. Breen zal worden geopend. Om geheel in de watersportsfeer te blijven is de aankleding van het res taurant aan het klotsende nat aange past. Een barbezoeker kan op elk ge wenst ogenblik de in de wand van de bar ingezette patrijspoorten van een mijnenveger openen om te kijken of er al land in zicht is en visnetten aan de zoldering onderstrepen dat nie mand bij een bezoek aan de bar achter het net vist. De trots van het restaurant is de grote ronde houten tafel met een doorsnede van bijna een decimeter. Boven op de tafel zijn de windrichtingen aangebracht. De heer Simons noemt de houten schijf een gemakkelijke praattafel. Mensen die sterke verhalen kwijt willen, moeten hun stoel aan dit meubelstuk bijschui- Sfeer Er zit nog meer in de grote grabbel ton van „Meerzicht". Een open haard vuur en 's avonds als de schemering reeds lange tijd het daglicht heeft verdreven, zorgt Simons met slechts één vingerbeweging voor een extra dosis intieme sfeer. „Hup", zegt hij naar het plafond wijzend, „grote lam pen uit, kleintjes aan en je zit aan d® Franse Rivièra. Maar niet alleen aan de ouderen 1» bij de bouw van het restaurant ge dacht. Op de benedenverdieping kun nen kinderen doen waar ze zin in hebben. Schuiven met sjoelschijven, een balletje slaan op de ping-pongta- fel en zelfs staat er voor het kinder- gerief een complete bar. Kinderen kunnen er, aldus Simons, een punt Ijs pakken of eten snel een broodje cro quet. Voor de ouders is de kinderver- dieping een mogelijkheid om tegen hun kroost te zeggen: „Jongens, ga maar snelen, dan kunnen pa en moe even relaxen." Veranderd In zijn totaliteit is het verschil tussen dit nieuwe restaurant en de houten keet waar vorig jaar de uitsmijters nog de pan uit kwamen, hemelsbreed. Gezichtsverandering onderging ook de naast het restaurant gelegen jachtha ven. Sinds havenmeester Vrolijk er in '64 de touwtjes in handen nam, ls er heel wat veranderd. Vonden in '64 slechts 40 schepen een rustplaats In de haven, nu kunnen er 185 boten aan meren. Veertig procent van de boten die in Meerzicht een stalplaats hebben kosten meer dan een ton,, eenzelfde Dercentage zit onder de ton en de rest kost beneden de 20.000 gulden. Als de Meerzichthaven is volgeboekt, dan dobbert er ongeveer voor twaalf mll- ioen gulden op de golven van de Brasem. Havenmeester Vrolijk („Overal op het water wordt het drukker, op de Bra sem niet") heeft de supervisie bij de verzorging van de jachten. zZelf een kwart eeuw werkzaam in de jachten verzorgt hij de zomer- en winterstal ling, de in- en verkoop van materia len en houdt hij toezicht in de werk plaats. Tot een van zijn belangrijkste taken behoort het binnenloodsen van de schepen. Als er op de Brasem weer zo'n kostbare waterdoorkiiever aanstalten maakt om zijn vochtige neus in de toegangsslurf van de haven te steken, dan galmt via spcakerboxen de stem van Vrolijk over het water: „Wilt u even voor de steiger blijven, dan zoek ik een plaats voor u uit". Ook hanteert hij de geluidsinstallatie als een nietig roeibootje met knarsen de riemen koers zet naar de Meer zichthaven. „Dan ben ik even vriende lijk" zegt Vrolijk. HERMAN VAN AMSTERDAM

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3