LEX GOUDSMIT WEER IN MUSICAL £eXdóQ<3owujmt ,A funny thing... antenne Vuurwerk en briljanten voor groot-orkest en sölister Claque in Italië een eerzaam beroep 16 oktober première in Tilburg 4 I De legende van de geliefde van de machinist Lou Moan spectaculair OP ALLE TOEREN KLINKT MUZIEK TEGENWICHT TEGEN UITJOUWERS PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MEI l^0 Bouwconflict toetssteen voor 1971 17 R dreigt verscherping in het merkwaardige conflict dat de onderhandelingen om de nieuwe bouw-C.A-O. beheerst. Vanuit diverse hoeken worden de bij het conflict betrokken partijen gemaand om de bouwproduktie niet bloot te stellen aan risico's, die de strijd tegen de woningnood doen verslappen. Andere belanghebbenden kunnen intussen evengoed gaan klagen, dat het conflict belangrijke verkeerswerken vertraagt, waarvan Nederland komende zomer maanden nog veel ellende beleven kan- De bouwbonden wijken, evenmin als hun werkgevers, ook maar een centi meter voor deze morele druk. De bouw vakkers weten zich kennelijk gesteund door de vakcentrales. Want het conflict om de bouw-C-A-O- heeft een grotere draagwijdte dan alleen maar de lonen van de bouwvakkers; het conflict is tegelijkertijd toetssteen voor het gehele loonbeleid in 1971. Sneeuwbal T\E bouwvakkers willen per 1 juli zo'n loonsverhoging, dat ze over heel 1971 een reële verbetering van twee en driekwart procent zullen krijgen. Dat vergt bruto een heel forse verhoging. omdat de prijzen afgelopen maanden zijn blijven stijgen; de aannemers willen een reële loonstijging van twee en drie kwart procent dan ook beperken tot het tweede half jaar. En op dat punt is de zaak vastgelopen; wat de bonden willen zou per 1 juli een loonsverhoging van globaal tien procent vergen en de werkgevers weten dat ze daarmee niet alleen in hun eigen be drijfssector voor zware lasten staan (die ze overigens wel rap zullen door berekenen), maar tegelijkertijd op de vingers worden gekeken door andere ondernemers, de Sociaal-Economische Raad, prof- Zijlstra en door iedereen die in dit feitelijk regeringsloze tijdperk bij de opstelling van een nieuw regerings programma betrokken is. Want een loon explosie in het bouwbedrijf zal in het geschapen" klimaat onherroepelijk het zelfde sneeuwbaleffect hebben als de vier honderd-gulden-uitkering-ineens eind '70 rr AMSTERDAM liet schijnt opeens allemaal te kunnen cal na musical verschijnt op de planken en plannen voor de ene nieuwe produktie zijn nog niet bekendgemaakt of in de coulissen staat de andere al weer te wachten om aangekondigd te worden. In de Amsterdamse Bols- taveerne waren gisteren de voltallige cast, regisseur cn producer van de musical „A funny thing happened on the way to the Forum" bijeen om iets te vertellen van deze 16 oktober in Tilburg in première gaande nieuweling. Spanning UIER en daar heeft het bouwconflict waarschijnlijk bij de verkiezingen een rol gespeeld; sommige confessionele bondsleiders in deze kring beleden open lijk en stimulerend hoge verwachtingen van het loonbeleid dat Den Uyl c.s. be loofden. Aangezien het conflict de verkiezingen overleefde en zijn einde vandaag nog niet in zicht is, moet bij de kabinetsformatie ernstig rekening worden gehouden met de gevolgen van dit conflict: zowel als het tot een grote sociale uitbarsting leidt als tot een compromis met op voering van de nationaal-economische hoogspanning. Goed geluid IVfahiurlijk gebeurt het meer dat mannen en vrouwen die tot Kamerlid gekozen zijn, voor betrekkingen en functies welke ze tot nog toe vervullen, bedanken. Maar naar onze smaak zitten nog vele Kamerleden te veel aan neven functies vast, waarvan ze zich vanwege hun onafhankelijkheid en parlementair werk beter hadden kunnen vrijmaken. Een plezierig geluid is het daarom te vernemen dat het nieuwe Kamerlid van de D.S.'70-fractie H. Pors jr. zijn ontslag heeft aangeboden als bestuurslid van vele ondernemersorganisaties en als plaatsvervangend lid van de S.E.R.; on der het motto „dat het onjuist is wan neer een afgevaardigde in het parlement duidelijk het stempel blijft dragen van spreekbuis van een belangenorganisatie." Destijds toen in K.V.P.-bestuurskrin- gen nogal bezwaar werd gemaakt tegen conclusies in het rapport van haar com missie „nevenfuncties van Kamerleden" hebben we het gemis aan een bepaalde doortastendheid betreurd. Want het K.V.P.-bestuur liet, na interventie van de fractie, een te ruime mogelijkheid voor nevensfuncties open. Misschien doet het voorbeeld van de heer Pors meer open gaan; niet alleen in de K.V.P.-fractie behoeft men in dit opzicht naar minder gelukkige voorbeel den te zoeken. Nieuw is overigens een betrekkelijk woord in dit verband, want zo'n vier jaar geleden was de musical met de lange titel al op New Yorks Broadway en het Londense Westend te zien, ter wijl de Engelse filmregisseur Dick Lester (o.a. van de Beatlesfilms) er al een speel film van maakte. Een van de Engelse producers van de musical, John Floyd, zegt er over: „Onze produktiemaatschap- pij heeft eerst Hair hier gebracht en dat is een succes geworden. We hebben ge merkt, dat het Nederlandse publiek erg musicalminded is. Met alle mogelijkhe den die Nederland biedt met zijn goed geoutilleerde provincietheaters en de korte afstanden waardoor we een grote kostenbesparing hebben in vergelijking met Engeland, wilden we beslist verder. Maar het moest een musical worden met 'n hoop humor. Vandaar „A funny thing". Sterbezetting In Londen heeft hij een paar jaar ge lopen met onbekende acteurs. Voor Ne derland hebben we geprobeerd een ster bezetting te vinden en we dachten dat we daar, in de eerste plaats al met Lex Goudsmit, goed in geslaagd zijn". Na zijn doorbraak op het Nederlandse toneel als Tevje in Anatevka, is Lex Goudsmit ook in Engeland een ster- geworden met die rol. Men heeft daar zelfs plannen hem weer te vragen als deze nieuwe Dat het gisteren bevrijdingsdag was kon alleen worden opgemerkt aan wat spaarzame vlaggen en een beetje ver laat koninginnedag-kermis-gedoe. We vinden dat een beetje spijtig, maar er kennen dat dit komt omdat we op 5 mei 1945 al volwassen waren. In jaren jonger zou misschien die her denking ook voor ons weinig be tekenen. Toch waren we wel gelukkig met het feit dat de NOS gisteren „De overval" uitzond. Het is een der beste speel films die ooit in ons land zijn gemaakt. Het is door zijn eenvoud tevens de beste rechtvaardiging van het verzet als zodanig. De NOS liet er een discussieprogram ma op volgen. Partners waren verzets lieden van toen en de jeugd van nu. Het werd een goede discussie. De ver tegenwoordigers van de jeugd stelden scherpe vragen, de verzetsmensen van toen hadden scherpe antwoorden. De mentaliteit van het verzet van toen en de jeugd van nu bleken wonderlijk synchroom te lopen. Het feit dat AjaxSparta, de beker wedstrijd gisteravond, moest worden verlengd, leverde de sensatie van direct toeschouwer zijn van althans de slotfase van een spannende voetbal wedstrijd. De onbesliste uitslag leidt tot een herhaling. Misschien komt die helemaal op t.v De NOS-rubriek „Zienswijze" ergerde ons. Aan de orde kwam bet spelen met Tarotkaarten, een volkomen on schuldig gezelschapsspelltje dat al vele duizenden jaren met min of meer dere ernst bedreven wordt. Dat derge lijke flauwekul anno 1971 in een t.v.- uitiending ook maar een zweem van wetenschappelijke waarde werd toe gekend vinden we onbegrijpelijk. musical uitgespeeld is. De andere hoofd rolspelers lijn Thérèse Steinmetz, Ferd Hugas van PePijn, Herbert Joeks, Fabel- tjeskrants Ger Smit. Arnold Gelderman, René Franck en Elsa Lioni. Wie in de bioscoop de film van Dick Lester gezien heeft, zal zich herinneren, dat het een hoogst amusante wirwar was rond een aantal slaven in het antieke Rome. Een verhaal dat gebaseei-d is op de comedies van de Romeinse blijspelschrij ver Plautur,. maar nauwelijks naverteld kan worden De vertaling is al klaar en van de hand van de steeds meer bij het musicalgebeuren betrokken woordkun stenaar Jaap van der Merwe. Hij zegt daarover: „De comedies van Plautus zijn erg leuk. maar veel te langzaam voor deze tijd. Nu hebben de auteurs (Burt Shevelove en Larry Gelbart) zes van zijn blijspelen acor elkaar heen verwerkt en het tempo is niet bij te houden". Lange titel Blijft die lange titel onvertaald Van der Merwe- „Ja, het gevaar in Neder land hier is dat de mensen gaan denken, dat het iets met een forum te maken heeft, dus iets ernstigs is. We hebben op het ogenblik zes voorlopige titels, maar ik zal ze niet noemen, want ze gebruiken ze toch niet". Op de vraag of hij weer wat aan zijn eigen arsenaal van venijnige grappen in de tekst verwerkt heeft, be- Kederland. Musi- gint hij te grinneken. ,.In mijn contract stond dat :k niets mag toevoegen. De j Engelsen hier kunnen me toch niet ver staan, dus ik zal maar bekennen, dat ik I het af en toe niet heb kunnen laten. I Maar ja, de vertaling moet nog goedge- keurd worden door de Amerikaanse oer- auteurs. Hij ligt op het ogenblik in Washington bij de Nederlandse arnbas- j sade, waar ze hem aan het terug verta len zijn. Hoe ze mijn woordspelingen weer terug in het Engels meten zetten, zou ik niet weten". Een van die woordspelingen wordt al- j vast onthuld door Arnold Gelderman. voor de Teleackijkers bekend als hun j leraar Franse les. Gelderman: „Naast de i woning waar alles zich in het oude Rome afspeelt, staat een huis van lichte zeden. Daar bevindt zich onder de dames een slavinnentwceling, die alles samen het beste doel. In de vertaling zijn het de gezusters Vice-Versa. Voor de ïest is het afwachten, want de repetities moeten nog beginnen onder regie van Anthonie Crutchlev, ook al werkzaam voor Hair en in Engeland free lance regisseur met een aantal blijspelen, musicals (o.a. Noel Cowards „Bitter sweet") en Shakespearestukken op zijn naam. Hoe na de première in Tilburg de tournee gaat worden, is nog niet bekend Wel staat bijna vast dat de musical in januari volgend jaar in Amsterdam gaat. en nog dit jaar, vóór Kerstmis, in Den Haag te zien zal zijn. NEDERLAND I •18.15 uur: Fabeltjeskrait •18 55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop - •1912 uur: Blues van Sam Hopkins •19.43 uur: spectacular, cabaret •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur: De oorlog is geschiedenis geworden 21.30 uur: Het bevrijdingsfeestje, film •21.50 uur: De legende van de geliefde van de machinist, t.v.-spel •22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Bouwen en wonen NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal •19.05 uur: Van gewest tot gew| •19.45 uur: Toeristische tips j 19.50 uur: Den Haag vandaag j •20.00 uur: Journaal TROS •20.21 uur: Tom Jones-show i •21.10 uur: Het adelaarsjong, •21.30 uur: Liefde op z'n Amerikaans 22.00 uur: Turks programma Journaal bert jansma NEDERLAND I NOS 10.45 uur Schooltelevisie 18.45 uur Fabeltjeskrant 18-55 uur Journaal Ev. Omroep 19.05 uur Daad bij het wooi 19.30 uur Nader bekeken over magnetisme 20.00 uur Journaal KRO 20.21 uui Johnny i 21.11 uur Brandpunt 21.36 uur De wrekers 22.26 uur Riskante kerk NOS 22.56 uur Journaal 23.01 nur Olympia's toer NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant fat Ter v AVRO 19.30 uur Verkeersbeeld 20-00 uur tga Journaal kar 20.21 uur (et Televiziér Leid 20.45 uur org< High Chaparral tenu 21.35 uur Vd.4 Voor de vuist weg trie* 22.45 uur M Journaal Lrht HILVERSUM I 8.30-18.41 Nieuws). 19.00 (S Speelgroep: Lenteliedjes, De presentatie in Zienswijze was overi gens zo onwetenschappelijk als maar mogelijk leek. De kaarten werden ge legd en over de uitkomst werd door Noud v. d. Eerenbeemt gezwamd op een wijze die multi-interpretabel was. Logisch zou geweest zijn dat een contraproef zou volgen. Statistisch ge sproken kon die niet kloppen; de contraproef bleef dus uit. Zienswijze gaat door in het volgend seizoen. De NOS kan dit rustig doen. Geen ziens wijze immers is te gek voor een omroep die geen „opzeggers" kent. Dit surrealistische VPRO-spel is een nieuwe produktie van Anne Marie Prins, vervaardigd in sa menwerking met Naomi Duveen (hoofdrol), Gerben Hellinga (verhaal), Doris van de Linden (grafisch ontwerp) en alle ande re technici en medewerkers. Het uitgangspunt: een meisje in een ruimte besprongen en be slopen door dt techniek. Het gegeven: het meisje vertelt een verhaal over een treinreis die ze gemaakt heeft aan haar vrienden en medekamerbewo ners: Licht, Geluid, Camera s, Decor, Kleur en Montage. Haar vrienden becommentarië ren dit verhaal van het meisje, zodat er wisselwerking ontstaat tussen het meisje en de tech niek. Zo wordt bijvoorbeeld een deel van het decor groter, het geluid moet hierom lachen, zo dat de tekst van het meisje wordt vervormt), wat dan weer tot gevolg heeft dat het meisje zich aan de grillen van het geluid moet aanpassen De ca mera's moeten zich het het licht reageert weer op de ge dragingen van de camera's Ook de tekst, het verhaal dat het meisje vertelt, is geen doel deel van het geheel, even belang- lang ijk en onbelangrijk als het meisje en de techniek. Het is een soort muziekstuk geworden, waarin alle meespelende ele menten als gelijkwaardige in strumenten zijn beschouwd. De produktie is in een voortduren de wisselwerking tussen alle medewerkers gedurende vijf en ,een halve maand, al improvise rend en componerend tot stand gekomen. Nederland I, 21.50 uun g ~t Haag Vandaag. 22.50 Vakantietoeslag: ac- j (S) Vierhandig clavècimbeispel: klassijT'" f zonder podium (XIV. slot): elektronisiro., HILVERSUM II TniiTiPlr SS.1I nn 7U>miu-« Tro< Het Engelse cabaretgroepje was al eens eerder ln Nederland en ook in Den Haag waar het in het HOT optrad, 21 maart j.l. en daar een welkome afwisseling vormde tussen een nogal vervelend experimenteel gedoe. Ieder een was toen tenminste enthousiast over de bizarre sketches, invallen, grap pen en sick jokes. De Engelsen zijn daar goed in en het Mickery Theater te Loenersloot onder wiens auspiciën de club optrad, zag er wel wat in. Vanavond kan hee! Ne derland ze zien per t.v. Ron House is de aanvoerder en hij zegt ter toelich ting: „Wij willen laten zien waarin onze moderne samenleving belachelijk en absurd is. We zijn beslist geen poli tiek theater, maar wel een sociaal. Ver wacht van ons geen grote boodschap want die hebben we niet. Wel een hele boel kleine boodschapjes.Low Moan lijkt in de verte iets op onze „Farce Majeure". Nederland I: 19.43 uur. ROME (AP) Als u in de Scala te Milaan zingt, kan Tonino Carrara u een handje helpen, misschien a zelfs beschermen tegen rotte eieren, en de toma ten. zoals hij eens Maria Callas heeft gedaan. De 46-jarige Carrara is de leider van de claque in het grootste operagebouw van Italië. Hij is een van de voornaamste vertegenwoordigers van een oud en geëerd beroep in dit land, waar de mensen hun bel canto ernstig opvatten en elk operagebouw zijn claque van betaalde bijvalbetuigers heeft. Maar de bijval die Iemand betuigt is niet de enige vereiste voor het beroep, zegt Carrara met trots. Hij heeft vijf jaar lang zang gestudeerd. „Ik ken ongeveer alle libretto's uit mijn hoofd. Ik woon repetities bij. Je kunt geen claque leiden als je geen geestdriftige liefhebber bent." Carrara is een deskundige inzake de akoestiek van de Scala en verdeelt zijn assistenten voor het grootste deel studenten volgens een eigen strate gie over de zaaL De leiders van de bijvalbetuigers worden betaald door de theaters. De assistenten worden beloond met een vrijkaartje. Carrara laat zich bijstaan door tien tot honderd bijvalsbetuigers. Soms is de claque niet meer dan een tegenwicht tegen een troep boe-roepers. „Je hebt heel wat assistenten nodig, wanneer je het hoofd moet bieden aan het gevaar, dat onbekenden chan tage tegen de zangers willen plegen door hen uit te jouwen. Wij weten hoe wij hen moeten overstem- Carrara brengt graag in herinnering, dat tijdig geklap door zijn claque eens madame Callas uit de verlegenheid redde. „Het was in de vijftiger jaren", vertelt hij. „De opera was afgelopen en Callas nam na haar gebruikelijke triomf op het toneel buigend de bijvalsbetuigingen in ontvangst, toen iemand een bos knollen naar haar toe wierp. Het was een kwestie van seconden, want in de eerste rijen begon men al te giechelen. Toen overstemde de claque dat met wilde kreten van „bravo", „bis" en „divina" (aanbiddelijk). Sindsdien is zij in de Scala altijd de „divina" geweest. Handklappers krijgen een zeldzame liefde voor hun werk. Francesco Spizzica, die 40 jaar de claque van het Teatro San Carlo te Napels heeft aangevoerd, houdt van dit theater als van zijn thuis. Hij is onder de opera-enthousiasten bijna even populair als de zangers en zangeressen, maar hij merkt op dat zijn berorep moeilijker is geworden. ..Geloof me", zegt hij, „het is niet waar, dat vroeger beter werd gezongen. Het is het publiek dat veran derd is. Het is wereldwijzer geworden. Er is mec-i list en geklap voor nodig om de toehoorders tol applaus te brengen." Zelfs Parma, de geboorteplaats van Giuseppe Verdi en Arturo Toscanini. heeft een claqueleider. Hij heet Alvaro Piva en in die noordelijke stad, waar iedereen zichzelf beschouwt als een operadeskundige bij geboorterecht, kan zijn werk gevaarlijk zijn „Als het klappen een seconde te vroeg of te laat begint, brengt het gehoor je boos tot zwijgen", zegt de 64-jarige Piva. De trots van Parma toont zich ook in Piva. „Zij, die me kennen", zegt hij, „weten dat ik alleen bijval betuig als de zanger of zangeres het verdient. Anders zou ik zelfs „boe" kunnen Gehuurde uitjouwers hebben heel wat stormachtige scènes veroorzaakt. „Ik weet dat in sommige opera gebouwen beroepsuitjouw ers naar zangers of zange ressen gaan en praktisch chantage op hen plegen", zegt maestro Fernando Cavaniglia van de Romeinse Opera. Als ze geen geld krijgen jouwen ze. De gedachte aan beschimping door het publiek kan een zanger of zangeres zo deprimeren dal bij of zij waarschijnlijk over de brug komt." Keizer Nero, die volgens de legende Rome in brand stak om een dramatische achtergrond te krijgen voor zijn zingen en fiedelen zou, naar beweerd wordt, de vader van de georganiseerde claque zijn. Hij wordt verondersteld bijna 2000 jaar geleden het theater in Pompei te hebben volgestopt met 5000 slaven om zeker te zijn van een bevredigende ontvangst. De Romeinen noemden deze vroegere beoefenaars van het beroep ..plauditores" (toejuichers), een beti teling waaraan de hedendaagse Italiaanse claquele den nog altijd de voorkeur geven. Er zijn tegen woordig twee soorten claques, de officiële en de particulier gehuurde. De eerste geniet een groter prestige. Maestro Cavaniglia verklaart de hele vreemde ge schiedenis volgenderwijze: „Operazangers en -zan geressen zijn teergevoelige, temperamentvolle men sen. Het is belangrijk voor hen, dat zij hun vrien den hebben aan gene zijde van het voetlicht. Dat geeft hun meer zelfvertrouwen." De claqueleider verzamelt zijn mensen voor de opera en geeft hun instructies: drie minuten ap plaus voor die of die zanger(es), een bravo of twee maar niet meer voor een ander en zo gebeurt het. Het is een heel ernstige zaak. Er zijn grammofoonplaten, die gewaar deerd worden vanwege het muzikale vuurwerk dat in schitterende uitvoering erop ten beste gegeven "wordtDaar naast staan de andere platen met de flonkering van kostbare briljanten- Beide soorten komen maandelijks van de persen, zowel in het orkestrale genrt als in uitvoeringen door kleine ensem bles en solisten. Briljant vuurwerk vonden we in de voorjaarscollectie op twee platen van DGG: een meeslepend recital met stukken uit Chopins rijke piano-oeuvre (2538-096) en een walswerveling, waar bij de Berliner Philharmoniker zich door Herbert von Karajan laat decre teren in driekwartsmaten van grote romantici (2538-095). Het klavierrecital wordt gegeven door Famas Vasary, die horen laat hoe de jongere Hongaarse pianistengeneratie Chopin behalve met feilloze en magni fieke techniek ook met lyriek be handelen kan. Vasary speelt naast drie van de meest gevraagde walsen en etudes de ballade in g-klein, het scherzo in b-klein. de polonaise in As en de fantasie-impromptu. Let op de beruchte linkerhandpassage in de polo naise en ge ontdekt de technische per fectie van deze pianist, maar ook op zijn melodievoering in de nocturnes en de ballade om te ervaren dat Vasary de romantiek weliswaar gelouterd maar dan toch zeer lyrisch verklankt Von Karajan laat de ..Berliner" in Delibes. Sibelius. Berlioz. Johann Strauss en Tsjaikovsky tot in de details precies doen wat hij wil; hij laat hel orkest ook een bewerking van Chopin- walsen spelen. In Von Karajans per fecte uitvoering gaat ge er bijna nog in geloven ook. Brahms Tot de categorie 'van de briljanten rekenen we de DGG-opname die Chris tian Ferras en Pierre Barbizet maakten van Brahms' drie vioolsonates. Bril janten, die Brahms sleep in de tien laatste jaren van zijn leven, toen zijn ster al geruime tijd ln het zenit stond. De drie sonates maken op ons altijd de indruk van liederen in een vioolzetting met een sterk orkestraal gedachte uitwerking, precies zoals menig orgelcompositie van Franck ook met orkeststemmen in het gehoor ge schreven moet zijn. Ferras en Barbizet, beiden laureaat van het vermaarde Scheveningse Kurhausconcours 1948. hebben zoals meer kunstenaars uit gallische dreven, een sterk lyrische visie op Brahms Dat mag ook wel, zeker wanneer zoals zy doen ervoor gezorgd wordt dat de briljanten van Brahms niet. door ze in voorwerpen met veel krullen en andere tierelantijnen te zetten, in een boudoirsfeer worden getrokken. Voor een ideaal Faurérecital zorgt de combinatie Souzay-Baldwin od HMV's label EMI (C 069-11066). we vernoemen de pianist met opzet direct, omdat geen zanger erin slaagt Fauré met ziin me lancholie en wat precieuze muziek over te brengen, wanneer de begeleider niet in staat is met hem een stilistische eenheid te vormen en met een paar noten de wereld van Faurés introverte schoonheid open te leggen. Baldwin vervult die taak weergaloos en Sauzay is nog altijd Faurés profeet no. I; hij zingt op de plaat enkele ..losse" lie deren. de kleine suite ..Poème d'un jour" en de cyclus „La bonne chanson". Grandioos goed! „N'est ce pas?" om met zijn tekstdichter Verlaml te zeggen! Britten Vroeger hebben we al eens als mening uitgesproken, dat zelfs geen Franse componist erin geslaagd is de gevoels waarde van Rimbauds poëzie zo tref fend in muziek om te zetten als de Brit Benjamin deed in zijn anno 1939 ergens in Amerika voltooide cyclus ..Les Illuminations". Een nieuwe op name (EMI. CSD - 3684) met Heather Harper als sopraansoliste en Neville Mariner (van de Academy of St. Martin on the field) als dirigent van het begeleidend strijkorkest staaft ons in die mening. Draai eerst het laatste lied (Départ) en ge ziet een stukje van Rimbauds visionaire wereld vergaan. En dan te bedenken dat Britten vóór zijn ..Illuminations" nog maar weinig niet-Britse teksten onderhanden had VON KARAJAN: vuurwerk. voor tenor, hoorn en strijkorkest teksten van Keats, Cotton e gezongen door de goede tenor Robl Tear en gespeeld door de nog bet hoornist Alan Civil. Toont de noemde liederencyclus van Brittens a grote talent, vooral de gave o en melodie tot één expressie te weven, de serenade laat horen Engelands grootste componist i cell met zeer simpele middelen een I het eerste gezicht weinig interessanl steen in een briljant weet om te zettcë We zouden deze laatst besproken plaj1 tenslotte graag nog prijzen vanwegel1 voorbeeldige akoestisch technische v zorging.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2