ALLEEN LAU VAN RAVENS LACHTE NA ONBESLISTE CUPEINDSTRIJD EbasPanatëlla Dit resultaat niet verwacht Puskas Sparta's ferventste aanhanger in de kuip Ajax twee keer naast Sparta: 2-2 Titel erg belangrijk a 21 PLOEGEN GAAN VAN START VOOR OLYMPIA'S RONDE Panathinaikos uit toernooi Griekse beker Sportwereld INDERDAG 6 MEI 1971 LEIDSE COURANT ITTERDAM Er lachte er maar een, toen iteravond de finale om de KNVB-beker ook twee verlengingen nog niet werd beslist, twas scheidsrechter Lau van Ravens, voor wie duel het afscheid van zijn glorierijke loopbaan wa6 er verder eerlijkheidshalve een die lachte. Ferenc Puskas, de Ier van Panathrnaikos, natuurlijk. 1 hem mag het agendawerk van niet moeilijk genoeg worden. Het dan ook niet verwonderlijk, dat ta gedurende de wedstrijd in Pus ten van zijn felste aanhangers ont- B. „Waar blijft het middenveld?" En 10 schiet op", waren de geladen m die hij breedgebarend uitbracht 1 het hem voor de Rotterdamers snel genoeg kon gaan. Toch had ta deze inspiratie nauwelijks nodig, «peelde zijn beste wedstrijd van dit en. Ajax, voorzichtig wegglijdend Ie startblokken, ontdekte vooral na een tegenstander die zich grimmig Ette tegen alles wat gevaarlijk Zo grimmig zelfs, dat Van Ra- niet zelden een bestraffende vinger Itak voor een overtreding die niet de beugel kon. Maar het bleef «aal gelukkig net binnen de per- fcwaardig i spectaculaire finale om de •B-beker droeg van het begin af merkwaardig karakter. Ajax en ta hadden de eigenaardige gewoon- ler ver op te drijven. Zo ver zelfs, de slimmere Rotterdammers het I ontdekten welke mogelijkheden in strategie scholen. Handig manoeu- end vanaf de middellijn dook wie van Sparta de diepte in zodra er gat viel. En dat kwam nogal eens lijnjan probeerde het als eerste, had het ongeluk net voor het hopgebied van Ajax zijn even- te verliezen. Venneker deed het üidddlijk daarna Gemis aan vol- Helbloedigheid was ditmaal de dat de bal niet hij de volkomen lande Koelik belandde. I routine van Ajax deed na deze itngszet van Sparta het element van errassing teniet En toen bleek, dat Ajax zich vaardig een uitweg zocht moet betekenen. Een afscheid, dat dus nog niet kwam. Maar Sparta en vooral Ajax waren ondanks een verrassend interessante confrontatie, die bij de stand 22 werd onderbroken, allerminst blij. Vooral de Amsterdamse formatie, die toch zo'n druk en zwaar programma moet afwerken voor de Europa Cupfinale in Wembley, keek bedrukt tegen de nieuwe klus op, die na afloop van de wedstrijd door de KNVB op woensdag, 19 mei, in Amster dam moet worden opgeknapt. sidd Janusz Kowalik neemt de bal na de blunder van Heinz Stuy ineens op de schoen. Het eerste doelpunt van Sparta is een feit. vanuit de middellijn. Cruyff, Keizer en de opvallend aanvallend spelende Hulshoff zorgden voor dezelfde uitval len. Maar hun pogingen strandden op onzuiver schieten. Hulshoff was na een half uur nog het dichtst bij een doel punt, toen hij zeker van 30 meter de bal tegen de kruising knalde. Die druk van Ajax maakte Sparta bang. Er werd steeds meer een terug trekkende manoeuvre gemaakt. Dat in die periode een doelpunt uitbleef was voornamelijk het werk van doelman Pim Doesburg, die later in de wedstrijd zelfs tot de beste speler van het veld zou uitgroeien. Zijn Ajax-collega Stuy was minder voortvarend. Zijn optreden werd vaak door onzekerheid geken merkt. Het eerste doelpunt van Sparta was dan ook direct zijn schuld. Hij liet, net als de afgelopen zondag tegen Hol land Sport, de bal weer eens los en dat men zich dat niet kan veroorloven te gen een klassespits als Kowalik, waar mee Hulshoff de grootste moeite had, was het volgende moment duidelijk: 1 0. Het had voor de tweede helft zelfs nog 20 voor Sparta kunnen worden als Klijnjan na een flitsende een-twee combinatie met Kristensen volkomen vrij voor Stuy, zuiverder had gemikt. Veel kansen Sparta kreeg ook na rust veel kan sen. Jan van Veen, die zeer goed zijn aanvalslinie ondersteunde als het nodig was, was echter niet de aangewezen man om daarvan te profiteren. Toen Ajax, in de persoon van Cruyff, echter voorzichtig terugsloeg en zowaar Visser tekort schoot in zijn tackle, stelde aan voerder en Ausputzer Hans Tijken broek nog alles in het werk om nog te redden wat er te redden viel, maar de razendsnelle Amsterdammer miste niet: 1—1. Trainer Michels nam Mühren terug en zond Blankenburg in het veld. Hij wilde het accent iets meer op de verde diging leggen. Waarschijnlijk zou deze tactiek ook succesvol zijn geweest, ware het niet dat Sparta geluk had. Toen een kwartier voor het einde Van Veen, de doorzetter, bij de hoek van het straf schopgebied en de achterin -^ihard inliep op doelman Stuy, bal tot ieders verbazing met effect en een nog nooit vertoon ve op het verlaten doel af2—1 Verheugend Een verheugend feit. waarover 8e Spartadefensie kennelijk zo verbaasd was, dat ze enkele minuten later geen erg had, dat Cruyff na een hoge voorzet van Blankenburg handig DEN HAAG. Er blijkt verschil van mening te bestaan over de deelneming van de Nederlandse vertegenwoordiger aan het vol gende Europa Cuptoernooi indien Ajax zowel de Cup zou verove ren als Nederlands kampioen zou worden. Alleen de kampioen kan deelnemen aan de strijd om Europa Cup 1, zodat Feijenoord, indien het op de tweede plaats eindigt, niet aan bod komt. Indien Ajax de Europa Cup wint en Feijenoord kampioen zou worden, heeft Nederland wel twee clubs in het volgende toernooi. Een zelfde situatie als in dit toernooi ontstond toen Feijenoord vorig seizoen Europa Cupwinnaar werd en Ajax landskampioen. door het vijandelijke bolwerk gleed. Ter Horst, Eijkenbroek en Doesburg deden alles wat ze konden om de „A- jaxschicht" tot bedaren te brengen. Daarvoor was het echter al te laat: 2 2. Deze laatste beslissing was te veel voor de vermoeide formaties. Sparta- spits Kowalik verdween zelfs met kramp in de richting van de zijlijn en nog meer spelers vertoonden duidelijk teke nen van uitputting. Ook Ajax voelde zich ni,et fit meer. En dat viel spion Puskas tegen. Toen ook sloegen zijn emotionele opwellingen in het voordeel van Sparta door. Ajax heeft klasse, dat is waar, maar het is een ploeg die te kloppen is. Sparta heeft het. „zij het dat de uitslag er nog niet naar was, vanavond bewezen.'' De glimlach van Puskas was vriende lijker dan ooit. Zijn zelfvertrouwen was er gisteravond op voortuitgegaan. HANS DE BRUYN RINUS MICHELS liever niet GEORG KESSLER Verheugde Georg Kessler: (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Aanvallend speelt Ajax stukken beter dan ver dedigend", was de mening van Ferenc Puskas, trainer van het Griekse Panathinaikos, tegenstander van de Amsterdamse club in de finale om de Europa Cup op 2 juni in Londen. Puskas had wel wat op gestoken van de enerverende bekerfinale SpartaAjax, waarbij hij zich gedroeg als een fervente Sparta-aanhanger. Vooral Cruyff en Keizer hebben indruk op me gemaakt, maar ook Van Dijk en Hulshoff zijn voortref felijke spelers. Ajax is een grootse ploeg, maar toch is het moeilijk om je een oordeel over hun club te vor men na een wedstrijd. Ik moet Ajax meer aan het werk zien, maar veel tijd heb ik daar niet voor, want Pa nathinaikos heeft een overladen pro gramma voordat we aan de finale kunnen beginnen." Een overladen programma heeft Ajax trouwens eveneens. Rinus Mi chels, de Amsterdamse oefenmeester daarover: „Natuurlijk had ik lieuer een andere uitslag gezien, maar je gaat toch de KNVB-beker niet ca deau geven. Als we dat gedaan had den zouden we inderdaad een zware wedstrijd minder te spelen hebben, maar de belangen zijn te groot. We wilden die KNVB-beker binnenhalen, maar het lukte niet. Het was een juiste uitslag." Of Michels verrast was door de zwa re tegenstand van Sparta? Michels: Totaal niet. De ploeg was geprikkeld na de laatste nederlagen in de competitie. Ik wist dat het een fel gevecht zou worden. Die beslis singswedstrijd moeten we maar op de kooproe nemen, al zou ik hem liever tn dit stadium van de competitie en met een Europa Cupfinale i'oor de boeg natuurlijk niet hebben gehad." En Michels lachend op een vraag van een van de journalisten of hij met zijn tactiek rekening gehouden had met de aanwezigheid van Pus kas? Michels: „Voor zijn plezier hebben we twee kwartier langer gespeeld, is het nou goed Bijzonder content Spartacoach Kessler die niet wenste in te gaan op vragen of hij inderdaad de Rotterdamse club gaat verlaten: „Ik weet van niets, daar sta ik bo ven") was bijzonder content. „Het is een mooi resultaat. Vooral collectief heeft Sparta enorm sterk gespeeld. Dat had ik niet verwacht. Het is toch immers een geweldig resultaat tegen een club als Ajax. die aan de Europese top staat, zo niet aan de wereldtop. Voor de wedstrijd had ik niet durven hopen op een dergelijke uitslag. Tij dens de wedstrijd echter wel. Tijdens de ontmoeting had er zelfs meer in gezeten voor ons. Het was tamelijk onverstandig dat onze spelers de bal niet over de lijn hebben gewerkt toen Kowalik geblesseerd in het Ajaxdoelgebied lag. Juist in die faze viel de gelijkmaker. Tien minuten voor het einde. Dat was jammer maar Ajax verdiende het gelijke spel zeker", aldus Kessler, die zijn team geestelijk voor 100 pro cent had voorbereid op dit treffen. Kessler: „De wil om te winnen, te vechten voor een goed resultaat, was er. Ik ben tevreden over mijn ploeg. Ze hebben ervoor geknokt. Het pu bliek heeft kunnen genieten. Een echte cupsfeer, heerlijk. Als dat in het tweede duel ook zo gaat ben ik content." iCf RONDE VAN NEDERLAND-?-! 3 M El -1070 km ^■-Roule c, G&eohuliseefd: QEtappepIqate AMSTERDAM. Op het Amster- lamse Rembrandtsplein begint gen de zeventiende naoorlogse Mympia's Ronde van Nederland, [et spektakel voor de 21 Belgi- :he, Poolse, Russische, Engelse, Zweedse, Franse, Zwitserse, Ita liaanse en Nederlandse amateur- •loegen zal de wielerenthousiasten zeven dagen lang in zijn greep oiden. Een ronde- en een etappe- lartje geven het parcours aan. Ie etappe_160km«RONOEv.N£Dgm.. SALONIKI Panathinaikos is gistc- n uitgeschakeld in de kwartfinales in het toernooi om de Griekse voet balbeker. De tegenstander van Ajax in de finale van de Europa Cup verloor in Saloniki met 32 van Paok. na met rust een voorsprong van 10 te hebben De 35.000 toeschouwers zagen hoe Panathinaikos na 53 minuten een 20 voorsprong had genomen door treffers Domazos en Tomaras, doch daarna werd de Griekse kampioen overrompeld door een wild aanvallend Poak dat tussen de 59e en 62e minuut Panathi naikos een grote desillusie bezorgde. Parides met twee doelpunten en Safaris met een treffer zorgden ervoor dat Pa nathinaikos de laatste vier van de Griekse beker niet haalde. Liverpool is favoriet bij bookmakers LONDEN De Britse bookmakers hebben alleen al in de samenstelling het team van Liverpool voor de Cupflnal voldoende aanleiding gezien om de ploeg van de Mersey tot favoriet te bombarderen en een eind te maken de droom van landskampioen Arse nal op een „doublé". Bij de „bookies" staat Liverpool met 45 als favoriet genoteerd. De laatste maal dat in de Engelse voetbalgeschiedenis een club de „dou blé" behaalde was in het seizoen 1960- 61 toen Tottenham Hotspur, evenals Arsenal uit Londen, zowel bekerwin- lar als landskampioen werd. Arsenal manager Bertie Mee beweert dat de bekerhonger van zijn ploeg niet adigd is door het maandag behaal de kampioenschap en dat zijn spielers er evenveel waarde aan hechten als aan de titel van landskampioen. Het besluit van Liverpool-coach Bill Shankley om al drie dagen voor de wedstrijd in Wembley zijn opstelling prijs te geven, wordt hier nogal stout moedig geacht. Arsenal wil hfermee wachten, omdat sterspeler op het mid denveld, Peter Storey, met een blessure kampt. De opstelling van Liverpool luidt: Ray Clemence—Chris La wier, Alec Lindsay, Tommy Smith, Lloyd, Emlyn Hughes. Ian Callaghan, Alun Evans, Steve Heighway. John Toshack en Brian HalL (ADVERTENTIE) Niet zo makkelijk. Wel mild. Nieuw. Ebas Panatella.Te lang om makkelijk te zijn. Te mild, te licht, te lekker om doorsnee te zijn. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch gewoon bij uw sigarenman te koop. Voor drie gulden de tien. Niet zo gewoontjes. Wfel gped. (ware grootte) Vitesse wil praten l om Okker ronde over eredivisie verder in Rome ARNHEM Indien Vitesse zondag als derde eindigt op de ranglijst van de eerste divisie gaat het voltallige bestuur maandag met het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB in Den Haag praten. De Arnhemmers, die de laatste wed strijd uit tegen Helmond Sport spelen en een punt voorstaan op SC Cambuur, menen in dat geval recht te hebben op een plaats in de eredivisie, als die tenminste door fusies of anderszins vrijkomt. Inmiddels hebben de besturen van AZ'67 en Haarlem brieven naar de KNVB gestuurd, waarin eveneens de aanspraken op een plaats in de eredivi sie naar voren worden gebracht ROME Tom Okker heeft door een 6- -3-, 75-zege op de Engelsman Mark Cox de derde ronde bereikt in de open kampioenschappen van Italië. Een ver rassing was de eliminatie van de Austra liër Fred Stolle in de tweede ronde. HU werd met 63, 63 verslagen door de Tsjech Jan Kodes. De overige uitslagen waren: Enzlo de Mot to (Ila)—Martin Riessen (VS) 7—5, 3—6, 6—3; Dennis Ralston (VS)—Boro Jovanovic (J-Sl) 75, 57, 63; Andres Glmeno (Spa)Nicola Pietrangelt (Ita) 7—5, Pletrangeli trok-zich tn de tweede set terug wegens een spier blessure Lutz (VS)—MaloU (Ita) 6—2. 6—7, 6—2; Smith (VS)—Barth (VS) 3—6, 6—3, 6—1; Franulovlc (J-Sl)—El Shafel (VAR) 6—7, 6—2, 6—2; Ashe (VS)—Panatta (Ha) 7—5, 6-1- Zu- (Tt£ (VS) I (Aus)—Di DomenIco (ita) 6—2, 63: Daver g - (VS) 6-1. 3—6. 6—2. NOBBY STILES AAN MIDDLESBROUGH OVERGEDAAN MANCHESTER Nobby Stiles, een van de beste Engelse middenveldspelers in de zestiger jaren, is door zUn vereni ging Manchester United voor 20.000 pond (ongeveer 175.000 gulden) over gedaan aan de tweede-divisieclub Middlesbrough. Stiles (28) speelde in 1966 voor het Engelse nationale elftal, in dat jaar wereldkampioen door een overwinning van 42 in de finale op West-Duitsland. In totaal kwam hij 28 keer voor Engeland uit. Na het veroveren van de wereld titel werd Stiles voortdurend geplaagd door knieblessures. Ook dit seizoen werd Stiles voortdu rend achtervolgd door blessures en speelde hij veel in het B-elftal. LONDEN De Belgische kampioens- ploeg Standard Luik heeft in Londen een benefietwedstrijd tegen Chelsea met 21 gewonnen. De ruststand was 1—1. De wedstrijd werd gespeeld ten bats van Chelsea's keeper Peter Bonettl, die 505 wedstrijden voor Chelsea heeft ge speeld. LAUSANNE Het Zwitserse voetbal elftal heeft in Lausanne de vriend schappelijke wedstrijd tegen Polen met 24 verloren. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. WEST BERLIJN De Weitduitse bokser Conny Velensek heeft in Berlijn zijn Europese titel in het halfzwaarge- wicht behouden. De partij tegen de Bril Chris Finnegan eindigde onbeslist.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13