t BETOGERS IN WASHINGTON SLAAGDEN NIET IN OPZET Incidenten tijdens proefconcert in Paleis op de Dam Discussies over revaluatie Mark 1970 slecht jaar voor dagbladen FBI arresteert leider Jongeren wilden discussiëren JE TOEKOMST KOMT INDE BUS MET RUIMBAAN VERPLEGING VERZORGING Hogere winst van Befo Bestrijding inflatie Mogelijk vervolging na vliegtuigramp Hot pants op school niet toegestaan CONSUMENTEN GIDS Nederlander in Parijs vermoord >71 fNSDAG 4 MEI 1971 LEIDSE COURANT ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WASHINGTON Het plan van de anti-oorlogsdemonstranten om Washington geheel voor het inkomend verkeer af te sluiten is slechts op één plaats volledig gelukt. In de vroege uren gisteren trok een groep betogers op naar de woonwijk Georgetown aan de rand van Washington. Met een groot aantal wagens, met lekke banden en andere voorwerpen en vuilnisbakken begon men eenmaal aangekomen wegen volgens plan te versperren. De politie liet echter niet lang op zich wachten. Uitgerust met gasmaskers wisten zij voor half tien met behulp van traangasaanvallen j de demonstranten uiteen te jagen en de doorgang voor het verkeer weer te herstellen. Het was een klein en kortstondig succes voor de betogers dat verder echter weinig om het lijf had. konden krijgen in de omgeving van de universiteit. Op de veertiende brug van Washington deed zich ongeveer eenzelfde situatie voor als in Georgetown. Daar leidde de bekende kinderarts Spock een groep van zevenhonderd betogers de traan gaswolken in. Slechts-in één geval kwam het tot handgemeen en woordenwisse lingen tussen politie en betogers. De betogers scholden de politie uit voor varkens en brachten de nazigroet ter wijl zij Heil Hitier schreeuwden. Overi gens schijnt de overheid vastbesloten te zijn om de lijn van gisteren ook in de komende dagen vol te houden. Rennie Davis, één van de leiders van de anti-oorlogsgroep is door agenten van de federale recherche (FBI) gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd te Het plan om het gehele verkeer in Washington lam te leggen is mislukt. Alle bruggen en hoofdwegen stonden al zeer vroeg vanmorgen onder zware be waking van federale troepen. In de mees te gevallen waren de ambtenaren in staat om zonder al te veel moeilijk heden hun werk op de departementen te bereiken De leiding van de betoging gaf overigens toe dat de opzet mislukt was. bij de betogingen vandaag rekende de politie 40U0 mensen in. die afgevoerd i door prikkeldraad af- hebben meegewerkt aan het aantasten •iet alle arrestaties tijdens de betoging in Washington waren t (pordt meegenomen ondanks het feit. dat ze op weg was en met de betoging niets ran doen had. gesloten voetbalveld. In Georgetown leek hel er aanv; lijk allesbehalve op dat de plannen n 1 de betogers in het water zouden vallen. De bewoners van deze wijk werden ge wekt door een oorverdovend lawaai van i een overvliegende vloot hefschroefvlieg- tuigen Op de straten waren overdwars wagens een bussen geparkeerd Alle ban den waren leeggelopen. Iedere weg- kruising werd bovendien beheerst door een aparte groep demonstranten. Met fladderende hoofdbanden en lange haren bewogen zich menigten betogers door de straten. Getrommel op vuilnisvaten en flessen begeleidde hun pacifistische ge zangen. Opeens rukte de politie in ge sloten rijen de straten binnen. Langzaam maar zeker wisten de agenten de demon stranten die al gauw in traangas gehuld waren terug te dringen. De actie was doeltreffend en zonder persoonlijk hand- De reden waarom het alleen in Georgetown tot een treffen tussen poli tie en betogers kwam, was de verwijde ring gisteren van de demonstranten uit het potomacpark. De meest verdrevenen begaven zich daarna naar Georgetown vanwege het onderdak dat velen daar Schoolafzwaalers 1971, kijk vrijdag uit naar de speciale beroepskeuze- uitgave van Ruim Baan 'n Blad met een schat aan beroepen-informatie In de redactionele hoofdrol: mogelijkheden en kansen in de ak ri- AMSTERDAM (A.N.P.). Tijdens het jn 'oefconcert", dat gisteravond ns rgerzaal van het koninklijk paleis m Dam is gegeven, hebben jeugdige be de Ikers na de pauze tot twee keer toe ij-poogd een discussie met de zaal op he pg te brengen. Burgemeester Samkal- 0 wist hen ertoe te bewegen de ver re uitvoering van het programma niet verstoren. Namens koningin Juliana Iden prinses Beatrix en prins Claus als ptvrouw en gastheer op voor circa 5 personen. Er werd ook nog een Inkbom geworpen. Ma de incidentjes werd het programma het Nederlands Kamerkoor en het derlands Kamerorkest onder leiding n Felix de Nobel verder zonder orde rstoringen uitgevoerd. Na afloop bleef groep van circa 150 bezoekers nog ige tijd met de jongelui discussiëren Iet is de bedoeling het paleis op de Ti in de naaste toekomst te betrekken het culturele en sociale leven van de isterdamse bevolking. De koningin eft daartoe een werkgroep gevormd, n prinses Beatrix, prins Claus en burgemeester Samkalden zitting bben. De eerste taak van de werkgroep advies te geven bij het kiezen van activiteiten, waarvoor het paleis een issend kader vormt. De werkgroep had voorlopig onderzoek naar de oestische mogelijkheden van de Bur- rzaal en de Van Speykzaal aanbevolen proefconcert te laten geven. Juist toen na de pauze koor en orkest zouden beginnen trad Hans van n Berg van het Musies Lab naar voren dat de sociaal-culturele functie van et paleis meer inhoudt dan muziek- laken of andere kunstuitingen. Hij ;en discussie beginnen. Op dat loment kwam de burgemeester naar Ontslag wegens verkeerd geplaatst applaus MOSKOL' (Reuter) Boris Stojanov. oofdredacteur van het Russische me- i'che tijdschrift, en verscheidene per- oneelslcden van dit blad zijn ontslagen mdat zij in het verslag van het onlangs i Moskou gehouden congres van de lussische partij, op het verkeerde tijdstip "Elding hadden gemaakt van applaus. Volgens dit verslag van de eerste dag sn het congres applaudiseerden de af vaardigden toen president Podgorny aiding maakte van het overlijden van rominente communisten in het buiten- od zoals de Cubaanse guerrilaleider be Guevara en president Ho Tsji Minh n Noord-Vietnam. In het verslag was "t woord ..applaus'' 117 maal tussen -"kjes gebruikt in tien gevallen ©n- hem tóë én wis't herh zo te bepfaten: dat hij zijn poging om een discussie op gang te brengen staakte. Inmiddels had de Amsterdamse com ponist Peter Schat zich ook laten horen. Hij riep onder meer „Het establishment heeft geen belangstelling voor "een dis cussie". Toen het orkest het tweede nummer wilde inzetten kwam de muziek student Floris Rommerts naar voren en hij wilde het publiek uitleggen, waar over gediscussieerd zou worden. Terwijl het orkest een werk van Frank Martin inzette, nam burgemeester Sam kalden het groepje jongelui dat wilde discussiëren mee in de richting van de uitgang Van de Burgerzaal. Daar werd op gedempte toon gediscussieerd. Later trok het groepje van zeker twaalf jonge ren zich terug in een zijgalerij en hield zich verder rustig tot het concert was afgelopen. Nieuwe fabriek van Philips in Oostenrijk WENEN-EINDHOVEN (ANP) Philips g.m.b.h., de Oostenrijkse dochteronder neming van N V. Philips gloeilampenfa brieken, heeft toestemming gekregen om een fabriek in Lebring te bouwen voor de proauktie van buizen voor kleurente levisies. Mert de bouw is een bedrag van 400 min. schilling gemoeid (ongeveer f 56 min.). De nieuwe fabriek zal een personeelsbezetting van ongeveer 500 man krijgen. De Gaudi-cxpositie in het Eindhovens» Van Abbemuseum zal niet tot 16 me maar slechts tot zondag 2 mei ate bezichtigen zijn. RIJSWIJK OANP)' r)«N.V. BEFO* heeft óver J978 een netto winst voor belasting van 218.600 behaald tegen ruim f 196.100 ever 1969. Zoals beleend wordt aandeelhouders voorgesteld een dividend van 10 pet. in contanten uit te keren over een met 40.000 verhoogd kapitaal. Over 1969 werd eveneens 10 pet. uitge keerd. naar keuze in aandelen of contan ten. Hef jaarverslag noemt 1970 een be vredigend jaar. Wiskundecursus voor ouders LEIDEN (ANP) De wiskundelera ren van de „Rembrandt Scholengemeen schap" In Leiden, bestaande uit ongeveer 1.100 personen, hebben voor ouders van leerlingen van de brugklasse, die vol gend jaar bij de scholengemeenschap zullen komen, een cursus in moderne wiskunde georganiseerd. Deze cursus heeft tot doel. ouders die helemaal niets van deze nieuwe materie af weten, daarmee wat meer vertrouwd te maken. Tot nu toe hebben zich on geveer 180 deelnemers voor de cursus gemeld. Deze zal worden gegeven aan zeven groepen van 25 tot 30 personen, waarvan drie gToepen in Voorschoten en vier groepen in Leiden de lessen zul- Kosamar Een dansavond op 15 mei in de crypte van het St. Janscollege aan het Haagse Colijnplein zal het einde be tekenen van Jongerencontact Rosamar Met dit feest waaraan „After Tea" en de „Lightnings" hun medewerking verlenen sluit Rosamar een bijna éénjarig bestaan af. Op genoemd edatum zou namelijk oorspronkelijk het éénjarig bestaan ge vierd worden, maar in verband met moeilijkheden kan Rosamar het niet lan ger bolwerken Het slotfestijn wordt van acht uur tot half één gehouden. (Vai BONN' Opnieuw is de internationa le koerswaarde van de Duitse mark on derwerp van gesprek van Duitse econo men en g*»lddeskundigcn. Een verslag van een groep economische instituten heeft de regering te Bonn geadviseerd om de inflatie te bestrijden door de koerswaarde van de mark vrü te laten. Een dergelijke maatregel komt erop neer. dat de mark langzaam opnieuw I gerevalueerd wordt. De laatste weken kreeg de nondsregering niet alleen te 1 kampen met scherpe prijsstijgingen, l maar ook met het binnenstromen van „heet" buitenlands geld. De Westduitse regering heeft meegedeeld, dat het ver slag op de volgende kabin it ting op 13 mei ter sprake zal komi.i Overigen zijn geruchten over een op handen zij' de revaluatie de laatste weken ste< door officiële woordvoerders ontkend het rapport staat dal de bondsregei nu alle orthodoxe middelen heeft a gewend om de prijzen laag te hou- Nu was het daarom volgens de rap' teurs tijd geworden dal de regering langer mag aarzelen om de koersw; 1 als genezinesmiddel te hanteren De i antwoordelijke instituten tonen zich I simistisch r ver de stabiliteit van de p zen in de bondsrepubliek, al geven 1 toe. dat de inflatie op het ogenblik d gehele weteld teistert. Het enige coit - mentaar van het ministerie van econo mische zaken was dat het verslag „een nuttige bijdrage tot de meningsvorming' betekende. procent. Gegeven het feit. dat in 1969 voor de bedrijfstak als geheel de winst vóór belasting, uitgedrukt in percenten van de omzet. 3.1 procent bedroeg, is het duidelijk dat 1970 een negatief bedrijfsresultaten heeft opge leverd, zo constateert het verslag van de NDP. vorig jaar de zendtijd voor reclame breid. Dat was e dat de omvang t Tarieven abonnementen per 1 juli weer omhoog DEN HAAG {ANP) Alhoewel in de kring van de Nederlandse Dag bladpers {de organisatie van de Ne derlandse dagbladondernemingen) is afgesproken, dat per 1 juli aanstaan de de abonnementstarieven opnieuw met tien cent per week omhoog gaan, is het niet uilgesloten dat alsnog over wogen wordt die verhoging aan te üddels groter geble- 'ken istygin voorziene tegenvallers in [de^ inl> komstensector door het nog verder achterblijven van de stijging van de In het vandaag gepubliceerde jaar verslag 1970 van de NDP, wordt 1970 een vóOr de dagbladen weinig op wekkend jaar genoemd. De scherpe stijging van de kosten kon bij lange na niet door de hogere opbrengsten worden opgevangen. De abonne- mentsinkomslen stegen met 15 pro cent (als gevolg van de toeneming van het oplagecijfer en de verhogingen van de abonnementsprijzen), maar de ze inkomsten dekken niet meer dan éénderde deel van de kosten. Hierdoor is de bedrijfstak nog steeds te con junctuurgevoelig, aldus het NDP-ver- slag. Het advertentievolume van de dag bladen was in 1970 maar 0.9 procent meer dan in 1969. De advertentie- inkomsten stegen dan ook met slechts 4.3 procent en dan hoofdzakelijk nog als gevolg van een aanpassing van de tarieven aan het begin van vorig Tegenover de geringe vergroting van de inkomsten stond een kostenstijging van ongeveer 15 radio en t.v. uitge- mede oorzaak van in de nationale ad- ns extra terugliep, n 1970 ruim 23 pro- 1966. het jaar vóór de radio- en t.v - Die omvang was cent lager dan i de invoering vi reclame. „Het is duidelijk, dat dc dagbladen zich in de eerstkomende tijd voor grote problemen gesteld zien. Op korte termijn zullen dan ook maat regelen noodzakelijk zijn, die de dag bladen moeten helpen de huidige moeilijke periode te overbruggen Het jaarverslag noemt het een voor de dagbladen niet te verteren zaak, dat zij op grond van de etherreclame, Waaraan zij niet mogen deelnemen, genoodzaakt worden de abonnements prijzen in korte tijd drastisch te ver hogen, omdat aan politieke zijde ge aarzeld wordt de omroepbijdrage te verhogen. „De omroep zal daarom steeds meer inkomsten uit de recla me willen ontvangen. Maar de kijker luisteraar betaalt als lezer door de verhoging van de prijs voor zijn krant zonder het te weten uiteindelijk toch hel -lag van deze politiek" (Van verslaggeefsters) Parys tracht de Israëlische ngeres Esther Galile, na haai iensttijd volbracht te hebben in het sraëlische leger, thans bekendheid e krijgen met haar chanson J'Attends l'homme Hier een opname van de zangeres in het Bois dc Boulogne. Parijs. DEN HAAG. B(j de procureur- generaal in Den Haag ia het verzoek ingediend een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen de directie van de N.V. Nationaal Vliegtuig Beheer (N.V.B.) in Den Haag. Deze maatschappij wat eige naresse van een vliegtuig, dat op 30 augustus van het vorig jaar tijdens een rondvlucht traven het Veerse Meer neer stortte. B(j dit ongeluk kwamen drie inzittenden, onder wie de vlieger, om het leven. Het verzoek ora gerechtelijke vervol ging is ingediend door de heer H. A. J. Klusman uit Den Haag, die ten tijde van de ramp directeur was van het rond- vluchtbedrijf Flashband, een dochter onderneming van de N.V.L. Het bedrijf leverde de vliegers voor de N.V.B. Korte lijd na de ramp is de heer Klusman als directeur ontslagen. De reden van de vervolging is volgens de heer Klusman de „grove nalatigheid" die door de N.V.B. is gepleegd. Het rampvliegtuig was voor de rondvluchten opgestegen van hel pas aangelegde Zeeuwse vliegveld Midden-Zeeland. Op het vliegveld was geen mogelijkheid tot tanken, zodat eerst op Zestienhoven een volle tank gehaald móest worden. Op het vliegveld was bovendien geen ge wichtscontrole. Bij een onderzoek latei- bleek dat het toestel overbelast was en er een passagier te veel aan boord was. Toch zou dit volgens ir. C. A. F. Fal- kenhage, fungerend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, niet de (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Omdat ze hot pants droegen, werden gistermorgen drie meisjes van de school van Onze Lieve Vrouw in Maastricht naar huis gestuurd. Dit tot grote ergernis van de ouders, die hun dochtertje* daar op school hebben. Het hoofd der school. Mère Hélène. verklaarde: ,,Toen de hot pants in de mode kwamen, hebben w(j ons voorge nomen het dragen daarvan op school te verbieden. Wij vinden het niet pret tig als ds kinderen die dingen dragen" oorzaak van de ramp zijn geweest. De vlieger, de Noor Dypdahl, moet op het moment dat hij boven het Veerse Meet- in een mistbank raakte, niet snel genoeg hebben gereageerd. Het toestel kwam te laag. raakte te bomen, vloog tegen de grond en vloog in brand. Ais volgende nalatigheid noemde ir. Falkenhage het feit. dat de vliegers geen richtlijnen voor de rondvluchten hadden meege kregen en geen vluchtvoorbereiding had den gehad. Badhanddoeken Zware badhanddoeken en badhand doeken met veel en lange lussen dro gen beter dan lichte en minder dicht en langgeluste. De mooie felle kleuren lopen in de was achteruit en geven af op ander tegelijk gewassen goed. Voor al felrood is gevaarlijk; alle onder zochte doeken in deze kleur maakten ook nadat ze reeds enkele keren waren gewassen de rest van de was nog rood. Blauw en geel gaven niet altijd af. Vouwfietsen Van vouwfietsen mogen we verwach ten dat ze handig en vlot zijn op te vouwen en weer in elkaar te zetten, dat er prettig op te fietsen valt, dat ze In alle opzichten betrouwbaar zijn en niet gauw gaan roesten. De Gazelle Kwikstep komt het meest aan deze eisen tegemoet, gevolgd door Batavus Batavouw, Sparta 8-80 en Peugeot DA 22. Van deze vier fietsen is Batavus het goedkoopst. Bungalowtenten Elke kampeerder -- ook op die cam ping in het „zonnige zuiden" kan wel eens worden overvallen door een enorme plensbui en'of stormachtige wind. Zoals uit ons onderzoek bleek, geven lang niet alle bungalowtenten onder dergelijke weersomstandigheden voldoende bescherming. Van de door ons onderzochte reeks gaf de Tourisme Comfort van f 550,- over het geheel ge nomen de beste resultaten. Voor wie de tent goed schoon en droog opbergt en niet het hele seizoen laat staan, komen ook de Vasco da Gama van f 498 en dc Capri Grande van f 555,- in aanmer king. Tuinsproeiers Voor de keuze van een gazonsproeier zijn behalve kwaliteit en prijs ook af metingen en vorm van de tuin factoren waarmee rekening moet worden ge houden. Er zijn sproeiers die een cirkel beschrijven en er zijn sproeiers die een rechthoek beschrijven. En die cirkels en rechthoeken kunnen groter en klei ner zijn. Hoe kleiner het bereik hoe groter de tuin, hoe vaker de sproeier zal moeten worden verplaatst. Van de sproeiers die een cirkel beschrijven werden goede resultaten verkregen met Beul 5908 van f 10,40, Heco 20 van f6,25, Heco 31 van f 13,10 en Meinor 170 van f 5.20. Van de over 't algemeen duurdere sproeiers die een rechthoek beschrijven, waren het de Gardena 964 van f25,35 en Stanley Os 180 van f 30,30 de laatste met een wat groter bereik die voor hun prijs het beste voldeden. Griekse acteurs werden ontslagen ATHENE (AP) Achttien acteurs, onder wie een aantal oudgedienden ver bonden aan het nationale theater, heb ben ontslag gekregen. Dit geschiedde jongstleden vrijdag maar werd pas vandaag bekend. Tot de ontslagenen behoren mensen van naam en met lange carrières, als Aris Malli- gros, Michalis Kalogiannis, Alecos Dell- giannis en Aris Vlachopoulos. Het is geen „politiek" ontslag maar het zou dienen om „nieuw bloed" in het theater te bren gen. Het ontslag volgt op het vrijwillig heengaan van de zeer vermaarde actrice Katina Paxinou en haar man. de acteur regisseur Alexis Minotis. De man die de acteurs heeft ontslagen is de directeur van het Nationale theater Paxinos. een oud-legerofficier, die door de regering was aangesteld toen men een verandering van de directie had door gevoerd. Terbeschikking- gestelden ontvlucht DOETINOHEM (ANP) Pas nu Is bekend geworden dat in de nacht van zaterdag op zondag v(jf mensen z(jn ontvlucht uit de dependance in Doetin- chem van het selectie-instituut voor ter beschikking van de regering gestelden te Utrecht. Eén van de gevluchten heeft zich meteen al gemeld. Twee anderen werden enige tijd later tijdens een grote opspo ringsactie in het gehele centrum van de Achterhoek aangetroffen in een boer derij in de omgeving van Doetinchem. Twee mensen zijn nu nog voortvluchtig. Herman van Veen kreeg gouden plaat LAREN. De cabaretier Herman van Veen heeft gisteren een gouden plaat van zijn tweede langspeelplaat gekregen. Hij gaf hem meteen weg aan de actie „Goud voor Zilver", die door de Unicef wordt georganiseerd bij gelegenheid van het 25 jaar bestaan van deze wijdver maarde stichting. Het gebeurde in het Singermuseum te Laren door Barry Hay, de bekende zan ger van de Golden Earring, die erbvj vermeldde dat deze gouden plaats „niet alleen een compliment voor Herman van Veen maar voor héél Nederland is". Van Veen, die morgenavond in het Amsterdamse Carré de première van zijn theaterprogramma geeft, zal de hele re cette eveneens afstaan aan Unicef. Hij geldt als „jeugdambassadeur van Neder land bij de Unicef" en zal in juli naar Amerika gaan waar hij ook een ontmoe ting met Danny Kay zal hebben die, zoals bekend, een grdot propagandist van ie stichting is. (Van onze correspondent) PARIJS Uit een Ourcq-ka naai bij Pantin, een voorstad van Parijs, is het stoffelijk overschot pgehaald van een man die bi.i "der onderzoek een Nederlander 'eek te zijn woonachtig in Brus el. Het hoofd vertoonde diepe onden. Het is onze landgenoot V. C. Nieuwveld (41), geboren in ouda. in dienst van een grote merikaanse onderneming in lektrotechnische artikelen en be ast .wet het onderhoud van dit materiaal in alle steden van Eu- Maandag 26 april arriveerde hu in de Franse hoofdstad. In de namiddag begaf hij zich naar zijn hotel en zou de volgende ochtend een bezoek brengen aan het Pa- rijse filiaal van zijn onderne ming. Vorige week dinsdagmor gen om zeven uur werd uit het Ourcq-kanaal het lijk opgehaald van een man die diepe wonden vertoonde aan het hoofd en over het gehele lichaam. Over een af stand van ongeveer een km werd er langs de oever van het kanaal bloedsporen gevonden waar vol gens de politie uit blijkt, dat het slachtoffer driemaal geprobeerd heeft zich uit het water op te hijsen om aan de kant te komen Men vermoedt dat de heer Nieuwveld na aankomst in Parijs een café heeft bezocht in Mont- parnasse waar lieden uit de on derwereld hem hebben meegelokt naar het kanaal om hem van zijn geld te beroven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7