Bij André Lehr is het al klok wat de klok slaat Geladen sfeer in Caïro bij komst Rogers Unilever willig 'S WERELDS ENIGE CAMPANOLOOG HEEFT GEEN TIJD OM BEIAARD TE SPELEN Drijfjacht op moordenaar Kroketten uit automaat niet gevaarlijk LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1971 fas ASTEN ,,lk kan wel e«n paar eenvoudige dingetjes spelen, maar dan moet er geen beiaardier in de buurt rijn". Dat zegt André Lehr, 's werelds enige beroeps- campanoloog, een man, die alles weet van luidklokken en beiaarden en die zojuist een boek over dit onder werp voltooid heeft, dat binnenkort bij de Europese Uitgeverij in Zaltbommel zal uitkomen. André Lehr (41) ontvangt ons in zijn gezellige houten woning te Asten (N.-Br.) waar het al klok is, dat de klok slaat. Het los van het huis ge bouwde schuurtje bevat een op de seconde gelijklopend torenuurwerk; de bel hangt buiten boven het dak in een klein torentje, een zoge naamde dakruiter. Aantal carillons is na de oorlog toegenomen Binnen, in de studeerkamer, hangen tritsen bellen en klokjes aan, het plafond en is een hele verzameling achter glas opgesteld. ,.Ik ben pas een jaar of vijf aan het verzame len,'7 zegt André Lehr. „Eigenlijk net zolang als we hier met het museum bezig zijn", 's Morgens hebben we dat museum bekeken, het ..Beiaard en Klokkenmuseum'op de zolder van 't raadhuis. „Onze stichting is voortge komen uit het beiaardcomité van Asten, dat in 1968 een klokkenspel aan de gemeente schonk', vertelt conservator André Lehr. „We hebben veel te weinig geld om alles te kopen, wat we zouden kunnen krij gen, maar we barsten toch nu al uit de ruimte". Inderdaad hangt en staat heel de ruime zolder vol oude luidklokken. een paar complete klei ne carillons, beiaardklavieren, mo dellen, foto's en allerlei historische zaken met betrekking tot het typisch Nederlandse verschijnsel van het klokkenspel. „Rammelaars voor volwassenen," zei een Engelsman in de 18e eeuw. En in Duitsland gaan de meeste mensen nog altijd van de veronderstelling uit. dat een beiaard per se vals moet klinken. Men vindt het daar dan ook al gauw goed. ..Duitsland heeft vrij wel alleen slechte beiaards." zegt André Lehr. Beroepshalve is hij met de wereld van klok en beiaard verbonden door rijn functie van adjunctdirecteur Van de Nederlandse klokkengieterij en fabriek van torenuurwerken N.V. Eijsbouts. „Wij zijn piepjong", zegt hij, „al bestaat het bedrijf in 1972 honderd jaar." Deze uitspraak slaat op de afdeling klokkengieterij, want daarmee is men pas in 1947 ge start. De fabriek is opgericht door de grootvader van de heer Max Eijs bouts. de huidige directeur. Dat was een Astense boerenzoon, die in Den Haag het horlogevak leerde, maar daar thuis niet veel emplooi voor vond. Zo kwam hij op het denkbeeld *m torenuurwerken te gaan maken. •Op het ogenblik beslaan die nog een kwart van de produktie. Daarnaast maakt Eijsbouts tandwielen en ande- rt onderdelen, maar zelfstandig bo vendien medische apparatuur. Sinds een jaar of vijf wordt er ook veel beeldhouwwerk gegoten. Men is ge specialiseerd in groot werk: zo wordt op dit moment de laatste hand ge legd aan een bronzen deur van vier ton. bestemd voor het nieuwe Bra bantse provinciehuis. De klokkengieterij is logisch uit de torenuurwerken voortgekomen. Vroeger bestelde men de klokken in Engeland, of in het vlak bij de Gelderse Achterhoek gelegen Duitse plaatsje Gescher. Ze werden dan sa men met het uurwerk gemonteerd (in de Oldenzaalse Plechelmus, bij voorbeeld). In '47, toen import moei lijk was en het naoorlogse Neder land veel klokken nodig had. begon Eijsbouts zelf met het gieten. André Lehr komt niet uit het bedrijf of uit de familie voort. „Ik b*n in Utrecht geboren en er op het lyceum geweest. Onze familie was we] enigszins met de klokkenwereld ver bonden. want mijn grootvader was beiaardier van Kampen. Toen ze bij Eijsbouts een stemmer vroegen, heb ik op de advertentie geschreven, en zo ben ik in dit vak gerold". Dat was in 1948. „Het trok mij dus wel aan. maar ik wist nog nergens van: ik heb in de praktijk alles ge leerd". Wetenschap De hele klokkengieterij was toen volop in ontwikkeling. Sinds 1730 kon in Nederland niemand meer een beiaard gieten. Wel afzonderlijke klokken, maar bij een beiaard komt het op de juiste onderlinge stemming aan. Men heeft daar altijd erg ge heimzinnig over gedaan, maar vol gens André Lehr is het vrij gemak kelijk te Ieren. Vlak voor de oorlog was de kunst opnieuw ontdekt en na de bevrijding is dr. E. W. van Heu- ven zelfs op klokkenakoestiek gepro moveerd. Sindsdien is het mogelijk om de zaak gewoon wetenschappe lijk aan te pakken. Het gieten van een carillon is een belevenis. Onder onze voeten sche mert achter een rooster de vorm van een grote klok, ..festgemauert in der Her uitbeitelen (stemmen) van Klok klokken is de essentie en de kunst om een beiaard te maken. Erde", zoals Schillers het klassiek be schreven heeft. Maar al wordt ook in onze tijd nog de vorm ..uit leem gebrand", bij de kleinere klokjes wordt deze niet meer door zand. doch door een ijzeren gietkast bijeen gehouden Het lijkt wel wat op een grote bijenkorf, dat ijzeren ding waar de gieters hun roodgloeiende massa in moeten mikken Het vat vol vloeibaar brons, gevuld uit de met grafiet beklede smeltoven, wordt aan twee lange ijzeren stangen voorzichtig naar de vorm gedragen en dan nog voorzichter omgekieperd. Het is nog altijd volop ambachtelijk werk, al helpt een elektrisch bedien de lier het draagwerk verlichten en al zal er naderhand een elektrisch aangedreven beitel aan te pas ko men. om de vorm aan de binnenkant zo ver uit te hollen, dat de juiste toon ontstaat. Dat is het eigenlijke ..Klokkenzo doceert André Lehr. wanneer we in zijn studeerkamer zitten, „bestaan al sinds 1400 voor Christus, bij de Chinezen. Daar werd gen en antiquairs aflopen. „Het kost je wel drie paar schoenzolen, maar op een goeie dag heb je hem", zegt de trotse collectioneur. Wat voor het museum te duur is. koopt hij zelf. maar het is wel de bedoeling, dat de hele zaak op den duur in het mu seum terecht komt. Tenminste -Te gaat natuurlijk wel aan die dinge tjes heehten en mijn vrouw iz er ook gek op. Mijn kinderen kijken ml helemaal niet meer op. wanneer er weer een pakketje binnenkomt." Bezwerend Hij toont ons een beeldje uit Mexico, een vruchtbaarheidsfiguur van om streeks het begin van onze jaartel ling. Als'hij het oppakt, klinkt het „Rammelaars voor volwassenen" er met hamers op geslagen. Bellen en klokken met klepels kennen we sinds 1200 voor Christus uit het Na bije Oosten en Zuid-Europa. Dat waren paardebellen. Kijk. hier heb ik zo'n oud exemplaar, uit Perzië Hij opent een vitrine en toont ons een groen uitgeslagen klokje, fijn v an vorm. dat tot de pronkstukken van zijn verzameling behoort. Hoe komt iemand in zo korte tijd aan zo'n bijzondere collectie? kwei als een rammelaar. Een koningsstaf uit Nigeria blijkt in omgekeerde vorm een klok met klepel te zijn. Een heel lang gerekte bel is het volgende stuk: ..Dit heb ik kort gele den gekocht, het komt uit Kameroen en men gaat ermee rond. een man sterft Het klokgeluid '^eft. dat blijkt in elke cultuur, vm oorsprong een be zwerende betekenis. Dat geldt ook voor ons huidige klokluiden, vooral bij begrafenissen, al geeft men er sinds eeuwen een christelijke uitleg ..Je begint je voor je vak te interes seren en je leest eerst alles wat je er over vinden kunt zegt André Lehr, wanneer we willen weten, hoe hij campanoloog (klokkenkundige) geworden is. Hij toont ons de catalo gus van de bibliotheek van de Ne derlandse Klokkenspel Vereniging, die door hem beheerd wordt. Zo'n 250 boeken, allemaal over klokken en beiaarden. Maar zelf heeft hij er nog meer: een hele boekenwand vol. Daar zitten ook dossiers in. gerang schikt naar plaatsen en personen: al les over klokken, klokkenspelen en beiaardiers. Ze vormen de grondslag voor zijn boek: Van paardebel tot speelklok, de geschiedenis van de klokgietkunst in de lage landen". Een beperkt onderwerp weliswaar, maar toch wordt het een boek van 400 bladzijden. Of hij er alles wat hij van dit onderwerp weet. in kwijt gekund heeft? André Lehr glimlacht. ..Het boek is dubbel zo dik geworden als de bedoeling is. Ik mag niet mopperen: de uitgever heeft alles aanvaard." Bijvoorbeeld dat verhaal over de Stevenstoren in Nijmegen, die in de 18e eeuw (het dieptepunt van de beiaardkunst) een nieuw klokkenspel zou krijgen. Men gaf de opdracht aan een klokgieter uit Luik, die dat wel even zon fiksen. Maar het stads bestuur was ontevreden over het re sultaat. Men kreeg letterlijk slaande ruzie en de Luikenaar sloeg zijn werk aan gruzelementen. De brief wisseling tussen Luik en Nijmegen, die daar uit voort gekomen is. is ongelooflijk. Hoe twee steden om zo'n geval ruzie kunnen krijgen en wat elkaar dan toevoegen De beiaardkunst gaat voor typisch Nederlands door. Dat is ze ook vol gens André Lehr, al stamt de ont dekking uit Henegouwen en al zijn er zelfs bronnen, die op een nog oudere herkomst uit Spanje wijzen, omstreeks de dertiende eeuw. Maar het klokkenspel is opgekomen in een tijd, dat de Nederlandse musici in Europa de toon aangaven. Het past helemaal in de Bourgondische sfeer van de ontwikkeling der vrije ste den. Nu nog heb je overal ter we reld klokgieterijen. maar beiaards worden alleen in Nederland gegoten (bij Eijsbouts en verder bij Petit en f'ritsen, ook in Brabant en bij Van Bergen in Heiligerlee) en dan ook nog in het Franse Annecy-Le-Vieux en het Britse Longborrough. De bei aarden, die bij Eijsbouts ontstaan, gaan vaak ver de wereld in. Vorig jaar zijn er carillons geleverd naar IJsland en Ni.euw-Zeeland. De beste afnemers zijn Scandinavië en de Verenigde Staten. Ook België bestelt nog regelmatig. In Nederland zit er de laatste tijd ten beetje de klad in. In het mu seum hangen twee kaarten naast elkaar, waar uit blijkt, hoe sterk het aantal carillons sinds de oorlog is toegenomen. Maar er zijn toch nog heel wat witte plekken. Vooral het noorden van het land laat he< afwe- André Lehr is ook gastdocent aan de beiaardschool in Mechelen. Hij kent de klokkenspelen in Vlaanderen en in Nederland, die hij in zijn boek beschrijft. Hij kent ook de mensen. Jn Nederland worden de beiaarden in het algemeen keurig onderhou den. in België is dat ronduit slecht, maar toch zijn de Vlamingen veel meer met hun klokken verbonden. De beiaard (een Vlaams woord) is daar veel meer dan bij ons in het hele sladsgebeuren opgenomen Ze worden gewoon gekoesterd in steden als Antwerpen. Brugge en Mechelen. Zo'n zomeravondconcert in Meche len. dat is een vertoning. Wij in het noorden zijn vaak wal stijfjes, vaak wat te intellectueel tegenover het fenomeen van de zingende toren". De beiaardier? ..Dat is eigenlijk de enig overgebleven echte muzikant, in de ware positieve betekenis. Een man. die niet alleen speelt, maar die ook verantwoordelijk is voor zijn instrument en die het tot in onder delen nauwkeurig kent." Dat is het enige, wat André Lehr nog ontbreekt: zelf beiaard spelen. Maar dan minstens een uur per dag oefenen. En vindt daar als enige campanoloog maar eens de tijd voor. Adriaan Buter De nieuwe tentoonstellingswagen van Staatsbosbeheer is gisteren door ir. A- Stoffels in gebruik gesteldHij deed dit door het doorknippen van een lint met een levensgrote snoeischaar. Staatsbosbeheer gaat met deze auto een proef nemen met de bedoeling by de stedelijke jeugd belangstelling te wekken voor het natuurbehoud. (Van onze correspondent) BEIROET De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers is I- in de Egyptische hoofdstad aangekomen in een politiek zeer geladen sfeer. I_ Als hij er niet in slaagt om president Sadat een diplomatieke doorbraak in het conflict met Israël voor te leggen, zal Sadat binnenkort geen andere keuze meer hebben dan het vuren te hervatten of ernstige moeilijkheden met zijn aanhangers te riskeren. Een van de tekenen van de hoge politieke i spanning in Caïro is de onverwachte wijze waarop een van de Egypt twee vice-president en, Ali Sabri, van zijn taak ontheven werd. Machtsstrijd aan top Deze verandering in de regering is de t belangrijkste gebeurtenis sinds de dood van Nasser. Sabri mag dan uit de regering weggestuurd zijn. dat wil nog niet zeggen, dat de politieke invloed van zijn aanhangers voor president Sa- I dat geen gevaar meer betekent. Sabri's verdwijning luidt een periode van machtsstrijd in in de Egyptische top. De reden voor zijn vertrek is nog steeds niet bekend gemaakt. Het ziet er naar uit. dat het iets te maken heeft met i Sabri's tegenstand tegen de vorming van de unie met Libië en Syrië In ieder geval is de reden minder belangrijk dan het conflict tussen de 1 linkse en rechtse krachten in de Egyp- I lische politiek. Sabri is de man die met de linkse koers vereenzelvigd wordt en wiens politieke doelen voor een groot deel dezelfde zijn als die van de Rus sen. Hij is echter geen communist. In de laatste jaren van Nasser vervulde hij de rol van contactman met Moskou, i Ook heeft men hem de taak toebedacht zorg te dragen voor de integratie van I de Russische en Egyptische luchtmacht I in het Midden Ooosten. I Dat Sadat de vooravond van het be- zoek van Rogers gekozen heeft om Sa ri de laan uit te sturen, toont wel i hoe groot de tegenstelling tussen beide leiders was. Sadat had moeilijker een slechter moment kunnen uitkiezen om zich kwetsbaar te maken voor be schuldigingen dat hij de Arabische zaak op een goedkope wijze aan de Ameri kaanse belangen zal vei-spelen in zijn streven naar een vreedzame regeling 1^8" voor het conflict. De grote vraag in Di Egj'pte luidt nu hoe de Russen en de fcke Egyptische linkervleugel op de verdwii-poc ning van „hun" man in de Egyptische kg top zullen reageren. b i (Copyright The Guardian). Fe (Vervolg de npagina) AMSTERDAM, 3 mei (ANP) Het Damrak is de beursweek goed begonnen. In een overwegend goed prijshoudende - markt gedroeg Unilever zich zelfs willig met een koerswinst van I 3 op f 111.80. Ook Kon. Olie deed hel goed met een j stijging van f 1.30 op f 151.70. AKZO en j Hoogovens konden bij opening twee dub- j beitjes aan de koers toevoegen op f 87,50 Philips daarentegen kon zich moeilijk handhaven. De mededelingen op de jaar vergaderingen over de minder gunstige gang van zaken in het eerste kwartaal leidden tot een verlies ex dividend van I f 1,20 op f 46.10. Ook KLM moest f 1 prijsgeven op f 203 en Nationale-Neder- landen f 0.50 op f 66.80. Heineken trok f 0,60 aan op f 266. Bij de banken was ABN f 0.80 in avance, doch AMRO- bank verloor f 0.30 op f 61 Bij de overigens tamelijk rustig ver lopende handel deden de scheepvaart fondsen het over het algemeen vrij goed. KNSM was ex dividend f 100. wat een winst betekende van f 2,70. Scheepvaart Unie was f 0.30 beter op f 85.40 HAL en Van Ommeren waren resp. fractioneel iets lager en hoger. Bij de cultures waren de verhoudingen van weinig betekenis. Staatsfondsen waren goed prijshoudend tot vast. sinds de nacht van zondag op maandag verdenkt. Om zekerheid te verkrijgen zijn gisteren drie leden van de gerech telijke politie van Brugge naar Neder land gereis. Men verwacht in Brugge hun rapport. De jacht die vanmorgen weer opnieuw op de moordenaar ontke tend is wordt overigens nog steeds ge baseerd op de overtuiging dat Van S. de De beheerder van het Zwin, de heer Triau, heeft zijn opponent positief her kend van de l'oto op de identiteitspapie ren. Bovendien is Van S. in de afgelo pen weken in Knokke gezien in de gestolen Chrevolet. Daar komt bij, dat Van S. spoorloos is. Vrijdag vertrok hij met verlof uit de kazerne, in Ede Zaterdag ging hij met onbekende be stemming uit het huis van zijn moeder te Amstelveen. Morgenmiddag om 12 uur moet hij zich weer melden bij de kazerne in Ede. Daar staat hij ovi gens bekend als een „rustige jongen, die nooit moeilijkheden veroorzaakt". l Van verslaggevers) MAASTRICHT „Ik trek met een gerust liart een kroket uit een automaat. Ruim 90 is namelijk goed. De onder nemer ziet wel degelijk het helang van een hygiënische bereiding". Dat is de reactie van de lieer J. K Daenen, diree- leur van de keuringsdienst voor Waren in Maastricht op een onderzoek van hel damesblad „Eva". Deze mening wordt overigens volledig onderschreven door een woordvoerder van de Haagse keu ringsdienst. Uit het onderzoek bleek dat van de 25 onderzochte kroketten 20 gevaar opleverde voor de volksgezondheid. De woordvoerder van de Haagse keu ringsdienst stelde wel, dat het bewaren van de kroketten in de automaten soms op een te lage temperatuur gebeurt. Dan is er wel gevaar voor overmatig veel bacteriën. ..Die temperatuur (die overigens 55 graden moet zijn en niet 45 zoals de Eva meldde) is dan ook één van de punten die de Keuringsdienst nauwkeurig in het oog houdt".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6