Raad benoeming neemt alle tijd dr. Vis om over te praten Heinekens bier blijkt een basis voor samenwerking Leidse inbrekers touw dwars over spanden een trap Gemeenteraad Leiden omgeturnd B. en W. beloven breder kijk op regionale zaken Om eventuele achtervolgers te lossen Voor rooftocht in totaal 15 maanden geëist PePijn weer in Leiden Nationaal Jeugdkorps is meer dan hoempaorkest Installatiereceptie stoom afblazen bioscopen in LEIDEN Loco Menken: Voor de man zelf.bah _L DINSDAG 4 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Heineken kan geen kwaad meer doen in de gemeenteraad van Leiden. Vorige week nog een splijtzwam op de grens tussen Leiden en Zoeterwoude, >leek de omstreden brouwerij gisteravond in feite als bindend element in de ontwikkeling van het gewest Leiden te kunnen fungeren. De enige prijs daarvoor was een reprimande, die de heer Van Aken namens „een club jé uit de raad" gaf aan het college, dat verzuimd bad de raad andere dan alléén Leidse informatie te geven. Genoemd clubje onder aanvoering van de heer Van Aken, fractieaanvoerder van het PAK had gistermiddag, zoals de spreker het fijntjes uitdrukte ,van twee uur tot tien voor half acht gedaan waarvoor Omdat de gemeenteraad vorige week leer informatie had geëist, had het ollege toegezegd daartoe de bronnen te ierzamelen. De heer Van Aken wilde laarom, dat B. en W. verslag van hun «vindingen zouden doen. Maar wet- ïouder Harmsen kaatste de bal terug: de loop van de middag had de heer fan Aken een gesprek gehad met Hei eken. Hij zou derhalve beter ingelicht ijn dan B. en W., die bovendien geen oformatie hadden ontvangen van het [oogheemraadschap Rijnland en van de .eidse Duinwater Maatschappij. )pgebeld Natuurlijk wilde de heer Van Aken raag verslag uitbrengen maar om de panning nog wat op te voeren, vroeg B. en W. straks niet de opmerking maken dat enkele leden van de raad ip de plaats van B. en W. waren gaan itten. Daarop kwam het hele verhaal: Jj was opgebeld door Heineken naar ianleiding van de krantenverslagen van le raadsvergadering. Er was een ge- iprek geweest waarin achtereenvolgens {esproken was over het vuile water, de roningbehoefte, de regio-industrie en infra-structurele voorzieningen, die r de vestiging nodig zouden zijn; oorts over recreatiepark en zwembad ■nkel bijkomende ascpecten. Hoewel not iet op alle vragen een steekhoudend ntwoord te geven is, meende de heèr fan Aken toch al wel te kunnen vast- tellen, dat het college zich onvoldoende •kenschap heeft gegeven van de vra- die uit de raad gesteld zouden worden. Uit de gesprekken met [eiheken zouden bestuurlijke conse- ities getrokken kunnen worden. de brouwerij heeft zich bereid •klaard, alle nadere informatie te irschaffen. De spreker was na afloop het onderhoud met de heren van :ineken met zijn gesprekspartners spoedoverleg ontvangen ten itiize van de burgemeester van Zoeter woude voor een gesprek met het dage- jks bestuur van die gemeente. Ze had- niets dan bereidwilligheid ge bonden. Dat had hen tot het inzicht ;ebracht dat B. en W. hun belangrijke ietailinformatie had onthouden. Ze wamen met twee amendementen van ormele aard op het voorstel van B. en de verlangde grond in de Bare- older over te dragen voor de bouw brouwerij. Zij wilden boven ben de instelling van een overlegor- ?aan ter zake van de plannen. nformatie Mr. Cornelissens (KVP) vroeg zich af oe de overeenkomst tussen de twee [emeenten zich verhoudt tot de afspra- ren in regionaal verband. Hij wilde dat beide gemeenten verder zouden kijken lan dit ene geval ook al omdat het «mogelijk is, onbeperkt verder te gaan het institutionaliseren van allerlei overleg. Waaraan de heer H. Driessen (KVP) aandrong op tijdige informatie alle betrokkenen ook zonder dat daartoe het overleg geïnstitutionaliseerd Wethouder Harmsen stelde „vanaf dit moment uitgebreider overleg" in het verschiet. Wat de heer Cornelissens deed vragen in hoeverre dat het gewes telijk overleg overbodig maakt. En omdat de heer Harmsen wat duchtig was heengegaan over de vraag de heer Waal (PvdA) wat er dan och wel met het informatie-dossier ge beurd was, dat het zo onvolledig was, wilde mr. R. J. in 't Veld (PAK-PvdA) de stem van een deel van zijn fractie afhankelijk stellen van het antwoord van de heer Harmsen hierop zou geven, teneinde te voorkomen dat „procedures als deze tot regel worden". Hij drong B. en W. in het vervolg bij zaken als de onderhavige een volledig dossier zullen overleggen. De wethouder beloofde, alles te zullen doen om aan wens tegemoet te komen. Maar de heer Cornelissens eld hij voor, dat ,het gewest" nog maar een studieor gaan is, dat zal toejuichen dat overleg als dat nu tussen Leiden, zoeterwoude Heineken gevoerd wordt, zich op vrijwillige basis ontwikkelt. Daarbij er kende hij wel dat de vestiging van de brouwerij niet een zaak voor een kleine kring van belangstellenden maar voor het hele gewest is. En op deze katharsis volgde de epiloog door de heer Van Taak „In dit college moet men er zich rekenschap van geven, dat het op deze manier in het gewest niet kén: het gewegt is niet alleen een studiecommis sie maar een taak, een opdracht. Om ter wille van de snelheid van handelen had een „petit comité" uit de raad het verhelderend gesprek gevoerd. Geble ken was o.a. dat het gevaar van het afvalwater niet zo groot was als werd het college anderhalf jaar de tijd heeft gehad". Het had een gesprek gevoerd met een vrij zware depu tatie van Heineken, gevolgd door een spoedoverleg met het dagelijks bestuur van Zoeterwoude. Dat had een zo totaal ander beeld van de situatie gegeven, dat de raad niet het minste bezwaar meer zag tegen de voor gestelde en vorige week uitgestelde verkoop van bijna 22 ha weidegrond in de Barrepolder voor de bouw van een brouwerij. Maar omdat allerwege gebleken was dat dit niet alleen Zoeterwoude en Leiden maar de hele regio betreft, eiste „het clubje", dat „dit soort materie van nu af in het gewest-overleg wordt inge bracht". Hetgeen B. en W. toezegden. voorgesteld: Heineken heeft het initia tief genoem om werkelijke risico's tot een minimum te beperken. Men moet vertrouwen hebben in de moderne rese arch van het concern. En toen de hamer al gevallen was ter bekrachtiging van het voorstel tot ver koop van de discutabele hectaren, wilde de heer Van Aken van de voorzitter weten wat hij van plan was te doen met het concept-besluit van vorige week om informatie aan de raad te verstrekken. Hij wilde het wel terugne men maar dan verlangde hij wel de toezegging van B. en W. dat ze in den vervolge ook bredere dan alleen Leidse informatie zouden verstrekken. Hetgeen werd toegezegd. ooes-kabel In de Boskoopse nieu wbouw van Snij - delwijk stond dezer dagen een grote houten rol met daarop een flink aan tal meters kabel te kijk. Nu hoef Je niet altijd te weten wat je met kabel kunt doen, maar het blote feit dat het materiaal aan de grijplust is prijs gegeven doot de begeerte naar onrecht matigheid bij sommige lieden aan wakkeren. Zo ook in Boskoop. Op een slinkse wijze benaderen onbekenden dat neemt de politie tenminste aan de rol onder dekking der duisternis teneinde de kabel te gaan aansnijden. Ze kwamen min of meer van een kou- we kermis thuis, want het feest ging niet door omdat de kabel verrassen derwijs onder stroom stond. Het gevolg was natuurlijk een fijne kortsluiting en een brandende kabel. Een machtig mooi schouwspel voor de omwonen den, die overigens wat heldere schijn best konden gebruiken want de straat verlichting was uitgevallen. De „man nen" van het bedrijf zaten met de ge bakken peren; ze hadden een dag werk om één en ander te herstellen. Hel brandje zelf was fluks geblust en de kabel kon worden afgeschreven. LEIDEN-DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Lulofs pakte fel uit tegen de prak tijken toegepast door een drietal jonge lieden uit Leiden die niet alleen fors aan het inbreken en stelen waren geweest, maar bovendien een levensgevaarlijke situatie hadden geschapen in een wo ning, waar zij- hun slag hadden gesla gen. Daar hadden zij bovenaan een touw dwars over de trap gespannen, zodat bij een eventuele achtervolging in het donker, de bewoners alle kans lie pen daarover te struikelen en van de trap te vallen. „Dit soort lieden deinst voor niets terug, het gaat hen er alleen maar om een zo groot mogelijke buit te krijgen en veilig weg te komen". Volgens de dagvaarding hadden verdach ten, een koopman van 20 jaar, een straatmaker van 23 en een vakgenoot van 20 jaar, allen uit Leiden, in de nacht van 22 op 23 januari inbraak gepleegd in een antiekzaak aan de Middelweg en o.m. poude vuurwapens, gedenkpenningen, 'n Chinese doek n zo het één en ander gestolen. Een inbraak zondagnacht 24 januari in het kledingmagazijn van Kreymborg, lever- mor een waarde van f 3500,aan kledingstukken op. Een inbraak in de zelfde nacht in een schoenwinkel gaf als resultaat geld,' schoenen en verder werd ook een halsketting gestolen. De PAUL VAN VLIET LEIDEN Voor de tweede maal komt Paul van Vliet met zijn cabaret PePijn naar Leiden. Zijn optreden is in de Leidse schouwburg op donderdag 6 vrijdag 7 mei a.s. 's avonds om 8.15 uur. Het is zes seizoenen hecht naar elkaar toegegroeide PePijnkwartier met Liselore Gerritsen, Ferd. Hugas, pianist Rob van Kreveld en Paul van Vliet, brengt in het seizoen '70-'71 Opus 4,' daarin een nieuwe en verrassende for mule is gevonden. Nimmer tevoren zijn Ferd. Hugas' verdiept tragi-komisch talent komt in enkele originele soli dit keer sterk naar voren, terwijl Rob van Keeveld zeer genïspireerd de muziek toevoegt aan dit programma, dat voor spelers en publiek elke avond weer een feest blijkt te zijn. De acteur Henk van Ulsen heeft voor een gevoeldige en uitgekiende regie gezorgd. oudste straatmaker bracht een deel van de gestolen goederen op de markt in Den Haag aan de man. Als uitkijk bij de inbraken, waaraan totaal vijf perso nen deelnamen, fungeerde de jongste straatmaker, die o.m. een jas en ten paar handschoenen ten geschenke zou heb ben gekregen. De afspraak tot plegen van de inbraken en diefstallen, werd in een café gemaakt. De leider van de groep moet nog terecht staan; hij is pas later gearresteerd. De verdachten heb ben reeds eerder met de rechtbank te maken gehad. De 20-jarige koopman, die op vrije voeten is gesteld, na eerst een ander vonnis te hebben ondergaan, liet ter zitting verstek gaan. „Waar schijnlijk is hij bang hier dan meteen te worden gearresteerd", veronderstelde de officier, die opperde de behandeling van de zaak aan te houden, teneinde verdachte op te sporen. De rechtbank achtte dat niet nodig. De eis tegen de koopman luidde acht maanden gevan genisstraf waarvan vijf maanden voor waardelijk, tegen de oudste straatma ker vijf maanden waarvan twee maan den voorwaardelijk en tegen „de uit kijk", drie maanden en voorwaardelijk terbeschikkingstelling van de regering en voor alle verdachten aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. C. zette uiteen, dat minder prettige huise lijke omstandigheden, gevolgd door fébezok derank, d gebeurtenissen de hand hebben gewerkt en kon met de eisen wel akkoord gaan, hoewel hij groter deel voorwaardelijke straf 1 pleitte. Vonnis over 14 dagen. Geselecteerden geven concert in Sassenheim SASSENHEIM. Zaterdag komen ze naar Sassenheim, de jongens en meisjes uit Drachten, Assen, IJsselmuiden, Delft en Minnertsga, en ga zo maar door. Allemaal leden van het 12 jaar geleden opgerichte Nationaal Jeugdkorps, dat in het gerefor meerd kerkgebouw een concert zal geven met zowel een klassiek als een modern repertoire. Uit Sassenheim zelf is er Remco Pit, die op de waldhoorn zijn partij meeblaast. De voorzitter, de heer C. Benschop, ook een Sassenheimer, vertelt dat het orkest uit vijfenvijftig meisjes en jongens bestaat, van dertien tot eenentwintig jaar. Het is geselecteerd uit harmonie- en fanfarekorpsen uit het gehele land. De heer Benschop, in feite coördinator-manager, zegt dat de leden niet zonder meer voor toelating in aanmerking komen, maar dat eerst een pittig toelatingsexamen moet worden afgelegd. Maar dat is dirigent Piebe Bakker toevertrouwd, want hij is in Bolsward directeur va een muziekschool, die niet minder dan vijftienhonderd leerlingen telt. Het orkest, dat éénmaal per maand zijn repetities houdt in het CJMV-gebouw te Zwolle, verkent naast religieuze muziek (psalmen, gezangen, negrospirituals, etc.) het gehele terrein van de voor blaasorkest gecomponeerde muziek, zowel »in het klassieke als moderne genre. Het idee om te komen tot een jeugdkorps is van Nico Dekker, hoofd afdeling muziek van de NCRV. Hij heeft het initiatief genomen en in samen werking met anderen kwam het be faamde orkest tot leven. Eerste diri gent was Peet van Bruggen, in Sassenheim geen onbekende, want ook aan „Crescendo" gaf hij circa tien jaar leiding. Na vijf jaar werd hij gedwongen als dirigent van het Nationaal Jeugdkorps ontslag te nemen in verband met zijn be noeming tot luitenant-directeur van de Johan W. Frisokapel te Assen. Hij werd, dat was in 1964, opgevolgd door de reeds genoemde Piebe Bakker uit Bolsward, die de liefde tot het blaasorkest met de paplepel werd ingegeven. Diens grootvader was op richter van het muziekkorps in Koudum en Piebe was zeven jaar, toen hij les kreeg op de sopraansax en al heel gauw ging hij met het korps mee naar concoursen. Na diverse diploma's behaald te hebben, leverde het Zwolse muzieklyceum hem, na volbrachte studie, al als harmonie-, fanfare- en koordirigent. Vanaf 1964 bouwde hij voort op het fundament door Peet van Brugge op bekwame wijze gelegd. Als hoogte punten kunnen worden genoemd een Sassenheimse Remco Pit blaast op de waldhoorn z"n party mee in het Nationaal Jeugdkorps. concert in het Scheyeningse Kurhaus in het kader van het Holland Festival en in 1966 deelname aan een internationale muziekweek in Enge land. Daar was ook een concours aan verbonden en het Nationaal Jeugd korps eindigde met slechts één punl in de minderheid van de hoogst ge klasseerde. Het orkest wordt graag gehoord en concerteert geregeld voor de NCRV 's zaterdagsmorgens in de rubriek „Tijd vrij, voor muziek in vrije tijd". Zo ook jongstleden zaterdag en aan- staanderzaterdag. Uiteraard konten er veel. mutaties voor, maar daar is hel een jeugdorkest voor. Er zijn wer kende jongeren bij, maar de meesten behoren tot de studerende jeugd. Militaire dienst, overgang van school naar universiteit, vakstudie aan conservatoria etc. zijn in de regel de oorzaken van de vacatures. Maar hierin kan gemakkelijk worden voor zien. Een oproep in de muziekbode. een kijkje bij muziekexamens en luisteren op concoursen maken dat open plaatsen spoedig weer zijn bezet. Uit het orkest zijn in de loop der jaren heel wat beroepsmusici voort gekomen, die nu een plaats bezetten in symfonieorkesten en militaire kapellen. Voorzitter Benschop zegt, dat het concert van zaterdagavond het bewijs zal leveren dat een harmonie- en fanfarekorps niet alleen maar een hoempaorkest Is, maar dat er veel meer mogelijkheden zijn op goed niveau. Hij verwacht dan ook een' grote belangstelling, zowel uit de duin- en bollenstreek, waaronder de leerlingen van de muziekschool, alsook uit Leiden en omgeving. Het programma van het concert ver meldt werken van Bach, Offenbach, Van Lijnschooten, Pi Scheffer, Max Leeman etc. De dirigent zal bij de uit te voeren werken een toelichting geven. Aanvang acht uur. Chaos en grote schade in PTT-gebouw LEIDEN In het nieuwe PTT-ge- bouw aan de Cornelis Schuytlaan zijn ernstige vernielingen aangericht, waar van de schade In de duizenden guldens loopt. Via het kabelgat onder de funde ring van het gebouw is men naar binnen gedrongen, waar men een aantal kabels van de hoofdverdeler, bestaande uit 140 kernen, heeft doorgeknipt. Flessen vloei bare zeep, pakken koffie en verband- trommels lagen'over de vloer verspreid. Van een kabellorie had men rich ont daan door die in de Korte Vliet te laten zinken. Een transistorradio en gereed schap werden na het bezoek van de daders vermist. Aquarium vergiftigd kwajongensstreken in lagere school LEIDEN Onbekenden hebben zich toegang verschaft in de Prinses Beatrix- school aan de Marsweg, waar men de volgende dag een troebel inktblauw ge kleurd aquarium met vergiftigde dode tropische vissen vond. Verder hadden de daders nog meer kwajongensstreken uit gehaald door schoolborden vol te klad den met schuttingwoorden. TRIANON: „Mira" (18). Dag. 2.30. 7, .9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.1B u. CAMERA: „Bankroof op wielen" (a.l.). Dag. 2.30, 7, 9.15 u.; zondag 2.30, 4.49, 7 en 9:15 u. STUDIO: „Women in love" (18) 2e week. Oag. 2.30. 7, 9.15 u.: zondag 2.30, 4.45, 7 en REX:' „Rio Lobo" (18). Dag. 2.30, 7. 9.15 .u.; zondag 2.S0, 4.45, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Love Story" (14) 5e week. Dag. 2.30, 7, 9.15 u.: zondag 2.30, 4.43. 7 en 9.15 u. LIDO: „Candy" (18). Dag. 2.S0, 7. 9.15 u.. zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. LEIDEN De fracties van het PAK, de CPN en DS '70 hebben gister avond bij monde van mr. R. J. in 't Veld een motie ingediend, houdende het verzoek om dr. A. J. Vis, de nieuwbenoemde burgemeester van Leiden, niet op tien mei 's middags om half drie maar 's avonds om half acht te installeren. Ze baseerden hun motie op de overweging „dat het van groot belang is dat een zo groot mogelijk deel van de bevolking en haar ver tegenwoordigers de installatie zal kunnen bijwonen". De motie kwam er niet. Wel een tussenvoorstel om in een avondvergadering na de installatie stoom af te blazen. De motie werd gekoppeld aan het voorstel van de voor zitter, loco-burgemeester S. Menken, om wegens vergevorderd uur de behandeling van de Derde Nota inzake het huisvestingsvraagstuk naar 17 mei te verdagen. ..Waarom op 17 mei?" riposteerde In 't Veld. „Waarom niet volgende week?" En hij zag het al helemaal voor zich: In de middagvergadering, die toch al uitgeschreven, eerst de huisves tingsnota behandelen en daarna „enkele aspecten van de benoeming van de we burgemeester". Dan zou de raad nieuwe voorzitter ook eens deelge noot kunnen maken van wat zo zwaar op de maag ligt. „Wat de heer In 't Veld nu stelt, ver-, baast me grotelijks", verklaarde voor- ritter Menken. „In het kader van zo'n installatie is er altijd een ontvangst voor genodigden en daarna, voor degenen die de plechtigheid niet konden meemaken, in „aansluitende receptie". „De installatie vindt plaats in een buitengewone vergadering waarvoor de in al uitgenodigd zijn. Dan kan je toch niet enkele zakelijke dingen gaan behandelen. Bovendien bepaalt de voor zitter plaats en tijd van de vergadering i niet de raad". Waarom die discussiepunten nu niet op 17 mei? Een stad van 100.000 inwoners moet zich niet zo laten gaan. Ik toon me zeer verontwaardigd. Het is een schandaal als de raad dit amendement zou accepteren. Dit kan niet. En In "t Veld bleef de getergde voor zitter voeren: Ik kan me niet voorstel len, dat je een receptie niet kan houden vóór de installatie. Op de receptie zal toch een deel van de burgerij verhin derd zijn. wanneer die in de middag ge houden wordt en iedereen aan zijn werk De heer Menken: „Je kunt toch niet een niet-geïnstalleerde burgemeester gaan feliciteren? Ik moet dit ontraden. Dit is de raad onwaardig". Nadat de heer Menken desgevraagd had voorgerekend, hoe lang de installatie zou duren en wanneer de receptie zou beginnen, vroeg In 't Veld om schorsing. De gemoederen bleken zeer verhit. Bij hervatting ver klaarde In 't Veld dat het beraad beter in plenaire zitting voortgezet kon worden omdat de schorsing de zaak alleen maar onduidelijker maakte. Hij deed een tussenvoorstel, dat aan de argumenten van de voorzitter tegemoet zou komen: „Tijdens de installatievergadering voert niemand uit de raad het woord namens DR. CORNELISSENS geef hem een kans de raad want dan kan niemand. En om half acht spreken we o.a. over enige aspecten rond de benoeming". De heer Menken vroeg de-mening van de fracties. De heer Kuiper (D'66) stelde zich achter In 't Veld. Mevrouw Geel kerken verklaarde rich tegen het stil zwijgen bij de installatie maar niet tegen „het gesprek" 's avonds. De voorzitter ging dat nog te ver: „Ik vind dat ten aanzien van de man zelfbah!" De heer Van Aken (P.v.d.A.) „Bij het afscheid van burgemeester Van der Wil ligen is er vooroverleg geweest over dit soort zaken. Het is niet sneu voor de man: waarom hebt u het vooroverleg gemeden? U wentelt alles af op de tra ditie. Het tijdstip is bepaald en de raad wordt geconfronteerd met een onaf wendbaar feit. Wie sputtert, doet lelijk tegen Vis en tegen het college. Maar dat is niet bedoeld: deze installatie is een ge beuren voor de stad en die moet in de eerste plaats in staat gesteld worden, die gebeurtenis bij te wonen". De heer Menken stelde voor: „in de loop van dinsdag overleg met de heer Nalaten van enig vooroverleg door PAK bekritiseerd Vis. Zo spoedig mogelijk rapport daar over aan de raad: 's middags de instal latie en 's avonds een zakelijke agenda". Maar bij zoveel souplesse gingen de eisen van In 't Veld weer verder. „Af hankelijk van de unamiteit in het senio renconvent, woensdag, wordt bepaald '.vienamens wat tijdens de installatie iets Ta at zeggen". Voorzitter Menken: „Dat :s duidelijk: als er geen unanimiteit is, kén niemand het woord voeren dan al leen de loco-burgemeester en de heer Vis". De heer Van Aken vergoelijkte: „We willen niet rot doen. Dat hebben we in deze raad nog nooit gedaan tegen personen. Het gaat alleen om de con sequenties van zakelijk handelen. Daar moet de raad over kunnen spreken. Voor mijn part na het diner". Lusten botvieren De heer Cornelissen (KVP) werd het kennelijk te bar: „De verantwoordelijk heid voor zijn benoeming ligt bij de regering; we kunnen daarvoor de heer Vis niet ter verantwoording roepen. Het zou een te zware belasting voor de heer Vis worden, als we op de dag van zijn installatie onze lusten op hem gingen botvieren. Geef hem een kans en laten we daarna ons standpunt bepalen. We mogen hem niet zomaar voor de leeuwen werpen. De heer Kuiper onderbrak het plei dooi met een imitatie van leeuwenge- brul, waarop de heer Cornelissen hem lik op stuk gaf: „Dat is het juiste geluid. Beestachtig! In ieder geval onmenselijk en zelfs onchristelijk". Maar dat kon niet meer verhinderen, dat het voorstel om op de avond van de installatie te vergaderen met 17 tegen 16 stemmen werd aangenomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3