leuk £eidóc (Sou/tont Pssst.DoeK.lIHY voor Moederdag Spelen met muziek antenne POSITIE TELEAC HEEL MOEILIIK Wij herdenken de doden de postgiro PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1971 Lj Hoop en vrees der christen democraten WAT de linkse concentratie betreft moet namens de christen-democra tische groep mr. Biesheuvel maar het eerst als kabinetsformateur naar voren worden geschoven; op de stem van Van Mierlo en Den Uyl zal hij dan kunnen rekenen. Maar dan ook alleen als formateur die zijn huis gaat bouwen zonder materiaal van de P-A.K.-firma te gebruiken. Want kennelijk is de linkse concentratie nog onder geen beding bereid om terug te komen op het vervolgstuk van de anti- KVP-motie: de belofte dat na de ver kiezingen niet op regeringsbasis zou worden samengewerkt met partijen die buiten het PAK gebleven zijn. Om feiten niet langer geweld aan te doen wordt sedert donderdagmorgen erkend dat de 52 Kamerzetels zelfs met steun van uiterst links geen claim om nu een kabinet-Den Uyl te formeren wettigen. Liever wordt er gemikt op nieuwe verkiezingen over één a twee jaar en dan een verdere opmars naar de meerderheid. Het partijbestuur van D '66 probeert al door te duwen naar de vorming van één vooruitstrevende volks partij om langs die weg burgers te win nen die noch voor de Partij van de Arbeid noch voor D '66 (de PPR heeft zich praktisch al door symbolische zelf verbranding weggeofferd) te winnen zijn gemakzuchtige speculaties over besten diging van een kabinet-De Jong, de scalpenjacht heeft hij volledig voor rekening van confrater Udink gelaten en hoewel over de trouw aan het progres sieve christen-democratische urgentie program dr. Veringa niet-aflatend ge sproken heeft, heeft mr. Biesheuvel ook in dit opzicht met weinig woorden de indruk achtergelaten dat er op hem te bouwen valt. Begrijpelijk is in dit verband dat de K.V.P. ook denkt aan prof Steenkamp maar deze mist nog de directe ervaring in het formatiewerk. Bij de radicale vleugels van CHU, KVP en ARP heeft dr. Veringa als expo- nent voor 'n progressieve koers momenteel vermoedelijk betere papleren als Bies heuvel, maar begrepen wordt dat op dit kritieke moment het best de openings zetten gedaan kunnen worden door de man die het meest-veelzijdig tegen alle risico's opgewassen is. En daarvoor heeft de in diverse politieke constellaties ge trainde en betrouwbaar gebleken Bies heuvel inderdaad kwaliteiten. Risico /IAAR Kwaliteiten T7EN topman van de A.R.P. aantrekken als eerste formateur uit de christen democratische groep, valt niet te moti veren omdat de stembusresultaten voor de anti-revolutionairen beter waren dan die voor de Katholieke Volkspartij. Maar mr. Biesheuvel heeft op alle andere spelers van het eerste elftal der christen-democratie voor. dat hij behalve bekwaam ook algemeen-politiek ervaren is. Tegenover DS '70 heeft hij tijdens de verkiezingscampagne een rustige toon aangeslagen, de WD heeft hij enkele malen vastberaden gewaarschuwd tegen :n risico brengt Biesheuvel als 1T1 eerste formateur anno 1971 wel met zich mee; dat als hij niet slaagt (en dat kan ditmaal moeilijk met onenigheid tussen de christen-democratische partij en als oorzaak) de groep aan vie Den Uyl het recht van voorsnijder" te mogen zijn toekent, meteen haar sterkste kandidaat heeft verbruikt. Omdat niets menselijks de politici vreemd is, heeft wellicht ook deze over weging in de linkse concentratie een rol gespeeld de naam van Biesheuvel vlug te noemen. Inderdaad zal mr. Biesheuvel wanneer hij. al dan niet op advies van een Kamermeerderheid, de eerste forma teur wordt, alle reële oplossingen in de goede volgorde zo sterk mogelijk moeten aanpakken, omdat in dit geval uitstel naar onze mening geen winst maar verlies zou betekenen. Ons zou het beslist niet verwonderen, dat op de man die aangewezen lijkt volgende week als spil van formatie beraad te gaan fungeren zowel de hoop als de vrees der christen-democraten concentreert. De hoop dat het toch vol gens de eigen politieke principes lukken zal; de vrees wat er gebeuren moet wanneer dit niet het geval is. De Meiserie van het Re&identie-orkést integratie van diverse kunstvormen (Van onze muziekredactie) Ook in 1971 organiseert het Resi dentie-Orkest een reeks voor jaarsconcerten in het Nederlands Congresgebouw: een nog jonge traditie, door Hans de Roo, de voormalige directeur, in het leven geroepen. ..Spelen met muzek zo heeft men ditmaal de serie getiteld, die met een kinderconcert begonnen, op 7, 15 en 28 mei wordt voortgezet in het Nederlands Congresgebouw. Ellis en Rieke tijdelijk niet op de buis (Van c e omroepcorrespondent) HILVERSUM De televisie-om roep- Mere Ellis Berger van de VARA en Kieke van Epen van de NCRV zullen tijdelijk hun functie neerleggen. Zij verwachten nl. respectievelijk In au gustus en november een baby. Voorts aal de NOS-omroepster Ria Dalmeijer binnenkort in het huwelijk treden met een Engelsman. Zoals alle jaren zal de camera zich ook nu weer richten op de schemerige Waalsdorpervlakte waar de grote klok geluid wordt en de fakkels hun schrille lichttrillingen op ons scherm brengen. De mensen zullen weer komen met bloemen in de handen in eerbiedige herdenking. Wij zullen zwijgend toezien, oud en jong, naar dit nationale Requiem in de tempel van Gods na tuur. Nederland 1, om tien minuten voor acht. Maar tevoren heeft de AVRO het Oor logsmemorandum al ingeleid met „Een paar minuten is het stil" te zeven uur vijf. Pierre Jansen en Leen Timp be zoeken dan enkele bekende en minder bekende oorlogsmonumenten, kruizen en graven. Een produktie die in 1966 al getoond werd door de NOS. Het Ra dio Philharmonisch Orkest speelt op hetzelfde net om half acht de Fuga in as klein van Johannes Brahms en zes Adagio's van Pijper, ernstige muziek die helemaal in het kader van de avond past en een overgang vormt van de monumenten naar de plechtigheid op de Waalsdorpervlakte. De AVRO besluit deze herdenkings avond met de Duitse kroniek „Eiche und Angora" van Martin Walser, be werkt voor televisie door John van de Rest. Het is een satirisch spel over ae tweede wereldoorlog en het nazidom. I Want herdenken is goed maar wij moe ten ook verder kijken en ons laten waarschuwen door bepaalde feiten. Van 20.25 tot 22 uur rekent Walser af met de naziterreur door er afstand van te nemen. Hij doet dat door die nacht merrie van het „duizendjarig rijk" te rug te brengen tot het doen en laten van een aantal brave burgers die echter in de nazitijd zo braaf niet waren. Het spel bevat drie delen die zich alle af spelen in een eikenbos in de buurt van een Duits dorp. Hoofdrolspeler is een Alois Gröbel (vertolkt door Henk van Ulsen) een naïef mens die het concer- tratiekamp overleefde maar later toch ten onder gaat omdat hij zich niet meer kan aanpassen bij de brave burgers. Aanvankelijk zou het stuk door het Nieuw Rotterdams Toneel op het re pertoire genomen zijn, maar de realisa tiemogelijkheden voor t.v. bleken beter. Daarom werd het een N.R.T.-AVRO- produktie. Maxim Hamel in BBC-film AMSTERDAM - De Nederdandse acteur en free lance-televisieregisseur Maxim Hamel heeft een rol gekregen in een B.B.C.-televisiefilm, waarvan de op namen worden gemaakt in Engeland en Nederland De film gaat „Dickson of Doek Green" heten en Maxim Hamel speelt er een rechercheur in die een moord in de haven moet oplossen. De opnamen zullen 18 mei in Engeland beginnen. Spelen met muziek: dat klinkt heel kin derlijk. In feite is het een soms diep zinnige bezigheid, waarmede men zich, ook wat de muziek betreft, reeds sinds eeuwen bezighoudt. Waaraan we weer eens werden herinnerd, toen we ver namen, dat Mozarts Veertigste Symfo nie die in g klein boven aan de hitparade staat. Die Symfonie, daar heeft men mede gespeeld sinds het jaar van haar ge boorte: 1788. De beschouwingen daar omtrent. ze zijn legio en van de meest tegenstrijdige aard. Persoonlijk zijn we, ermee opgevoed op een manier, dat we daarin „een tragisch document van de meest geschonden menselijkheid" moe ten horen, qualificatie, waarover de pop jongens zich ongetwijfeld kapot zullen lachen. En niet alleen de popjongens van heden, doch ook de mensen, die, een eeuw na zijn geboorte, dus in 1856, Wolfgang Amadeus beschouwden als ..een hemelse, een goddelijke bengel" en daarom dat ..tragisch document'" ge bruikten als diverterende e.ntre-aete muziek in een min of meer frivole Weense operette! Zo spelen we, telkens opnieuw en tel-r kens anders, waarbij Stravinsky's uit spraak. dat muziek in feite niets bete kent. een speciale zin krijgt. En zo spelen ook organisatoren en execu tanten in deze mei-serie 1971. „De Vrijheid leidt het volk", het schilderij van Delacroix, dat als lichtdecordient by de uitvoering van de Marche sur la Bastille" van Honegger. De ..Musique pour les Soupers du Rol Ubu" van de twaalftonige Duitser Bernd Alois Zimmermann? Diens muziek bestaat uit een samen stel van zeer uiteenlopende citaten: men zou van een collage kunnen spre ken. Henk de Vries maakte hier een soortement „lichtspel" van door op zijn beurt hem passende specimina uit de beeldende kunst daarmede te combine ren, bijvoorbeeld etsen van Goya. Doch ook werken van Jarry. NEDERLAND I NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: Een paar minuten if het stil NOS: 19.30 uur: Radio Filharmonisch Orkest 19.50 uur: Dodenherdenking 20.10 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School tele' KRO •17.00 uur: Bruintje Beer Kijk zelf NOS #18.45 uur. Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Met het oog op Belg; AVRO: 20.25 uur: Eiken en konijnen, 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Nascholing huisartsen NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal IKOR •l9.30uur Kenmerk NOS •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Pol. uitzending 20.31 uur: Socutera 20.36 uur: ■val, film 22.10 uur: 19.05 uur: Kunstsign a lering (Nadien zelfde programma als op I> KRO: 20.25 uur: Brandpunt 21.10 uur: Het wrak van een Oost-Tndiëvaarder 22.00 uur: Paul Vlaanderen 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Franse le« NEDERLAND II „Koningen, feesten" We zagen er van hem enkele, leiden tot de uitspraak: „De mens is één grote slokdarm. Heel aangrijpend u-aren deze, ze gaan gezien de u ijze, waarop ze de gruwel ran menselijke wreedheid overbrengen, verder dan een Jheroen Zo trachten dirigent Jochum Slothou wer en ensceneur Henk de Vries te komen tot iets. wat in 1966, het jaar der geboorte van dit werk. is gekarak teriseerd als ..ein warnendes Sinnge- dicht heiter und makaber zugleich". Drie operaatjes Dat alles wordt vóór de pauze „ge speeld". En daarna? Dan worden er Trois Operas Minutes van Darius Milhaud geserveerd, die resp. 6, 9. eri .10 minuten de aandacht vragen, gespeeld door leden en oud leden van de Studio der Nederlandse Opera, onder regie van Frans Boerlage, geënsceneerd door Henk de Vries voor noemd. Drie operaatjës. drie facetten van macht biedend in de vórm van drie verhalen, aan de Griekse mythologie Beeldhouwwerken op de Salon de Mai, Parijs. Op het terras van het Museum voor Moderne Kunst te Parijs zijn vele beeldhouwwerken ten toon gesteld, die geen plaats meer konden krijgen in de expositiezaal voor de zevenentwintigste Salon van mei. Zo bijvoorbeeld ook het werkstuk „Le Voleurvan de beeldhouwer Semser. DEN HAAG (ANP) De Nederlandsche Maatschappij vóór Nijverheid en Handel heeft in haar jaarverslag over 1970 aandacht gevraagd voor wat zij noemt de ui termate moeilijke positie van de destijds voor haar opgerichte stichting televisie academie Teleac. Teleac, aldus de maatschappij, is er tot nu toe niet in geslaagd tot een even wichtige programmering van haar cursussen te komen. De hoeveelheid stof, die voor behandeling in aanmerking komt, is namelijk zó overstelpend groot, dat het ondoenlijk is daaruit met een zendtijd van slechts 3% uur per week (waarvan de helft voor herhaling bestemd is), een verantwoorde keuze te maken. De belangstelling voor deze vorm van onderwijs en vorming voor volwassenen is enorm en Teleac zou zich veel verder willen en ook moeten ontplooien, maar zij kan dit nog niet wegens haar onduidelijke positie in het omroepbestel, de geringe zendtijd en de onvoldoende financiën. Teleac heeft een begroting van ongeveer twee miljoen gulden, die een onderdeel en wetenschappen. is van de NOS-begroting. De maatschappij meent. Jat daarnaast andere financie ringsbronnen moeten komen, bijv. een post op de begroting van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Om ons even tóf" het etTstëj^oncert te bepalen', dat de naam „Koningen, fees ten" draagt: waarom ontmoeten com ponisten als Feldman (geb. 1926). Ho negger (1892-1955), Zimmermann (1918- 1970), Milhaud (geb. 1892). voorafgegaan door de (onbekende) schepper van de ..Hofmuziek uit het Versailles van Lo- dewijk XIV" elkander hier op één programma? Vraag, die we 9telden aan de artistieke adviseur drs. André Lliske en Henk de Vries, die ons als de ..verzorger der lichtdecors" werd voorgesteld. Hun reactie: In Lodewijk XIV wordt de uitspraak j.L'état e'est moi" belichaamd Een machtsformule, die met de Zonne koning niet gestorven is^doch tot op De Verzameling Kleiweg de Zwaan- Vellema. omvattende schilderijen L**'~1.'è'nfevémentti'Ed&pe;'" ;l L'abandon d'Ariane, La Delivrance dé Thésée. Milhaud en zijn librettist hebben de hier gestelde problemen heel ironisch opgelost, zodat men nauwelijks weet. wat ernst, wat spot is. De vraag voor regisseur Boerlage was, wat hiermede te doen. Hij maakte, in de stijl van de grand opéra, alles bloedig serieus, waardoor iedereen zich door iedereen bewust? onbewust? in de boot voelt genomen. Een hommage aan het cliché, waar mede die eerste noccert uit „Spelen met muziek" tevens sluit. de dag van heden voortleeft, schoon in steeds verschillende gestalten: als heel tragische wijze bijvoorbeeld in de muziek, die Feldman schreef in zijn „The King of Denmark", u begrijpt natuurlijk, dat u hier met de figuur an Hamlet wordt geconfronteerd. Delacroix als lichtdecor En wat te vertellen omtrent de daarop volgende „Marche sur la Bastille" van Honegger? Het antwoord van Henk de Vries: „Ik meende, dat ik de bedoelingen, hieraan ten grondslag liggend niet be ter zou kunnen demonstrere-n dan met cle projectie van een schilderij, door Delacroix (1798-1863) in 1830 gemaakt: het heet „La liberté guidant le peuple". Het stelt de maagd van Frankrijk voor. mét tricolore, omgeven door burgers, van wie een aantal gewond". En André Lüske vond deze visualise ring van Honeggers muziek voor har monie door deze „Berlioz in de Franse schilderkunst" een heel geslaagde, een heel gelukkige. sculpturen en kunstvoorwerpen de 12de tot en met de 16de ten toongesteld worden in het mu seum Van Gijn te Dordrecht vart 8 mei tot 31 oktober. De collectie is in bruikleen afgestaan en betekent een bijzondëre verrijking Heb je wel gehoord van de zil verschat? „Amsterdam" stond er op de boeg vat het koopvaardijschip dat op zondagmid- i dag 26 januari 1749 voor de Engelse kust ter hoogte van Bulverhythe in een storm ten onder ging. Dit Nederlandse schip I was op weg naar Oost-Indië en had o.a. 24 kisten met 1200 zilverstaven aan boord. Het wrak van de „Amsterdam" j kwam weer in de belangstelling toen in i 1969 bij aanleg van een pijpleiding, de werklieden op een grote hoeveelheid tin nen lepels, aardewerk, patroontassen etc stuitten die van het schip afkomstig moesten zijn Bij proefopgravingen kwam aan het licht dat de „Amsterdam" zich nog in vrij goede toestand bevindt en. de zil verschat moet nog altijd aan boord i zijn. Maar zo'n schip lichten kost ette- lijke miljoenen en het is zeer vraag of dat de moeite zal lonen. Een Engels- Nederlandse commissie van deskundigen is de zaak aan het bekijken en die komt i ook aan bod in de documentaire die de BBC liet maken en waarvoor Joop Rein- j boud historisch onderzoekingswerk ver richtte Ook in Nederland werden er filmopnamen voor gemaakt Een KRO- ultzending. Nederland 2 21.10 uur. (ADVERTENTIE) Mag moeder 't alsjeblieft een beetje makkelijk hebben op Moederdag? Gebruik dus extra de verrukkelijke voordelen van kaas uit het vuistje. Trek? Hup naar de keuken, hup het mes, hup een ferm brok. Pappelepap, dat smaakt. Moeder ook een reepje? Rien van Nunen kan tekst niet onthouden (Van c omroepcorrespondent) HILVERSUM Aan het ein de van de vorige week is de NCRV begonnen met de studio opname voor de nieuwe Stief- beenserie. Na een zeer lange afwezigheid, veroorzaakt door een gecompliceerde heupfrac tuur. was de acteur Rien van Nunen weer naar Hilversum gekomen. Hoewel hij zich nog steeds moeizaam met een wan delstok voortbeweegt, meende regisseur Paul Cammermans dat deze handicap geen bezwaar be hoefde te zijn om de sympathie ke acteur de rol van Stiefbeen- senior opnieuw te laten spelen. Rien van Nunen bleek echter nog meer gebandicap te zijn door het feit dat hij zijn teksten niet meer kan onthouden. Hoe wel hij het script reeds lange tijd kon instuderen, kreeg hij in de tv-studio tijdens de repetities en ook bij de beeldbandopname regelmatig black-outs. En naar mate hij zich zenuwachtiger maakte ging het steeds slechter. Het valt daarom te betwijfelen of de NCRV-teJevisie onder deze omstandigheden met Rien van Nunen kan blijven werken. Ve le beeldbandopnamen zijn on danks het bewonderenswaardige geduld dat regisseur Cammer mans met de goedwillende ac teur aan de dag legde, volko men onbruikbaar. Het is tra gisch maar er zal niets anders opzitten dan uit te zien naar een andere speler voor de rol van de oude Stiefbeen, wil de NCRV niet haar krappe studio faciliteiten voor deze serie on benut laten en verloren zien Belangrijkste programma gisteren vonden we de door de VARA uitgezon den t.v.-film „Hoe een Hirschberger Deens leerde". Het was een van die programma's waarmee de Duitse t.v. en daarmee in zekere zin het Duitse volk zich afzet tegen eigen nazi verleden. Niet door dat goed te praten, maar door eerlijk schuld te bekennen. We hebben nogal wat van dergelijke programma's kunnen zien. Ze tonen aan dat het afschuwelijke verleden inderdaad als afschuwelijk wordt er varen en dat daardoor een herhaling weinig voor de hand ligt. Voor ons een reden om VARA's Achter het Nieuws, dat een gesprek wjjdde aan Beate Klarsfeld. niet by te vallen. Felle Beate gaf ooit Kiesinger een oorvyg cn werkte mee aan een recente ontvoering van een „oorlogsmisdadi- In Duitsland leven uiteraard duizenden „oorlogsmisdadigers". Ze zijn er in alle lagen van de bevolking, ook op rege ringsniveau. Maar heeft in een Duits land dat zich, o.m. blijkend uit t.v.- programma's als de VARA gisteren vertoonde, ten volle bewust is van eigen .collectieve schuld, een heksen jacht waarvoor Beate c.s. voelt, nog zin? We wagen het te betwijfelen. Bij de NCRV diende Hier cn Nu d® actualiteit door vrij diep in te gaan op de actie van de bouwvakkers. Het accent lag duidelijk tegen de stakings acties. Nogal moedig van Hier en Nu. Enerverende t.v. leverde de NCRV- rubriek met een Britse reportage over de recente staatsgreep in Oeganda. De nieuwe machthebber daar, Idi Amin, kent het klappen van de eigen-v< deel-zweep voortreffelijk. Groot-Brit- tannië stond direct klaar om zijn regi me te erkennen. Het zou wellicht beter zijn geweest om te erkennen dat de koloniale status voortijdig beëindigd" Vg. ADVERTENTIE Penny Spencer - als non - in nieuwe tv-serie „Oh Brother" van de KRO-t.v. heeft nog maar één aflevering voor de boeg en dan zullen we weer afscheid moe ten nemen van de dwaze, domme grappen van de jongste kloosterbroe der die de communiteit zo dikwijls in opschudding en in verlegenheid brengt Maar in Engeland schijnt dit soort erg in trek te zijn en de KRO voelt er ook nogal voor. want er bestaan ernsti ge plannen om een nieuwe serie op het scherm te brengen een vervolg zal zijn op „Leven in de pastorie". „All gas en Gaiters" is de titel en Derik Nimmo speelt er weer de hoofdrol in. Maar Penny Spencer, het zeer opval lende meisje uit, 5C van die andere Britse topper Plèase Sir" gaat er ook in mee doen en wel alsreligieuze. Hoe de inhoud zal zijn en in welke betrekkingen het nonnetje tot Derek zal komen te staan, blijft nog even een geheimpje want de BBC-opnamen moeten nog beginnen. dat de postgiro al uw regelmatige betalingen gratis kan regelen zoals abonnementen, huur gas, licht. dak makkelijk!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2