Bonn: geen wijziging in politiek DDR HONECKER VERVANGT ULBRICHT ALS LEIDER Prikacties in de bouw nemen steeds meer toe Druk politiek overleg over kandidaat kabinetsformatie Vruchteloze drijfjacht op moordenaar van Knokke Man van de „harde lijn Verdachte moord op Italiaan bekent Tips leveren niets op Onvrijwillige rondrit voor politieman Economie- studenten bezetten instituut DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND K2e jaargang, no. 18.378 •apengracht 32. Leiden, pi advertenties (excl. B T W wartaal ƒ21,70, per jaar stbus 11, t 0.24 p i I 84.70. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Nederland 1} 19.05 uur: Een paar mi nuten is bet stil; 19.50 uur: Doden herdenking; 20.25 uur; Eiken en konij nen, t.v.-spel. Nederland II: 19.05 uur: Kunstsigna lering; 20.2.1 uur: Brandpunt; 21.10 uur: Het Tuk van een Oost-Indië- vaarder; 22.00 uur: Paul Vlaanderen. VRIJ ZONNIG tot i Droog en vrij zonnig. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Min.temp. omstreeks 5 graden, morgen maxima rond 20 graden, maar aan de kust bij wind van zee ongeveer 14 graden. fVan onze correspondent) BERLIJN-BONN Het onverwachte aftreden van Walter Ulbricht als partijleider in Oost-Duitsland en de aanwijzing van Erich Honecker als zodanig heeft in West-Duitsland geen verrassing gewekt. Men verwacht daar ook niet dat de wisseling van het leiderschap op korte termijn een ver andering in de politiek van Oost-Duitsland jegens Bonn te weeg zal brengen. Honecker is evenzeer een man van de harde lijn als zijn voorganger Ulbricht dat was. Volgens het Oostduitse persbureau ADN is. Ulbricht afgetreden wegens zijn leeftijd en zijn gezondheidstoestand. Hij wordt 30 juni 78 jaar. Zijn opvolger is 58 jaar. Ulbricht blijft voorzitter van de staatsraad en hem is het erevoorzitterschap van de partij aangeboden. Honecker was al enige tijd „kroonprins". Steeds als Ulbricht door ziekte zijn officiële functie niet kon uitoefenen, werd Honeckers naam genoemd als moge- Ifke opvolgers. rieckeieen voormalig dakdekkers- leerling. komt uit hel Saarland. Hij heetl loxenl.ii>g bij de nazi's gevangen geze- x-m en vooral in die tijd heeft hij zich ou»wjieke!d iüt een man van de harde Hij heeft zijn partijcarrièré ge- Engeland en Frankrijk wellicht uit Veiligheidsraad LONDEN (Reuter) Engeland en Frankrijk zal mogelijk worden gevraagd hun zetels in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op te geven opdat de Chinese volksrepubliek kan worden toe gelaten, zo meldt de Londense „Times" in een artikel op d«^ voorpagina. Volgens redacteur Louis Heren wordt al in brede kring, zij hel discreet, de sug gestie besproken dat het lidmaatschap een drastische wijziging moet ondergaan als Formosa niet uit zichzelf vertrekt. Engeland en Frankrijk zouden zich sa men met Formosa dienen terug te trek ken. waardoor de twee ..supermogend- heden" (Amerika en Rusland) met Peking de enige permanente leden zouden wor- Kabouterraadslid trekt zich terug Conflict met Haagse raad over benoeming DEN HAAG (ANP) Het Haagse Ka bouter-gemeenteraadslid Christy Baas- Behrendt heeft zich gistermiddag uit de rand teruggetrokken. ..De raad bestaat uit hobbyisten die het raadswerk naast hun goede baan erbij doen. Maar als je het werk goed wilt doen. zo dat je er Hen uur per dag aan besteedt, ga je er financieel en mentaal onderdoor. De raad zegt neen tegen mij. nu zeg ik neen tegen de raad", verklaarde zij. Met dit laatste doelde zij op de beslissing van de raad haar niet te benoemen tot onbezol digd ambtenaar van de burgelijke stand. Het andere Haagse Kabouter-raadslid Casper Schuckink Kool, die ook tot on bezoldigd ambtenaar van de burgelijke stand benoemd wilde worden, trok zijn verzoek gistermiddag in. In een vorige raadsvergadering staakten de stemmen toen de raad zich over het verzoek moest uitspreken. Casper Schuckink Kool vond het onjuist hoe in die vergadering een discussie over zijn persoon was gevofrd. waarbij o.m. zijn opvattingen over het huwelijk in het eeding waren gebracht. maakt onder de hoede van Ulbricht. Als secretaris van het centrale comité en lid van het politbureau, waarin hij belast was met veiligheidsvraagstukken en mi litaire zaken, bouwde hij zich een machtspositie, die slechts door die van Ulbricht overtroffen werd. In februari 1958 sprak hij de redevoering uit. die het politieke hoofd kostte van drie voor aanstaande leden van hel centrale co- miié. Schirdewan. Wollweber en Oelss- ner. Toen die drie uitgeschakeld waren, was ei voor Honecker nauwelijks nog concurrentie voor de plaats van kroon prins. Honecker werd n 1961 door Ul bricht belast met het bouwen van de De a(getreden Ulbricht heeft het com munisme zijn hele leven gediend en wel zodanig, dat Stalin hem na de oorlog belastte met de Sovjetisering van Oost- Duitsland. Zijn absolute leiderschap is nood een discussiepunt geweest Zowel In de gevaarlijke iaren van Stalin als tijdens de ..dooi"' onder Kroetsjev hand haafde bij zich als onbetwist leider van de DDR Ulbricht ts nooit door de nazi's gevangen geweest. Na Hitlers opkomst ging hij naar Rusland, terwijl in Duits land zelf zijn partijgenoten vermoord, gemarteld en in gevangenissen en con centratiekampen geworpen werden AMSTERDAM (A.N.P.). De 60-jarige Indische Nederlander Jan van der V. („Johnny de Chinees") heeft bekend de Italiaanse restauranthouder Romano Mazzilli (38) op bestelling te hebben vermoord. H(j zou voor zijn „karwei" een bedrag van 70.000,- ontvangen. Het slachtoffer werd in de nacht van 18 op 19 april in zijn woning in de Geulstraat in Amsterdam, terwijl hij sliep, door het hoofd geschoten. Als mededader, c.q. medeplichtige, werd aangehouden de 53-jarige bouwvakarbeider Koos C„ die de op verzoek van mevrouw Mazzilli gehuurde moordenaar met een huurauto naar de woning reed. In totaal zijn in deze zaak, die een klassiek voorbeeld van moord wordt ge noemd, vier verdachten aan de officier van justitie voorgeleid. Het zijn behalve Johnny de Chinees en de bouwvakarbei der, de vrouw van het slachtoffer, die het misdrijf uitlokte, en de 39-jarige schilder Ruud H„ die als bemiddelaar optrad. Een vijfde verdachte, de 26-jarige schilder Gijs van E., werd weer vrijge laten nadat was gebleken, dat hij zich tijdig uit de zaak had teruggetrokken De drie mannen ontkennen ooit geld van de vrouw, de 30-jarige Adriana Mazzilli-W.. te hebben ontvangen. Maar volgens haar had zij aan Ruud H. al 34.000,- uitgekeerd om haar man te laten vermoorden. Drs. Udink pleit voor meerderheidsregering (Vai verslaggei Samenwerking in reiswezen DEN HAAG (ANP) De Nederlandse reisorganisatie „Airtour Nespanda" in Den Haag gaat met ingang van novem ber van dit jaar samenwerken met de Duitse T.U.I.-groep, waarin „Touropa", „Scliarnow", „Hummel", „De Tigges" en „Airtours International" zijn gebun deld en die vorig jaar meer dan een half miljoen vakantiegangers door de lucht vervoerde. DEN 11AAG Het is nog lang niet zeker, dat het pro gressieve blok van PvdA, D'6<> en PPR steun geven aan rar. 15. Biesheuvel van de AR ais kabinetsformateur. De berichten hierover werden vanmorgen in het progressieve kamp tegengesproken, nadat de PvdA gisteravond bijeen geweest was over de te volgen politieke lijn. Ook de confessi onele partijen opereren thans nog zeer voorzichtig. Gisteravond hebben profes- sor Steenkamp een van de iormaleurskandidaten. waar- r binnen de KVP gesproken dl en KVP-voorzitter rar v.d. Stee uitvoerig overleg met elkaar gepleegd. Ook de fractievoorzitters van de con fessionele partijen Veringa (KVP), Biesheuvel (AR) en Udink (CHU) kwamen gister avond voor een beraad bijeen Vanmorgen vergaderden de be- Opvallend was in dit dat drs. B. Udink. fra zitler van de CHU gisteravond in een radio-uitzending pleitte voor de vorming van een krachtige meerderheidsrege ring. Volgens hem kan in de gegeven omstandigheden zo'n meerderheidsregering alleen bestaan uit de drie christelijke partijen met DS'70 en de VVD. Tegen een dergelijke regering hebben de christen-radicalen binnen de KVP. AR en CHU echter hun bedenkingen geuit, tenzij, aldus de radikalen. de christelijke partijen hun be leid volgens het eigen program weten te handhaven. Dat ook de vakbeweging met spanning de formatievoor dracht afwacht ligt voor de hand. Het NKV stelt daarbij vast, dat de vakbeweging een regeringsprogramma eist met een sociaal-economische para graaf waarin ook de vakbewe- Politiek advies aan de ko ningin: dr. L. Beel. vice- president van de Raad van State, mr. M. de Niet, voor- ziter Eerste Kamer, mr. F. van Thiel. voorzitter Tweede Ka- ging zich kan herkennen. Dit moet zelfs, aldus het N.K.V.. inzet zijn van de kabinetsfor matie. Voor wat de KVP betreft ver langt het Democratisch Cen trum Nederland (een stroming binnen de partij met dr. S. W. Couwenberg als voorzitter) dat deze partij op korte termijn aar partijraad bijeenroept om zich te bezinnen op de politieke koers van de KVP na het echec van 28 april". Het KVP-partijbestuur komt zaterdag bijeen. Koningin Juliana gaat voor 11 mei niet verder met haar poli tieke consultaties dan de ont vangt gisteren van professor Beel, vice-president van de Raad van State en de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer mr. De Niet en mr. Van Thiel. Op 11 mei zal de Tweede Kamer namelijk dis cussiëren over een voordracht aan de koningin van een kabi- nets(in)formateur, dit als uit vloeisel van de motie-Kolf schoten (KVP). DEN HAAG De spoedhearing van de Club van Honderd heeft gistera vond in aoverre saecec gehad, dat de kans op het behoud van Holland Sport voor de ere-divisie aanzienlijk groter is geworden. Het bedrag, dat stichtingsvoorzitter Luc Kroese- Meijer opeist als hij weggaat bij Hol land Sport, lijkt haalbaar. De ver ontruste supporters deden spontaan de toezegging garant te staan voor 35 mille aan persoonlijke giften en kochten alvast voor 25 mille aan seizoenkaarten. Omdat stichtingshe- stuurslid Hans Kattenburg mede na- Kaïia op behoud Holland Sport is veel groter mens privé-relaties de toezegging van een ton deed schijnt het meeat •enU gevaar voor Holland Sport voorlopig verdwenen te zijn. „Mazr dit is pas bet beign", zei Hans Kattenburg. ..Als we de heer Kroe- semeijer uitkopen draaien we op voor de totale schuld van Holland Sport. Daarom moet er nog minstens drie ton op tafel komen wil ik het komende seizoen met een schone lel kannen beginnen. Daarvoor is de steun van iedereen nodig". Zie ver der naar voor meer uitvoerigheid over deze zaak de sportpagina. WEGENBOUW SOLIDAIR (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De prikacties in de bouw lopen gesmeerd", constateerde gis teravond de heer A. Buys, voorzitter van de Bouwbond-NVV. De onrust in de Randstad neemt van uur tot uur toe. Op een groot aantal projecten wordt ge- diseusaieerd en nauwelijks gewerkt. Op verschillende projecten, die gisteren stil gelegd werden, Is ook vandaag niet ge werkt. terwjjl er ook weer een aantal nieuwe projecten is bj) gekomen. De stakingsleiding heeft de indruk, dat de bouwvakkers het karakter van de acties dat van prikacties, modelacties en langzaam-aanaeties ondersteunen. Dif Piper PA-18-vliegtuigje kwam met twee inzittenden in de takken van een eik en een esdoorn terecht. Het tweetal kon ongedeerd de begane grond bereiken. Pas daar verstuikte een van hen zijn voet. Het gebeurde in Hancock in de staat Massachusetts (V-S.), BRUSSEL (ANP) De jacht op de man die in de nacht van zondag op maandag in Knokke twee Belgische po litiemannen doodschoot duurt nog on verminderd voort. Ondanks alle koorts achtige activiteiten van de Belgischp rijkswacht en politie heeft men nog geen spoor van de man kunnen ontdek ken. In de afgelopen nacht kreeg de rijkswacht, die in de buurt van Schoten en Brasschaat in gevechtsuitrusting pa trouilleert. verscheidene tips die echter Eerst kwam het bericht door dat de gezochte gezien zou zijn in de buurt van Ekeren, waar hij een lift trachtte te krijgen. Later in de nacht kreeg de politie een tip dat een man die voldeed aan de verspreide persoonsbeschrijving gezien was nabij het Werversbos in de nabijheid van het kamp van Bras schaat. Geen van de tips leverde echter resultaat op. Dinsdagochtend rond zeven uur werden de rijkswachters die de gehele nacht in touw waren geweest afgelost door verse troepen. De rijks wacht deelde dinsdag mee dat de op- - sporingsactie nu ook uitgebreid zal worden tot een groot deel van de noordelijke Kempen. Een inbraak in een villa dichtbij het Peerdsbos in Brasschaat, die deze nacht gepleegd werd, heeft de achtervolgers van de Knokse moordenaar weer moed gegeven. Vastgesteld is dat uit de villa kledingstukken verdwenen zijn en dat de inbreker er zich verzorgd heeft. Dit heeft rijkswacht en politie hoop 'gege ven dat de man die ze zoeken nog in de buurt is en zich in elk geval nog op Belgisch grondgebied bevindt. Opnieuw zijn mobiele brigades van de rijkswacht dan ook begonnen met het uitkammen van het uitgestrekte bosgebied rond Brasschaat, Schoten en Merksem. Het parket parket in Brugge, dat het onder zoek in deze zaak leidt, heeft inmiddels bekend gemaakt er op te rekenen zeer spoedig met zekerheid te weten of de Knokkese moordenaar dezelfde is als de Nederlandse militair Van S., die men (Zie verder pagina 6, laatste Politie zoekt getuigen UTRECHT (ANP) Een opperwacht meester van de rijkspolitie uit Doorn heeft in de afgelopen nacht een onvrij willige rondrit van ongeveer een uur gemaakt langs allerlei stille wegen in het gebied tussen Doorn en Ede. In laatstgenoemde plaats maakten twee po litiewagens daaraan een einde door de auto waarin de opperwachtmeester zich bevond, kiem te rijden. De drie andere Inzittenden van de auto zijn ingesloten. Twee opi.-erwachtmeesters uit Doorn hielde: bewuste auto aan om de pa pieren ie controleren. Er bleek iets niet in orde, en een van de twee nam in de auto plaats om de bestuurder te begelei den naar het bureau in Doorn voor een nader nderzoek. De bestuurder bleek echter de voorkeur te geven aan een tochtje De mto bleek in Ede gestolen. het kantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam, het Cul turele Centrum in Nijmegen, het Reken centrum en het laboratorium van Phi lips in Eindhoven. De solidariteit van de wegenbouwers kwam gisteren tot uiting door het stilleggen van het werk aan de uitvalswegen. Deze staking zal zeker nog de gehele week voortduren. Vandaag is in Den Haag ook gestaakt aan het werk voor de bouw van het sta tion Bezuiden hout. aan -het Paleis van Justitie en aan het semi-metroproject bij het nieuwe station-Bezuidenhout. Totaal zijn er 200 man bij de stakingen in Den Haag betrokken. Gisteren werd in Den Haag nog gestaakt aan een wo ningbouwproject in Kortenbos en in Rijswijk bij de bouw van een kantoor aan de Beatrixlaan en aan de nieuw bouw van het ministerie van CRM. Gestaakt wordt verder in Groningen aan de nieuwbouw van een h.t.s., op vier projecten in Rotterdam en voorts in Den Bosch, Nijmegen en Alkmaar. Vandaag is er ook nog gestaakt op een wegen bouwproject aan Rijksweg 2 (Amster damUtrecht). De drie bouwbonden verwachten, dat de prikacties zich verder zullen uit breiden. In Wassenaar-noord werd vandaag het werk neergelegd op een woning bouwproject in de vrije sector. Bij deze actie zijn honderd bouwvakkers betrok- AMSTERDAM (ANP) Studenten aan de Economische Faculteit van de Universiteit van Amsterdam hebben gisteravond het Instituut voor Bedrijfs economie en Accountancy aan de He rengracht in de hoofdstad bezet. De actie, waaraan 40 tot 50 man deel nemen, is ondernomen uit protest tegen de invoering van de ideeën van prof. Posthumus regeringscommissaris voor het onderwijs) en heeft voorts ten doel op langere termijn de oppositie binnen de faculteit te organiseren. De studenten zijn het niet eens met het plan Posthumus, dat onder meer be oogd de studie tijd tot vier jaar in te krimpen. „Drenkeling" stond toe te kijken (Van verslaggevers) ROTTERDAM Twee onbekende dames hebben gisteren een moeder in de grootste wanhoop gebracht door haar te vertellen dat haar zoontje In het water was gevallen. B(j de dreg- werkzaamheden stond hetzelfde zoontje echter tussen het publiek toe te kijken. Toen de dames mevrouw Poldermans alarmeerden belde zij in paniek on middellijk politie, brandweer en am bulance. Toen deze na tien minuten dreggen nog geen resultaat hadden en de wanhoop van moeder Poldermans ten top was gestegen, meldde haar zoontje zich, overigens kurkdroog, bij zijn moeder. (ADVERTENTIE) UITZONDERLIJK VOORDEEL:

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1