Oranjefeesten in Leiden niet zo uitbundig, wèl vol sfeer 11111115 Zoeterwoude reageert niet op Leidse verwijten Zoeterwouds plezier te kust en te keur Oegstgeest genoot van wateiballet Aubade in Sassenheim geboycot Hoorzitting bracht weinig nieuws Nog veel onzekerheden over gebruik nieuwe kerktheater AG 1 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Gemeten naar de belang stelling van het publiek, vormde de de monstratie van het nieuwe brandweer- materiaal op de Turfmarkt gistermiddag het hoogtepunt van het Koninginnedag- feest in Leiden. Maar in de buitenwijken I waar by de gratie van een gulle voor- j jaarszon echt „ouderwetse" straatfees-1 ten herleefden, werd de verjaardag van de koningin zonder twijfel het meest I intens gevierd. Met name in de burgemeesterswijk, waar het feestcomité voor de vijfentwin tigste keer een feest op straat bracht, heerste een verrukkelijke sfeer van saamhorigheid. De jeugd was in de hele stad al vroeg uit de veren. Om 7 uur al trokken vier drumbands door de straten. Zij lokten de zangertjes naar het stadhuisplein waar de traditionele aubade werd ge- bracht. Even traditioneel was de recep- j tie door de burgemeester, dit jaar „afge- nomen door loco-burgemeester S. Men ken. Omdat de redenaar die was uitge nodigd een speech te houden over de betekenis van het koningshuis in onze tijd plotseling door ziekte verhinderd was, hield de heer Menken een impro- Maar dat was ook wel de enige af wijking van het programma dat de Oranjevereniging niet zonder succes had samengesteld. Leiden vierde feest. Niet uitbundig -maar wel intens. Alleen voor de avonduren was het programma blanco. De politie, die het de hele dag rustig had gehad, kreeg het toen aan merkelijk drukker met lieden die niet in staat bleken, zichzelf zonder alcohol te vermaken. Feest bij Marine Magazijnsdienst Koninklijk goud voor E. v. d. Hout OEGSTGEEST Bij de Marine Magazijndienst, gevestigd aan de Haar lemmerstraatweg te Oegstgeest. zijn maar weinigen die de heer E. v. d. Hout hoofd administratie) niet kennen. En dat zjj hem een goed hart toedragen bleek wel uit de wyze waarop het vieren van het veertigjarig jubileum van deze over heidsdienaar gisterochtend uit de „verf" De jubilaris werd in de feestelijk ver sierde kantine van de marinebedrijven ontvangen waar hij, vergezeld van echt genote, kinderen en kleinkinderen, ver- I wonderd rondkeek bij het zien van zo- veel bekende gezichten óók .van degenen i met wie hij vroeger in het voormalig I Ned. Oost-Indië had samengewerkt op i het Marine Etablissement te Soerabaja. Hoogtepunt van de bijeenkomst was j de toespraak van KLTZ (A) Th. L. van Kinderoptocht en „Een moet de wijste zijn ZOETERWOUDE Na alles wat er maandagavond in de Leidse raad gezegd is ever de verkoop van grond in de Barre Polder aan Zoeterwoude ten behoeve van de vestiging van Heineken waren hun Zoeterwoudse collega-raadsleden donderdagavond weinig spraakzaam over deze zaak. Toch moet hen de be schuldigingen van Leiden erg hoog heb ben gezeten. Dr. T. Pley („Vrije Lüst") was de enige die er iets over zei. „De verwijten aan Zoeterwoude zijn niet gering, maar we gaan op deze za- bijn ZOETERWOUDE De Zoeterwoude- naars genoten gisteren van een uitge breid feestprogramma, 's Morgens ging een muzikale rondgang van de drumband Vios en de Sint-Jansfanfare vooraf aan de aubade aan burgemeester Detmers. De kinderspelen hadden plaats in de Jan van Banningstraat. Een aantal volks spelen rond „Haasbroek" (de foto geeft, een beeld van het mastklimmen) trok; veel deelnemers en toeschouwers. Na de Schenkelloop, waarin winnaar Leo Mooijman veel tegenstand ondervond van Wim v. d. Salm N.zn vormde -het wielerprogramma de hoofdmoot van het middaggedeelte. In dezelfde tijd waren er voor de jeugd filmvoorstellingen in Het Centrum en kon men terecht in circus Roberti dat zijn tenten had opgeslagen in de Loethe. Op een druk bezet „Haasbroek" gaf een vereniging uit Pijnacker demonstraties met modelvliegtuigen; het bleek een schot in de roos. Jeugdige beatliefheb- bers kwamen aan hun trek in Don Bos- co en 's avonds bij The Spiders in Ons Huis. Bij het seniorenbal werd de muziek verzorgd döor „The Midnight Combo'" Een speciale vermelding in het pre gramma van de Oranjevereniging ver dient het eerste optreden van de jeugd drumband Vios. Na maandenlange oefe ning met grote toewijding geleid door mej. Joke v. d. Akker als instructr van de hoornblazers en de heer A. Rijns burger van de tamboers werd het op treden een groot succes. Speciaal de show die in het begin van de avond tezamen mét de senioren voor een groot publiek werd gebracht in de Jan van Banningstraat dwong allerwege bewondering af. De kostuums werden grotendeels gemaakt door mevrouw Th. v. Leeuwen-Daleman. De grote kosten die moesten worden gemaakt alvorens men op straat kwam werden verlicht door diverse acties. Onze foto links toons een terecht trotse vertegenwoor digster van de jeugddrumband. PAROCHIENIEUWS PAROCHIE H.-ANTONIUS: OEGSTGEEST Oegstgeest beleefde een drukke, feestèlijke koninginnedag met een programma waar veel water te pas kwam. Dat was o.m. het geval met het traditionele volksspel „kuipje steken" op een terrein aan de Irislaan. Maar het meest spectaculaire onderdeel was wel de spuitvoetbalwedstrijdwaar twee ploegen brandweerlieden elkaar, de bal en het publiek te lijf gingen met een groot aantal stralen. De eindstand van de wedstrijd ging verloren in de nevelen die het toeschou wende publiek telkens deden uiteenstui ven om zich een nat pak te besparen. De jeugd had daar minder angst voor en enkelen mengden zich ..reserves" bij de strijd met als gevolg dat zij tot grote hilariteit geen „droge draad" meer over hielden. Aan de Irislaan was het mast klimmen de grote trekpleister. Zelfs voor krachtfiguren was het nog een zware op gave, hel gladde geboomte te overwinnen, onmogelijk bleek het niet, want drie jongelui slaagden tenslotte, na vele ver woede pogingen, de buit in de wacht te slepen, 's Ochtends concentreerde zich het feest op het ASC-terrein waar een groot aantal kinderen deelnam aan even- •ele kinderspelen. Tientallen liefheb bers leefden zich uit op het „tonknuppe- een spel dat in Oegstgeest grote populariteit bezit. Het marktterrein aan de Lijtweg was de gehele dag ..bomvol" kermisgangers. Aan het trottoirteke- werd deelgenomen door ruim hon derd kinderen. Traditioneel werd aan de ivond van koninginnedag een lam pionoptocht gehouden met medewerking de Wilbertdrummers, het jeugdorkest De Burcht, DWS uit Rijnsburg en de Franciscusband. Het werd één lange lichlstoet, die „op marsvoeten" door de ele lanen en stralen kronkelde. Tussen de aubade voor het raadhuis en het werk tot slot had de Oegstgeester oranjevereniging een plezierig program- WARMOND AI is Warmond volgens een recentelijk uitgebracht rapport over het gewest Leiden geen bollengemeente, toch is het nog de enige plaats in de bol lenstreek, waar bloemmozaieken worden gemaakt. De Warmondse V.V.V, hoopt, dat zij n Wijkers- j deze traditie nog jarenlang kan voort zetten. De prijzen werden toegekend aan. zondae -Grocp volwassenen 1. „Warmond schoon Hr. A. Heemskerk. 2. „Het Ding". Ut Sloepie; 3. „Asterix". Flophouse. Celebrant Groep kinderen 1. ..Bollenveld". Gerda Barends: 2. „Chi- Spre-I l1ces ^'ll en Bommezijn; 3. „Paard". Petra van Beek. slag op 's mensen zelfrespect". Op ieder woord hier zou een wederwoord volgen en daarmede is de zaak niet gediend. „Een moet de wijste zijn Twee jaar 'geleden "werd deze grond i.v.m. de voor genomen vestiging van een electriciteits- centrale aan Leiden verkocht voor 3.50 per m2, Zoeterwoude gaat nu 6.06 be- De raad kon wel akkoord gaan met hel voorstel om het terrein van de voormali ge gemeentelijke loswal aan de Hoge Rijndijk aan te wijzen als plaats voo de nieuwe ambtswoning voor de bur gemeester maar er waren wel beden kingen tegen het krediet van f 5000,- voor het maken van een schetsplan. Nadat de heren J. Bosman en P. de Jong zich een warm voorstander van het bouwen van een nieuwe ambtswoning hadden getoond o.m. omdat er ruimte gebrek dreigt in het gemeentehuis en er dan uitwijkmogelijkheden komen naar de huidige woning aan de Miening, ging de raad in z'n geheel akkoord met het voorstel. Bij de aankoop van machines en ander materiaal voor gemeentewerken zag de heer Eversteijn opnieuw gaarne het Kon ingin nedcig in Voorschoten puur dorpsfeest VOORSCHOTEN Koninginnedag in Voorschoten is ook dit jaar weer een puur dorpsfeest geworden. Daar zorgden de kermis, de kinderspelen en voor al ook de kinderoptochten en de lampion optocht van de kleuters. De festiviteiten zijn te veel om allemaal op één dag be leefd en ondergaan te kunnen worden, om startte donderdagmiddag al de iis, genoten de klaverjassers van een wedstrijd in het Bondsgebouw, terwijl menig koning van zijn troon rolde tijdens de snelschaakwedstrijden in De Werf. Aan de vooravond van koninginne dag trokken de kleuters van de Voor- schotense kleuterscholen door het dorp 'oorafgegaan door de plaatselijke harmo- ïieverenigingen. Fier droegen zij hun lampionnetjes. Hoogtepunt van de konin ginnedag zelf was, traditiegetrouw, de kinderoptocht. Het schijnt jaarlijks fleu riger te worden. De scholen strijden sportief om de ereplaatsen. De honderden kinderen, op muziek van vijf korpsen, zagen kans een „internationale stoet" door het dorp te voeren. De aubade werd afgenomen door loco-burgemeester De van Steenwijk. In het instructiebad streden de leerlingen van de lagere school om de snelste zwemmer, terwijl op het Prinses Margrietspeelveld de tra ditionele kinderspelen zoals vlaggetje steken en driebeenloop honderden kinde ren bezig hield. Automobilisten toonden hun vaardigheid tijdens een klein maar moeilijk parcours, de voetbalwedstrijd op het Randstadterrein tussen Randstadsport en SVLV trok veel bezoek mede door het gunstige weer. 's Avonds kwam de jeugd weer voor een beatavond bijeen in het Cultureel Centrum. Een uitverkocht huis. hoewel de beat vervangen is door de tophits, maar de Koningin Wilhelmina hecht aan tradities ?n daarom is steeds wel het muzikale programma aangepast maar bleef de naam „beatavond". Van daag gaat het feest in Voorschoten nog doou. De kermis in het dorpscentrum draait nog tot middernacht, terwijl de wandelaars op stap gaan voor een tocht vol puzzels. Rijksinkoopbureau ingeschakeld. De heer H. Sies wilde hiervoor nog geen alge mene gedragslijn vaststellen maar wenste meer informatie over de belangen van de plaatselijke handelaar. Het plaatsen van een verkeerslichten installatie op de Hoge Rijndijk nabij de Oranjelaan werd van groot belang ge acht. De heer O. Rijsdijk wees daarbij ook op de moeilijke situatie nabij de 5 Meilaan en Oosthoek. Het college wees erop dat de bewoners van het gebiedrond de 5-Meilaan binnenkort via de verleng de Nassau-straat naar de Oranjelaan kun nen rijden en zo vlot kunnen invoegen op de Hoge Rijndijk. In de toekomst zal ook een verkeerslichteninstallatie komen na bij de Ommedijkseweg. Het krediet voor de tennisbanen nabij „Haasbroek" werd vlot gevoteerd. Men streeft er naar deze 1 september ge reed te hebben. Overeenkomstig het preadvies besloot de raad aan S.J.Z. geen subsidie te geven. Dr. Pley had daar aan vankelijk wat moeite mee omdat de li- kwiditeitsmoeilijkheden een gevolg zijn van de investeringen die zijn gedaan op „Haasbroek" waar in andere plaatsen dit veelal geschiedt door de gemeente. Hij stelde voor een verruiming te geven van de garanties op de geldleningen. De voorgestelde subsidie aan de Stich ting Jeugdwerk Leiderdorp werd op ver zoek van de heer Van der Post gesplitst. De subsidie werd bepaald op 460,- aan gevuld met een startsubsidie van 540,-. Bij de rondvraag sneed de heer W v. d. Ploeg de subsidie-aanvraag aan van „Babel". Er blijken wat kortsluitingen te zijn. Zo is o.m het huurcontract door de groepering nog niet overgelegd. Om wat meer duidelijkheid te verkrijgen werd een gesprek gearrangeerd tussen wethou der A. Duindam en enige comparanten van de Stichting „Babel", die op de tribune aanwezg waren, direct na de raadsvergadering. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mede dat G.S. hun goedkeuring hebben gegeven op de aankoop van de panden Watertje 23 en 24. Op 4 mei zal geen officiële Dodenherdenking meer plaats vinden. Dit zal eens in de 5 jaar ge schieden. Volgende week dinsdag zal een beel- denexpositie komen op de groenstrook aan het begin van het Watertje en aan de Bonifatiusstraat gedurende één week. B. en W. overwegen hieruit een aankoop i Hazel, hoofd van de Marine Magazijns dienst in Nederland, die de aandacht vestigde op het feit dat de heer Van der Hout reeds eerder was onderscheiden met de eremedaille in het zilver ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit zilver is nu vervangen door goud. Overste Van Hazel speldde de jubilaris de versierselen op. De heer J. Kleyburg belichtte enkele karaktertrekken van de heer Van der Hout. „Een bescheiden, harde werker, met een computergeheugen". De gebrui kelijke enveloppe met inhoud kwam er aan te pas maar ook was er een prach tig „doe-'t-zelf" geschenk van collega's en vrienden. De heer W. Jahn. oud-M.E.-collega, bood de heer Van der Hout de gouden draag- speld aan behorende bij de hoge onder scheiding. Het plv. hoofd bureau pers. zaken, de heer C. v. d. Berg. sprak woor den van erkentelijkheid en felicitatie. De rij van sprekers werd besloten met de heren P. A. M. C. de Goey (voorz. pers. ver.) en W. F. Noordijk (voorz. bridge club). Uiteraard werd de echtgenote van de jubilaris door allen uitvoerig in de bloemen gezet. In zijn dankwoord ver klaarde de heer v. d. Hout „overdon derd" te zijn door zoveel belangstelling, hartelijke woorden en geschenken. Na afloop bleef men nog geruime tijd in reünie bijeen om oude herinneringen op te halen. LEIDEN. Kleine mensjes zaten met (zelfgemaakte) feestpuntmutsen op hun krullebollen de middag voor koninginnedag op een heerlijk grote houten vloer van de Sociëteit Minerva aan de Breestraat te tekenen of te kliederen. Alles mocht namelijk die middag in Minerva waar zo'n honderdtal kinderen uit de eerste en twee klassen van het lager onderwijs traditiegetrouw alvast een voorproefje van koning innedag vierden. Een groepje eerste jaarsstudenten hadden trouwens nog meer leuke „dingen" op touw gezet, zoals een poppenkastvoorstelling, „gekke" tekenfilmpjes en een ker mis, waar bijna altijd wel een sliert drop gewonnen kon worden. De „lieve meneren", aldus de kleintjes, deelden ook nog oranje limonade uit. koek en appels (verstandig snoepwerk). Al met al een middag die door de kinderen, zowel als door de ouderen, met veel genoegen en- plezier werd doorgebracht. En de bonte kleuren op de vloer zullen over een tijdje vanzelf wel weer verdwijnen. W. MAARSCHALK MET PENSIOEN LISSE De heer W Maarschalk, ambtenaar bbij de Planteziektekundige Dienst, is van de week met pensioen gegaan. In gebouw Rehoboth namen velen uit de bollenwereld tijdens een reveptie afscheid van deze ambtenaar, die speciaal belast was met de veld- inspectie in Lisse en Sassenheim. SASSENHEIM Twee r.k.-basisscholen n Sassenheim, de S Antoniusschool en de St. Annaschool, hebben geweigerd gisteren mee te doen aan de traditionele optocht met aubade-voor-de-burgemees ter. De hoofden van deze scholen vonden dit een te verouderd programma-onder deel, dat kinderen en leerkrachten niet meer aanspreekt. Die weigering heeft gisteren vrijwel geen deining veroorzaakt in de Sassen- heimse gemeenschap. In het KSA-ge- bouw was voor de schoolkinderen een alternatief-programma-onderdeel: een toneelvoorstelling. LEIDEN Hoe het alternatief theater in de door de gemeente Leiden 1.280.000 aangekochte Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht na dc verbouwing gaat functioneren is ook donderdagavond tijdens een „hearing" in de oude schouwburg aan de Oude Vest niet geheel duidelijk geworden. Een aantal voornamelijk toekomstige ge bruikers van het te scheppen theater ontmoetingscentrum was aanwezig bij uiteenzettingen door leden van dc Sectie Theater van dc Culturele Raad Leiden naar aanleiding van een door deze sectie opgemaakte nota over het gebruik van de kerk als theater en ontmoetings centrum. Evcncéns was dc architect, de heer Sjoerd Shamhart, ontwerper van het Haagse HOT dat voor Leiden ten voorbeeld zou kunnen dienen, aanwezig om zijn zienswijze voor te dragen. Ook dc raadsleden naren genodigd, maar al leen een sterke afvaardiging van de PAK-fractie had het nodig geoordeeld naar de hoorzitting te komen. Deze PAK-vertegenwoordiging deed méteen éen fermé duit in het zakje met veel voorzichtigheid. Men wilde wel eens weten hoe de prioriteiten lagen. De eerste plaats is voor de het toneel ge reserveerd. wat niets wil zeggen, dat b.v muziekuitvoeringen moeilijk realiseer baar zullen zijn, maar dan waarschijn lijk vanwege de akoestiek geen „fijne' muziek, voorzag de heer Schamhart. De vertegenwoordigers van Litteris Sacrum toonden geloof in de toekomst te heb ben, ook al is de behoefte aan deze theaterruimte nu nog vaak latent aan wezig is. De suggestie van de Litt'eris- voorzitter Bob Hageman om de amateur toneelverenigingen (er staan in Leiden 16 op papier, waarvan slechts 5 actief zijn) meer samen te laten gaan in één gebouw, in b.v. gemeenschappelijke ma nifestaties zonder de eigen identiteit op te geven, sprak niet volledig aan. Impe rium had donderdagavond niemand naar de hearing gestuurd, waarschijnlijk daar mede onderstrepend, dat deze vereniging reeds onderdak is, tegenstelling tot zo veel misdeelde zusters. De figuur van een broodnodig geachte cultuurpedagoog voor de integratie tus sen theater- en vormingswerk (vooral onder de jeugd) werd met name bij dc PAK-leden niet helemaal serieus geno men. Zo sprak de socialist Dirks van 'n „politieagent", die de orde zou moeten handhaven. „Als u mij dan per se niet wilt begrijpen dan praat ik verder niet met u'\ zei architect Schamhart ont- De heer Dirks verweet de sectie Thea ter, dat de behoeften inzake het kerk theater waren qangeduid na een „natte vinger"-peiling; tenslotte is maar heel weinig bekend over de mate van bespe ling van het nieuwe theater. Van de zijde der sectie werd er evenwel op gewezen, dat vaststaat dat voldoende gebruik van het gebouw zal worden gemaakt, gezien het grote accommodatiegebrek in de stad. Er werd ruimschoots gepraat op de 1 hearing, „praten in de ruimte" leek het soms dat door een der aanwezigen „ge zwets" werd genoemd. Vooral de mensen j van het amateurtoneel bleken gelukkig te zijn met de mogelijkheden van de Remonstrantse kerk: „We hebben nu een gebouw, laten we er dan ook gebruik van maken". Naar aanleiding van de kat uit de boom-kijkerij van het PAK dat haring of kuit wilde, hoorde men ook: „We moeten er niet te veel nachtjes over slapen, anders is er geen ijs meer en kan er niet meer worden geschaatst". Het ligt in de bedoeling blijvend voeling te houden met verenigingen en andere instanties die van het theater aan de Hooglandse Kerkgracht eventueel ge bruik gaan maken. Voor het verder vor men van het beeld van het theater-ont- rioeiingscentrum zal ook in een later stadium de inspraak door middel van hoorzittingen een kans blijven krijgen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3