BENOEMING DR. VIS - GAAT OP 10 MEI IN J" Dr. A. J. Vis Mogelijkheden om constructief te kunnen werken Vakschool voor meisjes huldigde jubilerende directrice Th. Noordman juiste man op de verkeerde plaats? „Sluit onze buurt voor alle doorgaand verkeer' profiel gauw vergeten Inspraak voor burgerij over omlegging van Oude Rijn Jupiter en Blauwbaard besloten R.O.-seizoen WOENSDAG 28 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 REIDEN Dr. A. J. Vis (50), de nieuwe burgemeester van Leiden, is een pan van zijn woord. Vorige week beloofde hij: Zodra de koningin haar landtekening onder de benoeming heeft gezet, bel ik u! Gisteravond, vlak ladat die handtekening was gezet, belde dr. Vis inderdaad en vanmorgen jadden wij een gesprek met hem in het Provinciehuis in Haarlem op dit Moment is dr. Vis tenslotte nog gedeputeerde van Noord-Holland. Zijn lenoeming tot burgemeester gaat 10 mei in en op de middag van diezelfde |ag wordt hij al geïnstalleerd. look een stuk uitdaging en als er dan j bovendien mensen in je omgeving zijn. die zeggen: net iets voor jou, dan voel je je daarvoor gesterkt. Ik vind het leuk te proberen er iets goeds van te maken. Op verschillende niveaus ben ik tot nu toe met het burgemeestersambt geconfronteerd, als raadslid, als we thouder en als Gedeputeerde. Wat mij ook aantrekt is de gewestelijke samen werking. Zelf was ik intensief betrok ken bij de totstandkoming van het ge west Gooiland en ls Gedeputeerde hield ik mij onder meer bezig met milieu hygiëne. gemeentelijke indeling en nieuwe bestuursvormen. Hoe vindt u het, dat u in een college komt. dat geen afspiegeling vormt van de raad? Dr. Vis: Op zichzelf jammer. Volgens onze staatsrechtelijke positie is zo'n af spiegeling wel gewenst maar ik kan geen oordeel vellen over het hoe en waarom van de Leidse situatie Ik dacht wel, dat er zekere mogelijkheden zijn om constructief te kunnen werken. Ik realiseer me, dat er een logische doorstroming moet zijn van raad naar college en omgekeerd en daar moeten wegen voor te vinden zijn. 4.00 De door Niemand laat gras groeien over die tnoeming loco-burgemeester S. Men- n en secretaris dr. J. van de Poel ï!"Pa(1den gisteravond in Bussum, waar i nog woont, al een langdurig mu-fnderhoud met de nieuwe burgemees- Nleuw«|er. En mèt zijn vrouw kinderen ^r»m-feeft het echtpaar niet maakt hij al op om zo snel mogelijk de gmbtswoning aan de Witte Singel te betrekken, aan woning die hem niet vreemd was, zowel voor als na zijn lollicitatie had dr. Vis oriënterende ge sprekken met zijn voorganger, mr. G. p. van der Willigen. opulatr vrouw Vanmorgen maakte dr. Vis een opge- piatte- "ekte en ontspannen indruk. Snel wist 13.U zijn antwoorden te formuleren en J »nodig te argumenteren. Eerst een levensschets: geboren op 6 sep- üt ember 1921 te Drachten als zoon van K'een doopgsgezind predikant. Begin 1938 aan de gemeente-universiteit van Am sterdam een studie Nederlands en ge schiedenis, die hij na de oorlog in 1942 kon hij nog net zijn kandidaat- li sexamen doen voortzeüe, teijdelijk j° ook nog in Leiden, waar hij klandestie- ins aflegde; hij woonde toen >- op het Rapenburg en was ook nog enige tijd lid van het Leiden Studen ten-Corps. Van 1944-1946 was de heer, os-be- Vis leraar geschiedenis aan het huidige Bui- Rembrandt lyceum; en daarna was hij eerst n°8 korte tijd leraar op het Rijn- Llchto lands lyceum te Wassenaar en vervol- chtem gens tot '1970 in Bussum. In 1950 pro- Voor moveerde dr. Vis. In 1949 werd dr. Vis (die in het dégelijks" bestuur "van de VVD zit raadslid en vervolgens was hij tot 1969 wethouder 'in Bussum zijn leraarschap bleef hij trouw. In het voorjaar van 1969 werd dr. Vis lid van de Provinciale Staten van vorig jaar werd hij benoemd tot Gedeputeerde. Dr. Vis, die in de laatste jaren van zijn wethouderschap zich in Bussum intensief bezig hield met de stichting van een sportfondsenbad en een schouwburg, gaf op een aantal vragen „Het zal wel hemdsmouwen- werk worden Vanmorgen tijdens een lunch in het Provinciehuis van Haarlem, zei dr. Vis tot een van onze verslaggevers o.m. ..Ik neem de benoeming tot burgemeestei van Leiden aan in het besef dat het tot op zekere hoogte hemdsmouwenwerk zal worden. Dit in verband met de proble men die op me af zullen komen. Maar alles geven wat je waard bent, dat lokt me wel aan. Het is moeilijk te zeggen wanneer ik za\ zijn ingewerkt, want daarvoor moet je de problemen kennen en ik kan ze pas bekijken wanneer ik in Leiden zit. Ik heb de vage indruk, dat het geen eenvoudige zaak zal wor den. Overigens kun je nooit zeggen dat je bent ingewerkt, want er komen steeds weer problemen bij". de volgende antwoorden: 8 Hebt u ooit overwogen trekken toen er zoveel rumo benoeming ontstond? Dr. Vis: Nee. Als je op een bepaald moment na veel beraad solliciteert dan trek je je niet meer terug, vind ik. Het i dat e te i had gast. KRO- De :h trouwens niet onder mijn verantwoi delijkheid maar onder die van de mi ser. Ik heb de hele zaak alleen via kranten gevolgd en zij van elk co mentaar onthouden. Dr. Vis: Ik heb de Leidse hongerwin terproblemen meegemaakt, maar daar gaat het nu natuurlijk niet over. Van zelf heb ik mij voor en na mijn sollici tatie een beetje georiënteerd zodat ik iets weet van de Leidse problemen zo als de financiële situtie, de woningbouw en de politieke moeilijkheden. Er wordt veel van u verwacht. Wat trèkt u in het burgemeesterschap van de „probleemstad" Leiden? Dr. Vis: In de eerste plaats word ik geen burgemeester van Leiden omdat ik het werk. dat ik nu doe, niet leuk zou vinden. Integendeel. De keus heb ik met een zekere aarzeling gemaakt maar daarna ben ik er voor de vol honderd procent achter gaan staan, 't Is WARMOND De zomer- of laatste inlevering van het restant landbouw vakantiebonnen vindt plaats op maan dag 3 mei 's avonds van 89 uur ten huize van Jac. G .Sikking, Dorpsstraat 46 te Warmond. De bonnen moeten geplakt zijn in de daarvoor bestemde boekjes. De uitbetaling vindt plaats op maandag 17 mei tussen 89 uur ten huize van Jac. G. Sikking, Dorpsstraat 46, Warmond. LEIDEN De Leidse Schouwburg zag er gistermiddag zeer fleurig en kleurig uit, toen alle meisjes van de r.-k. Vakschool aan het Galgewater te Leiden hier bijeen waren gekomen om hun directrice, mevrouw Th. VV. Noord man-van Mechelen in de bloemetjes te zetten. En niet zonder reden. Het was namelijk een dubbel groot feest daar mevr. Noordman twee jubilea te vieren had. Op 1 mei a.s. zal zij 12'/: jaar als directrice aan de Vakschool zijn ver bonden, terwijl zij ook 25 jaar in het nijverheidsonderwijs werkzaam is. De feestelijke dag werd 's middags in Leidse Schouwburg gevierd, waar voor iedereen een heleboel te beleven viel. De klassenvertegenwoordigsters zongen voor mevr. Noordman een wel komstlied, waarna mevr. Meijs, ad junct-directrice, het verloop van de middag uit de doeken deed. Gezamen lijk hadden de leerlingen ook nog voor een tastbare verassing gezorgd. De ju- bilaresse zag een lievelingswens in ver vulling gaan, toen haar een draagbare radio door Truusje en Renee werd aan geboden. In het bijzijn van haar echtgenoot en vele collega's, genoot mevr. Noordman van het klapstuk van de middag, dat bestond uit de opvoering van een musi cal „Adieu Paris" van Benny Vreden Eerst mocht Ellen Tulp echter haar tekening persoonlijk aan mevrouw Noordman overhandigen, (bij de leerlin gen had deze al grote bewondering geoogst) die haar hiervoor hartelijk dankte. Met plezier zag de jubilaresse zich verplaatst in hel hartje van Parijs, toen het doek opging en een voorstel ling van de Sacré Coeur op de achter grond groots zichtbaar werd. Gezeten op de treden voor deze kerk lieten de meisjes in een revue allerlei Parijse gebeurtenissen op een zeer komische wijze passeren. Tussen de bedrijven door klonken uit zo'n 600 kelen in de zaal Parijse liedjes. Het lied „Parijs aan de Seine is een mooie stad" klonk uit volle borst, maar voor de leerlingen van de Vakschool is „Leiden aan het Gal genwater" toch nog mooier. In de loop van het volgend jaar hopen zij hun nieuwe tweede Vakschool aan de Ter Haarkade te kunnen be trekken. Aan de bouw is men al druk bezig, mede dank zij de inzet en ,enej"" gie. die mevrouw Noormand bij de voorbereidingen heeft getoond. onderwijs worden v ondergebracht, ter wijl daarbij een prachtig internaat, op moderne leest geschoeid, wordt bouwd.' De huisvestingsmoeilijkheden voor de leerlingen zullen hiermee in de nabije toekomst worden opgeheven. Me vrouw Noordman begon haar loopbaan in haar geboortestad Rotterdam, aan dc r.-k. Huishoudschool. Na een directice- schap van enige maanden nam zij var deze school afscheid, naar aanleiding van haar benoeming in Leiden, zij al directrice optrad. De feestelijkhe den werden gisteren in familieverband voortgezet, nadat mevr. Noordman allen heel hartelijk voor de onvergetelijke dag had bedankt. Mevrouw Noordman-van Mechelen en haar echtgenoot het middelpunt van de feestende schoolgemèen- Reacties uit Bussum en Leiden Bewoners Binnenvestgracht e.o. Niet-bewoners niet parkeren LEIDEN De bewoners van de Vierde Binnenvestgracht hebben in een brief aan de gemeenteraad van Leiden ge vraagd hun straat af te sluiten voor doorgaand verkeer, en er een parkeer verbod in te stellen voor degenen, die niet in hun straat wonen of werken. De bewoners van de Tweede en Derde Ha- verstraat en van de Tweede en Derde Gorterstraat en van de Pakhuisstraat en Rijnstraat sluiten zich bij dit verzoek aan en vragen de raad voor hun straten soortgelijke maatregelen te treffen. Het verzoek van de buurt tussen Levendaal en Plantsoen is gebaseerd op de over weging dat het toenemende verkeer in hun straat een steeds groter gevaar gaat opleveren voor hun kinderen die door de woonsituatie gedwongen worden altijd op straat te spelen. Het schrijven dat voorzien is van een flink aantal handtekeningen ein digt in de vorm van een ultimatum. Het luidt: „Ondergetekenden, bewoners van de Vierde Binnenvestgracht in de gemeente Leiden, richten zich met het volgende Alle huizen straat grenzen direct aan de straat, zonder hekje, zon der trottoir, zonder tuintje. Geen van de huizen in onze straat heeft de beschikking over een ruimte buitenshuis, waar kinderen kunnen spe- De huizen in onze straat zijn zo klein, dat het onmogelijk is. dat opgroeiende kinderen voortdurend binnenshuis kun- Het aantal opgroeiende kinderen in ïze straat neemt nog steeds toe. De in bovengenoemde vier punten aangeduide situatie gecombineerd met het steeds toenemende verkeer in onze straat in verband met postkantoor en Consumarkt levert een onhoudbare en levensgevaarlijke toestand op, waaraan zo snel mogelijk een einde dient te komen. Daarom verzoeken wij u voor onze straat zodanige verkeersmaatregelen te treffen, dat deze wordt afgesloten voor doorgaand verkeer en dat bovendien een parkeerverbod wordt afgekondigd voor al degenen, die niet in onze straat wo nen of werken. Wij verwachten binnen drie weken een positief antwoord van u. Bij het uitblijven van antwoord of bij een negatief antwoord zullen wij ge noodzaakt zijn zelf onze maatregelen te treffen. Zoals gezegd, de situatie is on houdbaar en levensgevaarlijk. Het gaat om de levens van onze kinderen." BUSSUM-LEIDEN „Ik vind het fijn voor Vis. dat hij die benoeming nu tóch heeft gekregen. Maar of het ook voor Leiden een felicitatie waard is. durf ik niet te zeggen omdat ik de situatie ter plaatse niet kan beoordelen. Als ik zo hoor, dat hij eigenlijk Leiden uit de goede plaats is." Dat is een van de reacties van mr. J. Boor, wethouder van Bussum, die dr. A. J. Vis veertien jaar lang als raadslid en collega-wet houder van zeer nabU heeft gekend, Maar tegenover die twijfel stelt de hee Boor een groot aantal zeer positieve punten, die de heer Vis tot een man van formaat stempelen en hem als bur gemeester van Leiden ook zonder dat tan het verlangde „profiel" te be antwoordt. toe een alleszins aanvaard bare figuur maken. Mr. Boor improviseert een overzicht m dr. A. J. Vis" vele realist, die moeilijke situaties zeer schep kan on derscheiden en „formuleren". Een man, die „schrijftaal spreekt, zodat je er niets aan hoeft bij te schaven". Een man, die als wethouder vrijwel alle portefeuilles heeft beheerd met uit zondering van financiën en onderwijs „Hij is tactisch zeer goed maar zakelijk is hij wat minder; hij is geen financier. En daar komt hij ook voor uit. Hij kan zich soms ijskoud voordoen maar als je hem wat beter kent, weet je dat hij een bijzonder fijngevoelig man is. Dat heeft hij wel bewezen met zijn werk voor het Groene Kruis en als lid van de Lions. „Als leraar aan het Willem de Zwijgerlyceum was dr. Vis bij leerlin gen en leraren bijzonder gezien. Hij is zeer integer. Om een voorbeeld te ge ven: „Als er in examentijd een feestje was of er werd iets geschonken, dan zei hij altijd „nee" omdat hij wilde voorko men, dat een examenkandidaat de dupe zou worden van zijn persoonlijk hande len. Maar hij is toch ook een man vol ambitie. Hij heeft die politieke richting bewust gekozen. Ik had eigenlijk ge dacht, dat .ie wel naar Den Haag zou schieten. Natuurlijk is de benoeming tot burgemeester van Leiden een mooie promotie. Maar je bent geneigd, je af te vragen of hij daarvoor nu eerst gede puteerde moest worden. Ik heb hem lange tijd niet meer gesproken. Juist niet om die tegen stroom, die de verwachte benoeming opwekte. Maar Aad is er wel de jongen naar. dat hij zich juist daardoor voor zichzelf en voor zijn partij wil wéér maken". Burgemeester A. Admiraal van Bus sum bevestigt alle goede eigenschappen van dr. A. J. Vis. „Hij is een bijzonder consciëntieus man, dat heeft hij bewe zen als leraar aan het Willem de Zwij gerlyceum en ook als bijzonder be kwaam wethouder, die zijn stukken uitstekend kon verdedigen. Ik heb hem vier jaar meegemaakt. Hij was wethou der van Cultuur en Recreatie en van Sociale Zaken. Het was altijd een ple zier om hem de raadsleden te horen antwoorden. De heer Vis is ook als mens iemand, met wie het plezierig is contact te hebben. De laatste acht maanden was hij lid van G S. en ik hoorde, dat hij ook als zodanig bijzon der werd gewaardeerd. Over het rumoer dat naar aanleiding van zijn te verwachten benoeming ont stond weet ik niet méér dan wat ik er incidenteel over in de kranten las. Ik wenste er hem zelf niet naar te vragen. Er zijn wel meer benoemingen waar wat politieke teleurstellingen bij zijn. Ik kreeg wel de indruk, dat het een politieke benoeming is. Je zou je kun nen afvragen of de WD geen andere kandidaten meer kon opbrengen." LEIDEN Leidens loco-burgemces- I tapt" is". In 1946 is de heer Vis een ter, wethouder S. Menken, stond jaartje leraar geweest op het Rem- vanmorgen op het punt stembureau j brandt Lyceum, wat niet wil zeggen, I in het stadhuis te gaan voorzitten. I dat hij Leiden nu ként. „Maar". „Eclit een VVD-bolwcrk; er zullenhiervan is wethouder Menken over- er vandaag wel weer een paar hon-tuigd, „deze man weet dondersgoed derd komen, voornamelijk binnen- waar hij voor komt te staan. Maar stadsstudentcn". De heer Menken als je iets wil oplossen zul je dat was, evenals de natuur, in een zon- gezamenlijk moeten doen in een nige bui. Gisteravond was hij bij de j eensgezind team. Dat moet ook kun- nicuwe burgemeester in Bussum op nen in een heterogene groep (troep, bezoek geweest. In een uurtje praten zeg ik wel eens)", had hij van dc heer Vis een algeme- ne indruk kunnen opdoen. Loco Menken vindt, dat "de Leidse raad dat hooggegrepen „profiel van In het vooruitzicht van een „vis op een nieuwe burgemeester", maar de Leidse dis" is het ook voor wet- heel gauw moet vergeten. „Daaraan houder Menken de vraag, hoe de kan niemand beantwoorden. Dat is nieuwe burgemeester zich als per-niet alleen een schaap Dr. J- Vis. de nieuwe burgemeeste van Leiden en zijn vrouw. Binnen kort hopen zij de ambtswoning aa de Witte Singel te betrekken. ALPHEN AAN DEN RIJN De burgerij van Alphen aan den Rijn kan maandag 3 mei haar mening geven over de omlegging van de Oude pijn. De inspraakbijeenkomst, die georgani seerd wordt door de Vereniging Al phens Belang, komt de gemeente bijzon der goed uit, want op het bureau ge meentewerken is men momenteel druk doende met het verzamelen van materi aal dat verwerkt wordt In een nota aan de gemeenteraad. De gemeenteraad kan zich, zoals be kend, nog uitspreken over de provincia le plannen die weliswaar reeds in het streekplan Rijn en Gouwe zijn ver werkt, maar opnieuw ter discussie zijn gesteld. Reden voor inspraak is er bo vendien genoeg: Alphen vreest bijvoor beeld. dat de gedachte verlegging langs het verlengde van de Oudhoornseweg de gemeente opdeelt in twee stadsdelen. Leiden ontwikkelt en zich opstelt. „Als persoon accepteert men iemand vrij snel", dacht hij, „ook als ie gereserveerd zou staan tegenover deze benoeming zoals in de oppositie in de raad het geval is". De inlichtingen over de heer Adri- aan Vis noemde de wethouder zon der meer „goed". „Ik heb er echt fiducie in, dat deze man zal probe ren het aan te kunnen. Hierbij zal hij niet kunnen buiten de medewer king van B en W. en de raad natuurlijk. Qua persoon heb ik van •ok van mevrouw Vis. Ik weet leer, dat het hun lukt zich in Leiden in te werken. Het lijken me echt types die met de Leidenaars om kunnen gaan, zo van hetzelfde slag als de heer en mevrouw Van Kin schot zich zo'n 18 jaar hier hebben doen kennen. Het is erg belangrijk als een burgemeestersechtpaar „ge- met acht poten. We krijgen nu te maken met een man met een goed stuk bestuufservaring én een goede leeftijd. Dat-Ie tacticus is komt in Leiden goed uit. Tactisch bestuurder, dit moet het voornaamste kenmerk van een burgemeester zijn". Tot 10 mei kan de heer Menken voort als loco-burgemeester. Hij doet dat sinds het begin der zestiger ja ren, toen hij wethouder Van Schaik als „loco" opvolgde, nu voor de tweede maal. Het vertrek van bur gemeester Van Kinschot bracht een verschafte de heer Menken bijna drk maanden extra-werk. Beide perioden brachten veel „ge-loco" mee voo' wethouder Menken omdat in der- gevallen het afscheid door een min der goede gezondheid gekenmerk' werd. „We beginnen weer opnieuw" loco Menken ging dn kiezers ontvan- LEIDEN Het laatste concert, dat het Residentie-Orkest gisteravond in de eigen serie bracht in de stadsgehoor zaal, was er een van opmerkelijke pro grammering: Mozarts Jupitersymfonie en Bartóks scenische symfonie „Hertog Blauwbaards burcht" zün in wezen twee contraire grootheden, die én van uitvoerenden én van toehoorders nogal wat aanpassing vergen en een koffie pauze alleen vermag dat niet te bewer- Mozarts Symfonie kwam wisselend over. Het eerste deel klonk wat inspele- rig tegen het weer omfloerste podium. Met name in het andante cantabile had de stemafwisselingsstructuur gefraseer- der mogen klinken; het menuet was een wat moeizame klompendans, erg Hol lands maar weinig elegant, en het mol- to allegro was een klankidiomatisch ge weld, een orkaan waardig. In Blauwbaards burcht heb ik met ongeduld het openen van de zevende deur zitten afwachten. De vervangende sopraan Anna Reynolds zong haar moeilijke partij met opmerkelijk ge mak. Hierin was zij een waardige te genspelende Judith voor Blauwbaards heldenbariton, in de persoon van Tho mas Stewart kranig gepresenteerd. Dirigent Willem van Otterloo be speelde een gespitst spelend Residentie- Orkest met omhaal van (soms toch wel loze) gebaren, maar inspirerend en aan vurend tot dikwijls grote hoogte. Het eind van de compositie is voor een concertzaal niet zo erg overtuigend om er een concertseizoen mee te hesluiten. Jammer, dat de in opzet muzikaal spe lende meicyclus niet naar Leiden over kan waaien. Hopelijk zal dat het ko mende seizoen wel kunnen, want wij willen ook wel eens iets bijzonders; b'- --Haagse provincialen durven dat l zelfs te entameren. Kun je nagaan! JAN DOOVL

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3