Ajax èn Johan Cruyff willen een revanche ZAKELIJK REAL VOLOP HOOP Kees Pellenaars moet zelf afzien Müller naar Feijenoord? DE OPSTELLINGEN VOOR VANAVOND WOENSDAG 28 APRIL P971 LEIDSE COURANT AMSTERDAM Tegen het decor van de zoveelste affaire rond Johan Cruyff moet Ajax vanavond trachten zich te plaatsen voor de op 2 juni in Londen te spelen finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Een opgave, die het bij de Nederlandse voetballiefhebbers heersende optimisme ten spijt zwaar zal zzijn. Atletico Madrid immers, heeft bewezen een voorsprong te kunnen verdedigen. Het optimisme van trainer Marcel Domingo mag dan weinig realistisch aan doen, de tot dusverre geleverde prestaties illustriren, dat de Madrilenen zich nimmer laten wegspelen. En of schoon dat laatste niet behoeft te gebeuren, zal Ajax hoe dan ook met een verschil van twee doelpunten moeten winnen. RINUS MICHELS prestaties Atletico heeft in de voorgaande drie ronden de uitwedstrijden tegen ach tereenvolgens Austria Wien, Cagliari en Legia Warschau telkens met 21 verloren. Vooral tegen Legia was dat een opmerkelijke gebeurtenis, omdat de sterke Poolse ploeg zich al in de halve finales waande, na te Madrid met10 te hebben verloren. Ofschoon Ajax aanvallend hoger mag worden aangeslagen dan Legia War schau, blijft het feit bestaan, dat Atletico in de uitwedstrijden telkens goed was voor één doelpunt. Daar door geldt ook de juistheid van Do mingo's uitspraak na de eerste botsing tussen beide ploegen: „In Amsterdam moet Ajax het spel maken en kun nen wij ons beperken tot verdedigen. De contra-attack ligt ons het beste. Dat we de tweede wedstrijd met een voorsprong van 10 kunnen begin nen is daarom erg belangrijk". Voor Atletico kan het ontbreken"van de geblesseerde ster, de aanvaller Jose Garate, een grote handicap zijn; het is echter evenzeer mogelijk, dat de nieuwste ontwikkelingen rond Johan Cruyff een remmende invloed zullen hebben op de prestaties van de Ajacieden. Rinus Michels mag dan wel hebben verklaard, dat zijn spelers zo langzamerhand wel zo volwassen zijn geworden, dat ze zich van derge lijke affaires niets meer aantrekken, het is onwaarschijnlijk, dat de re cente gebeurtenissen helemaal onge merkt aan het keurkorps van Ajax èn aan Cruyff in het bijzonder voor bijgaan. Wonderkind Opvallend is trouwens, dat de ooit van het etiket „wonderkind" voor ziene Cruyff er voor elke belangrijke internationale wedstrijd van zijn club in slaagt in het middelpunt van de belangstelling te komen. De eerste geruchten over zijn contacten met het steenrijke Barcelona deden immers de ronde vóór de wedstrijd om de Runners-up Cup tegen Napoli in februari van het vorig jaar. Omdat de Spaanse grenzen voor buitenlan ders gesloten bleven, verstomde hel rumoer even plotseling als het was ontstaan. Vóór de uitwedstrijd tegen het Zwitserse Basel eerder in dit sei zoen ontstond een gigantisch conflict tussen Cruyff en Ajax. Over de pre mies. die door de moeizaam genezende of gesimuleerde? blessure aan Cruyffs neus voorbij waren gegaan. Het Ajaxbestuur hield voet bij stuk en Cruyff kreeg niets, hetgeen wel kwaad bloed zette bij de sterspeler, maar hij hield zich voorlopig wijselijk rustig. Na de geruchten over een ontvoering door Zuidmolukkers vóór Atletico Madrid zocht verpozing in het Dolfinarium van Zandvoort. Als de ploeg zich vanavond vet zo in de boot laat nemen als Jayo, ziet het er voor de Madrilenen, on danks de glimlach op 't gezicht van de „kapitein, somber uit. de thuiswedstrijd tegen Celtic en griepverschijnselen in Glasgow, gaat hel er nu werkelijk op lijken, dat er een niet te herstellen breuk tussen Ajax en Cruyff gaat ontstaan. Wellicht uit wraakgevoelens jegens het Ajaxbestuur, dat hem een aantal premies onthield, en coach Michels, die hem voor de ogen der Spaanse voetballiefhebbers, van wie Cruyff al geruime tijd hoopt dat zij eens zijn fans zullen zijn, in Madrid uit het veld haalde,' zijn de toekomstwensen van Cruyff vlak vóór het grote ge beuren te Amsterdam openbaar ge maakt. Niet bevorderlijk De „miljoenenzaak", die de Ajax- bestuurders niet alleen hoofdbrekens kost, maar nog meer grijze haren be zorgt, kan voor de concentratie van Cruyff en zijn ploeggenoten nooit bevorderlijk zijn. Hoewel voor de hand ligt, dat Cruyff zich vanavond ten koste van alles wil revancheren voor zijn zwakke optreden in Madrid, kan zonder overdrijving worden ge steld dat schoonvader Coster en indirect ook Johan Cruyff zelf Ajax een slechte dienst heeft be wezen. En dat juist op een voor Ajax zo belangrijk moment. Want mikkend op vier klinkende successen het nationale kampioenschap, de KNVB- beker, de Europa Cup èn misschien ook nog de wereldbeker is de Am sterdamse club er helemaal niet bij gebaat dat de rust in de A-selectie wordt verstoord door iemand, die meer aan geld lijkt te denken dan aan voetballen. Rinus Michels trekt zich intussen niets aan van reputaties. Voor hem tellen alleen de prestaties. Hij zal er vanavond voor moeten zorgen, dat zijn ploeg optimaal geconcentreerd het veld ingaat. TON VAN DALEN (y>n verslaggever) MADRID De administratieve ruimten in het Ëstadio Santiago Bernabeu waar het immense sportbedrijf van Real Madrid wordt geleid, ademen het koele van een bankgebouw, het efficiënte van een ingenieursbureau en |het voorname van de directiekamer van een groot concern uit. Zojuist heeft Raimundo Saporta die de functie van vice-president vervult gewezen op het schoonheidsfoutje in de zijstraat die langs de zijde van de hoofd- 'tribune loopt en waar tientallen shirts met rugnummers, broekjes en jblauwe kousen hangen te drogen. Met wasknijpers zijn ze aan de hekken bevestigd die van de toegangspoorten naar het inwendige van het hnposante stadion leiden. „ïn de (eigen) wasserij was zeker geen plaats meer", verontschuldigde Saporta zich. Met Antonio Calderon, de algehele leiding van Real Ma drid op de schouders is gelegd en van de grijze eminentie van de club. Don Santiago Bernabeu, gezegd moet hebben dat de man zó met Real is samengegroeid dat hij nauwelijks weet hoe zijn eigen huis eruit ziet, is Saporta i mening dat er weinig twijfel mo gelijk is over het resultaat van de halve finales voor Europa Cup II. Hij wijst op het in Eindhoven behaalde commerciële resultaat om de capaciteit i het stadion in Madrid ter grootte van 130.000 toeschouwers enigszins ren dabel te maken. Geen doekjes Nochtans heeft de niet meer zo jeug dige dame, die in een kiosk voor het stadion de wacht houdt bij de plaats- kaarten, enige nagenoeg fraaie dagen doorgebracht. Veertig- tot' vijftigdui zend, meer zullen er niet komen, is de verwachting. Dat zijn dan voor het grootste deel de eigen leden, die één i de vele takken'van sport beoefe- i waartoe Real Madrid gelegenheid biedt. Antonio Calderon vindt dat hij geen doekjes om hoeft te winden. „Real Madrid haalt de finale en wint hem ook. De spelers hebben via trainer Munoz deze opdracht gekregen". Hij _t het met een stem die geen tegen spraak duit. Opdracht is opdracht in het zakelijke bedrijf waar men zich kan veroorloven de kans op het spekken van de kas te verspelen door nonchalance, te geringe inzet of an derzins. „Daarvoor worden de spelers betaald", vult Calderon ten overvloede aan. Tus- ettelijke telefoontjes door die weer worden gedelegeerd aan het legertje medewerkers herhaalt hij enige malen dat Philips beslist wel een goede ploeg is, dat de naam hij kan wel zeggen populair is in Madrid (de zeven letters staan ook op de aanplakbiljet fan Real Madrid en de naam is volop op borden in het stadion aan wezig) maar dat het voor de business van het voetbalbedrijf helaas nood zakelijk zal zijn dat Philips zijn laat ste wedstrijd in dit toernooi speelt. Het wordt allemaal zeer vriendelijk gezegd, de glimlach wijkt niet en het gebaar met de handen duidt aan dat het jammer is, maar niets aan te doen. Discussie onverwijld gesloten. Buitenlandse spelers Raimundo Saporta, deskundige van het ministerie van Financiën, moet be kwaam worden geacht zijn visie te geven op het bericht, ook voor Spanje i sensatie, dat Johan Cruyff lot over eenstemming zou zijn gekomen met Barcelona. De grote .clubs dringen al lang aan op het openen van de gren zen voor buitenlandse spelers. Het ministerie voor Sport heeft zich echter privé-mening van Saporta. dat ver scheidene buitenlanders en de grote clubs hebben hun voelhoorns al uit gestoken en contacten gelegd met voor al Italianen en Portugezen zullen eisen dat een fors bedrag in harde va luta op een buitenlandse bank zal wor den gestort en dat een deel van het niet onaanzienlijke salaris eveneens naar het buitenland zal vloeien omdat in negen van de tien gevallen van „gastarbeiders" moet worden gespro ken die hun zakken vullen en na hun carrière vertrekken. Er mag worden aangenomen dat een rush op sterren buiten Spanje zal ontstaan. Het voetbal- bedrijf in dit land is zo zakelijk ge regeld dat de anderen meemoeten als één van de clubs zich gaat versterken met cracks uit het buitenland. „Natuur lijk zal er een limiet komen van waar schijnlijk niet meer dan twee buiten landse spelers. Als de grenzen open gaan, maar dat is nog lang niet zeker", aldus Saporta. Business gebiedt Of Real Madrid reeds het oog heeft op één of meer buitenlanders, wordt met veel diplomatie afgedaan, wat erop neer komt dat geen naam wordt genoemd noch enige indicatie wordt gegeven. Wat dat betreft waren de big bosses van Real Madrid mededeelzamer ten aanzien van de uitslag van de halve finale Real—PSV. Ze waren zelfs be reid het elftal dat trainer Munoz naar alle waarschijnlijkheid in het veld zal zenden, op een van een indrukwekkend briefhoofd met sierlijke krulletters voorzien papier te noteren. Indien ook hierbij geen diplomatie te pas ii komen, verschijnt Real Madrid Borja, Zunzuneque, Benito, Sanchez Grande, Zocco; Amancio, Pirri, Grosso Velasquez, Gento. Derhalve een forma (ie 3-2-5, omdat de business gebiedt dat alles op de aanval wordt gezet. HERMAN VAN BERGEM BREDA Om het in wielertaal te zeggen: Kees Pellenaars. ploegleider van Goudsmit-Hotf. moet af zien. H(j is moe. doodmoe. Zón gebaren en woorden mis sen het explosieve dat hem anders zo kenmerkt. „Mijn vrouw zegt, dat ze me nog nooit zo down heeft gezien als de laatste tycl". Reconstruerend blyken twee feiten verantwoordelijk voor de Inzinking van „De Pel", ergernis over de ver anderde mentaliteit van zijn renners („Ze werden verschrikkelijk gemakzuchtig") en organisatorische drukte. („Ik moest helemaal opnieuw beginnen". Guus Hiddlnk, 'de reserve van PSV die de laatste tijd niet meer voor het eerste elftal van de Eindhoveme formatie in aanmerking kwam, bekijkt met de handen in de zakken entgt technische trucjes van Willy van der Kuylen. Van der Kuylen trapt de bal at vast in de richting van Madrid waar vanavond Real de Nederlandsbekerhouder voor de tweede keer i De zorgen zijn net iets te groot ge worden. Het wielerwereldje, heeft hij in het voorseizoen ontdekt, is niet meer wat het was. „Ze zijn te gemakzuchtig geworden. Allemaal, heus niet alleen bij ons. Ga maar na hoeveel.er de klassie kers uitreden. Je kunt wel zeggen dat we steeds met weinig man aan de meet wamen, maar kijk dan eens naar de andere ploegen. Die finisten ook nooit met meer dan twee of drie coureurs. Maar het zit me dwars, dat ook mijn renners geen haar beter zijn dan de rest. In de hele wielersport is de tendens: ontsnapping, manneke van de ploeg erby, zo jongens, we zijn klaar. Daardoor kwamen er steeds zo weinig aan in die klassiekers". Koude douche De slappe houding die hij vaststelde, heeft de heetgebakerde Pellenaars een koude douche bezorgd. Het stortbad van de teleurstelling. „Weet je, ik heb me uit de naad moeten werken om alles voor elkaar te krijgen. Ik moest alles op nieuw aanpakken, want ik had na zo- I veel jaren niets meer. Dag en nacht was ik bezig. Schrijven, telefoneren, reizen. I In dat werk ben ik een perfectionist. Bij mij moet het kloppen. Maar als je dan nog ontdekt, hoe weinig dankbaarheid daarvoor bestaat, en hoe weinig plicht besef ze er op na houden, dan krijg je een opdonder". Daarom gaat Kees Pellenaars harder worden. Vandaag vertrekt h(j naar de Ronde van Spanje en voor de start zal hij zijn renners zo nam hij zich voor in een gepeperde toespraak wijzen" op hun laakbare houding. „Iemand die de eerste week zonder duidelijke reden op geeft. krijgt geen cent. Helemaal niks". Maar hoe onwaarschijnlijk het ook I moge klinken „de Pel" heeft er zelf moeite mee. „Eigenlek ben ik niet zo. I Ik doe wel hard, maar niet van harte". Successen voor wieleramateurs BAR LE DUC Nederlandse a wielrenners hebben gisteren op de eerste dag van de etappewedstryd „Circuit des Mines" in Noord-Frankryk uitstekende prestaties geleverd. De eerste etappe, een rit over 67 kilometer van Piennes naar Verdun, leverde een overwinning op voor Gerry Knctemann. Matthys dc Koning do Koning werd vierde. De tweede etappe, die ook gisteren werd gereden, werd gewonnen door Hordijk; Matthijs de Koning werd nu derde. '-•n Karn et (Oost.Tz.t.3.CVuhrcl (Fr.) z.t.: De Koning (Ned.) z.t.: 7. Kamper (Ned.) z.t.; 9. Zuydweg (Ned.) z.l.; 35. Kleine (Ned.) z.t.; 49. Hassink (Ned.) 1.41.11; 50. Hordijk 1.41.11; tweede eluppc: 1. Hordijk 65 km van Ver dun naar Bar-le-Duc in 1.30.43 (met bon. (Ned.) 'z.t.r 8. Hassink (Ned.) z.t.; 11. Knete- mann z.t.; M. Kamper (Ned.) 1.31.23: 15. Zuyd weg (Ned.) z.t.; 20. Kleine (Ned.) z.t. De derde etappe van de Ronde van België voor amateurs heeft het eerste Nederlandse succes opgeleverd. Winnaar van de 138 km lange etappe van Wanfer- cee naar Zottegem werd Adrie Duyker uit Axel in 3.10.10. Uuycker (Ned.) 3.n Wlele (Belg GRONINGEN. GVAV heeft gister avond op eigen terrein met 30 verloren van de Westduitse Bundesligavereniging Borussia Dortmund. De ruststand was 01. De doelpunten van Borussia wer den gemaakt door Weist (28ste minuut), Held (68) en Neuberger (82). 1 I Hfll IW lil llimillili IWIfli IIIBIWIilllMllillil'lll PIWII'illilllli'llliliNilililMli iiiiiiiiiiiiiiiiii MIGUEL MUNOZ opdracht tot nu toe weinig inschikkelijk getoond. Saporta: „Niet alleen dit ministerie, ook dat van Financiën. Voetbal is in Spanje één van de belangrijkste sporten en er worden grote bedragen omgezet, door het publiek met de recettes. Want de wedstrijden worden door veel toe schouwers bezocht, maar ook door de clubs, die als enorme uitgavenpost de spelers hebben. Het is geen kwestie van het scheeftrekken van verhoudin gen als buitenlandse sterren, die na tuurlijk zeer duur zijn, worden toege laten, maar economisch moet zulk een besluit v- i alle kanten worden be- Als nadere verklaring hiervoor geldt de ISTANBOEL In Turkse kranten Is gisteren het bericht verschenen, dat de middenvoor van het Duitse elftal Gerd Müller, die zondag bü de wedstrijd Tur kijeWest-Duitsland tweemaal 9coorde, het komende jaar FC Bayern München verlaat en naar Nederland zal komen. Müller zei tegen een Turkse journalist: ..Ik heb een geweldig aanbod uit Neder land gekregen, dat ik het volgend jaar wil aannemen. Ik ben er vast van over tuigd dat ik dan niet meer voor FC Bayern, maar voor Feijenoord Rotter dam de doelpunten zal maken". Tijdens de terugreis toonde Müller zich in het vliegtuig aanmerkelijk ge reserveerder tegenover de Duitse jour nalisten. „Het is mogelijk dat ik in 1972 naar het buitenland ga", was alles wat hij wilde zeggen. Feijenoord ontkent dat er' enigerlei contact met Müller is geweest. Manager Brox: „Er zijn geen onderhandelingen gevoerd. Er zijn zelfs geen gesprekken geweest. Noch met Müller, noch met Kristensen van Sparta, voor wie wij volgens sommigen ook belangstelling zouden hebben". Real Madrid Zunzunnequi Zocco Velasquez Amancio Borja Benito Sanchis Sanches Grosso Fleitas Pirri Gento Scheidsrechter Kibadjan (Frankrijk) Mulders Veenstra Vos De vrind t Van der Kuylen Radovic Strik Van Beveren Schmidt Hansen Van Tilburg Van den Dungen PSV Ajax Hulshoff Rijnders Van Dijk Vasovic Mühren Cruyff Scheidsrechter Sbardella (Italië) Luis Calleja Irureta Ovejero Iglesias Ufarte Adelardo Jayo Eusebio Melo Atletico Madrid sin

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13