is Bcekvan de Maand: Tot 15 mei 890 Middenstanders reageren af op aantal politici Afbraak bedreigt vakbeweging MORRIS MARINA Laatste harde woorden in kiesstrijd Naaldwijker in Berkeley benoemd tot hoogleraar Commissie in VS stelt voor: politiek van twee China 's (daarna 1790) )AG 27 APRIL 1971 LEIDSE COURANT Nieuwe Britse gezinswagen verslaggevers STERDAM Dat de middenstand het hoekje meent te bevinden, steeds de slagen vallen, is gister- erkiezingsbyeenkomst in AI te Amsterdam overduidelijk gekomen en gebracht. Of de nstanders echter een eigen partij bben om uit deze schophoek te daarover liepen de meningen hooglopend uiteen. De aanwe- iolitici. die in een forum zitting ge- hadden (Den Uyl, Geertsema, Mierlo, Veringa, Udink. Roolvink waren het daarbij roerend •lkaar eens, dat een eigen Midden sparty daarvoor niet zou helpen, •n N.M.P. bij voorbaat gedoemd is trdwijnen, evenals bijvoorbeeld de •npartij. „De middenstanders moe- innen de bestaande partijen Inol erkelijk goed spelen. ~s politici tegen de zeer roerige en reagerende aanwezigen. drukkelijk wezen de politici er bo- op. dat hun partijen geen be npartijen zijn, maar voor iedere rlander willen werken en ook wer- Dit echter werd door de voorzitter e Nederlandse Middenstands Partij, •er J. de Jong, heftig ontkend. „Het enige oplossing om de middenstan- politiek mondig te maken", riep hij alle bewijzen afwijzend, dat belan- artyen gedoemd zijn uit het parle- te verdwijnen. De partementaire iedenis leert dit op bijna iedere jde. de valreep hielden gisteravond de e partijen nog overal hun bijeen ten die in heftigheid soms niet on- den voor de vergaderingen van de •nstanders. is geen schijn van kans dat de drie woensdag een meerderheid zei mr. Biesheuvel van de A.R. in Aalten. „Dat red je niet met fanatisme en afgeven op de regeringspartijen". Hij voelde er niets voor Nederland in twee partijblokken op te delen: enerzijds de progressieven Den Uyl en Van Mierlo, anderzijds de „slapjanussen" van de confessionele partijen. De oppositie, aldus mr. Biesheuvel, heeft niet kunnen waarmaken dat het kabinet-De Jong alleen maar „doffe el lende" over dit land heeft gebracht. Naar zijn mening had minister Schut een uitstekend beleid gevoerd. Duidelijke taal liet dr. Veringa in Delft horen aan het adres van de WD. Steeds meer laat de KVP-lijsttrekker weten dat de liberalen op de knieën zul len moeten, willen ze bij de kabinets formatie mogen meespelen. ,.Ik zie een coalitie van confessionelen en liberalen nog niet zitten", zei dr. Veringa. En hij voegde er aan toe: tenzij de VVD offers wil brengen voor het opheffen van knel punten in de samenleving. Over het abortusprobleem„Het pro gram van de linkse drie doet onvoldoen de recht aan de zorg voor het zwakke ongeboren leven". Dr. Veringa voegde daaraan toe: „Maar met de abortus paragraaf in het WD-program heb ik nog meer moeite". Niet alleen de woorden van dr. Verin ga wijzen erop dat in mei en mis schien daarna een zeer moeilijke ka binetsformatie voor de deur staat. Ook de liberale lijsttrekker Geertsema duid de daar gisteravond op. Hij besloot zijn verkiezingscampagne in de Haagse Pul- chri Studio. De VVD-lijsttrekker achtte mislukking van de kabinetsformatie in eerste ronde niet uitgesloten. De linkse drie besloot in Amsterdam de campagne. „Schaduw-premier" Den Uyl toonde zich hier optimistisch over de uitslag van de verkiezingen. „Ook als er een nederlaag voor de linkse drie zou komen ik zie dat niet zitten zullen we blijven samenwerken", zei hij. „De uitslag van de verkiezingen zal aan geven in hoeverre de politieke blokvor ming al geslaagd is". Politici b\j de roerige middenstand. Van links naar rechts: mr. Dnan Mierlo (D '66). drs- Jden Uyl (PvdA) en dr. W. Drees jr (DS '70)- De duivels en de goede God PARIJS. Volgens het Parjjse avond blad Le Monde, dat twee beschouwin gen heeft gewijd aan de verkiezingen- in ons land onder de titel „Nederland en de gematigde rebellie" met als onderkop „De duivels en de goede God", heeft Udink koningin Juliana in de troonrede laten zeggen, dat tegen de extremisten zal moeten worden opge treden. De protestantse partijen stellen de goede God tegenover alle demonen van de rebellie. Volgens Le Monde maakt Nederland een gewetenscrisis door als die van Europa in de 18e eeuw. De schilderachtige stoet van hippies, kabouters, rebellerende studenten. Dolle Mina's, priesters en dolende gelovigen, heeft de Nederlanders ertoe gebracht kritisch na te denken over de zeker heden, waar tot dusver de vrede en de voorspoed op rustten. Weinig landen met een parlementaire democratie, zo concludeert Le Monde, zyn er zonder doden en barricaden in geslaagd zo snel het geestelijk en moreel klimaat te veranderen. Stembusakkoord DELFT. Het PSP-Kamerlid Van dei- Spek heeft gisteravond in Delft het sluiten van stembusakkoorden „flauwe kul" genoemd. Die akkoorden hebben alleen maar zin als ze werkelijk leiden tot fusies van partijen. Door die samen- werkingsafspraken wordt de invloed van de kiezer alleen maar verkleind. (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN British Leyland. drie jaar geleden tot stand gekomen na een fusie tussen Leyland en Bri tish Motor Holdings, waarin uiteenlo pende merken als Austin, Triump, Ja guar, Morris, MG en Rover onderdak hebben gevonden, heeft een nieuwe loot toegevoegd aan de Morrislijn. Die nieuwe loot is de Morris Marina. Der tig maanden geleden werd het besluit om de Marina te gaan maken geno men. De toen nog naamloze wagen kreeg de codenaam ADO 28 mee. Lord Stoekes, president-directeur van British Leyland. zei tijdens zijn bezoek aan de RAI dit jaar dat de Ado 28 de eerste auto is van een complete serie j nieuwe modellen die British Leyland j van plan is de komende vijf jaar te lanceren De Morris Marina is een degelijke j gezinsauto met de motor voorin en de I aandrijving op de achterwielen. De wagen heeft, zo bleek tijdens een korte kennismaking in Birmingham, geen opzienbare snufjes, noch in tech nisch opzicht, noch in de sfeer van de Het is gewoon een degelij ke middenklasser, waarvoor straks in ons land zeker wel belangstelling zal bestaan, temeer omdat de Marina een grote kofeer onder de achterklep heeft liggen. Eventuele kopers moeten nog wel ge duld hebben, de Marina zal waar schijnlijk pas tegen het einde van het jaar volop leverbaar zijn in ons land De bedoeling is de Marina uitsluiend via de Morrisdealers te verkopen. Bri tish Leyland wijkt daarmee af van de door BMC ingevoerde gewoonte om van elk nieuw model zowel een Aus tin- als een Morrisversie uit te bren gen. Het verschil bestond meestal uit niet meer dan een van elkaar ver schillend merkplautje en grill. British Leyland staat voor ogen dal de Morris Marina een waardige stal- genoot wordt van do bestaande Aus tin- en Morrismodellen. Al deze mo dellen blijven normaal in produktie. De Marinaserie is bestemd om naast de 1100-1300-typen te worden ver kocht. Deze laatste modellen zullen voortaan uitsluitend als Austins door het leven gaan, met uitzondering van de Estate die door zal lopen als Austin Countryman en Morris Traveller. De Marinaserie is gebaseerd op twee carrosseriemodellen, een vierdeurs sa loon en een coupé met fastback. Elk model wordt in vijf verschillende ver sies geleverd. Dat zijn de 1,3 liter de luxe. 1,3 liter super, 1.8 liter de luxe. 1.8 liter super en 1,8 liter TC (twee carburateurs). Met het 1,3 litermodel kan een maxi mumsnelheid worden bereikt van 132 km. Voldoende om mee te kunnen komen inhet huidige verkeer. Het 1,8 litermodel kan naar een top van 160 km worden gestuurd. Geen schijfrem men op het kleinere model, hwel op de 1.8 liter uitvoering. Andere bijzonderheden: 4 cilinder mo tor in lengterichting, onafhankelijke voorvering en bladveren achter. De belangrijkste maten van de Marina zijn: lengte 422 cm, breedte 164 cm, hoogte 142 cm, inhoud benzinetank 52 liter, inhoud bagageruimte 550 liter, rijklaar gewicht 878 kg, toelaatbaar gewicht 1226 kg. De auto is compleet uitgerust inet een doorstroomventilatie. elektrische rui tensproeier, veiligheidsstuurkolom, in- drukbare dashbordpanelen. verzonken deurknoppen, deursloten, kindersloten op de achterdeuren en een stuurslot. Tegen meerprijs voorstoelen met neerklapbare rug, verwarmde achter ruit, radiaalbanden. sigarenaansteker, achteruitrijlampen en automatisch terugrollende autogordels. De prijzen van de Marinaserie zijn nog niet bekend, maar zullen wel rond de 9000 gulden komen te lig gen. DEN HAAG De ANP-verkiezings- dienst heeft gisteravond in de Ridder zaal aan het Haagse Binnenhof gene rale repetitie gehouden. Daartoe waren een groot aantal mannelijke en vrou welijke uitzendkrachten aangetrokken.- Elk van de 871 gemeenten nio.et «Is de stemmen geteld z\jn een bepaald telefoonnummer in Den Haag bellen. ANP-telefonistes noteren de uitslapen, die vervolgens op een ponsband worden gezet en naar het Philipscomputercen- trum in het Haagse Mariahoeve wor den doorgeseind. De computer rekent de percentages uit. die dan weer samen met de uitslagen op de telex worden gezet. Volgens de laatste berichten zou de ANP-verkiezingsdienst de verkie zingen hebben gewonnen. Prijs in Cannes voor Listshow onderscheiding uit- kend in het kader van het Sixth Hollywood Festival of World Television in de categorie „best musical show". De uitreiking geschiedde door de or ganisator van het festival, de heer A. L. Preis. Tijdens dit festival werden in totaal zeven prijzen toegekend. De show behaalde de persprijs tijdens het negende festival om de Gouden Roos van Montreux en verkreeg toen te vens een eervolle vermelding van de jury. ADVERTENTIE [AN BINNENUIT EN BUITENAF: Nieuwe koers bepalen vanuit onzekerheden pn een onzer verslaggevers) PEN HAAG By zyn installatie als 5e~ przitter van de Katholieke Bond van jerhcidspcrsoneel heeft de heer J.F.M. paert zyr bezorgdheid uitgesproken [r de afbraak, die de vakbeweging p binnenuit en van buitenaf bedreigt leen en weer geslingerd tussen de ins naar zo groot mogelijke bundeling nge: n krachten en behoud van eigen iden- sing fit wordt aan de eigen kracht soms breuk gedaan. Leden verliezen hun [trouwen niet-leden geloven er niet aldus de heer Dellaert. m wcco verder op. dat voor som en de vakbeweging geconformeerd is —P met de bestaande orde, en dat zij voor anderen een gevaarlijke macht is, die de bestaanszekerheid in gevaar brengt, j Maar, aldus de nieuwe Kabovoorzitter. vanuit de onzekerheden zal het mogelijk j moeten zijn een nieuwe koers te bepalen Een nieuwe koers, die hij vooral ziet in samenwerking mei gelijkgezinde organi saties zoals Arka. M.C.B.O., de Abava. de K.O.V., Sint Michael. Voor wat de inspraak betreft wees de heer Dellaert erop, dat vooral de over- heidsinstellingen zich het meest lenen 1 voor democratisering. Want. zei hij van morgen in het Congresgebouw in Den j Haag, de overheidsinstellingen streven een doel na. dat de instemming heeft van de gemeenschap, waartoe de werk- nemers binnen deze bedrijven ook beho- i ren. De mondigheid van deze werkne- mers, van alle werknemers, is volgens j hem 'noodzakelijk om niet getiranniseerd i te worden in deze maatschappij. Na af- j loop van zijn installatierede. waarmee j de heer Dellaert de voorzittersfunctie overnam van de heer A. M Weijters j volgcle een druk bezochte receptie. Leerstoel in versitaire opleiding in Amerika, waar hij in 1966 aan de universiteit van Nederlandse de in Duitse letterkunde van de 18e eeuw, met als bijvak Nederlandse taal, cultuur BERKELEY. Californlë (ANP) De universiteit van Californië te Berke ley heeft in samenwerking met de Nederlandse regering een leerstoel in de Nederlandse taal, letterkunde en cultuur, ingesteld. Met ingang van het nieuwe cursusjaar, dat in september begint, zal het nu mogelijk zijn een volledige studie Nederlands te volgen tot en met de te vergelijken Neder landse. graad van doctorandus. Het ligt in de bedoeling van de universi teit in de zeer naaste toekomst ook promoties mogelyk te maken. Dr. Snapper werd kort na zijn pro motie hoogleraar aan de universiteit van Californië te Berkeley in de 18e eeuwse Duitse literatuur en Neder landse taal en letterkunde. Onder zijn supervisie steeg het aantal studenten Nederlands van 9 tot 124. De universiteitsbibliotheek van Ber keley bezit al ongeveer 80.000 boeken in het Nederlands, Engels en andere talen op het gebied van de Neder landse letterkunde, taal, geschiedenis, filosofie, theologie, geografie, enz. De afdeling moderne Nederlandse litera tuur. waarvoor dr. Snapper sinds zijn benoeming in 1966 ruim 22.000 dollar (80.000 gulden) voor nieuwe aankopen uitgaf, wordt als de beste kracht in De universiteit, die het grootste ge deelte van de kosten van de leerstoel voor haar rekening zal nemen, heeft van de Nederlandse regering toezeg ging gekregen dat deze de helft van het salaris van de hoogleraar, die de leerstoel gaat bezetten, zal betalen. De Nederlandse leerstoel is onderge bracht in de Duitse faculteit van de universiteit. Tot hoogleraar is be noemd dr. Johan Pieter Snapper, een lot Amerikaan genaturaliseerd Neder lander. Dr. Snapper werd in 1935 in Naaldwijk geboren als zoon van de directeur van het gemeentelijk ar beidsbureau Na emigratie van de hele familie in 1949 kreeg hij zijn uni de Verenigde Staten beschouwd. In Californië wordt behalve In Ber keley Nederlands gedoceerd op: de universiteit van Californië te Los geles (waar m.i.v. september de uit Nederland aangetrokken dr. J. Kooij als hoogleraar is aangesteld), de uni versiteit van Californië te Santa Bar bara, en het San Francisco State Col lege. In de staat Washington doceren de universiteit van Puget Sound in Tacoma en de universiteit van Washington in Seattle Nederlands. In Oregan heeft de universiteit van Ore gon in Engene een Nederlandse cur sus en in Utah de Mormoonse Brigham Young Universiteit in Provo. U hoeft echt geen doorgewinterd doe-het-zelver te zijn om uw huis speelser, vrolijker en leefbaarder te maken. Met een beetje fantasie kunt u al wonderen doen. Een boek als „Uw huis vol ideeën" maakt dat heel duidelijk. Op 160 pagina's vol kiene tips en ludieke invallen over onderwerpen als woninginrichting, tuinaanleg en knutselen met kinderen. Geïllustreerd met een schat aan kleurenfoto's en verhelderende tekeningen. Haal uw huis uit de sleur. Ga vandaag naar uw boekhandelaar om deze kleurrijke ideeënbus te kopen. Want nu krijgt u 'm nog voor de helft van de prijs en de voorraad is beperkt. (Van onze correspondent WASHINGTON President Nixon van de Verenigde Staten heeft gisteren de raad gekregen om voortaan een poli tiek van „twee China's" te voeren, wat de toelating van China tot de Verenigde Naties betreft. Het advies was vervat in een rapport dat een 50-leden-tellende presidentiële commissie gisteren uit bracht. De eommissie was door Nlxon gevormd ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de V.N. De samenstelling is bepaald niet radi- kaal te noemen en de commissie staat onder voorzitterschap van de conserva tieve diplomaat Henry Cabot Lodge. De commissie stelt desondanks voor dat Rood China zowel een permanente zetel in de algemene vergadering als in de Veiligheidsraad moet hebben. Nationa listisch China zal zich tevreden moeten stellen met een zetel in de algemene vergadering van de V.N. Eén van de commissieleden weet het verschijnen van het rapport in een pe riode van ontspanning tussen communis tisch China en de Verenigde Staten aan een samenloop van omstandigheden. Tot nu toe hebbeD zowel communistisch China als nationalistisch China een poli tiek van twee China's evenwel verwor pen. Dit is wellicht het enige punt van belang waarokver de twee China's het eens zijn. (Copyright The Guardian) Ontploffingen in Belfast BELFAST (AP) Vanmorgen vroeg hebben in de Noordierse hoofdstad drie ontploffingen plaats gehad in het labo ratorium waar deskundigen van de rege ring de wapens en munitie bestuderen die men in beslag heeft genomen bij lieden welke ervan worden verdacht terroristen te zijn. Er werd veel materiele schade aangericht, maar geen mens werd ge-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9