Brouwerij in Barrepolder voor het hele gewest „Studentenhuisvesting" bouwt flat op vroeger Agnes terrein "7 Leidse Kabouterbeweging heeft zichzelf opgeheven Leidse raad wacht nog even met grondverkoop aan Zoeterwoude Praten over obstakels ~1 Studentenhuisvesting sluit koopcontract Elisabethziekenhuis Onderdak voor 500 studenten ONDERDAK VOOR 500 STUDENTEN ED Gerkema naar PSP; Walle op stoel van Amptmeijer Vijf TBS ers in studententeam MNSDAG 27 APRIL 1971 ilIT LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) J5IDEN Bijna 22 ha Leidse grond destijds aangekocht om de plannen n een elektriciteitscentrale te kunnen verwezenlijken, zullen nog enige 1 op nieuwe eigenares Zoeterwoude moeten wachten. Zoeterwoude heeft (deze grond nodig om Heineken in staat te stellen haar brouwerij in de irrepolder neer te zetten. Het was de bedoeling van B. en W., dat de .eidse raad gisteravond tot verkoop van de grond waarmee zo'n 1.6 miljoen gulden gemoeid is zou besluiten, maar verreweg het grootste deel van de raad was niet gelukkig met de tot nu toe door Zoeterwoude en leineken gevolgde procedure, waar Leiden nagenoeg geheel is buiten- gelaten. Met zag in tal van aspecten van dit grote project een zaak die het gehele gewest Leiden aangaat en niet alleen gewestpartner Zoeterwoude. nuntii Ook het college kon wel (al kwam dit niet zo expliciet naar voren) met de ult ^aad meevoelen. Na enig beraad werd besloten, op voorstel van de heer i Aken (PvdA) dit agendapunt tot volgende week maandagavond aan daten F* houden. Inmiddels zullen B. en W. bij de betrokken instanties nadere rkeeriiinformaties inwinnen over alle kanten die aan de brouwerij affaire vast- "ntenJïitten en de raad hierover mededelingen verstrekken. >f Ai met al werd de behandeling van Jhet voorstel tot grondverkoop in de "^Barrepolder, dat heel onschuldig op de agenda stond tussen zwaarwichtige pun- '(^orP' ten zoals subsidie aan de NZH, flat- woe bouw in de Merenvvyk en de derde nota ft'l vi» Inzake het huisvestingsvraagstuk, zo'n 'k tijdrovende aangelegenheid dat genoeni- euters dp belangrijke voorstellen pas de vol- 'e. u.iigende week maandag aan de orde zullen \2' komen. Wat er in de Barrepolder met on TOrschillende onzekerheden te wachten H.M staat was voor de raad in al zyn gele- dingen aanleiding om zoiets te laten boren als „we laten niet met ons spelen". n:t in !>e heer Van Aken trad energiek op als Tooi voorvechter voor de Leidse zaak. want zoals de zaken er in de gewestraad voor 55 Mt «taan beviel hem al helemaal niet. De socialistische fractievoorzitter ai moest voor het hekelen van .Zoeterwou- gedragslijn putten uit allerlei kran- one>j 1 tenknipsels. Daaruit had hij geleerd, dat cht ph reeds eind 1969 Heineken SO ha. grond .1.06 Rtin de Barrepolder had geclaimd voor nieuwe brouwerij. Zoeterwoude had toen pas 30 ha. in bezit en de rest, 'waaronder 21 van Leiden, moest nog venvorven worden. Maar daarvan liet het Zoeterwoudse gemeentebestuur niets blijken. De heer Van Aken had gesigna leerd, dat burgemeester Detmers het vorig jaar tegenover een verslaggever trots te kennen had gegeven, dat hij de komst van Heineken een half jaar ge heim had weten te houden. Obstakels In Rotterdam, aldus de heer Van Aken, kon de Heineken-bouw geen door gang vinden vanwege een aantal obsta kels die betrekking hadden op treinver bindingen, vuihvaterafvoer, verkeers- voorzieningen, hinderwetproblemen en huisvesting van werknemers. „Ook door Leiden zouden deze obstakels mede moe ten worden bekeken, want die doen zich ook hier voor. We erkennen graag de autonomie van Zoeterwoude, maar dit is een regiovoorziening. Voordat een bouw vergunning wordt afgegeven moet aan tal van voorwaarden worden voldaan". H(j diende een voorstel van orde in ten einde het agendapunt aan te houden en het beschikbare Leidse dossier aan de raad ter inzage te geven, evenals de stukken van Zoeterwoude en eventueel die van de provincie. De heer Van Aken had het ruchten die gaan over de vestiging in Zoeterwoude (bij de brouwerij) „pretpark", een soort Efteling of Avi fauna niet kermisachtige voorzieningen en tevens een zwembad, dat in relatie tot Heineken zou staan. De heer Portheine (WD) had begrip voor'de bezw van de heer Van Aken en verzocht het college deze avond nog de gevraagde informaties te geven aan de raad. „Heineken heeft nogal haast", zei wethouder Harnisen, die antwoordde in plaats van collega Lijten die met vakan- hel de DS ter spijt tie bi. „Inderdaad gelden de bezwaren Rotterdam hier minstens even sterk. Ik heb er destijds dan ook op aangedron gen in de Barrepolder een wat wy noe- i „normale" procedure te volgen, nl. bestemmingsplan en het maken van exploitatieopzct. Dit ontmoette weerstand bij Heineken en Zoeterwoude. Een bestemmingsplan is er op het laat- nonient nog gekomen, zij het sum mier. Onze bezwaren tegen dit plan zyn praktisch van de hand gewezen". De heer Harmsen wilde het hierbij houden: „Verder is deze vestiging onze verantwoordelijkheid niet. Zoeterwoude heeft zich ook niet gemengd in onze moeilijkheden met b.v. Stokkermans' chroomindustrie". Milieubeheersende pro blemen (de heer Portheine had daarop al gewezen) zijn bevredigend opgelost. Voorzitter Menken vulde later aan, dat het Hoogheemraadschap Rijnland de waterafvoer al had besproken; de op lossing hiervoor was zeer kostbaar, maar te doen. „Kortom, op een nette, bestuur lijk juiste manier kunnen we hier niets doen. Dit Is allemaal ter competen- /an Zoeterwoude", aldus wethouder Harmsen, waarop PAK-woordvoerder Veld interrumpeerde: „Aan die competèntievisies gaan we kapot". De heer Harmsen vertelde verder, dat maagdelijkegrond in de Barre polder voor een prijs van 7,56 per kante meter van de hand gaat „en laten i'e ons nu niet opwinden over krante- erslagen. Want al luisteren die heren •an de pers ook nog zo geduldig i lang naar ons, toch komt er af ei wel iets verkeerd over. Verdere infor matie heb ik niet voor u, de stukken ontbreken daartoe". In eerste instantie wees het college het voorstel-Van Aken af, „anders vergalopperen we ons". De heer Van Aken gaf zich niet ge wonnen. Het gewest Leiden vond hij tot nog toe een stuk niemandsland. „We blijven hier in het ongewisse zitten als je over 80 ha. grond niet met elkaar kunt praten". Hij voorzag, dat de 600 Heineken-pendelaars het op en neer rei zen hooguit een paar jaar zullen vol houden. Daarna komen ze naar Zoeter woude, dat geen woningwetwoningen wil (of kan) bouwen en daarom zal Lei den deze mensen moeten kunnen op vangen. Pretparkgevolgen „Ik maak me sterk, dat helemaal niet is voorzien welke consequenties een pret park als toeristisch evenement in Zoe terwoude heeft. Men komt ernaar toe in duizenden auto's. Waarom niet met Heineken en Zoeterwoude aan één tafel gaan zitten en kijken wat we hier aan kunnen doen? Als Zoeterwoude alles op z'n eentje wil doen, kunnen we het ge west ook wel vergeten. Het gaat hier om een regiovoorziening, net zoals de Me- renwijk waarin we toch ook Warmond mee laten praten. In uw hart zult u het me eens zijn", prikte hij naar B. en „als we dit nu uit handen geven, kunnen we er straks niet meer over praten. De centrumgemeente wordt hoe langer hoe meer het kind van de reke ning. Er moet een overlegfaze komen", i besloot jle heer Van Aken. De heer Portheine wilde vermyden de indruk te vestigen, dat Leiden t.o.v. an dere gemeenten een paternalistische houding zou moeten aannemen. Hy steunde het voorstel-Van Aken niet om dat de daarin vervatte wensen niet op korte termijn te verwezenlijken zijn. De heer Zunderman (DS '70) daarentegen achtte voorkomen beter dan genezen. Als lid van het bestuur van de Grote Polder was hy nooit door Zoeterwoude ingelicht over wat er vlak naast het in dustrieschap gaat gebeuren. „Het gewest blyft zo een lachertje. Dit besluit mogen niet nemen". De fractie van mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.) was verdeeld over deze zaak. „Dit gaat de hele regio en zeker Leiden aan. Maar we moeten er ook rekening mee houden, dat we met uit stel een stuk goodwill in het gewest ver spelen", zei de fractievoorzitster. De heer Ham (KVP) vroeg welke gevolgen er zijn voor het industrieschap. Over uitstel van drie weken zou volgens hem te praten zijn, „maar ik zie een zaak van zeker een jaar en dan haalt Heineken de brug op". Aanhouden Na rijp beraad besloot het college ten slotte de kwestie tot volgende week aan te houden. Aan het begin van de ver gadering had de heer In 't Veld ver zocht om een verslag van het gesprek, dat B. en W. de vorige week hebben gehad met G.S. over de financiële posi tie van Leiden. Hij haalde daarbij aan wat premier De Jong had gezegd ovel de positie der gemeenten die de laatste vier jaar vooral financieel „beter" ge worden zou zijn. Het college zegde dit verslag komende week toe. Eveneens komt maandag een schrijven van de heer In 't Veld aan de orde waarin hij mee deelt aan B. en W. te hebben verzocht in de vacature van president-commissaris van de Leidse Duinwater Maatschappij te benoemen de wethouder van econo mische zaken. De heer Van Aken had van deze brief al een motie gemaakt. Hij zag namelijk niet de noodzaak ervan in', dat deze functie per se aan de burge meester van Leiden voorbehouden blijft. Benoemingen Leidse raad LEIDEN De Leidse raad heeft benoemd als conrector van de Rem- brandt-scholengemeenschap voor athe neum, h.a.v.o. en m.a.v.o., de heer W P Leenen. Als conrector van de Louise de Coligny-scholengemeenschap voor athe neum, h.a.v.o. n m.a.v.o. is bnoemd de heer D. J. van Kooien. Fancy-fair Lodewijksgroep LEIDEN De Lodewijksgroep uit Leiden zal op koninginnedag in en zijn troeplokaal in de Leliestraat fancy-fair houden, 's Ochtends om twee uur gaat het .hek open en om negen gaat het clubhuis dicht. Er is op deze fancy-U ir een informatiestand waar men a' - over het verkennen te weten kan komen. De opbrengst van de fancy-fair komt aan het verkenners- werk van de Lodewijksgroep ten goede. Het spreekt vanzelf dat de organisato ren hopen dat vele mensen hun inspan ning door een bezoek zullen belonen. Eind 1972 trekken de studenten het dan voormalige Sint-Elisabeth- ziekenhuis in. Opening orgel concerten door Wim v. d. Panne LEIDEN Op zaterdag 8 mei a.s. zal het eerste concert voor de Orgelkring Bollenstreek worden verzorgd door de organist Wim van der Panne. Dit jaar voor het eerst is de serie samengesteld uit zes opeenvolgende maandelijkse concerten, die allen in de St.-Agathakerk te Lisse worden gege ven. De complete serie is als volgt: 8 mei Wim van der Panne; 12 juni Arie J. Keyzer; 17 juli Charles de Wolff; 21 aug. Jan Welmers; 11 sept. Dorthy de Rooy en Theo Saris; 16 okt. Albert de Klerk. Het concert begint om 8.15 uur. Voor en na het concert is gelegenheid zich op te geven als donateur van de Orgel kring. Men ontvangt dan een orgelpas poort, dat recht geeft voor f 7.50 alle concerten te bezoeken; prijs per concert is f2. LEIDEN De r.-k. toneelgroep „De Gastspelers" zal op zondag 2 mei a.s. in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest het stuk „Gasten in eigen huis" opvoeren. Dit stuk is een blijspel in drie bedrijven waarvan Jac. Buis de regie voert. Aan vang 20.00 uur. Plaatsbespreken, op za terdag 1 mei in de Leidse Schouwburg 's morgens tussen 10-11 uur. LEIDEN. Het bestuur van de stichting „Leidse Studentenhuis vesting" heeft met het stichtings bestuur van het St;-Elisabeth Zie kenhuis te Leiden een voorlopig contract aangegaan voor de koop van het oude ziekenhuis aan de Hooigracht. Bij de koop zijn ook de gronden achter de Haagweg inbegrepen, waarop oorspronkelijk de nieuwbouw voor het ziekenhuis geprojecteerd was. De stichting „Leidse Studentenhuisvesting" ver- LEIDEN Op zeer korte termjjn zal de stichting „Leidse Studentenhuisvesting" aan de Oude Vest een behuizing bouwen niet een capaciteit van 510 kaniers. Het wachten is op de bouwvergunning maar de houw kan in principe beginnen op het moment, dat de gemeenteraad van Leiden in zyn vergadering van 18 mei a.s. zyn goedkeuring hecht aan de verkoop van enkele perceeltjes grond, ge- zamenlyk groot 842 m2. Reeds liggen de ontwerpen van architect A. H. ,1. Paardekooper uit Lisse gereed en heeft de stichting met betrekking tot de bouw overeenstemming bereikt niet de Nederlandse Bouw Maatschappij te Den Haag. De duur van de bouw op het voormalige „Agnes"-terrein wordt geraamd op krap twee jaar. LEIDEN Dc zetel van de PSP in de Leidse raad, die door het vertrek van Herman Amptmeijer sinds enkele weken onbezet is. zal weer door een PSP-er worden ingenomen. De afdeling Leiden van de PSP is er gisteravond in een besloten bijeenkomst mee akkoord gegaan, dat Kees Walle, nummer twee van dc kandidatenlijst, raadslid wordt voor de PSP. Ook is nu bekend gewor den, dat het Kabouterraadslid Freek Gerkema zich heeft aangemeld als PSP-lid. De Leidse PSP deelt mede. dat Gerkema raadslid blijft, omdat er geen opvolger beschikbaar is. Maandagavond 3 mei zal Gerkema in de gemeenteraad een verklaring afleg gen over zijn besluit en mededelen waarom hij er toe is overgegaan aan het zelfstandig bestaan van zijn een mansfractie een eind te maken. Volgens een woordvoerder van de Leidse „Ka bouter" staat de „achterban" van de heer Gerkema achter diens beslissing en betekent een en ander ook dat de Ka- bouterbeweging in Leiden zichzelf heeft opgeheven. Dit zou volgens de zegsman gebeurt zijn omdat de aanhangers van de Kabouterbcweging in Leiden „niet erg gelukkig" waren met het uitkomen I van een landelijke „Kabouterlijst" voor de woensdag te houden Tweede-Kamer verkiezingen. Men was bovendien van oordeel, dat de Kabouterbeweging in Leiden in feite ..niet functioneerde". Daarbij, zo voegde de Kabouterwoord voerder eraan toe. bestond er al sinds j lange tijd nauwe samenwerking met de I PSP, ook in de gemeenteraad. j Kees Walle. die vorig jaar lid was I geworden van de Kommunistische Een- I heidspartij, heeft volgens de PSP-mede- I deling met deze organisatie een half jjaar geleden gebroken. Hij onderschrijft nog steeds de beginselen van de PSP 1 heeft verklaard zich te zullen houden I aan de Leidse PAK-overeenkomst. Door onzekerheid rond de opvolging Amptmeijer had aanvankelijk mevrouw Koopmans zich bef-eid verklaard i raad zitting te nemen. Toen bleek, dat Kees Walle zich toch weer voor de PSP wilde inzetten ging mevrouw Koopmans hiermee graag akkoord, aldus deelt men ons van PSP-zijde mede. Hoewel de nieuwe studentenflat langs de Oude Vest een gevellengte zal hebben zestig meter, zal het gebouw toch niet door afmetingen in de omgeving detoneren. n van de uitgangspunten van architect Paardekooper was namelijk dat het gebouw zoveel mogelijk aangepast moest zijn aan de omgeving. Gegeven dat de breedte van de gevels langs dit deel van de Oude Vest gemiddeld 5 tot 7 meter en de hoogte tien tot twaalf meter bedroeg. De profielbreedte het water en de rijbanen bedraagt ongeveer 35 meter. Een ander gegeven was, dat een studentenhuis een capaciteit van circa 500 bedden moet hebben, wil de econo mische „haalbaarheid" binnen de minis teriële normen blijven. Waar de tegenstrijdige belangen van economie en estetica hem voor een extra-moeilijke opgave plaatsen, vond de architect een overeenkomstig vernuftige oplossing in een sterk gescandeerde gevelpartij met een terrasvormige op bouw, waarachter boven een souterrain de ministeriële norm 500 bedden zelfs met 40 bedden werd overtroffen. Het gebouw het grootste project dat „Studentenhuisvesting" ooit in één keer aanvatte varieert in hoogte van vijf (langs de Oude Vest) tot zeven woon lagen (aan de Pelikaanstraat) maar men zal het. dank zij de terraswerking van de schijndaken, ervaren als een gebouw van vijf-hoog. Een tweede uitgangspunt dat de structuur van het gebouw al geenszins zou vereenvoudigen was, wat de stu dentenflat gesitueerd zou worden, rond om een binnenhof met een overwegend recreatieve functie. Voor de bereikbaarheid van het ge bouw voert onder de hoofdpoort door, één verharde weg de binnenhof in. waar rondom een speelveld op verschillende niveaus praathoeken en praatzuilen zijn geprojecteerd. De situering van de wooneenheden voor Leiden totaal nieuw. Teneinde de afzonderlijke woningen niet in het grote geheel verloren te laten gaan, zijn ir het ontwerp steeds een aantal woon eenheden achter een „autonoom voor deurtje" gesitueerd rondom een lift- en trappenhuis. Dat heeft een grote flexi biliteit tot gevolg in het gebruik vai kamers, die per twee of drie een c plete woning kunnen vormen voor studenten-echtpaar. wierf de beide projecten voor een bedrag van 5,1 miljoen. Het „oude" Elisabeth Ziekenhuis biedt erg veel mogelijkheden voor het onder brengen van studenten zonder dat ingrij pende verbouwingen van het complex nodig zijn. De noodzakelijke verbouwin gen gelden voornamelijk de huizen zoals de woning van de rector die later aan het ziekenhuis zijn vastge- bouwd. Het huidige ziekenhuiscomplex aan de Hooigracht zal ultimo 1972 aan „Studen tenhuisvesting" overgedragen kunnen worden. Het zal dan, als studentenhuis, plaats bieden aan circa 500 studenten. Omtrent de bestemming van de in de koop begrepen gronden tussen Korte- Vlietkanaal, het verlengde van de Brands Buyskade en de Boshuizer Wetering, is nog weinig met zekerheid bekend. De stichting Studentenhuisvesting streeft ernaar, door ruiling van twee perceeltjes, een aaneengesloten areaal ter beschik king te krijgen. Met de aankoop is de kans verkeken, dat in het complex aan de Hooigracht een verpleeginrichting voor bejaarden wordt gevestigd. Deskundigen achten het tekort aan verpleegcapaciteit voor bejaarden in Leiden en directe omgeving zeer groot. Omdat met de voorgenomen bouw van een verpleeghuis van protestants-christe lijke signatuur, met de Elisabeth Gast huishof en van een algemeen verpleeg huis, in samenwerking met de gemeente Leiden, met de verbouwing van het seminarie Warmond tot verpleeghuis en de bouw van een dépendance nabij de r.-k. kerk van Oegstgeest, in de behoefte tot 1980 voorzien wordt, wees de secre taris van de „Ziekenhuiscommissie" die de minister adviseert in septem ber 1969 de bestemming van het oude ziekenhuis in deze sector van de hand. Daardoor was het ziekenhuisbestuur gedwongen het complex te verkopen. Er waren twee serieuze gegadigden: de ge meente Leiden en de stichting Leidse Stqdeutcnhuisvesting. de omgevende bebouwing. De flat bevat, op deze wijze gegroe peerd, zestig eenheden van drie kamers, dertig vierkamer-eenheden, evenveel blokjes van vijf kamers benevens aantal twee-, zes- of zevenkamer- heden. Gemiddeld honderd kamers per erdieping. De kamers zijn steeds gele gen ter weerszijden van een gang, in het midden waarvan zich de sanitaire voor zieningen bevinden. Daardoor zullen de individuele bewoners weinig geluidshin- t van elkaar ondervinden. In het souterrain is, in opdracht van de stichting, een groot gamma van ruimten geprojecteerd ten dienste van recreatieve-, culturele- en utiliteitsdoe len, zodanig dat de inwonende studenten er t.z.t. zelf vorm aan kunnen geven, al naai gelang de behoeften. Door de terrasvormige dakformaties ontstaan er enkele zonneterrassen ten dienste van de -bewoners van het huis. Langs de toegangspoort aan de Peli kaanstraat zal een bijkantoor van de AMRO-bank gevestigd worden; omdat er verder bewust geen winkels in het gebouw zijn opgenomen, zal deze stu dentenflat de klantenkring van de Haar lemmerstraat winkeliers flink kunnen uitbreiden. Architect Paardekooper, die al ver scheidene grote projecten op z(jn naam heeft hij is o.a. bouwer van het LTB- gebouw aan de Hoge Rijndijk te Leiden heeft de nieuwe studentenflat ont- vikkeld in zeer nauw overleg met de stedebouwkundige afdeling van dc stad Lelden. De beoogde aanpassing aan de omgeving blijkt zodanig geslaagd, dat de Welstandscommissie graag z(jn fiat aan I het ontwerp gaf. LEIDEN Vanmiddag is het Neder lands studententeam naar België ver trokken om in Leuven in een vierkamp de nationale sludcntentcams van België, Duitsland en Groot-Brittannië te be strijden. Dit Is, na de Lniversiade vorig jaar september de eerste maal. dat het studententeam weer in actie komt. Het staat nu onder leiding van dc nieuwe coach Jan Sikking, de huidige eoach Hij heeft de technische leiding over genomen van Jan Bruin en gaat met 10 spelers naar Leuven, waaronder 5 Bona Stars, te weten Pieter van Tuyll, Paul Ruysenaars, Peter de Jong, Har Stol en Jaap Maassen. De overige spelers zijn Jan Dekker en Rob Hoek van Rotter dam Zuid, Walter Ombre van Levi's- Flamingo's, Charis Siderus van Punch, Ton Nederhoed van Donar en Ton van Helfteren van BC Paulus. Pleister op oud zeer LEIDEN. De afbraak van het ..Agnescomplex" aan de Pelikaan straat was zuster Pauline Gabriëls laatste moeder-overste van het convent, een doorn in het oog. In een brief aan de Leidse Courant sprak ze er destijds haar spijt over uit, dat een nog zo degelijl: gebouw zou moeten verdwijnen. Als hommage aan de zusters van de voormalige Agnescommuniteit heeft het bestuur van de stichting ..Leidse Studentenhuisvesting" nu het plan opgevat om de naam ..Agnes" aan de nieuwe flat te verbinden. Zo zou het bestuur aan het ste delijk museum „De Lakenhal" willen verzoeken de gevelsteen van het oude Agnescomplex af te staan om die in de muur van het lieuwe gebouw in te metselen- Maar voor het zover is, wil men zuster Pauline Gabriëls thans werkzaam in Helmond ver zoeken, de eerste paal te komen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3