©jé De unieke verkiezing van Had-je-me-maar Politiek Nederland ontmoet voor eindstreep felle maar vermoeide helden UIT PROTEST TEGEN STEMPLICHT: STRAATVENTER CORNELIS VAN GELDER 50 JAAR GELEDEN IN AMSTERDAMSE GEMEENTERAAD iUtiG -u AirltiL 19 <1 LE1DSE COURANT Had-jc-maar is in zij zaken beirokken gew Had-je-me-ma van het Ams publiek door r in volle wapenrusting. Op zijn tochten langs de terrasj damse Rembrandtplevn trok hij de aandacht van I t zijn stok op zijn (lege) sigarenkistje te slaan. )1MSTERDAM Hoe raar het politieke billetje bij de komende verkiezingen ook bizar als op 27 april 1921, precies iijftig jaar geleden dus, kan het er onmoge- Jk toegaan. De avond van die gedenkwaar- N, ige dag zag niemand minder als overwin- I laar uit de stembusstrijd te voorschijn ko nen dan Cornelis de Gelder, alias Had-je- e-maar, alias August de Domme. Amster- 'v imhecft wel meer vreemde electorale uitgebroed (de tafeltennisser Cor du et zijn partij Sportbelangen: Provo; Kabouters, om de meest recente te noe- maar zo bont als toen heeft het stedelijke kiezersvolk het nog nooit ge- t. Had-je-me-maar was namelijk niet i een straatventer van laag allooi die •dag bedelend rondging op het Rem- idtsplein en zich 's nachts in het eerste beste plantsoen te ruste legde hij was chronische alcoholist met nevels in njn brein, zo dicht dat ze te snijden wa- Tat het geval? Toen de gemeente-» raadsverkiezingen van 1921 voor de deur Honden, was er juist nogal gesleuteld aan ,te kieswet. Het algemene stemrecht was agevoerd maar tevens de stemplicht die we nmiddels weer als zijnder autoritair en Btemalistisch bij het vuilnisvat hebben ge- Nu waren ze in die dagen ook niet |zj{ «elukkig met die stemplicht, zij het om een «ndere reden. „Je reinste stemdwang", werd er gemord. „Zoals de wet nu ligt. kan de eerste de beste dorpsidioot in de gemeente raad gekozen worden." En men besloot, althans in Amsterdam, maar meteen de daad bij hel woord te voegen. Die „men" waren een aantal radicale groe- peringen waaronder de Dadaïsten, de kun stenaarsvereniging „De Anderen" en de Vereniging van Anarchistische Taxichauf feurs. Ze bundelden hun krachten in de Vrije Socialistische Groep, door de volks mond nl snel tot Rapaljepartij" omge doopt; en vatten het pan op om Cornelis de Gëlöer kandidaat te stellen voor de gemeen teraad. Hun doel was de waanzin van de stemplicht te bewijzen en aan de kaak te stellen. Had-je-me-maar leek hun daarvoor de meest aangewen figuur. Hoe de toen reeds vergrijsde zwerver aan zijn bijnaam kwam. is gauw verteld. Tijdens de eerste wereldoorlog had in het Flora theater de revue „Had je me maar" ge draaid. De directie had Cornlis de Gelder gehuurd om als sandwichman reclame voor het spektakelstuk te maken. De zwerver kweet zich zo uitbundig van zijn taak dat de naam bleef beklijven. Maar het verhaal hoe hij erin was geslaagd tot de laagste sport van de maatschappelijke ladder af te dalen, is ingewikkelder cn heeft uiteraard de nodi ge tragische achtergronden. Tragedie Üornelis de Gelder werd geboren op 22 november 1856. Zijn wieg stond in een nette burgermanswoning aan de BatavierénstraaL. Hij groeide op zoals dat in die dagen hoorde en toen hij daarvoor de leeftijd had, beslo ten zijn oppassende -ouders dat hij moest worden opgeleid tot metselaar. Dit geschied de. Toen hij zelfstandig de kost kon verdie nen, trouwde hij en daarmee kwam de tragedie in zijn leven. Zijn vrouw namelijk waarvan hij zielsveel hield, stierf enkele jaren later in het kraambed, hem met drie kinderen achterlatend. Daarmee was voor de jonge Cornelis het zout uit de pap. Hij gaf zijn beroep en vastigheid op en begon te zwerven, zijn brood verdienend als acrobaat op kermissen. Uiteindelijk keerde hij terug naar de hoofdstad waar men hem langs de deuren zag leuren met pantoffels. Ook kon men hem aantreffen in de Tolhuistuin bet toenmalige amusementscentrum waar hij n elektriseerapparaat exploiteerde zijnde een bak met water dat onder stroom stond, met op de bodem een stuiverstuk. Wie het te pakken kon krijgen, mocht het houden. Ondertussen raakte hij meer en meer aan de drank, hetgeen hem ertoe bracht iedere eerlijke broodwinning op te geven. Hij werd een van de best gekende straatfiguren van de twintiger jaren, bedelend langs de ter rasjes, moppen tappend vanuit zijn ongeken de baard, altijd een wandelstok in de hand en een kistje sigaren onder de arm. Zijn populariteit steeg met de jaren. Toen hij in 1919 een ongelukje kreeg, haalde hij zelfs de kranten, getuige het volgende bericht:.... Hij is over een bananeschil uitgegleden en heel leelijk terecht gekomen, heeft inwendige kneuzingen opgeloopen en een knie ont wricht. zoodat hij met de autobrancard den eenigen keer van zijn leven dat-ie getufd heeft zei-d-ie naar het gasthuis gebracht is waar hij nu verpleegd is geworden." Kandidaat Dit dan was de mar».-die, de Rapaljepartij voordroeg als kandidaat toen de gemeente raadsverkiezingen van IfUl.icicb aandienden. Amsterdam wreef zich verbaasd de ogenuit toen hij per landauer naar het stadhuis werd gereden voor de officiële kandidaat stelling. De verkiezingsrede die hij daar uitspraak, is goddank voor het monkelende nageslacht bewaard gebleven en luidde al dus: „Er moet veel veranderen, mensen, in deze stad. Wij zullen strijden tegen de hoge prijzen. Wij zullen strijden voor jajempjes van vijf cent. want wie geen jajem drinkt is een snoeper en snoepen is ongezond. Het brood moet op 11 cent komen en het vet op 35 cent." king moeten hebben aangesproken. Wat be gonnen was als een grap. liep kolossaal uit de hand. Bij de verkiezingen verenigde hij 13.179 stemmen op zich ruimschoots vol doende voor een zetel in de gemeenteraad. Commentatoren uit die dagen noemden het met name verbazingwekkend dat zowel in de arme als in de rijke buurten royaal op de publieke dronkaard was gestemd. Sinds Amsterdam bij de Kabouters precies hetzelf de verschijnsel heeft geconstateerd, is dit niet zo verwonderlijk meer. Ondertussen zat burgemeester H. H den Hartog lelijk in de nesten. Wat moest hij beginnen met een infame zwerver in zo'n voornaam college als de gemeenteraad? Hij nam de zaak zelfs op met de secretaris generaal van Binnenlandse Zaken .1 B Kan. maar de verkiezing van Had-je-me- maar was langs volkomen democratische weg tot stand gekomen: er viel geen moe dertjelief meer aan te doen. „O nee?", moet burgemeester Den Hartog in ware regententrant hebben gedacht. En hel volgende geschiedde. De zwerver werd door een politieman opgepikt in een plantsoen waar hij gewoontegetrouw een uiltje lag te knappen. Tot dusver had de sterke arm hem ongemoeid gelaten maar nu zat hij opeens in de cel, beschuldigd van openbare dronken schap en landloperij. De wachtcommandant vond hem te vies om zijn aanwezigheid te kunnen tolereren en liet hem transporteren naar een quarantai ne-inrichting voor ontluizing en verscho ning. Daarna werd hij voor de rechter gebracht die hem veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. Terwijl hi.i die uit zat, tekende hij onder zachte druk een verklaring dat hij afzag van de hem Iopko mende raadszetel. Daarmee was voor de vroede vaderen het schandaal alsnog in de kiem gesmoord. Zijn plaats in de gemeente raad werd ingenomen door Bertus Zuurbier, eert socialistische straatredenaar van grote allure die echter in de vergaderzaal op het Prinsenhof, zoals het Amsterdamse stadhuis met een weidse naam heet. met stomheid geslagen leek en er nooit een zinnig woord heeft uitgebracht. Dat de jajem geen vijf cent werd. laat zich hierna gemakkelijk De rest is gauw verteld. Van de grfVangenls verhuisde Had-je-rme-maar naar een kliniek voor drankzuchtigen en vandaar naar een Rijkswerkinrichting. Men slaagde erin hem grondig te genezen, getuige het feit dat hij eind 1922 weer in het Amsterdamse straat beeld verscheen maar nu keurig in het'pak en geurend naar zeep. Daar leidde hij ver der een deugdzaam bestaan, ventend met prentbriefkaarten waarop een aan hem/elf gewijd vers prijkte dat aldus eindigde „Toe. help m' als De Gelder leven en niet meer als Had-je-me-maar." Hij hield dit vol totdat een auto in 1931 een einde maakte aan zijn veelbewogen bestaan. Maar zijn bijnaam leeft voort in Amsterdam waar men nog steeds moet grijzen om de geslaagde, nooit meer te evenaren verkie zingsstunt van de Rapaljepartij. AMSTERDAM B« de werkende. Jongeren in Amsterdam heeft drs. J. den Uyl zaterdag toegegeven, dat „ook de P.v.d.A. de achterstelling van de werkende jongeren te laat heeft onderkend". Maar de progressieve concentratie zal daarin verbetering brengen, aldus de socialistische lijst trekker en leider van het schaduw kabinet. „Maar wjj moeten met zoveel andere groeperingen in de samen leving rekening houden", aldus drs. Den Uyl, die later kon vaststellen, dat de meerderheid van de aanwezige N.K.V.- en N.VV.-leden bij een alternatieve verkiezing tijdens de demonstratieve bijeenkomst voor de progressieve samenwerking stemden. Intussen heeft de Utrechtse groep van werkende jongeren het liberale Kamerlid Vomhoff aangeboden de schade aan zijn auto te vergoeden. Deze schade zou vorige week na een politieke bijeenkomst in Utrecht door werkende jongeren aangebracht zijn. Daarnaast heeft een tiental directeu ren van vormingsinstituten voor wer kende jongeren gisteren verklaard het stemadvies van het K.W..T- bestuur om op de progressieven te stemmen, met klem van de hand te wijzen. Zij steunen het beleid, zoals het K.V.P.-Kamerlid Cor Kleisterlee oud-voorzitter van de Kajotters, thans Werkende Jongeren) gevoerd heeft, aldus deze verklaring. „Bij krachtige voortzetting hiervan opent dit be moedigende perspectieven om de achterstand in te halen." Zij vinden bij hun houding steun bij C.N.V.-voorzitter Lanser. die in reactie op allerlei andere aanmoedi gingen met een aantal A.R.-leden heeft laten weten „bewust op de A.R. te zullen stemmen". Zijn advies heeft vooral bij het N.V.V. reacties uit gelokt, omdat aldus het NW de drie vakcentrales afgesproken hadden geen •itemadvies te zullen uitbrengen. Op het Overijssels Appèl van de K.V.P. beet lijsttrekker Veringa feller dan ooit van zich af. „Ik heb niet meegedaan aan het schoonvegen van de eigen winkel en het vuilmakén van de ander Ik heb geen spel ge speeld om over de ruggen van ande ren zelf beter te worden. Maar in Nederland mag dat blijkbaar niet. „Veringa is te lief. Veringa is te net jes", zonder brallende betogen ben je blijkbaar niet geschikt voor dit vak. Maar ik geloof daar niet in'v, zei hij zaterdag in Hengelo. Het was één van zijn beste en meest persoonlijke rede voeringen uit zijn verkiezingscampag ne. Van begin af aan heeft hij ge weigerd zich te conformeren aan de politieke strijd zoals de andere par tijen die soms met scheldpartijen voeren. „Kritiek moet waarachtig en eerlijk zijn", zei Veringa. vaak tot vertwijfeling van de KVP-toppolitici die hem tijdens zijn tournees bege leidden. en die tevergeefs hebben ge wacht op forse uithalen van hun aanvoerder naar de Den Uyls, Van Mierlo's. Geertsema s en Drezen. Ter wijl CH-leider Udink P.v d.A-D '66- P P R minachtend de „rode drie" noemt, houdt Veringa het op het neu trale „de andere drie". Veringa wil „de knelpunten in de samenleving" aanpakken. Daaronder verstaat hij de tekorten op gebied van woningen, bejaardenvoorzienin gen. onderwijs, werkende jongeren, kleine zelfstandigen. Maar ook wil hij meer inspanning om de noden in de wereld buiten Nederland te helpen lenigen. „Onze problemen hier zinken in het niet bij de enorme problemen van de ontwikkelingslanden", zegt hij. Om zijn programma van hulp en soli dariteit te realiseren, moeten offers gebracht worden in de vorm van matiging van de individuele bestedin - gen matiging stijging reëel beschik baar loon) en stijging van belasting druk met per jaar). Die solidariteit moeten we niet als een offer, maar als iets positiefs ervaren, vindt de KVP-leider. Hij heeft zich vast voorgenomen ook na woensdag voet bij stuk te houden. „We zijn niet bereid nu ons te ver zetten tegen de slogans van VVD en DS '70, om straks na de verkiezingen genoegen er mee te nemen dat de knelpunten weer onaangepakt blij ven", riep hij in Hengeol uit. CHU-lijsttrekker Udink, heeft zater dagmiddag tijdens een verkiezings bijeenkomst in Delft kritiek geuit op J. den Uyl van de P.v.d.A „Ik zou de schaduw-minister-president van het schaduwkabinet de vraag willen stellen: „Zou hij aan de werknemeis in de bouw durven vertellen dat de de reëele inkomensverbetering in het komende iaar beneden de 2 moet blijven? Dat zou hij In alle eerlijk heid moeten doen en wanneer de inkomensverbetering de 2 te boven zal gaan, dan zou hij een afrem mingsmaatregel moeten aankondigen, maar ik betwijfel of hij dat durft", aldus drs. Udink In Utrecht zei hij: „De PPR zal een grote smak maken. In verscheidene enquêtes verdwijnt ze geheel van do kaart. De P.v.d.A. zal waarschijnlijk verliezen en D '6 ook. n waarom? ik zeg dat niet op losse gronden; er is te veel wezenlijke tegenstrijdigheid in de posities. Ik kan me niet voorstel len dat aan D '66-mensen voorbijgaai dat nu een socialistische partij do sleutelposities inneemt" „Ook de Boerenpartij zal naar mijn mening geheel van de kaart verdwij nen de de Kabouters zullen de enr zetel die hun voorspeld is nooit halen Een partij als de Kabouters kan .men wel als een grapje beleven in de ge meentelijke politiek, maar niet in do landspolitiek, zeker niet in de huidige faze waarin de verkiezingen ver- Aardig spel voor uw kind HENGELO „Zelfs als de P.P.R. geen zetel behaalt, mag ze toch haar twee ministersportefeullles behou den. Dat is het gezelschapsspel van Den Uyl. Dat doe ik ook met mijn jongste dochter. Als zij verliest last ik haar toch winnen", aldus dr. G Veringa in Hengelo op het Overijssels Appèl van de K.V.P. „En waarom kijkt Veringa steeds naar de lucht? Om te kijkem naar de miljarden, die Den Uyl eruit wil plukken voor zijn schaduwprogram Eén klein foutje maar EEUW ARDEN Dr. ir. A. Von deling van de P.v.d.A., waarvan V tijdens de verkiezingstoernees maar weinig gehoord hebben, zei in Leeu warden: „De auto van de drie pro gressieven heeft nianr één fout: hij heeft geen achteruit. De wagen van de confessionelen heeft wel een nieu we carrosserie, maar is uitgevoerd met een I9de eeuwse motor. Veringa en Biesheuvel vechten om het stuur en Udink doet dienst als knalpot", al dus dr. Vondeling. Toch moest zijn progressieve concentratie het afleg gen tegen de A.R. Vondeling met vrienden trok „slechts" 800 geestver wanten, Biesheuvel in hetzelfde Leeuwarden meer dan duizend toe hoorders. Gedeelde roem is halve roem MEPPEL Drees Jr. had het de laatste dagen toch wel moeilijk. In Meppel werd hij verrast door een lofzang van de P.S.P., nou ja een lof zang. „Een rekenmachien uit Den Haag die was eensklaps de P.v.d.A. zat. Hij werd snel bekend niet om zijn talent maar omdat hij de naam van zijn Pa had Overigens was het geen produkt van le Meppeler P.S.P.. want eind vorige week circuleerde deze limerick al in Den Haag. Royale tip van Drees jr. je wilt de belasting ontduiken, koop je een vliegtuig. Dat mag je aftrek ken van de belastingen en dan kun je zo'n vliegtuig verhuren en er weer geld aan verdienen". Een tip van een belastingconsulent, of zoals pro gressieve politici zouden zeggen van een VVD'er? Nee, een tip van niet minder dan dr. NV. Drees jr. De man die het weten kan, omdat hij jaren lang in de diepste geheimen van het ministerie van Financiën heeft kun nen ronddolen. Politici schijnen het soms nuttig te vinden de Nederlandse kiezers luchtkastelen te laten spelen. Ook mr. Hans van Mierlo van D '66 kijkt r dan „in Blauen hinein" om zijn politieke voorspellingen te doen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7