Betoging van honderdduizenden voor einde oorlog in Vietnam GEMENGDE GEVOELENS OVER ROGERS' REIS NAAR M.-OOSTEN Indonesië begint verkiezingsstrijd Zachte landing van Sojoez-10 SCHELDWOORDEN VOOR EDGAR HOOVER Botsingen bleven uit Lennon en Yoko weer vrij 15 pet; tegen bezoek door in aan Indonesië m Caféhouders bekennen brandstichting Bulgaarse partijleider herkozen Lenny Kuhr 3e in Mexico N.-I Iollandsc duivenvlucht^ werd ramp Vrouw schiet:: man dood PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 26 APRIL WASHINGTON (A.F.P., Reuter, DPA) Honderdduizenden mensen heb ben zich zaterdag' na een mars door Washington bij het Congresgebouw verzameld voor een protestbijeenkomst tegen de oorlog in Vietnam. De schattingen van het aantal deelnemers liepen uiteen van 200.000 tot een half miljoen. Bij het vertrek van de betogers in prachtig weer uit een park bij het Witte Huis bedroeg hun aantal ruim 100.000, maar dit groeide tijdens de optocht snel aan. De vredesmars begon een uur eerder dan het plan was, kennelijk omdat er toen al zoveel deelnemers waren die bovendien trappel den van ongeduld om te beginnen. richtten de betogers in koor scheld woorden aan het adres van F.B I.-chef Edgar Hoover. Hoewel de minister van Justitie Mit chell vrijdag verklaarde dat hij de kans op botsingen aanzienlijk achtte en troe pen in staat van paraatheid had ge bracht. leken de autoriteiten zaterdag minder nerveus dan tijdens de vorige betoging tegen de oorlog, een jaar gele den. na de Amerikaanse inval in Cam bodja. Het Witte Huis was slechts door een dun politiecordon afgeschermd. Pre sident Nixon vertoefde dit weekeinde in zijn buitenverblijf in Camp David. Met een afdeling oorlogsveteranen aan het hoofd, die al de hele week een cam pagne hebben gevoerd voor onmiddellijke beëindiging van de oorlog, vertrok de stoet in zeer ontspannen sfeer. „Vrde nu", scanderend. Op hun weg ontmoetten zij een twintigtal leden van de „blanke nationaal-socialistische partij" in SS- uniform en met hakenkruisarmbanden om, zwaaiend met Amerikaanse vlaggen. De demonstranten jouwden „fascistische zwijnen" en „sla ze dood", maar de po litie trok een cordon om de neo-nazi's en de ordedienst der vredesbetogers wist de massa te bewegen door te lopen. De organisatoren van de manifestatie zeggen dat nog nimmer een anti-oorlogs betoging op zulk eeij brede basis is ge houden. Voor het eerst waren uit indus triesteden in het Noord-Oosten vak bondsdelegaties voor de demonstraties naar Washington gekomen. Er liepen ook geestelijken mee. De grote meerderheid der betogers bestond uit blanke jongeren. Tot de sprekers bij het Capitol be hoorden Corette King, dominee Ralph Abernathv. de democratische senator Vance Hartke en de moeder van Angela Davis. Toen de stoet het F.B I.-kantoor in het ministerie vanJustitie passeerde. Ook in San Francisco werd gedurende het weekeinde betoogd tenen de oorlog in Vietnam. Een demonstrant had zijn gezicht in de kleuren van dc Amerikaanse vlag geschilderd. Golkar streeft naar absolute meerderheid DJAKARTA (AP) In Indonesië be gint morgen de eerste nationale verkie zingscampagne sedert zestien jaar. Waar nemers voorspellen dat Sekber Golkap, een door de regering gesteunde politieke organisatie die weigert zich een politie ke partij te noemen, als grote overwin naar uit de verkiezingen zal komen. ders dan de politieke partijen kan Gol kar beschikken over onbeperkte finan ciën. Lim Bian Kie, een vooraanstaan lid van het verkieaingscomité van Gol kar. heeft onlangs verklaard dat Golkar een paar honderd miljoen roepiah be steedt aan de verkiezingscampagne „en dat was" zei hij „nog een lage schat ting." Met goed resultaat wordt op de za kenwereld een beroep gedaan de ver- kiezingskas te steunen. Op de autowe gen buiten Djakarta werden buitenland se automobilisten aangehouden dobr mi litairen die 300 roepiah 2.50) vroegen voor een Golkarvaantje. Weer explosie in Emmerik EMMERIK (DPA—ANP) Bij een explosie van een waterstoftanks op het bedrijf van de firma Oxydo in Emmerik (Dtsl), een dochteronderneming van het tot het AKZO-concern behorende Noury en Van der Lande, is zaterdag een 57- jarige Duitse arbeider om het leven gekomen. Twee werden zwaar gewond. De explosie ging gepaard met een grote brand. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Op 7 januari van dit aar kwamen bij een soortgelijke explosie op hetzelfde bedrijf vier mensen om het leven. Hon derden meters in de omtrek werden talrijke huizen zwaar beschadigd. De drukgolf van de explosie vernielde da ken en vensters. Verscheidene mensen werden door rondvliegende glassplinters gewond. De verontwaardiging onder de bevolking was groot. In de zwaarst getroffen huizen zochten bewoners hun boeltje bij elkaar om. naar zij zeiden, voorgoed weg te trekken. „Hier kun je niet rustig meer' slapen", riep een menleving( de vrije beroepen, de amb- 'ijst het leger, de jeugd, en vrouwen, die zich slechts één doel heeft gesteld, de verkiezingen te winnen voor president Soeharto. Soeharto is zelf geen kandidaat bij de komende verkiezingen. Maar de nieuw gekozenen zullen in 1973 een nieuwe president moeten kiezen. Daarom neemt de regering geen risi co's dat Soeharto's „nieuwe orde", die de natie stabiliteit en de belofte van economische welvaart heeft verschaft uit de koers zou kunnen worden ge- De negen politieke partijen van In donesië worden in regeringskringen maar ook door onbevooroordeelde waar nemers als weinig stabiel en betrouw baar beschouwd. Zij zijn volgens velen niet ln staat de leiders voort te brengen die het land nodig heeft om de vooruit gang te verwezenlijken. De regering Soeharto heeft daarom besloten Golkar kandidaten te laten stellen voor het parlement. Hoewel Gol kar dus in feite een politieke partij is geworden blijft het formeel wat zijn volledige naam aangeeft", verenigd se cretariaat bersama golongan karija." cret^jaat bersa ma golongan karija." De regering heeft laten weten dat zij verwacht dat alle ambtenaren Golkar steunen om zijn doel te bereiken. Daarom lijken de verkiezingen reeds beslist voor zij worden gehouden. An- minister van buitenlandse zaken Adam Malik. Malik heeft% onlangs ver klaard zijn ministerspost niet te zullen opgeven voor een zetel in het parle ment. Het feit dat hij als eerste op de lijst staat is dan ook louter een vorm van publiciteit voor Golkar. De stem men die op Malik worden uitgebracht komen aan lager geplaatsten op de lijst ten goede. Golkar moet 131 zetels win nen wil het de absolute meerderheid behalen. VAN ZES UITGEBROKENEN Drie ontsnapten weer gegrepen iVan i verslaggevers) Honden sleuren kind door alrastering LONDEN (Reuter) Twee waakhon den hebben zondag in Londen een jon getje van vier jaar verscheurd. Het kind is in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht. De kleuter had tijdens een spelletje met vriendjes zijn handje door een draadafrastering om een houtopslag plaats gestoken, die door twee honden werd bewaakt. Een van de dieren greep het handje en trok de jongen door de afrastering op het terrein waar hij onder de ogen van zijn moeder door beide honden werd aangevallen. Twee politieagenten wirten het slachtoffertje tenslotte te ontzetten. Een van hen ver klaarde later dat de dieren stukken uit I het lichaam van de jongen hadden ge- j scheurd. De honden zijn later door de politie afgemaakt. De moeder van het kind ligt met een ernstige zenuwschok in het ziekenhuis. Chinese duikboten in Middellandse Zee LONDEN (AFP) China zal binnen kort in dc Middellandse Zee over vier onderzeeboten van Russische makelij beschikken. Dit bericht het Britse blad „Sunday Telegraph". De vier schepen zijn indertijd door de Russen in Albanië achtergelaten. Ze waren echter ontdaan van de gehele inventaris, instrumenten en bewape ning. In de afgelopen acht jaar hebben Chinese technici op de basis op het eiland Saseno gewerkt aan het opnieuw uitrusten van deze eenheden van de W- klasse. De schepen zouden onder Alba nese vlag gaan varen. De bemanning ou echter overwegend uit Chinezen bestaan, aldus het Londense blad. DEN HAAG Van de zes gedeti neerden die zaterdagavond ontsnapt zijn uit de jeugdge\angenis De Sprang te Scheveningen zijn er inmiddels drie aangehouden. De zes in de leeftijd van 19 tot 20 jaar zaten in De Sprang in' voorarrest in verband met verschillende diefstallen, toen zij zaterdagavond tijdens het sporten een deur forceerden en ver volgens over een muur heen de vrijheid namen. Vijf van de zes ontsnapten wa ren Hagenaars, de zesde kwam uit Delft. De Haagse politie zette onmid dellijk een viertal honden en acht sur veillance wagens in bij de achtervolging, die echter geen resultaat opleverde. Toen de agenten de wagen tot stoppen dwongen, namen de drie inzittenden de benen. Een van de drie sprong de Laak in en zwom naar de overkant. Een waarschuwingsschot van een agent bracht de man tot inkeer en hij kwam toen zelf teruggezwommen. Een andere inzittende van de wagen werd eveneens kor daarna aangehouden op de Parallel weg. Beide arrestantèn bleken te be horen tot de groep van de zes gedeti neerden die eerder op de avond uit De Sprang ontsnapt was. De derde man, van wie de identiteit nog niet bekend is, wist te ontkomen. De Haagse politie kon zondagavond op de Van Alkemfldelaan een derde man aanhouden van het gevluchte zes tal. De man werd gesignaleerd door patrouillerende agenten en verklaarde zelf reeds op de terugweg naar de ge vangenis te zijn. PALMA DE MALLORCA (AP) Yoko Ono en John Lennon, die zoals we zaterdag berichtten in hechtenis waren genomen door de Spaanse politie, omdat zij het dochtertje uit een eerder huwe lijk van Yoko zouden hebben ont voerd. zijn inmiddels op vrije voeten gelaten. De beschuldiging van ontvoe ring werd ingetrokken, nadat zij het kind weer hadden teruggege ven aan de vader, de regisseur Anthony Cox. Lennon vertelde aan de Spaanse politie, dat hij het 7-jarige meisje alleen voor een paar uur had meegenomen, omdat Yoko haar dochtertje wel weer eens wilde zien. „Het is een storm in een glas water", zei Dan Richter, een zaakwaarnemer van Lennon. Lennon en zijn vrouw zijn intus sen naar Parijs vertrokken. De menigte betogers in de Penn sylvania Avenue te Washington met op de achtergrond het Capitol. (Vai M-slaggeve DEN HAAG Een landelijke steek proef heeft uitgewezen dat 39 procent van de ondervraagden positief staat tegenover een bezoek van koningin en prins aan Indonesië. Vijftien proeent vindt een bezoek een slecht idee. Éénen veertig procent kan het niets schelen en vijf procent heeft geen oordeel. Uit hel onderzoek, uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie onder 995 personen, bleek voorts dat de mannen wat positiever staan tegenover een eventueel bezoek dan vrouwen (44 tegenover 34 procent), maar dat vrouwen het vaker niet kan schelen (47 tegenover 36 procent). Tenslotte wees het onderzoek uit dat de leeftijdsgroep Times 35 tot 55 jaar het meest positief omdat teget het bezoek Geheim akkoord VS-Iapan NEW YORK (Reuter) Op grond van een geheim akkoord met de Japan se regering zijn de Verenigde Staten al jaren gerechtigd tijdelijk kernwapens naar Japan over te brengen, zo bericht de New York Times. Zowel het Amerikaan van Buitenlandse Zaken als de Japanse ambassade ontkennen het bestaan van een dergelijke afspraak, maar buiten landse week diplomatieke kringen en Amerikaanse functionarissen hebben het bestaan ervan onthuld. Niet duide lijk is wanneer de geheime overeen komst gesloten moet zijn. Volgens de is de kwestie geheim gehouden, er in Japan geen gevoeliger on derwerp Is dan kernwapens. MOSKOl-BOCHUM (DPA-AFP-Tass) Minder dan 48 uur na de lancering is het Russische ruimteschip Sojoez-10 gistermorgen om 2.40 Moskoutljd op aar de teruggekeerd. De Sojoez maakte een zachte landing op een vooraf vastgestelde plaats 120 km ten noordwesten van Karaganda, in Kazakstan. De kosmonau ten, Vladimir Sjatslow, Alexej Jelisejcv en Nikolai Roekawisjnikov, verkeren in goede gezondheid en hebben het pro gramma van wetenschappelijke en tech nische experimenten geheel uitgevoerd. Bij westelijke waarnemers heeft de onverwachte terugkeer van de Sojoez grote verwondering verwekt. In plaats van de landing van de Sojoez-10 ver wachtten zij de lancering van nog een of twee ruimteschepen. Volgens hun voorspellingen zou de Soejoez koppelen aan het ruimtestation Saljoet om een permanente verbinding tot stand te bren gen. Daarmee zouden de Russen dan het eerste bemande ruimtevaartlaboratorium hebben ontworpen .waarin de beman ningen één of twee weken dienst zouden kunnen doen om daarna door een volgen de Sojoezbemanning te worden afgelost. Deze mogelijkheid blijft overigens nog bestaan want het communiqué van Tass meldt dat „de experimenten met het we tenschappelijk ruimtestation Saljoet voortduren". Misschien w illen de Rus sische vluchtleiders eerst de foto's, films en televisiebeelden bestureren. die de kosmonauten voor, tijdens en na de koppeling met de Saljoet hebben ge maakt. Met deze gegevens zou dan een nieuwe Sojoezvlucht worden voorbereid, die het experiment weer een stapje ver der zal brengen, zo menen deze .waar- Na' de koppeling van dc Sojoez met de Saljoet zaterdagmorgen hebben beide vaartuigen 51: uur lang samen gevlogen. Bij de koppelingsmanqeuvr e werd dc Soioez tot op 180 meter afstand van do Saljoet via instrumenten bestuurd, maar daarna nam de bemanning de beturing over. Bij het loskoppelen van de Saljiet is dezelfde procedure gevolgd. Voor zover bekend heeft de Saljoet drie koppelingspunten. en men acht hel mogelijk dat de Sojoezbemanning niet alleen het eigen koppelinngsput heeft gecontroleerd, maar ook de twee andere, waardoor de weg voor nieuwe Sojoezen zou zijn voorbereid. Mogelijk zijn er een of meer kosmonauten voor dat doel ook aan boord van de Saljoet geweest. uitgekomen. In De Zwitserse saunaeigenaar Fernand Muller (met sigareten zijn vrouw Simone worden naar een politiewagen geleid. De Zwitser hield in zijn woning in Ziirich een week lang een Oostenrijkse consulaatsambtenares gegijzeld en eiste in ruil een paar miljoen franc en een vrijgeleide naar Frankrijk. Vrijdag liet hij de Oostenrijkse vrij en zaterdag capituleerde hij tenslotte zelf. (Van een onzer verslaggevers» KERKRADE Het caté-brandmyste- rie in Kerkrade is opgelost. Het echt paar B. en de 22-jarige broer van de kastelein hebben het afgelopen week end bekend de brand, die in dc nacht van maandag 19 en dinsdag 20 april j.l. hun café te Kerkrade nagenoeg volledig in de as legde, gesticht te hebben, nadat een poging een week tevoren reeds mis lukt was. Monsters uit de brandresten wezen in het gerechtelijk laboratorium te Den Haag uit. dat in de brandresten grote hoeveelheden benzine jverden aange troffen. Een jerrycan met. een inhoud van achttien liter werd in de resten ook teruggevonden. Het echtpaar had grote schulden en verkeerde in grote finan ciële moeilijkheden. Onervarenheid in het cafébedrijf en gezinsomstandigheden hebben de dpie verdachten tot deze bijzondere gevaarlijke brandstichting aangezet. SOFIA (DPA) Het tiende congres van de Bulgaars communistische partij heeft partijleider Todor Zjivkov een stemmig hei-kozen. Ook de overige leden van hel politburo zijn herkozen. Nieuw is de verkiezing van Wenelin Kotsev tot een van de secretarissen van het centraal Het centraal comité is met tien leden en drieënveertig kandidaatleden uitge- MEXICOSTAD (AFP» Lenny Kuhr heeft gisteren op het internationale song festival van Mexico met het door haar zelf geschreven „Cette petite chanson du bonheur" de derde prijs behaald. Eerste werd Rocky Shanan uit Pakistan met „Fraises et anges", dat ook de prijs voor de beste buitenlandse produktie ver- (Van een onzer verslaggevers) LANGEDIJK De wedvlucht \|ik Roosendaal van kring 2 van de Nd landse Algemene Postduivenhond, ling Noord-Holland, is zaterdag lopen op een ramp. Van de 6.000 gd duiven, die bij zuidoosten wind gelost, bereikten er die dag hoogs tT 3.000 het hok «eer. Secretaris Ruiter van de afdeling venkarspel dacht, dat deze rampvld minimaal een schade va 300.000 gulden heeft veroorzaakt, de oorzaak van de ramp lopen deÉ ningen' uiteen. In ieder geval is het plotseling» slaande weer wel de belangrijkste Van moeilijkheden met de d« vluchten van zondag werd g gemaakt.. een 50-jarige koopman uit Weert leden. Het echtpaar kreeg na een bezoek thuis ruzie. Zij takelden eerst toe met verschillende voorw waarna de vrouw plotseling naar ging en terugkwam met een fl geweer. Daarmee vuurde zij enige sd ten op haar man af waarna h(j overlt De vrouw is door de politie aan| houden. Het echtpaar had een zoon, niet meer in huis woonde. Van eerd! moeilijkheden in het huwelijk bekend. Wapen vondst in woonwagenkamj EINDHOVEN (A.N.P.). Gemeenl en rijkspolitiemensen hebben zaterd» morgen vroeg een inval gedaan i Eindhovense woonwagenkamp om zoeken naar wapens. De buit van de politiemannen was zienlijk. In totaal werden bij de verras woonwagenbewoners drie pistolen, i geweren, vier verboden alarmpistol! jachtpatronen en andere munitie gevo den. Voorts werden twee stiletto's bajonetten, vier vermoedelijk gestol! bromfietsen, snijbrandapparaten. pneumatische boor, acht Perzische tapi ten. nieuw keukengerei, nog verpakt dozen, vierduizend sigaretten, gordij stoffen en honderd pakjes shag i slag genomen. Van de kant van de woonwagenbeï ners kwam geen verzet tegen de hui zoeking. Zeventien personen werdf aangehouden van wie er verscheiden! later weer naar huis konden gaan. l'AIRO (AP) Egyptische regeringsfunctionarissen iebben verklaard te hopen dal de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken William Rogers met praktische en welomlijnde standpunten met betrek king tot een oplossing van het Arabisch-Israëlische geschil naar het Midden-Oosten zal komen. Minister Ragers die vandaag in Europa is aange.r— zal begin mei verschillende landen in het Midi Oosten bezoeken. „Wij hebben onze positie duidelijk uiteengezet en hebben daar niets meer aan toe te voegen", aldus ,'erklaarde een hoge regeringsfunctionaris in Cairo. „Het zou werkelijk tijdverlies zijn indien de heer Rogers alleen naar het Midden-Oosten kwam om te vernemen hoe de standpunten liggen". Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat een regeling voor de heropening van het Suezkanaal een inscheiöbaar onderdeel moei vormen van een algehele vredesregeling. Egypte staat er ook op dat een gedeeltelijke terug trekking der Israëlische troepen, een voorwaarde voo: de heropening van het kanaal, zal worden gevolgd door een totale terugtrekking uit alle'in de juni-oorlog van 1967 bezette Arabische gebieden. „Dat standpunt. Daaraan zuilen wij vasthouden", regeringsfunctionaris. „Met vage beloften of re? lingen zullen wij geen genoegen nemen. Daar hebb wij genoeg van". Andere Arabische lanuen zijn minder enthousis over het bezoek van Rogers. Dc Libische vice-prenu Abdel Sallam Jaloud voorspelde een mislukking. Beiroet en Amman worden anti-Amerikaanse betogi: gen verwacht tijdens het verblijf van Rogers. De Israëlische pers heeft lauw gereageerd op 1 aankondiging van Rogers' bezoek aan vier Arabisd landen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6