Fei jenoord gaf aan derby genadeloze vu uitslag (4-1) HATTRICK HESTAD ONTHULLEND APO solde met een in alle opzichten zwak DWS GUUS BROX: „Cruyff twee miljoen? Ik weet van niets" Gehoord Saneringsplan? Traineringsplan? door Herman van Bergem ROTTERDAM Onder professioneel voet bal moet meer worden verstaan dan het onvervaard onderuit halen van de man die gevaarlijk dreigt te worden. Daarbij hoort ook de gelaatsuitdrukking, die wil suggere ren dat „het allemaal toch normaal is". Met zulke gezichten zaten spelers, trainer en manager van Feijenoord na de „derby met De spelers zaten met glunderende gezichten tegenover de mannen van Kessler, die geen glimlachje ver mochten te produceren. De uit het veld gehaalde Bosveld, uitgerekend de man die Sparta een extra-impuls had ge geven; de geblesseerde Kowalik. die de pijn nauwelijks kon onderdrukken. En coach Georg Kessler, die zijn be toog in twee punten kon samenvatten: de zege van Feijenoord was zonder r verdiend, maar vergeet niet dat toch een buitengewoon goed sei- i maken. Dit als pleister op de wonde, die beslist was geslagen, want zoals Ajax een week tevoren PSV wees op welke plaats de ploeg hoort te drukte Feijenoord gisteren het klasseverschil met Sparta uit. Twee toppers op twee achtereenvol gende zondagen, waarin tweemaal rerd duidelijk gemaakt wat échte top twee naar het hoogste AMSTERDAM Feijnoords manager Guus Brox haalde de schouders op en zei: „Ach, laat ze maar doen met Cruyff. Twee miljoen. Ik zeg niet dat we Cruyff niet zouden willen heb ben want met hem zouden we alle6 winnen. Maar ik weet verder van niets". Dat kan kloppen. Zowel het bestuur van Ajax als Cruyff ontkennen dat er enig contact met Feijenoord is geweest. Over twee miljoen is in het geheel niet gesproken, ook niet bij Ajax, en zoals zaterdag in een ochtendblad werd gemeld dat Cruyff het volgende seizoen bij Ajax het kapitale salaris êaat verdienen, is eveneens onjuist. De transferperiode is in het verschiet en dan doen de wild ste geruchten de ronde. Ajax kon wel berichten dat Gerrie Möhren zaterdag een contract heeft getekend dat hem de eerstvolgende drie jaar aan de club bindt. de genadeloze uitslag" (41) na afloop ir. de koffiekamer van de Kuip. Maar ze kon den de blijdschap niet onderdrukken, die gluurde vanonder het „professionele mas ker". Ernst Happel: „We moesten toch eens terugkomen. Juist deze wedstrijd wilden de jongens winnen. Sparta gaf de inspiratie die soms bij andere ploegen ontbreekt". Mana ger Guus Brox: „Dit is zo belangrijk in de beslissende eindfaze". naar links buigend, passeerde hij Doe. burg met het rechterbeen (21). Sparta zakte weg in een woestenij va, drijfzand waaruit geen ontkomen mo gelijk is. Feijenoord kon ineens weei alles. Dick Schneider, die constant of links kon oprukken het middenvele van Sparta stond er wel, maar was ei immers niet was te zelfzuchtig, anders zou de weer met zelfvertrouwen gevulde Kindvall in vrije positie nog maals hebben kunnen uithalen. Hij deed het toen nog maar eens zelf mei een ouderwets kanonschot, dat juist over de lat vloog. De gaten in dc Spartaanse defensie, deels wederom ontstaan door de falende buitenspelva! werden groter. Halve omhaal 'Bén fóüt van Doésburg evenwel gai Feijenoord een grotere voorsprong. Uit een hoekschop stompte hij de bal te slag weg en Van Hanegem hief het geen o met een „halve omhaal" feil loos te scoren (31). De kroon op een Gedecideerd En dan mocht Kessler meewarig zeggen: „We hebben bijzonder matig gespeeld; het was een van onze zwakste wedstrijden", daar stonden de woorden van Happel tegenover: „Zo'n wedstrijd moet je maken". En dat had Feijenoord gedaan. In de eerste helft vernuftig, gedecideerd, met individuele en teamklasse, uitmondend in een briljant laatste kwartier waarin het Feijenoord van weleer in volle glorie sehitterde en aan de tribunes een dankbaar applaus ontlokte. Na de rust meer controlerend maar met de zeker heid die Sparta zichzelf had ontnomen. Klasse komt onder meer ook tot uit drukking in het hanteren va»,< de buitenspelva^- waarop beide teams een beroep deden: Feijenoord nagenoeg feilloos, Sparta vol hiaten en onzeker heden, waardoor de „concurrent" kansen werden geboden die, en dat mag de mindef sterke zijde worden genoemd, toch nog te weinig werden J Dan valt onvermijdelijk de naam Ove Kindvall. voor dit belangrijke duel wie verliest, valt af weer opgesteld, i Ove Kindvall kreeg al na weinige mi- j 'nuten een kans, een moeilijke, want de bal sprong op en hij had geen tijd hem voldoende te laten dalen- Zijn schot ging naast. „Toch", zei hij later, „vond ik het een goed schot in deze lastige positie. Maar ik geef toe, dat mijn zelfvertrouwen eerder teruggekomen". Want nadien liep hij toch weer te „rommelen": de bal liezen, struikelen, op de man botsen, te ver voor zich uitspelen. Grandioos Die schoonheidsfout werd echter vol ledig gecompenseerd door een gran dioos spelende Wim van Hanegem, de twinkelende ster in een ijzersterk spelende middenlinie met de „bal vaste" Hasil en de zwoegende Wim Jansen. Dat middenveld werd een wanhoop voor Sparta, dat van de eigen middenvelders zoveel had verwacht. Ze stonden er wel maar ze waren er niet. Wel steeds Van Hanegem, die eensklaps Bosveld voorbij flitste en toen van achteren werd „gepakt". Lau van Ravens, die nadrukkelijk van zijn aanwezigheid blijk gaf, deelde een vrije trap uit even buiten het strafschop gebied- Kanonnier Henk Wery, even als Romeijn sterker dan voorheen en „met het kopje" spelend, schoot zo ijselijk hard dat de bal finaal door de muur vloog, tegen een been botste en Doesburg, die op de goede plek stond, volkomen kansloos maakte (10). Na tien minuten al. Vijf minuten later volgde de grens rechter heftig maar Van Ravens was een andere mening toegedaan, toen Heijerman de bal over de defensie van Feijenoord lepelde en sprintsnelle Kowalik rapper was dan Treytel, die de Pool nog wel raakte vandaar de liesblessure maar de bal niet (11). „We hebben koelbloedig teruggesla gen", analyseerde Kessler, in het midden latend of er al dan niet sprake was van buitenspel. Identiek Er werd wat feller, grimmiger ook. ge peeld. Van Ravens moest nogal de vinger heffen en er lagen hier en daar kronkelende spelers op de gladde grasmat- Feijenoord, voelend dat mis lukte buitenspelvallen de defensie van Sparta toen al op lemen voeten had gezet, etaleerde met „drukken" het i technisch overwicht dat Sparta niet vermocht te compenseren met werk lust. En toen gebeurde waarvan Kessler later moest zeggen :„Eyken- broek was even geblesseerd en ik gat Sentzon opdracht als vrije man op te treden, Bosveld moest zijn linkerflank- «ositie innemen. En dan heeft Franz Hasil ineens een vrij veld, zodat hij '.estig meter met de bal kan lopen". Dat deed Hasil, hij schoot en via de rug van een Spartaan ontstond een identieke situatie als waaruit Kindvall in Milaan het doelpunt maakte waar door Feijenoord de Europa Cup ver overde. Kindvall eensklaps vrij. een uitlopende Doesburg en het lichaam Ore Kindvall krijgt het de laatste maanden dat hij in de Nederlandse competitie actief is, nog zwaar te verdurenDe Zweed, die gisteren in de derby tegen Sparta zijn schot her vond, wordt hier onderuitgehaald door De Quant briljant laatste kwartier van de eerste helft, die Sparta met de neus op het feit had gedrukt dat het dit seizoen, ondanks het optimisme van Kessler na de bekerzege op FSC, niet bij dc absolute top hoort. Bosveld „hij voldeed niet. was te .veinig aan de bal en kon zijn taak Hasil te houden niet aan", zei Kessler werd na de rust vervangen dooi De Quant. Kowalik ..verschopte" zich tot overmaat van ramp. ook nog bij het nemen van een hoekschop en werd vervangen door Walbeek, die in de defensie werd gezet, waardoor Ven- neker in de spits kon gaan. Maar hij kreeg geen schijn van kans tegen Israel. Het peil daalde, de felheid eveneens en de zestigduizend zagen nog slechts één treffer. Wery vuurde uit een vrije trap weer ontstellend hard. de bal stuitte af, kwam bij V. Hanegem en Walbeek sloeg het leer uit het doel- De strafschop was voor Hasil geen probleem (41). Kop en schouders De score had een voor Sparta ietwat dragelijker aanzien kunnen krijgen als Heijerman niet finaal over de bal had getrapt toen hij twee meter voor Treytel stond. De klap was zo hard aangekomen, dat zelfs zo'n simpele kans verloren ging. „Het was groots wat Feijenoord heeft gepresteerd", gaf Kessler volmondig toe. En hij gaf een pluim aan V. Hane gem persoonlijk. „Als je enige jaren geleden Feijenoord zei, zei je meteen Moulijn. Nu is het Feijenoord-Van Hanegem, die met kop en schouders boven alles uitsteekt" Hij kwam er niet toe te zeggen, dat Feijenoord als geheel met kop en schouders boven Sparta had uitge stoken, Maar zo was het wel. Begrijpelijk j|YE bezwaren van de dertien ongewenste clubs in het be taalde voetbal zün overgebracht aan dc FBO en de KNVB. Hoewel ze niet opzienbarend zün, maar dat was ook niet de verwachting, zün ze wel begrUpelUk, vooral wat het punt van de sanerlngsvorm betreft. Moeten clubs, die de laat ste seizoenen een zuinig beleid nebben gevoerd, het slachtoffer worden van de woekerpolitiek van andere omwille van do gezond- raaking van het betaalde voetbal? Ook de manier, waarop de ver enigingen op de hoogte werden gebracht. Is een aanvechtbare zaak. Het is daarom maar goed. dat de FBO en de KNVB zich eerst gaan bezinnen over de volgende stap pen. die moeten worden genomen. Het is te hopen dat er dan een meer gericht en doordacht streven op tafel komt. Want over het feit dat saneren een noodzakelijkheid is voor het betaalde voetbal ver schilt vrijwel niemand van mening. Volwasssen TOPTAFELTENN1S heeft in Ne derland nog steeds geen vol wassen image en zal die ook niet krügen ook als het zo doorgaat. Wat zich in de wedstrijd Scylla Delta Lloyd voordeed was weer een kras staaltje van een gebrek aan ernst. Eerst vonden de tele visiemensen het niet nodig hun opname-apparatuur tot het einde van de ontmoeting in bedrijf te laten, wat toch gcmakkclük kon, want de uitzending was pas zon dagavond. Het gevolg was zeer hinderlijk voor de tafeltennissers. In de speelruimte viel een aanzicn- lüke hoeveelheid licht plotseling weg. Nauwelijks was dit incident vergeten of weer ging er iets fout. Door kortsluiting in de schakel kast viel bü de stand 60 de helft van de lampen uit. De wedstrüd werd toen maar gestaakt. Wie pro pageert dat de tafeltennissport volwassen moet worden, kan dit soort voorvallen niet langer man- Een van de vele ADO-aanvallen op het door Jan Jongbloed verdedigde DWS-doelDe Amsterdamse doelverdediger blijft hier meester van de situatie door de bal over te tikken. Frits Flinkevleugel en Piet Vrauwdetint staan ter assistentie op de doellijn. Vier andere keren belandde de bal echter wel binnen het houtwerk, hetgeen een duidelijke triomf voor de ploeg van Jezek betekend door Hans de Bruyn DEN HAAG Voordat Harry Hestad, de bijna naar de ver getelheid teruggevallen vleugelspeler van ADO, gisteren met een daverende hattrick in de vervelende wedstrijd tegen DWS uit zijn „winterslaap" ontwaakte, waren er drie facto ren, die de afgelopen week een enorme stimulans op hem uitoefenden. Dc bejubelde terugkeer van René Pas. zün specifieke collega op rechts, had de vorige week zün plaats in de voorhoede nog onzekerder gemaakt dan die al geruime tüd was. 11. De uitdaging om Frits Flinkevleugel. djn directe opponent, die hem in Am sterdam volkomen uitschakelde in een periode, waarin hü juist in vorm was, cindelük eens te tonen wie nou eigen lijk dc echte Harry Hestad was. En natuurlük het feit, dat Harald Berg de afgelopen donderdag tot over eenstemming met ADO kwam over het verlengen van zün contract met een jaar. Daardoor kwam een einde aan /-ijn vrees, dat hü een seizoen als enige Noor in Den Haag zou moeten spelen Een vooruitzicht, waar hü erg t< zag. Toen al deze overwegingen hun uitwer king niet hadden gemist en hü als de productieve vedette het veld afstapte, ging er een zucht van opluchting door hem heen. Hü voelde zich voor het eerst in 1971 de man. die weer kon wat hü wilde. „Ik heb mün zelfvertrouwen terug", was zün eenvoudige conclusie En DWS had ondervonden, wat dat wil zeggen. Zün drie doelpunten, die wer den aangevuld met een „voltreffer" van invaller Simon van Vliet, brachten de ontreddering van de Amsterdams) nloeg voldoende aan het licht. Hce' simpel was een technisch en tactiscl sterker ADO resoluut op de overwin ning afgegleden. Trainer Jezek heeft de afgelopen dagci de „opstanding" van Harry Hesta> voorzichtig voorbereid. Hij wist. da' het de Noor niet aan goede wil ont brak. maar dat andere omstandigheder hem onzeker maakten. Hij was de man die de Noor in de herinnering bracht dat Flinkevleugel zün reputatie hac' bezoedeld. Hij was ook de man. du hem de „uitweg" voor een repetiti» wees. Blyf niet aan de lijn staan. maa> switch naar binnen, gaf de Tsjech hem bij herhaling de opdracht. AI snel ondervond Hestad tot zijn steeds groter wordend plezier, dat zijn -4ad Kila wordt weggedragen door trainer De Loof en Henny Ardesch. De jeugdige Kila liep een scheen- blessure op. die minder erg was dan aanvankelijk werd veronder steld- instructies klopten. De samenwerkin van Flinkevleugel met ausputz.er Over weg en verder vooral met Bianchi liet veel tc wensen'over, z.odat er openin gen vielen, waarop de Noor gretig sprintte. Daar kwam bovendien bij, dal Flinkevleugel zelf allesbehalve be trouwbaar was. Zyn tackles waren slecht getimed en zijn inzet was ook niet altijd even het-je-van-het. Dat kwam het beste aan het licht bü dal eerste doelpunt. Weer eens dook Hestad zonder dat iemand op hem lette volkomen vrij in het centrum van dt aanval op. Dick Advocaat, die de bal vlak ervoor speels gemakkelijk in di richting van de kruising zond, waarop doelman Jongbloed zeer koel het ant woord wist, speelde de bal maar in di diepte af. Harry Hestad, die net geer buitenspel stond, hoewel velen van het publiek dat anders zagen, was er ra zendsnel bij en maakte verblijdend- eenvoudig geen moeilijkheid van hei passeren van Jongbloed. Dit vroege doelpunt drukte zijn stem pel op de wedstrijd. DWS kwam met een onder de indruk van ADO's voort varendheid, ondanks het feit, dat het ook maar pover voetbal liet zien, en wist zich in het verdere verloop van de wedstrijd er niet meer bovenuit te werken. Vooral toen Schoenmaker óók de actieve en weer vrijstaande Hestad milimeterzuiver wist te bereiken en de Noor doelbewust in de richting van Jongbloed dook, die dan ook opnieuw kansloos was, zakte het moreel van de Amsterdamse formatie snel weg. Op het middenveld kwam Vrauwdeunt, secuur afgestopt door de jonge Kila, nauwelijks aan de bal en in de voor hoede bleken Deijkers en Bonsink veel te licht voor verdédigend ingestelde spelers als De Zoete en Advocaat. Het kon daarom voorkomen, dat non chalance zich na de rust meester maak te van de Haagse ploeg. Doelman Thie ging buiten het strafschopgebied zeer laconiek een nodeloos duel aan met ongevaarlijk geworden Nuninga en Aad Mansveld zocht weer veelvuldig het terrein op, waar het al krioelde van de Haagse aanvallers. Zoveel on zorgvuldigheid kon allemaal, omdat DWS geen moment 'liet, zien ook een scoringskans te kunnen scheppen. Toen Aad Kila een niet ernstige scheenbeen blessure opliep was het dan ook een logische zaak. dat trainer Jezek „inval ler" Van Vliet geen verdedigende, maar een voor zijn doen ongewoon sterk aanvallende opdracht meegaf. „Probeer zó ver mogelijk de laatste linie van DWS te bereiken en sprint er dan maar gerust een paar keer door heen, luidde zijn instructie. Niemand zal vermoed hebben hoeveel betekenis deze aanwijzing nog op het verloop van de wedstrijd had. Terwijl Schoenmaker en Berg de inspiratie en de precisie misten om in dit gezapig partijtje voetbal te excelleren, drong Van Vliet op, maakte een beweging alsof hij de bal wilde afspelen, maar schoof hem verrassend langs ausput- zer Overweg (geen moment een échte vervanger van de geblesseerde DUk- stra). Voor doelman Jongbloed was capitulatie toen al onontkoombaar: 3—0. Het bleef niet bij deze ene „voltreffer" van Van Vliet. Hij deed enkele minu ten later hetzelfde, ging toen niet zelf door, maar gaf de bal aan Schoen maker. Overweg trad nu harder op met gevolg dat er een strafschop volgde. Harry Hestad, de man, van wie giste ren zoveel zorgen afvielen, wierp zich voor dit karwei als de nuchterste op, wat bleek 40.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11