¥1 De kiezer heeft tal van zekerheden verloren P^jjs Politici trekken feller van leer Katholieke Kerk vergrijst, breuk met jeugd versneld n Met jeugd in onderwijs wordt gestoeid LEIDEN-HAARLEM Nederlandse leger gedroeg zich correct Rapport over bisschoppen synode m ZATERDAG 24 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Door drs. L. P. J. de Bruyn) DEN HAAG Van alle na-oorlogse Kamerverkiezingen ïykt de uitslag van volgende week het moeilijkst te voorspellen. Sinds 1946 hebben zich niet eerder zo ingrijpende verwikke lingen tussen en binnen onze poli tieke partijen voorgedaan als gedu rende de laatste jaren. De schadu wen die door deze processen vooruit geworpen worden naar 28 april, pro beren we hieronder te vangen in een korte schets van het recente, Neder landse partijpolitieke verleden en de aanduiding van enkele tendenzen die mogelijk bepalend worden voor de toekomst van ons land. Aan de ko mende verkiezingen is voorafgegaan een gestage teruggang van het totale stemmenpercentage van de „grote" politieke groeperingen die onze parle mentaire democratie sinds de vorige eeuw hebben beheerst: in 1946 be haalden de grote confessionele par tijen, de socialisten en liberalen nog ruim 96 pet. der stemmen, via een totaal van 91,5 pet. in 1956 daalde dit aantal tot 87,5 pet. in 1963 en 78,8 pet. in 1967, vooral ten koste van KVP en P.v.d.A. De afbrokkeling werd in hoge mate veroorzaakt door de verrassende op komst van twee nieuwe partijen, door sommigen „on-Nederlands" ge noemd: de Boerenpartij verwant met het Franse Poujadisme, gestart als een belangengroepering, een brok on genuanceerd politiek onbehagen en gevoel van machteloosheid vertol kend: daarnaast D '66, van oorsprong een links-liberale groep die een meer intellectueel verzet aantekent tegen de gehanteerde staakundige proce dures en politiek wil bedrijven op pragmatische gronden. Daarmee zich kantend tegen de veelal ideologische basis van de meeste Nederlandse partijen. VERNIEUWING EN AFSPLITSING Binnen de „oude" partijen zijn ver nieuwingsbewegingen aan het werk gegaan, ten dele als reactie op het succes van de Boerenpartij en D '66, rat ernstige manco's van ons partij stelsel bloot legde, voor een deel ook uit de wens naar een andere, meer vooruitstrevende koers van him par- BESTAANDE REGERINGSCOALITIE TOT NU TOE DE REDELIJKSTE KANS IIIIIIUlMttM tlllMIIIIII. tjjen. Dc linkervleugel van de P.v.d.A. (Nieuw Links) stuwde haar party in de richting van een verjongde party - top en radicalisering van het beleid. De rechtervleugel van de socialisten (Democratisch Appèl) heeft zich lang binnen de party verzet tegen de toe nemende invloed van Nieuw Links. Een aantal van hen gaf echter de in terne strüd op in 1970 en stichtte een nieuwe politieke partyDemocratisch- Socialisten '70. De machtsverhou dingen binnen de huidige P.v.d.A. zyn thans nog niet duidelük: Nieuw Links heeft een meerderheid in het party - bestuur maar de nieuwe Kamer fractie zal grotendeels bestaan uit de „middenmoot" van de socialisten. De toekomst moet Ieren wat een en ander betekent voor de politieke koers van de P.v.d.A. De vernieuwingsbewegingen binnen de grote christelijke partijen hebben hun aangrijpingspunt gevonden in de voortzetting van de christelijk- liberale regeringscoalitie in 1967, die enkele leden van de linkervleugel van de ARP tot ..spijtstemmers" maakte. Dit was het begin van de activiteiten van de „christen-radica- l§n" in ARP. KVP en in mindere mate binnen de CHU. De christen- radicale beweging heeft een aggior- namento binnen de confessionele partijen gebracht: een bezinning op de grondslag van de partijvorming, een grote mate van programmati sche vernieuwing en vooral bij dc KVP een verjonging van de leiding en de Kamerkandidaten. Een deel van de christen-radicalen had overi gens in 1968 onvoldoende vertrou wen in dit vernieuwingsproces. Zij verlieten hun partijen en riepen de Politieke Party Radikalen in het leven die nadien geleideiyk aan verder naar links trok. Tenslotte ontstonden afsplitsingen vooral vanwege interne moeilijkheden in dc persoonlijke sfeer van de Boeren partij: Binding Rechts en de een mansfractie van Kroonenburg. Zo groeide de v erdeeldheid in dc Tweede Kamer uit tot liefst 15 frac ties. terwijl de verbrokkeling van het Nederlandse partijstelsel nog ontstellender blykt uit het feit dal nu niet minder dan 28 partijen dingen naar de kiezersgunst. Sinds de oor log is dit aantal constant gegroeid. Waarschijnlijk zullen meer partijen een Kamerzetel behalen dan ooit se dert 1917, toen 17 partijen het parle ment bevolkten onder het regime van het districtenstelsel. CONCENTRATIE—TENDENS Verschillende partijen stellen pogin gen in het werk om deze versnippe ring tegen te gaan. De Nederlandse partijpolitiek is de laatste jaren te vens gekenmerkt door een concen tratietendens. De ARP. CHU en KVP enerzijds en verschillende oppositie partijen anderzijds hebben de afge lopen jaren naar samenwerkingsvor men gezocht die voor een deel bij dc Staten- en gemeenteraadsverkiezin gen van vorig jaar gerealiseerd zijn. Noch de combinatie christeiyke par tijen in enkele provincies en ge meenten, noch een progressief ak koord tussen PvdA. PPR en soms de PSP hebben toen duidelijke winst opgeleverd. De christeiyke partijen presenteren zich thans aan de kiezer met een gezamenlijk program maar ook nicl de wens althans door een aantal van hun voormannen geuit rege ringsverantwoordelijkheid te dragen De schrijver van bijgaande beschou wing, drs. L. P. J. de Bruyn, is als politicoloog en als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het In stituut voor Politicologie van de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen, belast met het onderwijs in de Neder landse politiek. Van zijn hand is onlangs bij de uitgeverij Samsom verschenen „Partij Kiezen", systema- tisch-vergelijkende analyse van de partijprogramma's voor de Tweede- Kamerverkiezingen 1971". samen met een vierde partner. Juist deze partnerkeuze is 4 jaar lang voorwerp van heftige discussie ge weest: de vraag naar duidelijkheid vóór dc verkiezingen heeft onze partijpolitieke verhoudingen tijdens de afgelopen kabinetsperiode sterk beïnvloed. Het samenwerkingsstreven van de oppositionele partijen stond ook in dit licht. Na de weigering van de PSP voor een deelname aan een regeerakkoord met Pv.d.A en PPR leek er weinig kans op blokvorming aan die kant. Vorig najaar heerste er grote beroering onder de opposi- tiepartyen. Binnen de PPR gingen temmen op over opheffing van de par tij. De tegenstellingen binnen dc Pv.d.A spitsten zich toe. D'66 leek het vroegere elan verloren te hebben na de voor hen teleurstellende ver kiezingswinst in 1970. In één actie probeert men thans een veelheid van deze problemen te overwinnen door sommigen een noodsprong ge noemd: een programmatisch regeer akkoord tussen PvdA. D'66. en PPR compleet met een volledig schaduw kabinet cn de uitspraak dat met geen andere partijen een regering gevormd zal worden die zich niet vóór de verkiezingen op zo'n coallitie willen vastleggen. Het is niet on denkbaar dat deze harde stellingna- me en de concretisering van dc sa menwerking in dc gepresenteerde ministersploeg meer aantrekkings kracht op de kiezers zal uitoefenen dan een blokvorming slechts tot ui ting komend in een gczamclijk pro gram. Van een Kamermeerderheid is het oppositionele blok overigens ver verwijderd. MATTE CAMPAGNE In deze situatie moeten er heel vreemde dingen gebeuren om een voortzetting van de huidige christe- lijk-Iiberale regeringscombinatie te gen te houden. Misschien ligt in dat vooruitzicht een gedeeltelijke ver klaring voor de matheid van de hui dige campagne. De verkiezingsstrijd van dit jaar 'wordt mogelijk meer gekenmerkt door uitspraken van pressiegroepen dan door die van po litici. Na de partijen zijn meerdere belan genorganisaties programvergclijkin- gen gaan plegen, al dan niet uitlo pend op een stemadvies. Hieruit blijkt een aanzet tot rationalisering en verzakeiyking van de politiek. Te gelijkertijd echter komt de meer dan ooit in beweging zijnde kiezer die bovendien tal van zekerheden verlo ren heeft, onder vaak tegengestelde druk te staan, hetgeen een rationali sering van het stemgedrag bemoei lijkt. In die zin suggereert de partij politieke situatie van dit moment het beeld van een pressure-cooker waar in een onvoorspelbaar gerecht bereid wordt. Van Riel geeft fd dierkundeles co De liberale senator Van in Soest Van Mierlo '66 mei „een bonte specht die met snavel hamert op het roomse it. De larven van de rose bok- ultra-linkse kapelaans en leraren ttlpen naar buiten en dienen tot voe- hg van D '66. Maar dan die ogen WFRECHT Een Dolle Mina beet tfP-lijsttreker Veringa op een ver- lolngsbijeenkomst in Utrecht toe: „Uw Jbnwe ogen zijn wel erg mooi, maar yaafl iuj hebben we geen moer aan; die hel- 1|« ons niet aan gelijke beloning vpor i»en en vrouwen". Geen blote koe in Nootdorp NOOTDORP Burgemeester Winkel rkini 111 Nootdorp heeft de PSP verboden in gemeente het affiche met de koe en maakte vrouw aan te plakken. Die af leiding volgens de burgemeester a dit tuinbouwdorp aanstootgevend imen zijn voor de bewoners. Advies Barend: stem Sake (PvdA) GRONINGEN. De voorkeursactie i het noorden om de socialist Sake van f Ploeg, die op een niet-verkiesbare laait at, weer in de Kamer te *Vgen, kreeg in Groningen warme Utemming van AR-lijsttrekker Barend ieshevvel. ,,Stem Sake van der Ploeg, h een uitstekend volksvertegenwoor- Ver", ions zijn advies. Sake van der foeg wees de steun echter van de hand de opmerking, dat zijn plaats op de interne zaak" is van de PvdA. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verkiezingsstrüd draait op volle toeren. Over vier dagen zullen de kiezers de langverbeide duideiykheid brengen. In Nymegen werd het gisteravond een politieke ballen-gooi-tent, waar by politici als Luns het moesten ontgelden. Voor de televisie kruisten KVP-lysttrckker Veringa en de linkse oppositieleider Den Uyl de degens. En in Alphen aan de Ryn kwam de liberale minister Witteveen (Financiën) een boekje open doen over het dure program van P.v.d.A.. D'66 en PPR. Minister Witteveen becijferde dat het progressieve regeerprogramma miljoenen meer kost dan de linkse drie zelf beweren, namelijk niet 2900 miljoen, maar 4175 miljoen. De sociale premiedruk zou drie in plaats van vier procent omhoog moeten. Vooral de sociale maatregelen onderwijs en ontwikelingshulp zouden veel meer geld kosten dan de linkse drie voorgeven. Als het progressieve programma onverkort zou worden uitgevoerd, kunnen de ,,netto"-lonen niet met twee tot tweeëneenhalf, maar met één tot anderhalf procent stijgen, aldus minister Witteveen. Het vrij besteedbare „netto"- loon kan alleen met twee tot tweeëneen half procent stijgen, als de linkse drie de helft van hun eisen laten vallen, liet dr. Witteveen nog weten. Voor de televisie noemde de „premier van het schaduwkabinet" Den Uyl dr. Veringa ,.de gevangene van de WD". Maar de KVP-lijsttrekker reageerde: „Wij zijn de gevangene van ons eigen programma". „Toen Den Uyl zei dat de confessionele werknemers het niet langer „pikken" dat de confessionele partijen weer met de VVD in zee zullen gaan, antwoordde dr. Veringa niet bang te zijn, dat de confessionele werknemers zullen luisteren naar de lokroep van Kloos om op de linkse drie te stemmen. Het kabinet-De Jong biedt dinsdag aan de koningin zijn ontslag aan, dan wordt het demissionair. Voor de laatste keer hield premier De Jong gister avond zijn wekelijkse persconferentie- na de vergadering van de ministerraad. Hij verwachtte dat de koningin na de verkiezingen wel diverse figuren zal raadplegen, maar zal wachten met het aamvijzen van de formateur tot de Tweede Kamer zich hierover heeft uit gesproken. De nieuwe Tweede Kamer komt op 11 mei voor het eerst bijeen. In Soest constateerde de liberale se nator Van Riel, dat ,,het ontbindings proces binnen het confessionalisme in Nederland voortschrijdt". De confessio nele partijen trekken, zei hij. steeds minder stemmen. Overigens heeft in vijftig jaar het socialisme nauwelijks terrein gewonnen, concludeerde mr. Van Riel tevreden. Voor mr. Van Riel waren dr. Drees jr en Berger van D-S. '70 duidelijk „ministeriabele figuren". In Nijmegen werd het een beetje een politieke kermis, toen een verkiezings bijeenkomst van de KVP-jongeren werd samengevoegd met een van de progres sieve combinatie. Drs. Schmelzer van de KVP, Jac. Tonnaer van de PPR. dr. Drees jr (DS '70), drs. Nederhorst (PvdA) sloegen fiks aan het bakkeleien. De zaak liep wat uit de hand. toen Ka bouters de zaal binnenstroomden. Drs. Schmelzer noemde minister Luns „een democraat in hart en nieren", maar kreeg te horen: Luns heult met het Por tugese fascisme". Schmelzer terug: „Als u Luns een fascist noemt, beledigt u het Nederlandse volk". Ook nu bleek de bereidheid van dr. Drees jr die het met drs. Nederhorst aan de stok kreeg, om te regeren, als de confessionelen maar iets aan bezuinigingen willen doen. In Breda zei ridder Van Rappard, lijst trekker van Nederland Appèl, dat over- heidscensuur vooraf voor radio en tele visie nodig is. Fel veroordeelde hij de omroeporganisaties. De ridder hekelde „hersenspoeling" van commentatoren, „die vooraanstaande Nederlanders als schuldapen in de hoek zetten". ST.-BONAVENTUR A TILBURG „Het gestoei mei de jeugd in ons onderwy» kan voor de toekomst van ons land en ons volk ernstige gevol gen hebben", aldus de voorzitter van de vereniging van katholieke leraren St. Bonaventura. „De toekomst van het Ne derlandse onderwys heeft een onrustige horizon". „Het is bijvoorbeeld een illusie ge bleken dat door invoering van het keuze pakket in de studie het inzicht van de ieerlingen wordt verdiept. De mammoet wet is een mislukking geworden door ge brek aan financiële middelen. De brug klassen zijn beslist geen onverdeeld suc ces. De politiek heeft een veel sterkere greep op het onderwijskundige instelling van het onderwijs gekregen dan voorheen het geval is geweest. De politici en zij niet allc-en stellen zich bij veel wat ze voor het onderwijs willen niet of nauwelijks de vraag of het allemaal on derwijskundig haalbaar en toelaatbaar is. Dit stelde ce voorzitter van Sint Bona ventura drs. J. J. de Wit, in een toe spraak, waarmee hij de 60ste algemene vergadering van de organisatife in Til burg opende Onderscheidingen op trappen van Capitool WASHINGTON (reuter) Honderden Amerikaanse oudstryders hebben giste ren hun onderscheidingen uit de Viet namese oorlog op de trappen van het Con gresgebouw in Washington geworpen uit protest tegen de voortzetting van de oor log. In een lange rij trokken zij langs het Capitool, waarbij ze een voor een bij een microfoon stilhielden, hun naam, woon plaats en vroeger onderdeel bekendmaak ten en in sommige gevallen nog een kort toespraakje hielden. De campagne van oudstrijders tegen de oorlog duurt al de hele week. Een massa betoging waarvoor de organisatoren wel 300.000 deelnemers in Washingtoa ver wachten, zou vandaag het hoogtepunt vormen. De regering heeft troepen in staat van paraatheid gebracht het het oog op eventuele ernstige onregelmatig- (ADVERTENTIE) Vrydag 30 april (Koninginnedag) Ti. L.F.C.-terrein Coma's van L.F.C.-leden en -dona- "ra zijn niet van kracht. (ADVERTENTIE) Zondag 2.30 uur I de belangrijke wedstrijd V.V.S.-LU6DUNUM Voorwedstrijd 1-30 i Shell Oil Comp: 18 procent lager ROTTERDAM (ANP) Het netto resultaat van Shell Oil Company (Ver. Staten) over het eerste kwartaal van 1971 was 45.107.000 dlrs.. of 0.67 dollar per aandeel, tegen 55.034.000 dollars, of 0,82 dollar per aandeel, in dezelfde pe riode van het vorige jaar. Dit betek.ent een daling van 18 percent. Dit is mee gedeeld door Shell Nederland. Shell Oil Company maakt deel uit van de Koninklijke-Shell Groep. De daling is veroorzaakt door twee putbranden en andere kostenverhogende factoren. Ex-militairen in Indonesië: UTRECHT Een zeer grote meerder heid (85 procent) van de 205 geënquê teerde Nederlanders die als militair in de jaren 1945-1950 In Indonesië zyn ge weest. is van mening dat het Nederlandse leger zich daar in het algemeen correct heeft gedragen. Dit is éér, van de uitkomsten van het onderzoek dat door het sociologisch in stituut van de Rijksuuniversiteit in U trecht werd ingesteld naar aanleiding van verklaringen van prof. Hueting, dat het Nederlandse leger zich in Indië aan oor logsmisdaden heeft schuldig gemaakt. De voorlopige resultaten van het onderzoek, dat niet representatief is voor de Neder landse militairen die in Indië zijn ge weest, werden volgens afspraak een dezer dagen aan de ondervraagden toegezonden. Het onderzoek is nog niet geheel afge rond. Het eindresultaat zal waarschijnlijk binnen een jaar wordeny gepubliceerd. Koningin Juliana heeft gisteren in Apeldoorn de eerste bosb ouwtechnische school v van een boom. bezocht de koningin de gebouwen, waar zij can het bestuur poot wigwam kreeg aangeboden. Loketambtenaren PTT hoeven niet meer op te draaien voor kastekorten DEN HAAG By de PTT gaat men een proef beginnen, w&arby het de be doeling is dat de loketambtenaren van de PTT niet meer op hoeven te draaien voor eventuele kastekorten. De proef zal gedurende één jaar worden gehouden en is door de hoofddirectie per soneelszaken van de PTT en de bonden van overheidspersoneel voorgesteld aan de PTT-directieraad. De ambtenarenbon- en de hoofddirectie personeelszaken de PTT zijn van mening dat het aan- sprakelijkheidheidprincipe bij kaJtekor- liet meer past in deze tijd. LEUVEN (KNP) Er zal nauwelijks een instelling te vinden zijn, waar me dewerkers zo gefrusteerd zijn als in de Katholieke Kerk. Dit constateert prof. dr. J. Kerkhofs sj. in een compact rapport over de hedendaagse priester. Hij heeft als directeur van het weten schappelijke insituut Pro M undi Vila deze studie samengesteld ter voorberei ding op de bisschoppensynode, die dit najaar in Rome gehouden wordt. Prof. Kerkhofs, die godsdienstwetenschappen aan de Leuvense universiteit doceert, heeft zijn rapport gebaseerd op talrijke wetenschappelijke en andere onderzoe kingen, aie tot dusver her en der in de Kerk verricht zijn naar de situatie van de huidige priester. Hij dient het aan onder de titel „de priester van 1971 op zoek naar zijn identiteit". De frustratie, waarover prof. Kerkhofs spreekt, heeft geleid tot een sterke stijging van de uittredingen. Sedert men deze is gaan bijhouden in 1962 en 1963 hebben al 15.000 priesters hun ambt neergelegd. Sedert 1965 groeit hetaantal uittredingen met 25% per jaar. Prof. Kerkhofs tekent hierbij nog uitdrukkelijk aan, dat hij alleen dc officieel goedgekeurde uittredingen heeft geteld. Hij heeft er geen idee van hoeveel priesters er zonder offi ciële goedkeuring in alle stilte hun ambt vaarwel zeggen. Als gevolg van die massale uittredingen constateer! prof. Kerkhofs onder meer, dat door de vergrijzing van de priesters de institutionele Kerk er steeds ouder uitziet. De breuk met de jonge gene raties wordt hdaardoor versneld, meent hij. Voor de priestermalaise voert hij tal rijke oorzaken aan: de functiever smalling van de priesters door de opkomst van de leken, de onaantrek kelijkheid van het priesterambt voor de jeugd, de fouten in de recrutering in het verleden, onvoldoende opleiding voor de problemen van deze tijd. Uit voeriger gaat prof. Kerkhofs in op de psychologische achtergronden, al is hierover alleen nog maar in het wes ten een enkele studie gemaakt en ontbreekt er inzicht in de mondiale situatie. Uit deze studies komen als voornaamste oorzaken voor de pries termalaise naar voren de vaagheid van het geloof en de twijfel aan de geloofwaardigheid van de Kerk,die men dikwijls te autoritair vindt. Prof. Kerkhofs meent hier de stelling te kunnen formuleren, dat de kwestie van de geloofwaardigheid van de Kerk en grondslag ligt aan de ambts verlating van juist de meest begaafde De Leuvense hoogleraar meent te mo gen zeggen, dat de meeste priesters in deze crisis hun geloof in de kern toch wel hebben bewaard. Maar zij kunnen geen „geloof" hechten aan dogmati sche formuleringen, aan ethische op vattingen en bevelen, die al e zeei zijn ingebed in bepaalde historische omstandigheden. Juist de meest be gaafde en toegewijde priester ergert zich het meest eraan, dat het kerke lijke gezag op autoritaire wijze beslis singen neemt zonder zich te storen aan werkelijke deskundigen („Huma- nae Vitae" en „Sacerdotalis Coeliba- tus"), dat de gezagsdragers de grootste zorg hebben voor minder belangrijke problemen en de meest bekelemmende menselijke vraagstukken ontlopen, dal men zich hermetisch afsluit voor elk nieuw initiatief, dat men zoekt naai macht, prestpge en eer. Prof. Kerkhofs komt tenslotte tot de constatering, da! zelfs bij de eenvoudige priester en ook onder de bisschoppen de overtuiging is gegroeid, dat de topleiding van de Kerk niet veel voelt voor het recht op inspraak. Al deze dingen, a.dus prof. Kerkhofs hebben ernstige gevolgen voor het in nerlijke leven van de priester. Velen hebben geen perspectief meer, niet omdatze niet bidden, maar zij bidden niet meer'omdat zij geen enkel per spectief meer hebben. En een tweede conclusie luidt: velen zijn afgestapt van de spiritualiteit van de hoop, van het wachten op God, die te zijner tijd zal komen om hen van de nacht te verlossen. Deze verschuiving doet zich ook steeds meer voor onder de le ken. Maar het verlangen om aan het leven zin te geven en op eigentijdse wijze te vieren zijn zaken, die zich ononder broken en op allerlei mogelijke ma- nierenvoortzetten: men vlucht in dc drugs en de sexualiteit. men verheer lijkt de yoga en het boeddhisme. De Mao-mylhe is een succes. Er worden duizenden kleine communes gesticht Er is edelmoedigheid in de ontwikke lingshulp etc. Steeds minder zijn de mensen beneden 40 jaar ertoe geneigd om in deze zaken leiding te aanvaar den van het instituut Kerk en van zijn kaders. De diepste wortels van dc priestercirsis is volgens Kerkhofs dan waarschijnlijk ook te zoeken in de de zelf bestaan. Reacties Uitvoerig gaat Prof. Kerkhos vervol gens in op de reacties onder de leken, de priesters, de bisschoppen en in Rome. De bisschoppen beginnen even eens steeds meer oog te krijgen voor de priestercrisis. Zelfs het Vaticaan aldus prof. Kerkhofs raakt er steeds meer van overtuigd, dat het concilie het priestervraagstuk niet heeft opge lost. Hij wijst in dit verband op de soepeler houding tegen de priester arbeiders en op de contacten, die ge legd werden tussen bisschoppen en priesters in de tweede bisschoppen synode van oktober 1969. Maar de con gregatie voor de clerus blijft volgens prof. Kerkhofs terughoudend en wijst b.v. elke wetenschappelijke benaderig af. Maar ook oefent de congregatie voor de clerus via nuntii druk uit op de bischoppen (soms zelfs met financiële argumenten) om in hun conferenties niet over het priestervraagstuk te pra ten en zeker niet over het celibaat. Deze congregatie heeft ook de inter nationale theologencommissie voor niets laten studeren door haar wetenschappe lijke rapport te laten vervangen door een nieuw rapport, gemaakt door een commissie van de congregatie zelf en onder leiding van de (conservatieve) kardinaal Hoeffner. Dit nieuwe rapport, dat het synodesecretariaat aan de bis schoppen heeft gezonden, is zelfs niet ter kennismaking gesteerd aan de leden van de internationale theologencom- Het derde hoofdstuk van het rapport is gewijd aan de nieuwe ontwikkelingen binnen de Kerk.. Kerkhofs besluit zijn rapport met enkele veronderstellingen. Wanneer de Kerk zou vasthouden aan het bestaande prie.v- termodel voorziet hij versnelling der vergrijzing, nog meer ambtsverlatingen en nog minder geloofwaardigheid van het Kerkinstituut. Maar wanneer er meer pluraliteit zou komen in de be diening, meent hij dat de frustratie on der de priesters zal verminderen. Re gionale diversiteit zal ook vervreemding tegengaan en dienst aan de wereld ver sterken. Ontkoppeling van priesterschap en celibaat zal capabele mensen de toegang tot het priesterschap mogelijk maken .terwijl een goede veelvormige opleiding ook de vervreemding zal tegengaan. De nadruk zal verschuiven van de structuur naar het leven, van de wet naar het geloof en dc inspi ratie, van het isolement naar de ge meenschap.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5