AMSTERDAMSE MOORDBRIGADE: DUVALIER JR OMGEEFT ZICH MET VRIENDEN i Na-oogst van politieke partijen Veel rekenwerk zelfs voor examenkandidaten HBS-a eigentijdse aanpak van zware delicten Na dood van Papa Doe (64) WOORDENBOEK ONMISBAAR BIJ TALEN AG 23 APRIL 1971 LEIDSE COURANT (Van e r verslaggevers AMSTERDAM Nederlands hoofdstad Ain- Itcrdam is ook in zoverre een wereldstad dat icctaculaire moorden er tot de orde van de dag ffinnen te behoren. Van politiezijde is daar 'n itwoord op gevonden, dat officieel „de ■oep ernstige delicten" heet maar door de olksmond is omgedoopt tot „moordbrigade", cze laatste aanduiding is bepaald foutief, ij wekt de suggestie dat dc hoofdstad en korps scherpzinnige speurneuzen is beschikken die louter en permanent jn toegespitst op het ontwarren van crimi- ele knopen in de stijl van Ironside. De aarheid ligt anders. De groep ernstige elicten als zodanig bestaat nauwelijks. Hij rijgt pas concrete gestalte als er een zwaar lisdrijf ter kennis van de politie komt. Dan orden aan elk van de vele afdelings- nreaus die Amsterdam telt, een paar re- lercheurs onttrokken, om zich bezig te houden met de betreffende zaak. Het intal varieert met de berichten. Afgelopen rek bijvoorbeeld zijn 60 rechercheurs bin- i het raam van de groep ernstige delicten touw geweest om (tot nu toe met een- laal succes) de ontknoping te vinden van drie moorden die kort achter elkaar ebben plaatsgevonden. wijze waaroptwee jaar geleden de moord op De Haas werd opgelost die om het leven was gebrach door wee Damslapers, zal de historie ingaan als een razend knap stuk gecoördineerd speurwerk. Het heeft de groep ernstige delicten tot het paradepaardje van de Amsterdamse politie gemaakt. Maar de nadelen zijn evident. Bij elk zwaar misdrijf worden er onmiddellijk rechercheurs ge leend bij de afdelingsbureaus die toch al met personeelsgebrek te kampen hebben. Het gevolg is dat de kleine misdaad (auto diefstal, eenvoudige mishandeling, inbraak, om een paar voor de hand liggende voor beelden te noemen) in Amsterdam steeds minder aandacht krijgt dan zij zou verdienen. De moordbrigade als zodanig bestaat dus niet. Wat wel bestaat is een zeer eigentijdse aanpak van zware delicten. Moorden worden niet langer opgelost door de individuele scherpzinnigheid van een enkele recher cheur zoals vroeger wel het geval was. De nadruk ligt op het teamwerk. Niets wordt aan het toeval overgelaten, middelpunt van de actie die wordt ontplooid zodra de groep ernstige delicten in het geweer komt, is een volkswagenbusje, bemand door zes speciaal opgeleide rechercheurs. Het is uitgerust met de meest moderne hulpmiddelen zo zeer dat het zonder overdrijving een rijdend hoofdbureau kan worden genoemd. Hieraan ontleent de moordbrigade voor een belang rijk deel zijn slagvaardigheid. Hier wordt een auto onderzocht op vingerafdrukken. Ook het kleinste detail kan helpen by de opsporing van een „dader"- Hoe alles verder precies in het werk gaat. kan het best worden uitgelegd aan de hand van een uiteenzetting die gegeven is door commissaris T. Sanders, de man die het brein is achter de groep ernstige delicten Laat ons daarbij uitgaan van een moord. Zodra de plaats van de misdaad bekend is, snellen er twee auto's van de moordbrigade heen. De bemanning van de eerste auto gaat naar binnen en zorgt dat er in het pand niets meer van zijn plaats komt. De rechercheur die de leiding heeft, zorgt dat er niets gebeurt dan het strikt noodza kelijke. Hieronder wordt bijvoorbeeld ver staan het scheiden van getuigen, zodat ze later een volkomen onbeïnvloede verklaring kunnen afleggen, en uiteraard het aanhou den van de vermoedelijke dader, wanneer die nog aanwezig is. Dc bemanning van de tweede wagen houdt zich uitsluitend bezig met de situatie buiten het pand. De recher cheurs zorgden dat geen ongewenste belang stellenden de plaats van dc misdaad kunnen betreden. De wachtcommandant van heeft tot taak alle instanties en mensen te waarschuwen d'e enigermate met de oplossing van het misdrijf te maken kunnen hebben, bijvoorbeeld de politiefotografen. die foto's moeten maken van het lijk en andere zaken op de plaats van het misdrijf en personeel van de dactyloscopische dienst voor vingerafdrukken. Onmiddellijk ook wordt de groep gefor meerd die zich vanaf dat minuut elk ogen blik van de dag en de nacht gaat bezighou den met het speuren naar de dader. De sterkte ervan kan variëren van 20 tot 60 man. In het eerste uur is de belangrijkste figuur de leider op de plaats van het delict. Hij zorgt voor de veiligheidsmaatregelen en het afzetten van de zogenaamde binnenring en buitenring. De binnenring omvat de ka mer zelf, de buitenring het pand en de straten daaromheen. De leider moet er ook op letten dat er op de plaats van het misdrijf niet woijdt gerookt, alle spanningen van het ogenblik ten spijt. In alle gevallen staat hem, zoals gezegd, het mobiele hoofd bureau ter beschikking waarin hij alles kan vinden wat hij nodig heeft. Nauwkeurig Ook het vastleggen van de situatie geschiedt met grote nauwkeurigheid. Alles wordt ge fotografeerd in zwart-wit en in kleur, in vele gevallen wordt gefilmd. Alle gesproken woorden worden op een bandrecorder vast gelegd tot en met de weersomstandigheden van de paar laatste dagen. Deze gegevens worden later uitgetikt. Wanneer is vastgesteld dat de dader niet aanwezig is, begint het sporenonderzoek, een van de belangrijkste onderdelen bij de mo gelijke oplossing van de misdaad. Op alles wordt gelet. Stofdeeltjes, braaksporen, siga rettenpeukjes, niets ontgaat het speurende oog van de rechercheurs. Twee politiemen sen worden speciaal belast met de bewaking en het onderzoek van het lijk vanaf de vondst tot de teraardebestelling of crema tie toe. Vaak wordt op het kerkhof nog een aanwijzing gevonden die kan leiden tot de opsporing van de dader, ook al omdat re chercheurs op de begrafenis beelden met ca mera" of filmtoestellen vastleggen van alle bezoekers. Voor de begrafenis moet het lijk in het herche sectielokaal worden onderzocht en door een isen te familielid of kennis geïdentificeerd. Inmid dels zijn andere rechercheurs bezig met het Onderlinge waardering stijgt met de spanning onderzoek naar de levensomstandigheden van het slachtoffer. Daartoe wordt iedereen ondervraagd die in betrekking tot het slacht offer heeft gestaan. En ook alle officiële instanties als bevolkingsregister worden doorgelicht. Elke ondervraagde moet een alibi opgeven, ook al hoort hij in het geheel niet tot de verdachten. Een groot aantal rechercheurs is inmiddels uitgezwermd om een buurtonderzoek in te stellen. Zij hebben een lijst met concrete vragen. Zij doen of zij helemaal niets van de ondervraagden weten maar in werkelijk heid is van tevoren per computer nauwkeu rig nagegaan of er misschien ex-criminelen in de buurt wonen. Deze rechercheurs (trou wens de hele groep) komen iedere dag om de vier uur bij elkaar om de laatste gege vens uit te wisselen zodat de een kan werken met de wetenschap van de ander. De ervaring heeft uitgewezen dat het wer ken onder de enorme spanning van het onderzoek de sfeer van onderlinge waarde ring van het werk boven normaal doet uitstijgen. Het is voor de man die moet uitvallen omdat zijn taak is afgelopen, vaak een enorme teleurstelling dat hij de groep moet verlaten voordat het onderzoek is af gesloten. Nog steeds Ondanks dit precisiewerk blijven moorden vaak onopgelost. Alleen dit jaar al zijn er drie zaken waarin de groep ernstige delicten geen klaarheid heeft kunnen brengen. Zulke gevallen worden niet als hopeloos opgege ven. Nog steeds bijvoorbeeld zijn zes recher cheurs bezig met de moord op het barmeisje Tinie de Roos. dat op 5 maart met ingesla gen schedel werd gevonden in het hotel waar zij werkte. De moordbrigade laat zich nooit ontmoedigen. Dat is misschien haar grootste kracht (ADVERTENTIE) Snel klaarstomen een koud kunstje! Kalorik Indola kan van Uwstrijkdag nog geen plezie rige happening maken. Wèl zorgt een kompleet programma strijkijzers ervoor dat het strijken nu zo snel en effi ciënt mogelijk gaat. Het super lichtgewicht met open, uitgebalan ceerde handgreep is ook leverbaar met speciale Hostaflon zool: kleeft nooit meer aan; nooit meer.reini- nigen. En het stoom strijkijzer met zijdezacht geslepen glijzool ttoomt als het ho rizontaal wordt S. gehouden, stopt N ogenblikkelijk met stomen als het achterover staat en is zelfs verkrijgbaar met extra spray-In richting. Druk op het knopje en het sproeiertje sproeit net zoveel als nodig is voor het persen van extra scherpe vouwen. Niks meer spren kelen, wèg natte doeken. Nu zon der moeite extra zwaar invochten! Zo ziet U: ook met al die uitge kiende strijkijzers maakt Kalorik Indola U het leven lichter! KALORIK IL'L'MM maakt u het leven lichter. (Van c verslaggevers! DEN HAAG. Den Uyl, die zich wat inbindt, Veringa, l'eller dan ooit tegen allerlei „aantijgin gen", Drees jr., die zich als de redder van de Nederlandse politiek gaat beschouwen, Abma van de S.G.P., die ook al over deelname aan een kabinet denkt, en Bies heuvel, die zie wat koeltjes opstelt tegenover de prognoses, dat hij een goeie kans maakt op het pre mierschap: dit is de oogst van allerlei politieke uitspraken van gisteren. Schaduwleider Den Uyl wilde niet over Veringa praten, zei hij in Noord-Neder land, want „die is te moe". KVP-lijst- trekker Veringa daarentegen verweet in Amsterdam op nogal heftige toon de progressie ven, dat ze he mwoorden in de mond geven, die hij nooit ofte nim mer uitgesproken heeft. Maar dr. Veringa wilde zich niet op hetzelfde pad be geven als drs. Den Uyl, die hem en pre mier De Jong „politieke knoeiers en ver- pesters van de politieke moraal" ge noemd heeft. „Ik pas er ten enen male voor om op hetzelfde niveau te reage ren", aldus de KVP-lijsttrekker. In Leiden wierp dr. W. Drees jr. zich op als breker van het kabinet-De Jong. „De enige partij die de terugkeer van het kabinet-De Jong kan verhinderen, is DS '70". Zijn partij kan, volgens Drees jr., als „obstakel" fungeren, omdat zij werf kracht uitoefent op kiezers uit de mid dengroepen. Dr. Drees jr. verweet de confessionele partijen en de VVD, niet aan bezuinigingen bij de overheid te doen. Hij noemde de inflatie schuldig aan het teruglopen van de woningbouw. Het kabinet-De Jong denkt volgens hem te licht over het bevolkingsvraagstuk. ,.De gezinsgrootte moet in Nederland worden beperkt". PSP-lijsttrekker Wiebenga viel in Pur- merend het regeerprogram van het alter natieve kabinet aan. Daarin wordt vol gens hem wel aandacht besteed aan beperking van het besteedbare inkomen, maar er worden onvoldoende maatrege len aangegeven om de „winsthonger" van de grote ondernemers in te perken. Van het schaduwkabinet zei hij daar bij de namen van Vander Stoel en Bur ger noemend dat dit typerend is voor het „oude, traditionele denken in de P.v.d.A., de volstrekte trouw aan de NAVO". „Lief zijn voor Nixon heeft voorrang", aldus drs. Wiebenga. In Den Haag wilde drs. Den Uyl wel kwijt dat zijn schaduwkabinet, als het aan het bewind kwam, een tijdelijke algemene prijsstop zou afkondigen, de loonmaatregel intrekken en pogen tus sen regering, werkgevers en werknemers een „gentleman agreement" te bereiken over de loonpolitiek. Men wil de groei van de verdeling van het nationaal in komen globaal voor vier jaar vast leg gen. De vakbeweging moet bereid zijn haar looneisen te matigen, aldus het schaduwkabinet. Bij monde van „minis ter" De Galan (Econt Zaken). Deze zei twijfels te houden over het bereiken van de gewenste afspraken over loon matiging tussen alle partijen. Voorts wil men een actief mededin- j gingsbesluit voeren met een verbod van i verticale prijsbinding en toetsing van fusies. Daarbij zou het misbruik maken van fusies bij wet verboden moeten worden. Wel mooiere mannen AMSTERDAM. Niets is de politiek te dol. Zeker niet in Amsterdam, waar tijdens een spreekbeurt van K.V.P.-ers de oppositie vocht om de microfoon, om de waarheid ook in de politiek en om de gunst van de aanwezigen. Lijst trekker Hofman van de partij „Vrije Sex" trok er zelfs zijn overhemd bij uit. De discussieleider die hem verzocht ztch in het verder uitkleden wat te matigen liet daarbij ook weten, dat er namelijk wel mooiere mannen in de zaal aanwezig waren. Winst- en verlies rekening DEN HAAG. K.V.P. cn P.v.d.A. krijgen ieder 33 zetels, maar de P.v.d.A. wordt toch de grootste vanwege een groter aantal stemmen. De confessionelen be halen 75 zetels in de nieuwe Tweede Kamer. De progressieve eoncentratie komt tot 49 zetels. Te weinig om te kunnen regeren, met welke politieke combinatie ook. Tot deze conclusie komt het onderzoek van bureau Veld kamp onder 3800 kiesgerechtigden, dit in opdracht van dc Telegraaf. Op 28 april zal pas werkelijk blijken wie wat en wie niet wat int Krachtdadige discussie HARMELEN. Werkende jongeren zijn de laatste tijd extra politiek actief, maar of het beschadigen van auto's toebehorende aan politici ook politieke activiteit betekent????? De liberaal Vonhoff ondervond dit gisteravond in Utrecht, toen hij na afloop van discus sies met werkende jongeren zijn auto terugvond beplakt met leuzen en be- werkt met een viltstift, waardoor be schadigingen ontstaan warenDe Ganzebord in de politiek ZOETERMEER. Bleek eergister avond de politiek voor de t-v. goed voor een „crèche", gisteravond toonden de progressieve partgen in Zoeter- meer, dat zij ook het ganzebord in de politiek niet versmaden. En dit nog wel onder leiding van de geëngageerde" cabaretier Jaap v. d. Merwe. Iedere worp met een enorme dobbelsteen was goed voor een politieke leuzeTevoren hadden propressieve politici wel duide lijk politiek bedreven door de aan wezigen ieder kreeg daarvoor drie minuten te wijzen op wat volgens hen in een nieuw (en liefst progres sief) kabinet als prioriteiten gesteld moet worden. ADVERTENTIE De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson Jachtwerf „POELGEEST", Oegstgeest, Haarlemmertrek- vaart 16a, tel. 01710-54054 (weekend open) PORT-Al-PRINCE (Rtr.) -Jean-Claude Duvalier. dc 19- jarige zoon van de gisteren op 64-jarige leeftijd overleden „Papa Doe", is gisicrcn in de hoofdstad Port-au-Prince be ëdigd als nieuwe „president voor het leven" van Haïti. In een toespraak tot het volk beloofde hij de „revolutionaire weg" van zün vader te volgen. Hjj heeft een nieuwe regering van twaalf man benoemd, onder wie slechts drie minister waren onder zjjn vader. De meeste oud-ministers zijn be noemd tot een commissie van adviseurs. Kringen van Haïtiaanse ballingen in New York hebben mee gedeeld dat het nieuwe kabinet bestaat uit mensen die be vriend zijn met de familie Duvalier. In de samenstelling van de nieuwe regering meent men de hand te kunnen herkennen van Papa Does dochter, de 29-jarige Marie-Denise. wier politieke ambities voor niemand een geheim zijn. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Adrien Raymond zwagei van de opperbevelhebber van het leger, brigadegeneraal Claude Raymond. Het hoofd van de geheime politie, Luc Desire, maakt deel uit van de groep speciale adviseurs. niet uitgesloten. Deze zou dan uitbarsten tussen het leger en de geheime politie, de „Tonton Macoutes". die Papa Doe gebruikte om het leger te neutraliseren en een langdurig, moorddadig schrikbewind uit te oefenen. Het is de vraag of de 19-jarige zoon van Papa Doe, de forse Jean Claude, student in de rechten, in staat zal zijn bij een dergelijke machtsstrijd het hoofd boven water te houden. Tot nu toe ging zijn be langstelling niet uit naar de politiek, maar eerder naar vrou wen en race-auto's. De Amerikaanse marine houdt verscherpt toezicht in de wateren rond het eiland. Papa Doe. kleinzoon van een kleermaker en zoon van een onderwijzer, heeft in Amerika medicijnen gestudeerd. Als art werd het hem gemakkelijk de steun van veel mensen te winnen voor zijn politieke ambities. Daarbij hielp hij zich zelf door de voodoo, een mengsel van godsdienst en magie, als politiek instrument te gebruiken. Sinds 1957 heeft hij zijn land bestuurd door middel van een absolute terreur over dc bijna 5 miljoen, grotendeels analfabetische onderdanen. Ar restaties, martelingen en openbare executies waren aan de orde van de dag. Papa Doe heeft zijn land een van de armste landen ter wereld kunnen houden, een land waar honger en armoe heersen, een land zonder enige moderne voorzieningen. Papa Doe wps rinds enige tijd ernstig ziek (Van onderwijsredactie) DEN HAAG. De finale van dc schriftelijke eindexamens is gister middag door ruim achtduizend ge gadigden naar een diploma h.b.s.-A in broeierige hitte geblazen. Ze moes ten werken aan het Hveede deel handelsrekenen, dat nogal veel cijfcr- werk met zich meebracht. Toen het laatste werk ingeleverd was en de bekende enveloppe geopend werd, liet het briefje hierin aan h.b.s.-A weten, dat van de moderne talen bij het mondeling Frans en Engels aan de orde komen. Bij de keuze tussen aard rijkskunde en geschiedenis is het lot gevallen op bergen, rivieren en pro- dukten; niet op de jaartallen. Kenmerkend voor het h.b.s.-A-eind- examen „oude stijl" is naast de han del swetenschappnen het samenstellen van brieven of verslagen in de drie moderne talen: een onderdeel waarop naar onze smaak in het verleden te vaak smalend gekritiseerd is. Trou wens bij de examen v.w.o. „nieuwe stijl" overweegt men straks toch weer iets dergelijks te gaan invoeren. Het onderwerp voor de Engelse briel bood de kandidaten dit jaar alle ge legenheid om verworven kennis te benutten. Een Engelse jongen vraagt zijn Nederlandse correspondentie vriend om inlichtingen over de jeugd herbergen in Nederland. Hoewel deze vriend niet zo bijster in jeugdherber gen geïnteresseerd is. kan hij de jonge Brit toch van dienst zijn. Hij be schikt namelijk over de uitslag van een enquête, gehouden in opdracht van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. De kandidaten konden uit voerig op deze enquête ingaan. Het woordenboek zal beslist nog nodig zijn geweest, maar met behulp hier van moet het mogelijk geweest zijn een goede brief te componeren. De gegevens voor het verslag dat in het Duits moest worden geschreven boden voldoende variatie wat betreft onderwerp en woordkeus. Jan Handrix schrijft op verzoek van een Duitse gymnasiast voor diens schoolkrant, hoe hij als lid van een hulpgroep in een door brand verwoest Joego-Sla- visch dorp heeft geholpen bij het her bouwen van een aantal huizen. Een aardig idee, dat in de opgave goed was uitgewerkt. Menig kandidaat zal er waarschijnlijk met plezier aan ge werkt hebben, wat in het verleden lang niet altijd gezegd is kunnen Het examenonderdeel briefwisseling Frans zal daarentegen velen niet zo gemakkelijk zijn afgegaan. Yvonne Jansen refereert aan een advertentie in de Figaro, waarin een Parijs' jour nalistengezin een gezinshulp vraagt, levens bereid een kind van 3 jaai zoet te houden. Uit de gegevens blijkt, lat Yvonne nogal wat eisen stelt mei jetrekking tot vrije tijd, vergoeding ■eiskosten, etc. Desondanks is hel antwoord positief. Al haar eisen wor den ingewilligd want men zit om haai te springen. Het ziet ernaar uit, dat zij het buitengewoon getroffen heeft Niet echter zozeer de jongelui, die dc opgave moesten uitwerken, en wel vanwege het groot aantal gegeven dat moest worden verwerkt, vooral in dc eerste brief. Velen zullen om verschillende redenen nogal eens naar het woordenboek hebben ge grepen, waardoor bet gevaar ont stond, dat kandidaten in tijdnood raakten. Gelukkig kon vrij veel uil de eerste opgave weer in de tweede gebruikt worden. Daartegenover staat, dat de tweede brief grammaticaal en dinmatisch meer van de kandidaten Waren vertalingen uit het Frans. Duits en Engels, alsmede de Neder landse opsteltitels voor A-kandidaten dezelfde als de gisteren door ons be sproken opgaven voor h.b.s.-B, in jlaats van de Nederlandse tekst samenvattingen, kregen de A-kandi daten een sollicitatiebrief te schrij ven om medewerker te worden vai net reisbureau Intertoer en een later noodzakelijk verslag, wan neer de aangenomen kandidaat plot seling moet ingrijpen als een bus van Intertoer in Zuid-Frankrijk veronge lukt is. Een actueel onderwerp in zo verre veel jongelui van de h.b.s tegenwoordig geïnteresseerd zijn in •en carrière op het terrein van hel toerisme. Voor brief en verslag moes ten evenwel dermate veel gegevens verwerkt worden, dat dit examenstuk •liet animerend gewerkt zal hebber Op de twee examenzittingen voo ooekhouden en bedrijfshuishoudkund cregen de h.b.s.-A'ers een aantal aan 'rekkelijke opgaven te verwerker illereerst het journaliseren van ee; jantal bedrijfsactiviteiten van ee maand van een horloge-importen een opgave over de afschrijving o een machinepark, waaraan verbonde ;en prijsverhoging van 15 pet van o i anschaf fingsprijs. Een npgave over de conversie vai obligaties in gewone aandelen en als laatste opgave van het eerste ge deelte een omzetting van een firma in een naamloze vennootschap. Het tweede deel bëgon met een op gave over de welbekende kostprijs berekening waaraan verbonden werd een berekening van het „dode punt" De tweede opgave betrof een fabrieks- boekhouding met maandelijks over zicht (permanence). Ook de derde op gave had betrekking op een fabrieks- idministratic, waarbij het resultaat van de voorcalculatie en de nacalcu latie werd gevraagd Hel eerste gedeelte van het vak orga nisatie en techniek van de handel en handelsrekenen bestond uit drie ge varieerde opgaven. De eerste bevatte irie gedeelten: één gedeelte betrof Ie verschijnselen specialisatie, inte- ;ratie, differentiatie en paralellisatie; 'iet tweede gedeelte bracht de kandi- laat in- contact met de Amsterdamse effectenbeurs, terwijl bij het derde Tedeeltb de werkzaamheden van de hamers van Koophandel en Fabrie- en werd gevraagd. De tweede opgave id betrekking op de berekening van ergoedingen van schade, ontstaan oor brand; de derde opgave had etrekking op een samengaan van en eigenaar van een herenmode- nagazijn met een verbruikscoöpe- atie, waarbij besloten werd kassa- >ons uit te geven. *")e tweede „examensessie" voor han- lelsrekenen bevatte de opdracht om een factuur en een nota samen te stellen van een zending olie en vel, bestemd voor de margarinefabriek „De Boterbol". Daarna gaat deze .Boterbol" margarine leveren aan een Westduitse relatie Op een tijd stip dat Mark en gulden misschien gerevalueerd zullen worden. Reken werk in overvloed bij de opdracht om lit te rekenen wat Heinrich Streick- kase in Mannheim in de verschillende omstandigheden zou moeten betalen. Hei door een gemeente te bouwen zwembad was onderwerp in de meer boeiende, maar ook lastiger opgave. Natuurlijk kwamen hier leningen aan de orde, waarvan de rentabiliteits- waarde na enkele jaren moest worden berekend. Daarna draagt de gemeente het zwembad aan een stichting over met de belofte dat ze voor onbepaalde :(jd zal bijdragen in het exploitatie tekort. Deze belofte wil de gemeente dan na een paar jaar weer afkopen, erwü' de lichting intussen van wege een uitbreiding elders is gaan Na 'leze so mte hebben opgelost zal menig kandidaat gezworen hebben dat niet alleen de politiek, maar ook iet financieel beheer van een zwem- oad voor meer duidelijkheid in aan merking komt. Op experimenterende scholen is het wachten nu tot 10 mei: dan moet het schriftelijk examen h.a.v.o. plaats vinden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9