JTOPPOSITIE SZET DERBY IN DE KUIP Wordt terreinbeveiliging in Den Haag noodzakelijk? '««Roger de Vlaeminck „verving Merckx in de Waalse Pijl Ballonhal is een tijdelijk extraatje BOKSPROMOTORS GELOVEN NIET IN „TUSSENSTANDEN" "'"Anderlecht ^Informeerde [aar doelman Volendam trainer NAC T F. n N IS S E PRIlj 4DAG 23 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van sportredactie) HAAG Voor Ajax is zondag de rol van toeschouwer weggelegd in (annende eindfaze van de competitie. De Amsterdammers kregen toe- ming voor uitstel van het duel met NAC en zouden zich naar Rotter- K kunnen begeven waar de topper van de week wordt gespeeld: Feije- HdSparta. Er is Feijenoord alles aan gelegen het contact met Ajax te verliezen en zodoende de kans op de titel in eigen hand te houden, liet, dan rest slechts deelneming, eventueel, aan het UEFA-toernooi. ta's coach Georg Kessler was evenwel na het bekerduel tegen FSC in foor hem uitbundige stemming en roemde het zelfvertrouwen, de inzet technische kwaliteiten van zijn ploeg. Bovendien speelt in Rotterdam eeuwenoude" rivaliteit tussen de ploegen van de rechter- en de linker oever geducht mee. (Van c sportredactie) 'OLENDAM. Een delegatie fff de Belgische topclub Ander- J it heeft gisteravond onder- 33 41|deld met het bestuur van endam over een eventuele y isfer van doelman Jan de Ier'. )lendam heeft overigens een bijzon- hoog transferbedrag voor Jan de gevraagd, volgens welingelichte ongeveer 400.000 gulden, mede om- De Ruiter onlangs een tweejarig ■act tekende. Daarin stond echter de ijsule dat hij bij een belangrijke posi- rbetering naar een andere club zou Berg tekende jaar bij IEN HAAG. Harald Berg, de Noorwegen afkomstige aan- ler van ADO, blijft voorlopig een jaar bij de Zuiderpark- b. Hij heeft zijn contract voor tijd verlengd. FE iagd Omdat Feijenoord niet bepaald in de allerbeste vorm steekt, zou het best eens op een puntenverdeling kunnen uitdraaien. Zelfs zou Sparta voor de stunt kunnen zorgen in de Kuip een overwinning te behalen, waardoor de achterstand van twee punten op Feije noord en Ajax (wedstrijd te goed der halve) zou zijn weggewerkt. De „volle bak" staat een duel van importantie te wachten. FC Twente, met drie punten achter stand op de leiders, PSV en ADO met vier, vormen de rest van de grote z< deze na jaren weer eens opzienbarende competitie. ADO speelt in het Zuiderpark tegen DWS, dat zich niets aantrekt van de besprekingen over een eventuele fusie en zondag nog van MVV won met 10. Ausputzer Jos Dijkstra is geblesseerd, kan niet spelen en zal waarschijnlijk worden vervangen door Nelis Overweg. Voorts in de Amsterdamse ploeg doel man Jongbloed, Flinkevleugel, Nuninga, Seemann, Deykers en het jeugdige ta lent Carel Bonsink. Trainer Jezek heeft geen wijzigingen aangebracht in de ADO-ploeg die met 30 van AZ'67 FC Twente krijgt het bar moeilijk in Utrecht tegen de FC en PSV gaat naar Haarlem dat op eigen veld nog wel eens duchtig uit de hoek kan komen. Holland Sport heeft zich door de zege op NAC op zeven punten van nummer voorlaatst (Haarlem) gespeeld en dat moet voldoende worden geacht. Trainer van der Hart heeft voor het duel met AZ'67, nummer laatst, Theo Ver langen plaats laten maken voor Theo Valkenhoff. Er moet winst in die ont moeting in Alkmaar zitten en dan hoeft Holland Sport zich helemaal geen zor- ;n meer te maken. ADO (thuis tegen DWS)Thie—v. d. Burch, De Zoete, Mansveld, Korevaar Advocaat, Berg, SchoenmakerPas, Couperus en Hestad. Holl. Sport fuit tegen AZ'67): Louwe- ;nsv. d. Bol, Kronshorst, Valkenhoff, Dorjeev. d. Vaart, v. d. Heide, Mul lerRoggeveen, v. Maui ik en Rood- AMSTERDAM De Nederlandse voetbalhausse raast de laatste tijd niet alleen meer gedurende de wedstrijden met veel geweld door het amateur- en het betaalde voetbal, zodat langzamerhand de vraag belang rijk wordt of niet iets moet worden gedaan aan de beveiliging van de velden. Moeten clubs als ADO, Twente, MVV, NAC, Go Ahead, AZ '67 en Telstar maar hulpeloos toezien dat alles wat hun lief is kort en klein wordt geslagen, omdat onbezonnen lieden zich aan baldadigheid van diefstal van betekenis is nergens sprake verslingeren. De wereld van de Neder landse beveiligingsmaatschappijen heeft de inbraakpoging in ADO's kan tine, die woensdagnacht vermoedelijk in verband stond met het doelpalen- incident vóór de meest sensationeel verlopen bekerwedstrijd (AjaxNEC) uit de rijke historie van de KNVB, grondig geanalyseerd en is tot de slot som gekomen, dat voor een bedrag van maximaal achtduizend gulden én de ellende van de inbraak en de misère met de doelpalen zo goed als zou zijn voorkomen. (Van onze sportredacl ;ie) BREDA. Ben Pee Iers, ex- trainer van Haarlem, Feijenoord en momenteel nog jeugdtr ainer bij de Rotterdamse club, heeft een tweejarig contract getekend bij de Bredase eredivisieclub N AC. Hij wordt per 1 juli de opvolger van Leo Canjels, die enige we ken ge leden zijn ontslag nam. RIO DE JANEIRO De voorzitter van de Braziliaanse Sportfederatie, Joao Havelange, heeft bevestigd dat hij zich kandidaat zal stellen voor het voi n-zitter- schap van de FIFA. de internationale voetbalorganisatie, ondanks het licit dat de huidige voorzitter, de Engelsnian Sir Stanley Rous bekend heeft gemaakt dat hij zich beschikbaar stelt voor herver kiezing. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) L.A.G. N.V. Het meest schokkende, dat zich heeft afgespeeld gedurende de avond van de Opwinding in het Zuiderpark, was het langzaam inéénstortende doelwerk achter NEC's doelman Nico de Bree. Door sabotage waren de staanders doorgezaagd, waarna er maar een lichte duw nodig was om het propvol le stadion op zijn kop te zetten. Voor dat probleem, dat-zich zeer recentelijk, afgelopen maandag, óók voordeed bij Go Ahead, en dat eigenlijk al eerder opzien baarde (men behoeve maar te denken aan het voormalige Sittardia en GVAV), bestaat een heel simpele oplossing. De signaalapparatenon- derneming uit Hilversum kan met een infrarode bestraling een zeer doeltref fende terreinbeveiliging aanbrengen. Directeur Andriessen legt uit, dat deze vorm van preventie niet meer behoeft te kosten dan plusminus drieduizend gulden. „Met drie stralen, die je voor dit bedrag krijgt, scherm je een heel veld af zonder dat iemand er maar één stap op durft te zetten. Want dan gaat er een sirene loeien". Hel feit, dat deze „oplossing" bij de meeste clubs in de eredivisie nog volkomen onbekend is, tekent de situatie. De óntwikkeling van het huidige prof voetbal gaat zo snel, dat nog niet wordt nagedacht over deze mogelijk heden. „Zij weten het niet", zegt de heer Andriessen „óf ze denken, dat zo'n installatie een enorm dure grap is. Tegen die veronderstelling boksen we in onze branche nogal eens op". Slechte cliënt Terreinbeveiliging' kost natuurlijk geld. Maar dat mag het ook zo onder hand wel kosten, want waar zo'n tien keer wordt ingebroken per jaar ADO's manager Eddie Hartmann: „Wij moeten zeker zes tot acht keer per jaar een bedrag uittrekken om de venielingen te herstellen" en zijn the orie staat niet alleen in de eredivisie) is een slechte cliënt voor de verzeke ringsmaatschappijen. Als het zo door gaat, óók in de amateursector van Nederland, waar inbraken met vanda lisme aan de orde van de dag zijn, komt er onherroepelijk een moment, waarop niemand meer durft in te staan voor het risico. .Ms de clubs dan ook niets aan deze zaak doen, gaat het dezelfde weg op als met de juwe liers, die zich nergens meer kunnen verzekeren. Of tegen zéér hoge pre mies. die het vraagstuk alleen maar groter maken voor de clubs. Doe-het-zelf Omdat deze dreiging in de nog steeds naar volwassenheid groeiende Neder landse voebalwereld zeer reëel is, wordt het de hoogste tijd, dat ook de strijd wordt aangebonden tegen de kruimelinbraken, zoals de politie deze vorm van insluiping pleegt te noemen. En dat kan, zegt de beveiligingswe reld. En nog niet eens voor veel geld. Wie minder dan vijfduizend gulden op tafel legt, weet zich verzekerd van een vrijwel waterdicht alarmsysteem. Maar de ervaring leert dat geen club het ervoor over heeft. In de amateur sector is zoveel voorzichtigheid nog te begrijpen, maar van het betaalde voetbal niet Door het stijgen van de belangrijkheid van deze sport is ook de verantwoordelijkheid van de club besturen gestegen. „Bovendien", zegt de heer Andriessen, „bestaan er doe- het-zelfsets, die geen vijfhonderd gulden kosten. Wie een handige kerel in zijn bestuur heeft zitten, kan dus a| voor een habbekrats klaar zijn. Deze installaties zijn ook nog door de verzekeringsmaatschappijen in ons land goedgekeurd". Bedenken Andere ondernemingen in Nederland denken deze moeilijkheid voor de sportwereld eveneens zeer gemakke lijk te kunnen oplossen. Alarma, ge specialiseerd in alarminstallaties tegen inbraak, heeft zich al georiënteerd op dit terrein. Vertegenwoordiger Van der Kamp zegt, dat met het „bijltje" al gehakt is bij de kleine goden. „Na soms acht a negen „sabotagedaden" zei men dar» toch vaak dat vierdui zend gulden, zo duur is onze installa tie, nog te veel was". AFC, de Am sterdamse eersteklasser, is door deze firma echter wel beveiligd. Maar deze club blijkt vrijwel de enige in ons land te zijn. „Toch", stelt de heer Van Als een stille getuige van het avondje sensatie in het Zuiderpark hing he prikkeldraad langs het hekwerk, waarin vandalen overigens ook grote gate hadden geknipt. der Kamp, „is preventie van niet te onderschatten betekenis. Wie werkt in deze branche weet dat een inbreker als hij merkt dat er een beveili gingsinstallatie aanwezig is bij een club zich wel tien keer bedenkt voor hij doorzet". Onneembaar De voorlichtingsdienst van de politie verklaart, dat beveiliging van de sport- accomodaties op diverse manieren denkbaar is. Een van de meest efficiënte 'methoden is het stilalarm. Door het .aanleggen van een centraU' schakelu nit, met overal in het gebouw deur en raamcontacten, een lichtrelax en een elektrisch deurslot, maakt men de clubhuizen vrijwel „onneembaar" voor ongewenste bezoekers. Wie dan in breekt, merkt zelf niet eens, dat de politie wordt gewaarschuwd en is dan een gemakkelijke prooi. „Omdat hel meestal baldadige jongelui zijn, die op pad zijn", zegt de heer Keilman van de Nederlandse Huistelefoonmaal- schappij, „is het .maar kinderwerk en kan dit systeem zeer goed bevredigen. Vaklui hebben daar ook weer een middel op. Zij zagen desnoods een paneel uit de deur als ze dat nodig vinden. Zo ver komt het bij voetbal clubs nooit, omdat er doodeenvoudig niets te zoeken is". Maar er zijn meer mogelijkheden voor beveiliging. Zoals luidalarm. Bo vendien voldoet ook een waakhond nog steeds, iyiaai1 zelfs deze pi'eVenlie houdt vrijwel geen club er op na. Meestal liggen de steeds duurder wor dende accommodaties zeer afgelegen en dan hoort trouwens geen mens het HANS DE BRUYN (Van i sportredactie) (ARLEROI De Belgische wielerprofs hebben ook in de Waalse Ptfl gedond erd, hoewel de grote ster Eddy Merckx (maagklachten) niet eens deelnam. Igerekend de grootste tegenstrever van Merckx, de eerzuchtige Roger de aeminck, schreef deze zware klassieker op z(jn naam. Eerder won h(j dit izoen reeds de Grand Prix van Harelbeke, waarbij De Vlaeminck zelfs een recte nederlaag aan Merckx toebracht. Het rennersveld had gedurende de kilometer lönge stoet met ongewone irmte te kampen. Joop Zoetemelk, was ettemin bijzonder actief. Nadat.hij al lige vluchtpogingen had ondernomen, hij op de lange klim van Ossogne 8 kilometer) gezelschap van De ihoenmaecker, Mintjes, Van Springel, odefroot, Roger de Vlaeminck, Schutz Verbeeck. Het bleek de beslissende ontsnapping zijn. Zes kilometer verder bedroeg voorsprong op het peloton reeds bijna ree minuten, die na 115 kilometer zelfs uitgegroeid tot zeven en een halve iinuut. Een reeks lekke banden ver- oorde het ritme van o.a. De Vlaeminck, tintjes, De Schoenmaecker en Zoete- lelk. Oorsprong In de vele heuvels, in het parkoers pro eerde De Schoenmaecker telkens alleen reg te komen, maar vooral dankzij Zoe- emelk kon de kopgroep bijeen blijven. >P de Cóte de la Gade ontsnapte De choenmaecker toch. Roger de Vlaeminck iloeggenoot van Zoetemelk) ging zijn mdgenoot achterna, maar kreeg weer lekke band. De Schoenmaecker kon aardoor een voorsprong opbouwen van en minuut. De Vlaeminck kreeg echter steun van Zoetemelk en Verbeeck en foor de gezamenlijke inspanning van het rio brak een bijzonder spannende slot- De Schoenmaecker, die een maximale voorsprong bereikte van 1 minuut en 45 aeeonden (met nog zestien kilometer te T'jden) moest zijn winst tenslotte prijs geven, Toen hij nog slechts veertig se conden voor lag, demarreerde Verbeeck, die Roger de Vlaeminck meetrok. Zoete melk werd gelost. Het duo ging op het laatste rechte stuk de uitgeputte vluch ter voorbij. Eindsprint Roger de Vlaeminck behaalde in de eindsprint een vrij gemakkelijke zege. Re Schoenmaecker finishte op zes se- De uitslag luidt: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) 224 'km li iur, 55 min., 00 sec.: 2. Verbeeclc (Belg) y op 4.45; 6. Van Springel i 1.40: 15. Schleck (Lux) De Belg Mintjer (Vanc sportredactie) DEN HAAG Als een immense gloeilamp verlichtte de gisteravond officieel geopende ballonhal de hemel boven de plek, waar eens het veel omstreden Milvakamp stond. liet hoofd van de gemeentelijke sport- en badaccommodaties de heer W. F. Smit noemt de grootste sporthal van Nederland een extraatje. „De grond, waarop de hal staat, heeft in ieder geval een andere bestemming. Het is dan ook zeker dat het gevaarte over een jaar of vijf wordt afgebroken. We kregen de financiën als gift ter gelegenheid van de viering van de bevrijding. De ballon is er dus niet ten koste van een sporthal gekomen". De ballonhal werd gisteravond ingewijd" door de sport. DKC (badminton). Argus ev. Blitz (basketbal), Hellas en Athene (handbal) en Marathon, Residentie en Ro\Mng Stars (rolschaatsen) demonstreerden, dat de hal geschikt is voor veel takken van sport. Wel bleek, dat enkele futiliteiten, waaronder de accommodatie voor toeschouwers onvoldoende waren- „Het is ook maar een extraatje", redeneert het hoofd van de sport- en badaccommodaties, de heer W. F. Smits- Om dal laatste is de heer Smits ver heugd. Hij weet, dal er enorme behoefte is aan sportbeoefening en vecht ook voor zoveel mogelijk gelegenheid daartoe. Trots somt de gemeentelijke functionaris maten op: 17 meter hoog, 71 meter lang en 35 meter breed. De hal wordt „opge pompt" met 40.000 m2 in de winter warme lucht per uur. De luchttoevoer wordt geregeld door een drukmeter. Opvallend zijn de sloten op sommige nooddeuren. „Dat is misschien op het eerste gezicht vreemd, maar de mensen hoeven niet bang te zijn. Er kunnen deu ren geopend worden, naarmate er toe schouwers zijn. Zo voorkomen wij, dat vandalen alle deuren zouden opengooien en de druk zou worden ontregeld, waar- DEN HAAG. In het boksduel om de Amerikaanse halfzwaar- gewichttitel tussen Bob Foster en Ray Anderson morgenavond in Tampa (Florida) zullen de toe schouwers van ronde tot ronde op de hoogte worden gehouden van de stand. Op initiatief van de directeur van een televisiemaat schappij zullen de juryleden na iedere ronde hun waardering be kend maken. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat een proftitelgevecht op een dergelijke manier wordt gejureerd. In Oosteuropese landen bestaat dit systeem al langer. Daar is het gebruikelijk dat na iedere ronde met vlaggen of stokjes wordt aangegeven welke bokser de ron de op zijn naam heeft gebracht Een half jaar geleden werd in de Nederlandse Boks Bond hierover van gedachten gewisseld, maar de plannen hebben nooit een definitieve vorm aan genomen. Bokspromotor Piet ter Meulen ziet weinig mogelijkheden in het nieu we systeem. „De gedachte is al ouder wets. Ik ben er niet erg voor. Ik geloof helemaal niet dat een partij overzichte lijker wordt. Natuurlijk is het wel prettig voor het publiek om te weten welke bokser voor staat, maar voor de bokser is het niet gunstig. Nu is het zo dat een bokser naar de raadgevingen van zijn verzorger luistert, die weet hoe de partij zich ontwikkelt. De bokser kan zich concentreren op de volgende ronde. Maar als steeds de tussenstand wordt bekendgemaakt, gaat hij alleen maar letten op de jury. Hij luistert niet naar de adviezen van de verzdrger". Uit de hand De Rotterdamse promotor Theo Hui zenaar werpt een geheel ander licht op het systeem van tussentijds bekendma ken van de score. Hij vreest dat deze jurering mo eilijkheden oproept bij het publiek. „El ke bokser heeft een aan hang in de zaal. Zodra deze verneemt dat zijn favoriet op punten achterstaat, krijg je herrie. Men is het er niet mee eens en laat dat blijken. Op zo'n ma nier kan eeni'. boksavond volkomen uit de hand lope n. Misschien dat zoiets in Amerika kan, maar ik geloof dat men er hier niet greschikt voor is. Een ander facet is de reactie van de bokser. Als hij hoort dat hij achterstaat, heb je kans dat hij zich laat verleiden tot vechten. Hij wil kost wat kost zijn achterstand teniet doen. Op het ogen blik is het al zo dat juryleden beticht worden van ondeskundigheid en partij digheid. Dan 1 trijg je vaak de meest onplezierige re acties uit het publiek. Maar dat het eind van de partij. Met dat nieuwe systeem zou je dat na elke ronde kun nen meemaken. Ik zie er geen voorde- In tegenstelling tot de beide promo tors ziet de Rijswijkse boksschoolhouder Jan Nicolaas wel enige gunstige kan ten. hoewel hij ook bedenkingen heeft. „Uiteraard heeft het voordelen voor pu bliek en bokser. Anderzijds loop je in derdaad het risico dat een partij ont aardt in vechten. Als een amateur na twee ronden hoort dat hij op punten achterstaat, gaat hij misschien als een dolle proberen die achterstand door een knock-out ongedaan te maken. Dan heeft hij de kans zelf op een harde stoot te lopen en neer te gaan. Op zo'n manier gaat het mooie er wel van af". Belangrijker dan de kwestie van het invoeren van het systeem dat bij de partij Foster-Anderson geldt, vindt Piet ter Meulen het gelijktrekken van de reglementen. „Wij zijn een klein boks- landje", stelt de Amsterdammer nuchter vast. „Toch hebben we afwijkende re gels. Dat moet veranderen. Neem de verwikkelingen in de partij tussen Jan Lubbers en Keita, enige tijd geleden. De verzorger vn Keita gooide de handdoek in de ring. terwijl zijn pupil nog best verder kon boksen. Een Neder landse scheidsrechter staakt in zo'n ge val het gevecht. In het buitenland ech ter bekijkt de arbiter of de partij kan worden voortgezet. Het gevolg was dat Keita maar de helft van zijn gage kreeg uitbetaald, terwijl hij er zelf niets voor voelde om te stoppen, een andere afwijkende regel is de bepaling dat een amateur naar zijn hoek moet als hij twee keer in een ronde is neergegaan. Ook dat is in het buitenland anders. Op de avond van de boksgala van de Bond, vorige week zaterdag, heeft men er een hele tijd over zitten praten welke reg lementen moesten worden gehante rd. Dat soort dingen mag toch eigenlijk niet voorkomen". FRANK WERKMAN Dat gebeurde wel met de in oktober net „opgeblazen" tent. Hoe was dat mo gelijk? „De oorzaak weten we nog steeds niet. Alleen ben ik ervan overtuigd, dat er niets was gebeurd als de technische middelen van nu toen aanwezig waren geweest. Momenteel is alles zo op elkaar ingewerkt, dat er niets meer kan ge beuren". De heer Smits heeft het dan over stoten van windkracht twaalf of meer. Volgens hem. en de technici van de Duitse fabriek Krupp, is storm een onbelangrijke factoi. Het anderhalf milli meter dikke vinyl is overal tegen be stand. ook tegen brand. Door de tijdelijke bestemming heeft de hal geen overbodige luxe. Toen de wet houder van Sport. Jeugd en Recreatie, de heer Vink. de hal officieel opende, gingen zijn laatste woorden („Na de tegenslag, veel geluk met de bal") door de slechte akoestiek vrijwel verloren Het applaus leek van een duizendkoppig publiek afkomstig, terwijl er zo'n twee honderd aanwezigen waren. Ook het licht is niet zo best. „De kosten moesten natuurlijk zo laag mogelijk worden ge houden. De hal zelf vergt twee ton. Daar bij komen dan nog de kosten van de asfaltvloer het aanschaffen van een generator,-de douches. Kortom, voor de aankleding is nog eens drie ton nodig. Dat is dan wel genoeg". Vandaar dat de heer Smits de min punten niet zo erg vindt. Het gaat er tenslotte om. dat in een belangrijke be hoefte is voorzien Iedere zaalsport, kan behalve rolhockev in Nederland een buitensport aan de Duinlaan be oefend worden En masse bespraken de diverse sportbonden gisteravond al vast de nog openstaande uren De Handbal - bond liet welen, dat 2200 uren nog niet voldoende zouden zijn De hal biedt vele mogelijkheden. De heer Smits: „Over enkele jaren mala u we de verankering los, rollen het vinyl op en hup, alles in een truck".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11