Conflict" rond Hofdansers CARTE BLANCHE TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Joe Frazier popartiest in Tilburg RADIO VANAVOND De school is niet voor iedereen PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL Steeds meer prioriteiten "pEN van de onaangename taken de volgende regering lijkt ons te zijn rangschikking te brengen in de lange rij van prioriteiten. Alle na-oorlogse kabi netten hebben met dit probleem te kam pen gehad, maar een jaar of wat geleden werd het woord „prioriteit" nog met enige terughoudendheid gebruikt. De term is bijna aan haar eigen inflatie toe; nog even en het wordt misdadig om op bestuurlijk gebied nog te spreken over iets wat geen prioriteit heet te hebben. Elke regering die na de verkiezingen het program van de haar steunende par tijen waar moet maken, zal dienen te beginnen met het afwegen van alle ge claimde prioriteiten. Daarvoor is dan inzoverre taken geld gaan kosten in de eerste plaats nodig, dat die regering alle bestaande prognoses op financieel1 economisch gebied herleidt tot een eigen veronderstelling. De laatste tien jaar heeft meer dan één kabinet terzake on aangename ervaringen opgedaan. Pas daarna kan globaal worden vast gesteld wat met de beschikbare midde len mogelijk is; met de gelijke post zal het nieuwe kabinet dan moeten laten weten wat het denkt te doen, wanneer de urgenties die het erkent meer geld vragen dan normaal beschikbaar is. Tegenstrijdig JVAARBIJ kan de nieuwe regering op tegenstrijdigheden stuiten. Door de werkgeversorganisaties is onlangs in het blad De Nederlandse Onderneming een steentje daartoe bijgedragen. De redactie van dit blad constateerde dezer dagen, dat momenteel een investeringsstimule ring dringend nodig is. Oorzaak? De rentabiliteit van het be drijfsleven in Nederland daalt verontrus tend: het economische groeitempo is in I gelijke mate aan het verminderen. In plaats van de door sommige politici be pleite structerele vermindering van de investeringen acht De Nederlandse On derneming daarom een investerings stimulering nodig. Niet zo zeer terwille van de werkgelegenheid daarov rept het artikel niet maar omdat bij beperking van de toekomstige mogelijk heden tot een vergroting van de reële inkomens, de werknemers toch hun nrit zullen verminderen en versterkte inflatie het eindresultaat zal zijn. Dat rentabiliteit en werkgelegenheid in bepaalde bedrijfstakken inderdaad zorgen baren, hebben we hier meer eens bevestigd. Maar of men de gev welke hierdoor dreigen, wegneemt door een breedgeplande investeringsstimulans betwijfelen we ten sterkste. Wanne* het aanmoedigen van de investeringen niet uiterst zorgvuldig te werk wordt gegaan, wordt vanuit een andere hoek het tempo van de inflatie toch gedreven. Bovendien kost een betekenisvolle investeringsstimulans geld. Geld dat momenteel hard nodig is voor andere prioriteiten. In het belang van deze prioriteiten is het wellicht dat alle injecties voor onze economie met jucturele risico's achterwege blijve.. de hele natie zich gaat gewennen aan een wat rustiger tempo van consump tieve bestedingen. Impopulair QEEN conclusie om populariteit werven. Maar naar onze smaak zal regering welke echt het algemeen belang dienen wil, hoe ze ook samen gesteld wordt, eerstkomende jaren niet met goedkope succesjes kunnen werken Jammer dat ook nu weer met de stembus in het verschiet de kiezer menig verhaal te horen krijgt, waaruit bjj hem de illusie blijft hangen, dat prioriteiten bepalen in feite een heel simpele zaak is. TlJN de voorlopige berichten over het priestercongres in Genève juist, dan valt daar vandaag of morgen de conclu sie, dat de ambtscrisis onder de priesters fundamenteel niet een persoonlijke crisis als oorzaak heeft, doch een structurele zaak is; vooral een zaak welke te ma ken heeft met de structuur van de Kerk. Over het bestaan van structurele kwa len in de Kerk behoeft niet lang getwist te worden; voor ons is evenwel een kardinale vraag, of die kwalen nu oor zaak zijn van de ambtscrisis bij vele priesters, of slechts een aanleiding. Wie ervan overtuigd is, dat de struc tuur van de Kerk oorzaak, de hoofdoor zaak, van de crisis onder de priesters is, zal tegelijkertijd hebben te erkennen, dat de geloofscrisis onder de katholieke christenen ook lot een verkeerde struc tuur van de Kerk terug te brengen is. Maar hoe zit het dan met de geloofs- Oorzaak of aanleiding crisis onder de niet-katholieke christe nen? Ook hun kerkgenootschappen zijn niet vrij van kwalen, maar hun struc tuur is in menig opzicht nu precies zo als velen ten opzichte van Rome en het ambt kritisch-staande priesters begeren. De geloofscrisis onder de katholieken vloeit voort uit een conglomeraat van oorzaken en aanleidingen; de structuur van de Kerk heeft daarmee te maken, maar we wachten nog steeds op het be wijs dat die structurele kwesties de be slissende factor vormen tot twijfelen en „uit de boot stappen" van verschillende katholieken. Wanneer wij dan de crisis onder de priesters in belangrijke mate beschouwen als een onderdeel van een algemener ge loofscrisis, lijken ons de structurele kwalen in de Kerk voornamelijk aanlei ding te zijn tot de crisis bij verschillende priesters, niet dè oorzaak. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het is niet onmogelijk dat de tournee van de Javaanse Hofdansen, georganiseerd door de heer Da Silva. welbekend vanwege zijn 'jaarlijkse Fiesta Gilana, voortijdig afgebroken zal worden vanwege een conflict tussen de zakelijk leider van de groep, de heer Untune Margono en Da Silva. Untung Margono, die van beroep brigadegeneral is, verwijt Da Silva dat hij het contract niet nakomt en dat hij in gebreke is gebleven waar het kleding en voeding van de dansers betreft. De heer Da Silva zou volgens de zakelijk leider van de dansers een garantiesom moeten storten bij hem of een neutrale derde persoon. De manager van Fiesta Gitana heeft door middel van zijn advocaat mr. F. M. Enschede laten weten dat de aanspraken en wensen van mijnheer Margono absoluut ongegrond zijn en dat hij er niet aan denkt ze in te willigen. „Ik heb", vertelde de heer Da Silva ons, „enige uren met mijn advocaat het contract bestudeerd en we zijn tot de overtuiging gekomen dat alles volkomen klopt, de heer Margono wil alleen maar meer geld hebben. U mag het contract en de hele correspondentie inzien; ik heb niets te verbergen. Wat huisvesting en «loding- aangaat. Ik heb van tevoren 15.000,- overgemaakt om winterkleding voor de mensen te kopen. Het Scheveningse hotel Zeekant 106 hebben zij zelf uitgezocht. Het is een keer voorgekomen dat zij daar rijst hebben gekregen die niet helemaal gaar was omdat er per vergissing voorgekookte rijst opgediend werd. Maar is dit een motief om mij cp deze manier aan te vallen De beide prinsen d:e deel uitmaken van de groep moeten zich natuurlijk distantiëren van derge lijke zakelijke geschillen, maar zij betuigden mij dat zij niets Liever willen dan dat het tournee voortgezet wordt". NEDERLAND I NOS 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Kunst in de politiek 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 uur: De school is niet voor iedereen 21.40 uur: Carte Blanche, show 22.30 uur: .Journaal 22.35 uur: NEDERLAND II NOS 18.4r, uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: 19.05 uur: Den Haag vandaag Van gewest tot g» 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS 20.21 uur: De zeven zeeën 21.10 uur: Talentenjacht 22.10 uur: Rendez-vous met Sandor Vidak IK OR 22.25 uur: Ouders en geloof 22.55 uur: Pol. partij 23.05 uur: Journaal Siviebertje gaat zaterdag op de t v. feestje bouwen, omdat h\j dan als zwerver twaalfeneenhalf jaar in de clinch ligt met de gevestigde orde, belichaamd in Bromsnor. Terwille van de opnamen is dit feest al danig gevierd- Kinderen bestrooiden de twee hoofdfiguren met confetti en de heren Doderer en Geels bedachten elkaar met geschenken- hou Geels kreeg een zilveren tafelsigarettendoos en Joop Doderer een kleurenfoto, die binnenkort n de vorm van een affiche zal verschijnen. NEDERLAND 1 20.21 uur: KRO: Televizier 19.30 uur: 21.10 uur: Kopduel Magna Carta, pop 20.00 uur: Schooltelevisie 21.40 uur: 22.50 uur: Journaal 20.21 uur: Black and White 18.35 uur: Fabeltjeskrant Journaal Minstrelshow 18.40 uur: 21.11 uur: Pol. partij NEDERLAND II Brandpunt 21.36 uur: De wrekers 22.26 uur: Journaal NOS: 18.45 uur: AVRO: Fabeltjeskrant Riskante kerk 19.05 uur: 18.55 uur: 22.56 uur: Sportpanorama Journaal Pol partij 20.00 uur: 19.05 uur: 23.06 uur: Journaal Ter visie Journaal mei gegeven In de Pelikaanhal te Tilburg. se Het concert wordt gegeven onder J"1 auspiciën van de Stichting Tilburg Totaal. Het optreden van Joe Frazier en The Konckouts wordt onder streept door de Joe Frazier Dancers. g TILBURG Wereldkampioen- boksen Joe Frazier komt naar Euro tracteerd The Bobby Boyd Congress (eveneens voor het eerst buiten Eu ropa optredend) In deze groep speelt o.a. Carl Wayne, voorheen behorend tot The Move. Ook deze groep heeft een eigen dansensemble. The Con- k als leider van de pop-groep ..The Knockouts". Het eerste concert in de tournee, tevens het enige optreden in Nederland, wordt op zaterdag 15 aan dit popconcert 30 artiesten mee- werken. De kaartverkoop wordt o.m. verzorgd door alle VW-theaterbes- preeekbureaus in Nederland. k Tv-nieuws voor kinderen MüNCHEN (A-P-). De Westduitse t.v. is van plan 's middags speciale nieuwsuitzendingen voor kinderen te geven. Een woordvoerder zei. dat de bulletins gericht zullen zijn op kin deren van pngeveer tien jaar- voegde hieraan toe, dat bij een studie gebleken is, dat kinderen boven deze leeftijd de voorkeur voor nieuws uitzendingen hebben en dal kinderen van acht en jonger over het. algemeen geen belangstelling voor het nii hebben. Het is niet de bedoeling nieuws uit de kinderwereld te brengen, maar het grote nieuws in de wereld begrijpelijke vorm voor kinderen presenteren. Cannes toont befangstefling voor video cassettes (18.19-18.29 Verkiezingsuitzending: De Boe- NOS Concertgebouworkest en solist, Sti en Partij; 18.30-18 41 Nieuws). 19.00 Skapeltc Beilin en Dresdner PhilharmJ CANNES (ANP) In het festivalge bouw van Cannes, waar ook elk jaar het filmfestival wordt gehouden, huist sinds maandag het allereerste video-congres. Talrijke producenten tonen er hun eer ste, op de huiskamer afgestemde opna- me-apparatuur. Met deze betrekkelijk kleine kastjes is het mogelijk om televi sieprogramma's op te nemen, filmpjes In de huiselijke kring te vervaardigen en eventueel wanneer er straks door produktiemaatschappijen vooral opgeno men programma's gereed zijn thuis cursussen of amusementsseries te bekij ken op een zelf vast te stellen tijd. De video-cassette recorder komt bin- j nen het bereik van menigeen, nu men eind 1971 of in 1972 toestellen op de i markt hoopt te brengen die ongeveer i even duur zijn als een kleurentelevi- sietoestel. Vandaar dat vrijwel alle pro- ducenten van elektronische apparatuur i ter wereld in Cannes aanwezig zijn. Zij verwachten een geweldige markt aan te i boren, die het filmwezen en de biosco- i zal overvleugelen. In Cannes zijn vrijwel alle Nederland- omroepverenigingen, die meedoen een internationale programma-uit- in om de VNU, Polytel Am- 'olyscope Hilversum, de Ne- televisie en theaterproduktie >rt en Thijs Chanowski. Bijna alle programma's bestaan ech- ;anten zijn het namelijk niet eens nen worden over eenzelfde systeem, over de auteursrechten is nog wei- bekend. Op dit eerste video-congres men het eens moeten worden over aantal belangrijke zaken wil de ist van de video-cassette niet sterk raagd worden. Een collage van liedjes, dialogen, statements en feiten over de vakantie wordt vanavond gegeven in het VPRO-programma Carte Blanche. Medewerkenden zijn; Jenny Arean, Adèle Bloemendaal, Hetty Blok, The Blue Diamonds, het Internationaal Folkloristisch Danstheater, Leen Jongewaard, Liesbeth List, Rob v. d. Meeberg, Jerry Rix, Lyn Wolseley en vele anderen. De teksten zijn van: Noel Coward. Kees van Kooten. Jaap van de Merwe. Cees Nooteboom, drs- P, Annie M. G. Schmidt, Speenhoff, Mikis Theodorakis en vele anderen. VPRO, Nederland I, 21-40 uur- HILVERSUM I nationaal Spectre IBELGIE 324 m NEDERLANDS 12.00 Nieuws, mededelingen en SOS-» richten. 12.08 Intermezzo. 12.15 Gevari# programma. 12.55 Buitenlands pers. 11.30 Fluit en piano: moderne muziek. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de we reld: populair programma over ontwikke lingshulp. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit- Jazz in PePijn wordt zondag besloten Organisator Wim van Woerkens pre senteert op zondag 25 april aanstaande een uitgebreid jazzprogramma als sluit stuk van dit seizoen. In een lange reeks matinées traden vele bekende en veler genoegen ook nieuwe solisten op, musicerend in praktische alle genres die de jazzmuziek ons te bieden heeft. Het strekt de organisator tot eer dat in zijn concerten jonge solisten de kans hebben gekregen zich aan het publiek te presenteren, te meer omdat deze certen lucratief bezien zeker niet trekkelijk zijn gebleken. Van Woerkens zal het slotconcert een aantrkrekkelijk aanzien geven. Het programma zal 's middags zoals gebruikelijk om 15.00 uur beginnen en ditmaal tot mid dernacht doorgaan. De manifestatie zal worden geopend door de cabaretier Hessel van der Wal, die fragmenten zal brengen uit zijn programma „De heren worden bedankt". Jazzmuziek zal in dit trio Frans~Elsen met de altsaxofonist programma worden vertolkt door het Piet Noordijk; het trio van pianist Henk Alkema; de opmerkelijke formatie „The Electric House" met vocaliste Henny Vonk alsmede het kwintet van de be kende pianist Rob Agerbeek. De vocale blues tenslotte zal door Leo Unger ten gehore worden gebracht. Première van nieuwste film Rim de la Parra in Duitse bioscopen AMSTERDAM (ANP) De nieuwe j film van de Amsterdamse cineast Pim i de la Parra, „Blue movie", met in de I hoofdrollen Carry Tefsen, Ine Veen. Hu- i go Metsers en Kees Brusse, gaat vrijdag I 23 april a.s. in première in München. I Een week later start de film In 26 andere Britse bioscopen. De film komt In augus- I fcus in de Nederlandse bioscopen in cir- Elk jaar verdwijnen er kinde ren van de lagere school. Omdat ze niet mee kunnen komen. Een deel van deze kinderen gaat naar het buitengewoon onder wijs voor debielen. Niet omdat ze debiel zijn, maar omdat de gewone lagere school niet weet wat ze met deze kinderen aan moet. Er zijn in Nederland on geveer 35.000 kinderen die naar dit debielenonderwijs gaan, waar de klassen kleiner zijn en aan ieder kind aparte aandacht kan worden geschonken. De naam debielenonderwijs is trouwens volstrekt onjuist, om dat in de eerste plaats niemand precies weet wat debiel is en omdat het niet gaat om kinde ren die dom zijn. maar om kin deren die niet of niet voldoende in staat bleken de dingen te leren waarvan wij hebben afge sproken dat ze in beslissende mate belangrijk zijn. Men ziet in deze film o.a. dr. N. J. A. van Oudenhoven, die een proef schrift over debielen schreef, drs. H. G. Bos. psycholoog, de heer H. Zilverberg, hoofd van een school voor buitengewoon onderwijs, de heer P. van Thiel, hoofd van een openbare lagere school. VPRO, Ned. I. 20.50 uur. Een programma namens de kunste naars over de kunst in de politiek zien we vanavond op de VPRO-tv. In studio Bellevue heeft Joop van Tijn gesprekken met o.a. mevr. Van Veen- endaal (DS'70), drs. E. Visser (D'66), de kunstschilder Jan Sierhuis, schrijver Bernlef en Wim Sinnige (directeur van de federatie van beroepsvereni gingen voor kunstenaars en PvdA- gemeenteraadïlid tn Amsterdam) De regie heeft Huib de Vries. VPRO, Ned. I, 19.12 uur. Geen avond gaat voorbij of bet teken van de verkiezingen verschijnt op het scherm. Zelfs het kerkelijk informatie programma „Kenmerk" moest wel meedoen met een gesprek van rechts en links over de vraag in hoeverre je politiek kunt bedrijven vanuit en mét het evangelie. Dat is altijd een pran gende vraag geweest en geen t.v.- kükcr zal maar cén ogenblik verwacht hebben dat die nti meteen opgelost zou worden. De CHU-aanvocrder Udink schonk nog de meest klare wijn. dan was de lieer De Gaay Fortman nogal duidelijk waar het de eveneens om streden „macht" gold (want wie ter wereld kan regeren zonder macht) cn minister Klompé zette ook wel dapper haar standpunt uiteen maar ontweek toch de vraag betreffende het onvol doende verzet van rechts tegen het on recht dat gepaard gaat met Vietnam. De AVRO vulde een groot deel van de kijkavond met d oude film Rebecca, j die in één der programmabladen aan- j gekondigd was als „een negentiende- j eeuwse geschiedenis in damesroman- stijl", die door de kundige Hitchcock I volledig uitgebuit was in een Ameri- kaanse produktie. Daar mag mogelijk iets van waar zijn, maar als echte ver- j haalfilm deed hij het toch nog uit- stekend en we denken dat velen ervan genoten hebben. Wie het dus bü Rebecca gehouden heelt en de Sent.- Bergershow daardoor over sloeg, behoeft zich niet te beklagen want de AVRO deed een fatale mis greep met dit prul van Duitse origine, dat in één woord: vulgair, plat en onge nietbaar bleek waaraan we verder maar geen zet- en drukkosten zullen besteden. Prompt daarop weer een politieke partij, ditmaal dc P.v.d.A. Op het andere nel ter afwisseling Studio Sport, om even te bekomen van dc spanning rond de kastcclvrouwe van Manderley, en vlak voor het naar bed gaan alweer kiezers en gekozenen waarbij «naar liefst vUf partijen de „kiezers uit de knoop" trachtten te helpen. En dat was dan de avond van 21 april anno 1971. Nog zes dagen en dan naar het stemhokje. A.I. (ADVERTENTIE) ROTISSERIE: specialités du chef LE BISTRO: tqpisch Franse gerechten service sur assiette CRÉPERIE: 't Pannekoekenhuijsje anno 1907 SCHOUT- EN SCHEPENEN CAMERS exclusieve parties in privé sfeer Muziekschool- directeuren plegen overleg AMERSFOORT (ANP) De „Stich ting Overleg Muziekonderwijsinstellifl- gen" (SOM), samenwerkingsorgaan voor de 120 muziekscholen in Nederland heeft onlangs een landelijk overleg muziekschooldirecteuren in het li geroepen, In het bestuur van dit over leg werden gekozen de muziekschooldi recteuren: P. Kurpershoek Vorzitter, Hengelo), O. Bootsma, J. Dekker, A. P- van Deursen en A. W. M. Herckenrath Met ingang van 1 mei is mr. H. I Waage benoemd tol algemeen secreta ris van de SOM. De stichting behartig de belangen van muziekscholen, zorgt recente acties, publikaties studies onder meer betreffende; de sub sidiepolitiek van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de arbeidsvoorwaarden, de in* troductie van de lichte muziek aan d« muziekscholen, klassikaal instrumen taal onderwijs, de relatie met de ande re muêische vakken en de verhoudlnl tot de conservatoria.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2