SENSATIEAVOND IN ZUIDERPARK Sparta oogstte ovatie in het duel met „dubbel geprikkeld" FSC Tsjechen wonnen in drie minuten van Wales (3-1) Anderlecht aast op Rensenbrink JAN WIENESE ROEIT WEER IPKE IACOBS ITBLINKER Bil ORTUNA S.C. Van Ravens weer in 't veld als grensrechter Onelegant onderhandelen DONDERDAG 22 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 EMIII!!llillllll!lllllli;ii!llllllll lllilll!lilllllllllllllll!ll!l!!llllll|!|lll|lll|llffl lllllllillllllllillllilllllilllllltlllllllllllllllllllllllllllllilllll liiiiiriiMMiiiiiiiii* iifiiKniniiijiiiiiMKiianniih'iiiitiiinniiinitiniiniijiinitiifiiitiiiiiittiiiiiiiiiiiiiAfliinnnninininiiniiii PEN HAAG Scheidsrechter Koen Brouwer keek na afloop van de meest sensationele bekerwedstrijd uit de historie van de KNVB in ADO's kleedkamer vermoeid omhoog en zei laconiek: „Het enige wat ons nog kon overkomen was het instorten van een tribune en het uitvallen van het licht". Somberheid, die echter onmiddellijk wegdreef toen hij uitlegde: JMaar voor mij was het een enorm fijn duel. Echt mannelijk-hard, met ifeer bovendien". Het feit, dat Ruud Krol, Ajax' vleugclverdediger, op dat moment door twee reserves werd weggedragen met een gebroken kuit been was geen bewijs, dat Brouwer ongelijk had. Het was wel een grote tegenslag voor Ajax, die de vreugde over de overwinning van 20 op SEC, waardoor het een finaleplaats veroverde in de strijd om de KNVB- eker temperde. Krol werd naar het Academisch ziekenhuis van de vrije universiteit in Amsterdam vervoerd. Hij is voor de rest van het seizoen uilgeschakeld want zijn been zal zes tot acht weken in het gips moeten. De sabotage aan de doelconstruc- lies in het Zuiderpark is aan het licht gekomen. Het doel hangt er tolkomen scheef bij. De ver baasde spelers van N.E.C. nachten hulpeloos op scheids rechter rBouwer, van wie ze ver nachten. dat hij zal beslissen wat er moet gaan gebeuren. Het was me het avondje wel bij deze wedstrijd om de beker, die in ons land geen opwinding meer zou kunnen brengen. Behalve het „doelpaleninci- dent" gebeurde gisteravond in het Zui- derpark nog veel meer. Na een felle, maar niet gemene eerste speelhelft, waarin Ajax domineerde maar geen kans kreeg om te scoren, begon het spektakelhoofdstuk weer met het eerste doelpunt van Ajax. De rust was onge- veer tien minuten verstreken toen Dick van Dijk zich langs de centrale verde diger Eggenkamp wrong. Omdat hij de bal binnen speelbereik bleef houden, liet scheidsrechter Brouwer gewoon doorspelen, waarna Eggenkamp geen andere oplossing meer overbleef dan aan de noodrem te trekken. De straf die hij daarvoor kreeg, een strafschop, was volkomen te rechtvaardigen. Gerrie Mühren, de nuchterste van alle Ajacie- den, moest zich achter de bal plaatsen en zijn opdracht volbracht hij met zo veel precisie dat doelman Nico de Brec kansloos was (10). Gebroken Tot dat moment was NEC in de tweede helft overigens lang niet zo kansloos geweest als voor de rust. Ondanks de veldmeerderheid van Ajax kwam Cas Janssens een keer in een droompositie. De door Feijenoord benaderde Jendros- sek gaf hem de bal haarzuiver op de schoen toen hij vrijstond en zonder zich te bedenken schoof hij op de twee Ajaxverdedigers Krol en Rijnders af die hem nog in de weg stonden. De verwachte tackle, om hem te stoppen, bleef door een onbegrijpelijk misver stand uit. waarvan Janssens onmid dellijk profiteerde. In een vloeiende be weging gleed hij beide opponenten voorbij. Het was daarna alleen maar aan de attendheid van doelman Stuy te danken, die zijn doel zeer snel ver kleinde. dat NEC een voltreffer werd onthouden. Ruud Krol bleef op de grond liggen. Zonder dat van enige ruwheid sprake was Krol moet een te bruuske be weging hebben gemaakt moest Ajaxarts de diagnose stellen dat Krols kuitbeen was gebroken, wat later in het ziekenhuis werd bevestigd. Gespannen De stemming in het veld was door alle onverwachte ontwikkelingen voor en gedurende deze sensationele bekerwed strijd zeer gespannen. Dat was aan alles te merken, vooral op het ogenblik toen Johan Cruyff op een zeer onbe hoorlijke manier door Kornelis onder uit werd gehaald. Een flits van woede bracht Piet Keizer helemaal uit zijn gewone doen. Hij trok zich de charge tegen Cruyff zo aan, dat hij Kornelis. zelf ook van pijn kronkelend op de grond, met een vuistslag wilde treffen. Johan Cruyff, die niet wist wat hij zag, kon hem niet bedwingen, waarna de toesnellende Nico de Bree dit duel van de verrassingen redde van nog een onplezierig incident. Hij tilde de woe dende Amsterdammer als een klein kind op en droeg hem zeker twintig meter het veld in. Scheidsrechter Brouwer, van wie ver wacht werd dat hij Keizer naar de kleedkamer zou sturen, ging niet zo ver en gaf later daarvoor een simpele verklaring. „Toen De Bree de Ajacied oppakte, liep ik achter hem aan met de bedoeling Keizer eruit te sturen zodra hij zou slaan. Maar dat deed hij ge lukkig niet. Ik vind, als twee sport mensen zelf de problemen weten op te lossen dat een scheidsrechter het dan niet moet doen. Tussen haakjes: alle lof voor De Bree. Wat een kordaatheid van hem om zo in te grijpen Meerderheid Het publiek kwam daarna duidelijk op de hand van Ajax, wat het liet blij ken met een gescandeerd „Ajax, Ajax". Ondanks het feit, dat de Amsterdam mers zeer veel moeite hadden de bik kelharde tackles en slidings van NEC Misselijk JO lang de vandalen niet z(]n gegrepen, moeten het veron derstellingen blijven. Maar het gaat er sterk op lijken dat een groep onverlaten doende is Den Haag als sportstad in diskrediet te brengen. Onlangs werden in het bedrijf en de woonboot van de heer Kroesemejjer, voorzitter van Hol land Sport, vernielingen aange richt. Gisteren bleek dat op het terrein van ADO op misselijke wijze was huisgehouden. Het één zou verband kunnen houden met het ander. Het is evenwel ook zeer mogelijk er zijn meer clubge bouwen met een „bezoek" vereerd dat een aantal lieden, die het niet zo nauw nemen met ander mans bezittingen, eenvoudig uit is op vernielingen. Dan zijn kantines en doelpalen en een verlaten woonboot objecten, die daarvoor in aanmerking komen. De helden weten dat zij onbewaakt zijn. Zo als vorige week snel recht werd gesproken bij het blikjesincident op het PSV-terrein, zo mag ge hoopt worden dat de Haagse politie in staat zal zijn snel degenen te vinden die zich op zulk een wan staltige wijze misdragen, zodat ook zij bestraft kunnen worden. En hard! Het mangelwerk 1 te ontwijken, bleven zij door hun tech nisch surplus in de meerderheid. Met uitzondering van het moment dat NEC's topscorer De Jong toch nog voor een ommekeer in de wedstrijd had kunnen zorgen. Een kwartier voor tijd dreef hij de bal verraderlijk snel het straf schopgebied van Ajax binnen. Door deze manoeuvre verraste hij iedereen. Weer stond dus een speler van NEC vrij voor Stuy, maar weer maakte de doelman zich „zo breed mogelijk". Het lukte, want de bal sprong tegen zijn Aan alle spanning kwam pas een einde toen NEC enige minuten voor tijd iels- te ver opdrong en Johan Cruyff bij een afgeslagen Nijmeegse aanval de ruimte kreeg, die hij nodig had. Enige onna volgbare wendingen van de begenadig de voetballer waren voldoende om de totale verdediging van NEC te ver rassen: 2—0. Aan de wedstrijd, waar geen ontkno ping meer voor mogelijk was omdat er zich al te veel sensaties hadden voor gedaan, kwam toen maar een geruis loos einde. HANS DE BRUYN AMSTERDAM kampioen Jan Wie a.s. terug op het Amstel-sculler. die zich tijdelijk trekken, heeft ingeschrevei lange afstandkampioenschap Amstel, beter bekend als de the River. Olympisch skif- lese keert zondag vedstrijdwater. De »rig seizoen besloot ,'edstrijdsport terug het (Van onze sportredactie) EN BOSCH „We hebben in ieder geval laten zien dat Sparta kan Ktballen". Georg Kessler tilde er niet zo zwaar aan dat zijn ploeg een «He speelhelft in underdog Förtuna SC een gelijkwaardige tegenstander id moeten erkennen. „FSC was dubbel geprikkeld", legde Kessler uit. Een eerste omdat het tegen Sparta speelde en ten tweede", glimlachte de die eens zelf in Sittardia voetbalde, „speelde het tegen mij. Maar ik ii geen moment bezorgd geweest. We. zijn in de bekerfinale en dat we innen voetballen, hebben we in de tweede helft bewezen. Veel aan de en tempo, zo hebben we de hele competitie nog niet gespeeld die periode vooral op uitblinker Sipke Jacobs (vorig jaar Racing White), Aben (vorig jaar nog amateur) en Geyselaars (Kessler: „Die jongen houdt een belofte in, die nu al grotendeels is uitgekomen). Maar Sparta bezat een killer, meer dan één zelfs. Op een psychologisch belang rijk moment vijf minuten voor de rust sloeg Sparta toe. Nol Heyerman lanceerde de op links volkomen onge dekte Klijnjan. wiens schot wel door doelman Vogels werd gekeerd maar de bal stuitte weg en de toestormende Kristensen scoorde in het verlaten doel (2—1). Kessler zich geen zorgen maakte, ih gezien de wedstrijd onlogisch, rtuna S.C. Kessler sprak steeds f Sittardia had al na tien minu- Sparta op een achterstand gezet en Publiek dat met 2500 man schaars 1 opgekonryen, rook de sensatie toen öbels van talmen in de Spartaanse jtnsie profiteerde door plotseling de _s Pim Doesburg te koppen ■0). "ta antwoordde echter meteen. Nol lerman. de centrale figuur achter voorhoede, gaf een grandioze pass lr Kowalik die vrij op het doel tormde van Vogels, die geen andere Rijkheid meer zag dan de Spartaan de benen te pakken, wat scheids toter Van Gemert uiteraard niet on- raft liet. Klijnjan schoot de straf- toP feilloos in (11). De pogingen 3 Sparta om FSC snel op de knieën brengen, faalden daarna op alle Men. Tot de rust nivelleerde Fortuna bet klasseverschil met enthou- kme en grote levendigheid in het feL taf dan één Bosveld De tweede helft heeft het er even naar uitgezien dat de Limburgers nog gelijk zouden komen, maar toen na negentien minuten Vogels zich verkeek op een afstandschot, via een Limburgse ver dediger van Charly Bosveld, was het bekeken. Sparta dat met een voor sprong van 31 rustig kon gaan spelen, liet toen zien waartoe het in staat is Nog geen twee minuten later kogelde opnieuw Bosveld (Kessler: „Hij is voor mij het grote winstpunt, een grote persoonlijkheid") weer van grote af stand in (4—1). Daarna is het vrijwel alles Sparta ge weest wat de klok sloeg en het oogstte in de tweede helft een ovatie van het publiek dat in de eerste helft FSC- ondersteunde. „We hebben toen laten zien wat we kunnen", aldus Kessler. „we hadden meer doelpunten kunnen maken maar wij hebben ons gespaard voor zondag. Daarom heb ik Kowalik. die een lichte maar ongevaarlijke rug blessure heeft, en Kristensen eruit ge haald". DEN HAAG Voor het Europees kampioenschap voor ledenploegen zijn gisteravond diverse wedstrijden gespeeld, waarin de mini-voetballanden Cyprus en Malta gevoelige nederlagen leden. In groep 1 won Tsjecho-Slowakije in Swansea mei 31 van Wales dat door Ron Davles vier minuten na de rust uit een strafschop de leiding nam. Eerst tien minuten voor het einde grepen de Tsjechen de winst door binnen drie mi nuten drie keer te scoren, achtereenvol gens door Caplovic, Taborski en nog maals Caplovic. De "stand üi groep I Tsjecho-SlowaktJe 21 0 +—2 if Voor rust 50 In groep drie werden twee wedstrijden gespeeld. Engeland, dat met de rust met 10 leidde, versloeg Griekenland met 30. Chivers gaf óe Engelsen voor zes tigduizend toeschouwers in het Wembley- stadion in Londen de leiding. Geoff Hurst scoorde in de zeventigste minuut en Lee vier minuten voor het einde. In Luzern (18.000 toeschouwers) won Zwitserland met 50 van Malta door doelpunten van Blattler (14). Kunzli (17), Quentin (26). Citherlet (28) en Müller (30). Na de rust geloofden de Zwitsers het wel. De stand in groep drie is De stand in deze groep i In een vriendschappelijke wedstrijd in Novi Sad won Roemenië met 10 (rust 00) van Joego-Slavië, dat voortdurend (Van sportredactie) DEN HAAG. De tweede sen satie bjj de meest spectaculair verlopen bekerwedstrijd van de laatste jaren AjaxN.E.C. was het invallen als grensrechter van Lau van Ravens. Na zijn optreden in de Europa-Cupwedstrijd P.S.V. Real Madrid, toen de Ierse grensrechter Barrett tegen de vlakte ging door een bierblikje, moest de Schiedammer gister avond de Rotterdamse grens rechter Cees de Bruin vervangen. Deze werd door de Ajacied Wlm Suurbier bij een rush langs de zijlijn tegen de grond gelopen, waarbij De Bruin vier minuten voor tijd een duim uit de kom opliep. Het was Van Ravens tweede sensationele invalsbeurt binnen twee weken. Na afloop zet hij laconiek: ,.Zk geloof, dat ik voor Tnijn '-plezier maar niet meer naar voetballen ga kijken, want ik ben toch nooit vrij". Hattrick Best In groep vier werd Cyprus in Belfast met 50 door Ierland verslagen (rust 20). Veertienduizend toeschouwers za gen een hattrick van George Best. Het scoreverloop was: Dougan (2), Best (44, 47. 56), Kaïlis (eigen doel) Stand in groep vier Noord-lerlanU s 2 o a 8—a 4 Spanje 1 J 0 0 3-0 2 Nooit voetbal gezien toch hoofdprijs toto LONDEN Bert Crocker, een 5ft-jarige geheelonthouder en nief- roker uit een landelijk dorpje bij Plymouth, heeft deze week in een Britse voetbalpool een re cordprijs van 400.000 pond sterling (bijna 3.5 miljoen gulden) gewon nen Crocker, van beroep chauf feur. leeft zo sober, dat zijn vrienden zich in gemoede afvra gen wat hij met het kapitaal dat de voetbaltoto hem bracht zal doen. Hij heeft nog nooit een voetbalwedstrijd gezien en ver dient slechts 18 pond per week, zo'n 150 gulden. Nixon wil Chinese tafeltennissers ontvangen WASHINGTON (AP) President Nixon wil de Chinese tafeltennisploeg persoonlijk ontvangen, evenals premier Tsjoe En-Lai de Amerikaanse ploeg heeft ontvangen. Na.r in Washington verluidt, speelt Nixon zelf reeds tafeltennis op de Chinese manier. (Van onze sportredactie) BRUGGE Rob Rensenbrink is momenteel de inzet van een Bel gisch transferschandaal. Omdat de spannende titelrace tussen Stan daard Luik en FC Brugge nagenoeg is beslist in bet voordeel van de Waalse club achtte Anderlecht zich van de morele verplichting ontsla gen en nam contact met de Am sterdamse vleugelspeler op om za ken te doen. Dit is gebeurd zonder toestemming van FC Brugge, waarover in België momenteel veel te doen is. Rob Rensenbrink, aan wie koeien met gouden horens werden beloofd, heeft onderhandeld en zijn club beraadt zich nu mok kend over wat het kan bieden om hem te behouden. Brugges mana ger Hutsebaut: „Wij hebben in het bestuur deze zaak uit en te na besproken. Maar er kon nog steeds geen overeenstemming worden be reikt. Een gedeelte van mijn colle ga's zei. laat hem maar gaan en een andere groep wilde hem kost wat kost vasthouden." De al jaren slepende moeilijke verstandhouding met Anderlecht speelt in deze zaak een grote rol. Het gaat om de hegemonie van het Vlaamse deel, dat FC Brugge betwist. Zijn con clusie luidt dan ook: „Er zit een vies luchtje aan deze zaak. Ander lecht heeft zeer onelegant gehan deld." Rob Rensenbrink heeft twee zeer goede seizoenen bij FC Brugge achter de rug. Vooral in de Europese bekerwedstrijden voor cupwinnaars was hij vaak met de andere Nederlandse gastarbei der bij FC Brugge Henk Houwaart. die voor vijf jaar wil bijtekenen. de grote uitblinker. Manager Hutsebaut: „Wij hebben er dan ook nooit spijt van gehad hem bij DWS te hebben wegge haald. Maar die tevredenheid over zijn spel houdt niet in. dat FC Brugge ook niet een beetje teleur gesteld is in zijn houding van dc laatste tijd. Hij verschilt op dit moment duidelijk met vroeger", vervolgt de Belgische official. „Door de beloftes die hem werden gedaan is hij minder club-minded geworden, als u begrijpt wat ik be doel". Waar dus alles om draait is het feit, dat Rob Rensenbrink zich op het moment dat zijn contract bij FC Brugge afloopt, voelt aange trokken door het aanbod van An derlecht. Daar komt bij. dat in Brussel momenteel oud-Brugge of- rical Vanderstock dc lakens uit deelt, die een vurig bewonderaar ROB RENSENBRINK koeien met gouden horens van zijn spel is. Hij wil de oude Anderlecht-dynastie in het Belgi sche voetbal herstellen, en heeft geëist, dat hij Rensenbrink daar voor tot zijn beschikking krijgt. De op jaren komende Puis zou de Brusselse voorzitter daai willen af staan. Als Anderlecht Puls wil rui len. met natuurü'k een niet onaan zienlijke geldsom erbij, overweegt FC Brugge een transactie. Ook over de opvolging van Brug- ge-trainer Frans de Munck bestaat weinig onzekerheid meer. Het is een publiek geheim in Brugge, dat Leo Canjels, de huidige oefenmees- ter van NAC, die zijn vertrek al enige tijd geleden aankondigde, zich binnenkort zal voorstellen aan dc Vlaamse spelers. Manager Hut sebaut: „Hij is een van onze belang rijkste gegadigden. Meer is er niet over te zeggen. Maar aan het einde van deze maand moet de zaak rondkomen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11