Kabinet komt niet terug op besluit Reünie Bataven Premier De Jong over benoeming burgemeester Naast advies van de raad nog andere belangen in het geding Iets meer om verder belasting te werken Pessimisme bij D'66 over plan-zuid blijft Verkeer op „Corsodag Ontploffing in gebouw van EZH JuhSDAG 21 APRIL 1971 LEIDEN ..Inspraak is niet hetzelfde als benoemings bevoegdheid" en ,.op een genomen beslissing wordt niet teruggekomen", aldus minister-president P. de Jong op de verkiezingsbijeenkomst in Leiden, waar de socialistische Leidse fractievoorzitter mr. In 't veld hardnekkig probeerde het laatste nieuws los te krijgen over de te benoemen Leidse burgemeester. De premier bleef in alle duidelijkheid in het vage, want meer kregen In 't Veld en de vele aanwezigen eigenlijk niet te horen over de nieuwe burgemeester. De vraag bleef namelijk open of het kabinet inderdaad reeds een besluit heeft genomen over de nieuwe burgemeester (de Noordhollandse gedeputeerde dr. Vis (WD) wordt het stelligst genoemd), want de uitspraak van de premier over het niet terugkomen op genomen beslui ten kan ook in zijn algemeenheid gelden. De heer De Jong zei wel, dat de regering het advies van de gemeen teraad betrekt bij een beslissing, maar een uiteindelijke beslissing hangt wel af van het afwegen van alle belangen. Debat opgewarmd door storing bij Lichtfabriek Minister Bakker i n Leiden LEIDEN „De wel vaartsverdeling moet op een eerlijke wijze gebeuren. Dat zal één van de hoofdtaken van het kabinet zijn: gezamenlijk met vakbonden en organisaties de contouren uitzetten voor een beleid voor de komende vier jaar. Wij zullen het met elkaar moeten vinden. Als wij alleen staan zal het niet lukken. Het betekent wel, dat de men taliteit moet veranderen. Men zal iets moeten afstaan om méér te kunnen doen. Dat geldt ook voor de bonden en organi saties". Met woorden in deze strekking zei minister P. Bakker gisteravond in de ^Stadsgehoorzaal, dat een belastingver hoging van ongeveer een half procent, redelijk is. Ondanks dut meer dan eens kritiek op het huidige kabinet werd geuit, meen de drs. Bakker, dat men het er al met al goed heeft afgebracht. Dat dit de eerste regeringsperiode is geweest waarin zich geen kabinetscrisis heeft voorgedaan, vond hij een unicum. Waardering toonde hij voor de minis ters Roolvink, Polak en Veringa. ..On danks de kritiek op Veringa, hebben wij nu één van de modernste wetgevin gen wat betreft het universitair onder wijs", aldus spreker. Als minister van Verkeer en Water staat ging drs. Bakker aan de verkeers problematiek niet voorbij. Van rijkswege is in de afgelopen vier jaar veel gedaan. De aandacht was daarbij echter wel voor namelijk gericht op de randprovincies. Toch komt ook Zuid-Holland niet slecht uit de bus. In dit verband wees de mi nister op rijksweg 11 (AmsterdamDen i Haag. via de Haagse Schouw) en de pro- vincialeweg 16. die in het uitvoerings programma zijn opgenomen en in 1975 klaar zullan zijn. Ook Leiden zelf mag niet mopperen. Voor de Leidse binnen stad staan tal van verbeteringen op uit voering te wachten, waarvoor het rijk zeven miljoen gulden beschikbaar stelt. Dr. C. Boert ien. Tweede-Kamerlid, hield een kort betoog over democratie en bewapening. Buitcnparlementaire- actie juicht hij toe, als daarmee de demo cratie in Europa is gediend, kernbewa pening is in strijd met Gods woord. In het program van actie worden tal van voorstellen genoemd. Onder meer wil men komen tot verdragen waarbij de produktie van kernwapens wordt gestopt cn biologische en chemische W3pens wor den verboden. Nieuwe vindingen op wapentechnisch gebied wil men onder controle houden. Daarnaast bepleitte de heer Boertien kernvrije zones. Feest in verschiet voor filatelisten NOORDWIJK De afdelig Noord- wijk van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars heeft in Flo ra haar maandelijkse vergadering ge houden. Deze keer stonden de voorbe- ridingen voor de Internationale Ruil- avond centraal, die op tweede pinkster dag georganiseerd zal worden in sa menwerking met de zustervereniging, „Philatelica". Bovendien sprak men reeds over eventueel te organiseren festiviteiten ter viering van het vijfentwintig jarig jubileum van de vereniging. Dat feest impliceert tevens een heuglijk feit voor bestuurslid Jac. Vink, die van de kwart eeuw achter de groene tafel vierentwintig jaar als secretaris fun- Het debat over de te benoemen Leid se burgemeester bracht ook nog aan het licht, dat er binnen de Leidse gemeen teraad. hoe unaniem die was in dc tekening van het „profiel van dc nieu we burgemeester" toch nog wel de no dige tegenstellingen leven. Hel KVP- raadslid Ham vroeg grimmig aan mr. In 't Veld hoe hij het zich kon aanma tigen een oordeel uit te spreken over de kandidaat dr. Vis. een man. die men nauwelijks kent. Hoewel in de Stadsgehoorzaal vele politieke tegenstanders aanwezig waren het gonsde van de PAK'ers werd er over het algemeen rustig en ont spannen gedebatteerd. Toch kreeg de pre mier het wel even warm en met hem het hele gezelschap. Maar dat had een andere oorzaak. Bij de Stedelijke Lichtfabrieken deed zich op een be paald moment een storing voor en toen de storing bij de SLF verholpen was begon de verwarming in de zaal op volle kracht te werken. Tijdens het debat waaraan ook werd deelgenomen door de AR-Kamcrkies- kring, die eerder vergaderd had met vice-premier Bakker cn het Kamerlid Boertien. werd uitvoerig ingegaan op de zedelijkheidswetgeving cn het vraagstuk van de abortus. Premier De Jong zei er dit over: De verantwoorde lijkheid voor dc zedelijkheid ligt op dc eerste plaats bij de mensen zelf en hun geweten, maar de zwakken in onze j samenleving hebben recht op bescher ming door de regering. Hoe zwakker I iemand is hoe meer recht op bcscher- ming. Dit geldt vooral de ongeborenen. Nadrukkelijk nam de heer De Jong stelling tegen groepen, die het doen voorkomen, dat abortus iets is als iede re andere medische ingreep. „Slechts in het uiterste geval, als het leven van de moeder gevaar loopt zal er ingegrepen mogen worden op medische en sociale indicatie. Ondertussen zullen wij aan de problematiek alles moeten doen door code voorlichting om ongewenste zwan- serschappen tc voorkomen en door ver- betering van de adoptiewetgeving". Over de lichtvaardigheid waarmee bepaalde groepen praten over abortus zei premier De Jong nog: „Als we daar mee meegaan, waar is dan het eind? Gaat men dan beginnen over de hoogbejaarden, ongewenste groeperingen I en euthanasie op andere zwakke groe- pen? Zo goed als wij niet mogen beslis- I sen over een beginnend levend, zo mo gen wij ook niet beslissen over het leven van bejaarden". Over de regiems in Griekenland en Portugal werden ook enkele opmerkingen gemaakt. „Hel zijn geen bolwerken van democratie", aldus de premier, „maar de oplossing van j deze eeuw is niet: weg ermee. Wij moeten contact met deze landen blijven houden. Bovendien zijn het leden van de NATO. die ook essentieel zijn de veiligheid van ons land". Op vragen I over het woningbouwbeleid zei de mi- De Leidse slager Van Zon steeldc gisteravond de shoio met een be toog over de kinderbijslag. Voor de eerste twee kinderen krijgt een kleine zelfstandige geen kin derbijslag. Ministers en Kamer leden wel. ik gun het ze best. i kindert kleden. Het bijslag te geve eigen krijgen; het nisschien, dat kun verklaarde hij grote hilariteit. Over eten gespro ken: premier De Jong krijgt het komende half jaar alleen nog maar kaas op zijn brood als hij tenminste zelf helemaal een enorme Leidse kaas soldaat moet maken. Die werd hem aan het slot van de avond door de Leidse afd. aangeboden. Het KVP-kan- clidaat-Kamerlid mevrGarde- niers-Berendsen. die sprak over ..Vrouw en Politiek", over de noodzaak, dat vrouwen met politiek gaan bezit kreeg een imposante ruiker jaarsbloemen van afdeling zifter J. Weter. Plan ondoordacht en onverantwoord SASSENHEIM Op corsodag zal het verkeer in de gemeente Sas- senheim met de volgende maatre gelen rekening moeten houden, a) Voor het verkeer uit de richting Den Haag zal de oude Rijksstraat weg (langs Sikkens) vanaf het Postviaduct tot aan de aanslui ting, vlak voor „de Uiver" Hoofd straat. zijn afgesloten van 14 tot 18.30 u. b) Het verkeer vanaf Rijksweg 44 dat via afslag War mond de Rijksweg verlaat, kan wel richting Warmond, maar vanaf 14.55 u. niet meer naar de Hoofdstraat, Sassenheim. Tevens geldt op deze af- en aanvoerwe- gen een stopverbod, c) Een stop verbod geldt ook voor de Hoofd straat richting Leiden voor beide zijden voor het gedeelte vanaf café Juffermans tot aan de opril naar het Klinkerbergerviaduct naar de rijksweg en de Rijks straatweg. d) De op- en afrit bij het Finastation op de Rijksweg 44 is voor het verkeer uil beide richtingen gestremd van 15.55 tot 18.30 u. e) Voor de Parklaan en Hoofdstraat geldt vanaf 13 tot 19 u. een algeheel stopverbod voor beide zijden. Geparkeerd dient te worden in de zijstraten. De groep Sassenheim van de Rijkspolitie zal zaterdag worden versterkt LEIDSCHENDAM De afdeling van D'66 blijft, ook na goedkeuring door Gedeputeerde Staten van plan-zuid, on gerust over het welslagen van het plan en zal zich diepgaand beraden over verdere stappen met betrekking tot het plan. De bezwaren, die D'66 bij Gedu peerde Staten heeft ingebracht, zijn weliswaar ongegrond verklaard, maar het bestuur van de Leidschendamse af deling is van mening dat de argumen tatie van GS op een aantal punten zeer summier is, terwijl een aantal andere punten in het geheel niet in het betoog wordt betrokken. Zakelijke tegenargu menten ontbreken. De afdeling blijft menen dat plannen-zuid een ondoor dacht en dus onverantwoord plan is. De nettohuur van de geplande wo ningen zal tenminste 300 gulden zijn. waardoor de laagst betaalden in de samenleving niet aan bod zullen komen. Deze groep zou echter geholpen kunnen worden als de woningeh in zuid derma te aantrekkelijk zouden zijn dat de bewoners van de huidige goedkope wo ningen naar zuid zouden verhuizen. Dit zal niet het geval zijn omdat, volgens D'66, men in en om de hoogbouwflats DUIVENNIKUWS BOSKOOP De Boskoopse postdui venvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht vanuit Baarle Nassau. De afstand was 73 km. De duiven wer den gelost om 8.15 uur. bij zuid-westen- wind. Aankomst eerste duif 9.04.59; laatste duif 9.16.26. De uitslag was: M. v. d. Bas 1: 32; M v. d. Willik. 2: 11,12.17.19.25.27; P. C. v. d. Eist, 3; 13.34,36,45; A. J. van Essen. 4: 5,20,23,35.44; C. v. d. Spek. 6: 14; L. Streng, 7; 16; K. van Veen Sr. 8; 28.33,37; N. J. van Buren, 9: 18.42; B. Huber6, 10; 22,29,43; J. Degenkamp Jr, 15; 21.39,40; Groenendijk. 26; mevr. Van Veen 30,38; G. C. v. Kleef. 31,41; J. Degenkamp, Sr. 24. GROENTE VEL ING LE1DKN LEIDEN Groente: Champions :nu-470. aardappelen 17. andivjle 175—183. 87—135. Snijbonen 360—380. E78—2^06.' blöemkoof B 1,38- van 6 of 12 etages ernstig te lijden zal hebben van wind- engeluidshinder. Wind hinder omdat de flatgebouwen re latief geïsoleerd in het vlakke polder- i land liggen, waardoor de volle wind;op deze flats staat, hetgeen ook bij flatge bouwen aan de rand van Delft is ge- j constateerd. De geluidshinder zal wor den veroorzaakt door de in de nabijheid liggende rijkswegen (Voorburg-Amster dam en de Landscheidingsweg) en het daarbij geprojecteerde verkeersplein, j met name door het zg. echo-effect. 1 In veel gemeenten zijn nieuwe woon- I plannen ontwikkeld waaruit hoogbouw is verdwenen en waarin voorrang wordt gegeven aan eengezinshuizen. De ervaring heeft, naar de mening van D'66, geleerd dat het mogelijk moet zijn ook in zuid met een aan deze tijd aangepaste stedebouwkundige opzet het gewenste aantal van 750 woningen te realiseren door middel van eengezins huizen gecombineerd met lage meerge zinswoningen. Het bestuur hoopt niet dat het ge juich na de goedkeuring door Ged. Sta ten „straks verstomt in een toekomstige achterbuurt van Leidschendam zoals dit plan door sommigen wordt geken schetst". De Batavcnreiinie slaat aan. R honderd Bataven, uit alle hoeken van land (èn van buiten dc grenzen) li< laar Leiden om samen „40 jaar Batav e vieren. De organisatoren rekenen ip, dat dit aantal in dc komende mg zal verdubbelen. Het programma vertoont typisch „Ba taafse trekken". Zo is er een warme Batavenmaaltijd, opgediend uit grote Bataafse potten, er is voor iedere reünist een heuse Batavenbierpul. En met het oog op de marathonpolonaise worden naar oud Batavcngebruik „de vrou wen verdobbeld". Er is een bierestafette, een wedstrijd in het vertellen van knots gekke verhalen (met als inzet een origi nele Batavenknots). En vooral veel tijd voor gewoon prettig feestvieren. Alles omlijst door een groot orkesl. ^ataven die nog geen uitnodiging ont vingen, kunnen hun tegenwoordige adres alsnog opgeven aan het secretariaat van de reüniecommissie: Parelstraat 16, Lei- houden, nister-president, dat de produktie in de laatste vier jaar slechts 10.000 stuks onder de geplande half miljoen is ge bleven en wel door aanwijsbare rede nen zoals de hoge rentevoet. Hij be klemde voorts met zijn collega Bakker, dat vooral kwalitatief betere woningen zijn gebouwd. Over de financiering van de gemeente Leiden door het rijk zei de heer De Jong. dat de grotere gemeen- j ten in Nederland voorrang hebben ge- kregen omdat zij op de rand van het faillissement verkereden. De problematiek van de zelfstandigen kwam ook uitvoerig aan bod. Aan de minimale eisen, gesteld in het program ma van 196.7 is voldaan, zo verklaarde premier De Jong, doch hij was het er over eens. dat er meer gedaan moet I worden. Ook bij dit probleem is het een kwestie van het geld. dat zo redelijk mogelijk moet worden verdeeld. LEIDEN Een krachtige, explosie heeft gisteravond schade veroorzaakt aan het gebouw van het Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland aan het Zwartepad in Leiden Noord. Een grote deur sloeg uit de sponningen, terwijl een tweede open werd „geblazen". De brandweer, die aanvankelijk het onder spanning staande gebouw niet kon binnengaan, bluste even later een in brand staande kleine nieettransformator niet droge poeder. De ontploffing heeft de stroom verbruikers van de Sted. Lichtfabrieken geen ongemak bezorgd. De eerste alarmering kwam ongeveer tien voor negen gisteravond bij de brand weer binnen. Het licht sloeg een ogen blik uit en door het in werking treden van het koppelnet werd de storing tot in Den Haag en Heiloo opgemerkt. Ook de alarmcentrale van V. D. sloeg in, zodat de brandweerlieden zich snel de Breestraat spoedden, maar daar uiteraard niets aan de hand. Via een politiemelding kwam men ten slotte b\j het EZH-gebouw, waar de vernielingen, een brandje en rookontwikkeling werden geconstateerd. Ook de directeur van de SLF. ir. H. VV. Brooshooft. was met enige ingenieurs snel ter plaatse. Even over half elf was de brand in de meet- transformator (waarschijnlijk heeft slui ting tengevolge van een defect in de trafo de ontploffing veroorzaakt, waar door het in olie gedrenkte papier in de nieettransformator vlam vatte) bedwon gen. Over de ontstande schade, die vol gens ir. Brooshooft vrij beperkt geble ven is. kon vanmorgen nog niets defini- tiefs gezegd worden. ravage in het EZH-gebouw is beperkt gebleven- Een mecttransformator n het type zoals pijl B laat zien. is geheel weggeslagen (zie pijl A). Voordat schade geheel hersteld zal zijn. zal, vaar men in Den Haag bij de EZH innam, wel een maand zijn verlopen. Maar dit zal niet van invloed zijn op t stroomverbruik, vooral nu de zomermaanden met een geringere stroom- afname naderen 1 5—0; SVLV Al—Warr A2 St. Bern. Al—Weter. B. Al i ers'69 Al—Alphla Al 2—2; Meert Alph. Boys A2 3—1. A3 Docoa A2—SVLV A2 5—2; UVS Al 24-1; Or. Groen Al-VNL Al 0-: A4 Foreholte A2—UVS A3 0—14

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4