RODE KRUIS DOOR CRISIS GETEISTERD Ge weid is schadelijk voor de joodse zaak Europa hoopt op uitbreiding handel China Elizabeth II vraagt om opslag OOSTPAKISTANI NEMEN KANTOOR IN INDIA OVER SALARIS SINDS 1952 ONVERANDERD PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL GENèVE (DPA) Het Recente aftre den van prof. Jacques Freymond als Conservatieve keu van ICRK-leden mité op zich had genomen, al her haaldelijk van „onhandigheden" ge- le comité van het Rode Kruis heeft duidelijk gemaakt wat velen al lan ge tijd wisten: het Rode Kruis be vindt rich in een crisis, zowel op het persoonlijk je als op het zakelijke vlak. Deze crisis betreft in eerste aanleg, het internationale comité van Door het aan het daglicht treden van het conflict, is weer eens de aandacht gevestigd op het internati onale comité, dat doorgaans in strik te afzondering vergadert en beslist. „Al te veel publiciteit over nog niet veel minder dc „Liga van Rode- Krnisverenigingen", de overkoepe lende organisatie van de nationale instellingen. De zakelijke kant van de crisis heeft te maken met het onvermogen van schadenpleegt Naville te zeggen Het ICRK telt zestien leden, over het algemeen behorend tot vooraan staande en vermogende families uit Genève en andere Zwitserse plaat sen. Het comité kiest zelf zijn nieu- het Rode Kruis om in Oost-Pakistan te helpen. Oorspronkelijk werd het Rode Kruis opgericht om de slacht offers van oorlogen tussen staten te helpen. Alle staten verplichtten zich, uit hoofde van het in 1907 in Den Haag tot stand gekomen „Land- oorlogsreglement" niet alleen het leven van gewonden en gevangenen te beschermen, maar ook alle oorlogs slachtoffers humaan te behandelen Voorts trok het Rode Kruis zich in internationale solidariteit het lot aan de slachtoffers van natuurrampen. klaarde oorlogen tussen staten steeds doen voor de zieken, hongerenden en meer gevallen zouden komen van stervenden in Oost-Pakistan. omdat strijd van verzetsbewegingen tegen de Pakistaanse regering dit niet wil. het officiële gezag. Bij dergelijke Een poging van het ICRK om toe- guerrilla-achtige gevechten in Azië, stemming voor het .zenden van hulp- Zuid-Amerika en Afrika kan het goederen le krijgen, mislukte en de Rode Kruis alléén optreden als de vuibeladen vliegtuigen van het Rode De Neue Züricher Zeitung schreef hierover, dat „de huidige zwakte van het instituut vermoedelijk niet in de laatste plaats samenhangt met de wijze waarop het comité zijn leden kiest". Of het „i ekruteringsvraagstuk" van het ICRK binnen afzienbare tijd op bevredigende wijze zal worden opge lost. blijft een open vraag. Daarente gen zal het probleem van een nieu we afbakening van de bevoegdheden en een uitbreiding van de zakelijke arbeidstaak van het comité worden dat het ..Landoorlogsreglement", niet meer voldeed. In het begin van de eeuw kon men zich namelijk nog niet de vernietigingsoorlog met al zijn gevolgen voorstellen. En toen in 1949 de vier nieuwe Rode-Kruiscon- venties van Genève werden onderte kend, had men er verder geen idee van. dat er in de plaats van ver- stemmen. Dit volgt uit het feit dat de Geneefse conventies door regerin gen zijn ondertekend. Zo moest het Rode Kruis zijn vluch ten naar Biafra staken, maar toe stellen van de kerkelijke hulporgani saties konden deze voortzetten. Nu kan het Rode Kruis evenmin iets zake terugkeren. Deze nieuwe mislukking bracht de vicc-voorzitter van het ICRK. Frey mond ertoe op demonstratieve wij ze zijn ontslag in te dienen. Hij had trouwens sinds Marcel Naville twee jaar geleden de leiding van het co regeringsvertegenwoordigers, die op 24 mei in Genève begint. Vorige maand is in Den Haag voor hel of uitbreiding van de Rode-Kruis- conventies. Dit gebeulde op een bij eenkomst van vertegenwoordigers van de nationale Rode-Kruisvereni gingen. Vrijgelaten kunstschilder René Willmer: Rene Wïllner bp enkeh (Va i gemaakte schilderijen. onzer verslaggevers) MARKEN Tot nu toe kende Nederland de zogenaam- dader van de bomaanslag op de Russische handels delegatie in Amsterdam slechts bij zijn initialen een nobel gebruik in onze rechtsstaat. Nu weten we wie hij is: Rene Willmer, een kleine, donker gebaarde, in Arabisch bruidskleed gehulde Amerikaan, die trots is op zijn Joodse afkomst en op zijn Nederlandse vrouw Marian. Hij lijkt nog steeds vreugdedronk van zijn vrijlating. Wie maar wil is vrij om met he een flesje pils te ledigen op zijn thuiskomst. Decor een houten woninkje aan de Grote Berm in Markt „Ik ben iemand die van rust houdt", zegt hij, „Daa om ben ik hier gaan wonen, zou ik meedoen demonstraties? Zou ik een gebouw opblazen?" Financiering voor Peking is moeilijk Een Russische tekenaar, Anatoly Sokolnikov, heeft, deze toekomstvisie op de ruimtevaart gemaakt: een Sovjetruimtestation, dat op enige afstand van de aarde door de ruimte zweeft. Het gisteren door Rusland gelanceerde ruimteschip Saljoet zou de basis van een dergelijk ruimtestation zijn en hew zou dezer dagen wel eens gevolgd kunnen worden door nieuwe, ditmaal bemande lanceringen. De vlucht van het gisteren gelanceerde voertuig verloopt volgens plan. Een gistermiddag uitgevoerde koerscorrectie geslaagd, zo heeft Tass gemeld vanuit het vluchtleidingscentrum. Alle i boord werken goed. NEW DELHI (A.P.). Pakistan heeft de regering van India ver zocht de aanhangers van het op standige bewind in Oost-Pakistan te willen verwijderen uit de kan toren van het Pakistaanse hoge commissariaat in Calcutta. Dit is de eerste reatie van Pakistan op heit feit dat de diplomatieke missie te Calcutta is „overge- J nomen" door de voorstanders van j het nieuwe bewind in Oost-Pakis- 1 tan, Bangla Desj. Voorts werd het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld dat een nieuwe functionaris was aangewezen als hoofd van de Pakistaanse missie in Cal cutta. Diens voorganger, de plaatsver vangende hoge commissaris, de Oost- pakistani Houssein Ali, had zondag ver klaard dat het gebouw van de eerste diplomatieke missie van het nieuwe Bangla Desj in het, buitenland was ge- Het Indische persbureau PTI heeft gisteravond gemeld, dat het Oostbenga- lese „bevrijdingsleger" het strategisch be langrijke vliegveld Sjaloetikor. in de buurt van de stad Svlhet (in de noord oostelijke hoek van Óost-Pakistan) heeft veroverd. PTI meldt ook. dat Sylhet zelf reeds in handen van de Bengalezen is en dat nok het gehele gebied thans nagenoeg van Pakistaanse regeringstroepen gezui verd zou zijn. Het Pakistaanse leger zou zware verliezen geleden hebben. Radio-Pakistan meldt, dat de Pa kistaanse regering krachtig heeft gepro testeerd naar aanleiding van een aan val van gewapende Indische man schappen op een grenspost in Oost- Pakistan' Deze aanval was vrijdag uit gevoerd en was ondersteund door ar tillerievuur vanuit India. een rijksdaalder een gulden of een rijksdaalder is, heeft al heel wat mensen kopzorgen en tekorten bezorgdDat is niet meer nodig, dank zij het plakkertje van ren Amsterdams publiciteitsbureau Als dat plakkertje nu maar weer niet te veel geld gual kosten. LONDEN (A.P.). De Europese zakenwereld maakt zich op de handel met communistisch China aanzienlijk uit te breiden, vóór de Amerikaanse grote bedrijven, nu de deur daartoe door president Nixon op een kier is gezet, op de Chinese markt zullen verschijnen. De huidige dooi in de betrekkingen van China met de kapitalistische landen is wat Engeland betreft reeds in 1969, na de jaren van de culturele revolutie, begonnen. Sindsdien is de Engels-Chinese handel gestadig gegroeid. De buitenlandse hulp van China aan landen als Tanzania en Pakistan be draagt naar schatting 800 miljoen dollar per jaar. Dan verleent China aan Hanoi nog eens voor 400 miljoen dollar steun. j Bij elkaar is dit meer dan de'omvang) van de Chinese handel met Japan. West- Duitsland. Engeland en Frankrijk samen De buitenlandse hulp vormt ongetwijfeld een zware belasting voor China. MINISTER SCHUT: Geen zorgen over huurharmonisatie DEN HAAG (ANP) Bü de huurders is ten onrechte bezorgdheid ontstaan over de lasten, welke uit de huur harmonisatie voortvloeien. Dat is. aldus minister Schut van Volkshuisvesting in zijn antwoord op vragen van de Eerste I Kamer over de wet inzake huurharmoni- satie, een gevolg van het feit, dat in een aantal gevallen de betekenis er van I onvolledig, eenzijdig en som* zelfs onjuist is voorgesteld. Minister Schut deelt mee. dat de hu ren van oude woningen als gevolg van de huurharmonisatie niet meer zullen stijgen dan het bedrag, waarmee de hu ren van nieuwe woningen omhoog gaan als gevolg van de jaarlijkse huuraanpas- sing van "7 of 6 procent. In zijn antiwoord geeft minister Schut j een voorbeeld van h^t effect van de huurharmonisatiemaatregelen. en wel voor wat betreft de naoorlogse woning wetwoningen. Het huurpeil van deze wo ningen ligt rond de f 1.000 tot f 1.200 per jaar. Zonder huurharmonisatie mogen de huren van deze categorie per jaar j met 7 pet verhoogd worden, dat is f 70 1 tot f 3.ï. Nieuwbouwwoningen hebben een huurpeil van rond f 1.800 per jaar en die huur mag eveneens met 7 procent, dat is rond f 125 per jaar stijgen. De na oorlogse woningwetwoningen, aldus de j becijfering van minister Schut, kunnen derhalve in het kader van de huurhar monisatie nog een huurverhoging hebben van f 125 min f 70 a f 80 per jaar. dat i is f 40 tol f 55 per jaar (f 3.50 tot f 4,50 1 per maand). Louis Armstrong aan de betere hand NEW YORK (AP) De toestand van de jazz-musicus Louis „Satchmo" Arm- strong, die wegens een hartkwaal in het ziekenhuis is opgenomen, is veel verbeterd en wordt niet langer meer als kritiek beschouwd, zo heeft een woordvoerder voor het Beth Israël-zie- kenhuis verklaard. Hij zei: ..Armstrong eet zeer goed en mag verscheidene ma- i len per dag het bed uit en in een stoel zitten" Zijn stemming is nu veel beter De 70 jaar oude musicus werd 15 maart in het ziekenhuis opgenomen. Zakenlieden uit Japan. Engeland. West- j Duitsland en vele andere landen zijn I naar de grote beurs van Kanton ge komen. Veel landen breiden ook de eco- I nomische staf van hun diplomatieke missies In Peking uit. Maar als men hel geheel van de betrekkingen van China j met de vier genoemde landen overziet, blijk', dat de toegenomen handel nog j slechts weinig profijt heeft opgeleverd op het culturele en politieke vlak. Het i feit dat China in de handel met alle vier j een tekort op de handelsbalans heeft. maakt de financiering van de handel niet eenvoudiger. De Japanse handel mei China beloopt I in twee richtingen de som van j 3167 miljoen dollar. Voor Engeland en I Franrijk zijn die bedragen respectievelijk 198.5 en 721.5 miljoen dollar De Westduitseuitvoer naar China steeg snel van 139,7 miljoen dollar in 1966 naar 165.2 miljoen dollar in 1970. Uitgevoerd werden voornamelijk kunst- j mest, landbouwmachines, machinerieën en instrumenten. China voerde naai West-Duitsland landbouwprodukten en grondstoffen uit ter waarde van 99,9 miljoen dollar in 1966. In 1970 was dit teruggelopen tot 83,1 miljoen dollar. i De kamer staat vol met schilderijen van Nazareth tijdens een verblijf van vier maanden in Israël door hem ge maakt en mee terug gebi'acht. Precies anderhalve dag voor de explosie. Kij acht dit het overtuigende bewijs dat hij niet kan hebben deelgenomen aan de voorbereidingen van de aanslag met name niet aan de diefstal van een kistje met 23 kilo trotyl dat vrij dag uit de Amsterdamse Oranje Nas- saukazerne verdwenen bleek te zijn en mogelijk dienst heeft gedaan bij de explosie in ieder geval een nieuw spoor voor de verbeten verder zoeken de politie. René Willmer blijkt verraden te zijn door twee goede vrienden. Ze lieten de recherche kort hand verdacht hadden zien rondschar reien in de buurt van de Russische handelslegatie. Wat ze daar zelf op dat tijdstip uitvoerden, komt voorals nog niet uit de verf. René Willmer zegt geen wrok tegen, hen te koeste ren. Maar iri de cel, worstelend met zijn oprechte wanhoop, tekende hij een zelfportret met zijn voeten in een piranha "de niets ontziende vleese tende vis uil de Amazone. De symbo liek lijkt duidelijk. ,.Ik ben iemand die van rust houdt"' „Ik kan er niet tegen om opgesloten te zijn", zegt hij in zijn met Ameri kaans hippie-j argon doorspekte Ne derlands. ..Ik kan het niet eens uit houden in een tram". Zijn behande ling noemt hij voortreffelijk Hij werd twee keer per dag verhoord en kreeg voldoende le slapen. Zijn steeds maar herhaalde betuigingen van onschuld «sac1 van de officier van justitie. De politie besloot zondagavond laat teneinde raad tot een reconstructie bij de Russische handelslegatie. René moest zicb gedragen zoals hij zich volgens de getuigenverklaringen ge dragen zou hebben. De twee aanbren gers keken toe. „Het duurde twee minuten, ik heb gebeden, ik heb God gevraagd hun de waarheid te laten zien. Toen zij uiteindelijk verklaarden dat ik het niet geweest kon zijn, omdat mijn schapenwollen jack andere kleur had .dan dat vat wegvluchtende man en omdat baard korter was, viel er een koli le last van mijn schouders". Over het Zionisme in het algemeei over Joodse extremistische org< ties in het bijzonder sprekend, r hij een dilettanterige en v strijdbare indruk bepaald ni man die met spandoeken dé opgaat en klappen riskeert, om erger nog te zwijgen. Hij veroo: in vage termen ieder geweld als de schadelijk voor de Joodse zaal blijkt hoofdzakelijk voor zijn kuns zijn gezin te willen leven. Wie zijn vrouw tussen de bedrijven ziet knuffelen kan zich inder<\ nauwelijks voorstellen dat hij nr maanden afwezigheid pas uren thuis uit het echtelijke zou zijn geslopen om trotyl te pli sen onder een lelijk en vrij onb< nend gebouw, want dat is de Ri sche handelslegatie. Hij is, kortom, een slechte geweest en hoopt dat de Amsterd| politie zich snel zal rehabiliteren de echte daders te vinden. Maar zag het gisteravond bepaald nog naar uit in Amsterdam. (Van onze correspondent Roger Si- LONDEN Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft het de laatste tijd niet breed. De koninklijke boek houding sloot eind 1970 met een na delig saldo af. Elizabeth II loopt op een draf naar de bedelstaf. In Buc kingham Palace is een algemene be zuinigingsactie aan de gang. Deze week sluit Elizabeth zich aan bij de gelederen van de miljoenen Brit ten. die hoge looneisen stellen. Tussen de financiële verlangens van haar ar me landgenoten en het verzoek van de vorstin om meer geld te krijgen, beslaat evenwel eean groot verschil. De looneis van Elizabeth II draagt al vooraf de goedkeuring van de rege- Premier Heath gaf koningin Elizabeth dezer dagen een seintje, dat het een geschikte tijd werd om opslag te vra gen. „We hebben zo pas een verhoging van de ouderdomspensioenen en een herziening van de salarissen van La gerhuisleden beloofd, zodat republi keinse elementen, die Uwe Majesteit geen salarisherziening gunnen, niet veel meer er tegenin kunnen bren- i hij. Britse ndt icht. dat zij hun looneisen op hun eigen, speciale manier stellen. Deze week zal de koningin dan ook een vooraf door de regering goedgekeurde ..goedgun stige boodschap" tot het Lagerhuis richten, waarin zij de afgevaardigen aan het verstand brengt dat het infla- tiespook niet alleen de woning van de gewone man. maar ook de vorstelijke huishouding teistert, met het jammer lijke gevolg, dat de begroting van Elizabeth II nodig herzien moet wor- Te duur Nooit tevoren werd een Britse mo narch tijdens zijn regering tot de be delstaf gebracht. In hel verleden wis ten de vorsen van het Verenigd Ko ninkrijk steeds rond te komen met hun civiele lijst, dat wil zeggen de som die het staatshoofd en zijn huis houding bij het begin van zijn rege ring als jaarsalaris op dc staatsbegro ting toegekend wordt. Voor koningin Elizabeth IT gebeurde dit toen zij in 1952 haar vader ovolgde. Haar civiele Mist werd op 475.000 pond per jaar ste kandidaten voor dit comité. Ook de socialist William Hamilton, die zijn republikeinse gezindheid niet verbergt, zal vermoedelijk een plaats krijgen in het speciale comité. Het systeem van de civiele lijst werd ingericht tijdens dc regering van George III (1760—1820). Elizabeth II is de eerste, die om een verhoging vraagt. Vele Britten zijn dan ook van oordeel, dat haar financiële toestand volledig openbaar gemaakt moet wor den. Van het zogenaamde jaarsalaris van 475.000 pond spendeert de vorstin persoonlijk zowat 60.000 pond. Het overige wordt verdeeld in lonen van hel hofpersoneel: 185.000 pond. onkos- A Inflatiespook teistert ook koninklijke huishouding vastgesteld en bleef sindsdien onge wijzigd. 475.000 pond per jaar is een hoop geld. elizabeth II beschikt daarenbo ven over een zeer groot persoonlijk foruin. En alsof dit nog niet genoeg is. wordt zij ieder jaar voor meer dan 2 miljoen pond extra door de staat (de belastingbetalers) gesubsidieerd. Wan neer de vorstin nu haar looneis stelt, zal deze daad onvermijdelijk de vraag doen oprijzen: „Is de monarchie zoveel geld waard?" en „zou een president niet goedkoper zijn?". Aan gewone Britten mag_ volgens de regering-Heath geen loonsverhóginp van meer dan 10 procent toegekend worden, maar voor Elizabeth II geldt die regel niet. Men verwacht, dat premier Heath een speciaal comité sa men zal stellen om de koninklijke financiën te onderzoeken. Labourlei- der en ex-premier Wilson, die de ko ningin tijdens zijn bewind beloofde dat haar civiele lijst in 1971 aangepast ten van het koninklijk huishouden: 121.800 pond. koninklijke premies en aalmoezen: 13.200 pond. extra's: 95.000 Drie paleizen Aan de overige leden van dc konink lijke famili wordt uit een speciaal fonds 160.000 pond per iaar betaald. De koningin-moeder strijkt een jaar salaris van 70.000 pond op. Prins Phi lip krijgt jaalijks 40.000 pond en zag zich ongeveer 20 maanden geleden bi i gebrek aan geld verplicht zijn jacht ..Bloodhound" van de hand te doen. De hertog van Gloucester trekt een jaarsalaris van 35.000 pond. prinses Margaret staat onderaan deze lijst met een salaris van slechts 15.000 pond per jaar. Kroonprins Charles heeft een inkomen van 220.000 pond per jaar van het hertogdom Cornwall, waar hij uitge strekte gronden bezit. Van dit bedrag staal hij evenwel de helft af zogenaamde „consolidated fun waaruit de salarissen der overig den van de koninklijke familie taald worden. De overige koninklij kinderen genieten staatstoelagen v: af hun 21ste jaar. met automatic verhogingen wanneer zij huwei koningin onderhoudt zelf nog andi leden van haar familie onder wie De Britse staal betaalt echter alleen de jaarlijkse civiele lijst, n ook een groot aantal „extra's", komen ieder jaar meer dan een joen pond onkosten van de koninkl ke paleizen „Buckingham Palaci ..Windsor Castle" en „Holv Roodhous ten laste van de schatkist. Het 1 ninklijk jacht ..Britannia", waan de waarde 310.000 pond bedraagt. k( de staat jaarlijks een half miljo pond. He| onderhod van de konis lijke vliegtuigen maakt Groot-Br tanttië ieder jaar 450.000 pond arm De koninklijke familie maakt gebn van vier Rolls Royces en 20 and> wagens, twee koninklijke trein die 35.000 pond per jaar kosten f zijn voorzien van badkamers, speelk mers voor de kinderen en e fooncenti-ale met 28 lijnen), drie A dover passagiersvliegtuigen en Westland Wessexhelikopters. De PTT betaalt de koninklijke en lelefoonkosen. die voor de rei prijsverhogingen gemiddeld 57.1 pond per jaar bedroegen. Op Buclcin ham Palace dat 600 kamers telt. ken 314 mannen en vrouwen, v van het gezamenlijke jaarsalai 305.000 pond bedraagt Kruideniers^ ren kosten de vorstin 50.000 pond F jaar. wijn 6.000 pond en tuinfec 15.000 pond. Elizabelh II spreekt fortuin aan om deze onkosten te ku' nen dekken. Haar persoonlijk vermogen \v tenminste 60 miljoen pond geschi Elizabeths eigen schilderi jenverza ling is 80 miljoen pond waard, bezit 850 fabelachtige juwelen onschatbare waarde, een reusachtil postzegel verzameling van minstff een miljoen pond. eetgerei v; en zilver, objects d'art ter waarde v vijf miljoen pond, twee kastelen samen tien miljoen pond en een d kundig samengestelde aandelenpctf feuillc waarvan de totale waaro zorgvuldig geheim gehouden wordt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6