KVP-stemmer jonger dan PvdA-kiezer Belastingen kunnen niet ongelimiteerd omhoog Eerste pingpongbal door bamboegor dij n STUDIE IN OPDRACHT KVP JOODS PROTEST Hotelbrand in Bangkok, al 25 doden Brandt wijst Pompidou op noodzaak vail Britse toetreding JETOEKOMST KOMT IN DE BUS MET RUIMBAAN RIJKS-EN GEMEENTE-DVERHEID Mms-kandi daten stonden ook nog voor enkele zetfouten LEIDSE COURANT De eerste beelden van het bezoek van de Amerikaanse tafeltennisploeg aan China hebben ons vanuit Peking bereikt. De foto's, genomen door onze correspondent in Peking, Norman Webster, tonen de ploeg op de befaamde Chinese muur en voor een grote foto van de Chinese leider MaoHet zijn de eerste beelden van wat in het Westen is aangeduid als ..Chinese lente". Toch heeft het bezoek van de tafeltennissers aan China kritiek ontlokt aan vice-president Agnew, die het kennelijk niet eens is met de politiek van toenadering die Nixon voorslaat. Tijdens een lunch van republikeinse gouverneurs verklaarde Agnew dat te veel ophef is gemaakt van het bezoek, en klaagde hij dat China te veel was opgehemeld. Als voorbeeld noemde hij dat een vertrek van viereneenhalve bij viereneenhalve meter, waarin een Chinese familie woonde, als appartement werd aangeduid, terwijl men in de V.Svan een ..krot" zou spreken. Bovendien was naar zijn oordeel een van de leden van de ploeg naar het communisme overgestapt. 'd| IN I (Van iilementaire redactie) I tnsgn u fiale 1 si; inclui HAAG De verhoging van de belasting- premiedruk heeft zün grenzen. Bij het over rijden van die grens wegen de vérliezen aan flvaart zwaarder dun de door de overheidsactivi- te behalen winst. Zo wordt van de inko- ii jaarlijks tweederde door belastingen en lasten aan de inkomenstrekkers onttrokken, leidt tot ontmoediging van de produktieve in- nning. tot al dan niet toegestane pogingen tot ontduiken van belasting en premiedruk (af- afenteling en fraude) en tot inflatie. Dit wordt ge- ludeerd in de studie „Verlaging van de ver- rricht door de Stichting Instituut r Onderzoek van Overheidsuitgaven in opdracht het wetenschappelijk instituut van de KVP, Centrum voor Staatkundige Vorming. isteren maakten we er reeds melding van dat vol- is de studie de overheidsuitgaven niet zo sterk toeven te blijven stijgen als ze tot dusver heb- i gedaan. Zolang men prijs stelt op een zo oot mogelijke keuzevrijheid van burgers, moet overheid voorzichtig zijn met het uit handen i laken en de rekening daarvoor via de ilastingen te presenteren ikele sectoren van overheidsuitgaven onder de p nemend, wordt cnder meer stilgestaan bij de ilveikaveling. Men kan de uitgaven hiervoor oeilijk verdedigen door het rendement ervan de landbouw. Het wordt dan ook juist ge- deze in snel of zelfs versneld tempo voort te Het subsidie zou dan ook geleidelijk, maar drastisch verlaagd moeten worden, regeling voor de bekostiging van scholen in het de mammoetwet verdient volgens de jrzoekers nauwelijks de naam planprocedure. die procedure strekt zich over slechts drie laren uit. Voorts werkt de regeling te grote toe name van kleine scholen in de hand. In een ander verband wordt gepleit voor een tegemoet komen aan een niet specifieke, meer algemeen gerichte vraag naar tertiair onderwijs. Daardoor kan het aanlal afvallers in het wetenschappelijk onderwijs afnemen cn het sludierendement worden Bij d? uitvoerige bespreking van het wetenschap pelijk onderwijs komen de rapporteurs tol de con clusie. dat de omvangrijke en ongedifferentieerde subsidies niet de voordelen afwerpen waardoor ze verdedigd kunnen worden. Dit leidt tot een onge richte toeneming van de vraag naar wetenschap pelijk onderwijs, die de welvaart meer schaadt dan bevordert. Het in rekening brengen van de kosten van oplei ding aan de studenten hoort bij een doelmatig beleid. Hel geleidelijk verhogen van de college gelden tot een hogere kostendekking werpt geen sludiedijk op voor minvermogenden, want zij kun nen (rentedragende) voorschotten krijgen. De rapporteurs hebben voorts de indruk, dal de bezitsvormende maatregelen van het rijk slechts geringe resultaten opleveren. De overheid moet hieruit, net als de Zweedse regering deed. de con sequenties trekken. Het rapport meent oek. dat afgezien moet worden van de instelling van welzij nsraden. die moeten dienen om de inspraak van de bevolking op het welzijnsbeleid van liet ministerie van C.R.M. Ir realiseren. Het voorgestelde systeem is ingewikkeld en kostbaar. De vele tientallen miljoenen kunnen beter aan welzijnsactiviteiten zelf worden besteed of in handen worden gelaten van de bevolking om zelf haar welzijn te bevorderen. De subsidiëring van sportbeoefening door gemeen ten geschiedt veelal lukraak. De strategie is niet gericht op de vervulling van gemeentelijke doel stellingen. Het verschil tussen subsidies en bij dragen van de gebruikers wordt steeds groter, om dat de gemeenten bepaalde tarieven niet regel matig aanpassen. De kosten voor de kunst liggen voortdurend dooi de neiging om de kosten van allerlei activiteiten, waarvan slechts een beperkte groep profiteert, door alle belastingplichtigen te laten meedragen. Tenslotte wil het rapport veranderingen bij de sociale werkvoorziening. Men wil de beperkt- arbeidsgeschikten in het gewone bedrijfsleven in schakelen. Als hiervoor subsidies zouden moeten worden verstrekt zullen die verbleken bij de hui dige kosten: 11.500 gulden per werknemer. De paden op de lanen in LIMBURG - (Vai i redactie) DEN' HAAG Eén van de vele onderzoekingen over het gedrag van de kiezers gaat tussen de P.v.d.A. en de K.V.P.-stemmers. Uit dit onderzoek door het Nipo na gehouden, blijkt, dat de P.v.d.A.-stcnuner in doorsnee ouder is en een lager oplei- dings- en welstandsniveau heeft dan dat van het gehele kiezerskorps. De gemiddel de K.V.P.-kiezer is. aldus het Nipo-onderzoek, jonger dan de gemiddelde P.v.d.A.- kiezer en heeft ook etui hoger opleidingsniveau. Het welstandsnivean van de K.V.P.-kiezers is gelijk aan dat van het gehele kiezerskorps. Uit het onderzoek blijkt dat 52 pet. van het K.V.P.-kiezerskorps beneden de 45 jaar is. Bij de P.v.d.A. is dat 45 pet. Van de P.v.d.A.-aanhang is 18 procent 65 :n ouder. Bij de K.V.P. is dat 12 pet gelijk aan het landelijk gemiddelde. Van de K.V.P.-stemmers heeft 36 pet. voort gezet onderwijs na de lagere school ge volgd. Bij de P.v.d.A. is dat 27 pet. Het inkomen van de K.V.P.-gezinnen be droeg ƒ13.100 per jaar (het landelijke gemiddelde), het inkomen van de P.v. d.A.-gezinnen bedroeg 11.400. De P.v.d.A.-aanhang bevindt zich voor 50 pet. in west-Nederland inclusief de drie grote steden), de K.V.P.-aanhang voor 49 pet. in het zuiden. In het oosten bedraagt de P.v.d.A.-aanhang 18 pet. en die van de K.V.P. 19 pet. In het noorden zijn deze percentages resp. 19 en 3. De K.V.P .-aanhang bevindt zich voor 78 pet. in gemeenten onder de 100.000 inwoners. Voor de P.v.d.A. is dat 64 pet. De K.V.P.- aanhang bestaat voor 47 pet. uit man nen en 53 pet. uit vrouwen. Bij de P.v.d.A. is dat resp. 49 en 51 pet. Dertig pet. van de P.v.d.A.-kiezers zijn arbeiders en 18 pet. is gepensioneerd. Voor de K.V.P. bedragen deze percen tages resp. 24 en 12. Bij de K.V.P.- aanhang is 12 pet. zelfstandig en heeft eveneens 12 pet. een leidende funktie. Bij de P.v.d.A. is 4 pet. zelfstandig en heeft 9 pet. een leidende funktie. Van de K.V.P.-stemmers heeft 91 pet. ook bij de vorige Kamerverkiezingen op de K.V.P. gestemd. Bij de P.v.d.A. is dat 82 pet. In Kerkrade verklaarde K.V.P.-lijst- trekker Veringa liever in de oppositie te gaan dan met de drie confessionele partijen een minderheidskabinet te vor men. Aon het adres van de WD liet dr. Veringa nogmaals weten dat dc con fessionele partijen vasthouden aan op voering van de ontwikkelingshulp en stijging van de belastingdruk. „Als er hierover geen akkoord komt met. de V.V.D. het is natuurlijk een kwestie van geven en nemen dan willen we wel in de oppositie gaan en het regeren aan de progressieve „drie" overlaten. De K.V.P. lijsttrekker reageerde tij dens zijn rede in Kerki-ade ook op een telegram van de heren Den Uyl (PvdA) en Van Mierlo (D'66). Dr. Veringa zou namelijk hebben verklaard, dat ..het christelijk denken in onze samenleving geweld wordt aangedaan, als het scha duwkabinet tot regeringsverantwoorde lijkheid zou worden geroepen". „Verbijs terend" en „onvoorstelbaar" had drs. Den Uyl deze reactie genoemd. Dr. Veringa wilde zijn beschuldiging wel intrekken, maar hij voegde daaraan toe gevaren te zien dat „begin en einde van het leven" worden bedreigd. Daarom herhaalde hij, dat hij de op- vattingen van de progressieve „drie" I over zedelijkheid en de grenzen van leven en dood (abortus) onaanvaard- baar acht. „Als het schaduwkabinet tot I regeringsverantwoordelijkheid zou ko men, komt het Christelijk denken in ge drang", verklaarde de KVP-lijsttrekker. politici, dii dan genoeg hebben van alles wat maar lijkt op verkiezingstournee's, verkie- zingskaravaans, verkiezingsbijeenkom sten. Zo'n man is de Limburgse Hage naar Sef Imkamp. Tweede-Kamerlid van D.'66, maar wars van alle gedoe rondomde Nederlandse politiek. Hij heeft zijn rugzak omgegespt, trok zijn spijkerbroek en zijn jack aan zei iedereen in Den Haag goedendag en begon in Noord-Limburg zijn voettocht, die hem moet voeren naar Maastricht. Zittend onder een eik ergens in het prachtige Limburgse landschap zei hij: „Zoiets als hier krijg je niet te zien als je onderduikt in een. verkiezingskara vaan met luidsprekers en snelle auto's. Ik heb hier niet veel gepraat, wel ge luisterd, tol diep in de nacht naar iedereen die wat tegen me te zeggen had. Alleen die juke-boxen in de kleine cafeetjes. Je doet 's nachts geen oog dicht Daar moesten ze nou eens wat Dap re jongens Stoere knapen UTRECHT De V.V.D.M., de vereni ging van dienstplichtige militairen, heeft zich ook in de verkiezingen ge stort. Dat wil zeggen heeft een stem advies uitgebracht. Om met professor Steenkamp te spreken: iedereen die zich respecteert doet dit immers. Maar goed. de V.V.D.M. raadt haar dienst plichtige leden aan op 28 april te stemmen op de P.v.d.A., D.'66 en de K.V.P. Hoe is het mogelijk. Deze ver eniging diet precies wat ik-weet-niet- hoeveel Nederlanders zouden willen: sa menwerking tussen P.v.d.A. en de K.V.P. Want. zegt de V.V.D.M., deze partijen bieden voor de dienstplichtigen de beste perspectieven. Jongeren in de clinch (Vervolg van de voorpagina) Wat de joodse vrouwen niet lukte was wel weggelegd voor de leden van de Vriendkring Neuengamme, die na afloop van de joodse demonstratie allen in de ambassade werden toegelaten. De mees ten van hen droegen een boeket bloe men, waarmee zij het feit, wilden her denken dat Lenin 101 jaar geleden ge boren was. Onder de Vriendenkrihg- schare bevond zich ook verzetsstrijder Piet Nak, die tevoren reeds de Russische ambassade was binnengegaan om zijn standpunt kenbaar te maken. Bij die gelegenheid toonde hij tevens de onder scheiding van de staat Israël, die hij gekregen had. Hij zou deze na afloop van de demonstratie bij de Israëlische ambassade gaan inleveren. Uiterst be wogen verklaarde hij ons: „Er wordt in Rusland niet gediscrimineerd. Als ik om twaalf uur zou weten dat er wel dege lijk gediscrimineerd wordt, dan zou ik één minuut over twaalf vijand van Rus land zijn". Aldus de heer Nak. die voorts meedeelde, dat hij via diverse telefoon tjes al met de dood bedreigd was. „Maar ik heb geen angst". De politie, die naar verluidt, een pelo- Ook hel Kamerlid Harmsen van „Binding Rechts" schijnt geboeid te worden door de Dubbeldekkers. Hij is er tenminste na A.R.-lijsttrekker Biesheuvel, mee op verkiezings tournee gegaan. BANGKOK (AP) Tenminste 25 personen, waarbij vermoedelijk Europe se toeristen en Amerikaanse militairen met hun gezinsleden, zijn vandaag om het leven gekomen bij een brand in het Imperial Hotel te Bangkok. Een vleugel van dit hotel bij de Amerikaanse, am bassade is geheel in de as gelegd. Er moeten nog meer doden zijn. De meeste doden zijn het slachtoffer geworden van verstikking. Volgens de politie zal identificatie grote moeilijk heden opleveren, aangezien het gasten- register vernietigd is. ton mobiele eenheid achter de hand hield, behoefde vanmorgen geen enkele keer actief te worden. Zowel optocht als demonstratie verliepen in alle orde. Ook de Russische ambassade was kennelijk van mening dat het wel mee zou vallen. In de tuin van de ambassade werd het grasgazon tenminste gemaaid en werden bloembollen gepoot door een Neder landse tuinman met een rode baard. Tijdens de demonstratie waren onder meer aanwezig rabbijn A. Soetendorp, prof. ir. M. Tels en de hoofdcommissaris van de Haagse politie, dr. C. N. Peyster. (Van o e correspondent) BONN Bondskanselier Brandt van West-Duitsland heeft de Franse presi dent Pompidou in een brief erop gewe zen dat er voor dc zomervakantie een beslissing gevallen moet zijn over de problemen omtrent de toelating van Engeland tot de Europese gcmecn- In zijn brier waarschuwt Brandt voor de moeilijke binnenlandse situatie die er in Engeland zal ontstaan als de besluiten uitgesteld zullen worden. Een falen van de onderhandelingen in Brus sel zal volgens Brandt diepe gevolgen voor de EEG en Europa met zich mee brengen'. Brandt was van mening dat de problemen rond het internationale ka rakter van de pond sterling geen on derdeel van de gesprekken in Brussel mogen worden. Brandt ondersteunde de Britse mening dat de gevaren voor dc export van suiker en boter door Nieuw- Zeeland, als Engeland de gemeenschap binnentreedt, „in menselijke termen" besproken moeten worden. Nieuw-Zee- land was volgens de Westduitse rege ringsleider bovenal een probleem waar het levensonderhoud van vele mensen mee gemoeid was. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) versterk zijn stemt UTRECHT Bij de werkende jonge ren denkt men anders over de partijen, dan de Vereniging voor Dienstplichtige militairen (waarmee niet gezegd wil zijn. dat de V.V.D.M.-leden geen wer- kende jongeren zouden zijn). De C.N.V.- jongeren liggen in de clinch met het hoofdbestuur van de Katholieke Wer kende jongeren, omdol dit hoofdbe stuur zijn leden advies gegeven heeft op de progressieve drie te stemmen. Daarmee geeft het hoofdbestuur het Tweede-Kamerlid Cor Kleisterlee een slag in het gezicht. Dit Kamerlid heeft meer dan wie ook geijverd voor de werkende jongeren", aldus de C.N.V.- jongereu. Het is ji grof schandaal UTRECHT In Utrecht was gister avond bijna iedereen uit de politiek wel ergens aan het praten. Ook dr. W. Drees jr. lijsttrekker van D.S.'70 en het Kamerlid Goedhart, die hel nog sleeds over socialisten had. Totdat iemand in de zaal hem toeriep, dat D.S.'70 be paald geen arbeiderspartij is, want „de koffie kost hier 85 cent en een biertje zelfs f 1.25. Op een bijeenkomst van een arbeidersprtij zou dit een schan- Schoo la fz waaiers 1971, kijkvrijdag uit naar de speciale beroepskeuze- uitgave van Ruim Baan 'n Blad met een schat aan iV beroepen-informatie Inde s redactionele hoofdrol: mogelijkheden en kansen bij (Van e ?rslaggc\ Dc kandidaten voor het eindexamen MMS hebben gisteren dc laatste hand gelegd aan het schriftelijk ge deelte. Over het geheel genomen waren de opgaven niet uitzonderlijk zwaar, maar daarentegen ook niet licht. Zowel leraren en leerlingen waren dan ook redelijk optimistisch (of liever gezegd „optimisch" om in de stijl, te blijven van de tckstbe" handeling Nederlands) gestemd. Jammer was het dat, er ondanks de grote zorg. die altijd aan het opstel len van de examenopgaven besteed wordt, twee drukfouten in de tekst behandeling Nederlands geslopen .waren. Ongetwijfeld zullen vele kandidaten in hun examenzenuwen niet direct doorgehad hebben dat het om drukfouten ging. Zo stond er het woord „optimjsch" in plaats van op timistisch en was eenmaal het voor zetsel „voor" gebruikt in plaats van het voorzetsel „door". De tekst be stond uit een doorwrocht stuk van prof. dr. I. J. Brugmans over „Stap voets Voorwaarts, sociale geschiede nis van Nederland in de negentiende De Duitse tekst die de meisjes in goed Nederlands moesten vertalen handelde over het leven van Vincent van Gogh. Op het eerste gezicht een eenvoudig stuk, maar bij nauwkeu riger doorlezen bleken er toch nog de nodige vertaalmoeilijkheden in tc Voor Frans hadden de examinatoren een artikel gekozen van Jean Gail- lard uit Le Figaro Littéraire, 1968. Gaillard vroeg zich af waarom Eu ropeanen er niet zo happig op zijn om hun vakantie in de Verenigde Staten door te brengen. Een niet bijzonder ingewikkeld stuk, dat veel kandidaten, mede dank zij de aktua- liteit, aangesproken zal hebben. De opsteltitels waren goed gevari eerd gekozen. Onder meer hadden de meisjes de keuze uit „geweld als vermaak", romans als televisistuk", "handlangers van de dood", een frag ment van de dichter J. C. Bloem uit „afscheid" en de veelgekozen titel ..de mens in ademnood". Engels, dat gisteren het sluitstuk vormde, zal geen al te grote proble men opgeleverd hebben. Het was een begrijpelijk stuk uit To England, with love van David Frost en An thony Jay. Aanleiding tot grote mis verstanden zal deze tekst niet opge leverd hebben.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5