-Bloembollen bleven dezelfde... HoBaHo paste zich steeds aan Veel natte pakken in arena; Bols slokt meeste punten op Pionierswerk van Homan, Bader en Hogewoning na vijftig jaar nog steeds in volle bloei Eerste avond Bedrijvenzeskamp fSDAG 20 APRIL 1971 LEIDSE COURANT SSE. HoBaHo. Met een lage sstem uitgesproken lijkt het oord te bestaan uit de eerste ie tonen van een stemmige bapartij. Toch ligt de klank van ze drie lettergrepen bij tien- jizenden geïnteresseerden in t bloembollenvak anders in de en. Zij denken bij het horen van t woord HoBaHo zonder meer in de reusachtige gebouwentros n de Haven te Lisse. Dit jaar ert deze gigant het 50-jarig staan. Precies een halve eeuw edt het een onderkomen aan illenin- en -verkopers en talloze iljoenen narcissen, hyacinten en «I dere bolgewassen. Hét N.V. Dllandse Bloembollenhuis is eds lange tijd de baard in de iel ontgroeid en rent nu vol- assen mee in de race om het )llenvak in zo efficiënt moge- ke banen te leiden. Om de ge- I lorte van het bloembollenhuis I ee te kunnen maken moeten we irug naar de stand van zaken het bollenvak vóór 1921. eo eer dan 250 jaar worden in Neder- j ld bloembollen geteeld. De reusach- img ;e groei, voortgekomen uit de toene- in-t mde welvaart, noodzaakt om orga- J satorisehe redenen tot specialisatie, komen exporteurs en kwekers en ontstaat ook een binnenlandse han- 1. De verkoop van bloembollen ge- •s hledt hierbij nog tamelijk inprovi- oi risch. De kweker gaat de exporthui- ,ri n af om zijn produkt te verkopen, 'jieestal doet hij dat op maandag en aakt dan direct een afspraak voor at betreft de levering voor de ko- ende week. Er komen steeds meer rekers en exporteurs. De wachtka- bij de exporteurs worden te In 1860 heeft deze verkoopex- ansie het eerste beursgebouw tot ge- Olg. De exporteur zit midden in het kaal aan een tafel terwijl de kweker ch0 ndloopt. ke 5roen veilen" 's klok is inmiddels doorgedraaid. ■t, var 1880. Elders in het land ontstaan ':eveilingen waarbij voor het eerst verkoop via de klok om de hoek it kijken. Tot dan toe geschiedt veilen van bloembollen nog alleen het veld. Bij dit zgn. „groen vei- worden de partijen bollen, zoals er tijdens of vlak na de bloei bij bij opbod en afslag verkocht. 1919 wordt deze methode in de lenstreek met veel succes door de Homan, Bader en Hogewoning (HoBaHo) uitgevoerd. Aangemoedigd door hun resultaten besluiten zij de handen ineen te slaan. Op 18 april ijf uur in de morgen is het N.V. Hollands Bloembollenhuis als li» veilingbedrijf in het centrum van de Bollenstreek een fiets. De eerste veilin- ;en worden gehouden in de Witte •fclZwaan op het Vierkant in Lisse. Het roetshuis, de boven- en onderzaal van voormalige hotel-restaurant, is een hooi deale ruimte om droge veilingen te [^houden. „Dp 9 juli 1921 vindt de eerste veiling Maats. In de bovenzaal wordt geveild, de benedenzaal en het koetshuis itaan de bloembollen uitgestald. Het luk is met Bader, Homan en Hoge- Roning. De uitzonderlijke droge zomer '«•Van '21 zorgt voor een onverwacht ïoge aanvoer. De tweeduizend be schikbare manden waarop de witte di waan statig in een lichtblauwe cirkel bestaat afgebeeld, blijken niet voldoende nle im de grote bollenstroom te verwer- j kerlcen. Naarstig wordt gezocht naar een >m grotere ruimte. Voorjaar '22 wordt gestart met de louw van een nieuwe veilinghal. Op andergalve hectare aangekochte 'grond, verrijst een hal van 1200 m2. 'v Bijna de helft ervan is vaart. Aanvoer kan hierdoor geschieden per boot. Een vriend van de directie organiseert in Amsterdam een vloot zolderschuiten met een gezamenlijke oppervlakte van 500 m2. Velen lachen om dit giganti- sche project. „Veel te groot van opzet" leggen de pessimisten. Het lachen be sterft hun echter om de lippen. Zeven jaar later wordt nog eens 2000 m2 aan de ruimte toegevoegd. De vaart is inmiddels gedempt omdat de aanvoer over het water wordt overvleugeld door vervoer per as. Nieuw in het gebouw is ook het elek trische afmijntoestel dat 230 personen in staat stelt de knop op het juiste ogenblik in te drukken. Aanvankelijk is er tegen deze wijze van veilen van de zijde van de kwekers veel kritiek. L_ Zij menen dat bij opbod betere prij- zen worden gemaakt. Na enkele jaren jR wordt de klok toch weer in ere her- 1 steld. Het spookt Het veilen blijft echter niet de enige activiteit van de HoBaHo. De enorme «j crisis van 1931 schuift een nieuwe taak i naar de veilingen; kredietbewaking. Hiermee nemen de veilingen een p groot risico van de schouders van de Sf kwekers, Het is een roerige tijd waar in het in het bollenvak behoorlijk spookt. De achteruitgang in de welvaart in een periode dat de produktie ongekende oppervlakten beslaat, eist veel slecht- offers. De regering grijpt op verzoek in. Deze richt een kwekers- en ex portcentrale op, die spoedig samenko men in de Nederlandse Sierteeltcen trale, de voorloper van het huidige PVS. Uit deze tijd stamt ook de op richting van de stichting „Bloembol- lensurplusfonds", bevoegd om over schotten uit de markt te kopen. Directeur in 1936 is de heer Th. Zwetsloot. Hij volgt Bader en Homan op als administratie directeur. Tot nu toe leidde hij de papierstroom in de Witte Zwaan. Een zenuwslopend werk. De geschreven transacties ophalen in de veilingzaal, af giftelij sten en factu ren maken en dan maar tellen of het het totaal van de verkopersnota's. Pas als dat klopt kan de veiling de volgen de dag weer van start gaan. Nieuwe mijlpaal onder directeur Zwetsloot is in 1937 de oprichting van het In- en Verkoopbureau. Exporteurs en producent krijgen door dit initia tief meer bewegingsvrijheid. Aanvan kelijk houdt het bureau zich slechts bezig met de handel in betere varië teiten. het zng. „kilogoed" (tegen woordig is de omzet van het In- en Verkoopbureau enkele malen groter dan die van de eigenlijke veiling.). De groei van de HoBaHo in die perio de is onstuimig. In 1948 de oor logsjaren maakten eerdere uitbreiding onmogelijk wordt met de bouw van hal II (1800 m2) gestart. De vraat zuchtige muil van het ruimteverslin- dende bollenbeest blijft open. Pas drie jaar later klappen de kaken bezadigd opeen als aan de kersverse hal nog eens 1500 m2 worden toegevoegd. In het centrale zenuwstelsel, de vei ling, draait intussen de klok elke dag met een vaste regelmaat rondjes op het door talloze cijfers verlichte ronde bord.- Het is niet alleen een ruimte waarin drukgrage vingers in spanning het juiste koopmoment afwachten, maar ook een plaats waar veel gela chen wordt. Zo gaan de schoenen van een inkoper, omdat hij altijd op zijn sokken in de banken zit, onder de hamer. Het schoeisel is heimelijk door zijn colle ga's in beslag genomen. De bloembollen zijn precies dezelfde gebleven. Dat vinden de ruim 10 000 cliënten, 8.000 producenten, 3.000 afnemers. 50 vertegenwoordigers en 100 man loods- en kantoorpersoneel Zelfs wordt eens een speelgoedleeuw in kooi voor het podium gedragen. Eigenaar ervan is een inkoper die met zijn fantasierijke verhalen collega's ervan overtuigt dat hij thuis een leeuw houdt. Hel lachen in de veilingzaal is het zelfde gebleven. Drastisch veranderd is echter de interne aankleiding van het gebouw. De mechanisatie heeft overal om zich heen gegrepen. De meeste verandering onderging wel de administratie. O.m. alle variëteiten bollen, knollen, bomen, heesters etc. zijn op duizenden kaarten onderge bracht. Tienduizenden gegevens over transacties verdwijnen in de stalen kasten. Beheer van al deze gegevens is nog slechts mogelijk door elektronische systemen. Daarom staat in de HoBaHo een computer die zijn brein in dienst van deze bloemrijke gegevens heeft gesteld. Oplichtende lampjes op het computerdashboard .beantwoorden bin nen tienden van seconden het gesprek dat de toetsenbordbedienende vingers van de operator met de machine voeren. De HoBaHo paste zich aan de tijd aan. De Bloembollen zijn precies de zelfde gebleven. Dat vinden ook de ruim 10.000 cliënten, 8000 producen ten, 3000 afnemers, 50 vertegenwoor digers en 100 man loods- en kantoor personeel. HERMAN VAN AMSTERDAM HoBaHo-bollenjongens van het eerste hoe de vraatzuchtige muil van het de toekomst openen s ntet gemakkelijk. De deelneemster links van de Bolsploeg was dan ook danig c van de meest spectaculaire onderdelen van de Zeskamp: meelzakjes slaan. (Van e i onzer verslaggeefsters) LEIDEN Di de Leidse Groenoordhal stonden gisteravond zes ploegen tot het uitsterst gespannen tc wachten tot ze eindelijk konden beginnen aan de strijd om de N.C.R.V.-beker in de Bedrijvenzeskamp. Maar voor het zover was moest eerst de officiële opening verricht worden, wat op bijzonder charmante wijze gedaan werd door mevrouw Den Haan-Groen. Niet alleen zij toonde van de zijde van het gemeentebestuur belangstelling voor dit evenement, ook loco-burgemeester S. Men ken was present om te kijken naar wat de zes ploegen zouden presteren. En dat was niet gering. De winnaar, die vanavond na de tweede ronde van dit spel pas bekend is. krijgt het beslist niet cadeau. De ploegen, verdeeld in twee poules, speelden gisteravond elk een gedeelte van de spelletjes. Vanavond wordt er gewisseld. In poule A kwamen Sikkens, Minnesota rn de combinatie De Sleutels/ LFB uit. In poule B Verto, Lucas Bols en KNG. Eindelijk gaf Ton van Maaren dan toch het startschot. De scheidsrechters, de heer Van Woerd en mevrouw Hoogen- boom, hielden een waakzaam oog gericht op de deelnemers. De commentatoren Dick van 'r Sand en Tini van Maaren vertelden aan iedereen die het niet zo goed kon zien hoe de zaken erbij stonden. Vliegende schijven Als een van de eerste onderdelen werd het spelletje „vliegende schijven" ge speeld. Enoime hoepels, beplakt met ta pijt moesten naar de andere zijde van de zaal gerold worden. Daar werden flessen opgestapeld en deze hele stellage moest teruggebracht worden. Naderhand werd een meisje op het schild geheven en ze moest door aan een ring te trekken een knal veroorzaken die aangaf wie de win naar van dit spel was. Nog veel meer hilariteit was er bij de taartrace. Erg vies zijn de meisjes, die de taarten op hun hoofd vervoerden, niet geworden. Ze wisten ze wel zo te keren dat de taarten naast hun schouders Onder luide toejuichingen werd daar na begonnen aan het natste spel van de hele avond; „de rode draad". Hierbij moesten de deenfemers over een loper wandelen, die over het zwembad gespan nen was. Tegelijkertijd droegen zij dien bladen mee, die op lange stokken ge spijkerd waren en waarop enorme jerry cans stonden. Lege. wel te verstaan. Deze moesten, zonder dat ze eraf vielen, naar de overkant gebracht worden. Maar langs de linkerzijde van het bad waren de twee andere ploegen uit de poule bezig om met tennisballen te proberen de flessen van de bladen af te kegelen. Dat lukte bijzonder goed. Er gingen veel flessen te water, en dito verscheidene deelneem sters. Denken Zoals in elke zeskamp moest ook in deze Bedrijvenzeskamp „gedacht" wor den. Alleen was hier aan de denksport nog een extra-dimensie toegevoegd. De antwoorden moesten door een „sport- ADVERTENTIE Gifwoord Bomen worden in Boskoop meer ge maakt, dan er worden doodgeslagen. Dat is geen nieuws. Maar nu is er een boom vermoord. In koelbloedig overleg. Met voorbedachten rade. En dat zoiets gebeurt in het Sierteeltcentrum Bos koop. mag óók wel eens in de krant. Het slachtoffer is een achttienjarige populier, die langs de Goudse Rijweg staat, ter hoogte van de Berberisstraat. Het was de gemeentelijke plantsoenen dienst wel opgevallen, dat de boom begon te kwarren (afsterven). Een deel kwam niet meer in bloei. De schors raakte los en de vreterijongedierte kwam er in. Men vond het wat vreemd, dat juist deze boom,, die licht overhelde naar de huizenkantziekteverschijnse len vertoonde en de andere niet. Hij kwam op de lijst van te rooien bomen en daarmee leek de kous af. Totdat iiorige week 's avonds directeur Kla- singa van gemeentewerken door een bewoner van de Goudse Rijweg werd gebeld dat de boom „in brand stond". Het zoutzuur droop langs de populier, zodat de damp eraf sloeg. Toen pas bleek, dat iemand er een gat in had geboord tot in het hart. Het gerechte lijk laboratorium bevestigde de vérmoe- ciens dat dat gat enkele malen was vol gegoten met geconcentreerd zoutzuur. Een buurtonderzoek door de politie heeft tot dusver de dader, die zijn des tructief plezier uitleeft onder dekking van het nachtelijk duister, nog niet aan het licht gebracht. Niet' alleen de po pulier maar ook in de omgeving ge plante rozen zijn naar de knoppen. Puur moord. Althans volgens burge meester Van Dedem, die vorig jaar tijdens de Boomplantdag zei: „Wie een boom vernield, begaat een moord". Het dodelijkste gif Is de mentaliteit. Vuil stukje „In samenwerking met Gemeentewer ken zal de Noordwijkse padvinderij „Norvicus" dit jaar de actie Een heitje voor een karweitje" richten op het schoonmaken van haar woonplaats. Be halve de jaarlijkse schoonmaakbeurt van het strand, die de padvinders van hun beroepscollega's overnemen, zullen het misdrijf ze nu ook nog de straten, perken, groenstroken en andere vieze stukjes Noordwijk schoonmaken", schrijft de man die voor De Leidse Courant in Noordwijk het oor tc luisteren pleegt te leggen en die daarbij de ogen niet in zijn zak heeft. Wie toeristisch Noordwijk bezoekt, merkt dat de badplaats vrijwel bestaat uit vieze stukjes. Is het niet triest dat een schone straat de burgerij, die het zo vuil heeft laten worden, kennelijk niets waard is? Is het niet even triest, dat de gemeentelijke diensten in ge breke bleven, waardoor „vieze stukjes" een wezenlijk deel van Noordivijk kon den worden? En nog triester dat nu de padvinderij moet inspringen? De be volking wordt nu, vlak voor het nieu we seizoen, gevraagd voor de schoon maakactie een bijdrage te leveren ten gunste van de padvinderij. Zou het niet juister zijn, dat dat deel van de mid denstand dat het meest gebaat is met een schoon Noordwijk en dat gouden tijden" beleeft aan het patatfrites- toerisme, een duit in het zakje zou doen. Het is inmiddels wel duidelijk, dat Noordwijk elke actie ten spijt niet lang schoon zal blijven. Gemeentewerken zal de zaken anders moeten aanpakken: ze zal met grotere frequentie het' vuilnis van hotels en andere horecabedrijven moeten ophalen. Niet de padvinderij moet voor een heitje de zaak schoon houden maar de gemeente. Ook al kost het dan wat meer. Nu kijkt men in Noordwijk boos om „een vuil stukje". Een schrale troost is, dat ook Katwijk en Wassenaar vuil zouden moeten kij- Op de fiets De wielervereniging Swift-Combinatie gaat weer gewoon fietsen, zo deelde Swiftbestuurder W. van Duivenbode ons mee. Leidse Ren- en Tourvereni- ging zo staat altijd nog boven het brief papier van de club, maar de laatste tientallen jaren is touren er praktisch niet meer bij geweest. Ver voot oorlog (Swift werd al in 1919 opgericht) was het touren wel een bloeiende zaak. Op de oude prentbriefkaarten van be- faamdq uitspanningen en etablissemen ten in de omgeving van Leiden komt men de tourclubs nog wel eens tegen: groepjes vrienden, die er welgemoed op hun tweewielers op uittrokken. Naar mate de fiets meer gemeengoed werd gingen echter de tourclubs kwijnen. Maar in deze tijd van herontdekking van de fiets begint het fietsen in club verband weer de kop op te steken. Groepjes trimmers op zaterdag- en zon dagochtenden, clubjes van conditietrai- tiende heren hebben weer ontdekt, dat de fiets ook een „gezond" vervoermid del is waar je enpassant ook meer het landschap geniet dan achter het stuur van de auto. De vernieuwde be langstelling voor het rijwiel gaat Swift nu in verenigingsverband kanaliseren. Iedereen, die er iets voor voelt kan zich wenden tot de heer Van Duiven- bode (tel. 44732). De tourtochten wor den 's zondags gehouden in het polder gebied rond Leiden. naar een .overheidprojector" ge bracht worden. Niet gewoon lopend maar op verschillende manieren. Met enorme rollen, waarvan er één de grond niet mocht raken, over lopers, met poefs, die de deelnemer vooruit moest zien te krij gen zonder zijn voeten op de grond tc zetten, of met een wagentje dat ook alleen'maar met de voeten voortbewogen mocht worden, zonder dat men afzette op de grond. Na de pauze, met een mooi optreden in de drumband VIOS uit Zoeterwoude die ook al bij het voorstellen van de ploegen gespeeld had, begon een van de meest „witte" delen van de zeskamp. enorme roeispanen moesten zakjes- meel naar twee meisjes geslagen wor den, die op een meter of twintig afstand de werpers stonden. Tussen deze twee ploegen in stonden de twee poule genoten in om de zakjes op de helft van hun reis te onderscheppen. Vooral bij Sikkens lukte dit erg goed. Zo kwam het ook dat, hoewel zij twee prima vangsters hadden staan (handbalsters), er niet veel zakjes bij dc meisjes op de tafel terechtkwamen. Wel zagen alle deel neemsters aan dit spel er uit als wande lende meelpoppen. Maar uiteindelijk was Drste ronde van deze zeskamp voor bij. De punten werden ijverig geteld door scoreman Piet Hooy en het bleek van alle teams de ploeg van Bols deze avond winnaar was geworden Stand De stand tot nu toe is in poule At 1. Minesota met 17 punten; 2. Sikkens met 15 punten; 3. L.B.F./Sleutelscombinatie met 8 punten. In poule B staat Bols bovenaan met 20 punten; 2. Verto met 14 punten; 3 KNG met 10 punten. Deze stand zegt echter helemaal niets. Van avond kunnen de rollen omgekeerd wor den, want het ene spel ligt een team nu eenmaal beter dan het andere. Bovendien gaat ook de verliezer niet met lege han- naar huis. Zij krijgen de poedelprijs Bols. Maar het publiek zal nog even in spanning moeten zitten. Stof tot praten was er vandaag in alle zes bedrijven in elk geval genoeg. Dure stickies voor Leidenaars LEIDEN-DEN HAAG Met z*n vie ren zaten ze voor de Haagse politie rechter, een jeugdig echtpaar en nog twee jongelieden uit Leiden, alle vier voor hetzelfde feit, overtreding van de Opiumwet. Daar viel nogal wat over te praten, niet eens zozeer over het feit zelf, want dat stond wel vast, doch het werd een discussie over de vraag, of en in hoeverre het gebruik van „soft drugs" zoals hashiesj al of niet schade lijk is voor de gezondheid. De verschil len waren al bekend. Maar de officier van justie zei, dat hij juist dezer dagen een congres had bijgewoond van enige honderden „vakkundigen" op dat ter rein en van alle rangen en standen, die als meerderheid tot de conclusie geko men waren, dat het gebruik, ook van hashiesj, schadelijk is voor de gezond heid. En bovendien, het bezit daarvan én gebruik is nog steeds bij de wet strafbaar gesteld. Enkele verdachten bleken ook wel tot het inzicht te zijn gekomen, dat zij verstandiger doen het „spul" uit te schakelen. Omdat enkele verdachten reeds een voorwaardelijke gevangenisstraf hebben vorderde de of ficier tegen de vrouwelijke verdachte 100 gulden boete waarvan 50 gulden voorwaardelijk, tegen de andere ver dachten geldboeten van 50 gulden, 300 en 250 gulden waarvan voor beiden 200 gulden voorwaardelijk en een geldboete van 50 gulden. De vonnissen werden overeenkomstig de eis uitgesproken. AKZO-prijs voor Oegstgeestenaar ARNHEM/OEGSTGEEST, 19 april 1971. De AKZO-prijs zal dit jaar worden uitgereikt aan dr. D. A. Hooyer te Oegst- gccst voor zijn onderzoek op het gebied der aardwetenschappen. AKZO N.V. heeft deze jaarlijkse prijs ingesteld ter bevordering van het weten schappelijk onderzoek. De prijs wordt toegekend door de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem voor wetenschappelijk onderwijs, verricht in een periode van ten hoogste 10 jaar, voorafgaande eau de toekenning.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3