AJAX drong PSV een gevoel van onmacht op FBO SANEERT ZONDER VUIST Holland Sport: \fVngst bijna over oor degradatie ROLINK MET HELM OP VELD Gehoord: Bij P.S.V.: Zonder kater. bier ook een DN Op dezelfde manier, maar met meer klasse, dan Real r dagen tevoren had gedaan, heeft Ajax de Eindhovenaars nog EINDHOVEN. PSV EINDHOVEN Op dezelfde manier, maar met meer klasse, dan Real Madrid vier dagen tevoren had gedaan, heeft Ajax de Eindhovenaars nog eens duidelijk gemaakt wat het verschil is tussen de top van de Nederlandse competitie en de pseudo-top. De afstand in technisch kunnen, zowel individueel als in ploegverband, werd naarmate het duel vorderde zo groot, dat van een „straatlengte" moest worden gesproken. Een soepel, gemak kelijk spelend Ajax stond tegenover een ploeg die langzaam maar zeker een gevoel van onmacht werd opgedrongen. En dat werd op den duur zo heftig dat Ajax de goedwillende maar niet „toereikende" tegenstander totaal overklaste. Het was toen weliswaar al 30 maar zelfs de mogelijkheden die een „in de achteruit" spelend Ajax toen open liet, werden niet gerealiseerd. Diepe concentratie bij voornaamgenoten Van Tilburg (rechts) en Mühren. Bij zijn poging de bal te bemachtigen houdt de Ajacied zijn tegenstander gemakshalve aan het shirt vast. K (Van onze sportredactie) BREDA Holland Sport is er gisteren in geslaagd vrij- »el zeker het degradatiespook van zich af te schudden door zich in een spectaculair verlopen wedstrijd tegen NAC (34) zegevierend op te richten. Het spelpeil mag niet van hoog gehalte geweest zijn, maar de doelpunten - en daaruit voortvloeiend de spanning maakten uit eindelijk toch veel goed. De afwezigheid van de (weer) gebles seerde Daan Schrijvers bleek voor SAC gisteren een te grote handicap te rijn. De rust en de organisatie waren helemaal weg in de Bredase verde digingslinie, waarvan Holland Sport dankbaar gebruik maakte. Vooral in de lucht ondervond NAC de afwezig- Schrijvers als een gemis. Ex- international Jan van Gorp was in feite de enige Brabander, die Haagse spitsen Van Maurik en Roggeveen teer op keer verwarring stichtend bij kopduels de baas kon. De anderen misten gewoon de noodzakelijke fysie- Van de grote onzekerheid in de NAC- aehterhoede profiteerde Holland Sport in de 5de minuut. Nadat Bakker I misgetast op voorzet van rechts Kitzmann tevergeefs uitviel had Sjaak Roggeveen de bal maar voor het jnleggen (01). wakker geschud, viel on stuimig aan en toen bleek dat de Haagse defensie ook allerminst be trouwbaar was. De gelijkmaker van Graauwmans, die een afstandsschot richting veranderde waardoor de links gedoken Louwerens kans- was, kwam dan ook geenszins als een verrassing. NAC bleef sterker en schiep zich ook enkele uitstekende scoringskansen, maar in feite was Holland Sport met zijn uitvallen toch eel gevaarlijker. Vooral Sjaak Rog geveen eiste alle aandacht op van de Bredase verdediging. Hij was dicht goal toen hij Delmotte met een handige beweging was gepasseerd ■naar Kitzmann bracht redding. Het een van de laatste heldendaden de Bredase doelman, voor wie de- wedstrijd een compleet drama werd. Ging hij bij de eerste treffer al niet geheel vrijuit, aan het tweede Holland Sportdoelpunt had hij zeker schuld. Want hoe fraai het afstands chot van Van der Heide (van zeker meter vloog de bal laag en vlak langs de paal in het doel) ook was, a's Witzmann sneller gereageerd had, u'as er geen vuiltje aan de lucht ge weest. Blunders van Kitzmann, waar schijnlijk ook zo onzeker door het ge stuntel voor hem, waren ook de oor saak van de overige doelpunten van He Haagse ploeg. Nadat NAC kort na de hervatting Hoor Bish, die dankbaar profiteerde v'an het feit dat Woody Louwerens een voorzet van Brouwers niet wist 'e onderscheppen, op gelijke voet was ?ekomen, tekende Van der Heide nr. 3 voor Holland Sport aan. Hij kreeg vlak voor het doel alle gelegenheid 'an Kitzmann. die op de lijn bleef Frans van der Heide had een zeer groot aandeel in de zege van Holland Sport. De verdediger van origine scoorde een onvervalste hattrick. staan om een vrije trap van Dorjee in te koppen. Van der Heide zou ook zorgen voor de complete afgang van Kitzmann. Hij maakte nadat Roggeveen een duel in de lucht had gewonnen van Kitz mann uit een scrimmage zijn hat trick vol. Toen vond NAC-trainer Leo Canjels het welletjes. Hij sommeerde Kitzmann het veld te verlaten en plaats te maken voor Van Dongen, die een heel wat betere indruk maak te. NAC had wel de wil nog terug te vechten, maar het was aanvallend onmachtig. Bish schitterde voor rust. maar viel in de tweede helft sterk terug. Brouwers en Dierckz, na rust ingevallen voor de falende Katte- staart, brachten er nog veel minder van terecht. Het was dan ook een meevaller voor NAC dat Verlangen in het strafschopgebied hands maakte Van Gorp schoot de penalty tegen Louwerens op, maar de Holland Sportdoelman had volgens Lau van Ravens te vroeg bewogen. Het over nemen geschiedde door Graauwmans. die via de lat overschoot. Leo Canjels schudde op de trainersbank' het hoofd. Acht minuten voor tijd maakte Bish met een kopbal er nog 34 van Het baatte niet meer. De Holland Sportdefensie bleef verder potdicht. Trainer Kurt Linder viel zijn ploeg, die er beslist wel voor had gewerkt, maar in alle opzichten tegenover Ajax te kort schoot, niet" af. Hij wrong zich wel in een bocht door te zeggen: „Als wij nu eens op zo'n fortuinlijke manier aan het eerste doelpunt waren gekomen en als we bovendien zo snel de beslissing hadden geforceerd als Ajax deed na de rust, zouden we een betere prestatie hebben geleverd en hadden we veel gemakkelijker gespeeld". Voor het gemak vergat Linder dan maar dat Ajax van het prille begin af de wedstrijd geheel in handen had en zelfs de tactische zetjes van Linder geen enkel effect hadden gesorteerd. Verdelen Linder had moeten afzien van het opstellen van de licht geblesseerde Schmidt Hansen (twee dagen tevoren bij de training een pijnlijke spier opgelopen) en had voor hem Munk Jensen op het middenveld geposteerd, zodat de aanval bestond uit Devrindt, Van der Kuylen als spits en Eef Mulders. Rinus Michels was er niet kapot van. „Ik heb me helemaal niet ingesteld op verrassingen. Ik wist op geen stukk enna wat Linder zou doen, maar ik heb PSV nooit het einde gevonden en ditmaal zeker niet". Michels had uit andere overwegingen zijn ploeg gewijzigd. ..De 'moeheid van Europa Cupwedstrijden zit in het reizen en trekken, niet eens zozeer in het spelen. Ik heb de krachten wat moeten verdelen, waardoor Swart en Krol buiten de basisopstelling bleven en Blankenburg en Van Dijk speelden". Nutteloos PSV kreeg ook een uiterst reële kans, maar de scherpe pass van Strik, die verre van de „heerser" was die Vasovic is, verdeed Veenstra door te gehaast te schieten in vrije positie. Daarover merkte Kurt Linder op: „Dat was aan beide zijden één kans, meer niet". Maar bet verschil tussen beide ploegen was al lonneklaar. PSV putte zich merendeels uit in nutteloze verre trappen in de richting van de Amsterdamse defensie. En daarvoor had Linder tegen Real Madrid ook al gewaarschuwd. Het heeft ?een enkele zin tegen een verdediging can formaat, zeker niet omdat Van der Kuylen, die later uitweek naar de tijlijn. effectief werd geschaduwd door \Teeskens. Dat geruisloze doelpunt, tien minuten oor de rust, was dan ook dik verdiend oor Ajax. „Zoals de zege ongetwijfeld •erdiend is", gaf Linder later onomwonden toe. Johan Cruyff kopte de bal via het hoofd van Harry Vos buiten bereik van Van Beveren in de touwen, hoewel Linder eenieder ervan trachtte te overtuigen, dat Vos de bal tegen het hoofd van Cruyff had gekopt. Het maakte niet veel uit, Ajax leidde Direct na de rust werd de strijd beslist. Cruyff kreeg de bal bijna bezijden 't doel en met een onnavolgbare actie wipte hij 't leer over Van Beveren heen in de andere hoek. Een treffer, die een doelman van de „waarde" van Van Beveren toch had moeten voorkomen. Linder haalde de wel steeds opkomende maar weinig gevaarlijke Munk Jensen eruit en bracht Schmidt Hansen toch in stelling. Het zette geen zoden aan de dijk. Er vielen enorme gaten in de Eindhovense defensie, omdat PSV trachtte het strijdtoneel te verplaatsen. Zowel Strik als Radovic, de laatste vooral, tastten meermalen mis EINDHOVEN. PSV is de eerste •ereniging in het betaald voetbal, die geen alcoholhoudende dranken meer op het veld verkoopt. Vóór de wedstrijd PSVAjax werd meegedeeld, dat na het incident van vorige week woensdag in de Europa Cupwedstrijd, de verkoop is gestaakt. Ajax-arts dr. Rolink vroeg op het ter rein de aandacht. Hij zat langs de lijn met een helm op. „Die heb ik vandaag voor het eerst op. Het moet niet als provoceren worden opgevat maar louter als zelfbescherming. Het is al zover ge komen dat na „de bouw" en de Hoog ovens ook op het voetbalveld een helm en als Ajax alle mogelijkheden had benut, zou PSV een debacle hebben beleefd. Want het ging bij Ajax steeds soepeler, steeds geraffineerder. Maar ook steeds nonchalanter. Stuy „vergat" de bal op te rapen en Devrindt schrok zo van het lege doel, dat hij net zo lang aarzelde tot de magistraal spelende Vasovic met Keizer enorm op dreef zijn voet voor het schot kon zetten. door Herman van Bergem De „actie van krachten verdelen" zette Michels voort door Cruyff, die zijn aandeel ruimschoots had geleverd, te ruilen voor Swart. PSV bleef proberen I enige vat op het duel te krijgen en nam zoveel risico, dat Keizer eensklaps een vrij veld kreeg en de bal voor de moederziel alleen voor Van Beveren oduikende Van Dijk legde (03). Toen pas loste Van der Kuylen, eens een schuter par excellence, zijn eerste schot: pal naast het doel- Ajax sudderde de wedstrijd uit, daardoor PSV totaal vernederend. Het gevoel van onmacht was omgeslagen in een sfeer van ontreddering. Tegen dit Ajax was PSV op geen stukken na opgewassen. Juist op het eigen, harde en hobbelige veld was meer techniek nodig dan PSV kon opbrengen. „Misschien kunnen we niet twee topprestaties leveren in vijf dagen", zuchtte Linder. Hij sloeg de spijker daarmee harder op de kop dan hij wellicht bedoelde. jp een pass van Strik na een misser van Rijnders in de eerste helft i r schoot echter tegen de uitlopende doelman Heinz Stuy op, waardoor een vt voor de Eindhovense ploeg verloren ging. Navolging T^R moest een incident, dat aller- wege afschuw wekte, aan te pas komen eer een vereniging overging tot wat reeds lang op alle velden had moeten gebeuren: geen alcoholische dranken meer verkopen. De toe schouwers kunnen inderdaad altyd nog een fles in de zak steken maar het drankgebruik en -misbruik zal in elk geval zeer beperkt worden. Soms ook bij schaatswedstryden bijvoorbeeld vraagt men zich af waarvoor een deel van het publiek komt: om naar sport te küken of om te drinken. Het voorbeeld van PSV verdient navolging. Discussie AL jaren is dc Nederlandse voet balwereld ervan overtuigd dat saneren de enige oplossing is om de betaalde sport weer gezond te ma ken. Hoe dat echter aangepakt moest worden, kwam er nooit uit. Nu de afvlociingsiyst van de finan ciële commissie van de FBO er is, en de volgorde in prioriteiten daarin is aangegeven, werd al meteen dui delijk, dat het geen ideale oplossing is. Verre van dat zelfs. Toch ver dient het bewondering, dat er ein delijk een organisatie is geweest, die de kat de bel aanbond en geen kri tiek vreesde. Waarschyniyk komt nu een discussie op gang en daar kan het betaalde voetbal mee ge baat zijn. Niet ausesieux rp ERWIJL van bepaalde kanten (sponsors) aan de tenniscompe- titie nog enig belang wordt toege kend Pellikaan trok Hemmes en Hordyk aan biykt de strüd om de nationale clubtennistitel door de clubs soms niet helemaal au-scrieux te worden genomen. Reeds twee keer is het in dc hoofdklasse nu al voor gekomen dat een ploeg een of meer partyen gewonnen gaf of dat men besloot een duel maar helemaal niet te spelen. Nu is het zo dat de com petitie in ons land wordt opgevat als een verplicht nummer, dat dan maar op zo plezierig mogelijke wyzc moet worden afgewerkt. Zelfs voor de zeer korte periode die de ten- niscompctitie duurt, is het kenneiyk niet mpgeiyk er een echte puptcn- stryd van, te maken. Zou- het, d geen aanbeveling verdienen d,c com petitie in zyn huidige opzet af te schaffen en er een andere vorm voor te zoeken? Een afzonderiyke heren competitie byvoorbeeld, waardoor er misschien iets gedaan kan worden aan dc ontwikkeling van het Ne derlandse tennis. Barrett naar huis EINDHOVEN De Ierse grens rechter David Barrett, die vorige week woensdag tijdens de wed strijd PSVReal Madrid door een toeschouwer werd verwond met een bierblik, is zaterdagochtend uit het ziekenhuis ontslagen. Samen met scheidsrechter O'Neill, die enkele dagen heeft doorge bracht bij familieleden in Utrecht, keerde hij per vliegtuig naar huis terug. ZEIST Het saneringsmes op de liartslagader van dertien betalende elubs zetten is een uiteraard verantwoordelijke, maar betrekkelijk toeh eenvoudige zaak, wanneer men zich realiseert wat er allemaal nog voor komt kyken eer einde lijk aanspraak gemaakt kan worden op gezond betaald voetbal. Jos Coler, voorzitter van de delegatie van de KNVB en de FBO, die zaterdag de lijst van de dertien „verdoem den" in de openbaarheid wierp, onderkende ten volle de moeilijke situatie, van waaruit beide organisaties proberen het aantal clubs tot het „ideale" van 38 terug te brengen. „Ook al beseffen we dat dit voorstel niet waterdicht is, toch zetten we door. Er inoet iets gelMHiron, de tongen moeten eindelijk losgemaakt worden". Hoewel dit streven vrijwel overal in ons land noodzakelyk wordt geacht, staat nu al vast, dat een en ander zeer problematisch zal worden. Jos Coler even openhartig als anders haakte ook in op deze moeilijkheid: „Wij hopen op het gezonde verstand van de elubs. Op een andere manier kunnen we niets be ginnen. Dwingen kunnen we namelijk niemand, daar ligt reglementair niets over vast. Daarom wordt de realisering van dit plan zuiver een kwestie van overredingskracht, van praten dus. Wij hebben de bestuursleden van de dertien clubs zaterdag in Zeist uitgenodigd". De voorlopige afvloeiingslijst. die door de financiële commissie van de federa tie van betaald voetbalorgamsaties werd ingediend, werd samengesteld op basis van het streven primair zoveel mogelijk mensen ontspanning bieden. MR. VAN VLOTEN Er werd gekeken naar de aantallen toeschouwers, die de competitiewed strijden de laatste jaren bezochten en er werd uitgerekend hoe groot de po tentiële groep van bezoekers in het rayon waarin wordt gespeeld zou kun nen zijn. De financiële positie van de clubs is bij het opstellen van het sane ringsrapport buiten de discussie ge houden. Aangezien het met het oog op eventuele concentraties belangrijk zou kunnen zyn om te weten welke clubs met de meeste urgentie moeten terug keren naar de rijen van de amateurs, is een volgorde aangegeven, waardoor de lijst er als volgt uitziet (met tus sen haakjes het bezoekersgemiddelde in het seizoen 1969/1970): 1. Baronie door Hans de Bruyn (837), 2. EDO (497), 3. Hermes DVS (1122), 4. ZFC (955), 5. Noad (1488), 6. Limburgia (1515), 7. RCH (1716), 8. Gooiland (995), 9. SC Drente (901), 10 RBC (1380), 11. AGOW (1733), 12. De Volewyckers (2018), 13. Fortuna Vlaardingen (1783). „Het is dus heel goed mogelyk", resu meerde Jos Coler, „dat op deze Hjst financieel gezonde clubs voorkomen. De basis van het betaalde voetbal in ons land zou er dan toch mee gediend zijn wanneer ze zouden verdwijnen". Dit is niet zo'n merkwaardige uitspraak als het misschien op het eerste gezicht lijkt. Voorzitter Coler legt dat uit door een voorbeeld. „Tilburg telt Willem n en Noad. Willem II kocht in het ver leden spelers van buitenaf. Noad niet. Het verkocht alleen maar. Het gevolg was dat deze club nauwelijks meer betekenis had voor de passieve recrea tie omdat het niets te bieden had. Wil lem II echter wel". Overzicht liet ligt in dc bedoeling op 15 mei in Den Haag de sanering op de voorge stelde. wijze voor te leggen aan de al gemene ledenvergadering van de sectie betaald voetbal. „Wij hebben dan meer overzicht op de vijf reële fusiemoge- lykheden, die er momenteel bestaan", vervolgde Jos Coler. „Van een positief resultaat is nog nergens sprake. Of het zou de instemming van EDO en Ilaarleni moeten zyn, maar daar is RCH nog steeds een twijfelgeval". De hoop bestaat, dat de suggestie van de financiële commissie niet teveel weerstanden zal oproepen. Anderhalf jaar geleden hebben de afgevaardigden van de betalende clubs zich namelijk al met een duidelijke meerderheid ach ter een noodzakelijke sanering gesteld. Mocht geen oplossing kunnen worden gevonden, dan blijft toch het schrik beeld: „voor een hopeloze zaak te vechten" achter. „De KNVB heeft na tuurlijk ergens wel een stok achter de deur verborgen", aldus voorzitter Coler. „Kijk, als het gezonde verstand niet zegeviert, zou besloten kunnen worden, om maar een voorbeeld te noemen, dat de groep van dertien niet meedeelt in bepaalde subsidies. Of dat adviezen in die richting aan anderen worden gegeven. Een andere stok ach ter de deur is het vooruitzicht, dat wanneer wordt overgegaan tot de in deling van een eredivisie met 18 en een eerste divisie met 20 clubs, d« competitie van de rest zeer oninteres sant wordt. Voor zover we het nu kun nen bekijken, zou het wel eens een divisie van maar zes tot acht clubs kunnen worden. Wat moet daar voor aantrekkelijks aanzitten". Als het zó mocht zijn, dat niet dertien maar 11 of 9 verenigingen aan het einde van het seizoen zouden verdwijnen, overweegt de KNVB de voorlopige indeling van de eerste twee divisies te herzien. Mis schien dat er dan gespeeld moet wor den in twee divisies varf twintig. Mr. Van Vloten: „Wij zullen die mogelijk heid later nog moeten overwegen. Maar dat kan". Het grote voordeel van het sanerings pleidooi van de KNVB en de FBO is, dat niet alleen de onrendabele plekken in de passieve recreatie van ons land zullen verdwijnen, maar dat voor de rest van de clubs de financiële moge lijkheden waarschijnlijk groter zullen worden. Sectievoorzitter Coler: ,,Ga maar na. Of je de subsldiepot met' 81' of met 38 clubs moet delen, dat scheelt nogal wat. Dat is het niet alleen. Ook van de gemeenten kunnen dan in de toekomst grotere activiteiten worden verwacht". Mr. Van Vloten: ,,De mi nister heeft tegen ons altijd gezegd: wy willen graag meewerken, maar stel eerst nou maar eens een plan op hoe jullie willen gaan saneren". Nu dat gebeurd is, verwacht de FBO nog deze week spijkers met koppen te kunnen slaan ten opzichte van de finan ciële aspecten van dit saneringsplan. De „pot" van de KNVB komt voor dit project een miljoen tekort. Voorge steld is dit tekort teniet te doen door het volgende seizoen op elk toto formulier een toeslag van tien of vyf- tien cent te leggen. „Ondanks het feit. dat dit kabinet demissionair is, bestaat de goede hoop dat de minister alsnog zijn goedkeuring eraan zal geven. In die geest Is er steeds gesproken", be sloot Jos Coler.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9