REL NAGEL: "JTweede luchthaven leen maar ellende'' Veringa gelooft niet aan nieuwe partijdoor braak fOORLOPIG GEEN BESLUIT GEHUWDE PRIESTER Aftredende Kamerleden en ministers niet brodeloos Demonstratie voor verbetering noorden NIEUWE ROOMSE PARTIJ LIJST 21 Wachtgeld, pensioen verzekerd DAG 19 APRIL 1971 LEIDSE COURANT O) m irslagge- EM De scheikundi- te el Nagel, lid van de fav ale Staten van Noord voor de PvdA heeft veel opzien gebaard naa i humoristisch maar diietoog over de maat- lijke consequenties van nationale luchthaven in r. T ;Iomeratie Amsterdam, wo eft ernstige kritiek op die voor de uitbrei- het luchthavenareaal land slechts economi- Won oticven hanteren.' Hij tweede vliegveld gebouwd zal mogen de bestaande sbehoefte te voldoen, orden echter telkens vervoersbehoeften gc- hetgeen zeer gevaar- omdat een luchthaven (Veg 'crs^ hinderlijk bedrijf voorspellers van de ssie Falkenhagen hun krijgen, dan zullen heeft Nagel bere- Er komt een dag dat we allemaal in ons bed moeten opschuiven om een dakloze bezoeker te helpen kend, in het jaar 2060 jaar lijks in Nederland 4 miljard luchtpassagiers opstijgen of landen. Dat is de hele wereld bevolking van dit moment. „Niemand heeft zich nog ver diept in de enorme planologi sche consequenties van die luchthavenuitbreidingen''. Die consequenties zijn door Nagel op schrift gesteld. „Vier mil jard passagiers betekenen in elk geval een 12-baans auto weg plus ettelijke spoorlijnen van bijvoorbeeld de Marker waard via Amsterdam naar Schiphol. Dan zal er ook een extra 6-baans snelweg moeten komen van Schiphol naar de zuidelijke randstad. In het jaar 2000 zullen er al 60 mil joen luchtreizigers naar Ne derland komen. Van 30 mil joen verwachten wij, dat zij 1 of 2 nachten zullen blijven. Dat zijn 300.000 hotelgasten per nacht, die allemaal hun vervoersfaciliteiten eisen. Nagel vi'aagt zich af welke gx-ondoppervlakte er dan nodig zal zijn in de agglomeratie Amsterdam om aan de mini- gers te kunnen voldoen. „Bin nen de 19e eeuwse gordel van Amsterdam wonen nu ruim 300.000 mensen. Eenzelfde aantal komt dan elke nacht de stad binnenvallen. Het bete kent ook dat er 15.000 kamer meisjes bijkomen. 1 op de 20 hotelgasten Waarschijnlijk vindt u zo'n baantje niet ge schikt voor uw eigen dochter, dus halen we 15.000 Joego-Slavische meisjes naar Amstei'dam. Driehonderddui zend overnachtingen leveren voorts eepzelfde aantal dag verblijven op, zodat het Rijks museum elke dag zal worden bezocht door 40.000 gasten. Nog eens 40.000 willen de walletjes bekijken en een on bekend deel daax-van zal zich bezondigen aan de koopwaar ter plaatse. „Dat is wederom duizenden meisjes extra niet uw dochter, maar wederom Joego- Slavische vxouwen". aldus Na gel. Het betekent ook elke dag 80.000 mensen in een rond vaartboot. Kortom, deze extra toevoeging van bedrijvigheid in de regio Amsterdam ligt volgens hel socialistische sta tenlid in de orde van grootte van hel totaal aan de bedrij vigheid die nu aanwezig is. De economische resultaten van een tweede luchthaven zijn volgens hem tot ongeveer 1980 nog leuk maar daarna zal het louter ellende zijn. Nagel heeft tenslotte ook berekend dat er in het magische jaar van de eeuwwisseling topdagen zullen optreden waarop honderddui zenden passagiers geen bed zullen kunnen vinden. „Als we dat willen zullen we helemaal een eindje in ons eigen bed moeten opschuiven en dan heb ik die Joego-Slavische meisjes nog niet meegeteld aldus de onheilsprofetie van Karei Na gel. (Van onze pax-lementaire redaotie) )EN HAAG Minister Veringa, lijsttrekker voor de KVP, heelt de geruch- en tegengesproken, als zou hij er niets voor voelen om minister-president Axx het volgende kabinet te worden. Geruchten dat z.jn gezondheid te vensen overlaat, verwees hij eveneens naar het rijk der fabelen. De h\f- ijsttrekker gelooft niet aan een doorbraak bij de komende Kamerverkie- 'ingen. Hij gelooft evenmin dat confessionele werknemers in grote getale le confessionele partijen de rug zullen toekeren en naar de progressieve roncentratie zullen overstappen. Hij venvacht dat de KVP na de verkie zingen evenveel zetels in de Tweede Kamer zal hebben als nu het geval s (39), of zelfs een meer. isgiiljik IÈSÉli Op de algemene vergadering van de C.H.U. werd zaterdag in Utrecht aan dacht geschonken aan de actie van de Christelijk Historische Jongeren om niet op Udink te stemmen maar op Koos Huysen. die op de 16de (niet verkiesbare) 'plaats van de C.H.-lijst staat. De C.H.- j on geren leven reeds geruime tijd met de Unie op gespannen voet. Ook thans weer werd de gramschap over de jongeren uitgestort. Voorzitter van Hulst nam het voor hen op en ex-kende het recht om voorkeurstemmen op een kandidaat uit te brengen. In Sneek vlogen dr. W. Drees jr. van D.S.'70 en het socialistische Tweede-Ka merlid Vellenga elkaar tijdens een straatdebat figuurlijk in de haren. Vol gens de heer Vellinga betekent iedere In Leidse studentenkerk: zetel winst van D.S.'70 een voordeel voor de confessionele partijen en daar door een nadeel voor de progressieve groepei-ing. Dr. Droes ontkende dit. Vol gens hem doet D.S.'70 juist afbreuk aan het kabinet-de Jong en de regeringspar tijen. Hij stelde intussen vast, dat de P.v.d.A. geen werfkracht meer bezit on der de christelijke gi-oeperingen. Minister Roolvink, die zijn nooi-delijke vei'kiezingstoemee in Meppel afsloot zei daar zaterdag, dat dc komende vier jaren die zeer moeilijk zullen zijn een regering op een zo breed mogelijke basis nodig heeft. 8000 Groningers op de been LEIDEN (KNP) Pastores en leken leden van de Leidse studentenkerk zijn verdeeld over de vraag of op korte ter mijn gehuwde priesters zullen voorgaan in de eucharistieviering. Het. wordt daarom op dit moment niet verantwoord geacht een beslissing in dit opzicht te nemen. Dit is gisteren bekend gemaakt tijdens de liturgische vieringen van de leidse studentengemeenten. Hiermee is voor dit ogenblik een einde gekomen aan de discussie binnen de Leidse stu dentengemeenten, waaraan ook de nieu we bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis heeft deelgenomen. Op 4, 10 en 11 april hebben de leden van de Leidse studentengemeenten katholieken en pi'otestanten gestemd over een motie, aangenomen op het con gres, dat de Leidse studentenpax-ochie samenmet de reformatorische studen tengemeenten in Leiden op 6 maart j.l. hielden. Deze motie behelsde onder meer dat de gehuwde priesters in de Leidse studentengemeenten op korte termijn zouden voox'gaan in de Eucharistievie ring. Uit de zondag in de Leidse studenten gemeenten voorgelezen verklaring blijkt, dat 300 bezoekers van de liturgische vieringen voor de motie stemden, d.w.z. een meerdex-heid van 58.4 Tegen stemden 177 ofwel 34.5 tei'wijl 37 bezoekers ofwel 7.2 zich van stem ming onthielden. Van de katholieke be- zoekers stelden zich 157 of 55.1 achter de motie, terwijl 119 of 41.9 tegen de motie stemden. Vaxx de katholieken ont hielden zich 9 ofwel 3.1 van stern- Volgens de pastores wijst deze uitslag erop, dat de meningen ook onder de roomskatholieken, duidelijk uiteenlopen. Zij zeggen in hun verklaring: „gelet op de uitslag, die geen overtuigende meer derheid heeft opgeleverd, gelet ook op het feit, dat de standpunten onder de pastores verdeeld zijn, komt het niet ver antwoord voor op dit moment een be slissing te nemen". J> I 3 „Als ik daar maar niet (radi) kaal afkom.!", schreef teken aar Opland (inzet). Beiden hadden er zaterdag op de tentoonstelling in Amstelveen (ADVERTENTIE) Kijk in ieder geval hedenavond naar T.V.-uitzending, Ned. 2 vóór laatste journaal: KLAAS BEUKER, leraar te Hoorn over JEUGD en GEZIN Inlichtingen: NIEUWE ROOMSE PARTIJ - VOORBURG Barnard krijgt geen ënten meer gestuurd patiëi KAAPSTAD (Reuter) Dr. Christiaan Barnard, de hartspecialist, die als eerste een hartt ransplanteerde, heeft er zich over beklaagd geen patiënten mee krijgen die voor transplantaties in aan merking komen. „De artsen sturen geneeslijke patiënten Haver naar huis dan naar mij te verwijMn voor een gelijke transplantatie". Barnard zei dit ter gelegenheid van to«t feit, dat zijn laatste patiënt, Dorothy Fisher (39). twee jaar met een ruilhart leeft. (Van één [■slaggevers) KONINGEN Het NVV en het NKV Hen nog voor de verkiezingen val alle litieke partyen in ons land de uit- nak of ze bereid zijn in een eventueel 'ingsprogram voor de komende pe- >de uitvoering willen geven aan het voor het noorden, zoals dat or de drie gezamenlijke vakcentrales opgesteld. Telegrammen van deze in- "4 werden zaterdagmiddag vanuit toningen gestuurd, nadat een 8.000 man het hele noorden een protestmars r de stad en een demonstratieve bij- "homst in de Martinihal hadden gehou- 1 om de noodzaak te onderstrepen van "''voering van het plan voor het 'orden. De grote demonstratie die door het het NKV was georganiseerd, óchtends rond elf uur met éen lars door de stad naar de Martinihal, Ja'' de demonstranten werden toege ven door NV V-voorzitter H. ter en het dagelijks bestuurslid van NKV, w. J. L. Spil. Het CNV liet het de demonstratie afweten, omdat zij 1 mening was, dat deze een te politiek arakter zou dragen. Zowel de mars door 4'ad als de bijeenkomst in de Martini- al hebben een rustig verloop gehad. Det plan voor het nooi'den van de drie '"^centrales omvat onder meer verbe- °nngen ten aanzien van de werkgele- cr|heid. inkomen, woningen, onderwijs 'ecrealie in het noorden. Deze maand besluil samengaan Vrije Volk en Perscombinatie (Van verslaggev DEN HAAG Voor 1 mei zal het NVV, als belangrijkste aandeelhouder van de N.V. de Arbeiderspers, beslissen of het Vrije Volk zal toetreden tot de N.V. Perscombinatie, waarin de Volks- krant en Het Parool samenwerken. Het overleg' tussen Perscoxxxbinatie en Arbeiderspers heeft tot een rapport ge leid, dat thans door het NVV wordt be studeerd. Slechts indien de daarin voor komende gegevens het bestuur van het NW aanleiding zouden geven niet met de Perscombinatie in zee te gaan, zal het overleg met de N.V. Sijthoff in Den Haag, die onder meer het Rotterdams Nieuwsblad uitgeeft, worden hervat. Dit overleg is enige tijd geleden geheel in formeel tot stand gekomen, omdat de directies van beide dagbladondernemin gen voor dezelfde economische proble men staan. Van de kant van' Sijthoff is al verklaard „dat het aan hen niet zal liggen" als er geen technische samen werking tussen het Vrije Volk en Rot terdams Nieuwsblad zou komen". Het Vrije Volk heeft in het Rijnmondgebied 135.000 abonnees, het Rotterdams Nieuwsblad 75.000. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als straks, na de verkiezingen, de mi nisters en staatssecretarissen hun portefeuilles beschikbaar stellen en de Tweede-Ka merleden hun zetels ontrui men, laat de overheid deze bestuurders van het land en vertegenwoordigers van het volk niet onverzorgd in de kou staan. Wanneer zij niet terugkeren in een nieuw ka binet of in de nieuwe Kamer krijgen zij nog enkele jaren een uitkering, die hen in staat stelt zich in te spelen op een nieuwe maatschappe lijke positie. En aan de ein der ligt nog een pensioen. Een minister en een staats secretaris, die aftx'eden, heb ben na hun vertrek recht op een uitkering over 'een tijd vak, dat gelijk is aan de peri- ren van 60 pet. van hun laatste wedde, waartoe ook vakantiegeld en kindertoela ge wordt gerekend. De jaar wedde van een minister is op het ogenblik circa 105.000 gulden, die van een staatsse cretaris ruim 86.000 gulden. Daar komen dan nog 6 pet. vakantiegeld en kindertoela ge bij. Dat wachtgeld'' vervalt als de (dan ex-) bewindsman 65 jaar wordt, want dan krijgt hij pensioen en wel vijf pro cent van zijn wedde voor elk dienstjaar met een maximum van veertig procent. Het ver valt ook, als hij opnieuw mi nister of staatssecretaris zou worden. Wachtgeld en pensi oen stijgen jaarlijks in de zelfde mate als de overheids- salarissen toenemen. Heeft de voormalige bewindsman in zijn wachtperiode éigen inkomsten, dan worden die op het wachtgeld gekort, maar dan weer niet die ne veninkomsten, die hij als mi nister al had, bijvoorbeeld pensioen uit hoofde van een vorige functie. Uiteraard het is tenslotte een over heidsregeling. zitten er in de afvloeiingsregeling nog allerlei details, maar het voorgaande geeft de hoofdza- zij bewindsman zijn ge lwee en een maximum van zes jaren. Bij ziekte of inva liditeit kan de kroon de ter mijn verlengen. Ze krijgen in het eerste jaar een „wachtgeld" van 80 procent, in het tweede van 70 pet. en in het derde en volgende ja- identieke regeling getroffen. Ook een afgetreden Kamer lid krijgt een uitkering over eenzelfde periode als die, waarin hij laatstelijk Ka merlid was met een mini mum van zes jaren. Is het aftredende Kamerlid echter ouder dan 50 jaar en heeft hij tenminste tien Kamerja ren achter de rug, dan loopt het wachtgeld door tot de 65ste verjaardag. Als het ex- Kamerlid 65 is krijgt hij geen wachtgeld (meer), om dat dan het pensioen ingaat, dat voor elk Kamerjaar 3,5 pet. van de gemiddelde scha deloosstelling (bij Kamerleden spreekt men niet van salaris) van de laatste drie jaren be draagt met een maximum van 70 pel. Het wachtgeld bedraagt ook hier 80 pet. voor het eerste, 70 pet. voor Wisselen van Kamerleden kost geld het tweede en 60 pet. voor de volgende jaren. Ook dit wachtgeld is welvaartsvast. De schadeloosstelling voor 'n thans rond 45.000 gulden, voor een Kamervoorzitter, plaatsvervangend voorzitter „gewoon" Kamerlid bedraagt en fractieleider ligt d« ver goeding en dus het wacht geld hoger. Uiteraad wordt het wachtgeld niet geregeld over de reis- en verblijfkos ten (3900 gulden vast plus een bedrag afhankelijk van de afstand tussen woonplaats en Den Haag). Ook op het wachtgeld van ex-Kamerle den worden de eigen ver mindering ge- r niet volledig, ik voor „bijver- m actieve Ka- en vrije zoom diensten i omdat ex- diensten" merleden geldt. WIJZIGING Het is niet ondenkbaar, dat in de thans bestaande afvloei- ingsx-egeling voor Kamerle den een wijziging komt. Het presidium van de Kamer houdt er zich al mee bezig en ook op het ministerie van Binnenlandse Zaken peinst men erover. De regeling kan namelijk tot vreemde situa ties leiden. Onlangs is het nog voox-gekomen, dat enkele nieuwe Kamer-leden hun entree hebben gemaakt, omdat hun voorgangers om welke reden dan ook zijn vertrokken. Als zo'n nieuw Kamerlid na de verkiezingen niet terugkeert, heeft hij op grond van enkele maanden of wellicht enkele weken Kamer-lidmaatschap recht op een wachtgeld van twee ja- Voox-ts kan zich de situatie voordoen, dat Kamerleden als een soort principe xegel- matig wisselen. In de krin gen van de Kabouterpartij- speelt men met de gedachte, om haar (eventuele) verte genwoordigers niet langer dan een jaar Kamerlid le doen zijn (in de Amsterdam se gemeenteraad brengt men dit principe al in praktijk). Dit beginsel zou ertoe leiden, dat de overheid een reeks afgetreden Kamer-leden twee jaar lang een uitkering zou moeten verstrekken. En naar analogie zou het ook kunnen voorkomen. Ze kost ook zo al zet gaat wisselen om mensen aan een arbeidsloos inkomen te helpen. Deze mogelijke uitwas wil men wegnemen. De regeling is immers in het leven geroepen om mannen en vrouwen, die zich inzetten voor de gemeenschap en daax-voor dikwijls hun oor spronkelijk beroep en de daarmee verbonden be- staandszekex-heid opgeven, gelegenheid te geven een nieuw bestaan op le bouwen. Zonder een dergelijke rege ling zou men waarschijnlijk niet altijd voldoende (goede) figuren bereid vinden zitting te nemen in kabinet of Ka- UITW ASSEN Het is dus redelijk, dat men uitwassen en mogelijk mis bruik van de regeling wil voorkomen. Ze kost ook al genoeg. Hoeveel ze kost is uit de rij ksbegx-o ting niet te lezen en' er worden ook geen informaties over verstrekt, waarschijnlijk vanuit de vrees, dat de cijferkunste naars éigen inkomen van oud-ministers en oud-Ka- merleden ex-uit zouden kun nen afleiden. En andermans inkomen gaat niemand aan. Behalve de belasting dan. Voor de volledigheid: afge treden Eerste-Kamerleden krijgen niets. Senatoren krij gen immers naast de ver goeding van reis- en ver blijfkosten slechts een presentiegeld en dus geen wedde, salaris of schadeloos stelling, hoe men de honore ring ook wil noemen. Waar blijft Johan Cray ff.' NIJMEGEN. ..Wij wachten nu alleen nog maar op het stemadvies van Wim Sonnevcld en Johan Cruyff. Want wie zichzelf 'respecteert, moet op cle een of andere manier toch een stemadvies uitbrengen", zei professor P. Steenkamp zaterdag in Nijmegen een beetje gekscherend over de hele adviessituatie in het politiek Neder land van de laatste dagen. „In cle linkse hoek zit men nu ook te wachten op het stemadvies van kardinaal Alfrink. Maar de kardinaal is te pro gressief om zich tot zoiets te laten Per- leiden", aldus professor Sleenkamp. de verantwoordelijke commissievoorzitter, die het K.V.P.-programma opstelde. Bergaf'ivaarst met bus PIJNACKER'NOOTDORP. Het libe rale Tweede Kamerlid Portheine toonde zich op een bijeenkomst van de liberale afdelingen PijnackerNootdorp nogal zwaar op de hand, toen hij de aanwe- ligen voorhield, dat Nederland hard bergafwaax-ts gaat. Zijn opmerkingen sloegen op de inflatie, die iedex-een be dreigt. Mr. Pox-theine had het vooral voorzien op de werkgevers, die volgens hem maar al te gemakkelijk toegegeven hadden aan de looneisen van dc vak beweging. KVP-lijsttrekker dacht in het „hoge Noorden" wel ietsanders over de werknemers, Loen hij zei, dat bijvoorbeeld de katholieke werknemers mans genoeg zijn om zelf uit te malton op wie of wat zij stemmen. Zij hebben daarvoor geen advies, van wie ook, no dig. aldus di". Veringa. Niet veel om het lijf. ROTTERDAM B. en YV. van Rotter dam zyn niet direkt voor een kleintje vervaard. Zelfs niet, wanneer het raads lid van de Staatkundig Gereformeerde Partij, de heer C. N. van Dis, vragen stelt over de blote vcrkiczingsplaat van de PSP. B. en YV. voelen er niets voor de plaat te laten verwijderen, want: „een partij, die wil tonen niet veel om het lijf te hebben, kunnen wij daarvan niet weerhouden. Overigens hebben wij wel eens een mooiere koe gezien", aldus het wijze antwoord van het Rotterdam se gemeentebestuur. Engelen en duivels.. AMSTELVEEN. 'Zijn politieke teke naars nu engelen of duivels? Minister president P. J. S. de Jong is er nog niet helemaal uit. Dit bleek tenminste in Amstelveen, waar hij een tentoon stelling opende van politieke prenten. Zelf was hij in allé mogelijke standen en vormen aanwezig op het tekenpapier van de bekendste karikaturisten. Maar zei hij: „Politieke tekenaars, die zich latexx opsluiten in stelsels en ideolo gieën en die alle rechtse politici als baardige duivels en alle linkse politici als klapwiekende engelen of omge keerd moeten afbeelden, kunnen hun tekenstift beter neerleggen. Zij maken een karikatuur van de karika tuuroverigens had hij samen met tekenaar Opland op deze tentoon stelling wel ongelooflijk veel plezier, Mijn schuld is dat toch niet KYVINTSIIEUL. Tot slot een enthou siaste minister Luns zondag temidden van de YVestlandse jeugd, waar hy on verwacht gezelschap kreeg van zyn KY'P-coIIega Nclissen, de alweer uil het noorden teruggekeerde lijsttrekker Y'eringa en het kandidaatskamcrlid P. v. d. Sanden. „Overbevolking", aldus minister Luns. „Toon ik in 1952 mi nister werd telde ons land 10 miljoen inwoners. Nu zijn het er ruim 13 mil joen mensen en daar heb ik geen schuld aan

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5