Leidse Tuinenenbuit en plaatsen in en rond Leiden Agenda Kamsteeg NV huldigt servicechef J. Andela Fel duel Holland en De Bataven „Neerlandia" concerteerde hartveroverend als vanouds Bevert jesda nsf eest een groot succes Vertederend concert South End's mannetjes Surrealisme en mystiek bij Galerie Van der Vlist Dolle feestvreugde bij UDO-supporters LEIDSE COURANT sho Een opname van de voormalige tuin in Zomerzorg tijdens de eeuw- isseling. Oudere stadgenoten zullen zich die toestand nog wel herinneren. AANDAG 19 APRIL Zuiderkerk, Lammenschansweg ith. Vrouwengilde: milieuhygiëne en lieuzorg, 20.00 uur. Groenoordhal „Bedrijven zes- aanvang 20.00 uur. Kal Leidse Schouwburg Musical ttln leater", aanyang 20.00 uur. fe*INSDAG 20 APRIL: t h Groenoordhal „Bedrijven zes- ff mp", aanvang 20.00 uur. lun adsgehoorzaal Openbare Bijeen- 3-55- mst, met Min. Pres. De Jong en Gardeniers-Berendsen uit Leiden s sprekers. Aanvang 20.00 uur. Gratis Jegang. IRijnlands lyceum Oegstgeest Ge- jfestelïjk Orkest voor Zuid-Holland, pvang 20.00 uur. jOgegebouw K O Steenschuur 6 roverssymfonie", Filmclub 16, aa..- feng 20.00 uur. WOENSDAG 21 APRIL: (Leidse Schouwburg invang 19.30 en 13.30 u ONDERDAG 22 APRIL: Jliasteel „Duienvoorde" Voorschoten van Dans „Terpsichore", Hof- uitgevoerd door Utrechtse stu- lanyang 20.30 uur. 'Eïsyer Stadsgehoorzaal Dialezing |%luik Afghanistan", aanvang 20.00 Lakenhal „Hedendaagse muziek" li Het Leidse Akademisch Kunstcen- m.v. akoestische geluidsappara- ur, aanvang 20.00 uur. tijksherbarium Schelpenkade 6 Bloemschikken", aanvang 20.00 Tentoonstelling in Leids archief LEIDEN In de expositiezaal van het Leidse gemeentearchief aan de Boi- sotkade is een tentoonstelling te bezich tigen van prenten en foto's, die betrek king hebben op vroegere en enkele nog bestaande z.g.n. speeltuinen en buiten plaatsen in en rond de stad. In voorgaande eeuwen was het bij de gezeten burgerij gebruikelijk in de naaste omgeving van hun woonplaats een stukje grond te hebben, waarop zij z.g. speeltuinen konden inrichten en een min of meer ruime optrek bouwen kon den waarin de familie de zondagen en andere vrije tijd in landelijk „playsier en rust" kon doorbrengen. Men had er sóms een kleine of grote oranjerie of plantenbakken en de aanleg van arca disch aangelegd om zoveel mogelijk de indruk te hebben dat men echt buiten de stadsomwalling, dus echt „op het land" was. Er is een tijd geweest, zoals in de achttiende eeuw, dat er buiten de singels zeker een honderdtal van zulke speelhuizen en -tuinen bestonden. Verschillende straatnamen in de hui dige buitenwijken herinneren er nog aan. Namen als Vreewijk, Zomerzorg, Xihicitla, Groenhoven lwèn nog steeds voort in zij het dan voor andere doelein den bestemde etablissementen. De meeste zijn echter ten offer gevallen aan de stadsuitbreidingen. Dat beteken de verkaveling van die gronden voor meestal nogal mistroostige woonbuur- De tentoonstelling levert met een 70- tal stukken uit het gemeentearchief prenten, foto's en plattegronden een vrij overzichtelijk beeld van hoe het vroeger was. Van de hortus in de loop der jaren; huizen en tuinen langs het Rapenburg; de voormalige tuinderij Veertig jaar trouwe dienst: OEGSTGEEST In café „de Rood' eeuw" te Oegstgeest werd zaterdag orzi morgen de heer J. Andela, in het bij— e11' ijn van zijn echtgenote en kleinkin- uitg deren gehuldigd vanwege het feit dat hij 40 jaar lang in dienst' was bij de ,'shu jrma Kamsteeg. Afkomstig uit de ge- neente Bolsward, kwam de heer Ande- 1931 naar Alphen aan de Rijn hij in dienst trad als leerling nonteur bij de firma Kamsteeg die het avoi „eik DKW voerde. Thans is de heer J. 'Andela woonachtig in de gemeente Le Oegstgeest. Hij is chef van een quick I1 lervicestation te Sassenheim. Directie collega's waren naar de „Roode jw" gekomen om de jubilaris, per soonlijk te feliciteren en geschenken te t' Overhandigen. Hij werd allerhartelijkst toegesproken door de huidige directeur 0!van de firma Kamsteeg N.V., de heer J. 5 b van Dam, die hem prees voor de gele- n'al vevde prestaties. Hij betitelde de jubila- u'ï)f ris als een nijver voorbeeld voor de huidige generatie. Spreker overhandig- de heer Andela een enveloppe met inhoud. De oud-directeur, de heer J. Kamsteeg, memoreerde in het kort de et loopbaan van de heer Andela en gaf k licht aan zijn dank voor Andela's pres- we taties. Maar maande: „Doe het thans rustig aan, maar nog zo lang mogelijk". De heer W. Jansen, hoofd van de tech nische dienst prees de jubilaris om diens aanpassinsvermogen aan de mo derne ontwikkelingen. Hij betrok mede Pretentie Va de doden niets dan goeds: ze zijn stil en laten ieder decent zijn geheimen. De levenden hebben hun pretenties. ïevrouw Andela in de hulde en over- tandigde haar een fraai boeket. Na mens het personeel van de firma Kam steeg voerde collega W. v. d. Marei het woord. Onder het motto „waar licht is, is leven", bood hij de jubilaris een fraaie staande schemerlamp aan alsme de een klok. De heer Andela bedankte tot slot allen voor de huldiging die hem ten deel was gevallen. Zijn zuster op geestige wijze terugblikte op „hoe het allemaal gekomen was". „Ceremo niemeester" J. de Vries, hoofd afdeling marketing en reclame nodigde daarna allen uit, de jubilaris persoonlijk de hand te drukken. Kreatief Sentrum Leiden zoekt „pop"- groep LEIDEN Belangstellenden, die hun geluk op pop-muziekgebied willen be proeven kunnen morgen in het „Krea tief Sentrum", aan de Breestraat hun muzikale prestaties tonen (of laten ho ren). Popmusici, zangers en zangeressen die in het bezit zijn van een instrument enAjg goede stem zullen na een onder linge discussie in staat worden geacht om een „pop"-groep te formeren, in de stijl van'b.v. „Joe Cocker". Meestal ten koste van hun evennaasten, Dat hebben de inbrekers zoder twijfel ervaren, die in de nacht van zaterdag op zondag hun slag dachten te slaan in gereformeerde kerk van Oude Wetering. Ze forceerden de veelbelovende kluis in de consistorie en haalden er een nog meer belovend brandkastje uit. Op het kerkhof, achter een bosje hakten ze het open. Ze troffen er alleen wat pa parassen van de kerkelijke adminis tratie in aan en een handvol vreemde munten. Als doden lachen konden, had het kerk hof geschud: om de pretentie van de levenden, die hun armoe in een dubbele brandkast sluiten. Genoeg Flard van een gesprek, tussen twee spullebazinnen op de zaterdagse waren markt in Leiden komen ze met een schaduwkabinet. Alsof we aan een echt kabinet nog niet genoeg hebben: Je blijft hier lachen"! tussen de Witte Rozenstraat en de Rijn en Schiekade; de binnentuin van hei Stevenshofje aan de Haarlemmerstraat: prenten van Kikkert, Oud-Amicitia eri Groenoord; koepels aan het Philoso- phenpad; Zuiderzicht aan de Zoeter- woudse singel; de oude tuin van Zo merzorg; Groenhoven en Vreewijk; Nippon aan de Lage Rijndijk, het huis von Siebold woonde; de tuin Amerika aan de Roode Laan, than6 Pioenstraat; Ter Wegen in Sassenheim; Treslong in Hillegom; Wildlust in Lisse Vredehoef in Voorschoten. Dat alles verschillende prenten en gezichten. Er is een prent van de oude tulpen boom van Boerhaave op Oud-Poelgeest; prent van Springer, Brittenrust bij Alphen en Meerburg in Zoelerwou- de. oude transportacte te vergeten: een fragment van een be kende grote kaart van Leiden in vogel vluchtperspectief, waar vele tuinen ach- tussen de huizen rond het Ra penburg zijn bijgetekend. Zo kan de 20- eeuw zien hoeveel er verloren ging ten offer is gevallen aan de noden behoeften van de stad in recente De expositie is vanaf maandag geo pend tot en met 6 mei, maandag tot en vrijdag van 10-12 en van 14-17 zaterdag van 1012 dag 21 en donderdag 29 april, alsmede maandag 3 mei bovendien 's avon 19.30 -22 uur. Op de zondagen april is de tentoonstelling gesloten. De toegang is vrij. W. Pr. TE SNEL DOOR DE BOCHT LEIDEN Een 34-jarige personen- autobestuurder uit Voorschoten moest ten gevolge van een botsing op de krui sing Rijksweg 4 en Hoge Rijndijk met kneuzingen aan haar rechter talie ei gebroken tanden uit de bovenkaak met de eerstehulpdienst naar het Elisabeth Ziekenhuis worden vervoerd. De vrouw ia behandeling weer naar huis terug- Het ongeluk werd veroorzaakt toen n 23-jarige Eindhovenaar met zijn per sonenauto de oprit- naar Rijksweg 4 af- en hierdoor de aanrijding veroor zaakte met het rechtdoorgaande ver keer. LEIDEN Een tweetal mannen van l en 26 jaar, beide Leidenaren, zijn vanmorgen vroeg door de politie op de Oude Singel aangehouden omdat ze zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal vernieling in de Haarlemmerstraat. Beide mannen hebben in twee percelen de Haarlemmerstraat, te weten de Broekenspecialist, schade aangericht en textielgoederen ontvreemd. Bij een ver der ingesteld onderzoek zijn de gestolen kledingstukken tussen geparkeerde auto's op de Oude Singel teruggevonden. ROTTERDAM Traditioneel startte gisteren het atletiekseizoen op de baan met de DOS-estafette. In de B-klasse heren waren het de Leidse ploegen, die in de totaal te lopen 6000 m de toon aangaven. Op de eerste afstand, de 700 m, tikte Bert Pauw (Holland) net iets eer der aan, dan Bataaf Arie van Tol. Wilbert van Niel verkleinde de achter stand op de 100 m maar op de 200 m vergrootte sprinter Alfred Verhoef de voorsprong van Holland weer, die echter te niet werd gedaan door Gerard Brug man (B). Weer nam Holland de leiding over met de uitstekende 400 m van Ge rard Zijlstra. Op de langste afstand van deze estafette, de 1600 m, moest Gé Mul der (H.) Bataaf Clemens van Rooden voor laten gaan. Nog hadden de Bataven de leiding, ook na de 400 m van Theo Brusche en Harm Zuidema. Robert Strik liep op de 1000 m verder uit tot bijna 20 meter. De Bataven moesten echter op de laatste twee afstanden Holland de eer laten. Vermeldenswaardig mag toch wel de fantastische 600 m van junior G. Ooms (B.) tegen de geroutineerde loper Cor Kanbier (H.) genoemd worden, waarbij de achterstand slechts twee seconden bedroeg. Bij de 1400 meter estafette dames ein digde De Bataven 13 seconden voor AV Leiden. Mia v. d. Harg (B.) en Els Wink (AV Leider.) leverden hierbij de beste prestaties op de 200 en 400 m. De jon gens AB-pIc-eg van Holland eindigde als Ook een goede prestatie kwam van Jan Hendriks (B.), HU liep de 10 km in 34.59,- sec. en wetid hiermee derde in de D- klasse. De tiende plaats was voor Jac ques Veldhuizen (B.) met een tUd van 36.57.4. Grofvuil- ophaaldienst 5 Meiplein, Bevrijding! eenstraat, Titus Brandsm Wlardl Beckmanst'raat, Campenlaan, Voc Veilingkade, Lammer schansplein, ^Tterw straat.' Kersenstraat, Carbut "anaaWeg - LEIDEN Een half jaar geleden kwam de Europacup naar Leiden. Hij werd niet veroverd door een voetbal ploeg, maar door een team dat net zozeer als voetballers-op-topniveau een hecht timmerwerk van samenspel, tech niek en discipline heeft opgebouwd. Het was Neerlandia, uitgebreider gezegd: Het Leids Hohner Akkordeonorkest, dat in het Duitse Freiburg in Europees ac- cordeonverband de hoogste troeven uit zijn instrumenten toverde. Neerlandia was niet te stuiten, op geen enkel tournee trouwens. Waar het orkest ook komt al ambassadeur van een specifiek soort muziekbeoefening, daar laat het een naam achter. Dat was zo in Frei burg, in Zwitserland, elders in Duits land en even overtuigend in Leiden, waar zaterdagavond in een ferm bezet Antoniusclubhuis het jaarconcert voor het thuisfront plaatsvond. Een periode van 17 jaar Lauw Boel- lard heeft haar stempel op Neerlandia gedrukt. Het orkest was zijn maakstel, hij gaf het zijn bezieling en smeedde zijn instrumentalisten tot een homoge niteit die de graad van voortreffelijk heid haalde. Boellaard gaf het roer in handen van de 27-jarige muziekthera- peut aan de inrichting Sancta Maria te Noordwijkerhout, de heer W. J. W. M. van Geldre, die tot enkele jaren gele den dirigent-organist was aan de St.- Jeroenkerk te Noordwijk-Binnen. Diri gent Van Geldre kreeg als opgave, een nieuwe bladzijde te schrijven in het glorierijke boek van Neerlandia. Geen lichte taak voor iemand, die niet uit de accoi-deonwereld komt en eerst een bëetje moest lachten, toen hij werd Leiden. „Luister eerst avond gegarandeerd zonder knoeiwerk, een symfonisch banket met als ingre diënten perfectie en muzikaliteit. Het is al een opluchting als je een klein min punt kunt signaleren. Dat was het „on der-baste" lm schonen Tal der Isar, erg „gemütlich wie der Spritzel und geeig- net zum Schunkeln, holdrie", maar wei nigzeggend. Voor het overige: een tien. Alles was evenwichtig gedoseerd en men hoorde ensemblespel in rijke nu anceringen. Beslist niet onvernoemd wil ik laten Foxtrot Vision, met een oppep pende boogie, woogie, en Brasilia, dat geen enkel ritmegevoelig aandeel van wie wij in een „gewoon" orkest de „eerste violiste" kunnen noemen. Dat was smetteloos werk. Het neusje van de (accordeon) zalm werd geserveerd door een Ensemble uit Neerlandia, een sterke selectie van zes accordeonnisten en een slagwerker, die veel succes boekten met o.a. Tanzende Finger, Doornroosje (van Tsjaikovski), veel vaudeville in Festival Melodie en Der Spring Reiter met een swingende improvisatie op het elektronium. Flie- gende Blater deed hier de deur dicht. Het publiek was opgetogen en de repre sentant van Hohner, die nimmer Neer- landia-uitvoeringen mist, (want betere reclame voor Hohner is er niet) niet minder. Dirigent Van Geldre, ingeleid door voorzitter A. C. Spoel, had meteen al zijn draai; zijn directie was vitaal, gevoelig voor details en met een directe betrokkenheid bij de uitgevoerde mu ziek. Het jaarconcert liep uit in een gezellig onderonsje, dat tot na midder nacht werd opgeluisterd door een be reidwillig „combo" van eigen Neerlan- diabodem. TON PIETERS gevraagd maar eens..,", zei men hem. Dat deed de heer Van Geldre en hij was meteen ingepalmd. Na nog geen drie maanden van voorbereiding draaide het concert zonder hapering het ene nummer na het andere in luchtige en aangename arrangementen, werken uit het oude repertoire (Stars en stripes met de elektronische piccolo als een jolige flie refluiter was meer dan goed voor een toegift), maar ook nieuwe. Om een paar sterk vertolkte te noemen: Finse the ma's (De Godzinski), Spaanse impressies van Götz, een paso doble van Per Re- mar (zonnig van leur) en An der Weser van Pressel, meeslepend blauw als Duitse zeemansliedjes nu een keer Zeventien man sterk waarbij de vrouwen overheersen inclusief good old paukenist Wakka en een slagwer ker, heeft Neerlandia zaterdagavond lentebloeses uit de accordeontuin ge plukt. Op het podium was men even enthousiast als in de zaal. Zo'n feno meen als Neerlandia verdient een tien voudig publiek en een veel betere con certruimte, maar misschien komt dat nog wel, als bredere lagen ontdekt heb ben waartoe accordeonmuziek zoals Neerlandia produceert kan leiden. Een accordeon mag geen edel instrument zijn, maar wat kan je er mooie muziek op maken: niet alleen „weeldemuziek" (zoals ik iemand met innig welbehagen hoorde opmerken), maar ook klassieken, die met een up to date geoutilleerde „trekharmonica" een waardevolle hér kleuring kunnen krijgen. Ik zal de nummers verder niet de revue doen passeren. Het was een Reconstructie Van Veurseweg VOORSCHOTEN B.en W. vragen de Voorschotense raad een krediet be schikbaar te stellen van f 1.932.000 ten behoeve van de reconstructie van de verkeerstraverse Veurseweg tussen Pa pelaan en het Laantje van Van Wissen. De Provinciale bijdrage wordt voorlopig geraamd op f 1.177.220. De reconstructie van de verkeerstraverse tussen Raad huis en Papelaan zal binnen enige maanden gereed zijn. B. en W. streven ernaar de reconstructie van het derde en laatste deel zoveel mogelijk te doen aansluiten. Dakbekleding MOC-gebouw lekt VOORSCHOTEN De toestand van de dakbedekking van het hoofdgebouw van het voormalige Marine Opkomst Centrum laat kwalifitatief veel te wen sen over. Met name het gedeelte dakbe dekking van dat deel van het gebouw dat in huur is bij het ministerie van Landbouw en Visserij als archiefruimte, geeft veel lekkage. Op korte termijn moeten voorzieningen plaats hebben. De herstelkosten worden geraamd op f 7.525, krediet gevraagd wordt. LEIDEN De K.V.P.-Bevertjes ont vingen zaterdagmiddag in dansschool Evert Casteleijn een groot aantal soort genoten, andere fabetljesdieren en kin deren die op een andere manier ver kleed waren. Onder deze kinderen wa ren heel veel filmsterren, en zelfs een heel eenzame Pipo. De jury, onder voorzitterschap van de heer Evërt Casteleijn had het bijzonder moeilijk om de mooiste bevers en ande re dieren er uit te halen. Om hun werk wat gemakkelijker te maken, werden de kinderen in drie groepen inge deeld. De Bevers, andere fabeldieren en fantasiegroepen. Tenslotte konden toch winnaars aangewezen worden. Het wa ren Hans Pelgrim, Ronals Vermond, Martin de Kruijf, Ryamond Goddijn, Rudy Breedeveld, Trudy Mink, en Mar jan Pelgrim. In de fantasiegroep kregen Han en Henk Mink en Robbie Maas een prijs. Nadat de jury de prijzen had toegekend werd er met het echte feest begonnen. Er werden spelletjes gedaan, er werd wat gezongen en af en toe luisterde iedereen rustig naar een LEIDEN Het initiatief van K. en om ook Leiden een eigen zondag middagmuziekleven te geven resulteer- i het optreden van Londcns South End Boys' Choir, voor een schandalig klein auditorium: 2 jongens, een diri gent (Michael Crabb) en een pianist (Ray Maulkin) moesten muziek maken voor een publiek dat de tachtig perso nen net niet haalde. Leiden is toch een merkwaardige stad. Zijn we muzieksno- bisten, die een concert bijwonen om gezien te worden of houden we zo weinig van muziek, dat we er geen zondagmiddag voor over hebben? Het zijn maar vragen, meer niet; maar het intrigeert wel sterk. Je hoort altijd beweren, dat er in de stad nooit iets te doen is, maar als er iets is, komt er geen kip! Het antwoord is aan u. Terug naar het concert. Londens South Énd is niet de beste wijk van de stad. Aan de stemmen was het niet te horen. Ik moest denken aan de woorden van Van der Leeuw: „Mannen willen nog wel zingen, heren niet meer". En deze mannetjes zongen ook inderdad met een onbevangenheid, jaloezie waar dig, uiterst gedisciplineerd (handen op de rug), zonder hinderlijke "partituren en van de ene componist naar de ander zwervend alsof er geen interpretatie moeilijkheden konden bestaan. Aanvan kelijk moest men nog wat wennen aan de overakoestiek van de Gehoorzaal, maar al zingend werd ook die kleine hindernis genomen. De programmaop- bouw was zodanig, dat ik niet weet waór ik ze liever had horen zingen: in een kerk met nagalm of in onze mu ziektempel. Verreweg het mooiste mo ment was de inzet van de „Song of the lumbermen" door Gustav Holst getoon zet, maar ook de werken van Purcell kwamen tot in perfectie afgewogen tot ons. Een in verhouding overweldigend aantal solisten wisselde de koorzang af Zonder iemand tekort te willen doen noem ik hier de sopraan Nightingale, die twee soli vertolkte „The golden city of St.-Mary" en Brittens „Flower". De begeleidende pianist overtuigde meer in zijn orgelspel, dan in zijn klaviertaak; de vocale soli werden begeleid door de dirigent, die beter zijn accompagneren de taak verstond op de Estoniavleugel (wat een harde discant heeft dat instru ment) dan de officiële begeleider. Het optreden vermeldde npg twee aangena me werken, namelijk „The Daniel Jazz" van Chappell en „The golen vanity" van Britten. We konden getuige zijn van een grommende leeuwenbende en een kaperij van een zeeschip door ver vaarlijke kapers, hetgeen een arme ka- juistjongen het leven moest kosten. Ook deze composities werden op specifiek Engelse manier gebracht, Goed, er mo gen steken gevallen zijn. Welk Neder lands jongenskoor kan zo'n concertje nog geven? Het was zonder meer verte plaatje. De plaat van Ed en Willem Bever was de grote topper op deze middag en werd dan ook luidkeels mee gezongen. De prijswinnaars zullen hun kostuum nog een keer aan moeten trekken. Zii worden dinsdag voorgesteld aan de minister-president als deze in Leiden komt. Nadat dit verteld was ging elk kind met zijn prijs of een ander presentje naar huis. Op deze middag werd ook de al van te voren aangekondigde ciuiz gelanceerd. Veel kinderen hebben hem al mee naar huis genomen, om daar met behulp van de ouders alle vragen te beantwoorden. Gestolen auto lag in het water LEIDEN Op zondagmorgen heeft een bewoner aan de Oude Vest de poli tie telefonisch melding gedaan dat zijn auto gestolen was. Even later deed een bewoner aan de Oude Singel de politie mededeling van het feit dat op het water oppervlak van de Singel een olievlek zichtbaar werd. Na het dregwerk moest moest de brandweer en een duiker eraan te pas komen. Deze localiseerde een „zwaar voorwerp" op de bodem van de Singel. Met een hijskraan werd een ver zonken auto op het droge neergelegd, die de vermiste wagen bleek te zijn. Hoe de wagen in het water terecht is gekomen is nog niet uitgezocht. LEIDEN De tentoonstelling in galerie Van der Vlist aan de Botermarkt, die tot eind mei zal duren, staat ditmaal vooral in het teken van het surrea lisme. Niet minder dan een vyftal beoefenaars van deze expressievorm tonen er hun kunnen. HERMETISCH Diane Vandenberg artiestennaam voor mevr. Angèle Thérèse Blomjous is hiervan ontegenzeggelijk de voornaamste en de meest aansprekelijke, de meest filosofische en mystiekingestelde. Dr. J. Stellingwerf, die een boek over het werk van deze thans ruim 40-jarige artieste schreef, noemde haar werk een „hermetische schilderkunst". Als hij daarmee bedoelt dat Diane zich geestelijk „hermetisch insluit" in haar werken, dan willen we dat be amen, echter niet wanneer hij ermee zou bedoelen dat het werk voor de be schouwer als een hermetisch gesloten" boek zou zijn. Het werk is zonder meer herkenbaar, in tegenstelling met dat van vele andere z.g. surrealisten, die wel fraai kunnen schilderen, maar waarvan de intentie dikwijls in het duister bljjft en daarom niet altijd .overkomt" zoals bij de prachtige paneel tjes van Diane Vandenberg. Overigens zouden we een deel van het tentoon gestelde werk niet bepaald surrealistisch willen noemen, maar eerder geneigd zijn tot de kwalificatie mystiek". TECHNIEK Relndert van Briemen kan technisch prachtig schilderen, echte fijnpeinture, maar zijn intenties blijven in het duister, ondanks, maar ook juist door de dikwijls herhaalde motieven. Johan Hermsen is eveneens een fijnschilder, die vooral opvalt door een fan tastische stofuitdrukking. Subtiel en geraffineerd geschilderd is o.m. „Roos in de ochtendstond". Frans Erkelens is wat groyer van toets, waardoor het werk toch wel minder bekoort dan dat van de anderen. Brunklaus is in wezen geen surrealist in de geijkte betekenis van het woord. Wel stoffeert hij zijn schilderijen met b.v. halve of hele etalagepoppen in diverse houdingen en opstellingen die de intentie van de schilder wel verdui delijken maar surrealisme in de ware zin van dit begrip is het niet. Hij pro testeert meer, zoals in „His Masters voice" met een grammofoon en een drietal soldatenkoppen. Een merkwaardig schilderij is Pastorale", een ron dedans van religieuze broeders in een park met een onthoofd engelenbeeld, waarbij een varken en een big. Zijn stijl is kwasi-primitiefdat wordt zo langzamerhand mode. LIEF lief. Pieter Teeling toont enkele goede etsen eij, tekeningen, die soms ook naar het surrealsme neigen, zoals „Danse macabre" en de tekening Verzoeking van de H. Antonlus. Zeer fraai is een prent van een nap met eieren. Ten slotte zijn er nog wat goede, conventionele beeldjes van Margriet Struyk en keramische plastieken van Hans Godefroy, alles in klein formaat. Soms origineel, maar niet altijd om over naar huis te schrijven. Als geheel overigens een interessante expositie met een aantal hoogtepunten. WILLEM PRINS (Van correspondent) OEGSTGEEST Als UDO na 33 jaar lang in de LVB vertoefd te hebben., zo maar ineens kampioen wordt en ver huist- naar de vierde klasse van de KNVB is dat iets, waarom men van dolle feestvreugde op het hoofd staat. En dit laatste deed men gisterenmiddag in Oegstgeest waar de zondagen meestal in rust en gezapigheid verlopen. Na kwart over vier ging het grote Bijblijven met wiskunde Ouders opnieuw in schoolbank LEIDEN De wiskundeleraren van de Rembrandtscholengemeenschap die lesgeven in de brugklassen, hebben het plan opgevat de ouders van de nieuwe brugklasleerlingen te gaan instrueren in de zogenaamde moderne wiskunde. Tegelijk met de invoering van de mam moetwet is het wiskundeprogramma vernieuwd. Dit programma bestaat voor een deel uit nieuwe stof zoals „verza- melingentecr" en deels uit oude stof die op een nieuwe manier gepresenteerd wordt. Het blijkt nu. dat vele ouders de wiskundeleerstof van hun kinderen in de brugklas niet kunnen volgen, tenzij zij vanaf de eerste schooldag met hun kinderen meewerken, maar dit laatste komt niet vaak voor. En indien zij hun kinderen na enige maanden wat extra hulp willen geven blijken zij „een an dere taal" te spreken. Deze ouders zou den dan genoodzaakt zijn eerst alle behandelde stof in te halen, waarvoor hun tfaak de tijd ontbreekt. De wiskun deleraren van de Rembrandtscholenge meenschap hebben daarom besloten het de ouders wat gemakkelijker te maken door voor hen een cursus van 5 lessen te geven op 6, 13, 18, 27 mei en 3 juni in het gebouw aan de Burggravenlaan 's avonds om 8 uur. Ook in de depen dence in Voorschoten zal tegelijkertijd een dergelijke cursus plaats hebben. In deze cursus, die men „kennismaking met moderne wiskunde" zou kunnen noemen, zullen o.a. behandeld worden: verzajnelingenleer, translatie, rotatie en spiegeling en iedere les zal uit twee delen bestaan, namelijk een instructie- deel, waarin de leraar wat theorie be handelt, en een practicumgedeelte, waarin onder leiding vraagstukken wor den gemaakt. Ook zal wat huiswerk worden opgegeven. Met dit experiment hopen, de leraren van de Rembrandt scholengemeenschap niet alleen de mo derne wiskunde „toegankelijk" te ma ken, maar vooral ook de ouders wat meer bij het werk op school te betrek- ..neuws als een lopend vuurtje rond. Vele enthousiastelingen spoedden zich naar de itantine van het sportpark „De Vos- cuyl". De „Wibertdrummers" werden opgetrommeld om zich naar de rand van de gemeente te spoeden. Terwijl ze ijve rig stonden te wachten waren de kam pioenen reeds op „De Voscuyl" gearri veerd. Maar het was een kniesoor die daar nog acht op sloeg. Zo begon de zegetocht door de gemeente wat later dan gepland. Voorafgegaan door de band bevond het zegevierende elftal zich op de open laadbak van een volkswagenpick- up. Het mag een wonder heten dat dit vehikel niet door de assen is gezakt. Daarachter kwam een talrijke supporter- schare op de fiets enr In auto's waarvan de bestuurders voor een ooi-verdovend claxonconcert zorgden. Bij café „De Rode Leeuw" vanouds een soort UDO- bohverk" werd gestopt. De eigenaar bood het elftal een feestdronk aan, die snel genoten werd aangezien het ver keer chaotische vormen begon aan te nemen. Maar gelukkig kwam alles weer op z'n pootjes terecht en teruggekeerd in de kantine van „De Voscuyl" waren de strijdliederen niet van de lucht. Trai ner Soesbergen werd doorlopend op de schouders getild onder het toeziend oog o.m. van wethouder J. J. Thorn (CRM) en de ambtenaar van Sportzaken, de heer Landersbergen. Beide heren hadden ook de beslissingswedstrijd tegen DOSR bij gewoond „De datum voor de officiële receptie zal nog worden vastgesteld", aldus secretaris Driessen, „vanavond moet er eerst maar eens danig afgereageerd worden". De supportersvereniging had er geen twijfel aan laten bestaan dat UDO kampioen zou worden want zij hadden alvast voor een voorraad ballpoints gezorgd waarop duidelijk vermeld stond „UDO kampioen '70-'71, 33 jaar LVB, thans 4e klasse KNVB", Een optimisme dat gerechtvaar digd bleek en dat nog wel danig gevierd zal worden, óók na gisteren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3