£eidóe6oU/KI/nt Nieuw tv-programma 1 van NOS in de zomer Onbekende mis van Franz Liszt TELEVISIE VANAVOND Monsterfeest in Iran Laatste burgers van Meherpoer gevlucht RADIO VANAVOND RADIO MORGEN IAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 19 APRIL Alternatief kabinet geen opkikkertje yOLGENS „Van Dale" is één van de betekenissen van het woord alterna tief: „De gedwongen keuze tussen twee dingen die men beide onaangenaam vindt". Bij het voorstellen van het kabinet waarmee het progressief akkoord, als het de verkiezingen wint, zou willen gaan regeren, heeft drs. Den Uyl zijn team voorgesteld als de alternatieve rege ring die bereid en in staat is het pro gram van de progressieve combinatie uit te voeren. Maar na kennis te hebben genomen van de voorgenomen samen stelling van het alternatieve kabinet, zal menig Nederlandse kiezer, die nog twij felt aan zijn politieke voorkeur, gevoe lens hebben gekregen als die welke de door ons genoemde verklaring van „Van Dale" wekt. Het is een complete ploeg met een duidelijk overwicht van de Partij van de Arbeid; zo sterk zelfs dat behalve de PPR ook D '66 bescheiden op de tweede rang geplaatst schijnt te zijn. Afwezig 'e> FR zitten in de ploeg van Den Uyl aspi rant-excellenties die kennelijk aan getrokken zijn als stemmenwinners op grond van recente populariteit (De Gaay Fortmann jr, Van den Doel, Van Dam); er zijn andere namen genoemd, die we graag hadden gehoord binnen het kader van een heel ander kabinet (Van der Stoel, Vredeling, Van Mierlo, Vondeling en de alternatieve premier zelf). Maar wat ons het sterkst is opgeval len, is het ontbreken van bepaalde namen die toebehoren aan bekwame lieden in de combinatie van de PAK-partijen. Heeft men die allemaal overgeslagen om wat talent over te houden voor de Kamerfracties, óf wilden deze mannen en vrouwen soms niet, omdat ze hun kruit liever wilden droog houden voor een serieus kabinet? Met name D '66 heeft bij het passend maken van deze formatielegpuzzel een merkwaardige in breng geleverd. Wat voor invloed dit allemaal op de verkiezingen heeft, wachten we maar af. Maar als geheel lijkt ons dit alternatieve kabinet toch een onvoldoende opkikker tje, dan dat drs. Den Uyl ermee bij de gratie van een wisselende meerderheid serieus het experiment van een minder heidsregering zou kunnen proberen. Voor zo'n experiment moet een pre mier met meer beproefd materiaal in zee steken. NEDERLANDSE PREMIERE! gepresenteerd door Jan Jansen Hebben we gisterochtend, in de Tere- sia van Avilakerk aan het Westeinde te 's-Gravenhage, de Nederlandse première van Franz Liszts Missa Choralis voor gemengd koor en orgel mogen mede- maken We zjjn, op grond van naspeuringen, geneigd deze vraag bevestigend te be antwoorden. In alle gevallen is het zo, dat verschillende Liszt-experts, met wie we over deze ,,oude noviteit" uitvoerig spraken, dit werk nauwelijks van naam kenden; men wist bovendien niet precies, wanneer het ontstaan was. We menen te mogen aannemen, dat het werd geschreven in de zogenaamde Romeinse jaren van de Hongaarse meester, dus tussen 1861 en 1869, toen hij, zéér godsdienstig gepreoccupeerd, ook verschillende andere religieuze koorwerken schreef: we denken hier o.m. aan de Missa quattuor vocum Ad aequales concinente organo (1864, 1869), aan de.- -Hongaarse Kroningsmis voor soli, gemengd koor, orkest (1867), aan het Requiem voor soli, mannenkoor, or gel en bas, eveneens in dit jaar ont- Hoe het ook zij, genoemde Missa Cho ralis is in het vergeetboek geraakt, niet alleen in Nederland. Misschien is hier mede oorzaak van, dat een complete gedrukte editie ervan nimmer heeft be staan; de uitgave, door Kahnt in 1869 verzorgd, toont dit aan. In 1939 verscheen Breitkopf en Hartel met een Gesamtausgabe en momenteel heeft ook Oxford voor het oeuvre van Liszt attentie. Voor de uitvoering van gisteren kre gen we, wij waren daarvoor uiterst dankbaar, een editie in handen gespeeld van het Verlag Anton Böhm und Sohn, Augsburg. Van welk jaar deze dateert? Dat zouden we u niet kunnen zeggen; wel blijkt eruit, dat Dr. Wilhelm Wid- raann en Vinzent Galler hieraan hun musicologische medewerking hebben verleend. Als ..lezer" bezorgden ze ons met hun enthousiaste uitweidingen een intens genot, dat nog verdiept werd, toen wij er de uitvoering al dan niet een pre mière van mochten meemaken. Dit dank zij dirigent-organist Jan Jansen van de kerk aan het Westeinde en zijn koor van vijftig leden: achten twintig jongens en meisjes, voor het overige We aarzelen niet te verklaren, dat deze Mis van Liszt, het moge dik klinken, een meesterwerk is. Men merkt dat ter stond op, wanneer men wordt gecon fronteerd met de intense lyrische bewo genheid van het Kyrie; met de prach tige stembehandeling van het Gloria; met de stralende inzet van het Sanctus, waarmede de geest van het Hosanna op de meest wonderbaarlijke wijze kontras- teert; met het gevoelsklimaat in het Be- nedictus, dat, o.i. terecht een elegische stemming manifesteert; met de intrige rende harmonische en chromatische ef fecten in het Agnus, afsluitend met een volledige triomf, door onwrikbaar ver trouwen geschraagd. Dit alles'liet Jan JatlSen zijnmënseb doen, tegelijk het orgel bedienend en -dirigerend^ W, met- öog en oór 'gerictjti op de solisten, onder wie de sopraan Jo Wienecke een voornaam aandeel had. Praags Theater naar Nederland DEN HAAG (ANP) Divadlo za Branou" (Theater achter de Poort) uit Praag zal van 8 tot en met 13 ts£j in ons land vijf voorstellingen geven in Amster dam, Rotterdam, Nijmegen en Den Haag. Uitgevoerdworden „Lorenzacclo" van Alfred de Musset en „Iwanof' van Anton Tsjechof, beiden onder regie van Otomar Krejca en in een toneelbeeld van Josef Svoboda. De toeschouwers zal de gele genheid worden geboden de Tsjechische tekst op de voet te volgen door simultané vertaling in het Nederlands. „Divadlo za Branou" gaf in 1969 ook voorstellingen in ons land. Deze tweede Nederlandse tournee start op 8 mei in de Stadsschouwburg in Amsterdam met „Lorenzaccio", en in Den Haag worden in de Koninklijke Schouwburg op 12 en 13 mei voorstellingen gegeven. Het Nederlands centrum van het In ternationaal Theater Instituut in Den Haag dat „Divadlo za Braunou" in ons land presenteert, gaf opdracht tot het maken van Nederlandse vertalingen aan Hans Krijt en Olga Krijtova. De vertalin gen zijn gelezen door Jan Roelands. (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat-bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me alt po. 0. Stond deze belangrijke daad op zlch- zelve? Allerminst: na afloop hoorden we, dat zijn koor momenteel twee Mis sen van Palestrina op zijn repertoire heeft Papac Mareelli en Aeterni Cliristi Munera de Krönungsmesse van Mozart, de Johannes de Deomis van Haydn, voorts werken van Byrd, Lotti, Charpentierom nog maar te zwijgen over ttvee missen van de diri gent-organist zelve Nieuw boek over orgelkunst UTRECHT (ANP) In de aula van de rijksuniversiteit in Utrecht is het boek „De orgelkunst in de Nederlanden van de 16e tot de 18e eeuw" ten doop gehouden. De drie belangrijkste auteurs van het team, dat dit boek heeft sa mengesteld, zijn de heren F. Peeters, die onlangs doctor honoris causa is geworden aan de universiteit van Leu ven, dr. G. Peeters en de heer M. A. Vente, lector aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Het boek, op initiatief van de Banque de Paris en des Pays Bas, uitgegeven door het Mercatorfonds in Antwerpen, telt 340 pagina's en ruim 250 illustra ties. Met name voor orgelliefhebbers is dit boek een gelukkige combinatie van lezen, zien en horen. Bij het boek behoren twee langspeelplaten met or gelmuziek van componisten zowel uit Noord- als uit Zuid-Nederland. De au teurs hebben ernaar gestreefd om in het boek een historisch overzicht te geven van zowel de orgelbouw als van 't orgelspel en de orgelcompositie. Fabeltjeskrant met vakantie HILVERSUM Zoals we in onze editie van zaterdag j.L in het kort al meldden komt dc NOS-televisie met ingang van 1 juni a.s. met een nieuw zomerprogramina. Er komen verschil lende nieuwe series, speciaal voor de jeugd. Het zondagmiddagprogramma op Ne derland I begint, evenals in vorige zomerseizoenen, om 15.30 uur. Het omvat een korte uitzending van het journaal, het weekjournaal, verkeers informatie, het internationaal jeugd journaal „De Verrekijker", sportrepor- tages of andere Eurovisieprogramma's, alsmede de nieuwe jeugdserie „Avon tuur in Regenboogland", die van 16.05 tot 16.30 uur in kleur wordt uitgezon den. De serie, die in opdracht van de Canadian Broadcasting Corporation werd geproduceerd, werd gefilmd in de prachtige natuur van het noorden van Canada. Ze laat iets zien van het leven en de mensen in dat wijde land, dat tevens een paradijs is voor jon gens die avontuur zoeken. Op de zondagvooravond wordt tot en met 29 juni nog de jeugdserie „De Vrijbuiters" uitgezonden. Daarna wordt, van 4 juli af, de NOS-jeugdse- rie „Floris" herhaalt. Tussen de eerste en de tweede aflevering van „Studio Sport" wordt, van 20.20 tot 21.10 uur „De Schipper van de Picardië" uitge zonden, een kleurenproductie van de Franse televisie, waarvan het verhaal zich afspeelt in de wereld van de binnenscheepvaart. Het gaat om een volledig gezin: vader, moeder, zoon en dochter. Het leven op een schip wordt geaccentueerd door de voortdurend veranderende omgeving. De „Picardië doet verschillende steden aan: Parijs, Straatsburg, Rijssel en Rotterdam. De eerste aflevering komt op 30 mei (eer ste pinksterdag) op het scherm, van 19.30 tot 20.20 uur. De frequentie van uitzending is aanvankelijk wekelijks, maar m.i.v. 11 juli wordt de serie om de veertien dagen afgewisseld met het programma „Ter plaatse", dat wordt uitgezonden vanuit een tent in ver schillende Nederlandse plaatsen. Dit programma wordt door Sonja Barend gepresenteerd. Het bevat als voor naamste onderdelen de quiz „Wat doe je voor de kost?", de rubriek „Ik vind dat.die men zich nog zal herin neren uit het winterseizoen 1968-1969, en bijdragen van amateur-orkesten en -koren. Het programma wordt door Ger Roos geregisseerd en door Frans Muriloff geproduceerd. De zondagavond wordt besloten met documentaires. Holland Festival-mani festaties en afleveringen van de serie „De onvergetelijken". Op zondag 13 ju ni wordt de tezamen met andere Euro- visielanden geproduceerde televisie-op- ra „Owen Wingrave" van Benjamin Britten uitgezonden. In de serie „De on vergetelijken" verschijnen de architect Van Ravensteyn, de schrijver Theun de Vries, de kunsthistoricus Henri Sand- berg en de musici Johan en Nellie Wagenaar. MAANDAGAVOND Dc maandag-vooravond, waarop in het afgelopen winterseizoen de serie „Kijken naar kinderen" werd uitge zonden (laatste aflevering op 7 juni), zal drie maal in de vier weken wor den ingeruimd voor het programma „Kunstsignalering". In de vierde week wordt het Internationaal Agrarisch Nieuws uitgezonden; In juni evenwel zijn op deze avond enkele afleverin gen van het Holland Festival Magazi ne gepland. DINSDAGAVOND Op de dinsdagvooravond gaan, na „Den Haag Vandaag" (een rubriek die van 13 juli tot 24 augustus vervalt), de programma's „Première" en „Vrij uit" die in het winterseizoen op woensdag werden uitgezonden, elkaar afwisselen. De frequentie van uitzen ding van beide rubrieken blijft dus twee-wekelijks. WOENSDAGAVOND Na „Den Haag Vandaag" wordt op de woensdagvooravond, van 19.10 tot 19.30 uur. de Amerikaanse jeugdserie ..De Dubbeldekkertjes" uitgezonden. De Dubbeldekkertjes, een serie die geheel in Engeland is gefilmd met Engelse kinderen, zijn zeven jongens en meisjes die in een oude dubbeldeks bus hun speelhol en hoofdkwartier hebben. Van daar uit beleven ze met hun „Club van de Dubbeldekkertjes" I allerlei avonturen, variërend van doldwaze achtervolgingen tot muzika le slapstick. De hoofdfilm zal over het algemeen I omstreeks 20.45 uur beginnen. Deze wordt voorafgegaan door een nieuwe, door de Nederlandse filmer Piet VVindmcijer vervaardigde populair- wetenschappelijke serie, die insecten I tot onderwerp heeft. Na de hoofdfilm komt „Studio Sport", j met dien verstande dat dit programma op vier woensdagavonden komt te vervallen (23 juni, 21 juli, 18 augustus j en 15 september) omdat dan met me- dewerking van de NCRV en in sa- j menwerking met enkele buitenlandse televisie-Organisaties een „Spel zonder grenzen" wordt uitgezonden. Dan ook vervalt een aflevering van de insec tenserie en begint de film eerder. De al genoemde Holland Festivaluitzen ding van het Al win Nicolais Dance Theatre is op woensdag 30 juni. Dit woensdagavondschema gaat in op 9 juni omdat op 2 juni rekening gehouden moet worden met een re portage van de in Londen te spelen finale van de Europa Cup voor Lands kampioenen. ONDERDAG- EN VRIJDAGAVOND De uitzendingen van het programma „Van gewest, tot gewest" en de Tips van het Nationaal Bureau voor Toe risme op de donderdagvooravond blijven gehandhaafd, evenals „Den Haag Van- daag", dat alleen tijdens het Kamer- j reces vervalt. Dat laatste geldt ook het programma „Ter visie" op de vrij dagvooravond. Van 16 juli tot en met 20 augustus wordt deze rubriek ver- I vangen door een populair-wetei)schap- I peliike filmserie. NIEUWE KLEUTERSERIE „Pip en Zip" is de titel van een j nieuwe Nederlandse, door Cine-Cen- trum vervaardigde tekenfilmserie in J kleur, die in juli, augustus en septem- ber in het dagelijkse kleuterprogram- ma van de NOS wordt uitgezonden, j De serie is gemaakt naar een idee van Batlhasar Lippisch, de muziek j werd gecomponeerd door Joop Stok- 1 kermans. Omdat de productie „Pip en Zip" niet vóór 1 juli gereed is en de „Fabeltjes krant" onherroepelijk, op 31 mei me vakantie gaat, wordt in juni een Duit se kleuterserie onder de titel „Tim er de leeuw" uitgezonden. De Nederland se bewerking van deze serie is ir handen van M. M. Chanowski-Produc- tions in Amsterdam. In het najaar komt de Fabeltjeskrant weer terug. NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Onderwijstelevisie 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur. Pipo op Bizarra 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 uur Schooltelevisie 18.35 uur Fabeltjeskrant 18.40 uur Pol. partij 18.55 uur Journaal AVRO 19.05 uur De schat van het l teel zonder naam 19.30 uur Toppop 20.00 uur Journaal 20.21 uur: Tuin der lasten II 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Sterrenkunde NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Kijken naar kinder' NCRV: 19.30 uur: Dier en vriend 20.21 uur Peyton Place 21.10 uur Engelbert Humper. dinckshow 22.00 uur Televizier Journaal NEDERLAND II Journaal 19.05 uur Den Haag vandaag 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: 20.45 uur: Hier en nu 21.10 uur: Memorandum 22.00 uur: The Edwin Hawk Singers 22.30 uur: De nieuwe Rooms Partij 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: EHBO KRO 19.30 uur Leven in het kloos 20.00 uur Journaal 20.21 uur Andy WiLliamsshoi 21.10 uur Brandpunt-speciaal 21.55 uur Paul Vlaanderen j 22.45 uur Pol. partij 22.55 uur Journaal 23.00 Frai les. Wei koningen, generaals, helden en misdadigers, maar waarom geen stripfiguren, die toch veel meer betekenen in het leven van de eerste de beste? Dat was het motief van een demonstratie gehouden in Amsterdam, zaterdag jongstleden, vlak vóór 't wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud in de Kalv er straat. Misschien bedenkt madame zich nog. TEHERAN (AP) Niet minder dan vijftig staatshoofden worden verwacht bij de feesten ter herdenking van het 2500-jarig bestaan van de monarchie in Iran die van 14 tot 17 oktober in Tehe ran zullen worden gehouden, zo heeft Sjojadding Sjafa, woordvoerder van het organiserend comité in Teheran meege deeld. Hij verklaarde op een persconferentie dat een deel van de vierdaagse feesten zullen worden gehouden in de ruïnes van Persepolis, ten zuiden van de hoofd stad en voor een deel in Teheran zelf. Tenminste 25 staatshoofden hebben al uitnodigingen om de plechtigheden bij te wonen aanvaard. Verscheidene tenten, die een miljoen dollar per stuk kosten en in Frankrijk zijn gemaakt, zullen in Persepolis wor den opgericht om de hoogwaardigheids bekleders onderdak te kunnen verlenen. Onder de plechtigheden is een parade van soldaten van tien dynastieën in' hun oude uitrusting. IN OS verwacht van CRM uitspraak over geld en dtijd meer zen HILVERSUM (ANP) Hel bestuur van de NOS verwacht, een beslissing van de minister van CRM over de omroepbegro ting voor 1971. Naar aanleiding van dit standpunt zal de raad van beheer van de NOS een nota aan het bestuur ter goed keuring voorleggen, waarin het standpunt van de NOS over de beslissing van de minister wordt weergegeven. De begroting 1971 bevat enkele zeer principiële zaken. Zo heeft het bestuur een bedrag van ne gen miljoen opgenomen ter le ning op de kapitaalmarkt, iets wat het NOS-bestuur tot dusver niet heeft mogen doen. Ook zijn op de begroting bedra gen gereserveerd voor de uit breiding van de zendtijd voor radio en televisie. Momenteel is het 't NOS-bestuur nog niet dui delijk en bekend in hoeverre de minister uitbreiding aan de to tale zendtijd wil geven. Deze kwestie is vooral van belang in verband met de uitbreiding van de zendtijd voor de TROS per 1 oktober wegens het bereiken van de B-status (250.000 leden) en de erkenning van de AVRO als superomroep. Pakistaanse troepen in opmars HILVERSUM I HILVERSUM I vandaag, lezing. NCRV: actuele informatie over 9.35 RVU: Het ederlands) ■rspor?lai8 5 HILVERSUM I voord. 7.16" (S) Op het eerste gehoor: kl^s- 11.30 (S) RadlöpliilH&rrtiomsch moderne muziek. 15.00 Van ta-ta taal: een rubriek over het leven 1 AVRO: 15.10 Muziekmiddag, iddag, wal (S) 12.26 Mededelin- 13.00-13.05' 4.30 (S) igazine. Rd ïeidsvoorlichting: 17.00 Socia- wetgeving in de Nederla Knopp°ibKRO'S17ii' VGS Kindereangfestival 1971. (gr). 17.55 Mededelingen. HILVERSUM I VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 F pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Eks tenprogra Journaal. 8.20 (S) Dag met 'ee (verv). (8.30-8.33 De groenteman), genwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide plaatje: lichte Radio plaatje Arbeidsvitaminen: popu rogramma. (11.00 Nieuv orlichting: uitzending 12.08 Muziekprogra schouwburgprogramma's. 1 14.00 Nieuws. 14.03 Sci Nieuws). 16.00 Nieuws en 10.05 Verzoekplatenprogram (Van onze correspondent) MEHERPOER. Het Oostbcngaalse gebied tussen de Indiase grens en de oprukkende Pakistaanse legereenheden is nu geheel leeg. Verlaten steden en velden en zo hier en daar een groepje dorpelingen dat staat te wachten op de aankomst van de Westpakistanen. Gis teren bereikten de laatste burgers uit Meherpoer de Indiase grens. Eerder al vluchtte vrijwel de gehele bevolking van Chocadanga naar India. Het zou echter onjuist zijn te zeggen, dat beide steden „gevallen" zijn. In feite is er geen schot gelost en „veroverden" de Westpakistanen hen toen ze geheel verlaten waren. Alles wat in Bangla Desj nog gewapend was, schijnt naar India gevlucht te zijn. Het aantal voer tuigen van Bangla Desj, dat aan de Indiase kant van de grens geparkeerd stond, was groter dan welk aantal ook dat tevoren in Oost-Pakistan zelf waar te nemen viel. Op alle jeeps wapperde nog steeds de vlag van Bangla Desj. Rondom een grenspost kort bij Meher poer sloegen vluchtelingen na hun aan komst een aantal tenten op. Alle mannen van de Oostbengaalse militie kregen van de Indiase autoriteiten toestemming om Het Hollands Vocaal Ensemble concer teert dinsdag 11 mei om 20.30 uur in de Westduinkerk aan de Fahrenheitstraat te Den Haag. Het koor zingt werken van Leo, Gluck, Ropartz en Messiaen. Jan Schmitz voert op 't orgel werken uit van Bach, Backers, Messiaen en Gigout. Het Haags Symphonie Orkest geeft op zondag 25 april in de aula van 't van Maerlantlyceum aan de Neuhuyskade. een concert met werken van Bach, Mendelssohn. Cimarose en Gossec. Aan de piano Arie Boers. Begin 20.15 uur. hun wapens te blijven dragen. De on onderbroken stroom van vluchtelingen, die vandaag aankwam, was uitgerust met bundels kleren en koperen huis- houdgerei. Een vrouw voerde een stoet van zeven kinderen aan, die allen in verhouding tot hun draagkracht iets van buis hadden meegenomen. De meesten zijn Aiet van plan om voorgoed vluchte ling te worden en willen terugkeren zo gauw de strijd over is. Hun aantal wordt nu op een totaal van 80.000 geschat. (Copyright The Guardian) Mohammed Ali: strijden voor vrijheid negers CLEVELAND (AI') De voormalige wereldkampioen in liet boksen zwaarge wicht, Mohammed AH (Cassius Clay), die zichzelf nu een „vrijheidsstrijder" noemt in plaats van een profbokser, heeft in Cleveland zijn standpunten over de negerbeweging uiteengezet. „Mijn bedoeling was wereldkampioen zwaargewicht te worden", aldus Ali tot 800 mensen in de John Carroll Universi teit. „Het is nu mijn doel 30 miljoen ne gers te bevrijden". Ali verklaarde zich tegen geweldda dige revolutie in Amerika. „Een ver standig krijger probeert de strijd te winnen met zo weinig mogelijk verlie zen. Een gewelddadige revolutie tegen het machtigste land op deze planeet is een grapje. Wij zouden geen schijn van kans hebben. Als de blanken alle krui denierswinkels sluiten, verhongeren wij". Sociologen en statistici zouden veel kanttekeningen kunnen plaatsen bij het referendum, dat bij nader inzien het karakter bepaalde van het VARA- programma Tuin der Lasten. Hierbij stelt niet het parlement maar het volk de wet. Ten eerste is het blijkens praktijkervaringen nog nooit gelukt om een volk te representeren door een zeer klein deel daaruit te nemen. Ten tweede staat men voor het feit, waar voor een der deelnemers al waar schuwde, dat men in een stemming kwam te verkeren van: Wat maken ons die dertig gulden uit, wij maken er iels moois van met zijn allen. Een derde bezwaar is vonden wij, dat doorsnee-Nederlanders niet in staat zijn om een discussie over onderwer pen van nationaal en internationaal belang op een peil te brengen, dat ligt boven de politieke wijkvergadering. Er kwam een groot tekort van kennis aan detailzaken aan het licht Nemen we als voorbeeld de dienstplicht voor meisjes. Bij handopsteking was een overgrote meerderheid voor. Bij de stemming liet men het afweten, omdat dal een hoop geld gaat kosten. Niet echter werd gedebiteerd het werkelijk zwaarwegende argument, dat geen enkele instelling, waar zieken of hulpbehoevenden worden verpleegd meisjes wenst, die verplicht worden gezet aan werk waarvoor om het goed te doen een uitermate welwillende persoonlijke instelling nodig is. An ders worden de mensen, die deze hulp nodig hebben, geen gehoipenen, maar slachtoffers van deze dienstplicht. Maar goed, mislukt willen we dit programma, waarvan we vanavond het vervolg te zien krijgen, niet noe men. Het was in elk geval een origi neel idee en het is al bijeen onder houdend genoeg om met enige inte resse voor het scherm te blijven zit ten. De uitslagen van de stemmingen moeten we gezien bovenstaande be merkingen met een korrel zout ne men, maar de cijfers zijn toch de moeite van het memoreren waard. Voor het bouwen van meer woningen is 92 pet. Wat de Defensie betreft wenst 2 pet verhoging, 76 pet verla ging en 20 pet gelijkblijvende lasten. De overgrote meerderheid was voor halvering van de diensttijd. 71 H verklaarde zich voor meer uitgavj voor recreatieve en sportieve vooral ningen en 20 pet tegen. Voor de h jaarden wil 88 pet meer geld uitgj ven, tegen 6. Het verhogen van l bedragen voor de ontwikkelingshui werd verworpen met 75 tegen I stemmen, 12 blanco. Vanavond komt nog aan de orde onderwijs, probleen gebieden en milieuvervuiling. In Brandpunt kwam zaterdagavot aan het woord Irving Calderon, 4 voorzitter van de Jewish Defense Lei gue, die wat de bomaanslag op b Russische consulaat te Amsterdam w treft stelde, dat er meer van dei-gei ke .aanslagen zijn te verwachten. B JDL juicht dergelijk optreden ra omdat zij wordt gevormd door jonn militante joden, die zich duidelijk o« derscheiden van hun ouders, die faj heerst worden door de getto-mental teit, d.w.z. angstig weg te kruljx voor discriminatie. Calderom zei oc nog: „Wij vertegenwoordigen de jool se trots en werken niet illegaal". I rans Halsema weet zich in zijn eigf shows krachtig te pousseren als podium-persoonlijkheid, maar wij grijpen niet, dat li ij elke keer wu opnieuw zo duidelijk zijn beperkinge etaleert. Hij is van huis-uit cabaretii en bekwaam in het brengen VJ tekstliedjes. Voor het echt melodisch werk zijn zijn stembanden echter 1 weinig soepel en zijn vocale mogelijk heden te star. Zulk liedwerk krijgt b hem nooit sfeer en toch gaat hij zie in dat opzicht meten met coryfeeê als Nina en The Brotherhood of Mat Daar moet Jos v. d. Valk toch ech eens iets aan doen. Ad Int Carmen Lombardo in VS overleden MIAMI (AP) De liedjesschrijver Carmen Lombardo, broer van de band leider Guy Lombardo, is zaterdag c leden. Hij is 67 jaar geworden. Eec woordvoerder van de familie heeft mee gedeeld dat Lombardo aan kanker i; s torven. Onder de creaties van Lombardo waren de liedjes „Powder your face with sun shine". „Boo hoo", Little coquett" en „Sweethearts on parade". Hij is in huls in noordelijk Miami overleden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2