EaidóQ&ywiamt Russen lanceren onbemand deel van ruimtevaartstation RUIMTESCHIP ..SALTOET" EERSTE VAN NIEUWE PROEVENREEKS Schadeuitkering voor springende frisdrankflessen Uitgavenstijging meer beperken ARRESTANT IN ISRAËL BEKENT GULFAANSLAG een verandering aan top eredivisie Onderzoek instituut: Apothekers bediende gewurgd Besparing miljarden mogelijk Moeder Blake r. aar Moskou Stompwijker dodelijk verongelukt 62e jaargang, no. 18.366 MAANDAG 19 APRIL 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND engracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V., Leiden Directeur: drs- J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ertenties (excl. B.T.W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef- 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal 18,10, jaar 70,30. Per post: per rtaal 21,70, per jaar 84,70. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19-05 uur Pipo op Bi zar ra; 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Tuin der lasten n. Nederland II: 19.05 uur Kijken naar kinderen; 20.21 uur Please sir; 21.10 uur Memorandum van een dokter; 22.00 uur Edwin Hawkins Singers. IETS HOGERE TEMPERATUREN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuidoost. Minimumtempera turen omstreeks 5, maxima van 12 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuidoosten van het land. onze sportredacl ie) HAAG De voelbal- •r van de week PSV— is onbetwist in liet rdeel van de Amster- uitgevallcn. De 3—0 was uitein- jk nog maar een mage- afspiegeling van het tkere Excelsior (40) t aan de top van de iivisie geen verande- kwam. achtervolgers bleven alve PSV dan in bel goede spoor. ADO kwam vooral door de veranderde Rene Pas na rust tot een explosie tegen degradatie kandidaat AZ'67 (30), Sparta veroverde al snel licht voordee. in de wed strijd tegen FC Utrecht (3—1) en FC Twente kwam moeizaam tot winst tegen Haarlem. Ronduit verras send was verder de uitslag van NAC—Holland Sport -4). zich voor in de voetbalwe reld. Dertien clubs zullen afscheid moeten nemen van het betaalde voetbal, omdat de financiële commissie van de FBO ze op de zwarte lijst zette. CUiborts Rolink van Ajax had zich, in verband met her vervelende bierblikjes- ncident op het PSV-terrein jij de gisteren gespeelde wedstrijd PSVA ja;r irapend met een helm O f Dean Martin is op een leeftijd gekomen, dat hij zich schoonvader mag noemenZijn zoon Dino trouwde met de jonge Engelse actrice Olivea Hussey, die in ons land bekend werd door haar vertolking van Julia in Zeffirelll's ..Romeo en Julia". Op de foto het jonge paar geflankeerd door Dino's trotse ouders. MOSKOU (Keuter-A.P.) Rusland heeft vanmorgen een onbemand weten schappelijk ruimtestation, Saljoet (Saluut) genaamd), gelanceerd. De Sal joet is in een bijna cirkelvormige baan om de aarde gebracht op een hoogte variërend van 200 tot 220 kilometer. De onbemande Saljoet vormt, zo is de algemene verwachting, een basiselement voor een veel belangrijker met drie mensen bemand tweede station dat, naar men vermoedt, omstreeks middernacht met een Sojoezraket zal worden gelanceerd om aan de Saljoet gekoppeld te worden. Het ruimteobservatorium in Bochum meldde van morgen de lancering nog voor de aankondiging van de Russen. Hetzelfde observatorium is ook van mening dat middernacht de meest gunstige tijd is voor de tweede lancering. IN AMSTERDAM :rslaggevei\s) (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De overheidsuitgaven behoeven niet zo sterk te blijven stijgen als ic tot dusver hebben gedaan. De Stichting voor Onderzoek van Overheidsuitgaven i kt deze conclusie gekomen, nadat zij een aantal overheidsuitgaven kritisch heeft «keken. Op korte termijn kunnen in verschillende sectoren uitgavenstijgingen met emiddeld tien op langere termijn zelfs met dertig procent beperkt worden. >p deze manier kunnen enkele miljarden bespaard worden. de afgelopen vijf jaar verdubbeld, zadat ombuiging van deze tendens grote betekenis hebben. De groei van de overheidsuitgaven, ge combineerd met de stijgende sociale pre mies, heeft volgens de stichting tot ge volg, dat gemiddeld de helft van het nationale inkomen door de handen van de overheid gaat. Van de groei wordt jaarlijks zelfs tweederde door belastin gen en sociale lasten aan de vrije beste ding dpor de inkomenstrekkers onttrok ken. De samenstellers van het rapport menen, dat naarmate de uitgaven van de overheid toenemen, hun urgentie daalt, terwijl een stijging van de belastingdruk het negeren van steeds dringender parti culiere behoeften meebrengt. Enkele sectoren van overheidsuitgaven onder de loep nemend, wordt door de samenstellers geconcludeerd dat het ren dement, van sommige overheidsuitgaven gering is, Daarom dienen de volgende subsidies drastisch verlaagd te worden: op ruilverkaveling, scholenbouw in het kader van de mammoetwet, opleidings- kosten studenten, bezitsvormende maat regelen, gemeentelijke subsidies aan de sport, activiteiten op kunstgebied. KEGALLE (AP) Ceylohese legerof ficieren hebben een eind gemaakt aan een bestand met jonge oproerlingen en hun bolwerken met mortieren bestookt. Gevangenen van wie wordt aangeno- dat zij tot de opstandelingen heb ben behoord, worden ter plaatse gefu- illeerd. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gistermiddag het lijk ge vonden van de 58-jarige apothekers bediende .1. Störmann. HM bleek gewrugd te zijn met een ceintuur. De aandacht van de recherche gaat onder meer uit naar homofiele kr'ufcu In de hoofdstad, omdat bekend is. dat het slachtoffer mannen in zjjn woning ontving en liet Störmann is donderdag voor het laatst levend gezien. Daarvóór was hij ver schillende malen gesignaleerd in gezel schap van een kleine, gezette donker harige man van ongeveer 25 jaar. die met het linkerbeen sleepte. Achteraf herinneren de beneden- en bovenburen zich, vrijdag een geluid te hebben ge hoord, dat zou kunnen wijzen in d« richting van een vechtpartij. Toen het daarna verdacht stil bleef, waarschuw den zij uiteindelijk gistermiddag de politie. De Russen waren uiterst spaarzaam met hun gegevens over de lancering en de bedoelingen daarvan, maar in minder officiële kringen in Moskou was men iets spraakzamer. Er circuleerden trou- al langer genachten dat de Russen een „ruimtestunt" zouden komen, nu ien jaar geleden is, dat Joeri Gaga- ils eerste mens in een kunstmatige satelliet om de aarde draaide. Het lijkt i ieder geval wel op dat de Russen nieuw soort ruimtevaartuig hebben ontworpen dat nu voor de eerste maal beproefd wordt. Zoals beltend streeft de Sovjet Unie al enige tijd naar de bouw een permanent ruimtestation om de aarde. Waarschijnlijk is de lancering van de Saljoet een voorbereidend experiment de vestiging van zo'n ruimtestation of ruimtelaboratorium. Voor een permanent bemand station zijn nog heel was problemen op te lossen, name het menselijke. Er is voldoende bewijs voor handen dat langdurige ge wichtloosheid schadelijke effecten voor de mens heeft. Dit is onder meer beves tigd door de achttien dagen lange vlucht van Nikolajev en Sevastijanov. Zij had den zekér drie dagen nodig om weer aan de aardse zwaartekracht te wennen. De Russen spelen dan ook met de gedachte aan een soort kunstmatige zwaartekracht. JERUZALEM (AP/Rtr/ANP) Een van de vfjf vorige week in Israël aan gehouden leden van bet Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft bekend in de nacht van 14 op 15 maart dc bomaanslag op de Gulfraf- finaderlj in Europoort te hebben ge pleegd. Kort na dc brand op de raffi naderij rees reeds het vermoeden dat er sabotage in het spel was. Aange nomen werd dat er een kneedbom was bevestigd aan de leiding naar een op slagtank voor stookolie. Na de aan slag zijn drie tanks uitgebrand, waar bij een schade van een miljoen gulden werd aangericht. Tot de arrestanten behoren een Frans echtpaar, Pierre Buchalter (69 jaar) en Edith Buchalter (60), twee zusters die afkomstig zijn uit Marokko, Nadia (26) en Mariene (21) Bardali, en een uit Duitsland afkomstige 26-jarige vrouw, Evelyn Barj, die reisde onder een vervalst Frans paspoort op naam van Frangoise Ardeli. De officier van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft vanmorgen de naam de verdachte gehoord, maar de tele foonlijn met Tel Aviv was niet zo helder dat hij deze goed heeft ver staan. Het vermoeden bestaat dat laatstgenoemde de aanslag heeft ge pleegd. Mr. Van der Hoeven wacht overigens de stukken uit Israël af, voor hij besluit of tot vervolging moet worden overgegaan. De twee gearresteerde zusters. Na- dia en Mariene Bardali, dochters van een rijke Marokkaanse zakenman uit Casablanca, eigenaar van een bus onderneming, hebben in Parijs ge studeerd. Nadia kondigde in de afge lopen zomer aan een blad, Tiers Mon de, te willen beginnen, maar het plan viel in duigen door gebrek aan geld. Zij werden op 11 april in Tel Aviv ge arresteerd toen zij Israël probeerden binnen te komen op vervalste Franse paspoorten en met explosieve op het lichaam. Tijdens hun verhoor ver klaarden zij dat Evelyn Barj de vol gende dag op het vliegveld Lydda zou aankomen. Alle vijf gearresteerden zouden het voornemen hebben gehad tijdens de paasdagen ontploffingen te veroorzaken op plaatsen waar veel toeristen zouden samenkomen. De stichting heeft dit vandaag bekend- emaakt in haar boek „Verlaging van de 'erhoging", dat het resultaat is van een studie in opdracht van het aan de KVP elieerde Centrum viaor Staatkundige 'orming. De conclusies van de stichting lebben op de eerste plaats betrekking op e mogelijkheden tot afzwakking .van de roei van de begrotingsbedragen. De uit- /oor sommige overheidstaken zijn Guerrillastrijder in Brazilië doodgeschoten SAO PAULO (Reuter-AFP) De irazüiaanse guerrillastrijder Joaquim Wencar de Seixas, die wordt beschouwd als een van de daders van de moord op te industrieel Henning Boilesen, is za ag bij zijn arrestatie door de politie igeschoten. Volgens de politie begon Seixas als eerste te schieten. In Brazilië vreest men nu wraaknemingen door de guerrillastrijders, want ze had den vrijdag gewaarschuwd tien leiden de industriëlen te zullen vermoorden voor iedere door de politie gedode strijdmakker. (ADVERTENTIE) Top Hit Show...~"K ISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) ZONDAG 8 uur LEIDEN (Top Hits van 1 JUNIOR Dansfeest 1 Mei Bij Evert Castelein GEORGE BLAKE LONDEN (A.P.). De 75-jarige Ne derlandse moeder van de meesterspion George Blake, die in 1966 uit een En gelse gevangenis is ontsnapt, is naar haar zoon in Moskou vertrokken. Haar doch ter, mevrouw Liesje Wilson, die in Enge land woont, heeft gezegd dat haar moeder in alle stilte uit Nederland is vertrokken „om altijd bij George te kunnen zijn". De 47-jarige Blake staat, naar wordt gemeld, hoog bij de Russen aangeschre ven. Hij heeft een auto en brengt zijn vakanties door in badplaatsen aan de Zwarte Zee. Hij heeft onlangs zijn auto biografie voltooid. Het boek is nu in handen van de Russische staatsuitgeverij. Blake is veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie toen hij voor de Britse inlichtingendienst werkte. Hij kreeg 42 jaar. ,.Je moet je greep op de situatie weten te honden", scheen minister Luns gisteren in Kwintsheul te midden van een groot aantal jon geren te zeggen. Verder op de foto van rechts af: minister Veringa, burgemeester Meissen van Wate ringen. minister Nelissen en kandi daat-Kamerlid P. v. d. San den. Nachtelijke botsing in Zoeterwoude (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Om kwart voor een in dcnacht van zaterdag op zondag is de 20-jarige Stompwijker A. W. F. KUjn bij een verkeersongeval dodelijk verongelukt. Naar een getuigeverklaring reed hel slachtoffer met hoge snelheid met zijn Renault Dauphine op de Dokter Kort- mannötraat Zoeterwoude binnen vanuil derichting van zijn woonplaats. Even voorbij de Schenkel weg geraaide hij de macht ovev het stuur kwijt, botste met zijn voertuig op de linkerweghelft op een tegenligger, schoot over deze heen en kwam totaal vernield op zijn kop op hel wegdek terecht. Het slachtoffer, dat op slag dood moet zijn geweest kon pas geruime tijd latei- met behulp van snijbranders door de Leidse brandweer uit het wrak worden gehaald. De drie inzittenden van de an dere auto. de heer en mevrouw G. v Kampen-Hulsbos en hun 16-jarige doch ter Conny, eveneens uit Stompwijk liepen letsel op. Na een eerste behandeling dooi te hulp geschoten EHBO'ers werden zij door de È1TD naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Gistermor gen werden zij naar hun woning in het Oosteinde overgebracht. Burgemeester J. A. Detmers stelde zich 's nachts ter plaatse op de hoogte van de situatie Hel wiak van de Stompwjjksa aula, dia bg de nachtelijke botsing te Zoeterwoude volkom Industrie besluit tot collectieve verzekering (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. De Nederlandse frisdrankenindustrie heeft een collectieve verzekering afgesloten om slachtoffers van gesprongen flessen, die blijvend lichamelijk letsel hebben opgelopen, een schadeuitkering te kunnen geven. De schuldvraag, nu nog een eis van de verzekeringen waardoor ellenlange procedures het gevolg zijn, zal tot het verleden gaan behoren. Kleine ongelukken aan huisraad en kleding zullen door de fabriek zelf vergoed worden. In 1970 deden zich 248 ongelukken met springende flessen voor op een to taal van 1100 miljoen flessen. De 248 incidenten brachten slechts enkele tien tallen lichamelijk letsel toe. Naast de invoering van een collectieve verzekering, een novum voor Nederland, gaat de frisdrankenindustrie binnenkort de overheid een voorstel doen over de eisen en keuringsvoorschriften van glazen flessen. Het euvel van spingende flessen, zo hoopt deze industrietak, zal in de toekomst dan geheel tot het ver leden gaan behoren. Naast verzwaring van de keurings voorschriften denken de frisdranken fabrikanten ook aan de invoering van de standaardfles van één liter. De moge lijkheid van een uniforme inleverings- fles wordt momenteel onderzocht door TNO-Delft in samenwerking met enige limonade- en glasfabrieken. De standaardfles, in eerste instantie bedoeld voor kleine plaatselijke Indus trieën, zal eventueel ook door inter nationale merken worden overgenomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1