lieuw soort unenleving BLOEIT OP IN DE VERENIGDE STATEN FRANSE ^MONUMENTEN VOOR DANSFEESTEN EN RECEPTIES e kelder onder de kerk schijnt de lamp getemperd licht. Het vertrek is la- lerig en vol met jonge mensen. Aan alle en aanplakbiljetten. Easy Rider die toelacht en Frank Zappa die naar een cowboy grijnst. Het aantal asbakken is te tellen. Er hangt een scherpe door- gende voetenlucht van de zestig jonge- die hier iedere avond voor medische andeling komen. Dit is een indruk van ,vrije kliniek" onder de Lutherse kerk in yoorstad Georgetown van Washington, e gratis kliniek is een van de oudste in Verenigde Staten. Sedert hij in 1968 ge lid werd, hebben vele „zendelingen" van e moederkliniek elders, in Pittsburgh, isas en Florida nieuwe vrije klinieken jericht. MARTIN WALKER SCHRIJFT OVER JONGE UITGESTOTENEN VAN DE AMERIKAANSE SAMENLEVING (1) Een muzikale manifestatie van vertegenwoordigers van de „nieuwe samenleving" in Bethel (V.S.) De vrije klinieken breiden zich als een olievlek uit. Op een nationale vergadering onlangs kwamen afge vaardigden van tweehonderd vrije klinieken bijeen. Montreal heeft er zes, Los Angeles vijf. In New York zweeft het aantal klinieken tussen de vier en de tien. Het verschijnsel „vrije kliniek" is niet alleen een antwoord op de hoge medische kosten in de Verenigde Staten het is ook eer. soort wegbereider voor een nieuw soort sa menleving die zich in Amerika mani festeert. De mensen die in de klinie ken behandeling zoeken, zijn niet de armen en zwartenj£ De patiënten zijn jongeren, drop o'uts, het moderne straatvolkje. Desondanks ondernemen alle klinieken krampachtige pogingen om ook de groep van „gezeten" arme zwarten en blanken naar zich toe te trekken. Voorlopig echter tel het „straatvolk" leden genoeg om de 200 klinieken volop werk te verschaffen. ten was een meisje dat na een mis lukte abortus bloedend naar hem toe kwam. Bij andere artsen was zij ge weigerd omdat er patiënten waren „die een behandeling meer verdienen". De behoefte aan een gratis behande ling bestaat nog steeds ondanks de officiële medische dienst. Deze dienst echter wordt gehinderd door een overmaat aan bureaucratie cn ook persoonlijke trots weerhoudt velen om er gebruik van te maken. Mensen trouwens die met drugs ver- band houdende kwalen behandeling vragen, lópen meer kans naai de poli tie doorgezonden te worden dan een behandeling te krijgen. De kliniek van Cambridge heeft ook een „proble- menafdeling' waar iedereen voor niets psychologische bijstand kan krij gen. Ook bevinden zich in de staf van de kliniek enige sociale werkers en juristen. Bedelarij Duik in hel water State Park (Oregon) In Cambridge (Massachusetts), schat ten plaatselijke winkeliers het aantal straatjongeren dat in de zomer in de stad leeft op vijfduizend. Zij over nachten in de grote ruimten van de kerken of de universiteit waar ze zich op de vloer in slaapzakken neste len. Hun enige zichtbare bron van bestaan is de bedelarij. Zij zijn tot het straatbeeld gaan behoren. Soms vor men zij een bloemrijk decor voor het burgerdom, soms zijn zij het zwarte schaap. De invloed van deze groep op de gezeten burgerij is waarneembaar. Zelfs banken nemen in hun reclame slogans het subculturele taaltje van deze groep over. Cambridge heeft ook een vrije kliniek. Sedert de oprichting in 1968 lieten tienduizend mensen er zich behande len. De oprichter is dokter Jozef Brenner. Hij is van de noodzaak van dergelijke klinieken overtuigd. Direc te aanleiding om er een op te rich- Vrijwilligers Het gehele personeel bestaat uit vrij willigers. In het gratis medische cen trum van Georgetown werken veertig gediplomeerde artsen die op toerbeurt spreekuur hebben. Drie sociaal wer kers werken er tegen een loon van 160 gulden in de week full time. Aan het centrum zijn medici uit all" rich tingen verbonden, artsen, psychologen, apothekers, drugchemici. De genees middelen verkrijg: het centrum gratis van grote sociaal voelende farmaceu tische fabrieken. Georgetown is een gelukkig voorbeeld van een „vrije kliniek". Nog onlangs schonk de liefdadigheidsinstelling „Jongerenliga" haar een bedrag van 36.000 gulden om er een onderwijs programma mee op te bouwen. Over de financiën hoef*, men zich dus voor lopig geen zorgen te maken. De mees te andere klinieken bijten op hel be kende houtje. Ook zij zullen blijven voortgaan in hun werk. Zelfs George town zal spoedig weer dooi zijn fi nanciële reserves heen zijn Het grootste deel van het geld is in de tandverzorging en voedselvoorlichting gestoken. Voedsel, onderdak en gezondheidszorg vormen de basis voor een nieuwe ge meenschap. Deze gemeenschappen timmeren aan de weg door middel van kranten. De meeste Amerikaanse steden bescnikken over een eigen „un derground" pers Met meer of minder winst weten deze undergroundbladen zich in stand te houden. Zij bestaan voor en door de subcultuur. Een van deze bladen in Washington noemt zich de „Quicksilver Times". Het beheer cn de produktie van deze „krant" ligt in handen van acht men sen. Zij allen wonen en werken in een enorm zwerverstehuis Normaal bedraagt de prijs op straat voor het blad negentig cent. Als het echter in grote getale gekocht wordt vragen de makers cr niet meer dan 34 cent voor. De „Times' komt iedere week pit en heeft een geregelde oplage van twintigduizend. Zo telt Washington verschillende undergroundtijdschrif ten. Boston heeft zijn „Old Mole" din vooral na dc onrust aan de Harvard universiteit bekend is geworden. Cali- fornië heeft zijn „Free Press", Phila delphia zijn „Rap". De meeste bladen zien er goed verzorgd uit met veel felle kleuren. Zij jagen niet zelden de gezeten Amerikanen de schrik op het lijf en stellen zich politiek gezien steeds min of meer krijgslustig links op. De afgelopen afleveringen publi ceerde de „Times" bijvoorbeeld een reeks artikelen over „hoe zelt een bom te maken", van het Molotov cocktail tot napalmbom. Dit is het wezen van de nieuwe sa menleving. Politiek voelen de sympa thisanten zich aangetrokken tot een vage, onbestemde soort utopie met anarchistische trekken. Een niet weg te denken verschijnsel uit de pop-, drug- en jongerencultuur van deze tijd. PARIJS (AP) Wilt gij uw vrienden ogen laten opzetten door een dansfeest of een receptie te geven op cn ongebruikelijke plaats? De Franse cgcring is bereid u een gedeelte te verhuren van de Conciergerie, waar koningin Marie Antoinette gevangen heeft gezeten vóór de fatale wagen haar wegvoerde naar de guillotine. ^n als u de Saint-Louiskamer van het Sebouw met zijn hoge gothische gewei- Ve|> te groot vindt kunt u een andere ruimte kiezen. Misschien dat enkele -"fkamers van de oude abdij op de Mon Saint-Michel u beter passen of wel licht een gerestaureerd kasteel uit de 17e eeuw aan de rand van Parijs dat tan worden gehuurd in zijn geheel of 'n gedeelten. Al deze gebouwen staan op de Franse lijst van historische monumenten en "in eigendom van de regering. André Parijs kent vele historische gebouwi historische gebouwen mogen nu gebruikt worden voor het hedendaagse uitgaansleven. Sommige van deze Malraux, de voormalige minister voor culturele zaken, heeft ze opengesteld voor moderne samenkomst omdat hij vond dat levende mensen deze erfe nissen van de geschiedenis moesten bevolken. Toen Malraux in 1965 dit denkbeeld voor het eerst opperde, wa ren een aantal beheerders van monu menten zeer geschokt. Zij waren al tijd van het beginsel uitgegaan, dat zij de relieken van het verleden in stand moesten houden en geen ruim ten moesten verhuren net zoals een hotelhouder. Het is begonnen in 1965 toen de Franse orde van advocaten de Salle Saint-Louis in de Conciergerie huurde voor haar jaarvergadering. Dat was gemakkelijk omdat deze ruimte deel uitmaakt van het paleis van justitie maar er moesten elektri sche leidingen worden geïmproviseerd en in de nabijheid moesten meubelau to's met toiletten worden geparkeerd. .Toen het idee tot ontplooiing kwam, werd permanente verlichting geïn stalleerd, werd in een van de oude torens sanitair ingebouwd en werden RELIEKEN UIT HET VERLEDEN VOOR THANS LEVENDEN trappen gebouwd om de toegang te vergemakkelijken. Thans kan accommodatie worden ver schaft aan 1200 personen zonder dat men elkaar op een staande receptie verdringt en kunnen, 300400 perso nen aanzitten aan een diner. Het bij een diner betrokken personeel kan binnenkomen als de gewone toeristen bezoeken om zes uur des namiddags afgelopen zijn en binnen twee uur de tafels hebben geplaatst en alles voor het serveren van het diner gereed hebben. Het oorspronkelijke gebouw was de op een fort gelijkende residen tie van koning Philips de Schone in het laatste gedeelte van de 13e eeuw. Een brand heeft dit gebouw op drie torens na verwoest. Het tegenwoordi ge gebouw dateert uit de 17e eeuw en is in aanzienlijke mate gerestaureerd in de 19e. Strevend naar een vage utopie met anarchistische trekken". De Amerikaanse yippieleider (politieke hippie) Gerry Rubin brengt de revolutionaire vuistgroet.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9