lebben lagere tuinbouw scholen nog toekomst? In Boskoop zijn geen problemen Tuinbouwjongen komt met meeste geld naar huis Nog negen leerlingen weg, m de school wordt gesloten Steun bij bloemist Elk verlies een linkse directe ERDAG 17 APRIL 1971 LEIDSE COURANT door Herman van Amsterdam LEIDEN Donkere wolken pakken zich samen boven 't lager luinbouwonderwys in de Bollen- en de Veenstreek. De laatste jaren kiezen steeds minder jeugdigen uit dit gebied na het verlaten van de lagere school de richting van het lager beroeps onderwijs. Een van de oorzaken is, dat veel ouders hun kinderen adviseren een andere richting in te slaan dan zijzelf vroeger deden. Sommigen gealarmeerd door de minder rooskleurige toekomstvoorspellingen voor hun vak, en anderen omdat rij het lager beroepsonderwijs nog steeds zien als een toevluchtsoord voor minder begaafden. Een flinke vinger in de pap bij de leerkeuze hebben ook de onderwijzers op de lagere scholen. Elk advies van hen aan een leerling om hel eens op de MAVO of elders te proberen betekent voor het lager beroepsonderwijs een linkse directe. Tot nu toe was het incasseringsvermogen van de lagere tuinbouwscholen afdoende om overeind te blijven. Hun conditie dankten zy aan de leerlingrijke periode van enkele jaren terug. Het punlenvoordeel van de tegenpartij wordt echter steeds groter. De rode lijn waarbij de overheid ingrijpt door eenvoudigweg de school te laten verdwijnen komt bü enkele van hen al duidelijk in zicht. Dc alarmtoestand is inmiddels afgekondigd. Verbeten werpen de directeuren van de diverse scholen zich momenteel In de strijd om zoveel mogelijk leerlingen te pakken te krijgen. Elke nieuwe aanwinst wordt door hen met open armen tegemoet getreden. Voor de scholen is hel een gevecht op leven en dood. Wat de oorzaken van deze noodsituatie zyn eo wat gedaan zal worden om de aangetaste immage te verbeteren bespraken wy met vertegenwoordigers van de lagere tuin bouwscholen in Noordwijkerhout, Ter Aar en Hillegom. Als tegenpool van deze noodlijdende scholen namen wij tevens contact op met de directeur van de lagere tuinbouwschool in Boskoop, waar juist het leerlingental elk jaar stijgt. Wat te doen A H. KRUIT (lts Boskoop) geen zorgen CH. HÏJNEN (lts Noordwijkerhout) raadsel aan image TjOK de strijd op de diverse Tl scholen gaat aflopen is moeilijk te bepalen. De wervingscampagnes lijken weinig goed te doen aan de image van het lager tuinbouwon- derwijs. Teruggaan naar de oude situatie is bijkans onmogelijk. De industrialisatie trekt steeds meer personeel weg van het agrarisch beroepsonderwijs en ook het af nemen van de geboortecijfers werkt een schraal leerlingental in de hand. Toch duiden recente uit spraken wan deskundigen en rap porten over gewestvorming erop dat de land- en tuinbouw in de Bollenstreek een belangrijke be drijfstak zal blijven. In de agglo meratie Leiden neemt de groen strook van de Bollenstreek een niet weg te denken positie in. Vooral de bollenteelt levert als toeristische trekpleister ons land een flinke hand contanten. Daarnaast is men de laatste jaren overgeschakeld naar de bloementeelt. Steeds meer kwekers zetten kassen neer om bloemen in bloei te trekken. Op dit gebied liggen momenteel de mogelijkheden voor het oprapen. Vooral nu pas bekend is geworden de Nederlandse bloem. Bekijkt bouwscholen valt één facet in het bijzonder op. In de grote steden floreren deze scholen wel. Dit jaar nog wordt in Den Haag 'n nieuwe l.t.s. gebouwd. Mogelijke verklaring hiervoor is dat de stadsmens de natuur weer opzoekt. Wij zitten er voorlopig nog midden in. Misschien dat de l.t.s.-directeuren met de logge Mammoetwet in de hond en ge steund do( tische geluiden A. DEN HAAN (lts Ter Aar) schoolhoofden tegen L. F. SCHLAMAN (lts Hillegom) andere wegen PBKOOP Aan het hoofd van de kiloopse Lagere Tuinbouwschool «U»t een gelukkige directeur. Waar udtre collega's zich in allerlei boeh- *a wringen om leerlingen tevoor- rhljn te toveren, knipt de heer A. Irart slechts eenmaal met de vingers m zijn magische handeling heeft een Soed vol nieuwe leerlingen tot gevolg. Hij hoeft daar bijna niets voor te doen, Enkele voorlichtingsavonden en i maar de poort van de school Als Kruyt over de bezetting van zijn shool praat glimlacht hij veel. Dit is leedvermaak ten opzichte van zijn collega-directeuren. Wat dat be- !ft leeft hij volop met hen mee. De Boskoopse lts-directeur heeft het ge- best naarz ijn zin. Tot nu toe meldden zich ..reeds 30 nieuwe leerlin- n en druppelen nog wel wat neer binnen" zegt hij tevreden. Waar nderen slechts van dromen, dat is in Boskoop de normaalste zaak van de ireld. Met 140 leerlingen is de school n van de grootste in Zuid-Holland. „Het is nooit a'nders geweest", zegt de heer Kruyt. Vanaf 1955 hebben we geen periode gekend dat het aantal leerlingen sterk terugliep. Hoe dat komt? In Boskoop wordt aardig ver diend. Dat speelt een grote rol. De boomteelt is een van de beste takken van de tuinbouw. Dat spreekt aan. Als een bedrijf goed draait, is dat voor de kindei-en een stimulans om in de voetsporen van de vader te treden". Er zijn echter meer zaken die de jeugd va.i Boskoop doet besluiten ook in het vak te gaan. De kweker in spé heeft bijvoorbeeld slechts weinig no dig om met een bedrijf te kunnen starten. „Je jut hier en daar wat stekken", alsdus directeur Kruyt. ..zet ze op de koude grond en hel begin is Misschien een wat simplistische voor stelling. maar toch is het gemis aan eenvoud in andere tuinbouwtakken een van de drijfveren om de risico's van een eigen bedrijf toch maar niet te nemen. Neem bijvoorbeeld de in vesteringen. Deze liggen in de boom teelt beduidend lager dan in de bol len- of bloementeelt. Grote onkosten post bij deze laatste twee teelten is de aanschaf van machines. Een onvermij delijke technische tegemoetkoming die de aard van deze tuinbouwtakken met zich meeneemt. Kijkt men echter naai de boomteelt, dan valt er weinig te mechaniseren. Het vak is erg ambach telijk en vele bedrijven zijn klein om er grote machines op los te laten. Dit pakKel van voordelen maakt van de Boskoopse lts is een dorado wat de leerlingensterkte betreft. Qua oplei ding veschilt deze school weinig van de andere. Belangrijk ook hier zijn de algemeen vormende vakken. In de eerste klas 32 lesuren AVO zonder praktijk en in de tweede klas 28 lesuren AVO plus vier uren praktijk. De laatste twee studiejaren stijgt het aantal praktijkuren, maar nog steeds nemen de algemeen vormde vakken een belangrijke plaats in. Over de studie zegt de heer Kruyt: „Ons pakket aan lessen vormt eèn gèhfecl. Plantkunde, natuurkunde, noem maar op; alles past in elkaar. Alles u>at ze hier léren kunnen Ze op het bedrijf in praktijk brengen. Kijk je daarentegen naar het mavo-on derwijs, dan proef je het verschil. Daar staan veel vakken op zichzelf."' De heer Kruyt kan nog een heel pakket van voordelen op zijn school opnoemen. De mogelijkheid om het middenstandsdiploma te behalen, de op leiding voor de aanleg en onderhoud van tuinen hoveniersopleiding) en de speciale aandacht die wordt besteed aan het economische inzicht op de bedrijfsvoering. De lts-leerlingen in Boskoop krijgen de schooltas volgestopt met overheer lijke vooruitzichten. Sucesvoüe beëin diging van de school betekent niet alleen een diploma voor erkend boom kweker en bloemist, maar tevens een geduchte basis voor een eventuele verdere studie. De weg naai' de mts ligt open en zelfs het eindstation, de hogere landbouwschool in Wagenin- gen, behoort tot de mogelijkheden een uiterst pientere lts-leerling. In de praktijk ie deze reuzestap nog van nooit voorgekomen. Spruyt treurt er niet om. Belangrijk vindt hij het dat zijn school flink gevuld is met leerlin gen. Mocht het beest op zijn school toch nog eens toeslaan dan", zegt hij. „is het eenvoudig weg inpakken en TER AAR „Zet een jongen van de mavo naast een jongen van de lagere tuinbouwschool en die tuinbouwjongen komt na een week werken met het meeste geld in zijn zak thuis". Aan deze redenering van de Ter Aarse lts- directeur A. den Haan valt niet te tornen. Toch, ondanks het teil dat Ter Aar en omgeving met zijn 1000 be drijven per jaar 25 man leidinggevend personeel nodig heeft, is de school van Den Haan niet tot aan de nok gevuld met leerzuchtige tuinderszoons. Ook op zijn school heeft de leerlingenver- slindende tornado de laatste jaren flink huis gehouden. De tijd dal de leerlingenaanwas noodzaakte tot twee scholen is verle den tijd. De school in Roelofarends- veen is reeds lange tijd opgeheven en ook in Ter Sar vraagt men zich nu bevreesd af wat de toekomst gaat brengen. Bewust kiest de jeugd de laatste jaren voor hel mindere loon. Duidelijk aanwijsbare oorzaken weet de heer Den Haan niet te noemen. „Want", zo zegt hij. „de lts heeft alles mee en niets tegen". Een gissing wil hij desondanks wel maken. „Ik geloof dat wij de ouders van de kinderen en de hoofden van de scholen niet mee hebben. Zij maken uit wat er met de kinderen gaat gebeuren. In vele gevallen loopt dat mis. Er zijn zoveel leerlingen uit de omtrek die naar de havo of een ander instelling zijn gestuurd, maar die het na enkele jaren moesten laten afwe ten. Dan gaan ze terug in de tuin bouw. In feite hebben ze dan niets". Ook de hoofden van scholen in Al phen aan den Rijn, Bodegraven, Hoog- made en Mijdrecht keren Den Haan- de rug toe als het om positieve be richtgeving over het lager beroepson-, derwijs gaat. Enkele maanden geleden nodigde hij een groot aantal van hen uit om kennis te maken met het tuinbouwonderwijs. Slechts drie kwa men er opdagen. De rest liet zonder tegenbericht verstek gaan. Den Haan staat voor een compleet raadsel. „In het werk kan het niet zitten", zegt hij „Door de overschakeling naar de bloe menteelt is het werk veel lichter ge worden. En wat is mooier dan werken in de tuinbouw. Je staat zo dicht bij de Ook de veronderstelling dat in het lager beroepsonderwis veel kneusjes voorkomen wuift hij volkomen weg. Vier jaar nederlandse taal, wis-, schei-, dier-, menskunde, lichamelijke opvoeding, biologie, handvaardigheid, geschiedenis en aardrijkskunde zetten volgens Den Haan zijn leerling qua opleiding vlak naast de mavo-leerling „Ik heb eens aan iemand het voorstel gedaan om enkele van mijn leerlingen een mavo-examen te laten doen. Men ging niet in op mijn voorstel. Ik weet zeker dat mijn jongens het examen gehaald hadden". Nog een sterk punt in het voordeel van een lts-opleiding ziet de 50-jarige directeur in de aanzienlijke bloei van de tuinbouw in Ter Aar en omgeving. In Woubrugge is recentelijk een, nieuw tuinbouwgebied verrezen en iiv de Noorderbuurt.se polder zijn er de laatste jaren 60 tuinbouwbedrijven bijgekomen. De ruilverkaveling in de Googerpolder in Roelofa rends veen maakt alles nog eens een tintje roos kleuriger. Laatste sterke troef van Den Haan en de tot 14 leraren geslon ken staf (4 in vaste en 10 in tijdelijke dienst) is het sterk toenemende aantal vakken in de tuinbouw. Voor bijna al deze vakken is de lts een goede basis opleiding. Voorbeelden zijn onder an dere het bloemschikken, bloembinden, reiziger en onderhoud van tuinen. Nog meer perspectieven kan Den Haan de buitenwereld niet voorscho telen. Hij is er ondanks de huidige situatie van overtuigd, dat na de re gen de zon weer zal gaan schijnen. „Er is geen tijd geweest waarin er geen tuinders waren", zegt hij. Voor Den Haan is de zon inmiddels op enkele plaatsen door het wolkendek gebroken. Het rijk zegde de school een kweekkas van f 5U.000 toe. „Dat doen ze niet als ze geen vertrouwen in de toekomst hebben", zegt hij. Op 13 mei wordt de kas officieel in gebruik genomen. De zaterdag en zondag daarna, 's middags van twee tot vijf uur. gaat Den Haag, geëscorteerd door enkele leraren, tijdens een rondleiding eike belangstellende nauwkeurig uit de doeken doen waarom het lager beroepsonderwijs zo slecht nog niet NOORDWIJKERHOUT Twaalf har geleden klonken in de leslokalen de lagere tuinbouwschool in Noordwijkerhout regelmatig toonlad- n gezellige vaderlandse meczin- Hcrs. Het partinie onderwijs van des tijds kende weinig algemene vorming. Naast de praktijk werd weinig gedaan de jonge leerling qua algemene vorming de nodige leerstof bij te brengen. Geen wonder dat veel boeren tuinders deze opleiding met een borreltje zout namen. Het overstappen in 1961 op het full time onderwijs, waardoor de algemene vorming grootser werd aangepakt, gaf de school het predikaat „volwassen". Belangrijk winstpunt bij dit overstag vas de nieuwe leerrichting bloe menteelt. Het kweken van anjers, hrysanten, fresia's en irissen, een vak dat in de Bollenstreek in deze periode sterk toenam, werd nu ook aan lts- leerlingen onderwezen. Adjunct -directeur Heynen zegt over de gang van zaken vanaf 1961: „De toeloop na deze gezichtsverandering 'Aas zeer groot. Sommige jaren meid den zich 60 leerlingen aan In het schooljaar '6'2-'63 telden wij 185 leer lingen. We waren dc op één na groot ste school van Zuid-Holland". laatste jaren is het echter bergaf waarts gegaan met het aantal aan meldingen. Momenteel telt de school leerlingen. Nog slechts negen min der en de school wordt gesloten. De heer Heynen ziet als een van de belangrijkste oorzaken van deze achter- "'tgang de situatie waarin de bloem bollenteelt op het ogenblik wordt af geschilderd. „Veel ouders zien de toe- '"'«nst pessimistisch in", zegt hij. „Waarom, is voor mij een raadsel. Dit vak is altijd ai speculatief geweest. Het eist mensen die beschikken over een goede theoretische opleiding, han delsinzicht en vakkennis. Dat kunnen ze hier krijgen. De jongelui denken echter het elders gemakkelijker te kunnen verdienen Ze hebben geen trek meer in langere arbeidstijden die eenmaal bij het rooien, koppen en planten overmijdelijk zijn." De achteruitgang is volgens de heer Heynen ook te wijten aan de beroeps- keuzebureaus. Deze wijzen volgens hem te weinig op de mogelijkheden die de lts biedl. „Dal is tragisch", zegt hij. „want de kwaliteit van dit onder wijs is enorm toegenomen. Volgend jaar bijvoorbeeld wordt gestart met een landelijk examen. Dat zegt toch voldoende". Toch is bij de pakken neerzitten het laatste waar de acht man sterke staf aan denkt. Naarstig wordt gezocht naar een oplossing. Plannen worden inmiddels gesmeed door de LVB- KNOV om te komen tot de stichting van een scholengemeenschap van ger beroepsonderwijs. Dit betekent voor Noordwijkerhout dal de huis houdschool en de lts samengaan. Eer gemengde school waarin de algemeen vormende vakken worden gemengd met de aangevraagde richting. Een van de pikante mogelijkheden bij deze on derwijsmethode is dat jongens prak tijkkooklessen kunnen nemen. De plannen gaan nog een siapje verder. Heynen:,, Eventueel wil men bij dit svsteem ook nog de LEAO en de MAVO III inschakelen. Dan hebben we ontzettend veel mogelijkheden in éen gebouw. Een hoveniersopleiding De lagere tuinbouwschool HILLEGOM In Hillegum buudt men niet van zieltjes winnen. Deze „caritatieve" bezigheid staat de lts- directeur L. F. Schlanian niet voor. Desondanks weet hij beter dan wie ook dat zijn school er op het ogenblik isklem hy. ..lei „Toch". zegt leerlingen is anti-re- Met deze zienswijze slaat de ex-lagere- schooldirecteur de spijker op de kop. Bij het weer vol maken van zijn klassen zoekt hij echter naar andere wegen. Hij komt er rond voor uit dal ook de lts in Hillegom in het verleden in de slag om de leerlingen in de voorste gelederen meestreed. Oudera vonden, propaganda en contacten met het voortgezet onderwijs en hoofden van lagere scholen waren slechts en kele van de strijdmiddelen. De con frontatie met de vijand liep uit op een gevecht tegen de bierkaai. De laatste lijd heerst er in Hillegom een wapen stilstand Heden van deze v reedzame coëxistentie is dat de heer Schlaman en een groot aantal medev n. Als over enkele afvloeien is de kans ivankelijke overbe- ordt in een tekort. pre het leerlingertal de laatste jaren rustbarend is teruggelopen en dat slechts de tijd dit haast weer kan Schlaman: „De laatste twintig jaren hebben wij te veel mensen opgeleid. Door de mechanisatie en de rationali satie is er de laatste jaren een over- behoefte ontstaan. Mensen van boven de 40 jaar gaan niet meer uit het vak Meestal kunnen ze nergens anders terecht. Funest bij hel aanblijven van de ouderen is echter, dat dc jongeren tussen de 20 en 40 jaar het daarom elders gaan z groot dat de hoefte omgezi Voldoende .vervangers zijn er dan Met deze blik in het verleden en toekomst raakt de heer Schlaman de kern van de zaak. Deze situatie bete kent voor hei heden, dat de huidige kwekerssterkte niet is afgestemd op de toekomst. In feite is de afvloeiing van.de jeugd ondanks de overbehoefte te snel gegaan. Schlaman (stilden de eens economie) verdiepte zich ook in de gedrukte stemmingen die momenteel in de ge zichten zijn volgens hem enerzijds te wijten aan de prijzen en anderzijds aan de structuurveranderingen", eze scheppen bide land- en tuinbouwer een warhoofd", /.egt hij De gang van zaken in de EEG en uitspraken van prominenten in de tuinbouw doen daar nog eens 'n negatief schepje boven op, Hierdoor denkt een tuinder al snel: we gaan allemaal de mist in. Hillegom. Maar, zo zegt de heer Schlaman, ik zie deze stemmingen ai< een tijdelijk verschijnsel. Helemaal de oude situa tie ziet hij niet terugkeren. Immers, de structuurverbetering zal ook tot gevolg hebben dat er minder kwekers nodig zijn. De lijd waarin hij leerlin gen moest afwijzen is een uiterste, dat niet meer zal voorkomen. Daar ligt Schlaman niet wakker van Hij is nuchter genoeg om dit te onderken nen. Enige wens van hem is dat de kentering in het Icerlingental zal ko men, voordat do fatale datum valt waarop zijn vijf jaar oude, modern geoutilleerde school zal ophouden te bestaan. Steun voor de toekomst zoekt de heer Schlaman op de eerste plaats bij de bloemisterij. In De Zilk neem1 het glasareaal met sprongen toe en ook in de Haarlemmermeer steken steeds meer kassen de kop op. Binnen enkele jaren zal moeten blijken of de in 1961 gestarte ncvcnopleiding bloementeelt oen geslaagde chirurgische ingreep is

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5