FYSIOTHERAPIE SPORTMASSAGE en WRIJVEN BERT t HELM van der sportmassage Borden wijzen weg naar bonafide Vakman Sportwet kan misverstanden wegnemen Werken aan zwakke punt: Backhand ZATERDAG 17 APRIL 1971 n 16 I' pie v-astt mgidsen. beroepengidsen, trtentiebladen, (sommige) en weekbladen vermelden menigte aan massage-institu- irdoor de man-in-de-straat warring kan wor- gebracht. Welke zijn bonafi- welke houden er ook praktij- ip na die ten hoogste zijde- iets met massage hebben te ien. De warwinkel zou meteen opgelost indien er één bran- een de regeling z ou bestaan ten n de aanduigingen op 'gevel, maar zelfs dan zou er ing gesticht kunnen t zowel de zng. me- :he masseurs als de sportmas- borden kunnen voeren aangeven dat zij ..bevoegd" Bovendien mag niet ieder- #ver een kam worden ge en en is het zeer wel moge dat een sportmasseur, die iet erkende schild voert, uit rad is gevormd door een ja- ilange ervaring maar. door :e omstandigheid ook. niet in bezit van het (oude) schild het Nederlands Genootschap Sportmassage of het (nieu- i an de NSF. leve Maar dat bij 1 de medische slechts t fc: hel bord r ichild dat mogelijkhe- de woorden ,ge (oud) en Genootschap voor p'olherapie met goed gevolg afgelegd. Deze categorie bij de patiënten dan ook jrgissingen toe. Het gaat ihoofdzaak om de sportmassage tegenwordig meer gewenst vroeger, wellicht ten gevolge het gekweekte zitvlees in md die de cliënt veelal raag. stelt tot wie hij venden. De heer J. E. Muring is directeur van het Centraal Bureau van het Nederlands Genootschap vopr Fysiotherapie, gevestigd Van Ho- [endorplaan 8 in Amersfoort, borden zijn crème van met een blauwe cirkel waarin een blauw kruis en de naam van ons Genootschap. De naam van de houder staat onder aan en er is geen andere moge lijkheid om het schild te verwer ven dan via ons Genootschap de opdracht geeft aan een fabriek. Alleen zij. die het staatsdiploma hebben verworven, worden in het bezit gesteld van het bij de wet op de paramedische beroepen be schermd schild. Mocht een fysio therapeut ooit geroyeerd worden, dan dient hij het schild bij i hetzelfde' als de bul voor Het komt wel voor dat o den worden nagemaakt en veel erop lijken. Maar ze zijn niet hetzelfde. Er moeten wel ver schilpunten zijn, want niemand mag het schild voeren als hij niet staatsgediplomeerd is. Die nage maakte borden, waarbij de ver schillen soms zo gering zijn dat het moeilijk is ze van echte te onderscheiden, zouden tol ver warring kunnen leiden. Helaas is Ideaal Zowel de heilgymnast-masseur als de fysiotherapeut staan naast de arts. Zij zullen niet behande len zonder doktersadvies en de arts zal een patiënt nooit naar een onbevoegde zenden. Boven dien staat de ethiek in het beroep er borg voor dat er niet ..ge knoeid" wordt. De algemene ten- BB De fysiotherapeut behandelt alleen op advies van de arts. Het zou een ideale toestand zijn indien er steeds rugge spraak zou blij ven tussen hem en de geneesheer. er niets tegen te doen. Mij is een geval bekend dat een enigszins gewijzigd schild in Amsterdam een gevel sierde. We zijn tot de hoogste instantie gegaan maar er konden geen maatregelen worden genomen omdat niet gebruik werd gemaakt van ons originele schild". Doktersadvies Goed uitkijken blijft dus de bood schap in de sporadische gevallen dat iemand privé bijv. voor sportmassage naar een heilgym nast-masseur of fysiotherapeut wil gaan. Dat zal zelden voor komen want zij werken uit sluitend op doktersadvies, dus met „verwijsbriefje". Die bena mingen voor de beroepen zouden enige verwarring kunnen wek ken. Het verschil is ontstaan na 1950 toen heilgymnastiek-massa- ge werd opgenomen in het stu diepakket van de fysiotherapeut De fysiotherapeut werkt ook met aparatuur.. de heilgymnast-mas seur niet. Destijds zijn zij alle in de gelegenheid gesteld fysiothera pie ..erbij te halen". Wie dat niet heeft gedaan, blijft derhalve het bord met heilgymnast-masseur voeren, ten bewijze dat hij des tijds het staatsexamen heeft af gelegd maar niet. zoals de fysio therapeut, met; jfpparafuuv werkt Mogelijk zal iti -dé niéuwe Wet op de paramedische beroepen, die wordt voorbereid, hieraan aan dacht worden besteed. Ook het erkennen van het beroep „sport masseur" wacht op CRM, dat een sporlwet in bewerking heeft. dens bij de fysiotherapeuten is de ze: ..Wie geen briefje van de arts heeft..wordt weggestuurd. Vergeet niet dat we met patiënten hebben te maken, mensen dus die iets mankeren. Het is te precair om zonder meer te behandelen. Het kan zijn dat iemand rugklachten heeft maar na onderzoek blijkt dat hij het aan de nieren heeft. Samenspel 'tusteen fysiotherapeut ert arts "is dus-'noö'dza'kétijk "maar is" nog stecdS hiel voldoende. Het ideaal zou zijn het werken in teamverband: huisarts-specialist- therapeut-arbeidstherapeut. In vele gevallen ontbreekt echter zelfs het contact tussen de fysio therapeut en de huisarts-specia list. Er is te weinig ruggespraak De gegevens van de patiënt zou den op een kaart genoteerd moe ten worden, zodat de arts kan zien welke vorderingen gemaakt worden. De arts zou controlerend moeten optreden. De te volgen therapie zou in onderling overleg moeten kunnen geschieden. Ge brek aan tijd zal wel een van de De sportmasseur mag alleen het .gezonde lichaam' behandelen. Zo dra er complica ties voorkomen, valt de behande ling buiten zijn competentie. voorkomt. Er zijn te weinig fysio therapeuten. de artsen hebben het ook te druk. De fysiothera peut. op wie steeds meer een beroep wordt gedaan door de arts en dat is vroeger wel anders geweest dient zijn beroep, om het maar eens zwaar te zeggen, als een roeping te' beschouwen. Wie het louter uit winstbejag doet. zit fout. Ais het ideaal ver dwenen is, kun je beter stoppen. Dat is ook in het voordeel van de patiënt die zo ver mogelijk ge bracht moet worden in de, meest al voldoende, behandelingsperio de die het ziekenfonds toestaat". Ronduit gezegd: wie naar de fysiotherapeut (heilgymnast-mas seur) gaat. zit goed. Hij zal ech ter eerst de arts moeten raadple gen, die hem doorzendt. Adver tenties van fysiotherapeuten zal men nimmer vinden. Zij mogen een enkele keer adverteren: als zij zich vestigen. Risico groter Dit in tegenstelling tot de sport masseurs, van wie zij die in het bezit zijn van 't bord met de woor den ..Genootschap voor Sportmas sage" of het (nieuwe) bord met twee handen, waarin de letters NSF zijn verweven met daaronder ..sportmassage", in elk geval bo nafide zijn. Er zijn enige gevallen bekend waarbij het bord in ver keerde handen is gekomen. Men heeft het eenvoudig van de muur geschroefd en elders geplaatst. Dat is mogelijk omdat de naam van de houder, anders dan bij de fysiotherapeut, niet op het bord staat maar met een apart naam bordje eronder wordt geplaatst In dat geval kan het dus wel degelijk door onbevoegden wor den gebruikt als trekpleister. De heer C Rodenburg, voorzitter van het Nederlands Genootschap voor Sportmassage, heeft in zijn lange praktijk, gesteund door dr. Ankie Reijs als intermediair tus sen Ned. Gen. voor Fysiotherapie en Ned. Gen. voor Sportmassage, gestreden voor wettelijke erken ning van het beroep. Men is nog niet verder gekomen dan het ..wettig deponeren" van het muurschild. Maar nog steeds mng" iedereen opleiden voor sportmas seur. eenieder mag op eigen houtje iets laten drukken dat op een officieel stuk bij wijze van diploma gelijkt. Dat wil niet zeg gen dat zo iemand malafide is. Het risico is echter wel groter dan dat men zich wendt tol een sportmasseur in het bezit van een van de twee borden. Strenge eisen Hierbij speelt hetzelfde als bij de heilgymnast-masseur. Destijds werden de examens afgenomen door het Genootschap voor Sport massage; thans geschiedt dit dooi de Nederlandse Sport Federatie. Het is niet noodzakelijk dat een kandidaat wordt opgeleid in een cursus, gegeven door docenten van het NGS die onder supervisie staan van het Genootschap voor Fysiotherapie, NGS en NSF. wel ke laatste instantie geen opleidin gen verzorgt. Ook na studie bij anderen kan het officiële diploma worden verworven. Een van de redenen waarom velen „ergens" een opleiding volgen en zichzelf een diploma aanschaffen, kan zijn dat de NGS-studie, verdeeld over een of meer avonden per week, ongeveer twee jaar in be slag neemt. Een kennelijk lucratieve bezig heid als sportmassage wensen ve len sneller te kunnen uitoefenen. Vandaar een snellere opleiding die dus niet per sé onvoldoende behoeft te zijn. Dikwijls echter heeft men „het wrijven" wel on der de knie maar niet of onvol doende de overige studiepunten. Aan het verkrijgen van het di ploma van de NSF worden stren ge eisen gesteld. In de examen commissie zijn vertegenwoordigd de Vereniging van Sportgenees kunde, NSF, NGS. het ministerie van CRM en het Genootschap voor Fysiotherapie. Waarborgen voldoende derhalve dal „vakmen sen" het diploma wordt uitge reikt. Bovendien is de door de NSF verstrekte licentie van be perkte gebruiksduur. Wie een te kleine praktijk heeft of het be roep geruime tijd niet uitoefent, zal opnieuw examen moeten Gezonde lichaam Ook bij het NGS geldt dat een aangesloten lid zonder meer wordt geroyeerd indien bewezen klachten zijn ontvangen. Dat al les wordt geregistreerd op het bondsbureau. Elandstraat 14 te Den Haag. Hoewel de sportmasseur (veelal) niet op doktersadvies werkt, zal hij nimmer het terrein van do medisch masseur betreden. De sportmasseur houdt zichuitslyi- lend bezig met „het gezonde li chaam". Dat op dit gebied de beunhazerij enorm is, bewijzen de advertenties. Wie volledig ze ker wil zijn, zal zich tot de sport masseur met het erkende bord (NGS van oudere datum, en NSF) moeten wenden. Zo niet. dan kan men het risico lopen ergens terecht te komen waar onder massage iets anders wordt verstaan. Met dc uitdruk kelijke opmerking dat sportmas seurs met een „eigen bord" niet per definitie malafide behoeven HERMAN VAN BERGEM ZOETERWOUDE Tussen de icheiding met Scylla en het huwe lijk met verloofde Ellen Kort kun nen twee klippen oprijzen, die een loorbraak van Bert v.d. Helm als internationaal tafeltennisser in de weg kunnen staan. In juni moet de Zoeterwoudsc Tempomaker, die zich noodgedwongen tijdelijk uit zijn „ambassadeursfunctie" onthief op vele buitenlandse tafels ver stek liet gaan, eindexamen doen aan de Paedagogische Academie. Als ik geslaagd ben ga ik eerst week feest vieren. Daarna wil ik gaan trainen en zo veel moge lijk wedstrijden spelen. Ik heb dan nog acht maanden om me in te spelen voor de Europese kampioen schappen in Rotterdam. Die aan loop is te kort om bij de eerste acht te komen. Bengtsson bijvoorbeeld, die in Japan kampioen is geworden, is al als veertienjarige begonnen ieder internationaal toernooi af te lopen. Hij was al viermaal in Japan geweest. Overigens keek ik wel vreemd op 'oen ik hoorde dat hij winnaar was geworden. Zes maanden geleden heb ik nog van hem gewonnen op de open Nederlandse". Achteraf heb ik er een beetje spijt v'an dat ik me heb teruggetrokken. Pas is de examen regeling bekend geworden en daarin stond dat je de vakken waarvoor ie voldoenden hebt niet behoeft over ie doen als je zakt. Had ik me alleen gericht op didactiek en opvoedkunde dan had ik het volgend jaar nog maar één dag naar school hoeven gaan. Ik dacht dat ik alles moest overdoen als ik niet slaagde Dat ik weer naar school moest en weer moest hospiteren." Een plaats bij de top-tien van Europa zal zeker dubieus worden als Bert opgenomen wordt in het leger i dienstplichtigen: „Ik verwacht dat ik in oktober- november zal worden opgeroepen. Het zou wel verloren "jd zijn. Ik zal dan zeker proberen om dat via een commissie die er schijnt te zijn om topsporters uit dienst te houden te voorkomen. Lukt het niet dan hoop dat ik alleen 's morgens paraat behoef te zijn' De middagen en de avonden zijn gereserveerd voor wil bij Tempo Team óók overdag gaan trainen trainingen bij het Amsterdamse Tempo Team. dat vorige week tot teleurstelling van het eveneens geïnte resseerde De Treffers uit Roelofarendsveen de trans ferpapieren van Berts signatuur kreeg voorzien. Het nam daarmee tevens de rol van Scylla als belager van Deltalloyd over. Scylla zelf. dat ook nog de door AMVJ benaderde Ed v.d. Berg dreigt te gaan verliezen, valt daarmee uit het wel zeer selecte groepje van titelkandidaten weg, tenzij hel zijn sponsor Blaupunkt kan laten duelleren met Deltalloyd en Tempo Team Bert v.d. Helm: „De laatste vier, vijf jaar ben ik zeker twaalf minuten in beeld geweest met Blaupunkt op mijn rug. Dat zou in de Ster-reclame verschrikkeliik veel kosten, maar wat zie je er van terug? Een schijntje". V.d. Helm stapt niet uitsluitend om financië le redenen over: „Tempo Team heeft een eigen zaal zodat ik steeds trainingsgelegenheid heb. Ik kan ook constant trainen met mijn nieuwe clubgenoot Nico van Slobbe en we zitten niet al te ver van Bert Schools en Carel Deken vandaan, zodat we ook met anderen kunnen spelen. Schoofs en Deken krijgen nu ook w,at variatie in hun training. Ze waren altijd samen. Dan gaat de lol er op den duur ook af". Deken en Schoofs trainden dc afgelopen maanden vijfmaal zoveel als de studerende v.d. Helm. Toch veroverde hij zijn vijfde Bert v. d. Helm in duel met Bert Schoofs. nationale titel. Is de training, die het Amsterdamse duo volgde niet gericht genoeg' „Tijdens de wereldkam pioenschappen in Japan heeft Nederland weer van Oos tenrijk verloren en zelfs van Nigeria. Er waren hele maal geen uitschieters omhoog. Ik geloof daarom dat de trainingsmethode niet helemaal juist is. Het gaat. heb ik me laten vertellen nog te veel van „en nou zullen we dit maar eens doen en „laten we nu eens gaan thee drinken dan gaan we over vijf minuten weer verder Vooral voor Bert Schoofs is het ook niet goed dat hij alleen maar tafeltennist. Hij raakt overge concentreerd. Hij zou er iets naast moeten doen. Een interessante baan of zo. Als ik ben afgestudeerd ga ik proberen mijn akte S te halen. Dat houdt in dat ik gymnastiekles mag geven tot en met MAVO-niveau Vecko is er ook een voorbeeld van. Zes jaar geleden behoorde hij tot de absolute top. Iedereen zei, dal wordt een hele grote. „Ga jij alleen maar tafeltennis sen". Maar sindsdien is hij duidelijk teruggevallen" V.d. Helm had er graag bij willen zijn in Japan: „Hel moet grandioos zijn geweest. Het westen is behoorlijk teruggekomen. Joego-Slavië verloor met slechts 54 van Japan na een 41-voorsprong en Hongarije ver loor met dezelfde cijfers van China. Ik benijd die spelers wel uit de Oostbloklanden en uit Azië. Daar krijg je na afloop van je sportcarrière een baan aangeboden. In Nederland volstaat men met een geluks telegram als je kampioen bent geworden. De staat ls er hier niet op ingericht. Terwijl zij alleen aan tafeltennissen dachten, had ik ook mijn zorg over mijn toekomst. Hoeveel afknappers heb ik niet gehad op open toernooien waar ik in de eerste ronde werd weggetikt? De tegenstanders kennen me nu. maar vroeger kwam het nog wel eens voor dat ze in trainingspak speelden. Dan kwamen ze rechtstreeks uit de hotels en sloegen de warming up over. Dat is nu wel anders. Nu staan ze een tijdlang te overleggen met hun trainers". Bert v.d. Helm hoopt binnen enkele maanden weer „terug" te zijn: „Ik zal dan wel met roken moeten stoppen en weer moeten beginnen met arm- en looptraining op het strand. Bij die armtrai- ning werk ik met lichte gewichten. Veel is daar niet over bekend. In 1966 ben ik in een trainingskamp geweest in Zweden, dank zij het Perry v.d. Karfonds. Daar heb ik het gezien. Niet'zozeer ging het om de kracht, als wel om de snelheid. Ik zal ook aan mijn stijl moeten werken. Aan mijn backhand voornamelijk. Dat is altijd al mijn zwakke punt geweest. Mijn hoofdwapen is mijn forehand. Speel ik op mijn backhand dan moet ik achteruit. En dat betekent in het buitenland een punt verlies. Je kan niet meer terugkomen. Fam-fam-pang en je bent weg. Verder zal ik zo vaak mogelijk naar het buitenland moeten. Ik krijg steeds uitnodigingen van België en Duitsland. Wil je er iets aan overhouden dan zul je de eerste prijs van tweehonderd gulden moeten winnen. In Duitsland krijg je dan nog wel de onkosten betaald, maar verblijfkosten zijn voor eigen rekening. Van tafeltennis kun je niet net zoals in de voetbalsport rijk worden. Mijn inkomsten van de training voor de afdeling Utrecht vallen ook weg, omdat ik daar geen lijd meer voor heb". Wat zijn verloofde. Ellen Kort, gaat doen. is nog onbekend „Tempo Team wil een damesteam formeren. Mocht dat niet doorgaan dan gaat ze waarschijnlijk samen met Veronique v.d. Laan en Mary van Ruiten bij de Treffers spelen. Het mooiste zou eigenlijk zijn dat de dames gewoon bij de heren zouden spelen. Je zou voorkomen dat de competitie al te snel is beslist. Het damestafeltennis. dat nu vijfduizend van de twin tigduizend NTTB-leden omvat, zou er stellig door worden gestimuleerd". JAN PREENEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17