Kardinaal Santos suspendeerde hem en stak 20.000 dl in eigen zak COMMUNICATIE CENTRUM OP FILIPPIJNEN [ij heeft zijn eerste hartinfarct al achter de rug. d de pocket „Waar God schreit" heeft spekpater l ferenfried van Straaten in 1968 over hem ihreven: „Hij is een baanbreker en ook zonder eademische titels een der meest gezaghebbende lutoriteiten op sociaal-pastoraal gebied in de ilippijnen. Een blije avonturier Gods, die met on- frzettelijke wilskracht, diplomatiek talent, kin- erlijk geloof, speelse fantasie, keiharde zakelijk- ieid, een groot hart, ongelooflijk veel humor en rich met diepe priesterlijke vroomheid de Kerk [dient. Ik heb hem prompt 100.000 dollar beloofd". »ze man, in Manilla geliefd en gehaat tegelijk, j Cor Lagerwey (46), M.S.C.-pater (geboren in l'sse), die op een wel erg exceptionele wijze issioneringsarbeid verricht in het meest-katho- aland van het Verx-e Oosten, waar de sociale astellingen zo mogelijk nog groter zijn dan |k Zuid-Amerika. Cor Lagerwey met op de achtergrond het SCC-gebouw, dat hij op zijn eentje bijeen bedelde. aIj speelit voortdurend, hoog spel, maar dat ziet hij als zijn roeping. Hij ope reert vanuit een acht verdiepingen hoog, opvallend wit „office building" aan'de èukke Magsaysay Boulevard .in Manilla. In een krioelende metropool van 3.5 miljoen mensen, waar de laat ste weken demonstrerende studenten genadeloos door de politie worden neer geknald. Eind vorig jaar heb ik bij hem gelogeerd, ruime appartementen, air conditioning, puik komfort, op zijn tijd pilsje, „twee maanden geleden heeft oud-premier Cals deze kamers nog gehadi", twee t.v.-toestelilen bij de hand. Zit je dan bij een missionaris? Cor Lagerwey zegt van zichzelf: „Ik ;n priester als de zakenman van God". In de congregatie van de mis sionarissen van het H. Hart gelidt hij als een zonderling, maai- dat is geen nega tieve kwalificatie. Eigen weg Hij is traditioneel begonnen, pastoraal frontwerk (1955—1959) in 70 platte landsdorpjes in Centraal Luzon. „Eer lijk, dat bevredigde mij niet. Ik vind, dat achtergebleven en misdeelde men sen directer geholpen moeten worden. Toen iik de opdracht kreeg om een seminarie te bouwen, heb ik geniale bedelkwailiteiten in mij ontdekt. Dat seminarie is er gekomen, kostte een half miljoen. Maar daarna ben ik mijn eigen weg gegaan". Hij is nu een van de machtigste „manipulators" van de openbare mening in de Filippijnen Want na een 'journalistenopleiding in Nijmegen begon Cor Lagerwey in 1961 met de uitgifte van tijdschriften, die Baast een religieus vooral een sterk sociaal-geëngageerd karakter hadden bat initiatief, met als eerste huisves ting een oude garage, groeide vrij snel uit tot het gigantische kantoorgebouw (maart '67 in gebruik genomen) aan de Magsaysay Boulevard, dat hij nu runt. Hij stampte het uit de grond, in zijn eentje. Hij is de inspirator achter de schermen van dit Social Communi cations Center (200 man personeel), dat een uinieke interpretatie is van de kerkelijke zendiingsgedachte binnen de Filippijnse actualiteit. In dit land (38 miljoen mensen) is het analfabetisme al teruggebracht tot 25 pet., maar de denkende laag van de bevolking is nog maai" zeer dun (5 pet.). Lagerwey stelt: „Hoe kan men bepaalde hervormingen doorvoeren, zolang de meerderheid er niet de flauwste notie van heeft? Men moet de mensen eerst bewust maken van iets. Ze moeten weten, dat het bestaat, voor dat men aan ontwikkeling kan denken". Intussen neemt de sociale onrust schrik barend toe. In Manillla komt het elke week tot schietpartijen, waarvan de monstranten het slachtoffer worden. ..Dit land is een sociale vulkaan, hij kan ieder moment tot uitbarsting komen. Je kunt een burgerooi-log alleen nog maar bezweren door een snel proces van bewustwording in te leiden in alle lagen van de bevolking. Wat wij propageren zijn óók revolutionaire her- vormingen, maar dan langs vreedzame weg". Vanwege die doelstelling van het SCC een waagstuk. Toen Cor Lagerwey weigerde om voor zijn drukwexken het kerkelijk „imprimatur" aan te vragen, werd hij dooi- kardinaal Rufino Santos op staande voet gesuspendeerd. Het be sluit werd 7 maanden later weer onge daan gemaakt, „maar ik heb er een zeei beroerde tijd door gehad". Ook finan cieel was het een staaltje van durf en vermetel vei-trouwen. Oostpriesterhui gaf steun, de Nederlandse regering bekostigde de inrichting van drukkerij en zetterij, „zelfs het Witte Huis en de UNO hebben wat gegeven", maar ei drukt nog altijd zo'n miljoen aar, leningen op en in 1969 had de explo: taille een tekort van 568.000 Duizendpoot Je moet al flink wat bovennatuurlijk inspiratie voelen om daar niet van ii. paniek te raken. Cor Lagerwey wcrkl althans uiterlijk, met een luchtige zor geloosheid. Aan vier uurtjes slaap heel hü genoeg. Daarbuiten hang! hü aai zeven telefoons tegelijk, loopt conferen ties at („je moet in the picture blijven als man van de wereld achterhaal je méér"), ontvangt rechtse senatoren i linkse studenten, vliegt even na; Taipeh om een lezing te geven, maar intussen ontgaat hem niets binnen het, SCC, suggereert hü items, bouwt aan zijn staf („zo jong mogelijk, en uit sluitend mensen van hier"), bepaalt de algemene koers. Hij is een duizendpoot met engelengeduld. In het bedrijf komen elke maand drie vaste magazines van de pers, samen 600.000 oplage. Er zijn speciale redac- tdestaven, journalisten met ieder hun contacten binnen de woelige kliek rond president Marcos, de underground, het gespleten katholieke establishment. Elk blad is gericht op een bepaalde bevol kingslaag, en dat weer onderverdeeld in vier dialecten. Lagerwey introdu ceerde de ideologie van ,.De Vier I's" (informeren, instrueren, inspireren, in sisteren), die men in de kelize en de benadering van de onderwerpen terug- vindt. Alle kernthema's hebben hun wortels in de Filippijnse realiteit. Maandenlang is er b.v. gehamerd op voorlichting in zake de verkiezingen voor de Constitu tionele Conventie, die grondwetsherzie ningen moet voorbereiden. Er komt geen editie uit zonder een hoofdstuk over de noodzaak en de praktijk van geboortenregeling. Lagerwey: „Met het kerkelijk standpunt heb ik geen moeite, de Kerk verbiedt geen family-planning als je de encycliek goed leest. Trou wens, als morgen de pil wordt vrij gegeven zou de geboortengolf in dit land heus niet ophouden. Je moet eerst iets doen aan de mentaliteit, daarna aan de sociale omstandigheden. Tachtig pro cent van onze mensen woont in de barrio's, meestal is er geen elektriciteit. Kindertjes maken is hun enige ple in dit leven".. Over het algemeen vindt hij„De rege ring bedoelt het niet slecht, i researchwerk dringt niet door bij ge brek aan communicatie. Ons instituut wil die kloof overbruggen. Dan moet or tegen schenen worden ge schopt. ook tegen die van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. En als je dat doet, trappen zf uiteraard ook wel terug". Fraai voorbeeld was een felle controverse Lagerwey-Santos, toen de Vaticaanse afdeling „Propaganda Fide" 20.000 dollar overmaakte voor de in richting van het SCC, maar dat bedrag per ongeluk op de giro van de kardinaal stortte. Lagerwey heeft hemel en aarde bewogen om het geld los te krijgen, maar Santos stak het in eigen zak. Zo'n tegenslag bederft zijn enthousias me xiiet: „In de eerste vakantie daarna was ik zo gloeiend, dat ik bijna vier ton. bijeengeschooid heb". Studies Wat het SCC met zijn magazines over de hele Filippijnse archipel (7100 eilan den) propageert, wordt vanuit datzelfde centrum nog eens krachtig ondersteund door film-, radio- on (sinds december) televisieprogramma's. Alle produkties gebeuren m eigen studio1», modern ge- equipeerd, met Duitse en Nederlandse apparatuur. De items lopen parallel met wat de periodieken benadrukken. Zo startte de raddoafdeling in december 1969 met een jaarserie over verant woord ouderschap: 250 hoorspelen van telkens 15 minuten in vier dialecten. Vooruitlopend op de verkiezingen voor de Constitutionele Conventie werd een serie van 36 korte „soap drama's" ge maakt, gespeelde gebeurtenissen uit het leven van de gewone man, die hem moesten inprenten hoe belangrijk de keuze van een goede kandidaat was. De jonge L/ulu Virtusiu, manager van de radioafdeling: „Wij hadden tevoren een landelijk onderzoek laten instellen. Daarbij bleek, dat meer dan een kwart van dé bevolking niet eens wist, dat deze verkiezingen gehouden zouden worden. Hoe kun je dan van democra tie spreken?" De Filippijnen beschikken over 227 radiostations, over het algemeen sterk gecommercialiseerd. Het SCC moest ook tervüle daarvan (,.maar vooral om de mensen te kunnen aanspreken") de hoorspelen zo populair mogelijk maken, wilden ze worden gekocht. Nu bren- gen 66 stations regelmatig SCC-produk- ties. Ook met de zeven televisiemaat schappijen van het land, vooral ge concentreerd rond Manilla, heeft men SCC-televisieprodukties, die in december j.l. gereed plm. 350.000,Nederlandse apparatuur. de eerste orders kunnen afsluiten. Eind vorig jaar' stond een serie over de grondwetsherziening op stapel. Teddy Berbano, hoofdredacteur van liet magazine „Now", zei me: „De Kerk in dit land heeft te lang aan de ver keerde kant gestaan. Er worden nóg kathedralen gebouwd, terwijl de armen kreperen. Zulke discrepanties tussen Evangelie en werkelijkheid signaleert het SCC, dan ben je bijna staats gevaarlijk. Onze bladen worden regel matig verspreid tijdens demonstraties. Bij het establishment komen onze jour nalisten niet binnen. De Filippijnse pers heult met de regering of wordt gecon troleerd door Westerse belangen. Wat wij doen, is gevaarlijk werk. Boven dien kun je je opvattingen moeilijk overbrengen aan die mensen, die voor gelicht moeten worden. Wij hebben eens een steekproef gedaan. Daarbij belden wij ook iemand op in de provincie Antique en woegen hem of hij wist wat de Constitutionele Conventie was. Weet u, wat hij antwoordde? Stuur me maar een foto!" Net als cola „Ik zie dit werk als een zeer christe lijke missie", aldus Cor Lagerwey. Die bezieling houdt hü ook brandend bü zün columnisten en producers. „Alle hervormingen, die dc regering nu wil gaan doorvoeren, daar werd in 1959 al over gepraat. Maar ze hadden ge- makkelük praten, want de meerderheid van het volk hoorde die kreten niet. Wü geven ze nu door, dan verdwünen ze niet meer in de doofpot zoals vroe ger. Ik wil daarbü alle moderne com municatietechnieken inschakelen. Als dc t.v.-scctie eenmaal draait, gaan we ook bandjes maken voor cassette recorders. Een betere grondwet en minder geboorten, dat blüvcn voor lopig de meest acute zaken. W|j zullen erop hameren, totdat iedereen het drinkt. nel zoals de Amerikanen hun noca-cola erin gestampt hebben". Hij sjouwt voor de centen („ik heb nu •en miljoen dollar' nodig om hier in le buurt tweehonderd woningen te bouwen voor personeel van het SCC en nog drie andere bedrijven"), hij in spireert zijn mensen als een onuitput- elijke ideeëncomputer, hij geneert zich xiet voor een mondaine party m de •ity („dan steek je heel wat bruikbare ■chandaaltjes op"), hij leerde de studen- en im Manilla een toegepaste versie /an het Feijenoordliied, die er niet om liegt: „Hand im band, men of tomorrow; land im hand, youth of today; no iromise, but action; not tomorrow, but oday!". Zo is Cor Lagerwey, Gods :akenman im Manilla. Token van tegen- •praak en ontzag. Maar deze vrolijke •.ondierling-in-zorgen, gesuspenseerd. gerehabiliteerd, gelooft rotsvast in de Kerk. En daardoor in zichzelf. Hij zou liet Evangelie zelf geschreven kunnen hebben! JAN DERIX (Foto's Rcné de Swart)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13